HET OOSTERSCHELDE-SYMPOSIUM TE ZIERIKZEE OP VRIJDAG 26 SEPTEMBER B. en w. Duiveland stellen voor akkoord te gaan met gekoördineerd bejaardenwerk DE ZIERIKZEESCHE COURANT Initiatief Kon. Nederlands Watersportverbond TUC kontra Thatcher Nederland en de Rijn Het pand: „De Groote Keyser" De prijs van melk vrij gelaten In kader Rijksbijdrageregeling Tegen vrije melkprijs Kleine melk handelaren boos eur ZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 2 september 1980 137ste jaargang Nr. 22769 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) REDAKTIE. ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11. 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling t 27,50, per jaar f 103,50. Losse nummers 55 cent. De abonnementsprijzen zijn inclusief 4% BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 38 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) t 4,84. Vraagt onze contractprijzen! De adver tentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. In dit nummer: Het ZVU-theaterprogramma 80/^81 ZIERIKZEE, 1-9. Op vrijdag 26 september zal - zoals reeds gemeld - te Zierikzee een Oosterschelde-sympo- sium worden georganiseerd door het Koninklijk Neder lands Watersportverbond. De opzet van dit symposium is van gedachten te wisselen over de mogelijk heden van de rekreatie en met name de watersport op en rond de Oosterschel- de, nu en in de toekomst. BRIGHTON, 1-9. Het Britse vak- bondskongres TUC, dar 12 miljoen Britse werknemers vertegenwoor digt, heeft maandag met slechts en kele onthoudingen een resolutie aan genomen die de anti- stakingswetgeving van premier Thatcher afkeurt. De wet wil de macht van de vakbonden beperken en het aantal stakingen in het land omlaag brengen. Het parlement had deze zomer de wet aangenomen. Vakbondsleiders zeiden nu liever de gevangenis in te gaan dan die wet te gehoorzamen. De wet eist ook geheime stemmin gen bij stakingen, waarvoor de rege ring zal betalen. De vakbondsleiders werden het maandag niet eens over de vraag of dat geld wel aangenomen moet worden. Sommigen vonden het „Judasgeld", anderen wilden het wel aannemen. Aan de Labourpartij, die nu in de oppositie is. zal nu gevraagd worden de wet meteen ongedaan te maken zodra zij de macht heeft overgeno men. VLAARDINGEN, 1-9. Het Neder landse aandeel in de zuivering van de Rijn is niet, zoals wel gesuggereerd wordt, zeer gering. W? lopen iets ach ter bij West-Duitsland en Zwitser land, maar veel is dat niet. In het Ne derlandse deel van de Rijn wordt cir ca zestig procent van de lozingen van zuurstofbindende stoffen biologisch gereinigd, in West-Duitsland, Frank rijk en Zwitserland zijn die percenta ges respektievelijk 70, 15 en 85. Dit zei minister Tuijnman van Ver keer en waterstaat dinsdag bij het slaan van de eerste paal voor de bouw van de afvalwaterzuiverings installatie „Groote Lucht" in Vlaar- dingen. ZIERIKZEE. Er wordt driftig gesleuteldaan de Nieuwe Kerk. Met name het dak wordt in eerste in stantie flink onderhanden genomen. Men ziet de werkers bezig met het hoog karwei. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Onlangs zijn er twee rapporten over de Oosterschelde verschenen. Het eerste is het rapport „Visie op varen" van prof. dr. ir. F. M. Maas en ir. J. Ph. L. Petri, het andere is de no ta ,,De Oosterschelde, een overzicht van de beleidsmogelijkheden", op gesteld door de Synthesegroep In richtingsalternatieven Oosterschel de in opdracht van de Coördinatie groep Oosterschelde. Beide rapporten handelen over één en hetzelfde stuk water, de Ooster schelde; in beide rapporten wordt echter een totaal verschillende visie gegeven op die Oosterschelde en op de ontwikkelingsmogelijkheden daarvan. Mede in overleg met de Pro vinciale en gemeentelijke overheden wil het K.N.W.V. graag met alle be trokkenen daarover van gedachten wisselen. Uitnodigingen zijn derhal ve verzonden aan bestuurderen op gemeentelijk, provinciaal en rijksni veau, aan vertegenwoordigers van ambtelijke organen op diverse over heidsniveaus en aan een groot aantal belangenorganisaties. Het streven is daarbij, dat ,,de zaal" een represen tatief beeld geeft van de belangen die bij de Oosterschelde betrokken zijn. Programma Het programma ziet er als volgt uit: Allereerst zullen de heren ir. R. M. T. H. Adriaansens (direkteur van de Provinciale Planologische Dienst in Zeeland en voorzitter