MAATREGELEN OM STAGNERENDE WONINGBOUW TE STIMULEREN AGENDA ZEELAND WIL DEFINITIEVE BESLISSING OVER WESTERSCHELDE De „eigen bijdrage Speciaal berechtingskollege in Suriname Nieuwe partijleider Polen Gewonde bij steekpartij Dolleman overmeesterd Dode bij schietpartij Dode bij vechtpartij Verdrinkingen in zee Dode door kolendamp te Vlissingen Zeeschip ramt binnenschepen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE 2 DEN HAAG, 8-9. Staatssekretaris Brokx (volkshuis vesting) gaat het aantal premiekoopwoningen-A zowel als het aantal (duurdere) premiekoopwoningen-B uit het bouwprogramma van dit jaar verhogen. Voor de premiekoopwoningen-B wordt verder de eerste jaarlijkse bijdrage opgetrokken. Ook zullen er tweeduizend meer woningweteenheden voor één- en tweepersoonshuishoudens worden gebouwd dan was voorzien. Hoogste B.T.W STOCKHOLM, 6-9. De Zweedse Rijksdag (parlement) is zaterdag met 173 stemmen voor en 172 tegen ak koord gegaan met een verhoging van de belasting op de toegevoegde waar de (BTW) met 1,9 procent tot 23,46 procent. In geen enkel Europees land is de BTW zo hoog als in Zweden nu. De verhoging wordt maandag van kracht. Verder heeft de conservatieve rege ring van premier Thorbjoern Faell- din van de volksvertegenwoordiging gedaan gekregen dat de belasting op olieprodukten wordt verhoogd. Op 1 oktober wordt zodoende de benzine prijs met 25 öre verhoogd tot 3,20 kroon (1,536 gulden) per liter. Flitsen uit het buitenland MOSKOU. Leonid Brezjnjev, staatshoofd en partijleider van de Sowjet-Unie, heeft zaterdag de nieu we Poolse partijleider Stanislaw Ka- nia gelukgewenst met zijn benoe ming. Hij noemt hem een moedig strijder voor het socialisme en voor vriendschap met de Sowjet-Unie. WASHINGTON. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Muskie heeft zondag in een televisie- interview verklaard dat hij het mo gelijk acht dat de nieuwe Poolse par tijleider Kania tegelijkertijd de Rus sen geruststelt en de Poolse arbei ders tegemoetkomt. BONN. In Bonn is verwarring ont staan over een bericht in Der Spiegel dat Oost-Berlijn Bonn privé heeft la ten weten dat de ontmoeting tussen bondskanselier Helmut Schmidt en de Oostduitse partijleider Erich Ho- necker in december gehouden kan worden. WASHINGTON. De gebeurtenis sen in Iran en Afghanistan hebben de Verenigde Staten gedrongen in de rol van beschermer van het Arabisch schiereiland en de Perzische Golf, zo heeft de Amerikaanse onder-minis ter van buitenlandse zaken, Harold Saünders, 'verklaard voor een kom missie vah het' Amerikaanse congres. JERUZALEM. Israël heeft zondag herhaald dat een Amerikaans-Israë lische topkonferentie pas gehouden zou moeten worden na de volledige hervatting van de besprekingen over Palestijnse autonomie. Dit heeft een regeringswoordvoerder zondag mee gedeeld. BEIROET. Vier Senegalese leden van de Unifil (VN-vredesmacht in Li banon) en een burger zijn gewond toen een niet-geïdentificeerd vlieg tuig, naar aangenomen wordt een Is raëlisch, vuurde op een VN-positie in Zuid-Libanon. Dit hebben VN- kringen meegedeeld. WASHINGTON. De Amerikaanse regering is akkoord gegaan met een Pools verzoek om landbouwkredie ten ten bedrage van 675 miljoen dol lar, zo heeft het Amerikaanse mi nisterie van buitenlandse zaken don derdag bekendgemaakt. Het bedrag is 125 miljoen dollar hoger dan de le ning die Polen voor het lopend jaar heeft gekregen. ZIERIKZEE. Tot en met donderdag wordt het centrum van Zierikzee weer beheerst door de jaarlijkse ker mis. Grootste tent - en opvallendste element - is het onderkomen van de botsautootjesDaaromheen zijn wat obligate attrakties gegroepeerd, waardoor de kermis toch weer oogt en (uiteraard) hoorbaar is. