Raad van Bruinisse brengt zonder moeite werk van vijf miljoen gulden op gang Afscheid en jubileum verenigd tijdens feestelijke bijeenkomst te Zierikzee tjCH C DE ZIERIKZEESCHE COURANT Aanpassingswerken haven kunnen uitgevoerd Ook andere troepen in Afghanistan Brandweerlieden gehuldigd Turkiji Zwaar gewond jongetje lag bij haventje van Viane Chomeini over gijzelaars Experiment WAO/AWW ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 15 september 1980 137ste jaargang Nr. 22776 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochlman, Janne- wekken 11. 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 27,50, per jaar 103,50. Losse nummers 55 cent. De abonnementsprijzen zijn inclusief 4% BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 38 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 4,84. Vraagt onze contractprijzen! De adver tentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. In dit nummer: Nog dit jaar aanleg fietspad Heuvelsweg BRUINISSE, 13-9. Met een geweldige klap van de voorzittershamer zette burgemeester T. C. Hekman van Bruinisse het besluit kracht bij, waar de raad zojuist unaniem over besloten had: namelijk het op gang bren gen van de aanpassingswerken van de oude haven en het onderzoek van de aanpassingsplannen van de visserij- en landbouwhaven. De raad besliste daarmee vrijdag over een bedrag van vijf miljoen gulden, dat met de werken gemoeid is. Het voorstel kwam aan de orde in de vergadering van de gemeenteraad. De heer L. v. d. Bos (S.G.P.) had op zichzelf niets op de plannen tegen, maar stel de toch de vraag, wat er zou gebeuren als de bedrijven de te verwachten scha devergoeding van de Deltawet niet zouden krijgen (in dit verband wijzen wij op eerder gedane publikaties in de Z.N.). De heer C. Jumelet, wethouder van algemene zaken, antwoordde, dat de bestaande plannen aangepast wor den „an het onderste regeltje." Hij doelde hier op „plan twee", dat al leen maar doorgang zal( vinden, in dien de bedrijven voldoende schade vergoeding zullen ontvangen. Indien dit niet het geval is, zal automatisch plan één in werking treden. De voor zitter merkte in dit verband nog op, dat er dan nog nader overleg zal plaatsvinden, maar sprak er tevens zijn vertrouwen over uit, dat die schadeloosstelling wél in orde zou komen. MOSKOU. Het officiële Sowjet- persbureau Tass heeft berichten over een reeks konsultaties met de Vere nigde Staten over de situatie in Po len een „puur verzinsel" genoemd. FRANKFURT, 13-9. In Afgha nistan zijn niet alleen miliatire advi seurs aktief uit Cuba, Vietnam, Tsje- choslowakije en Zuid-Jemen, maar nemen ook geregelde troepen van bondgenoten van de Sow jet-Unie aan de gevechten deel. In het land zijn in totaal 200.000 buitenlandse soldaten aanwezig. Dit heeft een zeer ervaren piloot van de Afghaanse luchtvaart maatschappij „Ariana Afghan" zon dag verklaard op het vliegveld van het westduitse Frankfurt. De heer Jumelet zei dat de „spie kers" in plan twee een grote rol spe len, maar ook hij vertrouwde dat het wel in ord,e zou komen. Op de diverse komplimenten die b. en w. kregen van de raadsleden, voor volharding in de (30 jaar durende) strijd, zei de voorzitter: „We moeten ons nog niet op de borst gaan kloppen, want we zijn nog niet aan de eindstreep." De heer Hekman legde in dit ver band nog uit, dat het hier gaat om een unikum, wat de werkgelegen heid betreft. „Waar velen vechten om behoud van de werkgelegenheid, of de terug gang daarvan tegen te houden, loopt Bruinisse voorop; met de realisering van de plannen zit er een belangrijke uitbreiding van de werkgelegenheid in," aldus de zichtbaar opgeluchte burgemeester. De behandeling van het voorgaan de voorstel van b. en w. nam nog geen vijf minuten in beslag. Anders verging het met voorstel 21c van de agenda: het voorstel van b. en w. om een subsidie ad 6 cent per inwoner 186,-) ter beschikking te stellen voor de Emancipatie-studiedag in re gionaal verband, die op 25 september te Brouwershaven gehouden zal wor den. Vervolg pag. ZIERIKZEE, 12-9. „Hoeveel brandweeroefeningen hebben jullie achter de rug, en hoeveel uren hebben jul lie in het op peil houden van het materiaal gestoken; ze WCCr normaler zi1n waarschijnlijk niet meer te tellen. Dit ontgaat ook het publiek, ómdat dit werk veelal