Bibliobus brengt reeds vijf jaar boeken dichter bij het publiek U i - SP r lav-J kii JUNIOR KAMER SLUIT SUKSESVOL PROJEKT „HET GRAVENSTEEN" AF In alle hoeken van Schouwen-Duiveland STREEKNIEUWS Afslankingsproces bij Martinair Lezing over Rechtsgeschiedenis Woltf mpde ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 29 augustus 1980 Nr. 22767 3 SCHOUWEN-DUIVELAND, 27-8. Het is altijd inpak ken en wegwezen. Komen en gaan. Iedere dag staan ze weer in een ander dorp. Bibliobus „Spiegel van den ou den en nieuwen tijdt" brengt iedere week kinder- en stu dieboeken of romans naar alle hoeken van Schouwen- Duiveland. Maandag 1 september doet men dat precies vijf jaar. Een eerste lustrum, maar die dag zal waar schijnlijk ongemerkt voorbij gaan. Eén van de vaste bibliobus klantjes. Alie Luiting uit Nieuioerkerk, zoekt op haar gemak een boek uit. Boeken zijn er genoeg, het kiezen is vaak zó moei lijk. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) De bilbliobus heeft van de start af - 1 september 1975 - een vaste „beman ning". Peter Verkaart uit Zierikzee is de chauffeur en Mieke Overbeeke uit Burghsluis noemt zich zelf biblio bus assistente, ook al heeft ze sinds kort haar groot rijbewijs gehaald en zou zo nu en dan haar funktie ook als chauffeuse omschreven kunnen wor den. Ze wisselen elkaar af, maar dat Mieke de stuwende kracht achter de ze bibliobus is, staat als een paal bo ven water. Om vooral niet in de belangstelling te staan heeft Mieke juist tijdens dit eerste jubileum besloten een paar weekjes op vakantie te gaan. De bus zal het even zonder haar moeten doen. Als vervangster zit tijdelijk J. Walter-Kilian uit Haamstede aohter. het afstempel-inlever b ure a ut iel Zij is 90k een bekende voor de bibliobus bezoekers. Boete? Woensdagmiddag stond de bus een uurtje in Nieuwerkerk. Het was niet druk en het waren voornamelijk schoolkinderen, die een paar boeken kwamen lenen. Er was zelfs een meisje dat keurig een boekje inlever de dat in oktober vorig jaar voor het laatst was afgestempeld. ,,In zo'n geval kunnen we de men sen niet verplichten een boete te be^ talen" zegt mevrouw Walter. ,,Een bibliotheek die iedere dag open is, is ook iedere dag bereikbaar. Dat zijn wij niet, en we kunnen het zodoende de mensen ook niet kwalijk nemen als ze hun boeken te laat inleveren. Ze schamen zich trouwens toch wel als ze te laat zijn, maar een boete kennen we niet". „Spiegel van den ouden en nieu wen tijdt" - een bus moet toch ook een naam hebben, volgens Peter Ver- kaart - komt de bus in bijna alle dor pen op Schouwen-Duiveland, alleen kleine plaatsjes als Looperskapelle of Eikerzee worden niet bezocht. „Bruinisse doet trouwens ook niet mee" zegt Peter. „Dit dorp heeft zelf een bibliotheek", maar dat was be kend. De bibliobus bezit iji' |ótaal ruim 11.000 boeken waarvan er 4000 in de bus.kunnen staan. De 2500 leden zor gen er voor dat deze boeken regelma tig cirkuleren. Nieuwe boeken of boeken die vervangen moeten wor den, komen van de provinciale bibli otheek in Middelburg. Het kontakt loopt tegenwoordig echter via de „bieb" van Zierikzee. Vaste klantenkring Het is gezellig werken in de biblio theekbus. In die vijf jaren hebben ze zo hun vast klantenkring opge bouwd, en er komen natuurlijk altijd weer nieuwe leden bij. „We hebben een leuk kontakt met de mensen", zegt Peter. „Dat is ook juist wat me zo aantrekt in deze baan. Je hoort veel, en door goed te luisteren heb ik veel mensenkennis opgedaan". Het uurtje in Nieuwerkerk zit er bijna op. Tijd om in Noordgouwe vlug even een kopje koffie te drinken bij restaurant Van de Weyde. Een kindje levert nog net even een boekje in. „Papa in de keuken" heet