Hoog(s)te punt bij de bouw nieuw dagverblijf k GEMEENTEBESTUUR DUIVELAND LEGT NADRUK OP SOCIALE WONINGBOUW Huidige stand van zaken bij bouw stormvloedkering Maandagmiddag Scheldestraat te Zierikzee: Gemeenteraad Zierikzee Onroerend-goedbelastingen aan orde op raadsvergadering STREEKNIEUWS Vaststelling vragenlijst nieuwbouw ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 9 september 1980 Nr. 22773 3 ZIERIKZEE, 8-9. Maandag(gister)middag werd in besloten kring tijdens een sobere plechtigheid het heuge lijke feit gevierd dat het hoogste punt van de nieuw bouw van de Stichting Dagverblijven Schouwen-Duive- land werd bereikt. Wethouder C. Bij de Vaate, voorzitter van de stichting, voerde tijdens deze korte bijeenkomst het woord. De heer Bij de Vaate heette ieder van harte welkom namens het bestuur, en noemde het .bijzonder prettig, dat het voltallig personeel van het huidige dagverblijf ook aanwezig was". Jammer noemde de spreker het, dat enkele bestuursleden niet aanwezig konden zijn, waaronder de sekretaris van de stichting, de heer J. de Jong. De voorzitter zei dat de plechtig heid met opzet een sober karakter droeg, omdat bij de opening van het nieuwe gebouw aan de Scheldestraat (medio april '81) een en ander wat uitbundiger gevierd zal worden, en men daar niet op vooruit wilde lo pen. j x 4 Beschikbaar budget Het bereiken van het hoogste punt, noemde hij toch wel een mijlpaal, die enige aandacht verdiende. Hij dank te dan ook allen, die tot hier toe hun medewerking hadden verleend. Bij zonder tevreden was het bestuur over de wijze van uitvoeren door ar- chitektenburo Schoonvis uit Sas van Gent en de aannemer: Ligtendag te, Sint Philipsland. De bouw vorderde naar wens, én op tijd. De enige problemen die af en (Vervolg van pag. 1) stormvloedkering en de comparti- menteringsdammen. Desalniettemin zei hij van mening te zijn, dat met de ze unieke bouwkundige werken een belangrijk stuk rendement te beha len zou zijn door het uitdragen van kennis en kunde. ,,De Oosterschelde- werken kunnen voor de exportposi tie van Nederland van groot belang worden", aldus ir. Visser. Ir. G. Offringa, direkteur konstruktie- bedrijfsbureau Dos- bouw ging vervolgens in op de ont wikkeling van diverse nieuwe werk methoden en materieel. Met nadruk wees hij in dit verband ook op de geïntegreerde samenwerking tussen het Rijk en Dosbouw. In aansluiting op de uiteenzetting van ir. Visser, vestigde hij verder de aandacht op het speciaal voor de Oosterscheldewerken gekonstrueer- de verdichtingsschip „De Mytilus". Ook verwees hij naar het zoge naamde Geo-ponton, dat de voor- en nakontrole bij het verdichten ver richt, naar het vastleggen van de fun datie (de filtermatrassen) en naar het in aanbouw zijnde hef schip, dat ge durende een cyclus van 50 a 70 uur (afhankelijk van de weersomstandig heden) een pijler van de bouwput naar de Oosterscheldemond zal ver plaatsen. Ir. Offringa noemde verder de toepassing van bijzondere meet technieken, die bij de Oosterschelde werken van het grootste belang zijn. Mechanisch of hydraulisch Wat betreft de thans nog openstaande keus tussen mechani sche of hydraulische beveiliging van de pijlerdam, werd desgevraagd me degedeeld, dat de definitieve keuze nog dit jaar zal worden gemaakt. Over het financiële aspekt tussen beide mogelijkheden konden nog geen nadere mededelingen worden gedaan. De faalkansen blijken bij beide mogelijkheden ongeveer gelijk te liggen. Werknemers In totaal zijn thans 1550 werkne mers betrokken bij de Oosterschelde werken, te weten 1200 van aanne merszijde en 350 van Rijkswa terstaat. Het aantal mensen, dat be zig is met de pijlerbouw bedraagt nu ruim 800. Ongeveer 300 400 werkne mers in de pijlerbouw zijn afkomstig uit Zeeland. Dit laatste had tot ge volg, dat de bouw van een woonoord bij slot Moermond te Renesse voor 300 mensen, niet volledig noodzake