li/ „Ver" van het Tweede Kamer Zeeuwse bed CENTRAAL PLANBUREAU: EIND 1980 300.000 WERKLOZEN Rijk wil nog niet aan 0,7 procent voor arm F Ik AGENDA PvdA wil in zee met D'66 Kwart werelbevolking hangt christelijk geloof aan Vertraging banenplan De opticiëns en de doktoren Sombere minister op Schiphol De kinderzegels UNIE-boek wordt dicht geslagen Beslag op volle veerboot Minimummelkprijs: f 1,04 HET THEATER ZIERIKZEE Sexomen Christen-Turk vermoord Noodkreet centrale Vijftienhonderd pleeggezinnen of adressen nodig Hulp voor Afrika (01110) 2255 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE 2 vragen, wat de provincie te doen Advertentie heeft met hetgeen in de hoofdstad des land zich afspeelt. Niet eens zo veel als het er op aan komt. Niette min vraag men zich ook elders in het land toch langzamerhand wel af, of een deel van de hoofdstedelingen, al thans een pressiegroep, opererend onder de idieel klinkende naam van krakers", het hoofd totaal heeft verloren. Bij tijd en wijle immers worden - via de buis - beelden het land in gestraald, zo afschuwelijk en zo bui ten alle proporties wanordelijke, dat men aan het verstand van velen ginds, stilaan begint te twijfelen. Nadat de agressie is uitgewoed en min of meer de kop is ingedrukt, resteert een schade, die in de hon derdduizenden loopt en die betaald moet worden, uiteindelijk door men sen, die met dit hele gedoe niets van doen willen hebben of hebben. De vrede en rust van het Vondel park - slapen is, na enkele jaren, blijkbaar geëvolueerd tot agressie van de puurste soort en, na alle voor gaande gekkigheid, is het thans om de haverklap knokken geblazen. Het levert een beeld op, dat tot de slechtste visitekaartjes behoort, die Nederland laat drukken, verrukke lijk geschikt voor bijvoorbeeld de Oostbloklanden, om den volke ginds te tonen hoe korrupt en rot de z.g.n. demokratische samenleving in el kaar zit. Toevallig weten wij, dat de ze „plaatjes" voor dit doel gretig el ders worden gebruikt en daar ga je dan met de reputatie van goed en de gelijk land', met zuinige en hardwer kende mensen. Tegen het barre geweld worden po litiemensen ingezet, voorzien van rieten mandjes en wandelstokken, maar dat zal op den duur niet vol doende zijn keiharde knokkers en stenengooiers tot de orde te roepen. Ronduit verbazingwekkend is ook, dat slechts een handvol gevaarlijke herrieschoppers uiteindelijk voor de rechter verschijnt, terwijl duizenden bij die rellen zijn betrokken. Geen adequaat antwoord is derhal ve nog gevonden op de pure tirannie, die bij tijd en wijle de hoofdstad van het Koninkrijk der Nederlanden be heerst. Na de rellen likt Amsterdam zijn wonden en gaat over tot de orde van de dag, totdat het weer zover is. Schokkend voor de mensen, die in de hete buurten wonen en walgelijk om aan te zien voor de mensen, die via het journaal worden getrakteerd op deze „Zuid-Amerikaanse" beelden. Als dit kwaad doorziekt ligt ergens een eerste prijs gereed voor het land met de uitnemendste specima van anarchie. Amsterdameen mens gelooft zijn eigen ogen niet! Britten kijken in de spiegel LONDEN, 10-9. De Britten zijn niet gelukkig met de meeste aspekten van het nationale leven, vooral wat de industriële betrekkingen en een neergang in de internationale status van het land betreft. Dit blijkt uit de uitslag van een opiniepeiling die woensdag in het Britse dagblad The Times is gepubliceerd. Maar uit de