Rijkspolitie te water en Loodswezen boos over laten doorgaan van zeilwedstrijd B. en w. Brainisse stellen voor toe te treden tot de Regionale Brandweerkring Toegangswegen haven ne Boulog geopend VISUM VOOR SURINAMERS NIET IN STRIJD MET OVEREENKOMST pa -Beland' DE ZIERIKZEESCHE COURANT Onverantwoorde zeilrace Breskens-Zierikzee Plaatselijke sirene zelf bedienen Gemeente Amsterdam biedt 1,8 miljoen op Groote Keyser Btar q^Ltc^ 'Oft. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 1 september 1980 137ste jaargang Nr. 22768 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11. 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 27,50. per jaar 103.50. Losse nummers 55 cent. De abonnementsprijzen zijn inclusief 4% BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 38 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 4,84. Vraagt onze contractprijzen! De adver tentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. In dit nummer: Schade suikerbieten herstelt zich ZIERIKZEE, 1-9. De rijkspolitie te water in Zeeland en het Loodswezen te Vlissingen zijn bijzonder boos over het laten doorgaan van de zeilwedstrijd Breskens- Zierikzee zaterdagmorgen ondanks het slechte weer. Aan deze race namen ruim 150 jachten deel. Verschillen de van deze schepen zijn zaterdagmorgen door de harde wind gestrand op zandbanken en op het strand van Wal cheren. Andere liepen schade op aan roeren, masten en zeilen. Om hulp te kunnen bieden aan de in moelijkheden verkerende schepen en hun bemanning, hebben schepen van de rijkspolitie te water, de Rijkswa terstaat, het Loodswezen, sleepboten uit Vlissingen en Terneuzen, de red dingsboten Javazee uit Breskens en de „Jan Leis" uit Burghsluis het nood weer op de Westerschelde en de Noordzee moeten trotseren. Een woordvoer der van het Rijksloodswezen verklaarde de wedstrijdleiding voor de start van de race nog op het bijzondere slechte weer te hebben gewezen, deson danks werd toch besloten te starten. Vrij snel na het begin van de wedstrijd begonnen de problemen met name in het gebied tussen Vlis singen en Westkapelle langs de Wal- WARSCHAU. Overeenkomstig een van de bepalingen van het akkoord dat eerder op de dag werd gesloten tussen de Poolse regering en de sta kers, is de politie zondagsavonds al begonnen met het vrijlaten van de eerste politieke gevangenen. Dit is in Poolse dissidente kringen vernomen. cherse kust. Aan alle schepen, die hulp konden bieden, werd alarm ge geven. We mogen nog van geluk spreken dat er geen doden of gewonden zijn gevallen bij deze wedstrijd, zo lieten woordvoerders van Loodswezen en rijkspolitie na afloop weten. Officieel onderzoek De Groep Vlissingen van de Rijkspolitie te water zal een officieel onderzoek instellen naar het door gaan van de zeilrace Breskens-Zie rikzee. Het rapport zal ter hand wor den gesteld van de belanghebbende instanties, zoals het Loodswezen en de reddingsdiensten. Dit heeft een woordvoerder van de Rijkspolitie te water van het distrikt Dordrecht be kendgemaakt. De race, georganiseerd door onder andere de Watersportvrienden uit Breskens en de Royal Yachting Club, telde 150 deelnemers, honderd wedstrijdjachten en vijftig toerjach- ten. De route voerden van Breskens via het Oostgat, buitenom Walcheren naar de Oosterschelde (Zierikzee). Voor de start adviseerde, aldus de politiewoordvoerder, Vlissingen ra dio de organisatoren desgevraagd de race af te gelasten in verband met de harde wind en de forse zeegang. On danks dit advies lieten de organisa toren de race doorgaan. Al spoedig na de start kwamen de eerste meldingen van schepen in moeilijkheden. Premier Van Agt: DEN HAAG, 30-8. Het instellen van een visumplicht voor Surina- PARIJS, 30-8. De stakende vissers in de grootste Franse visserijhaven Boulogone-Sur-Mer hebben in de nacht van vrijdag op zaterdag de toe gangswegen tot de haven geopend die zij gedurende