dcunloo b.u. Ondernemers pleiten voor rekreatieve voorzieningen Doorwrochte nota wordt opgesteld Brokje ,chip' '-filosofie Tegen onderzoek autonummers CDA en PvdA STREEKNIEUWS WEEKEIND E- ARTSENDIENST DIERENARTS APOTHEEK AGENDA installatiebedrijf ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE POLITIEK Veel militair verkeer trekt door Zuid-Nederland Gehandikapten willen in sociale zekerheidsraad h Z1ER1KZEE, 5-9. Vier afdelingen op Schouwen-Duiveland van het Konin klijke Nederlands Ondernemers Verbond hebben vanochtend in „Het Huis van Nassau" vergaderd om hun belangen veilig te stellen met het oog op de toekomstige ontwikkelingen in deze regio. De afgevaardigden van de afdelin gen Zierikzee, Bruinisse, Duiveland en Westerschouwen worden bij de uit werking van een op te stellen nota daarover begeleid door mevr. 1. de Kok, re gionaal konsulente van het K.N.O.V. en de heer J. Lust voor het disritkt Noord- en Midden-Zeeland. Er staan veel doktoren aan het eko- nomisch ziekbed van de Nederlandse patiënt. Een ekonoom van naam (drs T. Huppes te Groningen) is één van hen en - als zovelen - is ook hij som ber, maar hij geeft een oorzaak aan van zijn pessimisme. Die oorzaak is de automatisering (de chip), die tot gevolg zal hebben, dat het probleem van de werkloosheid en van andere niet-aktieven in de komende decen nia blijft bestaan en zelfs groter wordt. Als gevolg van die automati sering zal de krisis - zo meent de des kundige - van langdurige aard zijn. De aanbevolen therapie is „een an dere opvatting over andere arbeids verhoudingen en inkomen". „De re latie tussen arbeid en vergoeding zal losgekoppeld dienen te worden". Ge lukkig vertelt de ekonoom er bij, dat er fiks gestudeerd moet worden op dit gegeven, want zo „sec" ressor teert het wellicht wel onder een soort wijsheid, maar dan van het ondoor grondelijke soort. De relatie tussen arbeid en vergoe ding (door de gegeven situatie) is de eeuwen door immers elementair. Trouwens voor werklozen en andere niet-aktieven is die ontkoppeling par droit de nature al een feit, maar voor mensen, die werken blijft de aard van de medicijn duister. Er valt wel licht te „schuiven" tussen de polen arbeid en vergoeding, d.w.z. meer te schuiven dan voorheen of zelfs ooit in het verleden, maar een loskoppe ling van het een van het ander lijkt onmogelijk, tenzij de ekonoom be doelt een absolute nivellering, maar dat is zelfs in totalitaire staten een il lusie. Wel zinnig is - het door hem gesug gereerde idee - een begeleidingskom missie in te stellen „om de invoering van de micro-elektronica" zo soepel mogelijk te laten verlopen". Nu al blijkt namelijk in de praktijk, dat de voortschrijdende automatisering „mensen kost". Niet te stuiten gevol gen zijn, volgens de Groninger des kundige, stijgende werkloosheid en arbeidstijdverkorting, die - zo begrij pen wij het laatste - niet ten koste mag gaan van de vergoeding. Een winstpuntje zou dan nog zijn, dat de „chip" leidt tot produktivi- teitsvergroting en het meergeld daar uit voortvloeiende zou gebruikt kun nen worden om zowel de werkloos heid als de arbeidstijdverkorting te financieren. Bij elkaar dus een nogal ingewikkelde filosofie rond de sterk in opmars zijnde elektronica; niet de laatste en enige theorie, menen wij. Drie belangrijke punten zullen in die nota wordt vastgelegd, zo werd besloten. Dat zijn; 1. stimulering van de kleinschalige industrie, bijvoorbeeld