antwoorden blijkt wel dat een overweldigende meerderheid een hechte aanhanger is van de mo narchie. Ruim 70 procent van de 1.010 ondervraagde kiezers uit het hele land vindt dat Groot-Brittannië een goede politie heeft. Een kleine meerderheid is van me ning dat de Britten toleranter en be leefder dan anderen zijn. Maar slechts 37 procent gelooft dat de kwa liteit van het Britse bestaan beter is dan in andere landen. Dertig procent vindt dat deze slechter is. De meeste ondervraagden geloven dat, in vergelijking met andere lan den, Groot-Brittannië meer stakin gen kent, de vakbonden minder met werkgevers samenwerken, men min der hard wil werken, de lonen slech ter zijn, de leiding in de fabrieken minder efficiënt en de uitrusting daar minder modem is. DEN HAAG, 10-9. Direkteur Van den Beid van het Centraal Planbureau (CPB) raamt het aantal werklozen in Nederland eind van dit jaar, ongekorrigeerd voor sei zoensinvloeden, op 300.000. Een van de weinige positieve aspekten van de ekonomische ontwikkeling is de matige stijging van de loonkosten die dit jaar circa vijf procent minder groot zal zijn dan in het buitenland, zo zei Van den Beid woensdag op een ver gadering van de vaste kommissie van ekonomische zaken en financiën van de Tweede Kamer. DEN HAAG. 10-9. De P.v.d.A. streeft naar het vormden van een progressief kabinet na de verkiezin gen samen met D'66. De P.v.d.A. vertrouwt er op dat D'66 de oorspronkelijke progressief- liberale koers zal vasthouden en de verleiding een onduidelijke midden partij te worden weerstaan. „De P.v.d.A. in een kabinet zonder D'66 is voor mij een ondenkbaarheid", zo verklaarde fraktieleider Den Uyl dinsdagmiddag bij de publikatie van de strategie van zijn partij voor de komende verkiezingen. De P.v.d.A. vindt dat de koalitie tussen CDA en WD straks moet worden afgelost door een regering van P.v.d.A. en D'66 met steun van de kleine progressieve partijen. Het kabinet-Van Agt is niet in staat ge bleken een antwoord te geven op de grote maatschappelijke problemen en verdient het daarom tot een min derheid te worden gebracht door de kiezers, zo stelt de P.v.d.A. Flitsen uit het buitenland MOSKOU. Een Poolse ekonomi sche delegatie, onder leiding van vice-premier Mieczyslaw Jagielski, is woensdag in Moskou aangekomen. Dit heeft het officiële Sowj et- persbureau Tass bekendgemaakt. JERUZALEM. Israël beschouwt de afgekondigde fusie tussen Syrië en Libië als een potentiële militaire be dreiging. Dit heeft een funktionaris van het ministerie van buitenlandse zaken meegedeeld. RIAAD. Ambtenaren van het Saoe- dische ministerie van oliezaken heb ben woensdag gezegd dat de oliepro- duktie van het land ongewijzigd 9,5 miljoen vaten per dag is, en dat de prijs 28 dollar per vat blijft (1 vat is 159 liter). PRETORIA. Minister van buiten landse zaken Roelf Botha heeft woensdag scherp gereageerd op kriti sche uitlatingen van de Amerikaanse ambassadeur bij de Verenigde Naties over het beleid van Zuid-Afrika met betrekking tot de verkiezingen voor onafhankelijkheid in Namibië, het vroegere Zuidwest-Afrika. WASHINGTON. De Verenigde Sta ten willen over verlenging van het in het najaar van 1981 aflopende vijfja rige graankontrakt met de Sowjet-U- nie onderhandelen, als Moskou de be reidheid toont zijn troepen uit Af ghanistan terug te trekken, aldus de Amerikaanse minister van land bouw, Bob Bergland, dinsdag. LONDEN. Aan de Engelse