drie weken afgeslo ten gehouden hebben. Tegen deze blokkade was gepro testeerd door vishandelaren en bestuurders van koelwagens. De vis sers deelden mee dat zij met herope ning van de straten wilden bijdragen aan de afkoeling der verhitte gemoe deren. Het einde van het visserijkonflikt als zodanig is nog niet in zicht. In de komende weken worden voor het eerst moeilijkheden verwacht bij de bevoorrading van de markt met ver se vis. Tot nu toe kon men het tekort dekken door verhoogde invoer. LEKKERKERK. Het aantal „gif vaten" dat opgegraven is in de ver vuilde wijk Lekkerkerk-west is op gelopen tot 490. ZIERIKZEE. Schuilen voor de re gen, tijdens het Maltafeest op het Theo Thijssenschoolplein. Ondanks al die buien was de stemming goed. de tap bleef lopen en de koteletten vlogen" de barbecuekraam uit. Zie ook elders in dit nummer. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) BRUINISSE, 1-9. Het kollege van B. en W. van Brui- nisse stelt de gemeenteraad voor te besluiten tot toetre ding tot de gemeenschappelijke regeling „Regionale Brandweerkring Noord- en Midden-Zeeland" met in gang van 1 januari 1980, onder het voorbehoud dat alle gemeenten in de regio daartoe zullen besluiten. Dit voor stel komt aan de orde in de Bruse gemeenteraadsverga dering van vrijdag 12 september aanstaande. Het kollege wijst er in het uitvoeri ge voorstel op, dat uiteraard uitge breid over deze toetreding is gespro ken met de kolleges van B. en W. van de andere gemeenten in de regio en met de Vereniging van Bevelvoeren den bij de vrijwillige brandweer op Schouwen-Duiveland. „De Vereni ging van Bevelvoerenden onder wie onze kommandant van de vrijwillige brandweer is voor toetreding", aldus B. en W. van Bruinisse. Verder wordt er in dit voorstel op gewezen, dat van de meerderheid van de kolleges van B. en W. van de gemeenten in de regio is vernomen, dat zij de raden zullen voorstellen eveneens toe te treden. B. en W. van Bruinisse delen mede, dat toetreding voor de kas van de ge meente feitelijk geen financiële kon sequenties heeft, omdat Bruinisse met het mobilofoon- en zogenaamde piepersysteem praktisch in reeds vergaande mate op de nieuwe situa tie is ingespeeld. De lasten van deze systemen drukken reeds op de begro ting. Eigen verbindingsapparatuur Weliswaar zal eigen verbinding sapparatuur moeten worden aange schaft en het kontrakt met P.T.T. in zake de apparatuur die nu van die in stantie wordt gehuurd, moeten wor den opgezegd. De kosten van aanschaffing van die apparatuur worden geschat op 40.000,- inkl. BTW. Daarenboven is dan nog de gemeentelijke bijdrag ad 2,12 per inwoner (of afgerond 7.000,-) verschuldigd. De wegval lende jaarlijkse kosten bedragen ruim 17.000,-. Bij dit alles is er van uitgegaan dat de bediening van de plaatselijke sire ne wel in eigen hand blijft. De zin om die door de Centrale vanuit Vlissin gen te laten bedienen is, gelet op de intensiteit en de aard van het ge bruik, niet aanwezig, zelfs niet ge wenst", aldus B. en W. in hun voor stel aan de raad. De Bruse gemeenteraad zal zich verder buigen over een aantal voor stellen tot verkeersmaatregelen. Zo wordt voorgesteld parkeerverboden in te stellen in de Dokter de Kockstraat. B. en W delen mede, dat één lid van het kollege niet met het nemen van deze maatregelen kan vereniging. Hij zal zijn standpunt in de raadsvergadering van 12 septem ber nader uiteenzetten. Oprit Hel kollege stelt verder voor de opril Noordelijk/llavendijk gesloten te verklaren voor motorvoertuigen op meer dan twee wielen. In het voor stel wordt erop gewe/en. dal van de Vervolg pag. 3 mers is niet in strijd met de overeen komst tussen Nederland en Surina me, die op 25 november afloopt. Dit verklaarde minister-president Van Agt na afloop van het kabinetsbe raad. In de overeenkomst is de mogelijk heid gelaten dat een van beide rege ringen zonder instemming van de an der de