rond de Gre- velingendam een vestiging van een DEN HAAG, 4-9. De PvdA- kamerleden Stoffelen, Salomons en Van den Anker vinden het onjuist, dat autonummers worden genoteerd bij een onderzoek naar het gebruik van rekreatiegebieden. Zij hebben de ministers van verkeer, van binnen landse zaken en van justitie ge vraagd dergelijke onderzoekingen niet meer te laten plaats vinden. In schriftelijke vragen wijzen de ka merleden erop, dat het aldus verza melen van gegevens strijdig is met de noodzakelijke eerbiediging door de overheid van de persoonlijke le venssfeer van burgers. HILVERSUM. „The Last night of the Proms" het bekende slotkoncert van de Londense Promenadekoncer- ten, komt toch op de Nederlandse te levisie. De NOS zal het koncert uit zenden op zaterdag 13 september via Nederland 1 van 23.30 tot 00.40 uur, Joop van Zijl is de kommentator. DEN HAAG. Het bestuur van de landelijke specialisten vereniging heeft donderdag ruim twee uur gesproken met minister Van Aarden- ne van economische zaken en mi nister Ginjaar en staatssecretaris Veder-Smit van volksgezondheid over de inkomens van de medische specialisten. UTRECHT. In navolging van de FNV-Onderwijzersbond ABOP heeft donderdag de Algemene Centrale van Overheidspersoneel (ACOP), waar de ABOP deel van uitmaakt, het overleg met minister Pais van on derwijs over de rechtspositie van on derwijspersoneel stilgelegd. zalm- en forelkwekerij; 2. bevordering van verlengingn van het toeristenseizoen onder meer door stimulering/subsidiëring van „all-weather' '-akkommodaties; 3. verbetering van de kademuren in Zierikzee, waardoor de mogelijk heid ontstaat van een grotere akkom- modatie voor de pleziervaart. Slecht-weer-akkommodaties De bevordering van de slecht-weer- akkommodaties heeft tot doel het toeristenseizoen een belangrijk stuk te verlengen. Bovendien: als in 1985 de Ooster- scheldewerken zijn beëindigd volgt er een afvloeiing van de werkkracht. Daarbij komt dat de grote trek pleisters in Midden-Zeeland door de nieuwe verbinding dichterbij komen en de bevolking van Schouwen-Dui veland eerder een dagje naar Walche ren of Beveland zal gaan om daar te winkelen. Uiteraard is dat vice-versa, daar om wil men de bezoekers aan Schou wen-Duiveland meer bieden dan de mogelijkheid om boodschappen te doen. Schouwen-Duiveland zal er voor moeten zorgen, zo vinden de onderne mers, dat het de gasten volop gele genheid tot ontspanning biedt. Tijdens de voorbespreking van ochtend onderstreepte dr. H. J. van Zuylen dat belang van de slecht- weer-akkommodaties. In Haamstede doen we er b.v. alles aan om een sporthal te krijgen. Daarnaast moe ten we er ook achteraan zitten, dat we in de zomer rekreatiesportleiders hebben. Dit vooral omdat van de weinige slecht-weer-akkommodaties die we hebben er ook nog verdwij nen. Want zeer waarschijnlijk zal „Dolfirodam" geen lang leven meer beschoren zijn op Schouwen-Duive land", aldus de heer Van Zuylen. De ondernemers waren eerst van plan maandag naar staatssekretaris Hazekamp van financiën te gaan om hun standpunt te verduidelijken, maar zagen daar voorshands vanaf. Eerst wil men eep doorwrochte nota samenstellen ovef deze materie. De overkoepelende instelling van gehandikapten heeft statssekretaris De Graaf van sociale zaken laten we ten voor het werk van de nieuwe raad deskundigen beschikbaar te willen stellen. De ledenorganisaties van de gehan- dikaptenraad tellen 