zuid kust bij Dorsett is een grote partij hasj aangespoeld. De in zakken ver pakte hasj vertegenwoordigt volgens de politie een waarde van ongeveer twee miljoen Britse ponden, dat is in Nederlands geld circa negen miljoen gulden. JERUZALEM. De Israëlische pre mier, Menachem Begin, heeft woens dag in een vraaggesprek Egyptische voorstellen voor oplossing van het vraagstuk-Jeruzalem beslist van de hand gewezen. BEIROET. Het Libische initiatief tot een fusie met Syrië lijkt gepro- jekteerd te zijn met een grote voor rang op militair gebied: versterking van Syrië dat tegenover de Israëli sche militaire macht geïsoleerd is na de ondertekening van een afzonder lijk vredesverdrag met Israël door Egypte. DAMASCUS. De fusie tussen Syrië en Libië, waartoe Tripolie op 1 sep tember het voorstel had gedaan, is woensdag in een in Damascusd gepu bliceerd kommunique bekendge maakt. ROME, 10-9. Een kwart deel van de wereldbevolking hangt het christelijk geloof aan. In het jaar 2000 zullen de christenen nog slechts één vijfde deel van de wereldbevolking uitmaken. Wel zullen de katholieken, de orthodoxen en de protestanten samen nog de grootste religieuze groep vormen. De katholieke missie-organisatie „Aimis" maakte deze cijfers dinsdag in Rome bekend. Volgens „Aimis" zijn er op het ogenblik 1.194.364.000 christenen. Hiervan zijn er 749.430.000 katholiek, 108.815.000 orthodox en 344.199.000 protestant, anglikaans of lid van een andere gerefor meerde kerk. Volgens dinsdag gepubliceerde cijfers heeft 30 procent van de we reldbevolking officieel geen geloof. 576 miljoen mensen zijn aanhan gers van de Islam, verder zijn er 518 miljoen Hindu's en meer dan 300 miljoen Boedhis'en en aanhangers van Confucius. Het Joodse geloof heeft op het oge iblik 15 miljoen aanhangers waarvan er drie mil joen in Israës Ir "ti. In de makro-ekonomische verkenning- en die op de derde dins dag in september worden gepubli ceerd wordt echter een vergelijking getrokken met de loonkostenstijging in west-Duitsland, die vanaf 1973 veel lager is geweest dan in Neder land. Bovendien heeft de verbetering van de konkurrentiepositie van Ne derland op de internationale markt tot dusver niet geleid tot een verbete- DEN HAAG, 10-9. „Het uitstel van het zogeheten Arbeidsplaatsenplan levert de regering dit jaar ongeveer 800 miljoen gulden op. De verwezen lijking van ruim 19.000 nieuwe plaat sen bij overheid en trendvolgers, die begin dit jaar had moeten inzetten, zal nu pas begin 1981 op gang komen". Dit zei de heer Muller van de ambtenarenbond ABVA-KABO woensdagavond voor de NOS-televi- sie. ring van de handelsbalans. De toene ming van de Nederlandse export werd namelijk overtroffen door de toeneming van de import. UTRECHT, 10-9. Het voorontwerp van een opticienswet is bij de Konin klijke Nederlandse Maatschappij tot bevordering der geneeskunst niet in goede aarde gevallen. De bezwaren van de artsenorganisatie gelden met name een wetsartikel dat erop neer komt, dat de opticien, als een patiënt zich met klachten bij hem meldt, ver plicht is een onderzoek te verrichten om vast te stellen of de klacht mis schien wordt veroorzaakt door een ziekelijke afwijking. De opticien moet dan dus eigenlijk een diagnose stellen. WASHINGTON. De Amerikaanse legerleiding heeft gezegd dat tien van 's lands landmachtdivisies, mocht de nood aan de man komen, hun mannetje kunnen staan, maar de resterende zes, alle