„HET PATRICIAAT IN ZIERIKZEE TIJDENS DE REPUBLIEK" Hoofd Deltadienst verwacht geen bezuinigingsmaatregel voor Oosterscheldewerken lO DE ZIERIKZEESCHE COURANT Stand van zaken bij bouw stormvloedkering- Nederland en de Oostbloklanden Exekuties in Iran Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen TO£ LENING 1SSO PER T086/T39O I ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 9 september 1980 137ste jaargang Nr. 22773 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11. 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 27,50, per jaar f 103,50. Losse nummers 55 cent. De abonnementsprijzen zijn inclusief 4% BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 38 cent per Josse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 4,84. Vraagt onze contractprijzen! De adver tentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. In dit nummer: Hoogste punt nieuwbouw Dagverblijf BURGHSLUIS, 8-9. „Er zijn nog geen berichten over bezuinigingen op de Oosterscheldewerken en die ver wacht ik, eerlijk gezegd, ook niet", aldus hoofd van de Deltadienst ir. H. Engel maandagochtend op het werkei- land Neeltje Jans desgevraagd tijdens een persexkursie. Doel van deze bijeenkomst was een indruk te geven van de huidige stand van zaken bij de bouw van de pijlers en bij de aanleg van de compartimenteringsdammen. Heel in het kort kan ten aanzien van de Oosterschelde pijlerdam ge zegd worden, dat de prefabrikage van de onderdelen in volle gang is en dat men zich in speciale studiegroe pen buigt over de volgende - moeilij ke - fase van montage. Een fase, waarover op talrijke punten nog de finitieve beslissingen genomen die nen te worden. „We hebben veel ver trouwen in die montage, maar zeker heden hestaan er in een unieke bouw als deze niet", was de mening van ir. Ij. Visser, hoofd waterbouwkundige werken west van de Deltadienst. Op een vraag waarom de definitie ve besluitvorming ten aanzien van de ROTTERDAM, 8-9. Nederland snijdt zichzelf in de vingers wanneer het niet bereid is de Oostbloklanden in een belangrijke haven als Rotter dam meer faciliteiten toe te staan. Die landen wijken dan uit naar bij voorbeeld Antwerpen en Hamburg, steden die dergelijke faciliteiten (met name een konsulaat, maar ook woon- en werkmogelijkheden) wel bieden, bovendien beïnvloedt deze „volstrekt formalistische houding" de werkelijkheid niet: De Oosteuro- peanen werken „ongezien" toch wel in de Rotterdamse haven. Dit zei de Rotterdamse burge meester André van der Louw maan dag in Rotterdam bij de bespreking van een reis die hij in augustus op uitnodiging van de Westduitse rege ring langs diverse Duitse steden heeft gemaakt. Daar merkte hij dat in Hamburg wel faciliteiten voor de Oostbloklanden aanwezig zijn. Zo is er een Russisch konsulaat en een kantoor van het Hongaarse trans portbureau. montage pas later zal plaatsvinden, antwoordde ir. Visser, dat daardoor zoveel mogelijk onzekerheden kun nen worden uitgeschakeld en moge lijkheden open blijven goedkoper en efficiënter te werken. Matten gereed Spreker deelde mede, dat het ge schikt maken van de ondergrond van de toekomstige pijlerdam inmiddels is afgerond. Ook de bescherming te gen uitschuring aan weerszijden van de stormvloedkering is gereed. Vrij dag j.l. kon de fabriek waarin de spe ciale blokkenmatten werden gefabri ceerd, worden stilgelegd. De fabriek was vier jaar in bedrijf en de afron ding van het werk werd met een klei ne feestelijke bijeenkomst gevierd. Maandag werd de laatste van de in totaal 780 blokkenmatten gelegd. Wat betreft de werkzaamheden met het speciale verdichtingsschip „Mytilus" liet ir. Visser weten, dat na een aanloopperiode met diverse kinderziekten met dit vaartuig, de verdichtingseisen worden gehaald. Het tempo van verdichten ligt lager dan voorzien, maar dit zal niet van invloed zijn op het bouwproces. Na het verdichten van de onder- grónd zullen de funderingsmatrassen worden aangebracht. Deze matras sen zullen een funktie als zeef heb ben. Deze matrassen worden geprefa briceerd in een speciale fabriekshal, die thans in aanbouw is op het werk- eiland. Het vaartuig, dat de matten te zij ner tijd gaat aanbrengen op de ver dichte ondergrond, is reeds in aan bouw. Spreker liet weten binnen de Nederlandse industrie geen passende offerte te hebben ontvangen voor dit speciale vaartuig, de „Cardium". Door een deel van de bouw van deze mattenlegger in het