Zierikzees Apotheekinterieur te zien in museum te Gouda Billy Carter voor Grand Jury Jongens in isolatiecel overleden HET INTERNATIONAAL WERKKAMP BLIJF VAN M'N LIJFHUIS ZEELAND OP Een bezoekje waard STREEKNIEUWS Ombuigingen bij onderwijs en wetenschappen Koppeling aan minimumloon blijft Marine-oefening van NAVO Geestelijk gestoorde steekt meisje neer Werkstudent verdrinkt in put Vergadering Welzijnskommissie Zierikzee Vakantie nuttig besteed 4 ZIERIKZEE, 27-8. Antieke winkelinterieurs zijn uiter mate zeldzaam geworden. Daarom mag de hoop en trou wens ook de verwachting worden uitgesproken, dat men in Zierikzee die enkele exemplaren, die tot heden be waard bleven, met de allergrootste zorg zal blijven koesteren. Men denkt speciaal aan het waardevolle inte rieur van de „Twaalf Apostelen" aan het Havenplein en van het even interessante interieur van de „Rokende Moor" aan de Korte Sint Janstraat. Hoewel de apotheek-Verschuren meer is dan zomaar een winkel, valt hier aan het inwendige ook veel te bewonderen. Het is echter nog niet zo heel lang geleden (1954), dat één van de meest belangwekkende interieurs voor Zierikzee verloren ging al kan men het nu elders eventueel nog gaan bewonderen. De reeds bejaarde apotheker G. A. Gasille zag zich kort na de waters nood in 1953 genoodzaakt zijn apo thekersadministratie alsmede zijn geneesmiddelenvoorraad aan een plaatselijke kollega over te dopen. Voor de belangwekkende betimme ring. er>,bepaalde objekten moest nog een bestemming wórden gezocht. Antiekhandelaren Apotheker Gerrit Adriaan Gasille (1877-1961), die ook kontakten onder hield met antiekhandelaren, werd in deze periode benaderd door enkele vertegenwoordigers van het museum Het Catharina Gasthuis te Gouda. Aldaar wenste men na de opheffing van de plaatselijke gemeente apotheek de voormalige stads- of gasthuisapotheek (later gemeente apotheek) een gelijksoortige antieke apotheek, in het museum onder te brengen. Om het eigen bezit te kompleteren en bovenal ter verwerving van een authentieke opstand speurde men de wijde omgeving af en liet tenslotte het oog vallen op Zierikzee, waar aan de Korte Sint Janstraat 4 (C 114) de bezienswaardige apotheek-Gasille was gelegen Misschien is het onverstandig ge weest om het fraaie interieur uit Zie rikzee te laten weggaan, maar wie denkt dat een en ander heel gemak kelijk voor een appel en een ei van de hand is gedaan heeft het mis. Over de gang van zaken destijds kwamen sinds korte goede inlichtingen be kend door een geschrift, dat de Goud se apotheker dr. E. Grendel heeft sa mengesteld onder de titel ,,Van gast huisapotheek tot museumapotheek" (1979). Na een uiteraard zeer uitvoeri ge inleiding over de Goudse apothe ken komt het Zierikzeese hoofdstuk aan de orde. Dr. Grendel wijst er op, dat het in hoofdzaak ging om de originele apotheek-opstand (betimmering). Sa men met dr D. A. Wittop Koning, pri vaat docent aan de universiteit van Amsterdam voor de geschiedenis der farmacie nam de heer Grendel kon- takt op met de oude apotheker Gasil le, wiens vader ook reeds apotheker te Zierikzee was. ,,De uitslag was aan de ene kant verblijdend," aldus het relaas, „hij (nl. de kastenbetimmering) was zeer geschikt voor ons museum, maar er waren nog vele moeilijkheden. Alles moest worden overgenomen, niet al leen uit de apotheek, maar ook de in boedel uit de tussenkamer." Aankoop De apothekers Wittop Koning en Grendel lieten zich tijdens een vol gende reis bijstaan door dr. Schou ten, direkteur van het Gouds mu seum. Het oordeel van laatstgenoem de zou doorslaggevend zijn. Inder daad vond men het Zierikzeese inte rieur belangwekkend genoeg om tot aankoop over te gaan. Dit bleek evenwel nog niet zo gemakkelijk. Het duurde nogal even voordat parti jen het eens konden worden. Apothe ker Gasille