HERVATTING BESPREKINGEN EGYPTE, AMERIKA EN ISRAËL Ultra-linksen Kerk in Iran schieten generaal dood Bevorder inzameling oud papier en karton TENDENS VAN HERSTEL NA „ONTZUILING" LAATSTE 10 JAAR Dood door Landbouwschap en Grevelingen Begin naast Arabieren Terrorisme in Spanje in nood Tip van minister Sovjet-flirt met Japan Om nieuwe politiewet Zeeuw gedood in België Neergestoken meisje overleden Rapport S.C.P. mistbank Hittegolf in Spanje AGENDA SOS-signaal voor gehandikapte autorijder ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE 2 De Grevelingen is ook een „vraagstuk" met betrekking tot de (zoet>-watervoorziening in verschil lende regio's, waaronder de onze. Zo als destijds uitvoerig werd vermeld, is verschenen het ontwerp voor de ge meenschappelijke regeling natuur- en rekreatiegebied van de Grevelin gen en zoals eveneens bekend heeft vooral ook de landbouw grote be langstelling voor dit ontwerp. In een recentelijk verstuurd schrij ven, heeft het Landbouwschap, met betrekking tot de onderwerpelijke materie, zich gewend tot de Provinci ale Staten van Zeeland. Het schap verwijst met name naar het door de Gewestelijke Raad van het schap, uitgebracht rapport: „Zoetwater voorziening voor de landbouw in Zeeland ten noorden van de Wester- schelde, baten voor de landbouw en benodigde hoeveelheden". Aan dit rapport werd ook door de provincie medewerking verleend. In het schrijven aan provinciale staten, merkt intussen het schap op „dat aan de landbouwkundige belan gen bij het beheer van de Grevelin gen nauwelijks aandacht is geschon ken". Gedacht wordt in dit verband aan het milieubeheer (de „oude kwestie": zoet/zout), maar ook aan de gevolgen van de rekratieve ontr wikkelingen in en rond de Grevelin gen voor de agrarische bevolking en de exploitatie van de agrarische be drijven. Het heeft er alle schijn van dat het Landbouwschap een zinvolle uitval heeft gedaan in de goede richting. Er is gewoonweg niet voldoende fanta sie voorhanden, om zich een toe komstbeeld te kunnen vormen van de rekreatieve gevolgen van een opti male rekreatieve Grevelingen-ex- ploitatie en dat daardoor een zware claim zal worden gelegd „op het bestaande" (o.m. de landbouw) staat buiten kijf. Het is dan ook geen wonder, dat in hetzelfde schrijven het Landbouw schap pleit voor een inbreng van de georganiseerde landbouw in de opzet van de strukturele indeling en ex ploitatie van het Grevelingenbek- ken. De Gewestelijke Raad doet terecht een beroep op het provinciaal bestuur, de vigerende landbouwbe langen in het kader van de gemeen- schapelijke regeling in het oog te houden, te beschermen en te bevorde ren. Flitsen uit het buitenland LONDEN. In een noordelijke voor stad van Londen is een opslagplaats met 250 ton pornografisch materiaal ontdekt, ter waarde van naar schat ting 15 min. Dit is woensdag van politiezijde in de Britse hoofdstad vernomen. TEHERAN. Ayatollah Beheschti, de voorzitter van het Iraanse hoogge rechtshof, heeft donderdag tot jour nalisten gezegd dat de Amerikaanse gijzelaars worden vastgehouden om het proces van onafhankelijkheid van Iran van het westen en oosten te bespoedigen. Hij sprak tegen dat het vasthouden van de gijzelaars zou in druisen tegen het belang van Iran. JAKARTA. Ruim een derde van de 145 miljoen mensen in Indonesië leeft onder de armoedegrens, terwijl van tweederde van de bevolking de ge zondheidstoestand slecht is. Dit heeft prof. Sumitro Djojohadikusu- mo, de ekonomische adviseur van president Suharto, woensdag ver klaard. MOSKOU. In de Russische stad Kalinin is