H C Zuiveringsinstallatie te West er schouw en moet binnen korte tijd worden uitgebreid ZWALUWEN INEENS VERDWENEN UIT REGIO SCHOUWEN-DUIVELAND -V DE ZIERIKZEESCHE COURANT Voor opvang vakantiepiek minimum- De melkprijs Lubbers over Pais Troepen- verwisseling in Afghanistan Geheimpje in vogelwereld In 1981 een aantal van 300.000 werklozen Olie gevonden in Noordzee Twee kinderen omgekomen bij brand 1STA - OOSTERLAND ZIERIKZ NIEUWSBODE Vrijdag 5 september 1980 137ste jaargang Nr. 22771 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11. 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 27,50, per jaar f 103,50. Losse nummers 55 cent. De abonnementsprijzen zijn inclusief 4% BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 38 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 4,84. Vraagt onze contractprijzen! De adver tentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. In dit nummer: Rooien (zieke) iepen te Renesse ZIERIKZEE, 2-9. „Binnenkort zal het Ingenieursbu reau Wittenveen Bos met een plan komen voor uitbrei ding van de rioolwaterzuiveringsinstallatie te Wester- schouwen. We hebben de vakantiepiek dit jaar redelijk kunnen opvangen, vooral door het feit, dat het in de. drukste tijd vrij droog was. Als het ook in de drukste toeristenweken veel had geregend, waren we in de pro blemen gekomen". Aan het woord waarnemend dijk graaf M. J. Steur dinsdagmiddag in 's Landskamer tij dens de algemene vergadering van het Waterschap Schouwen-Duiveland. Op vragen van de hoofdingelanden Terwogt, Van Gastel en Koopman legde ing. G. D. Kloosterboer uit, dat bij de rioolwaterzuiveringsinstalla tie te Westerschouwen in het toe ristisch topseizoen de buffer in de ri olering moet plaatsvinden. Zou men naast de grote hoeveelheid vervui- lings eenheden in die tijd gekonfron- teerd worden met veel regenwater, dan zou de huidige kapaciteit van de installatie niet toereikend zijn, waardoor ongezuiverd water op de polder geloosd zou moeten worden. DEN HAAG, 4-9. Het zal zeker nog tot volgende week duren voor er in ons land weer een minimum- melkprijs van kracht is. Het door mi nister Van Aardenne aangekondigde Koninklijk Besluit, warbij het Pro- duktschap Zuivel opnieuw de be voegdheid krijgt tot het vaststellen van zo'n minimumprijs, zal niet eer der dan begin volgende week in het staatsblad verschijnen. Het ministe rie van ekonomische zaken deelde dit desgevraagd mee. Pas na de afkondiging van het Ko ninklijk Besluit kan het produkt- schap vergaderen om een nieuwe mi- nimumprijsverordening vast te stel len, die daarna nog door de ministers van landbouw en ekonomische zaken moet worden goedgekeurd. DEN HAAG, 4-9. Minister Pais (on derwijs en wetenschappen) heeft met de bekendmaking van zijn bezuini gingsplannen blijk gegeven van een „ivoren toren "-mentaliteit. Hij heeft zijn plannen op onverstandige wijze in de samenleving gebracht. Dit is de mening van Ruud Lub bers, fraktieleider van het CDA in de Tweede Kamer. Voor de kamera van de NOS-tv-rubriek „Den Haag Van daag" zei hij donderdagavond dat hij zich afvraagt of een minister derge lijke plannen wel vlak voor Prinsjes dag zo in de bekendheid kan bren gen. WARSCHAU. De mijnwerkers in Polen hebben door hun donderdag ook in Silezië kennelijk aflopende stakingen op vele punten meer weten binnen te halen dan de arbeiders aan de Oostzeekust. Dit geldt bijvoor beeld voor de vijfdaagse werkweek. DÜSSELDORF. De van terroristi sche aktiviteit verdachte West- duisters Crhistof Wackernagel en Gerd Schneider zijn vrijdag in Düs- seldorf elk veroordeeld tot vijftien jaar gevangenisstraf. NEW DELHI, 4-9. De Söwjet-Unie is in Afghanistan bezig haar troepen te verwisselen. Niet