POLITIEKORPSEN ZETTEN FIETS IN HET ZONNETJE Nieuwe bussen voor streek-stadsvervoer rLieve Jongens AGENDA Aktie ter voorkoming van diefstal Start op Schouwen-Duiveland: maandag 1 september Reaktie Israël op verplaatsing ambassade Starfighter stort in zee CAO-overleg metaal mislukt Vliegtuigkapers op Cuba aan gehoud en HET THEATER ZIERIKZEE Frans konflikt onopgelost REGERING KOMT VISSERS NIET VERDER TEGEMOET Engelsman bekent moord Narcosemiddel spoelt aan Vaten fosfor vatten vlam ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE 2 ZIERIKZEE, 27-8. De komende maanden zal door de Rijkspolitie van Schouwen-Duiveland het populaire ver voermiddel „Het stalen ros" wat extra aandacht krij gen. Vooral gelegenheden waar veel publiek komt wor den extra in het oog gehouden. Zwembaden, sporthallen en haltes van het openbaar vervoer zijn plaatsen waar veel fietsdiefstallen worden gepleegd. Vanaf 1 januari 1980 bijvoorbeeld, zijn er alleen al in Zierikzee 47 fiet sen gestolen, waarvan 26 bij het busstation ZWN. Het betreft hier vermissingen, waarvan aangifte werd gedaan: het werkelijke aantal ligt veel hoger. Van de gekontroleer- de fietsen stond in de regio ruim 60% niet op slot, hetgeen ruim 5% boven het landelijk gemiddelde ligt; aldus opperwachtmeester J. van Mourick van de Rijkspolitie groep Schouwen- Duiveland. CHICAGO, ILLINOIS. Een poging van de 26-jarige Amerikaan James McLaughlin uit Woodbury in Connec ticut aan de buitenkant op te klim men tegen de Sears Tower van Chica go - met 450 meter en 110 verdiepin gen het hoogste gebouw ter wereld -is mislukt. McLaughlin, die was uitge rust met klimmateriaal dat zich vast zette en sloot, werd door de brand weer van de negentiende verdieping geplukt. TEL AVIV, 27-8. De Isralische rege ring heeft met „grote bezorgdheid en terneergeslagenheid" kennis geno men van het Nederlandse besluit, de ambassade van Jeruzalem te ver plaatsen naar Tel Aviv. In een dinsdag uitgegeven verkla ring spreekt het ministerie van bui tenlandse zaken van „ongepaste in menging" in de Nederlands- Israëlische betrekkingen daarente gen verklaarde de Egyptische rege ring, dat de Nederlandse beslissing een „positieve bijdrage" is aan het vredesproces in het Midden-Oosten. Onder druk De Israëlische verklaring betreurt dat „een zo moedig volk" als het Ne derlandse door bepaalde Arabische staten zwaar onder druk is gezet tot het overplaatsen van de ambassade. Op verzoek van de vier grootste frakties in de Tweede Kamer zal de Tweede Kamer (heden) donderdag een debat houden over de uitgegeven verklaring over de Jeruzalem- kwestie. O, Champs- Elysés PARIJS, 27-8. Op de Parijse Champs-Elysees, die wel „de mooiste avenue ter wereld wordt genoemd, wordt gemid deld elke twee uur een geweld daad en een inbraak gepleegd, zo heeft het blad France- Soir" dinsdag onthuld. Sinds het begin van dit jaar zijn er 2700 inbraken gepleegd, terwijl er 2500 overvallen wer den geregistreerd. De meeste gevallen betroffen het roven van tasjes en het openbreken van auto's. ,,de Champs-Ely sees maken een mooie kans op de gouden medaille voor on veiligheid", zo konstateert het blad. ook „Le Figaro" vindt dat de bekende avenue „op de verkeerde weg is". Om een voorbeeld te geven van de waarde die met deze zaak gemoeid is: In 1978 werd landelijk van 100.000 fietsen aangifte gedaan van vermis sing. Die fietsen vertegenwoordigen gezamenlijk een waarde van 180 mil joen gulden! Geen kleinigheid dus; waar de politiekorpsen nu iets aan gaan doen. Verscherpte surveillance In Zierikzee begint de aktie op maandag 1 september. De al genoem de verscherpte surveillance is daar een onderdeel van. Voorts