dounloo b.u. Albeda wil groei uitgaven sociale zekerheid beperken AGENDA Verscherping bestaande beleidsvoornemens Suriname werkt niet mee aan visumplicht Turkije en Jeruzalem Amerikaanse kritiek op veroordeling Yakoenin Jordaanse premier afgetreden Amnestie in Zuid-Korea Geen ruimte Overschot vrouwen voor invaiiditeitsuitkering ambassades Afperser aangehouden in Wiesbaden Interview met Begin in Panoramiek in Suriname ERNSTIGE WAARSCHUWING AAN POOLSE STAKERS Arrestaties in Italië WEEKEINDE- ARTSENDIENST DIERENARTS APOTHEEK Ontvoering in Brussel Vliegveld Jalabad aangevallen installatiebedrijf Dronken automobilist rijdt vrouw dood Man neergeschoten bij straatroof Minister wil landbouwers helpen (01110) 2255 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE 2 DEN HAAG, 28-8. Minister Albeda van sociale zaken heeft donderdag een adviesaanvrage gestuurd naar de Sociaal Economische Raad (SER) over een aantal maat regelen die hij wil invoeren om de omvang van de uitga ven voor sociale zekerheid te beperken. De minister wil onder meer dat mensen die gedeeltelijk arbeidsonge schikt zijn toch zoveel mogelijk deelnemen aan het ar beidsproces. Voorzover dat niet lukt zullen zij een deel van hun WAO-uitkering verliezen en in aanmerking ko men voor een gedeeltelijke werkloosheidsuitkering. Dat kan nadelig voor hen zijn, maar voorzover zij arbeidsgeschikt PARAMARIBO, 28-8. Suriname zal geen medewerking verlene aan de vi sumplicht die Nederland eenzijdig van de ene op de andere dag heeft in gevoerd. Dit heeft de Surinaamse mi nister van buitenlandse zaken en justitie, A. Haakmat, bekendge maakt. Hij zei dat Suriname een be ter voorstel had gelanceerd, maar dat Nederland daar niet op was inge gaan. Suriname zal er echter niet toe overgaan ook een visumplicht voor Nedérlanders in te voeren en zal het „humanitair personenverkeer" geen strobreed in de weg leggen, aldus mi nister Haakmat. ANKARA, 28-8. Turkije heeft besloten zijn consulaat-generaal in Jeruzalem te sluiten, zo is donderdag in Ankara officieel meegedeeld. De verklaring van het ministerie van buitenlandse zaken zegt dat dit besluit is genomen „wegens het vol dongen feit dat Israël ten aanzien van de wettige status van deze stad" heeft gesteld. WASHINGTON, 29-8. De Verenig de Staten hebben donderdag scherpe kritiek geuit op de veroordeling door een Russische rechtbank van de dis sidente priester Gleb Yakoenin tot vijf jaar gevangenisstraf en vijf jaar interne verbanning. De woordvoer der van het ministerie van buiten landse zaken in Washington, John Trattner, noemde de arrestatie en veroordeling van Yakoenin „pure en simpele godsdienstvervolging". AMMAN, 28-8. De premier van Jor danië, Qassem Al-Riïnawi, heeft don derdag na nog geen twee maanden in funktie te zijn geweest zijn ontslag aangeboden. Dit hebben funktionarissen in Am man meegedeeld. Rimawi vormde op 3 juli een kabi net na het plotseling overlijden van zijn voorganger, Sjarif Abdel-Hamid Sjaraf. Verwacht wordt dat Rimawi zal worden opgevolgd door oud premier Modar Badran die binnen kort de namen van zijn ministers zou bekendmaken. Weerwolf ROME. Drié nachten lang hebben bijgelovige inwoners van het Italiaanse dorpje Fabi- ano in angst voor een „weer wolf" geleefd. Volgens een in woner van het dorpje betrof het „een beestachtig gehuil waarvan de rillingen over je rug liepen". Andere dorpelin gen zeiden „het was volle