het. De moeder vond het blijkbaar ook een aansprekende titel, en met de woor den: „koffie zetten kan je vader nog net, maar dan houdt het ook op" ver laten zij als laatsten de bus. De boeken worden klem-vast gezet in de schappen, we vertrekken - via Noordgouwe - richting Kerkwerve. „Het éne dorp is gezelliger dan een ander" zegt de chauffeur. „Zo is Brouwershaven één van de leukste stopplaatsen, maar eigenlijk gaat het er hier altijd gemoedelijk aan toe." Kinderen onder de achttien jaar zijn gratis lid van de bibliobus. Iedere week mogen er maximaal vier boeken meegenomen worden, maar wel eerst even laten afstempelen. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) .Spiegel van den ouden en de nieuwen tijdtis de naam van de Schouwen- Duivelandse bibliobus afgeleid van een bekende spreuk van Vader Cats". (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Exkursies fruitteeltbedrijven De Vereniging van oudleerlingen van de tuinbouw winterkursussen organiseert een exkursie naar twee fruitteeltbedrijven rond Zierikzee. Er zal een bezoekje worden gebracht aan de bedrijven van de heren Rogge band en van de Gebr. De Jonge. Tevens zal een exkursie worden ge organiseerd naar een aantal bloem- bedrijven en ook zal de bloemveiling in Honselerdijk worden bezocht. Voor tijden: zie agenda. ZIERIKZEE Geslaagd De dames E. M. Deurloo en J. M. Hart zijn, na hun opleiding te hebben gevolgd in het Zweeds Rode Kruis ziekenhuis, geslaagd voor het diplo- ma A-verpleegkundige. Betrapt In de nacht van woensdag op don derdag heeft de politie in een koffer ruimte van een auto gestolen goede ren van een fritestent bij Katseveer aangetroffen. De politie kreeg argwaan toen zij rijdend over een binnenweggetje bij de Val plotseling een wagen hard zag wegrijden. Na een achtervolging werd één van de inzittenden, G. M. uit St. Willebrord, op camping „Zel- kepolder" ingerekend. De andere twee mannen namen de benen. De po litie heeft G.M. overgedragen aan de gem. politie Goes. Nieuw programma Plattelandsvrouwen De Nederlandse Bond van Platte landsvrouwen, afdeling Schouwen start weer met een nieuw program ma. Allereerst staat voor woensdag 10 september een bezoekje aan het werkeiland „Neeltje Jans" op het programma. Een kursus volksdansen gaat dins dag 30 september van start in de gymzaal van de school in de Nieuwe Boogerdstraat. Voor tijden: zie agen da. Koncert Koninklijke Harmonie „Kunst en Eer" In het kader van de aktiviteiten ter gelegenheid van haar 150-jarig jubi leum geeft de Koninklijke Harmonie „Kunst en Eer" zaterdagavond 30 au gustus voor patiënten en medewerk(st)ers een kort koncert in de tuin van het Zweedse Rode Kruis ziekenhuis in Zierikzee. Voor tijd: zie agenda. OOSTERLAND Bejaardenreis uitgesteld De jaarlijkse bejaardenreis voor de bejaarden te Oosterland zal niet op vrijdag 12 september worden gehou den (zoals vermeld in inze editie van dinsdag), rpaar een week later, vrij dag 19 september. Dit in verband met wat moeilijkheden met de Neeltje Jans. Op 12 september was het name lijk niet mogelijk de groep bejaarden te ontvangen. BRUINISSE Kinderbraderie De kinderbraderie, die door de V.V.V. van Bruinisse voor zaterdag middag 30 augustus op het Kerkplein was georganiseerd kan door omstan digheden niet doorgaan. Wél gaat de lampionoptocht door, waarmee tra ditiegetrouw het seizoen wordt af gesloten. Philatelica Het verenigingsleven te Bruinisse begint zo zachtjes aan weer op gang te komen. Ook de postzegelverzame laarsvereniging Bruinisse, een afde ling van de grote vereniging Philate lica gaat weer bijeen komen, en wel op 3 september aanstaande. Plaats van samenkomst is het Nederlands hervormd