Kommissie financiën positief over rekonstruktie kademuren Definitieve afsluiting van kompartimenteringsdammen nog onderwerp van studie V\é\G\é DE ZIERIKZEESCHE COURANT Sayers tegen: bevreesd voor in verdrukking komen van de sport Plan voor invoer Algerijns aardgas van de baan Nog stakingen Zandsluiting betekent financieel voordeel in Polen Russisch offensief in Afghanistan 4 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 11 september 1980 137ste jaargang Nr. 22774 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110)2255. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11. 4301 HH Zierikzee. Postbus 1. 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 27,50, per jaar t 103,50. Losse nummers 55 cent. De abonnementsprijzen zijn inclusief 4% BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 38 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) f 4,84. Vraagt onze contractprijzen! De adver tentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. In dit nummer: Verzoek PvdA-frtiküe Raad Duiveland ZIERIKZEE, 10-9. De leden van de kommissie finan ciën van Zierikzee hebben besloten een advies aan het kollege van B. en W. te geven om jaarlijks een bedrag op de begroting te laten drukken ad 59.500,- ten behoeve van de „Rekonstruktie kademuren van de Nieuwe Ha ven". Met de stem van de heer R. Sayers (P.v.d. A.) tegen, en drie vóór werd dit voorstel aangenomen, op een dins dag gehouden vergadering onder voorzitterschap van wethouder L. J. van Gastel. Alvorens het voorstel in stemming werd gebracht, had de heer L. J. Dijkstra, financieel deskundige van de gemeente en sekretaris van de kom missie, uitvoerig uit de doeken gedaan hoe deze zaak financieel in elkaar steekt. Het gaat om een bedrag van 1,3 miljoen, verhoogd met een ton voor baggerwerkzaamheden, totaal dus 1,4 miljoen gulden. Daarvan neemt het rijk, in de vorm van een reeds eerder toegezegd subsi die 650.000,- voor haar rekening. Blijft over een netto te investeren last van 750.000,-. De heer Dijkstra stelde duidelijk, dat voor dit jaar er geen ruimte was om een gedeelte van dit bedrag op de begroting te laten drukken. een bedrag, dat in 40 jaar afgeschre ven kan worden. Rente en afschrijving, verminderd met de meeropbrengst van havengel den, maken dat een bedrag ad 59.500,- op jaarbasis op.de begro ting zal drukken. Dekkingsplan 1980 Wèl had hij een dekkingsplan voor 1980 opgesteld, waarin een aantal besparingen zijn opgenomen, om de top van die 7V2 ton af te halen. Zo vond hij onder andere een post van f 50.000,- uit de reserve opbouwd voor baggerwerkzaamheden; 20.000,- van vervanging personeel gemeentewerken wegens ziekten en een verhoging van havengelden van 5.000,-, die samen een bedrag van 275.000,- vormen. Met nadruk wees de heer Dijkstra er op, dat het hier gaat om een één malige meevaller. Uiteindelijk blijft er een bedrag over van 475.000,-, Sprong in het duister De heer Sayers had geen principië le bezwaren, maar had er wel moeite mee om op dit ogenblik al over de be groting van '81 en volgende jaren te praten. Hij noemde het „een sprong in het duister", en wees op de sombe re geluiden die uit Den Haag komen. Hij kon cf^ konsekwenties voor '81 nog niet overzien. De heer Dijkstra wees de heer Sayers er op, dat er voor '81 waarschijnlijk een ruimte van 3 ton zal zijn, om nieuwe projekten aan te pakken, nog afgezien van de post onvoorzien. De heer W. F. Sprengelmeijer (R.U.) had in het geheel geen proble men met het advies. „Ik ben er blij om, dat het nu van de kant komt, we zitten er al jaren tegenaan te kijken", aldus de heer Sprengelmei jer. Overigens prees hij de heer Dijkstra, voor de wijze waarop de be groting was uitgekamd, en was zeer ingenomen met de duidelijke toelich ting daarbij. Voor de heer L. S. P. van Velthoven (C.D.A.) was de hamvraag: „Moeten wij die 6'/2 ton subsidie tussen wal en schip laten vallen?" Binnen de kom missie heerste de mening, dat als er geen aanvang met het werk gemaakt zou worden, de toegezegd subsidie ook niet door zou gaan. Het venijn zat volgens de heer Van