alleen worden troepen, die er een meer konventio- nele strijdwijze op nahouden vervan gen door guerrilla-experts, maar ook worden Aziatische soldaten vervan gen door Europese. Dit werd donder dag uit Afghaanse verzetskringen ge meld. De nieuwe troepen zouden tot taak hebben voor de inval van de winter door het gehele land guerrillabases te vestigen. Volgens onbevestigde be richten uit Afghanistan zou de ver vanging van Aziatische troepen door Europese samen hangen met de symphatie die de Aziaten voor de moslim-rebellen zouden voelen. De voorzitter wees in dit verband op de Rijksheffing voor lozing van vervuilingseenheden op de Ooster- schelde. Hij deelde mede, dat de in vestering nodig voor de bouw van de- :ze rioolwaterzuiveringsinstallatie reeds in het eerste jaar werd terug verdiend, terwijl in het tweede jaar 100 winst kon worden gemaakt. Verder wees hij erop, dat de lozing van elke vervuilingseenheid meer op de Oosterschelde een verhoging van de verontreinigingsbelasting van f 25,— per inwoner-equivalent (i.e.) zou betekenen, een uitbreiding van de rioolwaterzuiveringsinstallatie in Westerschouwen wordt derhalve van groot belang geacht. Chloride gehalte Deze kwestie werd besproken bij het agendapunt Voortgangsrapporta ge kwaliLefSbeheer 1979. Naar aan leiding van uil rapport informeerde hoofdingeland mevrouw A. F. v. d. Zande-Vleugel Schutter naar de oor zaak van het hoge chloridegehalte in het afvalwater bij de zuivering sinstallatie van Zierikzee. Ing. Kloosterboer antwoordde daarop geen direkte oorzaak, maar wel en kele aanleidingen te kunnen noemen. Zo ging hij ervan uit, dat tussen de vaak oude riolering in Zierikzee wel vele openingen zullen zitten. Verder wees hij erop, dat enkele bedrijven vergunning hebben zout grondwater op te pompen, dat ook geloosd wordt op de riolering. In de voortgangsrapportage kwali teitsbeheer 1979 wordt erop gewezen, dat de rioolwaterzuiveringsinstalla tie aan de Boereweg te Zierikzee als een tijdelijke voorziening dient te worden aangemerkt, waarmede on geveer zeven jaar kan worden volstaan, i.e. tot 1 juli 1986. Verder wordt in dit rapport mede gedeeld, dat in het kader van de voorbereiding voor d<- bouw van een nieuwe zuiveringsij itallatie voor. Zierikzee kontakt w rd opgenomen met de eigenaar/gebruiker van een perceel bouwland, gelegen aan de Verseputseweg te Kerkwerve. In het najaar van 1979 werden de plannen voor de bouw van een nieuwe instal latie op genoemd perceel besproken met vertegenwoordigers van de ge meenten Zierikzee en Middenschou- wen, Rijks- en Provinciale Wa terstaat, Provinciale Planologische Dienst, Inspektie Volksgezondheid voor de hygiëne van het milieu en de Technologische Dienst Zeeuwse Wa terschappen. Voorbereidingen Tijdens dit gesprek werden geen overwegende bezwaren tegen de voorgenomen plaats van vestiging naar voren gebracht. Inmiddels wer den voorbereidingen getroffen om wijziging van de bestemming van het betrokken peceel tebewerkstelligen. In de voortgangsrapportage wordt erop gewezen, dat thans mogelijkhe den worden onderzocht om het lo- zingspunt van het effluent van de huidige installatie te Zierikzee via een aan te leggen persleiding te ver plaatsen naar elders, aangezien deze persleiding een onderdeel zal (moe ten) vormen van de definitieve persleiding van de huidige installa tie naar het nieuw te bouwen zuive- ringstechnisch werk, is de eventuele aanleg hiervan afhankelijk van de beslissing omtrent de definitieve plaats van de nieuwe installatie. In verband hiermede zal realisatie in twee fasen dienen te worden uitge voerd. Voor de aankoop van de beno digde grond en de realisering van het bouwkundig gedeelte voor de nieuwe