100.000 leden. Zij hebben volgens de raad een ach terban van 500.000 tot één miljoen.De Gehandikaptenraad, opgericht in 1977, is tot dusver nog niet vertegen woordigd in de sociale verzekerings kommissies van de Sociale Verzeke ringsraad en beschouwt een extra re den om betrokken te worden bij het werk van de sociale zekerheidsraad, zo vindt de Gehandikaptenraad. Z.K.H. prins Claus hoopt zaterdag a.s. zijn 54ste jaardag te vieren. DEN HAAG, 4-9. Pas na de verkie zingen van 26 mei volgend jaar zal het CDA bekijken welke mogelijkhe den er zijn om een nieuwe regering te vormen, een coalitie met de PvdA wordt daarbij niet uitgesloten. Pre mier Van Agt heeft weliswaar gezegd lijsttrekker te willen worden, maar ook hij weet dat de zaak nog geheel open is. Dit heeft prof. P. Steen kamp, voorzitter van het CDA, don derdag gezegd tijdens een vraag gesprek in Avro's Radiojaournaal. OOST-BERLIJN. Oost-Duitsland heeft donderdag het Westen ervan beschuldigd dat het de arbeidskrisis in Polen heeft trachten te gebruiken om het kommunisme daar uit te scha kelen. Kommissie Ekonomische Zaken De Kommissie voor Ekonomische Zaken van de Provincie Zeeland, ver gadert op woensdag 10 september in het Provinciehuis te Middelburg. (16.30). „Noordzee 3.7." In Breskens is een nieuwe zeevis groothandel in oprichting die men „Noordzee 3.7" wil gaan noemen. Een verdieping van de vismijn in Breskens zal gehuurd worden voor kantoor, naast koel- en vriesruimten als de gemeenteraad van Oostburg daarvoor zijn fiat geeft. Aandeelhouders in de nieuwe b.v. wordt een aantal Bressiaanse vis sers, samen met fileerbedrijf Diep vries Breskens, dat nu ook al een dèel van de handel bedient. ZIERIKZEE Opbrengst K.W.F. kollekte De alhier gehouden kollekte ten bate van de Kankerbestrijding (Kon. Wilhelminafonds) heeft het mooie re sultaat opgeleverd van 8.028,50. Een woord van dank aan dames van de Bond van Plattelandsvrou wen afd. Schouwen, die deze kollek te verzorgden, is zeker op zijn plaats. Buro Rechtshulp weer geopend Het Buro Rechtshulp start aan staande donderdag 11 september zijn werkzaamheden weer. Iedere tweede en vierde donderdag van de maand houdt het buro van 7 tot 8 uur zitting in het gebouw van de Federatie Maatschappelijke Dienstverlening, Havenplein 24. Tussentijds jubileum De hoofdredakteur van de „Z.N.", de heer M. J. Bij de Vaate, herdacht heden (vrijdag)morgen in intieme re- daktiekring, het feit dat hij precies 35 jaar geleden in dienst trad van Drukkerij L O, destijds als redakteur-verslaggever van het toen- mailige blad „De Vrije Stemmen van Schouwen-Duiveland" en sinds 1948 als redakteur van de Zierikzeesche Nieuwsbode. Van de kollega's mocht de (tussen tijdse) jubilaris een zeer fraai bloemstuk in ontvangst nemen. BURGH-HAAMSTEDE Flessenpost Ted Sluyter uit Burgh-Haamstede heeft na acht jaar misschien wel een „rekord flessenpost" gebroken. Op 15 januari van dit jaar wierp hij van de Noodbrug bij het werkeiland Neeltje Jans een fles in zee die meer dan zes maanden later bij windstil weer aanspoelde op het eiland Sylt dicht bij Denemarken. Ted gooit bij na iedere week een fles met bood schap in zee, maar meestal stranden deze al op de kust van Noord-Hol land. Het is hem wel gelukt een fles binnen drie dagen - met storm - in En geland te krijgen. Bijna acht jaar geleden belandde een fles van een vriend in Husum in de Duitse bocht, daarna heeft hij nooit meer