Velthoven in het staartje: „nü reeds een beslising nemen over de budgetaire ruimte van volgend jaar. Hij noemde die 6xh ton subsidie „aantrekkelijk" en zei, met moeite: „doe er wat mee". „Nu of nooit" De heer J. J. Geleijnse (gelukkig ook weer aanwezig, zij het nog- met een stel krukken (letterlijk!)) noemde het „niet niks. Een groot werk, en te gelijk een klein werk, want het gaat in feite maar om 100 strekkende me ter". Maar toch noemde hij het een goede zaak dat het gebeurt. „Het is nu of nooit". Wel zette hij een paar vraagtekens bij enkele onderdelen van het dekkingsplan, maar die wer den door de heer Dijkstra naar ge noegen beantwoord. Welles-nietes De heer Sayers had in tweede in stantie nog een paar vragen van tech nische aard, die hij echter niet wilde stellen, zo zei hij. Hij bleef bij een af wijzing op dit moment en was bang dat met name de sport in de verdruk king zou komen met deze uitgave. Uiteindelijk verzandde de diskus- sie in een „welles-nietes-diskussie", waaraan de voorzitter, de heer L. J. van Gastel een einde maakte, door het voorstel in stemming te brengen, met het vermelde resultaat. Tevoren werd met algemene stem men de ombuigingsoperatie over het dienstjaar 1980 goedgekeurd. DEN HAAG, 10-9. De Algerijnse aardgasmaatschappij Sonatrach heeft de Gasunie laten weten, dat het kontrakt voor de levering van vloeibaar aardgas aan Nederland en andere kantraktanten niet zal doorgaan. ZONNEMAIRE. De schoonheid van Zonnemaire en omgeving, was al vaker hier onderwerp van gesprek en foto". Hier nog een fraai plaatje van dit interessante brokje Schou- wen-Duiveland. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 12 pagina's. Volgens het Algerijnse vijfjaren plan voor de periode 1980-1984 zullen geen nieuwe vloeibaarmakingsfa- b rieken meer worden gebouwd. Minister Van Aardenne van ekono- mische zaken heeft dit woensdag per brief aan de Tweede Kamer medege deeld. Sonatrach heeft de kopersgroep uitgenodigd om op koprte termijn overleg te plegen over andere moge lijkheden om de levering van Alge rijns gas toch te laten doorgaan. Deze levering staat los van de volgens So natrach noodzakelijke herziening van de prijsformule. Men lijdt soms meer van niet te hebben wat men verlangt, dan men geniet van wat men heeft. Rémy Montalée PARIJS. Boulogne-sur-Mer is het laatste bolwerk in de aktie van de Franse vissers om het behoud van het aantal arbeidsplaatsen en hogere subsidie op de brandstofkosten. Overal elders zijn de vissers, die en kele weken hebben gestaakt, weer de zee op gegaan. PRETORIA, ZUID-AFRIKA. De regering van Zuid-Afrika heeft alle lagere en middelbare scholen voor zwarten in de inspekties Port Eliza beth en Uitenhage gesloten. Er zijn maanden van agitatie door leerlin gen aan voorafgegaan. HAMBURG. De Consul-generaal van Bolivia in Hamburg voert sinds zeven weken een aktie tegen het uit erts rechtse militaire bewind dat op 17 juli met een bloedige aktie de wet tige regering in La Paz afzette. Het vervaardigen van de zinkstuk- ken ter verbetering van de onder grond onder de Philipsdam. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) ZIERIKZEE, 11-9. De afsluiting van de kompartimen- teringswerken Philipsdam en Oesterdam door middel van zandsluiting zou een belangrijke besparing beteke nen op het totale budget voor de Oosterscheldewerken. Keerzijde van de medaille is, dat bij deze vorm van af sluiting waarschijnlijk problemen zullen ontstaan op het gebied van visserij en natuur. Om de juiste voor waarde - belangrijk mindere getijwerking - te scheppen voor zandsluiting, zal „gespeeld" moeten worden met de pijlerdam in de Oosterscheldemond. K& Deze mededelingen deed ir. C. Koo- man, hoofd waterbouwkundige wer ken oost van de Deltadienst, maan dagmiddag tijdens een persbijeen komst op het werkeiland bij de Phi lipsdam. Hij wees erop, dat de defini tieve afsluiting van de komparti menteringsdammen thans nog onder werp van studie is. Deze studie heeft inmiddels wel de beslissing opgele verd, dat afsluiting met caissons of steenstorting met gebruikmaking van een