bleek een bijzonder taaie onderhandelaar te zijn. Niet voor BRUINISSE Stoomauto's Woensdag en (heden)donderdag brengen tien Engelse stoomauto's een bezoek aan Aquadelta te Bruinis- se. De antieke auto's nemen deel aan een stoomrally, georganiseerd door de Royal Automobil Glub te Londen. Aquadelta noemt het een grote eer dit unieke gezelschap als gast te mo gen hebben. Vandaag wordt er met de auto's een „eilandentocht" gehou den, die om 11.00 uur vanochtend van start is gegaan. Omstreeks 16.00 uur worden de stoomauto's weer terug verwacht op het terrein van Aqua delta. Na terugkomst zijn de wagens voor het publiek te bezichtigen. Flitsen uit het buitenland PALERMO. Iri Trebbia op Sicilië is een van de kopstukken van de inter nationale narcoticahandel aangehou den, de 53-jarige Gerlando Alberti. Dat gebeurde bij een grootscheepse razzia tegen drughandelaars. Dubbele pil WENEN, 27-8. In het labora torium van een farmaceutische fabriek in Wenen is voor vrou wen een pil tegen acne jeugd puistjes) ontwikkeld die te vens zwangerschap voorkomt. Jeugdpuistjes waartegen tot dusver nog geen afdoend mid del gevonden was, worden ver oorzaakt door hormonale sto ringen en wel door een ver sterkte produktie of overmati ge werkzaamheid van manlij ke hormonen. De nieuwe pil blokkeert in het vrouwelijke organisme de werking van manlijke hormonen ten aan zien van huid en haar. Volgens het betrokken bedrijf kunnen met het preparaat ook de zwaarste acne-gevallen met sukses worden behandeld. DEN HAAG, 27-8. Het ministerie van onderwijs en wetenschappen wordt in de nationale bezuinigingso peraties voor zeer vele miljoenen aangeslagen. Oorspronkelijk werden van o. en w. buitensporig hoge om buigingen gevergd. Minister Pais heeft dit desge vraagd opgemerkt als kommentaar bij de berichten over ontslag dat 'dreigt voor honderden personen bij de universiteiten en hogescholen. Hij blijft er bij, dat het een reële dreiging is en dat het de komende vier jaren netto om 750 arbeidsplaatsen gaat. „Vele zullen niet ontslag leiden. De pijn kan worden verlicht, het leed kan worden gespreid door perso neelsverloop". Uiteindelijk, werken er bij de instellingen voor weten schappelijk onderwijs 32.000 men sen. Voormalig interieur van de apo theek van G. A. Gasille in de Korte St. Janstraat te Zierikzee. Het inté rieur staat thans opgesteld in het Ste delijk Museum ,,Het Gatharina Gast huis" te Gouda. niets noemt de auteur in zijn ge schrift deze vroegere Zierikzeese apotheker „klein van stuk, maar koppig en hard wat geldzaken be trof" Ook nadat de transaktie „rond" was, bleken er allerlei hindernissen overwonnen te moeten worden. Zelfs het uiteindelijk wegbreken uit het pand, waarbij de meubelmaker van het museum uit Gouda werd inge schakeld, verliep moeizaam en „na veel vijven en zessen." In Gouda moest uiteraard alles weer worden opgesteld, niet eerder dan nadat men alle onderdelen zorgvuldig had nage zien en zo nodig gerestaureerd. Hoewel met enige spijt vanwege het verlies voor Zierikzee zou men anderzijds toch kunnen konstateren, dat dank zij burgerzin in Gouda een waardevol Zierikzees interieur voor het nageslacht behouden bleef: „de opstand en toonbanken, de lamp, de houten weegschaal én houtem'Aescu- lapius werden betaald door de Goud se apothekers, de rest door sympathi serende muzeumvrienden." De Zierikzeese apotheek, thans on dergebracht in museum „Het Catha rina Gasthuis" te Gouda is een be zoek zeker waard! W. H. KEIKES OUD-BEIJERLAND. De 63-jarige H. H. Swarte uit Nieuw-Beijerland is woensdagavond door een verkeer songeval in Oud-Beijerland om het leven gekomen. Hij raakte met zijn fiets onder de wielen van een trekker met oplegger, die rechtsaf sloeg. Swarte was op slag dood. In het pand Korte St. Janstraat 4 is tegenwoordig de fotohandel van Bob Noomen gevestigd. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) PRETORIA. De Zuidafrikaanse premier Pieter Botha heeft een groot scheepse hervorming van zijn kabi net bekendgemaakt, waarbij negen van de 18 ministeries een nieuw hoofd krijgen. Het is de tweede rege ringsreorganisatie sinds Botha twee jaar geleden aan de macht kwam. DÜSSELDORF. In het stadje Ah- len, op 30 km ten zuidoosten van Munster in de Westduitse deelstaat Noordrijnland-Westfalen, is bij onge veer 200 bewoners een hoeveelheid fenol in de urine aangetroffen die twee- en tot driemaal zo hoog is als normaal. LONDEN. Sinds de invasie in Af ghanistan heeft de Sow jet-Unie al ongeveer 10.000 slachtoffers moeten inkasseren. De Russische gewonden worden eerst naar Oost-Europa geë- vakueerd dan naar de Sowjet-unie zelf. Dit is vernomen uit welingelich te kringen in Londen. STOCKHOLM. De Zweedse staatsspoorwegen hebben opdracht gegeven de wielen van alle wagons te kontroleren. Het is zeer waarschijn lijk dat het treinongeluk van zondag jongstleden, waarbij negen reizigers omkwamen en 37 werden gewond, te wijten is aan een defekt wiel. TEHERAN. Zeven Iraansê mi nisters hebben hun ontslag ingediend bij president Abolhassan Banisadr, zo meldt het blad Keyhan. Zij willen de nieuwe premier, Mohammad-Ali Radji, de vrije hand geven bij het vormen van een nieuw kabinet. DEN HAAG, 27-8. Er zal niet wor den getornd aan de koppeling van de netto-minimumuitkering aan het netto-minimumloon. Hetzelfde geldt voor de koppeling van het minimum loon aan de gemiddelde stijging van de CAO-lonen in het bedrijfsleven (index van de regelingslonen). De regering gaat verder de sociaal- economische raad (SER) advies vra gen of deze het met haar eens is dat de gestegen olieprijzen niet meer via de prijskompensatie aan de werkne mers moeten worden vergoed. Dit bracht minister Albeda van so ciale zaken in Den Haag naar voren op de jaarlijkse konferentie van Ne derlandse ambassadeurs. Deze kon ferentie, die dinsdag is begonnen, duurt ook (heden) donderdag nog voort. NEW YORK, 27-8. Billy Carter, de jongdte broer van de president, is in New York verschenen voor een Grand Jury (een federale rechtbank). Hij werd achter gesloten deuren twee uur lang ondervraagd over pogingen die hij zou hebben gedaan de levering aan Libië te bewerkstelligen van acht militaire transportvliegtuigen van het type Hercules C-130. De Amerikaanse regering weiger de een exportvergunning voor deze toestellen die door Libië al waren be taald. De Grand Jury moet duidelijkheid brengen inzake de betrekkingen tus sen Billy Carter en een van zijn zake lijke partners Henry Coleman die via het ministerie van buitenlandse za ken zou hebben geprobeerd de leve ring van de vliegtuigen aan Libië te vergemakkelijken. TRANSYLVANIA (Louisiana), 27- 8, Twee gevangenen van nóg geen 20 jaar oud zijn maandag in een isolatie cel op een gevangenisboerderij over leden nadat zij er 15 uren in gezeten hadden, zo heeft de Amerikaanse justitie meegedeéld. Uit een onderzoek was gebleken ^dat hier geen sprake is van kwade wil of mishandeling maar van ver keerde beoordeling, aldus de justitie. Maandagochtend waren de twee blijkbaar nog gezond, maar bewa kers zeiden dat zij herhaaldelijk had den gevraagd uit de metalen cel, een „hothouse" van een 1,5 bij 2 meter, te mogen. Op het middagi^yr bleken zij te zijn overleden. CASTE AU, BELGIE, 23-8. Het mi litaire opperbevel van de NAVO in Casteau in België heeft bekendge maakt dat in september op de Noord zee en in het noorden van de Atlanti sche Oceaan een grote marine oefening zal plaatshebben waaraan zal worden deelgenomen door ruim 60.000 manschappen, 170 schepen en 400 vliegtuigen uit acht landen. De oefening, die als codenaam „Teamwork" heeft gekregen, vindt van 10 tot 24 september