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Brokx kondigt deze maatregelen, een tweede poging om de stagnatie in de woningbouw te doorbreken, aan in een brief die hij maandag aan de Tweede Kamer heeft gestuurd. In mei nam hij een eerste serie stimule ringsmaatregelen. Die hebben voor een belangrijk deel aan de verwach tingen voldaan, aldus Brokx. In de duurdere premiehuursektor en de duurdere premiekoopsektor gaat het echter minder goed. Premiekoopwoningen-A Het programma voor premiekoop woningen-A (stichtingskosten 130.000 140.000 gulden afhankelijk van de regio) zal van 7500 naar 10.000 worden verhoogd. Per 1 september waren er bijna 11.000 voorlopige be schikkingen uitgegaan. Voor dit jaar zal er voor 15.000 woningen een voor lopige premie-A-vergunning worden gegeven, omdat de regering ervan uitgaat dat ongeveer 5000 van deze woningen zullen doorschuiven naar de premie-B-sektor. Dat gebeurt als de stichtingskosten worden over schreden of het inkomen van de ko per te hoog is voor de premie-A-wo- ning. Voor de premie-B-woningen zijn stichtingskosten van 165.000 of 175.000 gulden, afhankelijk van de regio, toegestaan. AMSTERDAM. De Amsterdamse WAO-komité's gaan een landelijke protestaktie houden tegen de kabi netsplannen om drastisch te gaan be zuinigen op de sociale uitkeringen. ROTTERDAM. De Nederlandse koopvaardij kan niet buiten over heidssteun. De rederijen zijn het laatste jaar er in geslaagd uit de rode cijfers te blijven, maar de resultaten zijn in de meeste sektoren niet vol doende om de oudere schepen te ver vangen. DEN HAAG, 6-9. Er moet een nieuw systeem komen voor de eigen bijdrage voor gezinshulp. Het bestaande is onbegrijpelijk, mag the oretisch verkieslijk en zelfs goedko per zijn, maar de praktische bewaren zijn onoverkomelijk. Op dit stand punt hebben de leden van de tweede- kamerkommissie voor c.r.m. zich ge vonden. PARAMARIBO, 6-9. „Het feit dat de Surinaamse regering het noodza kelijk vindt een speciaal berech tingskollege in te stellen houdt geenszins in dat zij geen vertrouwen heeft in de gewone rechtspraak. WARSCHAU, 6-9. Stanislaw Ka nia is vrijdagavond gekozen tot nieu we leider van de Poolse kommunisti- sche partij, zo meldt het officiële Poolse persbureau PAP. Eerder was bericht dat partijleider Edward Gie- rek met hartklachten in het zieken huis was opgenomen. WASHINGTON. President Jimmy Carter heeft de steun gekregen van de machtige vakcentrale AFL-CIO, die toezegde krachtig campagne te gaan voeren voor zijn herverkiezing. JERUZALEM. Bij Katif, in de door Israël bezette strook van Gaza, is donderdag een nieuwe Joodse neder zetting gesticht door de „Nahal", een pionierskorps van het Israëlische le ger. De nieuwe nederzetting heet „David" en moet uitgroeien tot een belangrijk regionaal centrum. WASHINGTON. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Ed mund Muskie en zijn Russische amb- tegenoot Andrie Gromyko beginnen 25 september in New York bespre kingen over beperking van in Europa gestationeerde kernwapens voor de middellange afstand, zo wordt offi cieel in Washington meegedeeld. NEW YORK. Precies twee maan den voor de Amerikaanse presidents verkiezingen heeft Jimmy Carter zijn achterstand op Ronald Reagan ingelopen. Uit een opiniepeiling van het tijdschrift Time blijkt dat beide kandidaten voor het Witte huis 39 procent van de stemmen in de wacht slepen. Wat het wel inhoudt is