zullen op en bij de openbare gelegenheden die daarvoor in aanmerking komen, gro te stickers worden opgehangen, die het publiek er op attent maken hun fiets toch vooral op slot te zetten. Ook bij de rijwielhandelaren zullen dergelijke biljetten aangeplakt wor den. De hele kampagne is gericht op het bewustmaken van het publiek, om toch vooral aangifte te doen als de fiets gestolen is. Om het gemakkelijker te maken het gestolen gebruiksvoorwerp weer terug te vinden, geeft de politie in het kader van deze aktie een fiets-re- gistratiekaart uit. Gegevens van de fiets kunnen op de kaart ingevuld worden, vooral het framenummer is van belang. Het advies van de politie is: „Zorg voor een goed(gekeurd) veilig heidsslot". De gelegenheidsdief loopt echt niet met een betonschaar rond om een fiets mee te nemen. Deze gelegenheidsdieven worden afge schrikt door een goed slot. Uiteraard moet dat slot altijd gebruikt worden. Een ander advies is: uw fiets: 's avonds en 's nachts niet op onverlich te en stille plaatsen neer te zetten. Waarschuwend optredeh Bij de verscherpte kontróle, vooral bij het busstation zal vanaf 1 septem ber gebruik worden gemaakt 'van speciale waarschuwingskaarten 'met het opschrift: „Wat heb ik nu - aan mijn fiets hangen?" „Bij het niet op slot staan van de fiets, zal voorlopig nog waarschuwend worden opgetre den", aldus opperwachtmeester J. van Mourick. Op de vraag: wie steelt fietsen? antwoordt de opperwacht meester: „Jan en alleman. Vooral mensen die de laatste bus gemist heb ben, overmoedige jongelui na (te) veel alkoholgebruik, of „zo rpaar". Eigenlijk wordt in deze gevallen niet van diefstal gesproken, maar van even gebruiken". Het op grote schaal (professioneel) stelen van fiesten komt volgens de heer Van Mourik in de regio niet voor. Wel is dit jaar in Westerschou- wen iemand bezig geweest die het voorzien had op bromfietsen. De speciaal ontworpen fietskluizen noemt hij wel praktisch, maar ook erg duur. De vraag rijst natuurlijk Wie zal dat betalen? Medewerking van de justitie zal ook worden ver kregen: rechtszaken betreffende fietsdiefstallen worden niet meer ge seponeerd. NAIROBI. Ethiopische troepen zijn woensdag met steun van jacht bommenwerpers het noordwesten van Somalië binnengetrokken, zo heeft radio Mogadishu bekendge maakt. Volgens dit Somalische stati on trokken de Ethiopische militairen bij Borama over de grens, terwijl jachtbommenwerpers andere plaat sen in het gebied aanvielen. Somali sche eenheden brachten, volgens dit bericht, de aanvallers tot staan, maar de strijd duurde voort. Een van de Ethiopische vliegtuigen werd neergeschoten, waarbij de piloot om kwam. Een gedeelte van het aantal fiet sen, dat het politiekorps van Zierik zee in de achterliggende maanden verzameld heeft. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) „Regelmatig publiceren wij, lijsten van gestolen fietsen, die ons bezit zijn", zegt de opperwacht meester, „Op het ogenblik hebben we er ongeveer veertig, maar de men sen komen er slecht op af". De aktie is door het distrikt Dor drecht opgezet, die de medewerking heeft gevraagd van de omringende korpsen. De fietsregistratiekaart is op de politieburo's te verkrijgen. DEN HAAG.M 27-8. Een Canadese F 104 Starfighter is woensdagmiddag drie kilometer ten noordwesten van Terschelling in zee gestort. De Vlie ger is gered. Hij heeft een arm gebro ken. Aldus heeft een woordvoerster van de Luchtmachtvoorlichtings dienst woensdag meegedeeld. Het toestel hield een schietoefe ning boven het schietterrein van ter- schelling. Direct na de melding dat de F 104 in zee was gevallen, vloog een reddingshelikopter van de lucht macht