INSPRAAK Bevolking Schouwen-Duiveland mag meepraten over beheer en inrichting Oosterschelde STOOMTIJDPERK EVEN TERUG: OLD TIMERS REDEN DOOR REGIO DE ZIERIKZEESCHE COURANT Voorlichtingsbijeenkomst en inspraakgroepen ,2-,,. sS' - „Going back in time" Met wagens van operazanger en maharadja ISTA - OOSTERLAND NIEUWSBODE Vrijdag 29 augustus 1980 137ste jaargang Nr. 22767 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11. 4301 HH Zierikzee. Postbus 1. 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 27,50, per jaar f 103,50. Losse nummers 55 cent. De abonnementsprijzen zijn inclusief 4% BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 38 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) f 4,84. Vraagt onze contractprijzen! De adver tentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. In dit nummer: Eerste lustrum voor Bibliobus SCHOUWEN-DUIVELAND, 28-8. Alle inwoners van Schouwen-Duiveland krijgen binnenkort de kans hun mening te geven over de inrichting van de Oosterschel de. Men kan laten weten het eens te zijn met de sug gesties van de Stuurgroep Oosterschelde, maar ook - en misschien vooral - degenen, die andere opvattingen heb ben over de inrichting of van mening zijn dat bepaalde belangen op een andere manier moeten worden afgewo gen dan door de Stuurgroep is aangegeven, kunnen dit op twee manieren kenbaar maken. Tot 1 november 1980 kan ieder individueel schriftelijk reageren op de nota „De Oosterschelde, een overzicht van de beleidsmogelijkheden". Verder kan men zich aanmelden voor de inspraakgroepen, die op Schouwen-Duiveland vanaf omstreeks half oktober bijeen zullen komen. Men kan zich aanmelden via een briefje aan: Bureau voorlichting provincie Zeeland, inspraak Ooster schelde, machtiging nr. 75, 4330 WB Middelburg, of telefonisch via nummer 01180-27351 toestel 226. Voorafgaande aan de bijeenkomsten van de inspraak groepen, waaraan zoals gezegd, iedereen kan deelnemen, vinden verder in de gehele provincie voorlichtingsbijeenkomsten plaats. verwacht voor de regio Schouwen- Duiveland vijf inspraakgroepen te kunnen samenstellen. Het definitie ve aantal hangt uiteraard af van het totaal aantal aanmeldingen, dat pas na de in september te houden infor matiebijeenkomsten bekend zal zijn. De samenstelling van de uit vijf tien personen bestaande inspraak groepen is willekeurig. De provincia le voorlichting gaat ervan uit, dat in elke gespreksgroep een veelheid aan meningen en opvattingen naar voren zal komen. Verder zal door een juiste rapportage naar voren kunnen ko men als bepaalde van belang zijnde aspekten in een gespreksgroep niet aan de orde zijn geweest. nI' In deze brochure worden gegevens verstrekt over de funkties die de Oosterschelde heeft voor de natuur, de visserij en rekreatie. Verder wor den de mogelijke konflikten aange geven tussen de natuur, de rekreatie en de visserij. Na de informatieve hoofdstukken wordt een beschrijving gegeven van de verschillende beleidsmogelijkhe den. Het dagelijks bestuur van de stuurgroep Oosterschelde heeft in mei dit jaar reeds een voorlopig, standpunt ingenomen, dat op sommi ge punten reeds afwijkt van de eer der in de brochure omschreven zes in- richtingskombinaties. Het betreft een voorlopig stand punt van het dagelijks bestuur van de Stuurgroep Oosterschelde, dat in de brochure „Oosterschelde In spraak" letterlijk is weergegeven. Inspraak en dan? Hoe is nu de gang van zaken na het binnenkomen van de schriftelijke reakties en het houden van de in spraakronden? Alle binnengekomen reakties zullen worden bekenen door het dagelijks bestuur van de stuur groep Oosterschelde. Het dagelijks bestuur formuleert naar aanleiding van alle reakties een standpunt ten behoeve van de stuurgroep. Vervol gens zullen alle instanties die in de stuurgroep zijn vertegenwoordigd elk afzonderlijk het standpunt bepa len en dit inbrengen in de stuur groep. Men hoopt dan dat rijk, pro vincie en gemeenten op één lijn ko