dat de rege ring tot de overtuiging is gekomen dat de afgelopen jaren de korruptie- ve praktijken zoals die hebben plaatsgevonden van een zodanige omvang en een geaardheid waren dat de gewone rechtspleging er niet op is berekend." Dat zei zaterdag de vice-minister- president van Suriname, mr. drs. A. Haakmat, op een perskonferentie in Paramaribo. „Daar het in de bedoe ling ligt om via deze berechting te voorkomen dat er ooit weer zulke praktijken op zulke schaal plaatsvin den, was het noodzakelijk een ander strafrechtelijk sanctie-systeem te hanteren dan in de gewone rechtsple ging gebruikelijk is", aldus de heer Haakmat. AMSTERDAM, 7-9. De 21-jarige F. S. uit Amsterdam is in de nacht van zaterdag op zondag in het centrum van de hoofdstad ernstig gewond ge raakt door messteken in de buikstreek. S. strompelde rond twee uur 's nachts een café aan de Voet boogstraat binnen, waar hij ver klaarde in een naburig café door drie mannen te zijn neergestoken. Over verdere achtergronden was de politie nog niets bekend. S. is opgenomen in het Wilhelminagasthuis. NICE. Een van een hakenkruis en de ondertekening „nieuwe fascisti sche generatie" voorziene dreigbrief met een lijst van 67 namen en tele foonnummers van voorzitters van meest kulturele Joodse instellingen en organisaties in diverse steden in het zuidoosten van Frankrijk is in ju li ontvangen door het Parijse kan toor van de beweging tegen racisme en voor vriendschap tussen de volke ren. AMSTERDAM, 6-9. De 30-jarige Amsterdammer R. O. O. heeft zater dagavond hevige konsternatie aan gericht in Amsterdam-west. De man, die volgens de politie „zo gek is als een bos uien", zwierf gewapend met een eind hout waaruin vervaarlijke spijkers staken door de buurt en ging iedereen te lijf die hem voor de voe ten kwam.. Toen hij tenslotte in het Leo Polakhuis aan de Ookmeerweg door de politie werd overmeersterd had hij al twee mensen het zieken huis ingeslagen. DRONTEN, 6-9. De 28-jarige L. Flietstra uit Dronte is zaterdaga vond in het restaurant „Het Galjoen" in zijn woonplaats doodge schoten. De vermoedelijke dader, de 28-jarige M. IJ. O. uit Dronten, is door de politie gearresteerd. Flietstra en O. kregen zaterdaga vond in het restaurant ruzie, waarop O. een pistool trok en enige malen op Flietstra vuurde. In verband met het onderzoek wilde de politie zondag morgen nog geen nadere mededelin gen doen. Bij de schietpartij raakte de 28-jarige J. Kalis, eveneens uit Dronten, gewond. Hij moest worden opgenomen in een ziekenhuis in Zwolle. DINXPERLO, 7-9. Tijdens een vechtpartij bij een diskotheek in het Gelderse Dinxperlo is zondagavond de 30-jarige H. S, uit Silvolde om het leven gekomen. In verband hiermee heeft de rijkspolitie twee mannen aangehouden. Óver de doodsoorzaak en de juiste toedracht van de vecht partij kon de politie nog geen andere mededelingen doen. Iedere woensdagmiddag Noordgouwe Verenigingsgebouwtje, 14.00-16.00 uur, kinderklub. Iedere donderdag Zierikzee Poststraat 37: Wereldwinkel Schou- wen-Duiveland; 9.30-16.30 uur en van 18.30 - 21.00 uur. Iedere tweede dinsdag van de maand Zierikzee Rode Kruis-gebouw, 16.00-17.00 uur, adviesburo van de A.N.I.B. Bellen voor huisbezoek de nummers (01116) 2064, (01115) 1761. Iedere dinsdag en donderdagmiddag Zonnemaire Verenigingsgebouw. Bijeenkomst Rooie Vrouwen in de P.v.d.A. m.m.v. Wijnie Jabaaij. 20.00 uur. Oosterland „Oosterhof". 14.00 uur. Be j aardensociëteit Vrijdag 12 september Zierikzee Chr. Scholengemeenschap Mavo en LHNO. Algemene ledenvergadering. 