een bericht ontvangen van een flesvondst verder dan dit plaatsje. HAAMSTEDE Werkdag voor nieuwe levensstijl Op zaterdag 13 september wordt te Haamstede, uitgaande van de Geref. Hervormde Kommissie voor Toe rusting van de Gemeente, een werk dag voor nieuwe levensstijl gehou den in de Gereformeerde Kerk. Het ochtendprogramma voorziet o.m. in een wandeling met ludieke opdrach ten, ook voor kinderen. In de middag wordt gepraat over mogelijk te ont wikkelen initiatieven. Zaterdag 6 en zondag 7 september Dokter W. Bontkes, Zierikzee, tel. (01110) 2280, neemt waar voor doter Van Geer, dokter Visser en dokter Lodiers. Spreekuur uitsluitend voor dringen de gevallen zaterdag-, en zondagmor gen van 11.00-11.30 uur. Dokter Van Beek-Verbeek, Burghse- weg 54, Haamstede. Tel. (01115) 1861 neemt waar voor dokter Bruel, dokter Flach en dokter Stenger. De weekenddienst loopt van vrijdag middag 18.00 uur tot maandagmor gen 08.00 uur. Voor spoedgevallen is er spreekuur van 11.30-12.00 uur en van 16.30-17.00 uur, zowel op zater dag, en zondag. Buiten spreek uurtijden alleen dringende gevallen. Dokter H. Speelman, Oosterland, Leuvenstraat 9. Telelefoon (01114) 1280, neemt waar voor dokter Van den Berg en dokter Buytendijk. Tandarts G. M. Poldermans, Post- straat 35, Zierikzee, tel. 01110- 2380 neemt waar voor Schouwen-Duiveland. De weekenddienst bestaat uit twee spreekuren voor spoedgevallen na melijk van zaterdag- en zondag middag van 17.00-17.30 uur. Zuster L. Navis, Schellwitseweg 1, Ouwerkerk. Tel. (01114) 2773, neemt waar voor Zierikzee. Zuster Kooman, Wielingenstraat 20, Zierikzee, tel. (01110) 5128, neemt waar voor Duiveland en Bruinisse. Zuster C. v. d. Haven, Haamstede, Bernardstraat 2, tel. (01115) 1423, neemt waar voor geheel Schouwen. Dierenarts S. Bergsma, Zierikzee tel. (01110) 2180 heeft dienst voor Schouwen-Duiveland. Apotheek C. C. H. Verschuren, Zie rikzee, Dam 18 is op zaterdag geopend van 9.00-12.30 uur en van 16.30-17.30 uur. Op zondag van 12.00-12.30 uur en van 18.00-18.30 uur. Bel voor noodgevallen alarmcen trum Noord- en Midden-Zeeland, tel. (01100) 14444. Iedere woensdagmiddag Noordgouwe Verenigingsgebouwtje, 14.00-16.00 uur, kinderklub. Iedere donderdag Zierikzee Poststraat 37: Wereldwinkel Schou wen-Duiveland; 9.30-16.30 uur en van 18.30 - 21.00 uur. Iedere tweede dinsdag van de maand Zierikzee Rode Kruis-gebouw, 16.00-17.00 uur, adviesburo van de A.N.I.B. Bellen voor huisbezoek de nummers (01116) 2064, (01115) 1761. Iedere dinsdag en donderdagmiddag Renesse Hervormde kerk. Bezichtiging. 14.00 - 16.00 uur. Iedere woensdagavond Renesse Start en inschrijven V.V.V. Fietspuz- zeltocht. 19.00 - 19.30 uur. Vrijdag 5 september Goes Prins van Oranje, speelfilm „Joni". 20.00 uur. Zierikzee Z.W.N. station, excursie vereniging van oudleerlingen tuinbouwwinter- cursussen, 6.30 uur. Stadhuis, ZVU avondkonsert m.m.v. Gustav Leonhardt, 20.00 uur. Brouwershaven Tonnenmagazijn, receptie 25 jaar Ge meenschappelijke Regeling Reini gingsdienst Schouwen-Duiveland. 16.00 uur. Grote Kerk. Slotkoncert. 20.30 uur. Zonnemaire Café Bommenede. 20.00 uur: Dans- en Bingo-avond Bond van Opzichzelf- staanden. Zaterdag 6 september Zierikzee „De Lichtboei" Open Huis. 14.00-16.30 uur. Advertentie weekend servicedienst lel. (01110) 3635 Concertzaal. The spy who loved me. 20.00 uur. Concertzaal. Tiroler slippertjes. 22.30 uur. Zonnemaire Café „Bommenede". Bingo-avond Reisvereniging. 