verenigingsgebouw. Zoals gebruikelijk, zal men niet alleen kunnen ruilen, maar ook kopen. Philatelica is een vereniging met een behoorlijk aantal leden. Het eu vel is ook hier, dat slechts een be paald aantal leden de maandelijkse avonden bezoekt. Men hoopt, dat daar in het nieuwe seizoen verande ring in komt. v MIDDELBURG Expositie In het Zeeuws Kunstenaarscen trum te Middelburg, Molstraat 13, wordt van 6 tot en met 25 september aanstaande een expositie gehouden van etsen van Leo van Vugt. VEERE Barokkoncert In de grote kerk te Veere wordt op zaterdag 6 september een barokkon cert gegeven door het Fiocco Ensem ble. Op het programma staan werken van Böhm, Monteverdi, Couperin, Caldare, Froberger, Vivaldi en Fioc co. Medewerking verlenen: Marianne Verstegen, clavecimbel; Margarethe Grolig, sopraan en Marianne-Christi na Kypriendes, viola da gamba en barokcello. Voor nadere inlichtingen kan men zich wenden tot mevrouw M. van Heel-Loeff, Fazantenlaan 11 te Veere. Telefoon: 01181-684. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND ROTTERDAM. De Rotterdamse rechtbank heeft donderdag twee po litieagenten uit Capelle a/d IJssel vrijgesproken van mishandeling van een Surinaamse arrestant. De offi cier van justitie had ook vrijspraak gevraagd. Advertentie MAGAZIJNVERKOOP COUPONNEN en KAMERBREED TAPIJT elke zaterdag van 9.30-16.00 uur in ons magazijn achter „Huis van Nassau" DEURLOO ZIERIKZEE 01110-5951 DEN HAAG. Als een chauffeur in bedrijfstijd een verkeersovertreding begaat is het voortaan mogelijk dat niet alleen tegen de chauffeur, maar ook tegen het bedrijf waar hij voor rijdt een strafvervolging wordt in gesteld. Dit blijkt uit richtlijnen van het openbaar ministerie die door het ministerie van justitie bekend zijn gemaakt. ARNHEM. Het personeel van de Gemeenschappelijke Kernenergie Centrale Nederland (GKN) in Dode- waard heeft de regering in een open brief gevraagd de door aktiegroepen aangekondigde bezetting of blokka de van het centraleterrein dit najaar te voorkomen, of, als dat onmogelijk is, een snelle ontruiming te be werkstelligen. Het GKN-personeel vindt, dat „met alle wettelijke mid delen" tegen genoemde akties moet worden opgetreden, omdat „in onze rechtstaat bedreigingen en gijzeling absoluut niet tolerabel zijn". DEN HAAG. De belangstelling voor de sets inhuldigingsmunten is veel groter dan het ministerie van fi nanciën had verwacht. Men had gere kend op bestellingen voor 100.000 a 200.000 sets, maar aan het einde van de besteltermijnen op 30 mei bleken er 505.000 sets te zijn besteld. DEN HAAG. De duur van de over gangsperiode naar een onafhanke lijkheid van de Nederlandse Antillen moet pas worden vastgesteld na een later te houden ronde-tafel-konferen- tie. Pas na verloop van tijd kan wor den vastgesteld hoeveel tijd de vele werkzaamheden die gepaard gaan met de decentralisatie van het bestuur gaan kosten. AMSTERDAM. De Landelijke Ak- tiegroep Wijkverpleegkundigen (LAW) is fel gekant tegen het opleg gen van een boete aan mensen die de hulp inroepen van een kruisvereni ging, maar daar niet lid van zijn. Dit staat in een open brief van de Aktie- groep aan de besturen van nationale, provinciale, regionale en plaatselij ke kruisverenigingen. Behalve de boete van ongeveer 45 gulden moeten de hulpvragende niet-leden ook de kontributie betalen. AMSTERDAM. In een hotel in de Haarlemmerstraat in Amsterdam heeft de politie het stoffelijk over schot gevonden van de 22-jarige Duit ser R.F. Volgens de politie is de man vermoedelijk overleden aan een te grote hoeveelheid heroine. Het is het 28e slachtoffer van verdovende mid delen dit jaar in de hoofdstad. SCHIPHOL. Surinamers die