van de Coör dinatiegroep Oosterschelde) en ir. J. Ph. L. Petri in een inleiding hun visie op de Oosterschelde toelichten. Daar na zullen door een aantal sprekers de diverse specifieke funkties nader be licht worden. Deze funkties zijn de watersport, de oeverrekreatie, de visserij en de natuurwetenschappe lijke- en milieubelangen, terwijl dan ook de ekonomische en gemeentelij ke/bestuurlijke belangen aan de or de komen. Na de diverse inleidingen zal er ruime gelegenheid zijn tot diskussie. Het forum zal daarbij onder voorzit terschap staan van prof. dr. ir. F. M. Maas. Er zijn geen kosten verbonden aan deelname aan dit symposium. SALISBURY. Ian Smith, de voor malige premier van Rhodesië, heeft een kampagne gelanceerd om de blanke minderheid in Zimbabwe over te halen het land niet te verla ten, zo is in politieke kringen verno men. Volgens deze kringen is Smith van plan zich weer op te werpen als leider van de blanken in Zimbabwe. AMSTERDAM, 1-9. De ekonomi sche eigenaar van de Groote Keyser, projektontwikkelaar Beerents, heeft het bod van de gemeente Amsterdam op een twintigtal panden, waaronder De Groote Keyser, als volstrekt on aanvaardbaar van de hand gewezen. Hij doet dit in een brief aan wethou der Schaefer van volkshuisvesting. De gemeente was bereid voor het pakket onroerend goed 4.335.000 gul den te betalen. Voor De Groote Key ser wilde zij 1,8 miljoen op tafel leg gen. Beerents verwijt b. en w. onbe hoorlijk te hebben gehandeld door pas op 29 augustus een bod uit te brengen, terwijl hij al op 6 mei schriftelijk aan het gemeentebestuur had laten weten welke panden hij be reid was aan de gemeente aan te bie den. DEN HAAG, 1-9. Van maandag 1 september af, is de prijs van melk bij verkoop aan de konsument vrij. De minimumprijs voor verpakte volle melk, reeds geruime tijd 1.04 per li ter, geldt niet meer. Het Koninklijk Besluit, waarbij het bestuur van het piPduktschap voor zuivel de bevoegdheid kreeg tot vaststelling van een minimumprijs, heeft per 1 september zijn geldigheid verloren. Bij besprekingen met het ministerie van Economische Zaken, eind vorige week, heeft het produkt- schap gepleit voor verlenging van zijn bevoegdheid, maar het ministe- DUIVELAND, 2-9. Hoewel de financiële konsekwenties nog niet bekend zijn, stellen b. en w. van Duiveland de gemeenteraad voor akkoord te gaan met de opzet van een projekt gekoördineerd bejaardenwerk, temeer daar in de gemeente Duiveland het bejaardenwerk reeds bij zondere aandacht krijgt door het funktioneren van de plaatselijke Commissie Bejaardenzorg. Dit voorstel komt aan de orde in de gemeenteraadsvergadering van maandag 8 september. Dit voorstel van het kollege wordt gedaan in het kader van het zoge naamde Arbeidsplaatsenplan en de tijdelijke rijksbijdrageregeling ge koördineerd bejaardenwerk. Op ba sis van het Arbeidsplaatsenplan zijn 200 arbeidsplaatsen voor de werk vorm gekoördineerd bejaardenwerk gereserveerd, waarvan acht voor de provincie Zeeland. Deze ar beidsplaatsen zullen worden toege wezen volgens de Tijdelijke Rijksbij drageregeling gekoördineerd Bejaar denwerk. B. en w. delen mede, dat bij toewij zing van een arbeidsplaats 80 wordt bijgedragen door het Rijk in de daaraan verbonden salariskosten. Arbeidsplaatsen kunnen worden toe gewezen aan reeds bestaande projek- ten en aan projekten in oprichting. In het overleg tussen de gemeente besturen op Schouwen-Duiveland werd de voorkeur uitgesproken voor een projekt gekoördineerd bejaar denwerk, dat aangehaakt zou moe ten worden bij de Federatie Maat schappelijke Dienstverlening Noord- Zeeland via de Interkerkelijke Stich ting. Besparing onnodige kosten „Door het kiezen van een koördi- natiepunt worden onnodige kosten, zoals bureau- en apparaatskosten die bij een afzonderlijke stichting voor komen, bespaard'\ aldus het kollege in het voorstel aan de raad. B. en w. delen verder mede, dat in middels werd besloten dat de ge meente Westerschouwen namens de gemeenten op Schouwen-Duiveland en Sint-Philipsland een aanvraag om rijksbijdrage ten behoeve van ge koördineerd bejaardenwerk bij het ministerie van c.r.m. zal indienen. „Bij samenwerking tussen ver schillende gemeenten is het namelijk voldoende wanneer één van de deel nemende gemeenten een verzoek 0111 rijksbijdrage aan het ministerie van c.r.m. richt", aldus de mededeling van het kollege. Vervolg pag. 3 