19.30 uur. Dreischor Ring. Koncert „Crescendo". 19.30 uur. Noordgouwe Sportveld. Sportinstuif. 14.00-17.00 uur. Oosterland Mobiele tent. Koncert. Na mars van 19.30 uur. Goes Wilhelminapolder. Zeeuws Ploeg- kampioenschap 1980. 12.30 uur. Prins van Oranje, speelfilm „Joni". 20.00 uur. Zondag 7 september Zierikzee Bar Mirabelle, The Sammy Riming- ton Band, 21.00 uur. Concertzaal. The spy who loved me. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Wachtlokaal damaanzet. Verzamelen vogel werkgroep. 9.00 uur. Maandag 8 september Zierikzee Groene Kruisgebouw Jannewekken 10, Kleutercursus, 14.30 uur. Nieuwerkerk Gemeentehuis. Vergadering gemeen teraad Duiveland. 20.00 uur. Dinsdag 9 september Zierikzee Caustraat 2a, kursus beter bewegen, 20.00 uur. (01110) 2255 Telefoonnrs. na half zes Redaktie (01110) 4669, (01110) 5396 Advertenties (01119) 660 Bezorging (01119) 660 In Hongarije komt men niet onder de politiek uit: het is ronduit een communistische volksrepubliek; de Hongaren zelf spreken alleen van een „socialistische republiek". Er is aan leiding vergelijken te maken met an dere landen achter het „gordijn", dat - blijkt aan de grens - nog stevig op slot zit met tot de tanden gewapende militairen, wier Russische machine pistolen - glimmend gepoetst - blikkeren in de zon. Een maal over die barre grens intussen, denk je toch eerder (min of meer) aan Joego slavië, dan aan bijvoorbeeld Oost- Duitsland of Bulgarije. In enkele weken kan niemand zich een allround beeld vormen, maar de overtuiging groeit dat politiek Boe dapest de zaken - zonder al te veel op hef, handig stuurt binnen het kader van de uiteraard beperkte (vrijheids) mogelijkheden. Men timmert - zoals elder - niet zo pompeus aan de weg. De reuze-portretten van de leiders op alle saillante punten elders zo fre- kwent aanwezig, ontbreken hier ge heel, zelfs in de hoofdstad. Een teken wellicht dat de klap van 1956 toch tot enige wijziging heeft geleid en een bepaald soort grimmigheid deed ver dwijnen. Wat nu plotseling in Polen zo akuut aan de orde is gesteld: vrijheid van vakbonden, is in Hongarije al een (beetje) realiteit. De vakbonden heb ben een relatieve vrijheid, die - zo la zen we ergens - „in de grotendeels los van de staat werkende bedrijven vor men van medezeggenschap hebben". Een tikkeltje meer vrijheid dan el ders derhalve. Er bestaat thans ook godsdienstvrijheid en meer dan de helft van de Hongaren rekent zich tot één van de kerken. Er wordt - zo zag ik - ook volop kerkelijk getrouwd en van de kerk uit begraven. Toch troffen wij in een badplaatsje aan het Velence-meer, een sterk ver waarloosd protestants kerje aan. De omgeving (het erf) lag er erg slordig bij en het best leuke kerkje gilde om een timmerman en een metselaar. Binnen plastic vellen, om protektie te bieden tegen in dringend vocht, spinnewebben in de raamkozijnen en vuile vensters; geen opwekkend beeld. Een stel jonge kerels in zo'n gemeente zou in een paar weekein den zo'n kerkje een fijne beurt kun nen geven, maar de stereotype „oude vrouwtjes" bezoeken de diensten en die klimmen niet op trappen en zo. Overigens zag een R.K.