buitenland op te dragen kon men wel tot een aan vaardbare prijs komen. Het leggen van de funderingsma trassen is enigszins vergelijkbaar met het aanbrengen van de blokken matten aan weerszijden van de ke ring, een werkonderdeeel, dat zoals gezegd, maandag kon worden afge rond. Pijlerbouw Ten aanzien van de pijlerbouw werd medegedeeld, dat inmiddels 32 van de in totaal 66 te bouwen pijlers in aanbouw zijn. Elke acht dagen wordt een nieuwe pijler in aanbouw genomen. De bouwduur per pijler be draagt 242 werkbare dagen. In het eerste kompartiment bevinden zich thans negentien pijlers in aanbouw, waarvan twee reeds het hoogste punt hebben bereikt. In het tweede kom partiment wordt gewerkt aan de bouw van 27 pijlers. Het derde kom partiment zal volgend jaar in ge bruik worden genomen voor de bouw van de laatste twintig pijlers. Desgevraagd werd medegedeeld, dat een definitieve beslissing over het al of niet handhaven van een re servepijler, die zich thans in de vijf de fase van bouw bevindt, pas geno men zal worden, nadat twintig pij lers in de Oosterschelde mond zullen zijn geplaatst. Pas dan zal besloten worden of de reservepijler zal worden afgebouwd als één van de zesenzestig of als 67e pijler gereserveerd moet blijven. Hefschip Het hefschip „Ostria", dat de pij lers van de bouwput naar de Ooster- scheldemond gaat vervoeren is, zo al- bekend, thans in aanbouw bij de Rijn Schelde Verolme-kombinatie. Tot slot van zijn inleiding sprak ir. Visser over het rendement van de Oosterschelde, erop wijzend dat ren dement geen oogmerk was geweest bij het besluit tot de bouw van de Vervolg pag. 3 TEHERAN, 8-9. In de Middeniraan- se stad Yazd zijn maandag zeven mensen geëxekuteerd. Volgens het Iraanse persbureau Pars, dat dit meldde, waren de zeven schuldig be vonden aan spionage tegen de Islami tische republiek. In Tebriz, in het noordwesten van Iran" is maandagochtend een vrouw geëxekuteerd wegens prostitutie en meervoudige echtbreuk, aldus Pars. WARSCHAU. De nieuwe Poolse partijleider Stalislaw Kania heeft zich uitgesproken voor demokratise- ring van de partij en haar organen. PARIJS. Generaal Heinz Bernhart Zorn, voormalig stafchef van de Oostduitse luchtmacht, is vorige maand op beschuldiging van spiona ge in Frankrijk gearresteerd, zo is van betrouwbare zijde in Parijs ver nomen. PEKING. De Chinese premier, Hua Guofeng, heeft het nationale volks- kongres, het parlement van het land, verzocht de benoeming van Zhao Ziy- ang als zijn opvolger goed te keuren. Hij heeft ook het ontslag van zeven vice-premiers ter goedkeuring voor gelegd. WARSCHAU. De vervangen Pool se partijleider Edward Gierek heeft een hartinfarkt. Dit is bekendge maakt door de behandelende artsen, aldus het persbureau Pap. Zijn toestand wordt bevredigend ge noemd. Hij wordt behandeld door zes van de beste Poolse cardiologen. ZIERIKZEE/MIDDELBURG, september. Het pas ver schenen jaarboek (Archief) van het Zeeuwsch Genoot schap der Wetenschappen 1979 opent met een omvangrij ke bijdrage: „Het patriciaat in Zierikzee tijdens de repu bliek" geschreven door hoogleraren H. van Dijk (Rotter dam) en D. J. Roorda (Leiden). ZIERIKZEY. En het stadhuis heeft het allemaal overleefd. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Zij passen in deze studie een werk wijze toe waaraan men de naam pro- sopografie heeft gegeven, een wer kwijze die begint met het verzamelen van gegevens over bepaalde perso nen. Door het verzamelen van zoveel mogelijk gegevens over geboorte, hu welijk, gezin, sociale achtergrond, opleiding, onderlinge relaties enz. kan men bepaalde konklusies trek ken over de samenhang en de ver schuivingen in die groep. Het gaat hierom de elite die Zierik zee heeft bestuurd. Maar wat is elite en wie behoren daartoe? Uit onze ge schiedenisboekjes heben we geleerd, dat van 1600 tot 1800 de steden wer den bestuurd door families die alle bonis en neven van elkaar waren. Een gesloten gezelschap dat de baantjes verdeelde. Meestal stonden in die stadsbesturen twee partijen te genover elkaar: de staatsgezinden en de prinsgezinden. Ziehier in korte trekken het gebruikelijke beeld. De schrijvers konden voor hun stu die in belangrijke mate steunen op een omvangrijk boek van de Zierik- zeese archivaris P. D. de Vos. „De Vroedschap van Zierikzee" De Vroedschap van Zierikzee (1931). In dat werk heeft De Vos het regentenpatriciaat en hun verwant schappen beschreven, voorzien