rie weigerde dit. Wel kreeg het pro- duktschap, naar van die kant werd meegedeeld. De toezegging dat er op nieuw een regeling zal komen als de vrije prijs tot moeilijkheden zou blij ken te leiden. DEN HAAG, 1-9. Het KNOV, orga nisatie van ondernemers in het midden- en kleinbedrijf, heeft maan dag in een telegram aan de betrok ken bewindslieden op ekonomische zaken gevraagd, hun besluit onmid dellijk terug te draaien en alsnog de minimum-melkprijsregeling te ver lengen. Ook heeft het KNOV zich te legrafisch tot de Tweede Kamer ge wend. „Het is niemands belang dat de kans ontstaat op een nieuwe melk- oorlog", aldus het telegram. De orga nisatie vreest ernstige gevolgen voor de levensmiddelenhandel, die toch al in een moeilijke positie verkeert, en op iets langere termijn ook nare ge volgen voor de konsument. Een ver hevigde melkslag zal tot ernstige verstoringen in het distributiepa troon leiden, wat kortweg betekent dat veel melkzaken en andere le- vensmiddelenbedrijven kapot zullen gaan. UTRECHT, 1-9. De kleine melk handelaren zijn des duivels over het besluit van het ministerie van ekono mische zaken de melkprijs vrij te ge ven. De Nederlandse Melkhandela- renorganisatie (NMO) heeft maanda gavond in Utrecht besloten dat als de zaak niet snel wordt teruggedraaid harde akties op touw zullen worden gezet. DEN HAAG. Minister Van der Klaauw (van buitenlandse zaken) heeft de Tweede Kamer meegedeeld, dat nog geen oordeel kan worden ge geven over de Russische leger- experimenten, met name over de re organisatie van de divisies. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 2-9. Het K.N.M.I. deelt mede: Het blijft zonnig. Een hoge- drukgebied bedekt vrijwel geheel west-Europa en brengt in vele stre ken mooi nazomerweer. Slecht weer is het in Ierland, noord-Engeland en Noorwegen met veel bewolking en regen. In de hogere luchtlagen dringt mor gen van het westen wat van deze be wolking ons land binnen, maar met een zuidenwind wordt warme lucht aangevoerd, waarin de middagtem- peraturen tot ongeveer 23 graden stijgen. In de nacht en vroege och tend daalt de temperatuur zodanig, dat zich weer mistbanken gaan vor men, die echter in de loop van de och tend verdwijnen. Mooi weer is het ook nog steeds in de landen rond de Middellandse Zee. De middagtemperatuur stijgt daar vaak tot omstreeks 30 graden. De Oosterschelde zal de komende tijd talloze malen onderwerp van dis kussie worden. Voor Schouwen-Dui veland begint het allemaal te spelen in de laatste week van september. Op maandag 22, dinsdag 23 en woensdag 24 september worden voorlichtings bijeenkomsten gehouden in Bruinis- se, Burgh-H aamstede en Zierikzee. Deze voorlichtingsavonden gaan vooraf aan de inspraakronden, die half oktober in deze regio van start gaan. Het Koninklijk Nederlands Watersport Verbond houdt vrijdag 26 september in Zierikzee een Oosterschelde-symposium, waar in richting en beheer van de Ooster schelde van verschillende standpun ten uit belicht zullen worden. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Zelfs de eenvoudigste mens, is nog altijd een uiterst ingewik keld wezen. M. von Ebner-Eschenbach P Verwachting tot woensdagavond: Heiïg nazomerweer In de nacht en ochtend in sommige delen van het land mist. Minimum temperatuur rond 9 graden. Overdag zonnig maar heiïg weer met middag- temperatuur rond 23 graden. Zwak ke tot matige wind uit zuid tot zuid oost. Voor donderdag: Aantal uren zon: 3 tot 9. Min.-temperaturen: omstreeks 11 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 19 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor donderdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 3 sept. Zon op 6.53, onder 20.20 Maan op 0.48, onder 16.55 4 sept. Zon op 6.54, onder 20.18 Maan op 1.38, onder 17.47 Nieuwe Maan: 9 september (12.00) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 3 sept. 10.26 22.55 4.05 16.33 4 sept. 11.51 - 5.26 17.57 Doodtij: 4 septefriber AMSTERDAM. De vorige week aangekondigde plannen van minister Albeda (sociale zaken) voor bezuini gingen in de sociale sektor en van mi nister Pais (onderwijs) om te gaan snijden in de salarissen van onder wijzend personeel zijn bij de FNV bijzonder slecht gevallen, aldus FNV-voorzitter Wim Kok maandag in Amsterdam op een perskonfcren- tie na afloop van de federatieraad.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 1