gestationeerd in de Verenigde Staten, kunnen niet „gevechtsparaat" geacht worden. NEW DELHI. In gua in de Indiase deelstaat Bihar is een avondklok in gesteld na de gewelddadiger on lusten op maandag tussen de politie en autochtonen, waarbij 16 doden zijn gevallen. SCHIPHOL, 10-9. Niet erg optimistisch over de uitkomsten van de speciale VN-konferentie over de ontwikkelingsstrategie voor de jaren tachtig is mi nister De Koning van ontwikkelingssamenwerking woensdagmorgen uit New York op Schiphol teruggekeerd. De vergadering is inmiddels op- .nieuw verlengd en zal nu mogelijk aanstaande vrijdag worden beëin digd. Een van de moeilijkste punten wordt gevormd door de vaststelling van het bedrag dat de rijke landen dit komende decennium beschikbaar moeten stellen voor dè arme landen. Er is een voorstel ingediend dat de rijke landen ertoe verplicht om tot 1984 een bedrag ter grootte van 0,7 procent van het bruto nationaal pro- dukt ter beschikking te stellen. Tot 1990 Als de grens van 1984 niet wordt gehaald dan geldt de verplichting tot 1990. Nederland en de drie Skandina- vische landen zullen naar alle waar schijnlijkheid, wanneer dit voorstel in stemming zal worden gebracht, de enige vier landen zijn die het zouden steunen. NIEUW DELHI. Aardverschuivin gen na hevige moessonregens in de heuvels van de Himalaya hebben tientallen slachtoffers geëist en het totaal aantal slachtoffers van de jaarlijkse regenperiode in India op ongeveer 1500 gebracht. NIEUW DELHI. De Russen gebrui- ken in Afghanistan kogels van 5,54 milimeter, waarvan de uitwerking vergelijkbaar is met die van dum- dumkogels, waarvan het gebruik bij internationale konventies is verbo den, zo is woensdag bevestigd in di plomatieke kringen in Nieuw Delhi. AMSTERDAM, 10-9. Minister Gar deniers van C.R.M. heeft woensdag officieel de nieuwe kinderzegels voor 1980 aan de openbaarheid prijsgege ven. Dat gebeurde op een bijeen komst in het Amsterdamse Concert gebouw, waar tegelijkertijd het startschot werd gegeven voor de 27ste kinderboekenweek. De stichting CPNB (Collectieve Propaganda voor het Nederlandse Boek) en het NCK (Nederlandse Co mité voor Kinderzegels) hebben dit jaar hun akties gekombineerd. Als thema voor de zegels, die ontworpen zijn door Lidia Postma, Peter Vos, Annet Kossen en Tom Eyzenbach, is dan ook gekozen voor het onderwerp „Kind en boek". De verkoop langs de deur door schoolkinderen begint 1 oktober. Vanaf 11 november zullen de zegels op de postkantoren ver krijgbaar zijn. DEN HAAG, 10-9. De politieke kaart van ons land ondergaat komen de zaterdag een nogal ingrijpende wijziging. Die dag, 13 september, namelijk wordt de laatste algemene ledenver gadering (in Ede) gehouden en wordt de Christelijk-Historische Unie (CHU) „op waardige en feestelijke wijze" ontbonden. Op die dag wordt - om het te zeggen in de woorden van de huidige uniervoorzitter dr. L. M. van Leeuwen - het Unie-boek dicht geslagen. De CHU is daarmee de eerste van de drie christen-demokratische parti jen (KVP en ARP zijn de andere) die zichzelf opheft om daarmee de laatste blokkade weg te nemen voor een gezamenlijk opgaan in het Chris- ten-Demokratisch Appel (CDA). VLISSINGEN, 9-9. De gerechtelijk deurwaarder uit Middelburg heeft dinsdag beslag gelegd op het lijn dienstschip „Olau kent", dat een vaste dagelijkse veerdienst onder houdt tussen Vlissingen en het Engel se Sheerness. Op dat moment waren er 350 