naar de plaats van de crash. Tijdens schietoefeningen heeft de luchtmacht doorlopend een reddings heli op Terschelling staan. Zeven mi nuten later lag de gewonde die met zijn schietstoel het vliegtuig verlaten had, al in een Leeuwardens zieken huis, aldus de woordvoerster. ZOETERMEER, 27-8. De CAO- onderhandelingën in de metaalin dustrie zijn woensdagavond af gesprongen op de eis van de vakbon den tot een loonsverhoging voor de gehele metaalindustrie van één pro cent. De werkgevers wilden niet aan deze eis toegeven tijdens het overleg in Zoetermeer. De metaal kan geen extra-kos tenverhoging verdragen waar geen produktiviteitsverhoging tegenover staat, aldus, ir. Ter Hart, voorzitter van de Werkgeversorganisatie FME. Wel eens waren werkgevers en werknemers het over het volledige prijskompensatie en een wijziging in de beloningsstruktuur, die een her ziening zou inhouden van de belo ning van ondermeer vakmanschap, onaangenaam werk en een verbete ring van de arbeidsomstandigheden. Studiegroep Ook werd overeenstemming be reikt over het instellen van een stu diegroep die het verzuim in de bedrij ven zou moeten bestuderen. Voorts werd een uitbreiding van de vakan tie overeengekomen tot 22 dagen plus twee extra roostervrije dagen in 1980 en drie in 1981. De zogenaamde vredesplicht (niet staken tijdens de looptijd van de CAO) was volgens Ter Hart geen breekpunt meer.' Advertentie Enkele uren na een nieuw ingrij pen door de marine in de geblokkeer de oliehaven Fos-sur-Mer, waarbij vier vissers gewond werden, ver klaarde deregering wederom, dat zij zal voorkomen dat de „arbeidsplaat sen en de toekomst" van de havens in gevaar komen. Te vaag De vakverenigingen hebben de aangekondigde hulpmaatregelen, die vooral de marktorganisatie en de modernisering van de kleine vissers vaartuigen betreffen, als te vaag van de hand gewezen. Wel zal de regering van de Europe se Gemeenschap in Brussel eisen, dat er voor eind 1980 als noodzakelijke voorwaarde voor de ontwikkeling van alle soorten van visserij wordt besloten tot een doeltreffende visse- rijpolitiek. In Le Havre is het sleepbootperso- neel in staking gegaan als protest te gen het gebruik van marine en poli tie tegen de vissersstaking. Boulogne-sur-Mer, waar het konflikt vier weken geleden uitbrak wegens het plan van de reders tot inkrim ping van personeel, is door vrachtau to's geblokkeerd. De chauffeurs pro testeren tegen de belemmering van vrachauto's met geïmporteerde vis. JAKARTA. De Indonesische Mo hammedanen die in september naar mekka vliegen om hum pelgrimmage naar de Ka'aba te maken, zijn ge waarschuwd geen draagbare kook- toestelletjes mee in het vliegtuig te nemen, om te voorkomen dat zich de- ramp herhaalt die vorige week het le ven koste aan 301 inzittenden van een Saoedi-Arabisch vliegtuig. Dit vloog door zo'n toestelletje in brand en verongelukte. Volgens de Franse pers is het kon- flikt uitgegroeid tot een grote poli tieke krachtmeting. Vooral de kom- munistische vakcentrale CGT zou haar krachten met de overheid wil len meten. SAN SALVADOR. De regering van de Middenamerikaanse staat El Salvador heeft in de nacht van dins dag op woensdag besloten haar am bassadeur van Jeruzalem naar Tel Avib te verplaatsen. Daarmee is het aantal landen dat nog een diploma tieke missie in Jeruzalem houdt te ruggelopen tot vier: Panama, Colum bia, Bolivia en de Dominicaanse Re publiek. Na Venuzuela, Uraquay, Chili en Ecuador besloten dinsdag ook Nederland en Haiti hun ambas sade uit Jeruzalem terug te trekken. HAVANA, 27-8. Het Amerikaanse vliegtuig dat gekaapt werd tussen New York en Miami, landde op de luchthaven van Havana De drie ka