eme Aanpassingswerken in haven Bruinisse vergen vijf miljoen gulden Rijkspolitie houdt aktie „Auto Open?" in Westhoek =s|a DE ZIERIKZEESCHE COURANT Offer voor gemeente en bedrijven Initiatief-ontwerp abortus De „melkoorlog" is volgende week alweer voorbij Stop met teveel betalen literfles, i vaste lage prijs 85alleen deze week NU mf P£ 8itr NIEUWSBODE Donderdag 4 september 1980 137ste jaargang Nr. 22770 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11. 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 27,50, per jaar t 103,50. Losse nummers 55 cent. De abonnementsprijzen zijn inclusief 4% BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 38 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 4,84. Vraagt onze contractprijzen! De adver tentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. In dit nummer: Om benoeming hoofdingelanden Distrikt I BRUINISSE, 3-9. Het kollege van b. en w. van Bruinis se stelt de raad voor het plan tot het uitvoeren van de aanpassingswerken van de oude gemeentehaven goed te keuren. Tevens stelt bet kollege voor, met het oog op het tijdstip waarop de werk zaamheden zullen moeten worden uitgevoerd (het streven is de eerste helft van 1981) de noodzakelijke kredieten ter beschikking te stellen voor het opstellen van bestekken e.a. Deze voorstellen komen aan de orde in de ge meenteraadsvergadering die gehouden zal worden op vrijdag 12 september aanstaande. Op een perskonferentie gehouden ter verduidelijking van de plannen, ging burgemeester T. C. Hekman na der in op het verleden. De meest be langhebbenden bij de aanpassings werken zijn de bedrijven Maaskant, Padmos en Duivendijk, die op de bij eenkomst vertegenwoordigd waren door de heer P. Maaskant, die het ge zamenlijk standpunt van de bedrij ven naar voren bracht. Burgemeester Hekman legde uit, dat na de waters nood van 1953 om de zwakke plek (de haven) een dijk werd gelegd, waar door vooral Maaskant in de proble men kwam. Verplaatsingsschade Het bedrijf was toen niet direkt meer verbonden met het water, waaraan Maaskant zijn bestaans recht ontleent. De reparatiewerf werd toen (niet vrijwillig) ver plaatst, tegen een te verwaarlozen vergoeding. De schade die de verplaatsing met zich mee bracht, bleek niet te verha len op de Delta-schadewet, omdat die nog niet in werking was getreden. Rijkswaterstaat had berekend, dat na de verplaatsing van het bedrijf, er voor het bedrijf de eerste 100 jaar geen problemen meer zouden rijzen. Zoals inmiddels algemeen bekend is, zijn die problemen er wél, en niet voor Maaskant alleen. Volgens de heer Maaskant „staat er Dij elk zuchtje wind water op de kade. Dat is bijzonder moeilijk werken, en de be drijfsresultaten zijn er dan ook naar". Vooral bij een noordwestenwind, komen de bedrijven gelegen aan de waterkant, onder water te staan. Daardoor is onder andere de kade muur aan het verzakken, wat zo z'n eigen problemen geeft. „Vooral in de winter bij gladheid, zijn de bedrijven niet te bereiken, omdat de weg er- Dat de kade regelmatig onder wa ter loopt, moge blijken uit dit bord. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) DEN HAAG. Minister Van der Stee van financiën voelt niets voor het aanpakken van despaarbiljetten aan toonder. Het is belastingtechnisch te gekompliceerd, de kontrole vergt te veel werk en het zal leiden tot een grote vlucht van kapitaal naar het buitenland, vooral Zwitserland en de Antillen, zo betoogde hij woensdag middag in de Tweede Kamer. DEN HAAG, 3-9. De kamerleden Roethof (PvdA) en Wessel-Tuinstra (D'66) hebben woensdagmiddag hun aangekondigd initiatief-ontwerp wet afbreking zwangerschap bij de Twee de Kamer ingediend. Het ontwerp heeft als uitgangspunten het beslis singsrecht van de vrouw en het ver wijderen uit het wetboek van straf recht van abortus, verricht door een daartoe bevoegde arts. langs naar het water afloopt. Voor vrachtwagens en vorkheftrucks is het dan ondoenlijk