woensdag een proces be gonnen tegen de 29-jarige Alex Alexander Ogorodnikow, die wordt beschuldigd van „anti-Sowjet agita tie", zo is vernomen uit kringen van dissidenten in Moskou. PARIJS. In een gevangenis in Fleury-Merogis bij Parijs zijn vorige week zaterdag zeven mensen, die in voorarrest zitten in verband met po litieke delikten in hongerstaking ge gaan, zo heeft de Franse justitie mee gedeeld. Advertentie CAIRO, 3-9. De afgebroken besprekingen tussen Egyp te, Amerika en Iraël over autonomie voor de Palestijnen zullen op een nog nader te bepalen tijdstip worden her vat, zo heeft de Amerikaanse afgezant Sol Linowitz woensdag na een gesprek van drie kwartier met presi dent Sadat in Alexandrië meegedeeld. JERUZALEM, 3-9. De Arabische families, die wonen naast het toe komstig kantoor van de Israëlische premier Menachem Begin in Oost-Je- ruzalem zullen niet onteigend wor den. „Ik ben er zeker van dat het goe de buren zullen zijn, en ik heb er geen bezwaar tegen dat ze blijven waar ze zijn", zo verklaarde Matityahu Shmulewitz, direkteur van het kabi net van Begin, voor de Israëlische te levisie. De onteigeningsbevelen wa ren zonder Begins medeweten uitge vaardigd,- zo zei hij. Hij zei tevens dat de drie landen het erover eens zijn dat er weer een topkonferentie moet komen. Sadaf had woensdagochtend nog gezegd dat er geen onderhandelingen zouden komen wanneer Israël bij zijn standpunt zou blijven inzake Oost- Jeruzalem voordat een top van de drie zou zijn georganiseerd. Kort daarna sprak hij met Lino witz. Sadat had in de ochtend gezegd dat hij zich tot het vredesproces met Israël verplicht voelde en dat er geen oorlog meer tegen Israël zou worden gevoerd. Het is in Cairo niet geheel duidelijk wat Sadat er nu toch toe gebracht heeft de autonomiebespre- kingen te hervatten. Gevangenen maken touwladders HALMSTAD, ZWEDEN. 3-9. De be- woners van de gevangenis in Halmstad in Zweden mogen in de werkplaats touwladders maken. De direkteur van de gevangenis. Anders Raange, zegt dat de gedetineerden hebben beloofd ze niet te gebruiken om te ontsnappen. Er zijn de laatste maand 3000 uan zulke ladders gemaakt, die worden verkocht als kinderspeelgoed of als uitrusting voor brandweerkorpsen. Er is tot nog toe met de touwladders geen ontsnappingspoging gedaan. FRANKFORT, 3-9. Alle leiders van de ongeveer tweeduizend leden tellende Anglicaanse kerk van Iran zijn aangehouden en een aantal van haar instituten is overgenomen door radikale mohammedanen. Dit is in Frankfort meegedeeld door het hoofd van de Anglicaanse kerk van Iran, bisschop Hassan Dehqani-Tafti. Hij verwierp de aan tijging dat zijn kerk spion voor het buitenland was en hij zei dat het op treden tegen zijn kerk het werk was van een kleine groep mohammedaan se religieuze fanatici. De 24-jarige zoon van de nu in Lon den wonende bisschop is in mei van dit jaat in Teheran op straat doodge schoten. TEHERAN. In de Zuidiraanse stad Ahwaz zijn woensdag vier militairen doodgeschoten, nadat zij schuldig waren bevonden aan deelneming aan de poging tot omverwerping van het huidige bewind waarvan de Iraanse autoriteiten in juli melding maak ten. MADRID, 3-9. Ultra-linkse terro risten hebben in het centrum van Barcelona een generaal van het Spaanse leger doodgeschoten. PEKIN. De muurkrant en bepaalde andere ongekontroleerde vormen van meningsuiting, die daarin ten tij de van de culturele revolutie waren opgenomen, zullen daar weer uit worden geschrapt. PASS AU. De Tsjechoslowaakse strijder voor de rechten van de mens, Jiri Lederer, is uit