passagiers en ruim 50 auto's aan boord. Alles moest van het schip af en de passagiers werden met bus sen naar het Belgische Zeebrugge vervoerd, waar ze in de loop van de dag alsnog met een Belgische veer pont via Dover naar de plaats van bestemming konden afreizen. RIJSWIJK, 10-9. Het bestuur van het Produktschap voor Zuivel heeft de minimumprijs voor verpakte vol le melk dinsdagmorgen in een extra vergadering opnieuw vastgesteld op f 1,04 per liter. De mogelijkheid dat binnenkort een verhoging volgt is echter aanwezig. De minimumprijs van f 1,04 wordt woensdag 10 sep tember van kracht. De ministeriële goedkeuring van de nieuwe mini mumprijsverordening van het schap werd nog ter vergadering door de mi nisteriële vertegenwoordigers gege ven. Het Koninklijk Besluit, waarin het schap de - eind augustus vervallen - bevoegdheid tot het vaststellen van een minimumprijs opnieuw krijgt, is op de dag van de vergadering in het staatsblad verschenen. PARIJS. Vice-president Hosni Moubarak van Egypte heeft tegen Europese leiders gezegd dat zijn rege ring wil dat Europa door konkrete stappen inzake Jeruzalem en Palesti na de leemten opvult in de akkoor den van Camp David, aldus ver klaarde dinsdag een medewerker van Moubarak in Parijs. A.s. zaterdag 13 september en zondag 14 september in zijn nieuwstesuperkolder aktie spektakel DE SHERIFF ZIET ZE VLIEGEN Een alle leeftijden spektakel voor het hele gezin! Aanvang 20.00 uur -12 jaar LATE AVONDVOORSTELLING A.s. zaterdag 13 september Op sexgebied hoefden ze niets meer te leren... Aanvang 22.30 uur 16 jaar AMSTERDAM, 10-9. „Twee van de drie kinderen in Nederland voor wie een pleeggezin of opvangadres wordt gezocht komen niet aan bod. Er zijn momen teel ongeveer 1500 kinderen, variërend van 0 tot 21 jaar, die eigenlijk naar zo'n gezing of opvangadres zouden moeten voor 500 van hen is er maar plaats. De overige duizend moeten nood gedwongen zolang in tehuizen blij ven (vorig jaar waren dat er 12.000) of roeien met de riemen die ze hebben in de moeilijke situatie waarin ze ver keren". Dit heeft Henk van Reenen van de centrale voor pleeggezinnen in Amsterdam (een bemiddelingsorga nisatie voor het vinden van pleegge zinnen en opvangadrëssen tussen de hulpverleningsinstanties en gezin- Iedere woensdagavond Start en inschrijven V.V.V. Fietspuz- zeltocht. 19.00 - 19.30 uur. Vanaf 16 september iedere dinsdag Renesse Dorpshuis. Bejaardengymnastiek. 18.30 uur. Donderdag 11 september Zierikzee Openbare vergadering Beatrixschool in het gebouw aan de Grachtweg. 15.45 uur. Raadszaal. Kommissie Publieke Werken. 19.30 uur. Ontmoetingscentrum. UW-vergade- ring. 19.00 uur. Havenplein 24. Rechtswinkel. 19.00 - 20.00 uur. Zaal Chr. Ger. Kerk. Kiesvereniging R.P.F. 20.00 uur. Zonnemaire Verenigingsgebouw. Bijeenkomst Rooie Vrouwen in de P.v.d.A. m.m.v. Wijnie Jabaaij. 20.00 uur. Oosterland .Bejaardensociëteit. HENGELO, 10-9. Op de markt in Hengelo is woensdagmiddag een 22- jarige, niet nader geïdentificeerde christen-Turk uit die stad vermoord, de dader is voortvluchtig. Het is nog niet bekend hoe de man om het leven is gebracht, aldus de politie van Hen gelo. Een meisje van zes jaar dat bij haar moeder achterop de fiets zat, is bij de aanslag in haar been geschoten, ze is - buiten levensgevaar - in een zieken- huis'ópgenó'men. 2 DEN HAAG, 10-9. Op initiatief van het PPR-kamerlid Henk Walt- mans hebben een aantal frakties uit de