lijk bleek. Een woonoord met plaats voor ruim 150 werknemers bleek vol doende. De in eerste instantie verwachte problemen met de arbeidsvoorzie ning deden zich niet voor, hetgeen uiteraard toegeschreven kan worden aan de ineenstorting van de bouw markt, vooral in Zeeland. ZIERIKZEE, 8-9. Op dinsdag 16 september, wordt, onder voorzitterschap van burgemeester Th. H. de Meester, een vergadering gehouden van de ge meenteraad. De agenda is niet zo overtild als de vorige keer en telt een twin tigtal punten. De laatste blokkenmat ter bescherming tegen uitschuring aan weerszijden van de stormvloedkering, lag maandag gereed om te worden afgerold. De fa briek, die de afgelopen vier jaar 780 blokkenmatten vervaardigde, kon vrij dag j.l. worden stilgelegd. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Het nieuwe Brugzichtaan de Scheldestraat te Zierikzee, waarvan maandagmiddag het hoogste punt werd bereikt. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) toe rezen, lagen volgens de woord voerder binnen het financiële vlak, vooral om binnen het beschikbare budget te blijven. Het nieuwe „Brugzicht", dat even als het oude gebouw, ook onder het beheer van de heer J. A. van Bleys- wijk zal komen, zal ten opzichte van het huidige gebouw, meer dan twee maal zo groot worden. Het oude ge bouw biedt plaats aan 26 personen, terwijl in het nieuwe gebouw ruimte zal zijn voor 32 bezoekers. Druk overleg Er is al druk overleg gaande met de heer Van Bleyswijk en personeel, over de inrichting, van.h^t nieuwe dagverblijf. Ook hier valt het niet mee, om binnen de (financiële) gren zen te blijven. Na nogmaals zijn tevredenheid over het tot nog toe bereikte te heb ben uitgesproken (en de hoop dat het zo zal blijven) kwam een einde aan het officiële gedeelte. De wethouder nodigde een ieder uit een glas te be machtigen en een dronk uit te bren gen op het hoogste punt. Traditiegetrouw in de bouw, over handigde de voorzitter de bouwvak kers een enveloppe met inhoud, die door de werknemers (zichtbaar blij met hun meevallertje) in dank werd aanvaard. Eerste paal De bouw van het nieuwe dagver blijf ving aan op 10 februari van dit jaar, met het slaan van de eerste paal. Met het „opgaande werk" zoals dat in bouwkringen heet, werd be gonnen op 7 maart. De bedoeling is, zoals gezegd, dat eind maart-begin april van het volgend jaar het ge bouw aan de Scheldestraat te Zierik zee in gebruik genomen zal kunnen worden. Provinciale Kommissie Onderwijs Op woensdag 10 september verga dert de Provinciale Kommissie On derwijs, in het Provinciehuis te Mid delburg (16 uur). Zeelandbrug Voor de Zeelandbrug staat een uit kering van 2 miljoen op de Provin cie-begroting, waarvan 1,25 mil joen als renteloos voorschot. Verder zijn er o.a. bijdragen geraamd aan het provinciaal fietspadenfonds 250.000,—) en aan het vliegveld Midden-Zeeland 474,—). Geld voor wegen Het zorgen voor goede wegen is een belangrijke taak van de provincie. Dat blijkt ook uit de provinciale begroting 1981. De totaal-post voor de wegen bedraagt niet minder dan 33 miljoen. Het geld is bestemd voor de aanleg van nieuwe wegen, het onderhoud en salarissen perso neel. ZIERIKZEE Fraktievergadering V.V.D. Op maandag 15 september vindt in het „Huis van Nassau" een fraktie vergadering van de V.V.D. plaats. Vernielingen aan huishoudschool Tijdens de afgelopen zomervakan tie blijkt behoorlijk te zijn huisge houden op het dak van de huishoud school „De Kluut" aan de Caustraat. Verschillende zaken w.o. goedge keurde raadsbesluiten door G.S. ko men aan de orde bij de Ingekomen Stukken. Een verweerschrift is inge diend naar aanleiding van een door de heer R. J. Tanis ingesteld beroep bij de afdeling Rechtspraak van de Raad van State. Het gaat hierbij om een vergunning tot het innemen van een standplaats met een markt kraam op het Havenplein of elders, waarop het kollege