maan en het geluid leek op dat van een wolf met wat mense lijks". Een groepje van de moe digsten trok er toen, bewapend met knuppels op uit om aan de wantoestand een einde te ma ken. Nadat de „weerwolf" in een dicht struikgewas was ge lokaliseerd lieten de dap persten een regen van stenen op het kreupelhout neerdalen. Toen greep de politie in en werd het raadsel opgelost. De „weerwolf" bleek de 19- jarige Amerikaanse marinier Tracy Stargill te zijnr die na dat hij teveel had gedronken uit een boom was gevallen en een been had gebroken. zijn en geen werk kunnen krijgen verkeren zij niet in een andere posi tie dan niet-gehandicapte werklozen, zo meent de minister. De belangrijkste maatregel waar mee hij herintreding van gedeeltelijk arbeidsongeschikten in het ar beidsproces wil bevorderen is een verplichting voor werkgevers om vijf procent gedeeltelijk arbeidson geschikten in dienst te nemen. Op het ogenblik is dat twee procent. Deze en nog enkele andere maatre gelen zullen volgens de minister lei den tot een vermindering van het aantal WAO/AAW'ers met 10.000. Verder wil hij een studietoets in voeren voor studerende kinderen van ouders die aan de studie van hun kinderen recht op kinderbijslag ont lenen. Tot nu toe was het voldoende als een kind stond ingeschreven als; student. De minister heeft voorts nog een aantal zaken in de mouw als een her ziening van de minimumjeugdlonen en het gelijktrekken van einddata van sociale zekerheidsuitkeringen. Het laatste om te voorkomen dat een op zijn einde lopende uitkering en een beginnende AOW elkaar overlap pen. Het hele pakket maatregelen zal volgens de nota in 1981 ongeveer 820 miljoen gulden aan besparingen opleveren. Van een aantal maatrege len zal pas in 1982 enige besparing kunnen worden verwacht. Dan zal het pakket volgens de nota 600 mil joen uitsparen. WASHINGTON. Sol Linowitz, de speciale vertegenwoordiger van pre sident Carter voor de onderhandelin gen inzake Palestijnse autonomie zal vrijdag naar het Midden-Oosten gaan met een missie die onmogelijk lijkt: de Egyptisch-Israëlische besprekin gen zo spoedig mogelijk weer op gang te brengen. SEOEL, 29-8. Zuid-Korea zal onge veer 1.100 gervangenen vrijlaten ter gelegenheid van de installatie van president Chun Doo Hwan aanstaan de maandag, zo heeft het ministerie van justitie vrijdag meegedeeld. Onder de amnestie vallen ook ge vangenen die ouder zijn dan 60 jaar en zwangere vrouwen. Uitgesloten zijn moordenaars, rovers en mensen die van pro-communistische wetso vertredingen zijn beticht, politieke dissidenten en anderen die tegen de staat de wet hebben overtreden. In totaal komen 1.139 gevangenen wegens goed gedrag voor de am nestie in aanmerking, onder wie 153 jeugdige deliquenten. Albeda wil verder de laagste inva- liditeitsklasse (15 tot 25 procent) af schaffen. Dat betekent een verlies van een uitkering die mensen die in die klasse vallen nu wel krijgen (tien procent). Dat zou of door de werkge ver moeten worden bijgepast, of het komt voor rekening van de werkne mer zelf. Albeda dringt er verder bij de SER op aan dat deze snel een advies uit brengt over bestrijding van het ziek teverzuim. Daarbij zouden ook ideeën over een eigen risico voor werkgevers en werknemers kunnen worden betrokken, aldus de mi nister. Hij wil verder de arbeidsbureaus instructies gaan geven over een ver scherpte toepassing van het begrip passende