Tsjechoslowakije uitgewezen. Volgens de Westduitse autoriteiten is de 56-jarige Lederer, een van de eerste ondertekenaars van het „Charta-77", met zijn vrouw en dochter via de Beierse grensover gang Phillipsreuth de Bondsrepu bliek binnengekomen. JOHANNESBURG. Helen Suz- man, het Zuidafrikaanse kamerlid dat een nagel aan de doodskist van de regering is, gelooft niet dat de re gerende Nationale Partij ooit zal af stappen van haar elementaire ar beidspolitiek. DEN HAAG, 3-9. Minister Ginjaar van milieuhygiëne heeft de besturen van gemeenten en provincies een cirkulaire gezonden, waarin hij aanspoort de in zameling van oud papier en karton ter plaatse te bevorderen. In een gestolen taxi kwamen de moordenaars vlak naast de stafauto van de generaal, een zwarte Seat 124, rijden en doorzeefden de wagen met een paar mitrailleursalvo's. De gene raal, Enrique Briz Armengol, was op weg naar zijn bureau op het hoofd kwartier in Barcelona. Armengol moet op slag dood zijn geweest: zijn lijk vertoonde 27 kogel- wonden. Zijn chauffeur en zijn lijf wacht, een soldaat van de militaire politie, werden zwaar gewond. De chauffeur is inmiddels buiten levens gevaar, voor het leven van de soldaat wordt gevreesd. MOSKOU, 3-9. De Sowjet-Unie heeft Japan opnieuw een verdrag van goede nabuurschap voorgesteld. Dit onder gelijktijdige vaststelling van haar zijde, dat zij het militaristi sche Japan de genadeklap gaf, dat het werpen van de atoombom door de Amerikanen een pure daad van van dalisme was en dat de Sowjet-Unie niet zal toestemmen in territoriale Tcorrekties. Sowjet-minister van defensie Usti nov schrijft in een artikel in het Sow- jet-partijblad Prawda, dat aan bui tensporige „militarisatie" tegen de Sowjet-Unie gevaren kleven. Wat de korrekties betreft, Japan verlangt, zoals bekend, teruggaven van de Koerillen. Hij doet daarin een aantal aanbe velingen voor de wijze van verzame len bij huishoudens en bedrijven. Sti mulering kan onder meer geschieden door het verlenen van subsidies en het plaatsen van aparte vuilnisbak ken, zoals dat bij de inzameling van glas geschiedt. De minister wil het hergebruik van oud papier en karton bevorderen, omdat dit volgens hem niet alleen be langrijke voordelen oplevert voor de bestrijding van de milieuvervuiling, maar ook bijdraagt tot besparing van grondstoffen en energie. Met het inzamelen van oud papier en karton tracht de bewindsman de steeds groeiende afvalstroom in te dammen. Bovendien kan de inzame ling van dit materiaal de verwachte toenemende schaarste aan grondstof fen voor een gedeelte opvangen. Hergebruik De afgelopen jaren is het herge bruik van oud papier en karton toe genomen van 47 procent in 1975 tot 53 procent in 1979. Minister Ginjaar acht een aandeel van oud papier en karton in de totale grondstoffenvoorziening van de Ne derlandse papier- en kartonindustrie van 60 procent zeker mogelijk. HET THEATER ZIERIKZEE a.s. zaterdag 6 september en zondag 7 september BOND'S NIEUWSTE BOND'S BESTE.' aanvang 20.00 uur 12 jr. LATE AVOND VOORSTELLING: a.s. zaterdag 6 september De enige echte: aanvang 22.30 uur 16 jr. UTRECHT, 3-9. De politiebonden ACP en NPB zijn positief over het ei gen ontwerp van een nieuwe politie wet, dat de Vereniging van Nedér- landse Gemeenten (VNG) woensdag heeft gepresenteerd als alternatief voor het wetsontwerp van de rege ring. Belangrijkste verschil tussen beide ontwerpen is dat de regering de politieorganisatie in handen van de provincie wil geven, terwijl de VNG de politie per gemeente wil organise- ANTWERPEN, 1-9. In het plaatsje