Wrw c- Voorspellingen nieuw Hydro Meteo Centrum noodzakelijk bij bouw stormvloedkeringen Beatrixschool denkt aan het oprichten van een afdeling voortgezet onderwijs Leger neemt macht over in Turkije )Mq2J4 DE ZIERIKZEESCHE COURANT Binnenkort officiële opening Ledenvergadering' neemt principe-besluit ISTA - OOSTERLAND rnr P£ Bitr Regering bezorgd over Turkije Bouw tankers f^si male BSTSt; ZIERIKZEESCHE NI EUWSBODE Vrijdag 12 september 1980 137ste jaargang Nr. 22775 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11. 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 27,50, per jaar f 103,50. Losse nummers 55 cent. De abonnementsprijzen zijn inclusief 4% BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 38 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) f 4,84. Vraagt onze contractprijzen! De adver tentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. In dit nummer: Het plan rekonstruktie kademuren ZIERIKZEE, 11-9. Over een kleine veertien dagen, op donderdag 25 september, zal het nieuwe Hydro Meteo Centrum (H.M.C.) aan de Van Veenlaan van de Delta dienst, waarvoor uitbreiding van het bestaande gebouw noodzakelijk was, in gebruik worden gesteld. In dit cen trum werken waterloopkundigen van de Deltadienst en weerkundigen van het K.N.M.I. samen, om in de komen de jaren de verwachting en bewaking van de werkbaar heidsomstandigheden bij de bouw van de stormvloedke ring en de compartimentendammen te verzorgen. Bij de opening van het nieu we Hydro Meteo Centrum is ook aan geïnteresseerd pu bliek gedacht. Op zaterdag 27 september wordt het genood op een ,,open dag", terwijl die zelfde dag in de haven van Zie rikzee schepen van Rijkswa terstaat kunnen worden be zichtigd. In het Centrum is een exposi tie ,,Met het water in de weer" en onder hetzelfde motto is een foto-wedstrijd uitgeschreven, waarvoor de formulieren tij dens het „open huis" worden verstrekt. De twee dagen ervoor, don derdag en vrijdag, worden in beslag genomen door een meer officiéél gedeelte. Een overzicht van het computercentrum van het H.M.C. aan de Van Veen- laan te Zierikzee. Met deze computers wordt het mogelijk een werkbaarheids voorspelling te geven voor de belangrijke waterwerken in deze omgeving. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) De werkbaarheidsomstandigheden zijn immers bij de uitvoering van de civie-technische werken in de Oosterschelde van grote betekenis. Zij worden bepaald door hydraulische grootheden, zoals waterstanden, stromingen en golven, en door meteorologische: wind, zicht en temperatuur. De organisatie van het H.M.C. vloeit, evenals de voor dit doel geïnstalleerde systemen, voort uit het projekt HISTOS. Deze afkorting staat min of meer voor: Hydro-meteo Informatie Systeem Oosterschelde, en beoogt de ingewonnen informatie te koördine- ren en de doorvoer ervan naar de ver schillende gebruikers te verzorgen. Technische lezingen De opening van het nieuwe cen trum zal met de nodige festiviteiten gepaard gaan en zal worden bijge woond door tal van van genodigden. Zo zullen onder anderen aanwezig zijn: de direkteur generaal van Rijks waterstaat: ir. J. W. Tops, de hoofd- direkteur van het K.N.M.I. dr. Bij- De leerlingen van de tweede klas sen van de Christelijke Scholenge meenschap uit Zierikzee op een lange rij voor het aardappelsorteerbedrijf van de heer Van Beveren te Brou wershaven. Zij brachten daar don derdag een bezoek als onderdeel van hun werkweek in Renesse, waarvan zij vandaag terugkeerden. (Zie voor het verslag elders in dit nummer). (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) voet, het hoofd van de Deltadienst ir. H. Engel en de burgemeester van Zie rikzee de heer Th. H. de Meester. Ook zullen worden uitgenodigd leden van Rijks- en Provinciale