al ge- boek hebben voor een goedkope reis naar ons land na 1 september - de dag van de visumplicht - kunnen in moei lijkheden komen met de tarief svoor- waarden. Tachtig procent van de pas sagiers die de KLM en SLM vanuit Paramaribo naar Amsterdam vliegt, reist op een goedkoop zogeheten Apex-tarief, dat zo'n 1200 gulden kost. Aan dit tarief zijn voorwaarden verbonden. Het moet een maand van tevoren worden geboekt en betaald, de vertrekdatum kan niet worden ge wijzigd en bij niet-gebruik van het kaartje krijgt de koper zijngeld niet, terug. Advertentie Havenplein 6 Zierikzee Het adres voor. Goede reparaties aan uw uurwerken, gouden- of zilveren sieraden! Met een half jaar garantie op reparatiefouten! Eigen ateliers met eigen graveerinrichting sinds 1825 DEN HAAG. De Stichting Erefil KNIL heeft regisseur-schrijver Ge rard Rutten opdracht gegeven een anderhalf uur durende film te maken over de guerilla-aktiviteiten van de KNIL-militairen op het westelijk deel van het vroegere Nederlands Nieuw-Guinea. De film gaat twee miljoen gulden kosten. Verwacht wordt dat hij begin volgend jaar in première kan worden gebracht. AMSTERDAM. Ook in hoger be roep is het bioskoopreklamefilmpje van de firma Turmach voor Pall Mali-sigaretten verboden. Het kolle ge van beroep van de Reklame Kode- kommissie is het met de kommissie eens dat de film een onjuiste relatie legt tussen gezonde lichamelijke in spanning en roken. UTRECHT. Van Gend en Loos heeft een nieuwe landelijke dienst in het leven geroepen, die voor een vast bedrag en een minimum aan formali teiten pakjes tot twintig kilo overal in Nederland kan afleveren. „Vrachtpak" is de naam van deze dienst geworden, aldus genoemde on derneming in een persbericht. SCHIPHOL, 27-8. Het afslan kingsproces dat de charterluchtvaartmaatshappij Mar tinair eventueel moet ondergaan als gevolg van het faillissement van de reisorganisatie Christoffel, kan lei den tot een gedwongen ontslag voor maximaal tien tot vijftien perso neelsleden. Dit heeft een woordvoer der van Martinair meegedeeld. Hij voegde daar met nadruk aan toe dat tot definitief ontslag voor dit aantal personeelsleden nog niet is besloten. In totaal werken bij Martinair zeyen-, honderd mensen: - - ZIERIKZEE, 27-8. Met een lezing van prof. Mr. H. W. van Soest uit Leiden over de rechtsgeschiedenis woens dagavond in de foyer van restaurant „Mondragon" sloot de Junior Kamer Schouwen-Duiveland i.o. het projekt „Gravensteen" af. Dit projekt bestond, zoals bekend uit een - inmiddels afgelopen - expositie in en over de vroe gere gevangenis aan de Mol, een lezing over de bouwkun dige aspekten van dit gebouw en een lezing over de rechtsgeschiedenis. Het Gravensteenprojekt kan suk- sesvol genoemd worden voor de Juni or Kamer Schouwen-Duiveland, want het betekent de officiële erken ning door de landelijke federatie en het afleggen van de i.o.-status met in gang van 1 november aanstaande. Prof. Van Soest ging tijdens zijn le zing woensdagavond in eerste instan tie uitgebreid in op de rechtsgeschie denis in het algemeen. Hij wees op de verschillende nor men van fatsoen en zedelijkheid en op de bijzondere rechtsnorm. Spre ker deelde mede, dat er tot in de 19e eeuw veel aanhangers (vooral vanuit katholieke groeperingen) waren van het zogenaamde natuurrecht, waarin de regels onveranderlijk waren. Omstreeks het begin van de 19e eeuw ging de Historische School dit ontkennen en kwam met de stelling dat er geen enkele vastheid in het recht bestond. Tussen twee uitersten „De werkelijkheid lag tussen deze twee uitersten in. De wet kende een zekere kontinuïteit, maar verander de steeds in zijn ontwikkeling", al- dus prof. Van Soest