pers hebben zich overgegeven aan de politie. Het toestel van de Amerikaanse luchtvaartmaatschappij Eastern Air lines werd boven de staat Virginia gekaapt. Drie mannen dwongen de dertienkoppige bemanning koers te zetten naar Cuba en dreigden het toestel in brand te steken. Zij hadden flessen met bbnzine bij zich. Het toestel had 224 passagiers aan boord. Niemand is bij de kapingsak- tie gewond geraakt. DEN HAAG, 27-8. Minister Tuijn- man (verkeer en waterstaat) heeft de streek- en stadsvervoerbedrijven toestemming gegeven 1400 nieuwe bussen te bestellen over de periode 1981 t/m 1983. Met de aanschaf van de bussen, die in Nederland zullen worden besteld, is een bedrag van 260 miljoen gulden gemoeid. Voor het eerst wordt de bestelling van autobussen voor een langere pe riode geregeld. Dit maakt een goede materieelplanning binnen de ver voerbedrijven mogelijk. Het is ook van belang voor een doelmatig on derhoud. a.s. zaterdag 30 augustus en zondag 31 augustus Gerard Reve's PLEUNI TOUW MARINA DE GRAAF ASTRID NIJGH GERARD COX Regie: Paul de Lusianel Producent: Manhijs van Heijningen Lees de Elsevier paperback I Aanvang 20.00 uur -16 jaar PARIJS, 28-8. De Franse regering heeft woensdag gew.eigerd.de al weken stakende visssers verder tegemoet te komen. Onder voorzitterschap van pre sident Valery Giscard d'Estaing bevestigde het kabinet slechts de lijst met hulpmaatregelen die de dag tevoren door de minister van vervoer Joel le Theule was ingediend. ARNHEM, 26-8. De Arnhemse poli tie heeft de moord op de 12-jarige Ka rin Nathans uit die stad opgelost. Een 23-jarige Engelsman uit Man chester heeft bekend het meisje vrij dagavond 1 augustus aan de Stads- blokkenweg in Arnhem-Zuid te heb ben verkracht en gewurgd. De Engelsman was in Arnhem met drie landgenoten achter gebleven na een reis met een autobus door Euro pa. De bus raakte defekt en de vier bleven in Arnhem wachten op onder delen en de reparatie. De Arnhemse politie en het Gelder se recherche-bijstandsteam kwamen de dader op het spoor, via een getui ge, die anderhalf uur voor het mis drijf met de Engelsman dicht bij de plaats van de moord had gesproken. De dader heeft later zelf de sportfiets van het meisje in de Rijn gegooid. De man heeft in Engeland al een gevan genisstraf van vijf jaar, ook wegens verkrachting, achter de rug. Het vreemde in deze zaak is, dat de dader en zijn drie landgenoten twee dagen na de moord door de Arnhem se politie werden aangehouden en op het bureau verhoord. De politie wil de weten of zij geldige papieren en voldoende geld bij zich hadden en waarom zij in de defekte autobus sliepen. Met de aankoop van deze 1400 bus sen wordt de komende drie jaar het wagenpark vernieuwd en aangevuld. 5400 bussen Momenteel zijn er 5400 bussen in gebruik bij streek- en stadsvervoer. Een stadsbus wordt in 10 jaar afge schreven, bij een streekbus gebeurt dit in 12 Va jaar. Eerder dit jaar gaf de minister toestemming aan de NS om 220 wa genstellen te bestellen, waarmee een bedrag van 345 miljoen gulden is ge moeid. Iedere dinsdag en donderdagmiddag Renesse Hervormde kerk. Bezichtiging. 14.00 - 16.00 uur. Iedere woensdagavond Renesse Start en inschrijven V.V.V. Fietspuz- zeltocht. 19.00 - 19.30 uur. Van 21 t/m 30 augustus Zierikzee Gravensteen, tentoonstelling Weef- kring Schouwen, dagelijks van 10.00 - 17.00 uur en donderdagavond van 19.00 - 21.00 uur. Donderdag 28 augustus Zierikzee Ned. Hervormd Verenigingsgebouw; Bijeenkomst N.C.V.B., afdeling Zie rikzee, 19.30 uur. Vrijdag 29 augustus Zierikzee Theo ThijSsenschool, Maltafeest, 17.00 uur. Verenigingsgebouw. Ledenvergade ring danklub Zierikzee. 