plaats in Het Kanaal en de Noorse Zee. Tijdens de oefening zullen marine- en koopvaardijschepen tijdens hun oversteek van Noord-Amerika en Groot-Brittannië naar Npord- europese havens aangevallen wor den. Deelnemers De landen die aan deze oefening deelnemen zijn: België, Canada, West-Duitsland, Denemarken, Enge land, Nederland, Noorwegen en de Verenigde Staten. Van Nederlandse kant wordt in totaal door twintig marineschepen, vier vliegtuigen van de Marineluchtvaartdienst en onge veer 650 mariniers aan de oefening deelgenomen. DORDRECHT, 27-8. Een man die vanwege een misverstand over een afspraak niet terecht kon op het in stituut voor geestelijke volksgezond heid in Dordrecht heeft woensdag middag een volkomen onbekend meisje neergestoken. Hij vroeg ver volgens of mensen uit een winkel de politie wilde waarschuwen. Hij verklaarde later dat hij het meisje, 17 jaar oud, niet had willen doden, maar slechts zwaar mishande len omdat hij met een dergelijk type vrouw ekele malen problemen had gehad. Het meisje stond voor een winkel een rek met bloesjes te bekijken toen de 31-jarige P. U. uit Dordrecht ach ter haar kwam staan en haar met een dolkmes in de rug stak. Het mes doorboorde de long en raakte het hart. In het ziekenhuis moest zij een langdurige spoedoperatie onder gaan. De man is opgesloten. Advertentie MAGAZIJNVERKOOP COUPONNEN en KAMERBREED TAPIJT elke zaterdag van 9.30-16.00 uur in ons magazijn achter „Huis van Nassau" DEURLOO ZIERIKZEE 01110-5951 UTRECHT. Het ministerie van volksgezondheid en milieuhygiëne zal deskundigen naar Utrecht sturen om de gemeente te helpen bij het on derzoek naar en de aanpak van de giftige verontreiniging van het Grift- park in de Domstad. In dat park zijn de afgelopen maanden onder andere onaanvaardbare hoge konsentraties tolueen, naftaleen, benzeen en xenol aangetroffen. De gemeente heeft het 1.400 vierkante meter'grote park in middels voor de zekerheid volledig afgesloten. FOXHOL, 27-8. De 24-jarige stu dent tandheelkunde H. J. Veendam uit Groningen is woensdagmorgen tijdens schoonmaak werkzaamheden op het terrein van de Avebe-fabriek Tonden in Foxhol in een put gevallen en verdronken. De vierde-jaars stu dent was in tijdelijke dienst bij het schoonmaakbedrijf H. H. Bakker en Zonen uit Oude Pekela. Hij was be zig met het wegspuiten van schuim. (Vervolg van pag. 1) gesteld: Tot de leeftijd van 18 jaar: 1350 mannen en 1010 vrouwen; boven 18 jaar: 1430 mannen en 1430 vrou wen. Twee-en-tachtig procent van de léden blijkt afkomstig te zijn uit Zie rikzee. Achtentwintig verenigingen zeggen geen plannen tot nieuwbouw of verbouw van hun onderkomen te hebben, negen groeperingen hebben dat wel. Het aantal verenigingen, dat de aktiviteiten wil uitbreiden blijkt even groot te zijn (24) als die dat niet van plan zijn. Zes groeperingen wer ken niet, en 43 werken wel met vrij willigers. Zeventien verenigingen delen mede een tekort aan vrijwilli gers te hebben. Gedetailleerd overzicht Naar aanleiding van dit overzicht, opgesomd door de heer Sweere liet kommissielid mevrouw R. Geluk we ten een meer gedetailleerd overzicht Ingedeeld naar sektoren te willen ontvangen. Welzijnswerker de heer Gert Groenleer deelde mede, dat alle thans beschikbare gegevens ver werkt zullen worden in het ontwerp- inventarisatierapport, waarover om streeks half november een in spraakronde zal worden gehouden. In dit voorontwerp inventarisatie- rapport zullen ook de sociale kaart van Zierikzee, de uitslag van de be hoefte peiling onder de verenigingen en de doorlichting van het gemeente lijk welzijnsbeleid verwerkt wor den. De heer Groen stelde voor dit ont- werp-inventarisatierapport eerst in de welzijnskommissie te bespreken voordat de inspraakronde plaats vindt. Kommissielid die heer L. v. d. Ouden informeerde