NIEUWE ONTWIKKELING BIJKAN REKONSTRUKTIE KADEMUR1 Westerschouwen wil belasing toeristen gaan'verhogen HOGE ZOOM IE RENESSE KRIJGT AAN BEIDE ZIJDEN VAN WEGDEK TROTTOIRS „Meer meters voor hetzelfde geld" Ook J. Groen laat sport meespelen bij zijn (afwijzend) standpunt Aanstaand maandag in de raad Kommissie Financiën Ooster lands nejaardensociëteit hoorde van/wel en wee STREEKNIEUWS Zeer omvangrijk karwei Z1ERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 12 september 1980 Nr. 22775 3 ZIERIKZEE, 11-9. Er bestaat grote kans dat er in de eerste fase van het rekonstruktieplan aanmerkelijk meer meters kademuur aan de Nieuwe Haven kunnen worden verbeterd voor hetzelfde bedrag dat is begroot voor de 95 oorspronkelijk geplande meters. Dat zou mo gelijk kunnen zijn door een meer plaatselijk gericht her stel, hetgeen niet zou betekenen dat de vernieuwing zo doende van mindere kwaliteit zou worden. Deze ontwikkeling bevindt zich echter in een dusdanig primair stadium,/ dat de heer J. Louwerse, direkteur gemeentewerken, nog geen konkrete me dedelingen kon doen tijdens de vergadering van de advieskommissie publi/ ke werken, donderdagavond ten stadhuize. zitten./m telefoontje zou volgens hem (Aoenden zijn, om daarover inlichfeen in te winnen. Over een week of drie zal er meer bekend zijn. De voorzitter van de kommissie, wethouder P. de Rijke, zegde om die tijd een speciale kom missievergadering toe, waarop het nieuwe plan door deskundigen zal worden toegelicht. De nieuwe ont wikkelingen zullen er bovendien toe kunnen leiden, dat er in minder fasen kan worden gewerkt. Misschien biedt de volgende fase bovendien een subsidiemogelijkheid bij Monumentenzorg en C.R.M., wan neer er een relatie met „beschermd historisch stadsgezicht" kan worden gelegd en die kans schijnt er wel in te zitten. De kommissieleden, van wie de heer W. F. Sprengelmeijer pas later in de avond arrivëerde, ontvingen die mededelingen met vreugde. Uitstel Ook P.v.d.A.-er J. Groen was het eens met de noodzaak van het plan en met de uitvoering, maar hij wilde de beslissing over het beschikbaar stel len van het benodigde krediet liever uitstellen tot de begrotingsvergade ring, omdat dan het financieel over zicht van de gemeente over 1981 be kend zal zijn. Wanneer die beslissingnamelijk nu al zou vallen, achtte hij onvol doende inzicht aanwezig op hetef- fekt van „de rest", met name op de reservering voor de nieuwe sportvel den. Daarmee uitte hij dezelfde beden kingen als zijn fraktiegenoot R. Say- ers tijdens de vergadering van de ad vieskommissie van financiën, afgelo pen dinsdag. De diskussie ging ook nu zover in financiële richting, dat de vergadering van dinsdag leek te wor den herhaald. De rijkssubsidie Het kardinale punt achter de iM met de beslissing is, dat er bP^ kollege de vrees bestaat de rijV1"' sidie %an 650.000,— (de helfan het benodigde bedrag voor de£ase van de rekonstruktie) te verpten, wanneer niet spoedig met drerk" zaamheden wordt begonnen./ Het betreffende ministf/ van volkshuisvesting en ruimt/ke or" dening had daar kort geledjóp aan gedrongen, omdat de bij dip aI bl3" na een jaar geleden, heel P* na de aanvraag, was toegezegd./ De heer Groen zag die as^ nie* zo Begrip jirmatie bij andere gemeenten h^iem geleerd, liet hij weten, dat ^ministerie alle begrip heeft voor gjfeenten met financiële moeilijk hen, en dat het ook bij grote steden jk voorkomt, dat de uitvoering i een dergelijk projekt een tijdje brdt opgeschort tot wat meer finan ce armslag of inzicht is verkregen. „Ik ben er bang voor dat ik zal Loeten tegenstemmen, wanneer het 'voorstel reeds in de raadsvergade ring van aanstaande dinsdag (16 sep tember) zal worden