installatie is voorshands voor 1985 een bedrag van 1.000.000,ge raamd. Over de installaties „Den Osse" en „Dreischor" wordt in de voortgangs rapportage opgemerkt, dat de wer king goed is. Dit blijkt onder meer uit de periodieke bemonsteringsrap porten van de Technologische Dienst Zeeuwse Waterschappen. Het afvalwater van Kerkwerve zal in een later stadium door middel van een persleiding naar de nieuw te bou wen installatie voor Zierikzee wor den afgevoerd. Thans wordt het af valwater ter plaatse voorbezonken in een zogenaamde „Imhofftank". De werking van de installaties Se- rooskerke en Noordwelle geven, vol gens het rapport, geen aanleiding tot het maken van op- of aanmerkingen. (vervolg pagina 4) Dit nummer bestaat uit 16 pagina's. De groei van het nationaal inko men zal nog verder teruglopen en wordt nu in 1981 geschat op hooguit een kwart procent. FNV-bestuurder Joop ter Horst BURGH, 4-9. Een wat ouder persoon uit Eikerzee bel de vorige week een oud gediende van de Vogelwacht op en na een voorzichtige informatie („Bin jie bie die veu- gelwacht") zei hij: „De zwéluwen bin der ineens van dü". Bovendien hadden ze hun jongen in de steek gela ten. De natuur blijft ondoorgrondelijk en men vraagt zich af wat er in een vogel kopje zoplotseling is opgekomen om er zo ras vandoor te gaan. Normaal strij ken ze in grote getale op draden van tv-antennes neer. r f X, - m, - r f X sx In de inlagen bij de Plompetoren maken momenteel duizenden scholeksters zich klaar voor de tocht naar het zuiden. Ze zijn vroeg dit jaar, maar of dat be tekent dat we een strenge winter krijgen, durft niemand te voorspellen. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) En nu plotseling zonder al deze slotsamenkomsten verdween het zwaluwenbestand ondanks het fraaie najaarsweer, dat eigenlijk uit nodigt om hier nog een tijdje te blij ven. Ingewijden hebben er geen ant woord op, maar de zwaluwen zijn in derdaad een paar weken vroeger af gereisd met achterlating van nog en kele te laat geboren jongen die nau welijks de vliegkunst machtig zijn en de verre reis niet overleven. Deze jongen blijven hier nog wat rondscharrelen en zullen misschien nog trachten weg te komen, maar het warme zuiden zullen ze nooit halen. Andere vogels De stille nachten van de afgelopen dagen kon men duidelijk het geluid van groepen tureluurs, kievieten, en kleine steltlopers horen die langs de kust trokken. Zelfs in de vroege voormiddag van maandag vlogen ze richting Noord-Burgh om rechtuit over te steken naar het Walcherse duingebied. Ook waren er talloze scholeksters bij die momenteel ook in de inlagen bij duizenden samen trekken en een fantastisch gezicht opleveren. Winterganzen zijn nog niet gezien; wel een zwanenechtpaar met één jong dat van de Schelphoek af langs de Oosterschelde de haven van Burghsluis binnenkwam. Deze komst heeft echter niets met een eventueel vroege winter te maken. De afgunstige vermagert bij het zien van andermans over vloed. Horatius WUWMWUMAMMtMWWW WA> my PÊ 8U.r BRUINISSE. Dit rustieke plaatje werd geschotenaan de Boomdijk te Bruinisse. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Verwachting C.P.B. UTRECHT, 4-9. In 1981 zal de gemiddelde werkloos heid oplopen tot 270 a 280.000 werklozen met een werk- loosheidspiek van 300.000. Tot die konklusie komt het Centraal Planbureau (CPB). Volgens de FNV- vakbondskrant blijkt uit „vertrouwelijke gegevens" van het CPB dat de re gering er met haar begroting niet in zal slagen verbetering in de werkgelegen heid te brengen. zegt in een kommentaar dat de CPB- cijfers het failliet bewijzen van het bestekbeleid van de regering. De re gering mikte op 150.000 werklozen in 1981 en nu wordt