of in dit rapport ook zal worden aangegeven welke verenigingen niet aan de enquête hebben deelgenomen. De kommissieleden waren het effc- ver eens, dat nu direkt het woord ,,straf"'in dezen gebruikt moest wor den, maar dat het feill of men al of niet heeft meegewerkt uiteraard wel aan de orde komt bijl de verdeling van de subsidies. Concept sociale-kaart De Welzijnskommis: verder over de concepl van Zierikzee, die dooi werd omschreven als ei te gids met razend inti vens. De kommissiele< terdege van de inhou« te hebben gesteld. Op ten werden wijzigingei gen aangebracht. Verdi ten enkele min of mee zinsneden te vervang neutralere omschrijvin ;ie boog zich sociale kaart de voorzitter :n doorwroch- essante gege- :n bleken zich op de hoogte lommige pun- of aanvullin- :r werd beslo- :r subjektieve jen door wat Igen. De leden van de wplzijnsadvies- kommissie spraken zich verder uit over de kwestie presentiegelden. Een zaak, die zoals bekendj vorige week reeds aan de orde kwjam in de ge meenteraadsvergadering. Het kolle ge voorstel werd toen teruggenomen met het voornemen de zaak in de kommissies zelf nog eejns ter sprake te brengen. De heer De Kreuk zei dinsdaga vond van mening te zijn, dat de men sen in de welzijnskojnmissie, niet zijnde raadsleden, niet rechtstreeks de belangen van een bepaalde groe pering behartigen. „Wé zijn allemaal vrijwilligers, die in anjder verband al onbetaald werk verrichten", aldus de heer De Kreuk, dié zelf dan ook niet voor het presentiegeld wilde pleiten. De overige kommissieleden, niet zijnde raadsleden, bleken een zelfde mening te zijn toegedaan. werden verwezen naar andere Blijf- huizen in het land. VLISSINGEN, 27-8. Deze zomer heeft het huis van de Stichting Blijf van m'n lijf Zeeland een grondige op knapbeurt gehad. Vanuit de Stichting Internationale Werkkampen (SIW) waren er dit jaar twee werkkampen voor vrouwen in Nederland georganiseerd, één in Rot terdam en één in Vlissingen. Door de voorbereidingsgroep waren allerlei vrouwenorganisaties aange schreven om geschikte projekten te vinden. Deze moesten aan de volgende ei sen voldoen: het werk moest ten goede komen aan vrouwen; het moest nood zakelijk zijn het in vrij korte tijd af te ronden; de vrouwen van de betrokken organisatie moesten niet in staat zijn de klus zelf op te knappen. Zo viel de keus op het Blijf van m'n lijfhuis en het vrouwenhuis in Rot terdam en op het ,,Blijf"huis in Vlis singen. Het Zeeuwse Blijfhuis is een jaar geleden in gebruik genomen zon der dat er toen gelegenheid was er veel aan te doen. .Aanpassingen' Inmiddels zijn de nodige verbete ringen en aanpassingen door een aan nemer aangebracht, het schilder werk binnenshuis was er echter nooit van gekomen omdat dit in een vol huis nauwelijks te doen is. Door een gelukkige omstandigheid waren er deze zomer niet zo veel bewoonsters en voor de tijd dat het werkkamp er was, had de stichting een opname- stop ingesteld. Vrouwen die in die periode een veilig onderdak zochten Uit aUe windstreken Zo hadden de 16 vrouwen van het werkkamp, uit alle windstreken van Europa kwamen (Zweden, Duits land, Hongarije, Tsjechoslowakije, Engeland, Portugal), de ruimte om het hele interieur te schilderen en te behangen en nog allerlei klusjes en reparaties te doen. Zij werkten drie weken lang vier uur per dag. De rest van de tijd werd besteed aan studie en ontspanning, want tenslotte was het ook nóg hun vakantie. Inmiddels is het Zeeuwse Blijf van m'n lijfhuis weer normaal open en dag en nacht telefonisch bereikbaar. Voor vrouwen die de afgelopen we ken gebeld hebben voor een vluchta- dres, was het waarschijnlijk een ver velende ervaring het antwoordappa raat aan de lijn te krijgen. Nu krijgt men op 01184-14645 weer normaal ge hoor.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 4