arbeid. Dat zou ondanks de moeilijke arbeidsmarktsituatie toch wellicht tienduizend minder werklo- zen kunnen opleveren, aldus de nota. De maatregelen die de minister aankondigt zijn grotendeels ver scherpingen van al 'bestaande be leidsvoornemens. In de nota wordt erop gewezen dat de netto-koppeling tussen minimumloon en sociale uit keringen zal worden gehandhaafd. De minister zegt zich ervan bewust te zijn dat het afremmen van de kol- lektieve uitgaven onvermijdelijk tot pijnlijke beslissingen moet leiden. Het beleid dat hij heeft uitgestippeld zal nog zo min mogelijk pijn veroor zaken, maar niets doen zal een verde re stijging van de toch al hoge werk loosheid betekenen, meent de mi nister. Sociale voorzieningen De minister kondigt in de nota ook een scherper bestrijdingsbeleid aan voor oneigenlijk gebruik en mis bruik van sociale voorzieningen. Daartoe zal binnen het arbeidsplaat senplan 1981 ook ruimte worden ge maakt voor uitbreiding van controle- personeel. WIESBADEN, 28-8. De Westduitse politie heeft in Wiesbade een 47- werklozen man aangehouden, die heeft bekend gepoogd te hebben twee miljoen mark af te persen in verband met een ontvoeringszaak in Italië. Eind juli werden in Toscane twee dochters en een neef van de Westduit se televisiejournalist Dieter Kron- zucker ontvoerd. Op 7 augustus ont ving de Westduitse televisie een boodschap waarin een losprijs van twee miljoen mark werd geëist. Daarop werd op een afgesproken plaats een zak met geld uit een vlieg tuig gegooid, die echter niet werd af gehaald. Volgens de openbare aanklager heeft de aangehouden man niets te maken met ontvoeringszaak. Hij probeerde slechts munt uit deze zaak te slaan. HILVERSUM, 28-8. In een extra uitzending van de NOS-rubriek Pa noramiek is zondag 31 augustus om 22.50 uur via Nederland I een inter view te zien met de Israëlische pre mier Begin. Met hem praten Praten Klaas-Jan Hindriks en Eddo Rozen- thal onder meer over de actuele Midden-Oosten politiek en de ver plaatsing van de Nederlandse ambas sade naar Tel Aviv. BAHREIN. Saoedi-Arabië heeft bij monde van kroonprins Fahd Ibn Ab- doelaziz opnieuw verklaard dat „de heilige oorlog het beste antwoord en de doeltreffendste oplossing is wan neer de diplomatieke stappen die nu door enkele Europese landen worden genomen nutteloos blijken" en niet tot oplossing van het konflikt tussen de Arabieren en Israël leiden. JERUZALEM, 28-8. De Israëlische parlementariër en schatrijke zaken man Samuël Flatoo Sharon heeft besloten „een spaak in het wiel" te steken van de buitenlandse ambassa des die uit Jeruzalem verhuizen naar Tel Aviv, zoals de Nederlandse, ver klaarde donderdag de Israëlische ra dio. Flatto Sharon, die een dikke vin ger in de pap heeft in onroerend- goedzaken in Tel Aviv, heeft zijn me dewerkers opdracht gegeven geen woon- of werkruimte te verhuren aan de ambassades die uit Jeruzalem vertrekken. Van de dertien buitenlandse am bassades die in Jeruzalem in plaats van Tel Aviv gevestigd zijn, hebben er al tien besloten naar deze stad uit te wijken. Dit in overeenstemming met een resolutie van de Verenigde Naties die het besluit van Israël ge heel Jeruzalem uit te roepen tot zijn hoofdstad, veroordeelt. PARAMARIBO, 29-8. Er is een overschot aan vrouwen in Suriname. Dat wijst het voorlopige resultaat van de volkstelling die op 1 juli 1980 gehouden werd, uit. Per 1 juli telde Suriname 352.041 