behandeld", deelde hij mee. Wethouder De Rijke wil dat echter toch doen. Hij kreeg daarbij de steun van de heer J. Geleijnse, die best mogelijk heden zag om zowel een gedeelte van de sportvelden als de kademuren te realiseren. Ook de heer L. S. P. van Velthoven stond positief tegenover het advies in de komende raadsver gadering het krediet beschikbaar te stellen. Niet gerust De Groen was er als enige - de heer Sprengelmeijer was nog niet aanwe zig - niet gerust op. „Volgend jaar zal blijken of u in'staat bent de sportvel den te realiseren", waarschuwde hij. „De tijd zal leren, wie er gelijk heeft." Duiveland, een openbare bestuurs vergadering in „De Zeeuwse Her- berghe". Voorgesteld wordt, namens de klassis Zierikzee van de Ger. Ker ken, als bestuurslid te benoemen de heer C. D. Martijn te Bruinisse, ter voorziening in de vakature ds. P. J. Moet. Aan de orde komen: de meerja renplanning van de Stichting Jeugd en de stand van zaken m.b.t. de Wel zijnsplanning Schouwen-Dui veland Na de pauze spreekt de heer A. van Kessel van het Zeeuws Konsultatie- bureau voor alkohol en drugs over zijn bureau en het werk op Schou- wep-Duiveland. WESTERCHOUWEN, 12-9. Op de maandag 15 sep tember teouden raadsvergadering van de gemeente Westerschrwen zal het voorstel van het kollege van B. en W. agj^e orde komen om de toeristenbelasting per persoon^1- nacht te.verhogen van 0,35 naar 0,40. Dit voorA houdt in een verhoging van plus minus 15%, waarmee ook de overige t;v'ven in de Verordening toeristenbelasting en de tarieven woon to- rensenbeï"n£ zullen worden aangepast. Advertentie Havenplein 6 Zierikzee Het adres voor. Goede reparaties aan uw uurwerken, gouden- of zilveren sieraden! Met een half jaar garantie op reparatiefouten! Eigen ateliers met eigen graveerinrichting sinds 1825 Het k<F&e is voornemens met na dere vo/tellen tot verhoging van de toerist/ en woonforensenbelasting te konA' waneer de resultaten van de in A kader van het distributie- planqgisch onderzoek gehouden enr qUêt^ullen leiden tot het treffen van huwe voorzieningen in en op kosf van gemeente. Scheepvaartrechten jr 1 januari 1981 wordt ook voor meld een 5% verhoging te laten Jats vinden voor de Verordening neepsvaartrechten, de verordening tecariorechten en voor de begrafe- flsrechten. Zoals "de "laatste jaren te ioen gebruikelijk worden geen ver pogingen voorgesteld voor: 1. de leges wegens afgifte van /bouwvergunning, omdat een stijging van de bouwkosten automatisch een hogere leges opbrengst garandeert; 2. de leges wegens afgifte van jachtakten en viskonsenten, aange zien de hoogte daarvan wettelijk wordt bepaald; 3. de leges wegens afgifte van zgn. kampeervergunningen, omdat deze vergunningen jaarlijks worden afge geven. Eerste seizoensbijenkomst OOSTERLAND, 10-9. N/een zo mervakantie van enige mfnden *s de bejaardensociëteit alhf begon nen met de bijeenkomst1 in dorpshuis „Oosterhcf" ah de Sint Joostdijk. Zulks onder leiing van de presidente, mevrouw Poelman van Leeuwen. Dekt spr/k een wel komstwoord tot jdi aaiwezige be jaarden en serveerders. Spreekster voe het £jn dat alle maal, zo wel sen?erster. als organis- tes zich weer jéschikóaar stelden medewerking t/verleren op de we kelijkse bijeenomsten. Het trouwe lid Toon KrahP moest naar het zie kenhuis te Gp- Spreekster memo reerde verder/et overlijden van het oud-lid van y „soos" mevrouw Ba- rendse-Pasn/i in „In 't Opper" te Bruinisse. krder feliciteerde de leidster de /ten van de sociëteit die jarig wareth de vakantie. Een min der prettigmededeling volgde toen ze vertéte dat het trouwe bestuurslf de heer A. van Spier de soos gaaf'erlaten wegens vertrek naar SasJ&n Gent. „Brarrjwe zullen je missen op de