Tweede Kamer minister De Ko ning (van Ontwikkelingssamenwer king) gevraagd initiatief - op het hoogste niveau te nemen voor de hulp aan zes Afrikaanse landen, te weten Oeganda, Somalië, Djibouti, Soedan, Kenya en Tanzania. In een open-brief aan de bewinds man wordt gewezen op de zeer nij pende voedselsituatie in deze landen, een situatie die nog benarder wordt nu bekend is dat de oogsten in deze landen bijna volledig zijn mislukt. Iedere woensdagmiddag Noordgouwe Verenigingsgebouwtje, 14.00-16.00 uur, kinderklub. lederedonderdag Zierikzee Poststraat 37: Wereldwinkel Schou- wen-Duiveland; 9.30-16.30 uur en van 18.30 - 21.00 uur. Iedere tweede dinsdag van de maand Zierikzee Rode Kruis-gebouw, 16.00-17.00 uur, adviesburo van de A.N.I.B. Bellen voor huisbezoek de nummers (01116) 2064, (01115) 1761. Iedere dinsdag en donderdagmiddag Renesse Hervormde kerk. Bezichtiging. 14.00 - 16.00 uur. „Oosterhof". 14.00 uur. Vrijdag 12 september Zierikzee Chr. Scholengemeenschap Mavo en LHNO. Algemene ledenvergadering. 19.30 uur. „Huis van Nassau". Vogelvereniging „Zang en Kleur". 20.00 uur. Intersport Trimloop '80. Start bij sportpark Bannink 3, 6 en 9 km. 19.00 uur. Concertzaal. Filmkring Ziejook „Don't look now". 20.00 uur. Middelburg Voorzaal van de Statenzaal, Abdij 11; Tentoonstelling „De Munt van Zeeland 1580-1980", werkdagen van 10.00 tot 17.00 uur, zaterdag van 13.30 - 17.00 uur. Zaterdag 13 september Zierikzee Zevende Lions-wandelmars. Start plaats LTS 14.00 uur. Inschrijven vanaf 12.30 uur in LTS. Concertzaal. Films: „De sheriff ziet ze vliegen", 20.00 uur; „Sexamen", 22.30 uur, 16 jaar. Haamstede Geref. Kerk. Werkdag voor nieuwe levensstijl. 10.00 -13.30 uur. Zonnemaire Schoolplein en bij slechtweer Het Dorpshuis. Konsert „Grut- tenpikkers". 19.00 uur. Sirjansland Planten werkgroep verzamelen. 9.15 Zondag 14 september Zierikzee Concertzaal. Film: „De sheriff ziet ze vliegen". 20.00 uur. Maandag 15 september Zierikzee „Huis van Nassau". Leden- en frak- tievergadering V.V.D. 19.00 uur. „Huis van Nassau". Fraktievergade- ring P.v.d.A. 19.30 uur. „Huis van Nassau". Afd. „Philateli- ca". 20.00 uur. Nieuwerkerk Dorpshuis. „Meer bewegen voor ou deren". 14.00 - 15.00 uur. Dinsdag 16 september Zierikzee Prinses Julianaschool, kursus „Al ternatieve voeding", 19.00 uur. Stadhuis. Gemeenteraadsvergade ring. 20.00 uur. Dreischor Gymnastiekzaal. „Meer bewegen voor ouderen". 14.30 - 15.30 uur. Nieuwerkerk „Ons Dorpshuis". Algemene Bond van Ouderen. 14.00 uur. Woensdag 17 september Zierikzee Concertzaal. Optreden Clown Woudi. 14.00 uur. Haamstede Rusthuis Duinoord. Bejaardensocië teit. 14.30 - 16.30 uur. Nieuwerkerk Dorpshuis. Afd. Plattelandsvrou wenbond. 19.30 uur. Donderdag 18 september Zierikzee Bovenzaal Gereformeerde Kerk St. Domusstraat. Verkoping zelfge maakte goederen Dameskrans Geref. Gem. in Nederland. 14.00 - 17.00 uur en 19.00 - 21.00 uur. nen) dinsdag tijdens een perskonfe- rentie in de hoofdstad meegedeeld. Aanleiding voor die persbijeenkomst was het nijpende tekort aan pleegge zinnen en opvangadressen en de daaruit volgende aktie die landelijk onder het motto „Een beetje inschik kenkan dat?" binnenkort ge voerd gaat worden door de vijf cen trales voor pleeggezinnen in Neder land. Telefoonnrs. na half zes Redaktie (01110) 4669, (01110) 5396 Advertenties (01119) 660 Bezorging (01119) 660

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 2