zielen, aldus het Surinaams nieuwsa gentschap. In 1972 waren dat er 379.607 en dat betekent dat in acht jaar de Surinaamse bevolking met 27.566 zielen is gedaald, stelt het Siri- naams nieuwsagentschap. Van de bevolking van Suriname behoort 50,8 procent tot het vrouwe lijk geslacht. In de leeftijdsgroep van 15 tot 67 jaar bedraagt dat percentage 51,4. Een klein „mannenoverschot" ver toont de leeftijdsgroep van 0 tot 15 jaar. (50,2 procent daarvan kan tot het mannelijk geslacht worden gere kend). MADRID. In de Westspaanse pro vincie Caceres is een vroeg-middel- eeuwse basiliek ontdekt uit de tijd dat de Westgoten in Spanje heersten. WARSCHAU, 29-8. Een officieel Poolse regeringswoordvoerder heeft don derdagavond tegenover buitenlandse journalisten .ernstig gewaarschuwd voor „een eskalatie" die wordt veroorzaakt dottr anti-socialistische elemen ten en extremistische groeperingen". De hoofdredakteur van het officië le Pools persbureau „Interpress", Miroslaw*Wojciechowski, die slechts twee minuten sprak en geen vragen wilde beantwóordèn, omschreef de situatie in zijn land als „zeer ernstig". Volgens Wojciechowski kan de staking van 300.000 arbeiders die zich uitbreidt „als een lawine", een „abnormale situatie in het hele land veroorzaken". Het aantal arbei ders dat gedwongen wordt het werk neer te leggen wegens gebrek aan grondstoffen neemt elke dag toe, al dus de hoofdredakteur van Inter press, die verder zei dat „deze situa tie niet kan voortduren". Politieke waarnemers zien in de verklaring van Wojciechowski een aanwijzing dat de Poolse regering vastbesloten is zo snel mogelijk een einde te maken aan de stakingen. Het officiële Poolse nieuwsagent schap Interpress heeft donderdag ontkend dat partijleider Gierek zal aftreden als gevolg van de stakings golf. Brief Carter President Carter van de Verenigde Staten heeft zich uitgesproken voor BOLOGNA, 28-8. Het Openbaar Ministerie in Bologna heeft donder dag tegen 28 rechtse extremisten ar restatiebevelen uitgevaardigd in ver band met de bomaanslag van 2 au gustus op het station van Bologna waarbij 84 mensen om het leven kwa men en bijna 200 werden gewond. Dit werd door de openbare aanklager in die stad, Ugo Sisti bekendgemaakt. De Italiaanse politie heeft al minstens 12 verdachten aangehou den. Christine Keeler ekonomische hulp van het westen aan Polen in een brief die hij flinsdag aan bondskanselier Schmidt van West-Duitsland heeft gezonden. Dit heeft Schmidt donderdag in een tele visie-interview laten weten. Zaterdag 30 en zondag 31 augustus Dokter J. B. Visser, Poststraat 32, Zierikzee, tel. (01110) 3965 neemt waar voor dokter Bont- kes, dokter Van Geer en dok ter Lodiers. Spreekuur uitsluitend voor dringen de gevallen zaterdag-, en zondagmor gen van 11.00-11.30 uur. WESTHOEK/BROUWERSHAVEN HAAMSTEDE Dokter J. Ph. P. Stenger, Burghse- weg 54, Haamstede. Tel. (01115) 1861. BURGH Dokter Van Beek-Verbeek, Burghse- weg 54, Haamstede. Tel. (01115) 1861. RENESSE Dokter J. L. Flach, Jan van Renes- seweg 6, Renesse. Tel. (01116) 1280. BROUWERSHAVEN Dokter L. A. M. Bruel, „De Waag", Markt Brouwershaven, tel. (01119) 280. De weekend diensten lopen van vrij dagmiddag 18.00 uur tot maandag morgen 08.00 uur. Voor spoedgeval len is er spreekuur van 11.30-12.00 uur en van 16.30-17.00 uur, zowel op zaterdag, en zondag. Buiten spree kuurtijden alleen dringende geval len. Dokter F. J. J. Buytendijk, Dorps