19.30 uur. „Huis van Nassau". Vogelvereniging „Zang en Kleur". 20.00 uur. Middelburg Voorzaal van de Statenzaal, Abdij 11; Tentoonstelling „De Munt van Zeeland 1580-1980", werkdagen van 10.00 tot 17.00 uur, zaterdag van 13.30 - 17.00 uur. Zaterdag 13 september Haamstede Geref. Kerk. Werkdag voor nieuwe levensstijl. 10.00 -13.30 uur. Hervormde kerk. Bezichtiging. 14.00 - Zonnemaire Wandelen als medicijn UTRECHT, 6-9. Mensen die in hun vrije tijd geregeld en het hele jaar door (dat wil zeg gen meer dan acht maanden) wandelen, fietsen of tuinieren zijn maar half zo vaak het slachtoffer van een eerste liarl- infarkt of een dodelijke hart aanval als mensen die bijna nooit wandelen. Het effekt van geregeld wandelen, fietsen of tuinieren is even groot als 1 dat van een geregeld zwaarde- re inspanning. Maar dat effekt is niet meer aantoonbaar, als het wandelen jaarlijks gedu rende langere tijd (enkele maanden) wordt onderbroken. tedere woensdagavond Renesse Start en inschrijven V.V.V. Fietspuz- zeltocht. 19.00 - 19.30 uur. Maandag 8 september Zierikzee Groene Kruisgebouw Jannewekken 10, Kleutercursus, 14.30 uur. Nieuwerkerk Gemeentehuis. Vergadering gemeen teraad Duiveland. 20.00 uur. Dinsdag 9 september Zierikzee Stadhuis Zierikzee, raadzaal; Opep- bare vergadering kommissie Finan ciën, 19.30 uur. Caustraat 2a, kursus beter bewegen, 20.00 uur. De Witte Raaf. Filmavond Vrouwen café. 20.30 uur. Bruinisse Herv. Verenigingsgebouw. Vrouwen vereniging. 19.30 uur. Woensdag 10 september Zierikzee Z.W.N.-station. Exkursie Ned. Bond van Plattelandsvrouwen afd. Schou wen naar werkeiland. 13.15 uur. Herv. Verenigingsgebouw. Ontmoe tingssamenkomst predikant. 20.00 uur. Noordwelle Koor kerk. Vrouwenvereniging „Martha". 19.30 uur. Middelburg -Provinciehuis. Prov. kommissie milieubeheer. 15.00 uur. Abdij statenkomplex. Vergadering Provinciale raad voor de rekreatie in Zeeland. 10.00 uur. Donderdag 11 september Zierikzee Openbare vergadering Beatrixschool in het gebouw aan de Grachtweg. 15.45 uur. Raadszaal. Kommissie Publieke Werken. 19.30 uur. Ontmoetingscentrum. UW-vergade- ring. 19.00 uur. Havenplein 24. Rechtswinkel. 19.00 - 20.00 uur. Zaal Chr. Ger. Kerk. Kiesvereniging R.P.F. 20.00 uur. MIDDELBURG, 5-9. De staten van Zeeland hebben vrijdagmiddag met algemene stemmen een motie aange nomen waarin er bij de regering op wordt aangedrongen vóór 15 november een definitieve beslissing te nemen over een vaste oeververbinding in de Westerschelde. De staten willen dat er nog begin 1981 begonnen wordt met de aanleg van de verbinding omdat anders een onhoudbare toestand ontstaat bij de twee veren die de diensten tussen Zeeland een Zeeuws-Vlaanderen onderhouden. Door het iedere keer maar weer op schuiven van een definitieve beslis sing is er al tien jaar niets meer ge daan aan de vernieuwing van de veerponten tussen Vlissingen en Breskens en tussen Kruiningen en Perkpolder. De staten worden in hun motie gesteund door de beide Kamers van Koophandel in Zeeland, de vakbon den, de Raad van de Arbeidsmarkt, de Brabants-Zeeuwse Werkgeversve reniging, het VNO-Zeeland en de Kring Werkgevers in de nieuwe Zeeuwschvlaamse Kanaalzone. CALLANTSOOT/BERGEN, 6-9. De 59-jarige Alida Getrud Heimann uit het Westduitse Werdohl is zater dag bij Callantsoog in zee verdron ken. Volgens een woordvoerder van de rijkspolitie werd zij nog uit zee opgepikt, maar bij aankomst in een ziekenhuis in Den Helder was zij reeds overleden. De 13-jarige Elisabeth Schmidt uit Osterah, eveneens in West-Duits- land, wordt sinds zaterdagmiddag vermist, nadat zij