van allerlei boeiende aantekeningen. De schrijver laat ons niet in het ongewis se dat ook aan de elite niets mense lijks vreemd is. Van Dijk en Roorda hebben bij hun onderzoek de compu ter gebruikt. Wat de verwantschap betreft: 217 raden, dat 64 hadden ooit een voorvader langs de vaderlij ke lijn, in de raad. Van deze 217 wa ren er 104 die een vader hadden die raad was geweest. Verwantschap „Het meest in het oog springende geval bij die verwantschap was de fa milie De Jonge. Van Jan Antholiisse de Jonge (raad van 1580 tot 1617) za ten er welgeteld zestien nazaten in de mannelijke lijn te eniger tijd in de raad". De schrijvers roeren ook het vraagstuk aan of Zierikzee een oran- gistische stad kan worden genoemd. Maar in 1787 had de stad een patriots karakter en in de bewogen jaren 1672 en 1747 maakte zij geen oranjegezin de indruk. Is de voorsteling juist, zo vragen de auteurs zich af, dat Zeeland een ste vig orangistische provincie geweest „Prinselijke waardigheid" ,,De Prinselijke waardigheden van de Eerste Edele en Markies van Vee- re en Vlissingen worden ter on- Advertentie STAAT DER NEDERLANDEN inschrijving volgens het tendersysteem op 10 september a.s. van 9 tot 15 uur via banken en commissionairs In bouwput I op het werkeiland Neeltje Jans zijn thans 19 pijlers in aanbouw. Twee bereikten reeds het hoogste punt. Om de acht dagen wordt een nieuwe pijler in aanbouw genomen. De totale bouwduur per pijler bedraagt 242 werkbare dagen. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 12 pagina's. Er is nauwelijks bewondering, die vrij is van een weinig af gunst. J. Normand dersteuning van die voorstelling na tuurlijk in het geding gebracht. De Prins had daardood immers drie van de zeven stemmen in de Zeeuwse Staten, redeneert men bo vendien, en dat is al bijna een meer derheid. Voorts past in die argumentatie de Orthodox-gereformeerde kerksheid van vele Zeeuwen, en bovendien kan soms een zekere mate van anti-Hol landsheid, die orangistische senti menten versterken. Hoe staatsgezin der de Hollanders des te overtuigen der kozen de Zeeuwen de zijde van de stadhouder". Kanttekeningen De kanttekeningen die de schrij vers hierbij maken - zij voeren argu menten aan om dat Zeeuwse Oran- gisme af te zwakken - lijken ons niet overtuigend. Men zou hier met mate riaal van de andere steden en zeker van het platteland moeten komen om dit met bewijzen te staven. Overigens: in Zierikzee heeft 2elfs de Franse tijd niet kunnen verhinde ren, dat nog in 1822 de helft van het gemeentebestuur uit personen bestond met namen die ter plaatse een oude vertrouwde klank hebben. De stadsambten werden nog, alsof er niets geberud was, bij toerbeurt vergeven. Verwachting tot woensdagavond: Wisselvallig In de nacht en ochtend tijdelijk regen en minimumtemperatuur ongeveer 13 graden; daarna enkele opklarin gen waarschijnlijk droog; middag- temperatuur omstreeks 17 graden; matige tot krachtige wind tussen zuid en west. Voor donderdag: Aantal uren zon: 1 tot 8. Min.-temperaturen: omstreeks 12 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 18 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor donderdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 10 sept. Zon op 7.04, onder 20.04 Maan op 7.55, onder 20.48 11 sept. Zon op 7.06, onder 20.02 Maan op 8.59, onder 21.08 Eerste Kwartier: 17 september (15.54) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 10 sept. 5.09 16.24 10.19 22.46 11 sept. 5.46 17.06 11.01 23.22 Springtij: 11 september HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 9-9. Het K.N.M.I. deelt mede: Het weer in Nederland komt geleidelijk aan meer onder invloed van depressies. Een kleine depressie, welke vanochtend nog ongeveer 600 km ten westen van Ierland lag, trekt het komende etmaal naar de Noord zee en veroorzaakt in de nanacht en ochtend enkele uren regen. In de mid dag wordt het weer droog met af en toe wat zon. De temperatuur komt rond de zeventien graden te liggen bij een matige tot vrij krachtige wind uit zuidwest tot west. Elders in West-Europa heerst onge veer hetzelfde weertype als in Neder land: af en toe zon, maar ook wat re gen en middagtemperatuur tussen vijftien en twintig graden. In Oost-Europa en Finland is het zonnig met temperaturen uiteenlo pend van twintig graden in Finland tot ruim vijfentwintig graden in Roe menië. 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 1