weg 5, Bruinisse tel. (01113) 1280, neemt waar voor dokter Van den Berg en dokter Speel man. Tandarts P. A. J. Bruynzeel, Karne- melksvaart 2, Zierikzee, tel. 01110-2693 De weekenddienst bestaat uit twee spreekuren voor spoedgevallen na melijk van zaterdag- en zondag middag van 17.00-17.30 uur. Zuster T. van Duren, Schutterhof- straat 3, Zierikzee, tel. (01110) 5327 neemt waar voor Zierik zee. Zuster I. Dekker, Kerkweg 17b, Nieuwerkerk. Tel. (01114) 2836, neemt waar voor Bruinisse en Duiveland Zuster C. v. d. Haven, Haamstede, Bernardstraat 2, tel. (01115) 1423, neemt waar voor geheel Schouwen. Dierenarts M. K. Buth, Hogezoom 9, Haamstede (tel. 01115-2254) heeft dienst voor Schouwen- Duiveland. Apotheek C. C. H. Verschuren, Zie rikzee, Dam 18 is op zaterdag geopend van 9.00-12.30 uur en van 16.30-17.30 uur. Op zondag van 12.00-12.30 uur en van 18.00-18.30 uur. Bel voor noodgevallen alarmcen trum Noord- en Midden-Zeeland, tel. (01100)14444. journaliste LONDEN. 28-8. Christine Keeler, het befaamde Britse model dat met het schandaal-Profumo verbonden was, heeft woensdagavond op de BBC meegedeeld dat zij journaliste is geworden en al een eigen maand- kroniek heeft in het tijdschrift „Men only". Keeler zei dat zij zich bij uitstek bekwaam achtte om van advies te dienen in zaken van het hart. Op 5 juni 1963 moest John Profumo minister van oorlog in een conserva tief kabinet onder leiding van pre mier Harol Macmillan, zijn ontslag indienen omdat hij betrekkingen met Christine Keeler had onderhou den die ook een militair attaché van de Russische ambassade onder haar clièntele had. BRUSSEL, 28-8. In Brussel is woensdag de 13-jarige dochter van een Italiaanse industrieel ontvoerd. Later op de dag had zij nog telefoni sche kontakt met haar ouders, maar die konden er niet achter komen, waar het kind zich bevindt. De ontvoering voltrok zich in de Brussels voorstad Anderlecht. Het slachtoffer is Arianna d'Annunzio. Naar verluidt hebben haar ontvoer ders tot nu toe geen losgeld geëist. PESHAWAR, 29-8. Afghaanse ver zetstrijders die de stad Jalalabad in het oosten van Afghanistan en het nabijgelegen militaire kampement al zes dagen omsingelen, voeren be- schiettingen uit op de luchthaven van de stad, zo is donderdag verno men uit kringen van -het Islamitisch verzet in de Pakistaanse stad Pesha war. De verzetstrijders hebben een aan val gelanceerd op drie fronten en veel schade aangericht aan installa ties op de luchthaven, met name de verkeerstoren, zo preciseert de „Isla mitische alliantie voor de bevrijding van Afghanistan". Advertentie weekend servicedienst tel. (01110) 3635 ROTTERDAM, 28-8. Een dronken automobilist heeft woensdagavond op een voetgangersoversteekplaats op de Groene Hilledijk in Rotter dam-Zuid een 74-jarige vrouw dood gereden. Het slachtoffer is mevrouw J. P. van Breda. De chauffeur is de 34- jarige E. A. F. uit Rotterdam, aldus de Rotterdamse politie donderdag. AMSTERDAM, 29-8. Twee onbe kenden hebben vanochten (vrijdag) voor de Openbare leeszaal aan de Prinsengracht in Amsterdam een 55- jarig man neergeschoten en beroof van een tas met 55.000 gulden. Het slachtoffer, de heer P. B. uit de hoofdstad, wilde om half zeven 's morgens de bibliotheek binnengaan om de werksters in het gebouw hun loon uit te keren. Op de stoep pro beerde de twee overvallers hem de tas met geld uit handen te rukken, wat echter niet