Waterstaat. Voor de ochtenduren staan een aan tal technische lezingen op het pro gramma, die gehouden zullen wor den op het slot „Moermond". Daarna volgt een busreis over Schouwen- Duiveland, dat uit zal monden in een bezoek aan het werkeiland „Neeltje Jans". Om 14.00 uur zal de officiële open- ning plaatsvinden, waarbij drie spre kers het woord zullen voeren. Daar na zal de burgemeester twee kunst werken onthullen: ,,Het versteende water", gemaakt door de heer J. van de Ven te Zierikzee, en een wand kleed, vervaardigd door mevrouw P. Slieker, eveneens uit Zierikzee. Naar aanleiding van het officiële gebeuren, wordt een expositie inge richt, die een originele naam mee krijgt: „Met het water in de weer". Meet-apparatuur Op de expositie zullen onder ande re vele foto's te zien zijn, die een uit leg geven van het centrum. Daar naast zullen ook een groot aantal in strumenten opgesteld worden, zowel (vervolg pagina 4) Dit nummer bestaat uit 14 pagina's. ZIERIKZEE, 11-9. Het bestuur van de Beatrixschool te Zierikzee, de school voor individueel onderwijs op Schouwen-Duiveland, heeft tijdens de openbare verga dering (donderdagmiddag) met algemene stemmen een principe-besluit genomen, om aan genoemde school over te gaan tot het oprichten van een afdeling Voortgezet Buitengewoon Onderwijs. De vergadering, die onder leiding stond van de voorzitter van het bestuur, de heer C. Bij de Vaate, nam deze beslissing, nadat de heer J. de Jong, direkteur van de school, aan het bestuur uitleg had gegeven om trent de noodzaak en de mogelijk heid van zo'n afdeling. Mede omdat de inspekteur van het B.O. in de regio Zuid-West Nederland de heer Beerendonk, de mededeling had gedaan, dat het ministerie van fi nanciën afwijzend had beslist om trent een aanvrage voor de oudere leerlingen een bedrag per leerling te mogen ontvangen, gelijk aan die van VBO-leerlingen. Daarbij gaf de heer Beerendonk het advies om over te gaan tot het oprichten van een zelfstandige afdeling aan de school. Stichtingsgetal Indien deze afdeling in de toe komst een feit wordt, zal dat tevens een verlaging van het aantal leerlin gen in de kern tot gevolg hebben. Daarom moet met de aanvraag voor de nieuwe afdeling ook een aanvraag gevoegd worden om het stichtingsge tal van de kern te mogen verlagen. Op dit ogenblik is dit getal 35 leerlin- -m? Advertentie uw dealer voor: M Tel. (01114) 1495 St Joostdijk 41 - Burg. v. d. Havestraat 48 WA> Speciaal voor het publiek is een meetpaal, die eigenlijk in het water thuis hoort, opgesteld voor het gebouw van Rijkswaterstaat aan de Van Veenlaan. Een groot aantal van deze meetpalen helpt mee voorspellingen over weer en water te geven. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) WASHINGTON/ANKARA, 12-9. Een militaire staats greep heeft in de nacht van donderdag op vrijdag zonder bloedvergieten een einde gemaakt aan de regering van premier Suleyman Demirel, zo heeft woordvoerder San dra McCarty van het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken in Washington bekendgemaakt. Verwachting tot zaterdagavond: Storm Nu en dan buien, later ook enkele op klaringen; minimumtemperatuur omstreeks 12 graden; middagtempe- ratuur ongeveer 16 graden; harde westen wind, aan de kust tijdelijk storm. Voor zondag: Aantal uren zon: 0 tot 5. Min.