men te zitten, zodat gesproken zal kunnen worden van err „totaalvisie" op de inrichting en het beheer van de Oosterschelde. Deze visie zal daarna moeten worden ver werkt in het ruimtelijk beleid van rijk, provincie en gemeenten. Op provinciaal niveau zullen pro vinciale staten van Zeeland een be leidsnota Oosterschelde vaststellen (in het voorjaar van 1982). Deze nota zal een samenhangende beleidsvisie op het Oosterscheldegebied geven. Zij kan dienst doen bij de beoorde ling van de gemeentelijke bestem mingsplannen door gedeputeerde staten. Dit betekent tegelijkertijd, dat de gemeenten zich in hun ruimtelijk be leid moeten richten op de totaalvisie voor de Oosterschelde (overneming en uitwerking in bestemmingsplan nen, eventueel ook in struktuurplan- nen). In streekplannen verwerken De inhoud van de provinciale be leidsnota Oosterschelde zal worden verwerkt in de streekplannen Midden-Zeeland en Schouwen- Duiveland. Voor Midden-Zeeland kan dit in 1982 geschieden; provincia le staten zullen in dezelfde vergade ring zowel het ontwerp-streekplan Midden-Zeeland als de beleidsnota Oosterschelde vaststellen. Zo kun nen beide plannen goed op elkaar worden afgestemd. Het streekplan Schouwen- Duiveland zal, als dit noodzakelijk is, worden herzien om het in over eenstemming te brengen met de in houd van de Oosterscheldenota. De Oosterscheldeeen grootscha lig open getijdelandschap. Eb en vloed bepalen het karakter. Ge tijstromen zorgen voor een proces van afslag en aanslibbing, met als re sultaat een wisselend patroon van diepte getijgeulen, slikken, platen en schorren. Een uitzonderlijk grote rijkdom aan flora en fauna op en rond het wateroppervlak. Hoe wordt het na 1985? (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 12 pagina's. De inspraakavonden op Schouwen- Duiveland worden gehouden op maandag 22 september in het Dorps huis te Bruinisse, op dinsdag 23 sep tember in de Rekreatiezaal van de Gereformeerde Kerk te Burgh- Haamstede en op woensdag 24 sep tember in restaurant Mondragon te Zierikzee. De aanvang van alle bij eenkomsten is 20.00 uur. Op deze in formatiebijeenkomsten kan men zich eveneens opgeven voor deelname aan de bovengenoemde inspraakgroepen. Vijftien personen Elke gespreksgroep, die uit maxi maal vijftien personen bestaat, krijgt een gespreksleider en een rap porteur. De inspraakgroepen hebben tot 1 december aanstaande de gele genheid hun mening te geven. De af deling voorlichting van de provincie Op de informatiebijeenkomsten in september zullen de gedachten en in zichten over de toekomst van de Oosterschelde door middel van een diaserie worden verduidelijkt. Funktionarissen van de provinciale, planologische dienst en de Sio (Syn- thesegroep inrichtingsalternatieven Oosterschelde) zullen aanwezig zijn voor het geven van verdere informa tie. Brochure Mensen, die zich voorafgaande aan deze informatiebijeenkomsten of aan deelname aan een gespreksgroep na der willen oriënteren over de sug gesties, inrichtingsalternatieven en het voorlopige standpunt van de Stuurgroep Oosterschelde kunnen de brochure: „Inspraak Ooster schelde" aanvragen. Deze brochure is gratis verkrijgbaar bij bureau voorlichting provincie Zeeland, Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg, tel. 01180-27351, toestel 226. PARIJS, 28-8. In de loop van don derdag zijn de blokkades van ver scheidene Franse havens opgeheven, maar het konflikt tussen beroepsvis sers en reders duurt voort. BRUINISSE, 28-8. Heel wat mensen op Schouwen-Dui veland hebben donderdag vreemd op gekeken, toen zij een achttalold-timers" aan zich voorbij zagen trekken. Verrast, soms verbaasd keken zij de stoomauto's na. Me nigeen rende naar binnen, om een familielid te roepen het schouwspel te komen bezien. Te laat vaak, want al waren de wagens dan van rond de eeuwwisseling, als er eenmaal gereden werd, werd er flink de vaart ingezet. Sommigen bereikten een snelheid van ongeveer 80 km. per uur, dat mag gerust opmerkelijk genoemd worden. Hoe kwamen die auto's in de regio? Het is de bedoeling, dat deze antieke- lingen meedoen aan een stoomrally, georganiseerd door de Royal Auto- mobil Club te Londen. Zaterdag aan staande wordt deze rally verreden met als beginpunt Noordwijk. Er ble ken oude banden te bestaan tussen enige stafleden van Aquadelta te Bruinisse en de R.A.C.