lukte. Zij vuurden daarop twee schoten af, die B. in het linker borstbeen troffen. Hij is met ernstige verwondingen in een ziekenhuis opgenomen. Met het geld gingen de overvallers er daarna op de fiets vandoor. TUBBERGEN, 28-8. Minister Braks van landbouw en visserij heeft donderdag een deputatie van Over ijsselse bestuurders toegezegd bereid te zijn bij te dragen in de kosten die zijn gemoeid met de verharding van zandwegen en de verbetering van de waterhuishouding in het Twentse Tubbergen. Deze voorzieningen zou den aanvankelijk deel uitmaken van de ruilverkaveling, maar die is zo omstreden dat met name de provin cie Overijssel er van af wil zien. Iedere woensdagmiddag Noordgouwe Verenigingsgebouwtje, 14.00-16.00 uur, kinderklub. Iedere donderdag Zierikzee Poststraat 37: Wereldwinkel Schou- wen-Duiveland; 9.30-16.30 uur en van 18.30 - 21.00 uur. Iedere tweede dinsdag van de maand Zierikzee Rode Kruis-gebouw, 16.00-17.00 uur, adviesburo van de A.N.I.B. Bellen voor huisbezoek de nummers (01116) 2064,(01115) 1761. Van maandag t/m zaterdag tot 1 september Dreischor Landbouwmuseum, 13.30 - 16.30 uur. Iedere donderdag in juli en augustus Zierikzee De Beurs; openlucht-schaken; 19.00 - 21.00 uur. Iedere dinsdag en donderdagmiddag Renesse Hervormde kerk. Bezichtiging. 14.00 - 16.00 uur. Iedere woensdagavond Renesse Start en inschrijven V.V.V. Fietspuz- zeltocht. 19.00 - 19.30 uur. Van 21 t/m 30 augustus Zierikzee Gravensteen, tentoonstelling Weef- kring Schouwen, dagelijks van 10.00 - 17.00 uur en donderdagavond van 19.00 - 21.00 uur. Vrijdag 29 augustus Zierikzee Theo Thijssenschool, Maltafeest, 17.00 uur. Verenigingsgebouw. Ledenvergade ring danklub Zierikzee. 19.30 uur. Noordgouwe Hotel Van der Weijde; Jaarvergade ring K.N.B.B. Distrikt Schouwen- Duiveland, 19.30 uur. Middelburg Provinciehuis. Vergadering van het overleg aanvraag emancipatiewerk- ster. 14.00 uur. Zaterdag 30 augustus Zierikzee Algemene ledenvergadering HSD, clubgebouw sportpark Bannink, 14.30 uur. Tuin Zweeds Rode Kruis Ziekenhuis; Koncert Koninklijke Harmoiiie „Kunst en Eer", 19.30-20.30 uur. Concertzaal, filmvoorstelling „Lieve jongens", 20.00 uur. Bolwerk. Plantenwerkgroep verza melen om 21.15 uur. Westerschouwen Plompe Toren; Start Vossenjacht Communicatievereniging Schouwen- Duiveland 20.00 uur. Oosterland Kringconcours, Jacobsweg 1. 9.00 uur. Bruinisse Kerkplein. Kinderbraderie. 15.00 uur. De muziektent. Lampionoptocht. 20.30 uur. Zondag 31 augustus Zierikzee Sporthandel Onderdak; Badminton- toernooi (finales) 13.00-18.00 uur Concertzaal, filmvoorstelling „Lieve jongens", 20.00 uur. Brouwershaven Markt. 9.00 uur. R.T.C. Schouwen- Duiveland, Dorpentocht 80 km. Maandag 1 september Middelburg Provinciale griffie, advieskommissie waterstaat (polders en wegen), 15.00 uur. Burgh-Haamstede Rekreatiezaal Duinoord; „Beter be wegen voor ouderen", groep I 14.00 uur, Groep II 15.00 uur. Serooskerke Dorpshuis, „Beter bewegen voor ou deren", 16.00 uur. Bruinisse Dorpshuis, Voorlichtingsbijeen komst voor ondernemrs detailhandel en horeca bedrijven, 20.00 uur. Dinsdag 2 september Zierikzee 's Landskamer, algemene bestuurs vergadering Waterschap Schouwen- Duiveland, 14.00 uur. Hoeveweg 5, excursie vereniging van oudleerlingen tuinbouwwintercur- sussen, 18.30 uur. Telefoonnrs. na half zes Redaktie (01110)4669, (01110)5396

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 2