bijeenk<pten, en ik geloof dat ik namens/Hen spreek wanneer ik je hartelij/dank voor als wat je voor ons hebt gedaan", aldus mevrouw Poelman. „Ook je vrouw veel dank". De heer Van Spier kreeg bloemen aangeboden. Bestuurslid Gestemd moest verder voor een nieuw bestuurslid in de vakature Van Spier, waarvoor gekozen werd de heer Jan Boogert met 15 van de 29 stemmen. Verder deelde mevrouw Poelman nog mede dat het bestuur weer alles in het werk zal stellen het de bejaarden in de komende tijd weer zo gezellig mogelijk te maken. „We zullen weer een andere soos op bezoek krijgen, enz. Tenslotte dank te de heer Van Spier nog voor de pret tige samenwerking op de soos en ook voor de ontvangen bloemen, mede namens zijn vrouw. Hij schonk de fraaie foto van de soos, die reeds in de zaal hangt aan de sociëteit. Deze was nl. zijn eigendom. Verder trak teerde hij de aanwezigen nog op ge bak en snoep. Onder leiding van de organist van deze middag, de heer Jasper Stout- jesdijk, werden nog enige psalmen gezongen en volgde de gebruikelijke sluiting, waarna de 34 aanwezigen huiswaarts keerden. Aankoop grond Voorgesteld wordt van de heer J. M. Steur aan de Hogezoom te Renes- se plus minus 325 ca bouwgrond te kopen voor 48.000,-. Met de aankoop hiervan zullen met het reeds in eigendom van de ge meente zijnde naast gelegen perceel 4- of 5 woningen kunnen worden ge bouwd. Voor het doortrekken van het rij wielpad aan de Stoofweg wordt voorgesteld 2.40 are grond aan te ko pen van de Staat der Nederlanden (Justitie) voor een bedrag van 16.381,-. De ongewenste situatie van overstekende fietsers op de rij baan voor auto's kan hiermee beëin digd worden. Voorgesteld wordt verder over te gaan tot de aankoop van een aantal percelen grond van diverse eigenaren aan de Hogezoom te Renesse voor de aanleg van trottoirs aan beide zijden van de Hogezoom. Waarde tuingrond Aangaande de uit te keren schade loosstellingen voor de beschikbare gronden is uitgegaan van tuingrond, waarvan een waarde per m2 is toege kend van 80,-. Het kollege is van mening, dat het onbillijk is, wanneer en bedrijfspand met woning tweemaal aangeslagen wordt voor rioolrecht, dus zowel voor het bedrijfspand als voor de wo ning. Voorgesteld wordt dan ook voor artikel 5 onder g van de Verordening op de heffing en invordering van ri oolrecht in de gemeente Westerschou wen te laten vervallen, waardoor in dergelijke situaties slechts eenmaal rioolrecht verschuldigd zal zijn. Bemaling bouwput Philipsdam Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben aan de Staat der Nederlan den vergunning verleend tot het in werking brengen en in werking heb-; ben van een inrichting als bedoeld in art 1. der Grondwater voorziening Zeeland voor het bemalen van een bouwput ten behoeve van een door- laatmiddel van het type hevel in de aanzet van de Philipsdam op de Gre- velingendam in de gemeente Bruinis se. ZIERIKZEE Stichting Jeugd Schouwen-Duiveland Op woensag 24 september houdt de Stichting Jeugd Schouwen- Op donderdag 25 september wordt in de raadszaal van het stadhuis, een openbare vergadering gehouden van de Kommissie van Financiën. Aan de orde komen: het meerjarenperspek- tief '81 tot en met '84. Jubileum Willibrordusschool Met een plechtige Eucharistievie ring in de R.K. kerk, wordt op zater dag 4 oktober het 75-jarig bestaan herdacht van de Willibrordusschool. Dé viering wordt gevolgd door een receptie in het schoolgebouw aan de Hoge Molenstraat. „Kermis-uitstapje" ANBO naar Beekse Bergen Afgelopen woensdag maakte de ANBO het traditionele Kermié- uitstapje dat ditmaal voerde naar de „Beekse Bergen". De animo voor de ze reis was weer overweldigen; drie bussen waren nodig om de 137 deel