achter gesloten deu ren gebeurt", Trieste vondst OUWERKERK. De Rijkspolitie in Zeeland stelt een onderzoek in naar de oorzaak van de zware verwondingen van het zesjarige - uit Oosterland af komstige - jongetje Peter van Splunter, die zaterdagmiddag werd aangetrof fen op de zeedijk bij Ouwerkerk. De jongen was bewusteloos. Het kind werd aangetroffen door een sportvisser, aan de dijk, dicht bij het haventje van Viane. Even daarvoor - zo is gebleken - is de jongen nog bij zijn ouderlijk huis gezien. De afstand tussen zijn huis en het haventje, kan het kind niet in die korte tijd hebben afgelegd, aldus de politie. De jongen is opgenomen in het zie kenhuis en verkeert inmiddels bui ten levensgevaar. Hij blijkt zwaar hersenletsel te hebben opgelopen. De politie weet niet hoe het kind aan zijn zware verwondingen is ge komen. ANKARA, 13-9. In Turkije was za terdag 24 uur na de omverwerping van de regering-Demirel door het le ger alles rustig. Het leven hervatte zijn normale gang, en het straatbeeld werd weer langzamerhand gewoon: mensen die boodschappen deden en kinderen die speelden. Zelfs de tanks en de pantserwagens vertoonden zich minder nadrukkelijk dan vrijdag, de dag van de machtsovername. De vijf gehuldigde brandweerlieden met echtgenotes op een rij voor de brandweerkazerne in Zierikzee: v.l.n.r. het echtpaar Quant, komman- dant Kouwenberg en zijn vrouw, en de echtparen Struik, Priemus en Tig- gelhoven. Aan het woord burgemeester Th. H. de Meester vrijdag tijdens een feestelij ke bijeenkomst in de kantine van de brandweerkazerne ter gelegenheid van drie jubilerende en twee afscheidnemende brandweerlieden. Brandweer kommandant D. Kou wenberg, C. Ph. Priemus en C. Struik ontvingen namens het gemeente bestuur van de burgemeester een knoopsgat insigne, gesp en oorkonde voor dertig jaar trouwe dienst bij de vrijwillige brandweerd. In zijn- toespraak uitte de burge meester zijn waardering voor de wij ze waarop de brandweerlieden een volkswagenbusje, verkregen in ruil voor een afgeschreven brandweerau to, op fantastische wijze hadden op geknapt „nieuwe" en omgebouwd tot een hulpverleningswagen. „Ik wil tijdens deze feestelijke avond niet verder ingaan op de aan sluiting bij de regionale brandweer", aldus de woordvoerder, „Ik wil er nog wel even aan toevoegen dat deze regeling de kommandanten kan ont lasten en dat zij bij grote kalamitei- ten een beroep kunnen doen op mate rieel van de provincie, ook al heeft de Zierikzeese brandweer zich tot nu toe uitstekend met eigen middelen kun nen redden. Vrijwillige inzet Tevens sprak de burgemeester zijn bewondering uit voor de vrijwillige inzet waarvoor maar een geringe ver goeding gegeven wordt, „die helaas ook nog eens fiskaal wordt belast". Daarom mag er van onze kant we ieens wat geld uitgetrokken worden voor zo'n gebeurtenis" waarna hij overging tot het overhandigen van de gesp en de oorkonde. Daarnaast bood de eerste burger namens het gemeen tebestuur een mooie plaat van het stadhuis met de tekst: „Brandweer 1950-1980". Afscheid Vervolgens sprak de burgemeester woorden van dank aan het adres van afscheidnemenden, de brandweerlie den L. Quant, die na 26 jaar vrijwilli ge brandweer de leeftijd heeft be reikt waarop iedereen „verzocht wordt uit de brandweer te stappen", en J. van Tiggelhoven die na 15 jaar branden blussen om gezondheidsre denen er mee moet stoppen. Namens het korps sprak de kom mandant de scheidenden toe. „Joop van Tiggelhoven zat altijd graag ach ter het stuur, dat vonden wij natuur lijk prima want dat betekende ook dat hij na het blussen altijd aan de koffie zat terwijl wij even bijkwa men met een pilsje. Joop", zei de kommandant nogmaals, „hartelijk bedankt voor je jarenlange inzet". Dat ze met Leen Quant veel afgela- chen hebben werd deze avond over duidelijk. De scheidende brandweer lieden kregen namens het korps een tinnen fruitschaal met inskripte aan geboden. Voor de jubilarissen bracht het korps drie prachtige - en zware - bloembakken op ankerketting bin nen. Namens de dames van het korps sprak mevrouw Hagestijn-de Haan de vrouwen van de afscheidnemen den, Lena en Lidy, enkele woorden toe. „Jullie mannen nemen nu wel af scheid, maar dat betekent toch niet dat we jullie nooit meer zien," aldus mevrouw Hagestijn. Zij overhandig de hen