-Londen. Het leek het hoofd evenementen van Aquadelta: Han Visser, een goede ge dachte de Engels deelnemers aan de rally uit te nodigen een paar dagen eerder naar Nederland te komen, om de gasten van het rekreatiecentrum in de gelegenheid te stellen kennis te maken met de oudgedienden van voor W.O. I. De gedachte werd omgezet in da den, en woensdagochtend reden de Engelse old-timers in Vlissingen de wal op; Reeds in Londen opgehaald door Ria Jumelet en Han Visser, die het evenemente begeleidden. Woensdag was de tocht naar Brui nisse wel een paar uurtjes uitgelo pen, maar wat wil je: alles loopt op stoom en de Engelse gasten hadden in het geheel geen haast. Na ont vangst en lunch volgden bezoek aan Aquadelta, een borrel in een Bruin Café en een diner in 't Punt. Uite raard genoten de gasten onderdak bij Aquadelta. Eilandentocht Voor donderdag stond een eilan dentocht op het programma, bedoeld voor de gasten om hen in de gelegen heid te stellen iets van Schouwen- Duiveland te zien. De start was gepland om 11.00 uur. Voor die tijd liepen de „drivers" als volleerde mecaniciens de auto's na. Tegen elven werden zeer vreemde geluiden aan het binnenste ont worsteld. Gesis en kleine explosies waren niet van de lucht. Een enke ling moest stoom afblazen: te veel druk in de ketel (30 atmosfeer). Op het pleintje bij het Pleintheater werd door enkelen een proef rond je gereden en het was voor de bui tenstaanders een verbazing, dat die „dingen" ook echt reden! Door het sleutelen aan een laatste probleem liep de rit al uit, nog voor deze was begonnen. Eindelijk zette de stoet zich in be weging hetgeen met rake klappen ge paard ging. Vooropgegaan door een wegwijzer van Aquadelta, die tevens als gereedschapswagen fungeerde, werd koers gezet naar Bruinisse, met het doel langs het bejaardenhuis ,,'t Opper" te rijden. Klein mankement Voordat Bruinisse bereikt was, deed het eerste probleem zich al voor. Het bleek weliswaar maar een klein mankement, maar dat zou zich nog vele malen herhalen! De bejaar de bewoners uit ,,'t Opper" zwaaiden enthousiast naar hun leeftijdsgeno ten. Via Bru werd koersgezet naar Drei- schor. Even werd weer een stop inge- (vervolg pagina 4) WA> my PÊ tlLT Verwachting tot zaterdagavond: Wisselvallig Veel bewolking en af en toe regen, morgenmiddag ook enke2e opklarin gen. Minimumtemperatuur om streeks 14 graden. Middagtempera- tuur circa 19 graden. Krachtige westen wind. Voor zondag: Aantal uren zon: 3 tot 8. Min.-temperaturen: omstreeks 12 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 18 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. N.B. Voor de temperaturen geidt voor zondag een marge van 3 graden rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 30 aug. Zon op 6.46, onder 20.29 Maan op 22.57, onder 12.13 31 aug. Zon op 6.48, onder 20.27 Maan op 23.29, onder 13,31 1 sept. Zon op 6.50, onder 20.25 Maan op onder 14.46 Laatste Kwartier: 1 sept. (20.08) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 7.21 18.51 7.48 19.39 8.24 20.34 30 aug. 31 aug. 1 sept. - 12.33 1.04 13.22 1.51 14.57 Doodtij: 4 september. JERUZALEM. Israël gebruikt de door de V.S. geleverde wapens tegen Palestijen in Zuid-Libanon uit zelf verdediging, zo heeft premier Begin onlangs tegen de Amerikaanse am bassadeur in Israël gezegd. De White" op het parkeerterrein te Renesse, de auto die de meeste pro blemen gaf. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Advertentie uw deale.r voor: m Tel. (01114) 1495 - St Joostdijk 41 - Burg. v. d. Havestraat 48

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 1