-kerk - een eindje verderop - er duidelijk beter uit. Aan de in- en exterieurs van ker ken overigens wordt aandacht besteed. Genoeg torens in de stellin gen en geen kerken als musea of ma gazijn van dit of dat. Intussen behoe den de Hongaren hun wat beter le vensomstandigheden met zorgvul digheid. Er zijn zelfs tweede huizen; officieel mag dat niet, maar zo'n huis kan geschreven op naam van de vrouw of een meerderjarig kind. Een leuk trucje, dat doorgaans lukt en zo heeft in zo'n gelijkgeschakeld land, de een toch weer meer dan de ander, want allemaal gelijk en iedereen evenveel is onbereikbaar op dit on dermaanse. Tot slot Hier nog een stukje Hon- ?iaarse paprika: als eerste Oostblok- and publiceerde het blad van de par tij „Nepszabsag" een uitvoerig ver slag over het akkoord tussen de sta kers in Gdansk en de Poolse rege ring. SCHIEREILANDMAN KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND AMSTERDAM. De wethouder van sportzaken van Amsterdam, L. J. Kuijpers, heeft donderdag aan de Boelelaan in de hoofdstad een op blaasbare sporthal in gebruik gesteld. De luchthal is bestemd als vervanging van de kleine zaal van de oude RAI, die binnenkort gesloopt zal worden. AMSTERDAM. De Amsterdamse politie is een omvangrijke zwendel- affaire op het spoor gekomen waar bij naar het zich laat aanzien ten minste vijf bemiddelingsbureaus voor woonruimte betrokken zijn. Donderdag zijn in verband hiermee twee ondernemers gearresteerd. Ver wacht wordt dat er nog meer aanhou dingen zullen volgen. ROTTERDAM. Drs. M. J. van Rooi- jen, oud-staatssekretaris van finan ciën en tot voor kort lid van de Twee de Kamer voor het CDA, heeft don derdag op de Landelijke Ekono- mistendag 1980 te Rotterdam het voornemen van het kabinet om door verhoging van de sociale premies de kollektieve lastendruk te laten stij gen scherp gehekeld. AMSTERDAM. In een Joegosla- visch restaurant aan de Amsteldijk in de hoofdstad heeft zich 's avonds een ontploffing voorgedaan. Volgens de politie moet er bij de voordeur een bom zijn geplaatst. De ontploffing vernielde de toegangsdeur, de hal deur en een groot deel van het inte rieur. DEN HAAG, 4-9. Vanaf volgende week trekt door Zuid-Nederland veel buitenlands militair verkeer, op weg naar de grote NAVO-najaarsoefening Autumn Forge '80 in West-Duitsland. Begin volgende week komt in de Sloehaven in Vlissingen Amerikaans militair materieel per schip aan, ter wijl op Schiphol Amerikaanse mili tairen arriveren. De bedoeling is dat het materieel enkele dagen later va naf het verzamelcentrum Rucphen via Breda, Tilburg en Eindhoven naar West-Duitsland wordt gereden. Een woordvoerder van het infor matie-centrum voor de afhandeling in Nederland, stelt dat dit verkeer voornamelijk 's nachts de weg op zal gaan. Het gaat om ongeveer 300 tot 400 voertuigen, waarvan ook nog een deel vanaf de vliegbasis Woensdrecht en Ypenburg door Amerikaanse vliegtuigen naar West-Duitsland wordt vervoerd. HENGELO. De financiële positie van het streekziekenhuis Midden- Twente is zo slecht dat het zieken huisbestuur op korte termijn maatre gelen moet nemen om een faillisse ment te voorkomen. AMSTERDAM, 4-9. De Nederland se Gehandikaptenraad, de overkoe peling van de landelijke organisaties van gehandikapten, wil met een ver tegenwoordiging zitting nemen in de nieuw in te steUen sociale zeker heidsraad. LONDEN. Ook de beroemde Big Ben in Londen moet af en toe schoon ge maakt worden. De klok van het Engelse parlementsgebouw, krijgt elke drie jaar een grote schoonmaakbeurt. De klokketoren is plm. 100 meter hoog en de gietijzeren klok, die de „Big Ben" zijn naam bezorgt, weegt. 13,5 ton.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 2