19.30 uur. Noordgouwe Hotel Van der Weijde; Jaarvergade ring K.N.B.B. Distrikt Schouwen- Duiveland, 19.30 uur. Middelburg Provinciehuis. Vergadering van het overleg aanvraag emancipatiewerk ster. 14.00 uur. Zaterdag 30 augustus Zierikzee Concertzaal, filmvoorstelling „Lieve jongens", 20.00 uur. Bolwerk. Plantenwerkgroep verza melen om 21.15 uur. W est erschouwen Plompe Toren; Start Vossenjacht Communicatievereniging Schouwen- Duiveland 20.00 uur. Oosterland Kringconcours, Jacobsweg 1. 9.00 uur. Bruinisse Kerkplein. Kinderbraderie. 1Ö.00 uur. De muziektent. Lampionoptodht. 20.30 uur. Zondag 31 augustus Zierikzee t Sporthandel Onderdak; Badmintc|n- toernooi (finales) 13.00-18.00 uur Concertzaal, filmvoorstelling „Lieve jongens", 20.00 uur. I Brouwershaven Markt. 9.00 uur. R.T.C. Schouwen- Duiveland, Dorpentocht 80 km. Maandag 1 september Middelburg Provinciale griffie, advieskommissit waterstaat (polders en wegen), 15.i~" CASTRICUM, 27-8. Al enige dagen spoelen op het strand tussen Castri- cum en Callantsoog grote hoeveelhe den glazen flesjes aan. De flessjes be vatten „Tiopental", een geel, poeder achtig narcosemiddel dat bij inwen dig gebruik kan leiden tot ernstige vergiftiging. De flesjes zijn gedeelte lijk gevuld en zijn ongeveer 5,5 cm. lang met een doorsnede van 2 cm. De afsluiting bestaat uit een door met koperkleurig metaal afgedekte rub beren stop. Op de stop staat een cir kel met pijl afgedrukt. SLUISKIL, 27-8. Op een schrootop- slag- en verwerkingsbedrijf in Sluis kil heeft een partij vaten waarin nog resten van fosfor zaten, door zelfont branding vlam gevat. Dit gebeurde toen de vaten werden geplet.. Brandweerkorpsen uit Sluiskil en Sas van Gent beperkten zich tot het nathouden van het omliggen schroot. De fosforvaten zijn afkomstig van Broom Chemie en Broom Derivaten- bedrijf uit Terneuzen. De gemeente Sas van Gent stelt een onderzoek in ingevolge de hinderwet. Iedere woensdagmiddag Noordgouwe Verenigingsgebouwtje, 14.00-16.00 uur, kinderklub. Iedere donderdag Zierikzee Poststraat 37: Wereldwinkel Schou wen-Duiveland; 9.30-16.30 uur en van 18.30 - 21.00 uur. Iedere tweede dinsdag van de maand Zierikzee Rode Kruis-gebouw, 16.00-17.00 uur, adviesburo van de A.N.I.B. Bellen voor huisbezoek de nummers (01116) 2064,(01115) 1761. Van maandag t/m zaterdag tot 1 september Dreischor Landbouwmuseum, 13.30 - 16.30 uur. Iedere donderdag in juli en augustus Zierikzee De Beurs; openlucht-schaken; 19.00 - 21.00 uur. Burgh-Haamstede Rekreatiezaal Duinoord; „Beter be-1, wegen voor ouderen", groep I 14.00 uur, Groep II 15.00 uur. Serooskerke Dorpshuis, „Beter bewegen voor ou deren", 16.00 uur. Bruinisse Dorpshuis, Voorlichtingsbijeen komst voor ondernemrs detailhandel en horeca bedrijven, 20.00 uur. Dinsdag 2 september Zierikzee 's Landskamer, algemene bestuurs vergadering Waterschap Schouwen- Duiveland, 14.00 uur. Serooskerke Dorpshuis; Gymnastiek voor sames van 16 tot 60 jaar, 19.30 uur. Middelburg Provinciehuis, statenkommissie on derwijs, 19.30 uur. Provinciehuis, vergadering kommis sie ruimtelijke ordening en streek plannen, 17.00 uur. Woensdag 3 september Zierikzee Grachtweg 4, UW fietstocht, 13.30 uur. Dreischor Dorpshuis; Bejaardensoos, 14.30 uur. Donderdag 4 september Haamstede Gemeentehuis, Kommissievergade- ring sport- jeugd- en culturele zaken, 19.30 uur. Zonnemaire Café Bommenede; Klaverjas- wedstrijden, 20.00 uur. Vrijdag 5 september Goes Prins van Oranje, speelfilm „Joni". 20.00 uur. Zierikzee Stadhuis, ZVU avondkonsert m.m.v. Gustav Leonhardt, 20.00 uur. (01110)2255 Telefoonnrs. na halt zes Redaktie (01110)4669,(01110) 5396

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 2