een kleine herinnering. Tenslotte bedankte de heer Quant het korps voor de fijne tijd die hij met de kollega's heeft gehad. „We hebben veel gelachen en ook veel meegemaakt zoals je ook zoveel din gen in een huwelijk meemaakt". Na dit officiële gedeelte werden de gasten in de gelegenheid gesteld on der het genot van een drankje, wat na te praten. Dit groepje wandelaars behoort tot de 450 deelnemers aan de zevende jaarlijkse Lions-wandelmars. De op zet was zoals gebruikelijk geen prestatietocht, maar een gezellige wandeling, en het is een van de vele aktiviteiten van de Lions om een aangepaste woning voor invaliden te financieren. In samenwerking met de Lions Hoekse Waard hopen de regio nale Lions in de toekomst voor twee invalidenwoningen te kunnen zor gen. De start was bij de L.T.S. in Zie rikzee, vanwaar de deelnemers ver trokken voor een wandeling van 8, 15 of 25 km. Vermoedelijk door aktivi teiten elders meldden zich veel min der deelnemers aan. De tocht bracht, inklusief de opbrengst van de kanti ne-verkoop, 900 gulden op. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 8 pagina's. Onderzoek Eerst 's avond half negen stelde de vader van het kind de politie op de hoogte van de vermissing van zijn zoon. Toen kon de politie ook de identiteit van het kind vaststellen. Inmiddels is de politie een buurton derzoek begonnen. TEHERAN. De Revolutionaire Raad van Iran, het orgaan dat heeft geregeerd sinds de val van ds sjah vo rig jaar, heeft zichzelf ontbonden verklaard, volgende op de totstand koming van een nieuwe regering. TEHERAN, 13-9. Ayatollah Cho- meni heeft de voorwaarden opge somd, waarop de Amerikaanse gijze laars, die al ruim tien maanden in Iran worden vastgehouden, vrijgela ten zullen worden. Dit heeft radio- Teheran gemeld. „Wanneer de V.S. alle bezittingen van de ex-sjah teruggeven, al hun ei sen jegens Iran laten vallen, garande ren dat zij zich noch politiek, noch militair zullen mengen in de Iraanse aangelegenheden en een einde maken aan de bevriezing van de Iraanse te goeden in de V.S., dan zullen de gijze laars worden vrijgelaten. Aldus ci teerde de radio een boodschap van Chomeini. DEN HAAG, 13-9. De experimen ten om gedeeltelijk arbeidsonge schikten weer aan het werk te hel pen, met als mogelijk gevolg een ver laging van de volledige WAO- of AAW-uitkering met het percentage van de arbeidsgeschiktheid, zal wor den uitgebreid van Tilburg en Rot terdam tot het hele land. In beginsel zal de maatregel uitsluitend gelden voor gedeeltelijk gehandikapten die tot dusver nog geen aanspraak op een uitkering hebben doen gelden. Dit heeft staatssekretaris De Graaf van Sociale Zaken woensdag bekendge maakt op een vergadering van de vaste kommissie voor sociale zaken van de Tweede Kamer. Er zijn beminnelijke gebreken, evenals er onuitstaanbare deugden zijn. IIIMWMMMMWWMIW Verwachting tot dinsdagavond: Droog Droog weer; in de nacht en ochtend weinig wind, mistbanken of laaghan gende bewolking en minimumtempe ratuur ongeveer 11 graden; daarna zonnige perioden en middagtempera- tuur omstreeks 20 graden; matige wind uit zuidwest tot zuid. Voor woensdag: Aantal uren zon: 1 tot 8. Min.-temperaturen: omstreeks 12 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 19 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor woensdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 16 sept. Zon op 7.14, onder 19.51 Maan op 14.16, onder 23.19 Eerste Kwartier: 17 sept.: (15.54) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 16 sept. 7.51 20.03 1.30 13.50 Doodtij: 19 september HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 15-9. Het K.N.M.I. deelt mede: De scheidingslijn tussen koele lucht boven Scandinavië en de Noordzee en zachtere en vochtiger lucht boven zuid-Engeland en België lag gisteren boven ons land. Er kwa men enkele flinke buien tot ontwik keling. Ook vanmorgen lag deze schij- dingslijn nog boven ons land met veel bewolking. Veel neerslag viel er niet meer, slechts plaatselijk kwam nog wat lichte regen of motregen voor, de scheidingslijn trekt nu lang zaam naar het noordoosten weg en ons land komt in de vrij zachte en vochtige lucht die met een matige zuidwestenwind van de oceaan en de Golf van Biscaje wordt aangevoerd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 1