eerder afwijzend beschikte. Onroerend goedbelasting Aan de orde komt verder de vaststelling van de verordening onroerend-goedbelastingen. Het kol lege geeft een toelichting op een tweetal onderdelen t.w. de heffings grondslag en het belastingtarief. Hulpcentrum Een begrotingswijziging wegens verhoging van de jaarlijkse bijdrage aan het Hulpcentrum Noord- en Mid den-Zeeland, waarmede een totaal is gemoeid van f 2.513,58. Voorlopige vaststelling vindt plaats van de uit gaven openbaar kleuteronderwijs 1979. Dertig procent subsidie wordt voorgesteld van de uiteindelijk door de staatssekretaris verleende subsi die ad f 20.000, zijnde voor de ge meente f 6.000 voor restauratie van het pand Korte Groendal 5. Benoe ming is nodig van een lid Kommissie voor het Welzijnsbeleid. De voor dracht van het kollege luidt: 1) de heer B. van der Lelie; 2) de heer P. P. G. van der Borght. Voorlopige vaststelling vindt plaats van het be- Van het dak van de gymnastiekzaal zijn pijpen gesloopt en goten wegge haald, terwijl ook de bedekking zelf was beschadigd. drag der uitgaven van het openbaar onderwijs over 1979. Een begrotingswijziging is nodig i.v.m. verhoging van het subsidie aan het Zeeuws orkest met f 500. Presentiegelden Een voorstel betreft het verlenen van presentiegelden voor kommis sieleden, die geen raadslid zijn. In aanmerking komen hiervoor de vol gende kommissies: verkeer, musea, internationale uitwisselingen, kol- lekteplan en welzijnsbeleid. Een voorstel heeft betrekking op gedeel de verkoop van het pand Kapel- lestraat 10 aan de heer J. H. I. S. Bech en mej. L. Rook. I.v.m. minderjarig heid dienen beide kopers ieder voor de onverdeelde helft in eerder ge noemd onroerend goed gerechtigd te zijn. Voorgesteld wordt de Bouw- registratieverordening vast te stel len. een begrotingswijziging wegens het beschikbaar stellen van een kre diet voor de uitvoering van de eerste fase van het plan tot rekonstruktie van de kademuren Nieuwe Haven. De netto investering ten laste van de gemeente bedraagt f 475.000. De last voor de begroting 1981 bedraagt f 59.500. Iepenbestand Idem een begrotingswijziging we gens het injekteren van het iepen bestand, waarmede een bedrag is ge moeid van f 4838. Idem wegens on derhoudskosten torentjes van de Gasthuiskerk, die f 7900 bedragen. De verhoging bestaande post her stel kademuren bedraagt f 10.000. Eervol ontslag wordt op diens ver zoek verleend aan de heer M. A. Sweere, die op grond van de VUT-re- geling ontslag neemt per 1 april 1981. B. en w. stellen voor een subsidie verzoek van de Werkgroep Emanci patiestudiedag Schouwen-Duiveland af te wijzen. Het subsidieverzoek aan de gemeente zou, aldus het kollege, indien de gemeente bij toekenning van een rijksbijdrage in deze subsi- diekosten in aanmerking willen ko men, getoetst moeten worden aan de voorwaarden van de voor plaatselij ke en regionale emancipatie- aktiviteiten gelden: „Tijdelijke rijksbijdrage - regeling Emancipatie- aktiviteiten". De aanvraag had dan vóór 1 april bij de gemeente binnen moeten zijn. Dan had de gemeente ook zelf nog tijdig een rijksbijdrage kunnen aanvragen. In verband met vakbondsfaciliteiten, is een wijzi ging nodig tenslotte van het Alge meen Ambtenarenreglement. RENESSE Bejaardengymnastiek Dinsdagavond 16 september wordt wederom aangevangen met de weke lijkse bejaardengymnastiek. Deze avonden staan onder leiding van de heer H. R. van Pesch en wor den in het Dorpshuis van Renesse ge geven. Dames en heren zijn vanaf 60 jaar welkom op deze gymnastiek avonden. Degenen die aan hun ge zondheid twijfelen, wordt aangera den vooraf de arts te raadplegen. Voor tijd: zie agenda. KERKWERVE Hond bijt kleuter De Kerkwerfse kleuter Jan Willem van Es is maandag in zijn wang gebe ten door een pekinees, eigendom van G. te Kerkwerve. Het jochie is be handeld in het Zweedse Rode Kruis- ziekenhuis te