visumplicht instelt. Van Agt wees er op dat de visumplicht niets zal veranderen aan de mogelijkheden van gezinshereniging. Niemand mee gebaat De regering verwacht dat dit jaar in totaal 30 a 40.000 mensen uit Suri name zich in Nederland vestigen. „Dat zou een totale in- en uitstroom bewerkstelligen waarmee niemand meer zou zijn gebaat, en waarmee Su riname belangrijk wordt geschaad. Het zijn vooral de geschoolden die naar Nederland komen", aldus de premier. Het vinden van huisvesting en arbeid voor de immigranten wordt steeds moeilijker. „Daar komt bij dat de ervaring helaas uitwijst dat wij niet toleranter zijn dan de an dere Westeuropeanen", zo zei Van Agt. De Surninaamse luchtvaartmaat schappij en de KLM zullen geen extra vluchten behoeven te maken, nu de Nederlandse regering voor Surina- mers een visumplicht hebben in gesteld. Het vliegschema met extra vluch ten was al op 30 juli vastgesteld. En de vliegtuigen waren toen al volge boekt tot midden september. ALEX AN DRIE. De voorzitter van de Europese ministerraad, de Luxemburger Gaston Thorn, heeft zaterdag in een gesprek met de Egyp tische president Sadat gezegd, dat een Europees vredesinitiatief voor het Midden-Oosten de akkoorden van Camp David niet zal doorkrui sen. AMSTERDAM, 30-8. De gemeente Amsterdam heeft in een brief aan de onroerend goed maatschappij Bee- rents uit Amstelveen een bod gedaan op een aantal panden in de hoofdstad waaronder de Groote Keyser aan de Keizersgracht. Dit heeft de gemeen tevoorlichtingsdienst van Amster dam laten weten. Het bod dat de ge meente bij monde van wethouder Schaeffer (grondbedrijf) onder voor behoud van goedkeuring van dc ge meenteraad en gedeputeerde staten van Noord-Holland uitbracht komt in totaal neer op 4.335.000 gulden voor ongeveer Iwintig panden. Voor de Groote Keyser wil de gemeente 1.8 miljoen gulden op tafel leggen. ZIERIKZEE. Na de barre zeiltocht Breskens-Zierikzee wisten toch ruim 150 deelnemers zaterdag de haven van Zierikzee te bereiken. Het twee de gedeelte van dit zeilweekend: De tocht Zierikzee-Terneuzen, die voor zondag op het programma stond, vond geen doorgang. De organisato ren, de Royal Yachting Club uit Bel gië, besloten zondagochtend om streeks acht uur, in verband met de slechte weersomstandigheden, de zeilwedstrijd Zierikzee-Terneuzen niet te laten doorgaan. Met het afvu ren van de gebruikelijke kanonscho ten werd deze beslissing aan de deel nemers kenbaar gemaakt. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 8 pagina's De symfonie van het leven, wordt opgebouwd uit de mo tieven van de jeugd. P. Sirius 1£6> Verwachting tot dinsdagavond: Mooi nazomerweer Koude nacht met enkele mistbanken en minimumtemperatuur van 11 gra den aan zee tot 7 graden in het bin nenland; overdag droog en zonnig met middagtemperatuur rond 21 gra den; zwakke tot matige wind uit zuidwest tot zuid. Voor woensdag: Aantal uren zon: 3 tot 8. Min.-temperaturen: omstreeks 13 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 21 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor woensdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 2 sept. Zon op 6.51, onder 20.23 Maan op 00.05, onder 15.54 Laat/ste Kwartier: 1 sept.: (20.08) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 2 sept. 9.16 21.41 2.51 15.21 Doodtij: 4 september HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 1-9. Het K.N.M.I. deelt mede: Het belooft morgen een mooie dag te worden. Een hogedrukgebied waarvan het centrum maandagoch tend boven zuid-Engeland lag, trekt langzaam naar het oosten en zorgt voor droog en zonnig weer. Met een zuidenwind wordt lucht aangevoerd, waarin de middagtemperatuur tot ongeveer 21 graden stijgt. In de nacht koelt het bij een heldere hemel en weinig wind flink af, zodat zich mist banken vormen. Deze verdwijnen morgenochtend weer.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 1