Hij gaf verder een uitleg over het verschil tussen de uitwendige rechts geschiedenis (de wetgever) en de in wendige rechtsgeschiedenis (de rechtspraak). Om zijn betoog wat meer toe te spitsen op de belangrijke rol van het Zierikzeese Gravensteen in het straf recht, gaf de inleider eerst een uitleg over de staatkundige inrichting van het Rijk van Karei de Grote. Gouwgerecht en Schepengerecht Het recht geldde in die tijd niet ter ritoriaal maar per volksstam. De graven van Karei de Grote waren voorzitter van het zogenaamde gouwgerecht, waar zaken van leven, vrijheid en onroerend goed werd be handeld. De graaf zorgde voor de uitvoering van de vonnissen, maar het recht werd gesproken door de stemrecht- hebbende aanwezige mannen tijdens de rechtzaak. Een voorstel tot het vonnis werd geformuleerd door de schepenen. Naast de gouwgerechten kende men de zogenaamde schepen gerechten, waar schuldvorderingen en zaken als roerende goederen aan de orde kwamen. Ook hier was de graaf voorzitter. De besluitvorming lag bij de schepenen. Na de tijd van Karei de Grote kre gen de graven omstreeks de 11e eeuw het ambt erfelijk in leen. De heer Van Soest ging ook wat gedetailleer der in op de strijd tussen de graven van Holland en Vlaanderen om Zee land in hun macht te krijgen. In 1323 werd dit in een verdrag te Parijs ge regeld. De Vlaamse graaf zou voor goed afstand doen van de grafelijk heid van Zeeland. Tot de taak van de graven behoor de ook het maken van de wetten (keuren). Spreker somde enkele be langrijke keuren voor Zeeland op, die vervaardigd werden in 1257,1290, 1328 en 1495. Deze keuren waren niet van kracht voor de steden Middel burg en Zierikzee. Tusssen 1217-1248 heeft volgens de mededeling van de spreker Zierikzee het stadsrecht ver worven en daarmee tevens de be voegdheid tot het maken van wetten. In 1303 kregen de poorters van deze stad ook het recht belastingen te hef fen. Sinds de 13e eeuw kende men de funkties van rentmeester-generaal en baljuw van Zierikzee. De baljuws behielden hun bevoegdheid tot 1795. Vonnissen Prof. Van Soest ging verder in op de voltrekking van de vonnissen op het schavot voor het Gravensteen. Een gebeurtenis, die veel publieke belangstelling trok. Ook de lijfstraf fen, zoals het geselen en het brand merken werden voor het Gra vensteen uitgevoerd. Formeel wer den die lijfstraffen in Nederland in 1854 afgeschaft en omgezet in zeer langdurige gevangenisstraffen. Spreker wees ook op het feit, dat men in de 16e eeuw wat meer aan dacht ging besteden aan het verbete ren van de gevangenen, door ze bij voorbeeld tuchthuisstraf op te leg gen. Tot slot van de inleiding ging prof. Van Soest uitgebreid in op de klach ten over de bouwkundige situatie van het Gravensteen in Zierikzee. Van diverse kanten werden deze klachten aangedragen. Er werd zelfs in de Tweede Kamer gewezen op de toestand van de Zierikzeese gevan genis. Minister Ruys van Beerenbroeck liet weten op de hoogte te zijn de situ atie, maar zei voorrang te willen ver lenen aan de nieuwbouw van de ge vangenissen in Alkmaar, Rotterdam en Utrecht. Voor nieuwbouw van Het Gravensteen in Zierikzee had hij geen fondsen op de begroting be schikbaar. Overigens liet Staatssekretaris van C.R.M. Wallis de Vries anno 1980 weten op de hoogte te zijn met de noodzaak van restauratie van het Gravensteen, maar voorlopig geen geld voor deze werkzaamheden be schikbaar te hebben f Advertentie Elk topmerk in de mode heeft 1 haar eigen stijl en aksenten sr^lO®) Daarom hebben wij zoveel verschillende topmerken in huis. Dam 19 Zierikzee Tel. 01110-2816 Nu ook voor hoeden en shawls. 1 J

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 3