die weg te berij den", aldus de heer Maaskant. Bijstelling draaibanken „Ook moeten in genoemde bedrij ven elk jaar opnieuw de draaibanken worden bijgesteld wegens het ver zakken, wat ook weer ekstra kosten met zich meebrengt". Om aan al deze vervelende zaken een einde te maken, zijn er indertijd plannen ontwikkeld om een en ander te verbeteren. Daarbij werd reke ning gehouden met het afsluiten van de Oosterschelde. Door de politieke ommezwaai zijn deze plannen niet ten uitvoer gebracht. Immers de Oosterschelde wordt niet afgesloten, maar daar voor in de plaats komt een schuifwand-dam. Toen wist men helemaal niet meer waar men aan toe was Schade-claim De geleden schade vanaf de ver plaatsing tot heden werd geclaimd bij rijkswaterstaat, maar tot op he den is daar nog niets over bekend. Wél zijn. er toezeggingen gedaan, die bij de daarvoor in aanmerking ko mende bedrijven bepaalde verwach tingen hebben gewekt. Daarmee is eigenlijk het kardinale punt van de aanpassingswerken bereikt: wie gaat het allemaal betalen? Twee plannen Voor de goede orde moet vermeld worden, dat er op het ogenblik twee plannen bestaan: gemakshalve plan één en plan twee genoemd. Plan één, dat een bedrag van 2,3 miljoen Vervolg pag. 3 DEN HAAG, 3-9. Volgende week zal er al weer een einde komen aan de prijzenslag om een liter volle melk. Minister Van Aardenne (ekonomi- «he zaken) heeft een Koninklijk Besluit klaar liggen dat het Produkt- schap voor Zuivel de bevoegdheid geeft om opnieuw een minimum prijs van f 1,04 vast te stellen. Maan dag ontketende de bewindsman een melkoorlog door de prijs vrij te ver klaren. Debat De Tweede Kamer zal op verzoek van de VVD-ers Van Erp en Geurtsen debatteren over het besluit van mi nister Van Ardenne. Het parlement wil dat ook staatssekretaris Haze- kamp.van ekonomische zaken en mi nister Braks van landbouw bij het debat aanwezig zijn. PHILADELPHIA. President Car ter heeft weinig hoop op spoedige vrijlating van de gijzelaars in Iran. „Ik heb niet veel goeds te berichten over de kans op vrijlating", zei hij in een tv-gesprek. PARIJS. Reders en vertegenwoor digers van een vissersbond hebben woensdagochtend vroeg een ontwerpakkoord bereikt, dat een einde moet maken aan het al zes we ken durende visserijgeschil in Frankrijk. WESTERSCHOUWEN, 2-9. De Rijkspolitie van de groep Schouwen-Duiveland heeft dinsdag van elf uur 's avonds tot twee uur 's nachts in de plaatsen Burgh, Haamstede en Renesse de aktie „Auto open?" gehouden onder leiding van postkommandant de heer J. J. van Doorn voor Haamstede en Renesse. De opperwacht meester, de heer W. W. Idema, ambtenaar voorkoming misdrijven in het distrikt Middelburg verleende zijn me dewerking. Een politieman toont alle autopapieren, die gevonden werden in een open auto in de Oosterenbanweg te Renesse. Groot was de verbazing toen bleek dat enkele Perzische tapijten de bodem sierden. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) In totaal werden driehonderd en vijf auto's gekontroleerd, waarvan 89 auto's een open kofferdeksel of portier hadden. Dat is 29,2 een vrij hoge score. Dat betekent dat bij na éénderde van alle auto's open staat. In vier auto's zat de sleutel nog in het kontaktslot (1,3 dertien auto's werden aangetroffen met waardevolle goederen zoals geld, le ren jacks, perzen, fototoestellen en autopapieren (4,3 In Renesse werden 36 niet afgesloten auto's ge vonden, één auto met de sleutel in het kontaktslot, elf auto's met waar devolle goederen en in totaal 124 au-' to's gekontroleerd. Haamstede In Haamstede en Burgh werden 181 auto's gekontroleerd, 53 niet afgeslo ten auto's gevonden, drie auto's met de sleutel in het kontaktslot en twee auto's met waardevolle goederen. De aktie is met opzet in allerlei buurten gehouden, zoals villawijken, nieuw bouwwijken en andere buurten om een zo totaal mogelijk beeld te krij gen. De aktie werd uitgevoerd door vijf wachtmeesters, vier mannen en