nemers te vervoeren. Vertrokken werd vanaf de Balie (12.30 uur) en na een korte stóp te Gil- ze Rijen ging het richting Beekse Bergen. Daar werd een uurtje rond gereden tussen de leeuwen en giraf fes. Van de meerijdende apen (op en tegen de bussen) werd zeer genoten. Ondanks de regen was het een geslaagde dag. In het „Huis van Nas sau" stond, traditiegetrouw bij aan komst een prima koffiemaaltijd ge reed. Eregasten tijdens deze maaltijd waren mevrouw J. M, J. de Meester- Post en mevrouw De Haan, hoofd verpleegster van „Borrendamme". Omstreeks negen uur ging het gezel schap uiteen, nadat de vice-voorzit- ster mevrouw Van de Pol enige woor den had gesproken, waarmee zij de gasten dankte voor hun aanwezig heid. Mosselkotter In het donderdag opgenomen be richt over „garnalenkotters" is een ernstige fout geslopen, die met het woord „garnalen" is geduid. Het gaat uiteraard om de nieuwe mosselkotter van de Gebrs. Schot B.W.zn. Deze nieuwe Z.Z. 8 werd - zoals re centelijk gemeld - te water gelaten te Kloosterhille en zal worden afge bouwd te Stellendam. HAAMSTEDE Afd. N.C.V.B. De N.C.V.B.-afdeling vergadert op dinsdag 16 september in de zaal van de Ger. Kerk. Een lezing wordt ge houden vanwege het K.N.M.I. met als titel: „Weer of geen weer". BROUWERSHAVEN Ouderavond ,,'t Schuitje" Op donderdag 25 september wordt de jaarlijkse ouderavond gehouden van de openbare kleuterschool ,,'t Schuitje". Mevrouw Saartje Joppe uit Middelburg, zal een lezing hou den over: „De wereld van het pop penspel". Zij geeft hierbij ook de monstraties. Na de lezing wordt het huishoudelijk gedeelte van de agen da afgewerkt. Verkiezing is nodig van een nieuw te vormen ouderkom missie. Aftredend en niet herkies- In de bouwdokken op het werk- eiland Neeltje Jans is de bouw van de pijlers voor de stormvloedkering in volle gang. Deze fraaie plaat geeft een indruk van de afwatering van het pompwater uit de bouwdokken op het werkeiland. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) baar zijn de damesn: mevr. L. Hanse- Duym, mevr. A. C. Haringsma-Ger- ritsen, mevr. H. C. Lampert-Bijlsma en mevr. W. J. Obbinke-Bulsink. KERKWERVE Kollekte Kon. Wilhelminafonds De gehouden kollekte voor de Ned. Vereniging tot steun aan het Konin gin Wilhelminafonds voor de kanker bestrijding bracht het mooie bedrag op van 1305,33, aanzienlijk meer dan vorig jaar toen het 1064,48 be droeg. Dank aan alle milde geefsters, gevers en kollektanten is zeker op zijn plaats. Nieuwe peuterspeelzaal Donderdag 18 september a.s. zal mevrouw S. den Boer-van Hoeven het nieuwe onderkomen voor de peu ters („De Schouwse Poeletjes") offi ciéél openen. Na de opening zullen de lootjes getrokken worden. 's Avonds van' half 8 tot half 9 is ie dereen welkom om de nieuwe'peu terspeelzaal aan het Wervepad 2'-te bezichtigen. DREISCHOR Kollekte Kon. Wilhelminafonds Kollekte t.b.v. het Koningin Wil helminafonds heeft het mooie bedrag opgebracht van 1214,98. Dat is 163,12 meer dan in 1979. Alle ge vers, geefsters en kollektanten heel hartelijk dank. RENESSE, 10-9. Deze week werd te Renesse een begin gemaakt met de veel omvattende werkzaamheden aan de Hogezoom te Renesse. Deze belangrijke doorgaande verkeersweg en tevens hoofdstraat van Renesse zal ge durende de komende maanden aan beide zijden van een trottoir worden voorzien, waarnaast ook de rijweg ge heel opnieuw zal worden bestraat. Men hoopt deze werk zaamheden in januari te kunnen voltooien, als tenminste het weer niet tegenwerkt. Ten gevolge van de werkzaamheden is de Hogezoom vanaf woensdag tot be gin volgend jaar steeds voor een gedeelte afgesloten voor alle verkeer. Men zal gebruik moeten maken van een omleiding door de Zeeanemoonweg