Zierikzee. BROUWERSHAVEN Vrachtwagen ramt auto Een personenauto, bestuurd door P.K uit Brouwershaven, is maandag flink beschadigd, toen deze in het Spuislop werd aangereden door een vrachtwagen. De vrachtwagen, ei gendom van de firma v. d. W. te Brouwershaven en bestuurd door Van A., reed achteruit van een uitrit de weg op. Beide bestuurders kwa men met de schrik vrij. DUIVELAND, 8-9. Het gemeentebestuur van Duive- land is van mening, dat de komende jaren de nadruk dient te worden gelegd op de sociale woningbouw in de gemeente. Dat werd maandagavond besloten in de ge meenteraadsvergadering bij de vaststelling van de vra genlijst nieuwbouw 1981 t/m 1983. Het kollege stelde voor daarbij de volgende splitsing over de dorpen aan te houden: 1981: Oosterland 10, Sirjansland 10; 1982: Oosterland 10, Ouwerkerk 10 en 1983: Oosterland 10, Nieuwerkerk 10. S.G.P. raadslid de heer A. van Klinken sprak over een reëel samen gestelde lijst en kreeg desgevraagd de mededeling van raadsvoorzitter burgemeester J. van Bommel, dat in plaats van woningwetwoningen ook bejaardenwoningen gebouwd zouden kunnen worden. Op de vraag van de heer Van Klin ken of het kollege ook werkelijk de intentie heeft bejaardenwoningen te bouwen, antwoordde de voorzitter, dat het moeilijk zal zijn dergelijke woningen te realiseren in de beide bouwprojekten, die voor 1981 op de lijst staan, te weten: woningwetwo ningen bij de Groene Poort in Ooster land en in Sirjansland. De S.G.P.-woordvoerder besloot daarop zijn pleidooi voor bejaarden- woningen met de mededeling, dat er thans veel vraag naar deze soort hui zen is. Bestemmingsplan Op de vraag van de heer J. v. d. Maas (C.D.A.) waar de verdere ruim te voor de woningbouwplannen ge vonden moet worden, liet de voorzit ter weten binnen korte tijd binnen de planologische kommissie opening van zaken te zullen doen. In dit ver band wees hij erop, dat het stede bouwkundig bureau Stad en Land schap vrij ver gevorderd is met de voorbereiding van een bestem mingsplan voor Oosterland. De raad ging met algemene stem men akkoord met het voorstel van het kollege betreffende een stand puntbepaling aangaande het gekoör- dineerd bejaardenwerk. De voorzit ter deelde mede, dat de kosten voor deelname aan deze tijdelijke rijksbij drage regeling ongeveer 0,76 per inwoner zullen bedragen. Deelname aan de rijksbijdragere geling houdt in de mogelijkheid een beroep te doen op een aan te stellen maatschappelijk werk(st)er ter on dersteuning van het vrijwillig be jaardenwerk. In het regionaal over leg werd inmiddels besloten, dat de gemeente Westerschouwen namens de gemeenten op Schouwen-Duive land en St. Philipsland een aanvraag om rijksbijdrage t.b.v. gekoördi- neerd bejaardenwerk bij het ministe rie van c.r.m. zal indienen. Inspraak? Mevrouw A. F. v. d. Zande-Vleugel Schutter (V.V.D.) zei het eens te zijn met het kollegevoorstel, maar wilde toch nog wel enige zekerheid over de mate van inspraak. Ze zei wat huive rig te zijn voor allerlei voorwaarden die in het kader van een rijksbijdra geregeling opgelegd kunnen worden. De heer Van Klinken voerde een zelfde bezwaar aan en pleitte er ver der voor, dat het bedrag op de begro ting voor het vrijwillige bejaarden werk in de gemeente toch gehand haafd zal blijven. De voorzitter deel de daarop mede, dat het in elk geval de intentie van het kollege is het be grotingsbedrag voor de plaatselijke kommissie bejaardenwerk te hand haven. Mevrouw A. C. Hoogendoorn-Herf- kens (P.v.d.A.) informeerde waarom het gekoördineerd bejaardenwerk diende te worden aangehaakt via de Interkerkelijke Stichting en niet rechtstreeks via de Federatie Maat schappelijke Dienstverlening Noord- Zeeland. „De Interkerkelijke Stichting vol doet aan de voorwaarden om voor een tijdelijke rijksbijdrageregeling in aanmerking te komen. C.R.M. wil nou eenmaal geen overheidinstellin- gen subsidiëren", luidde de uitleg van de voorzitter daarop. Subsidie-aanvraag De raad boog zich verder over een aantal subsidie-aanvragen. Het kol lege stelde voor de subsidie-aan vraag van de Vereniging Milieuhy giëne Zeeland (V.M.Z.) niet te hono reren. Mevrouw Hoogendoorn liet namens de P.v.d.A.