een vrouw, die momenteel stage lopen bij de opvanggroep Schouwen-Dui veland en de eerste van oktober ver trekken. Hun mentor is de heer A. Gerards, die ook aanwezig was. Vanuit Zierikzee vertrok het hele gezelschap naar het bureau Haamste de, waar de instrukties werden gege ven door de heer Idema. De vers ge zette koffie werd gretig naar binnen gewerkt om „er zeker van te zijn" dat het einde van de aktie werd ge haald. Doel aktie „Het doel van deze tweede aktie op Schouwen-Duiveland (de eerste werd het vorige jaar gehouden) is dat de mensen er bewust van moeten wor den gemaakt dat ze iets aan hun ei gen spullen moeten gaan doen. Het percentage auto's dat niet is af gesloten willen we door deze aktie naar beneden halen", aldus de opper wachtmeester. „Dat de autoradio's en de 27mc- bakjes worden gestolen daar kunnen we nog niets aan doen, We kunnen de mensen niet gaan verplichten een alarminstallatie in de auto aan te brengen. Wel kunnen we de mensen er attent op maken dat ze beter op hun eigen spullen moeten gaan let ten". Kriminaliteit De postkommandant, de heer Van Doorn vertelde dat met opzet de Westhoek is uitgekozen voor het hou den van de aktie, omdat er in de zo mer in deze plaatsen zoveel meer mensen aanwezig zijn dan in de win ter en er daardoor meer kans is op kriminaliteit. De groep Renesse startte in de nieuwbouwwijk, waar het gelijk goed raak was. Ongeveer de helft van het aantal gekontroleerde auto's had wel een open portier of koffer deksel. Deze straat, de J. W. Friso- weg kan ongetwijfeld worden ge rangschikt onder de hoogste scores. Een roerig straatje, die Frisoweg. Eerst komt de vrouw van een politie man naar buiten: „Wat is er aan de hand. Ik dacht ik ga eens kijken". Een andere kollega zit binnen en proost vrolijk met zijn nog volle glas. (vervolg pagina 4) Advertentie VG-super artikelen blijvend laaginprijs H I ^M| De haven van Bruinisse, waar als de plannen door gaan, de aanpas singswerken in de eerste helft van 81 een aanvang zullen nemen. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 12 pagina's. Sommige mensen verkopen hun ziel en leven met een goed geweten van de opbrengst. L. P. SMITH WA> Verwachting tot vrijdagavond: Enige tijd regen Toenemende bewolking en enige tijd regen. Later van het westen uit enke le opklaringen. Minimumtempera tuur circa 13 graden. Middagtempe- ratuur ongeveer 18 graden. Vrij krachtige zuidwesten wind, draaiend naar west. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 4 tot 13. Min.-temperaturen: omstreeks 11 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 19 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor zaterdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 5 sept. Zon op 6.56, onder 20.16 Maan op 2.35, onder 18.31 Nieuwe Maan: 9 sept.: (12.00) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 5 sept. 0.21 13.08 6.44 19.15 Doodtij: 4 september HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 4-9. Het K.N.M.I. deelt mede: Een gebied met hoge barome terstanden dat de afgelopen dagen het weer in een groot deel van West- Europa beheerste, neemt langzaam in betekenis af. Bewolking die samenhangt met een regengebied dat donderdagmor gen nog ten westen van Ierland lag, dringt op naar het oosten en komt morgen dicht bij ons land. De aktiviteit hiervan is echter nog moeilijk af te schatten. Ook in situa ties waar een hogedrukgebied het weer beheerst krijgen de komende dagen een herfstachtig karakter. Zo was het in de nacht van woensdag op donderdag vrijwel onbewolkt waar bij de nachtelijke minima rond de tien graden lagen. Hierbij vormde zich op diverse plaatsen mist, die vooral na zonsopkomst dichter werd. In deze tijd van het jaar is het tijdstip waarop de mist verdwijnt moeilijk te bepalen. Morgen komt er bewol king waaruit mogelijk regen valt - de middagtemperatuur ligt dan rond de negentien graden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 1