en Zee- distelweg. Voor deze beide wegen geldt daarom ook vanaf woensdag een par keerverbod voor beide zijden. Ook de busdiensten zullen dit trajekt rijden tij dens de werkzaamheden. De bushalte aan de Hogezoom is daarom ook tijde lijk verplaatst naar het begin van de Zeedistelweg. De eerste ideeën over een trottoir voor de Hogezoom waren reeds onge veer negen jaar geleden te horen. De echte voorbereidingen hebben plm. V/2 jaar geleden hun aanvang geno men. Het gehele projekt heeft nogal wat voeten in de aarde. Grondaankoop Ten eerste omdat voor de realise ring grond moest worden aangekocht van bedrijven die aan de Hogezoom gevestigd zijn, zowel als van partiku- lieren die aan de Hogezoom hun huis hebben met daarvoor een tuintje. Ten tweede omdat de afsluiting van de Hogezoom de bevoorrading van verschillenden ernstig zal be moeilijken, zoniet onmogelijk ma ken. Wat het eerste betreft is het duide lijk dat niet alle betrokkenen direkt stonden te dringen om een stuk van hun grond af te staan voor dit alge meen belang. Toch is men er in geslaagd iedereen van het belang van de doorvoering van de plannen te doordringen, zodat uiteindelijk alle betrokkenen bereid bleken het ge wenste stuk van hun grond te verko pen. Dankzij deze medewerking konden langdurige onteigeningsprocedures worden vermeden hetgeen de realise ring van de plannen natuurlijk aan merkelijk bespoedigt. Nauw overleg De gemeente is ervan overtuigd dat de afsluiting van de Hogezoom de no dige konsekwenties heeft voor in het bijzonder de daar gelegen bedrijven, maar toch ook voor de partikulieren. Daarom gaat men ervan uit dat het noodzakelijk zal zijn, dat tijdens het werk nauw overleg plaats zal hebben met de belanghebbenden. Men acht dit destemeer nodig omdat het een erg ingewikkeld karwei is, juist om dat er zoveel belanghebbenden zijn. Aard der werkzaamheden Vooruitlopend op de rekonstruktie zijn de werkzaamheden deze week van start gegaan met de vernieuwing van circa 70 meter riolering vanaf doe het zelf shop „De werkplaats" tot voor boetiek-kapsalon „Janny". Dit zal ongeveer een dag of tien in beslag nemen. Het wegdek zal voor lopig worden dichtgemaakt en dan begint men met de rekonstruktie. Vier fasen Deze zal in vier fasen worden uitge voerd. De eerste fase betreft het stuk van de Zeedistelweg tot aan het Esso pompstation. Van daar tot de Jan van Renesseweg wordt de tweede fa se. De derde fase is het stuk van de Jan van Renesseweg tot aan de Oude Mooi weg. De vierde fase betreft tenslotte het stuk van de Moolweg tot aan de Dorpsring. Over de gehele lengte gaat de hele weg eruit. De rijweg, die ongeveer de huidige breedte van ongeveer 7 me ter blijft behouden, zal, voor zo ver dat mogelijk is met gebruikmaking van de oude klinkers, opnieuw wor den bestraat. Naast de rijweg komt aan beide zij den een trottoir met een breedte van ongeveer twee en een halve meter. Voor de aanleg van de trottoirs zal gebruik worden gemaakt van straat klinkers. Tussen rijbaan en trottoir zal aan weerszijden een rij bomen worden geplaatst. Vanzelfsprekend zullen enkele bestaande bomen voor de realisering van de rekonstruktie moeten worden omgehaald. Er zal echter naar wor den gestreefd om fraaie oude bomen, waar het enigszins mogelijk is, te handhaven, eventueel geheel of ge deeltelijk in het trottoir. Zo zullen bijv. de fraaie beuken in de tuin van het voormalige huis van oud notaris v. d. Bout en de lindebomen in de voortuin van de voormalige artsen praktijk, zeker hun plaats behouden. Men gaat er van uit dat deze kost bare, veel omvattende werkzaamhe den een verfraaiing zullen betekenen voor Renesse.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 3