-fraktie weten zich niet met dit voorstel te kunnen verenigen en wees in dit verband op het nuttige werk, dat door de V.M.Z. wordt verricht op het gebied van mi lieuhygiëne. Zij stelde voor het kolle ge-voorstel in stemming te brengen. Ter verduidelijking van het voor stel tot afwijzing wees de voorzitter erop, dat de V.M.Z. een begrotingste kort van 3.000,— aanvoerde, maar dat bij het kollege de mening bestond, dat men wel met een min of meer sluitende begroting werkte. Op de betreffende begroting komt ook een bedrag van 2.200,— als schenking aan derden voor. „Het is allemaal erg vaag en het blijft in het duister aan wie die schenking is ge richt", aldus de voorzitter. Mevrouw Van der Zande liet weten het eens te zijn met de argumenten van mevrouw Hoogendoorn betref fende het nuttige werk van de vereni ging, maar wees erop, dat destijds werd besloten geen subsidie meer te verlenen in verband met ongemoti veerde aantijgingen aan het adres van te goeder trouw bekendstaande personen door de V.M.Z. Inhoud Gouden Delta" „Dat was gebaseerd op een stukje in het Reformatorisch Dagblad en dat kun je niet blijven roepen, zeker in 1980 niet als er zoveel dingen zijn op het gebied van milieuhygiëne waar je attent op moet zijn", was daarop de reaktie van mevrouw Hoogendoorn. De heer Van Klinken vulde daarop aan dat de kritiek destijds niet zo zeer het stuk in bovengenoemd dag blad betrof, maar juist de inhoud van „De Gouden Delta" het eigen blad van de V.M.Z. De P.v.d.A.-woordvoerster bleef aandringen op het in stemming bren gen van het kollege-voorstel, waarop mevrouw Van der Zande liet weten meer duidelijkheid over de begroting van de vereniging te wensen. Een zelfde argument bracht wethouder A. L. Bakker (P.v.d.A.) naar voren, die derhalve voorstelde het kollege- voorstel aan te houden tot een vol gende vergadering. Wethouder J. Op »t Hof (C.D.A.) liet weten geen behoefte aan verder uitstel te hebben. De voorzitter ging echter mee met de suggestie van de P.v.d.A.-wethouder en derhalve werd besloten het voorstel aan te houden tot de volgende raadsverga dering. Hulpcentrum De raad ging met algemene stem men akkoord met een voorstel tot subsidieverhoging van 0,19 naar 0,27 per inwoner voor het Hulpcen trum Noord- en Midden-Zeeland. De ze verhoging werd noodzakelijk in verband met de verhuizing van het hulpcentrum van het politiebureau in Goes naar de commandopost van de B.B. Het feit dat naast het alarm- centrum ook de centrale meldpost ambulancevervoer (C.P.A.) bij het hulpcentrum wordt ondergebracht, maakt deze verhuizing noodzakelijk. „Ik raak een beetje verward in hulp centrum en C.P.A.hoe zit het alle maal in elkaar?", wilde de heer J. A. Schiettekatte (C.D.A.) weten. Mevrouw Van der Zande, die na mens de gemeenteraad zitting heeft in het C.P.A. kon hem een zeer gede- taileerde uitleg geven. Uit haar uit eenzetting en een aanvulling daarop van de voorzitter, kwam naar voren, dat reeds lange tijd een gevecht wordt gevoerd over de plaats van vestiging - Goes of Vlissingen - voor het hulpcentrum. De heer Schiettekatte dankte voor de uitleg en informeerde of alle ge meenten in de provincie mee zullen betalen aan het hulpcentrum. Daarop antwoordde de voorzitter dat de te verwachte houding van de Walcherse gemeenten weieens een „demonstratie van Zeeland op z'n smalst" zou kunnen gaan opleveren. De Walcherse gemeenten zien door niet mee te betalen aan het C.P.A. weer een mogelijkheid inbreuk te doen op een eerder genomen besluit het hulpcentrum in Goes te vestigen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 3