-temperaturen: omstreeks 12 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 16 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 60 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 30 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor zondag een marge van 3 graden rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 13 sept. Zon op 7.09, onder 19.57 Maan op 11.06, onder 21.51 14 sept. Zon op 7.10, onder 19.55 Maan op 12.10, onder 22,16 15 sept. Zon op 7.12, onder 19.53 Maan op 13.13, onder 22.45 Eerste Kwartier: 17 sept. (15.54) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 6.41 18.22 13 sept. 14 sept. 15 sept. Doodtij: 7.09 18.56 7.29 19.27 19 september. - 12.03 0.30 12.35 1.00 13.11 Volgens diplomatieke kringen zou de chef van de Turkse generale staf, generaal Kean Evren, de macht heb ben overgenomen. Volgens dezelfde kringen zou te vens de parlementaire onschend baarheid zijn opgeheven. In grote delen van Tutkije gold al geruime tijd de staat van beleg, maar ondanks de presentie van het leger zijn tot dusverre dit jaar in het land als gevolg van politiek geweld van links zowel als rechts in totaal bijna 1800 mensen omgekomen. Chefs van staven Voordat de staatsgreep door het le ger in Washington werd bevestigd was uit militaire kringen in de Turk se hoofdstad Ankara vernomen, dat de chefs van staven van de onder scheiden krijgsmachtonderdelen donderdagavond een impromptu ver gadering hielden, warvan eerst werd aangenomen, dat het om een bespre king ging van de NAVO-oefening, die donderdag was begonnen in het westen van Turkije, een bezoek dat chefstaf Evren donderdag aan funge rend president Ihsan Sabri Caglay- angil in diens paleis had gebracht was door de staatsradio een routine- bezoek genoemd. gen, met minder betekent dit dat de school opgeheven zou moeten wor den. De heer De Jong werd door de verga dering gemachtigd om de onderhan delingen daarover in gang te zetten en te proberen een zo laag mogelijk stichtingsgetal te bewerkstelligen. (Vervolg pag. 5) HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 12-9. Het K.N.M.I. deelt mede: Het weer blijft herfstachtig. Een stormdepressie, waarvan de kern vrijdagochtend net ten westen van Schotland lag, blijft ook morgen het weer in ons land bepalen. Deze aktieve depressie is de vroegere tro pische cycloon Earl, die van zuidelij ker breedten naar het noorden is ge koerst. De wind draait naar het noordwesten en voert lucht aan, waarin de middagtemperatuur niet veel hoger wordt dan 16 graden, dat is 3 graden beneden normaal. De straffe noordwesten wind, waarin nu en dan buien het land binnendrijven, neemt morgen mogelijk later op de dag wat in kracht af. DEN HAAG, 12-9. De Nederlandse regering heeft „met bezorgdheid kennis genomen van de berichten over een staatsgreep in Turkije, wel ke gelukkig tot dusver zonder bloed vergieten is verlopen". Deze eerste reaktie op de gebeurtenissen in Tur kije heeft een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag vrijdagmorgen gegeven. „Gehoopt moet worden dat het de- mokratisch bestel in Turkije zeer spoedig volledig zal worden hersteld", aldus verder de verkla ring. De regering hoopt voorts dat voor de „grote problemen waarvoor Turkije zich geplaatst weet op demo- kratische wijze een oplossing zal worden gevonden". In de verklaring wordt gewag ge maakt van de „naaste verbonden heid" van ons land met Turkije, „zo wel door het gemeenschappelijk lid maatschap van de NAVO door de as sociatieband in het kader van de EEG, als het lidmaatschap van de Raad van Europa". ROTTERDAM, 11-9. Shell heeft bij Rijn-Schelde-Verolme (R.S.V.) een order geplaatst voor twee produktie- tankers. Met de opdracht is volgens Shell 140 miljoen gulden gemoeid. De twee schepen zullen in de twee de helft van 1982 onder de Neder landse vlag worden ingezet voor het vervoer van smeerolie. Ze krijgen een zogenaamde geïntegreerde be manning. Shell Tankers B.V. heeft daarmee de afgelopen jaren geëxpe rimenteerd. Op verschillende Shell- tankers is de maatschappij gekomen tot een andere verdeling van het werk, waardoor met minder man kracht kan worden gevaren, maar de bemanning meer bevrediging vindt in het werk.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 1