dat aantal vrijwel verdubbeld. Roer om De regering moet het roer radikaal omgooien en haar financiële inspan ningen anders richten. Tot nu toe worden miljarden in het bedrijfsle ven gepompt terwijl de werkgelegen- heidseffekten daarbij nauwelijks een rol spelen. Ter Horst bepleit een gericht overheidsbeleid in die sekto- ren waar de grootste kans op groei van de werkgelegenheid is. Daar naast moet herverdeling van het be schikbare werk soelaas bieden. DEN HAAG, 4-9. Op het Neder landse deel van het kontinentale plat (in de Noordzee) is opnieuw olie ge vonden. De olie werd aangeboord in hetzelfde blok ten westen van Den Helder, waar al eerder drie olievel den zijn ontdekt. De vondst is gedaan door de Nederlandse dochteronder neming van de Union Oil Company of California. Volgens een woordvoerder hebben eerste metingen uitgewezen dat het hier gaat om een „belangrijke vondst". Het nieuwe veld zou een produktie hebben van 1941 vaten per dag. (Een vat is 159 liter). De exakte omvang van het veld moet nog wor den vastgesteld, voordat tot exploi tatie wordt besloten. Verwachting tot zaterdagavond: Opnieuw zon Vannacht in het oosten van het land nog regen. Minimumtemperatuur on geveer 13 graden. Morgenoverdag droog weer met flinke zonnige perio den en middagtemperatuur om streeks 19 graden. Vrij krachtige wind uit west tot noordwest, in de loop van de dag afnemend tot matig. Voor zondag: Aantal uren zon: 3 tot 9. Min.-temperaturen: omstreeks 12 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 21 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor zondag een marge van 3 graden rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 6 sept. Zon op 6.58, onder 20.14 Maan op 3.36, onder 19.07 7 sept. Zon op 6.59, onder 20.12 Maan op 4.40, onder 19,38 8 sept. Zon op 7.01, onder 20.09 Maan op 5.45, onder 20.03 Nieuwe Maan: 9 sept. (12.00) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 6 sept. 1.46 14.06 7.49 20.17 7 sept. 2.59 14.47 8.40 21.03 8 sept. 3.53 15.17 9.15 21.38 Springtij: 11 september. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 5-9. Het K.N.M.I. deelt mede: Een regengebied dat vrijdag morgen boven Engeland en west- Frankrijk lag, trekt naar het oosten en zal in de middag het westen van ons land bereiken. In Engeland viel uit de bewolking 5 tot 6 millimeter regen. In Schotland werd door enkele stations 11 millimeter opgevangen. Het hogedrukgebied dat de afgelo pen dagen in een groot deel van west- Europa voor rustig weer zorgde, trekt weg naar het zuidoosten. Sto ringen afkomstig van de oceaan kun nen hierdoor tot noord- en midden- Europa doordringen. Na het voorbijtrekken van het re gengebied komt het weer onder in vloed van een rug van hogelucht- druk. Zaterdag ontstaan er weer flin ke zonnige perioden waarbij de mid dagtemperatuur rond de 17 graden ligt. UTRECHT. De minimuminkomens gaan er dit jaar als er geen aanvullen de maatregelen worden genomen, één procent op achteruit. Dit blijkt volgens de FNV-vakbondskrant uit berekeningen van het Centraal Plan bureau die op Prinsjesdag samen men de rijksbegroting zullen worden bekend gemaakt. WINSUM, 4-9. Brand in een woning in het Friese Winsum heeft donder dagavond het leven gekost aan de twee kinderen van het gezin De Vries. De 10-jarige Ronald en de 12-jarige Gretha lagen te slapen toen het vuur, door onbekende oorzaak ontstond. Op dat moment was de heer De Vries, die oppaste even de hond aan het uit laten en zijn vrouw, die op visite was, op gaan halen. De politie stelt een onderzoek in. Advertentie uw dealer voor: m Tel. (01114) 1495 - St Joostdijk 41 - Burg. v. d. Havestraat 48

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 1