Schoten (bij Antwerpen), is de uit het Zeeuwse Schore afkomstige heer P. Karelse (34) om het leven gekomen, door dat hij geschept werd door een auto, bij het oversteken van de straat. Eerder maakten wij (maandag) melding van dit ongeluk, warbij ten onrechte werd gesuggereerd dat op de heer K. zou zijn geschoten, kenne lijk een vergissing van het A.N.P., dat mogelijk is misleid door de naam van het plaatsje: Schoten. (Red.). DORDRECHT, 3-9. De 17-jarige Sylvia van Berkel uit Dordrecht, die vorige week woensdag in die plaats werd neergestoken is in het acade misch ziekenhuis Dijkzigt aan de verwondingen overleden. De 31-jarige Philip U. uit Dor drecht heeft bekend de steken te heb ben toegebracht. Hij meldde zich uit eigen beweging bij de politie. AMSTERDAM. staat al klaar", riep koningin Beatrix spontaan, bij het binnenkomen van de zaal, waar zij poseerde voor het maken van een statiefo- to, met een delegatie van de 240 deelnemers aan een 4-daags symposium over de geschiedens van de Joden in Nederland tot 1940 t.g.v. het 100-jarige bestaan van de ,,Bliotheca Rosenthaliana"De ,,B R" werd in 1880 door Baron Rosen thal geschonken aan de universiteit van Amsterdam en is één van de belan grijkste verzamelingen op het gebied van Jadaica en Hebraica in Europa. DEN HAAG, 3-9. Na de grote veranderingen van ruim tien jaar geleden is de ontzuiling thans tot stilstand ge komen. Bij wie zich tot een kerkgenootschap rekenen treedt - met name wat politiek en onderwijs betreft - zelfs een tendens van herstel op. De woningnood neemt de komende jaren toe: het tekort wordt groter, met name dat aan huurwoningen. Er zullen dan nauwelijks woningen zijn die bij de situatie van de bejaarden zijn aangepast. Die problemen en vele andere zijn gesignaleerd in het vierde tweejaar lijkse rapport van het Sociaal en Cul tureel Planbureau (S.C.P.). Voor het eerst kan er geen verschil van me ning zijn over het cijferwerk van het bureau. Alle departementen is nu ge vraagd op het rapport te reageren. Volgend jaar kan dan beoordeeld worden of de gegevens tot eventuele veranderingen in het beleid gaan lei den. Jeugdwerkloosheid Voor de jeugdwerkloosheid is bere kend, dat ze met het vorderen van de eeuw eerder daalt dan stijgt, De ar beidsongeschiktheid blijft toene men. De werkloosheid van mannen wordt kleiner; die van vrouwen groeit. De automatisering heeft al geleid tot minder arbeidsplaatsen op mid delbaar niveau terwijl de behoefte aan krachten boven en onder dit ni veau groter is geworden. De kwaliteit van de arbeid moet nauwlettend in de gaten worden ge houden, ook omdat vooral de jeugd een minder traditionele houding te genover het werk heeft, aldus het rapport. Kwartaire sektor Dat uitbreiding van de werkgele genheid in de niet-kommerciële dienstverlening, de zogenaamde kwartaire sektor, belangrijk kan zijn, wordt weersproken. De perso neelssterkte groeide er de laatste ja ren met gemiddeld 2,8 procent per jaar, maar dat zal de komende tien jaar uitkomen op 0,4 procent of in to taal 50.000 arbeidsplaatsen. Ook zal er een grote verschuiving van arbeidsplaatsen zijn, waarbij de personeelssterkte bij onderwijs rela tief daalt en bij gezondheidszorg en maatschappelijke dienstverlening toeneemt. BARCELONA, 3-9. In de Spaanse provincies Valencia en Sevilla heerst een hittegolf met temperaturen tot 45 graden Celsius. Daarvan zijn ruim 500.000 mest- haantjes en 30.000 kippen het slacht offer geworden. De kippenfokkcrs meldden een schade van meer dan 2,5 min. Iedere woensdagmiddag Noordgouwe Verenigingsgebouwtje, 14.00-16.00 uur, kinderklub. Iedere donderdag Zierikzee Poststraat 37: Wereldwinkel Schou- wen-Duiveland; 9.30-16.30 uur en van 18.30 - 21.00 uur. Iedere tweede dinsdag van de maand Zierikzee Rode Kruis-gebouw, 16.00-17.00 uur, adviesburo van de A.N.I.B. Bellen voor huisbezoek de nummers (01116) 2064, (01115) 1761. Iedere dinsdag en donderdagmiddag Renesse Hervormde kerk. Bezichtiging. 