kabelbaan of helikopter niet de voorkeur verdient. Een mogelijkheid, die thans nog wel nader wordt onderzocht is het steenstorten met behulp van vracht wagens. Bij deze methode zou dan ge bruik gemaakt kunnen worden van de noodbrug naar het werkeiland Neeltje Jans. De staalkonstruktie zou volledig benut worden, terwijl één rijstrook nodig zou zijn, zodat de vrachtwagens op efficiënte ma nier het steen zouden kunnen stor ten. Het gebruik van de noodbrug zou mogelijk zijn, daar het werk eiland Neeltje Jans eind 1984/begin 1985 reeds bereikbaar zal zijn via de weg over de dan nog te voltooien pij lerdam. Goedkoper alternatief Tweede, en zoals gezegd aanzien lijk goedkoper alternatief is de zandsluiting. Ir. Kooman legde uit, dat men omstreeks eind 1984 al een geringere getijwerking verwacht in verband met de dan in vergevorderd stadiumverkerende stormvloedke ring. Om zandsluiting mogelijk te maken, zal de werking van het getij veel verdergaand beïnvloed dienen te worden. Die noodzakelijk tijdelij ke uitschakeling van de getijwerking zou eind 1985 - na gereed komen van de pijlerdam - verwezenlijkt kunnen worden door op bepaalde tijden de pijlerdam af te sluiten. In dit ver band wees ir. Kooman op het feit, dat schorren en slikken dan zullen droog vallen, terwijl toch regelmatig over spoeling dient plaats te vinden. Vervolg pag. 3 WARSCHAU, 10-9. De stakings golf in Polen is nog niet ten einde. Hoewel partijleider Stanislaw Kania dinsdagavond er in een redevoering voor waarschuwde dat de regering haar beloften de levensstandaard te verbeteren niet zou kunnen nakomen wanneer de stakingen door blijven gaan, blijven in verschillende delen van Polen werknemers nog steeds thuis. Onder andere in een belangrij ke zwavelmijn in Tarnobrzeg ligt het werk nog stil. NEW DELHI, 10-9. Het Russische offensief in Afghanistan dat vooraf gaat aan de winter is volgens reizi gers uit het land die in India zijn aan gekomen, uitgebreid. Er wordt hevig gevochten en Mo hammedaanse verzettsstrijders wor den op grote schaal gevangen geno men. Het nieuwe offensief, dat veldsla gen telt die tot de hevigste behoren sinds de Russische inval in decem ber, is door de Russen ontketend om nog gauw zoveel mogelijk voordeel te behalen voor het invallen van de strenge winter in Afghanistan, wan neer grote delen van het land onders neeuwen. Advertentie ffih P£ 811.7* Verwachting tot vrijdagavond: Buien Veel bewolking en af en toe buien; minimumtemperatuur ongeveer 13 graden; middagtemperatuur onge veer 17 graden; krachtige, aan de kust nu en dan stormachtige wind uit zuidwest tot west. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 1 tot 6. Min.-temperaturen: omstreeks 11 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 16 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 60 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 30 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor zaterdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 12 sept. Zon op 7.07, onder 20.00 Maan op 10.03, onder 21.29 Eerste Kwartier: 17 sept.: (15.54) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 12 sept. 6.13 17.45 11.36 23.58 Springtij: 11 september HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 11-9. Het K.N.M.I. deelt mede: Het blijft wisselvallig weer met buien en veel wind. In het tempe- ratuurverloop komt weinig verande ring, ongeveer 16 graden. De stormdepressie, die vanmorgen boven noord-Denemarken lag, is ver der naar het oosten getrokken. Intus sen is weer een nieuwe depressie bij Ierland aangekomen, die in de rich ting van zuid-Scandinavië koerst. Deze depressie zal het komend et maal het weer in Nederland en een groot deel van west-Europa bepalen. Mooi weer blijft het in de landen om de Middellandse Zee met middag- temperaturen die liggen tussen de 25 en 30 graden. Alleen in de Balkanlan- den komen enkele flinke opklarin gen voor. JERUZALEM. Het aantal inwo ners van Israël is in de afgelopen 12 maanden met 2,5 procent toegeno men tot 3.885.000.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 1