bij Bergen aan Zee met zeven andere kinderen in zee was gaan zwemmen. Na het zwem men had één van de kinderen al moeite om de kust weer te bereiken, terwijl het 13-jarige meisje was ver dwenen. de Al- Vrijdag hebben deze organisaties in een brief aan minister-president Van Agt aangedrongen op spoedige aanleg van deze vaste oeververbin ding. VLISSINGEN, 7-9. Twee opvaren den van de Noorse ertstanker Björg Holm zijn zondagmorgen in een zie kenhuis in Vlissingen overleden aan de gevolgen van kolendamp-vergifti ging. Drie opvarenden van het schip waren zondagmorgen met een heli kopter van het schip, dat op de rede van Vlissingen lag, gehaald toen bij het drietal een ernstige mate van koolmonoxyde-vergiftiging werd ge constateerd. Voor twee van de slachtoffers kwam de hulp te laat. Zij overleden kort na aankomst in het ziekenhuis. De toestand van de derde opvarende is bevredigend. ROTTERDAM, 7-9. Het Britse zee schip „CP Voyageur" heeft zondag in De Rotterdamse Koningshaven 12 binnenschepen geramd die daar la gen afgemeerd. Het schip kwam van de werd Boele in Bolnes en was op weg naar zee. De CP Voyageur" die door vier sleepboten werd geas sisteerd moest wachten voor de Ko- ningsbrug. Volgens de politie is het schip door stroom en wind aan lager wal geraakt. Van de binnenschepen braken de trossen en enkele liepen lekkages op. Schoolplein, optreden kapel „Gruttenpikkers", 19.00 uur. Dinsdag 16 september Zierikzee Prinses Julianaschool, kursus ternatieve voeding", 19.00 uur. Nieuwerkerk „Ons Dorpshuis". Algemene Bond van Ouderen. 14.00 uur. Woensdag 17 september Haamstede Rusthuis Duinoord. Bejaardensocië teit. 14.30 - 16.30 uur. Donderdag 18 september Scharendijke De Putmeet. Openbare vergadering raad van bestuur Reinigingsdienst Schouwen-Duiveland. 10.00 uur. Gemeentehuis. Advieskommissie voor het Welzijnsbeleid. 19.30 uur. Nieuwerkerk Dorpshuis. Kursus beat-ballet. 19.00 - 19.45; 19.45 - 20.30; 20.30 - 21.15 en 21.15 -22.00 uur. Zaterdag 20 september Burgh Ring. Verkoop gemeenteperen. 9.30 uur. Maandag 22 september Zonnemaire Verenigingsgebouw. Kursus Ge- spreks- en vergadertechniek, Vrou wenraad. 20.00 uur. Nieuwerkerk Gereformeerde kerk Badhuisstraat. Interkerkelijke gespreksgroep, 19.30 uur. Bruinisse Dorpshuis Voorlichtingsbijeenkomst Inspraak Oosterschelde, 20.00 uur. Dinsdag 23 september Zierikzee Lichtboei. Kursus volksdansen Stichting Jeugd. 20.00 uur. „De Zuidhoek". Jubileumreceptie. 13.30 en 14.00 uur. Kantine „De Zuidhoek". Jubileum- receptie (voor relaties) plus „open huis". 15.45 - 17.00 uur. Burgh-Haamstede Rekreatiezaal Gereformeerde Kerk; Voorlichtingsbij eenkomst Inspraak Oosterschelde, 20.00 uur. Dreischor Dorpshuis, gourmetavond Ned. Bond van Plattelandsvrouwen. Woensdag 24 september Zierikzee Restaurant Mondragon; Voorlich tingsbijeenkomst Inspraak Ooster schelde, 20.00 uur. Donderdag 25 september Zierikzee Havenplein 24. Rechtswinkel. 19.00 - 20.00 uur. Zaterdag 27 september Zierikzee Beurs, Rommelmarkt bazar, Gym nastiekvereniging Delta Sport. Maandag 29 september Zierikzee Rijksscholengemeenschap, kursus „Literatuur na 1945", 20.00 uur. Dinsdag 30 september Zierikzee Gymzaal Nieuwe Boogerdstraat. Kursus volksdansen, Bond van Plat telandsvrouwen afd. Schouwen. 14.00 uur. Woensdag 1 oktober Zierikzee UW gebouw Kerkhof la, kursus „Veiligheid en energie besparing", 9.30-11.30 uur. (01110) 2255 Telefoonnrs. na half zes Redaktie (01110) 4669, (01110) 5396 Advertenties (01119) 660 Bezorging (01119) 660

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 2