14.00 - 16.00 uur. Iedere woensdagavond Renesse Start en inschrijven V.V.V. Fietspuz- zeltocht. 19.00 - 19.30 uur. Donderdag 4 september Haamstede Gemeentehuis, Kommissie vergade ring sport- jeugd- en culturele zaken, 19.30 uur. Zonnemaire Café Bommenede; Klaverjaswed- strijden, 20.00 uur. Noordgouwe Schuddebeurs „De Hostellerie". Koncert „Con Amore". 19.30 uur. Vrijdag 5 september Goes Prins van Oranje, speelfilm „Joni". 20.00 uur. Zierikzee Z.W.N. station, excursie vereniging van oudleerlingen tuinbouwwinter- cursussen, 6.30 uur. Stadhuis, ZVU avondkonsert m.m.v. Gustav Leonhardt, 20.00 uur. Brouwershaven Tonnenmagazijn, receptie 25 jaar Ge meenschappelijke Regeling Reini gingsdienst Schouwen-Duiveland. 16.00 uur. Grote Kerk. Slotkoncert. 20.30 uur. Zonnemaire Café Bommenede. 20.00 uur: Dans- en Bingo-avond Bond van Opzichzelf- staanden. Zaterdag 6 september Zierikzee Open Huis. „De Lichtboei". 14.00-16.30 uur. Concertzaal. The spy who loved me. 20.00 uur. Tiroler slippertjes. LELYSTAD, 3-9. Een verkeerson geluk bij Lelystad heeft het leven ge kost aan de 20-jarige J.S. Mitterman uit Oosthuizen (NH). De jongen kwam, vermoedelijk in een mistbank, met zijn auto op de lin kerweghelft terecht en botste fron taal op een vrachtauto. Het wrak van de personenauto moest naar Le lystad worden vervoerd voor het ver wijderen van het dode lichaam. DEN HAAG, 4-9. Gehandikapte au tomobilisten kunnen een SOS-sig naal krijgen, dat ze kunnen laten zien als ze met pech langs de weg staan. Minister Tuijnman van ver keer en waterstaat is akkoord, aldus zijn ministerie donderdag. Het signaal is een achtkantig bord met de letters SOS op een geel reflek- terende achtergrond. De invoering is experimenteel. Er bestaan geen wet telijke beperkingen voor het ge bruik, maar het is de bedoeling dat alleen de gehandikapten het gebrui ken. Het signaal zal alleen werken als het zijn waarde behoud, aldus het ministerie. Bij de ANWB is een uitvoering van het bord te koop, dat aan de rand van het portierraam wordt geklemd. Concertzaal. 22.30 uur. Zonnemaire Café „Bommenede". Bingo-avond Reisvereniging. 19.30 uur. Dreischor Ring. Koncert „Crescendo". 19.30 uur. Noordgouwe Sportveld. Sportinstuif. 14.00-17.00 uur. Oosterland Mobiele tent. Koncert. Na mars van 19.30 uur. Goes Wilhelminapolder. Zeeuws Ploeg- kampioenschap 1980. 12.30 uur. Prins van Oranje, speelfilm „Joni". 20.00 uur. Zondag 7 september Zierikzee Bar Mirabelle, The Sammy Riming- ton Band, 21.00 uur. Concertzaal. The spy who loved me. 20.00 uur. Burgh-H aamstede Wachtlokaal damaanzet. Verzamelen vogelwerkgroep. 9.00 uur. Maandag 8 september Zierikzee Groene Kruisgebouw Jannewekken 10, Kleutercursus, 14.30 uur. Nieuwerkerk Gemeentehuis. Vergadering gemeen teraad Duiveland. 20.00 uur. Dinsdag 9 september Zierikzee Stadhuis Zierikzee, raadzaal; Open bare vergadering kommissie Finan ciën, 19.30 uur. Caustraat 2a, kursus beter bewegen, 20.00 uur. De Witte Raaf. Filmavond Vrouwen café. 20.30 uur. (01110) 2255 Teleloonnrs. na half zes Redaktie (01110) 4669, (01110) 5396 Advertenties (01119) 660 Bezorging (01119) 660

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 2