é\G\ d ONRUST OP „NEELTJE JANS" DOOR VONDST VAN MERKWAARDIGE BOL Knelpunten bij verenigingen door gebrek aan financiën, kader en goede akkommodatie 995 275 MANDARIN WODKA SANGRIA ROBIJN Vice-premier Jagielski meldt akkoord in Polen DE ZIERIKZEESCHE COURANT TNO-onderzoek nog weinig resultaat Nog verschil van mening Vergadering welzijnskommissie Zierikzee ijskoud de lekkerste hele fles het zomerse aperitief fles jonge jenever vieux **ter 1295 nu WA> uar PÊ e».r ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 28 augustus 1980 137ste jaargang Nr. 22766 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11. 4301 HH Zierikzee. Postbus 1. 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 27,50, per jaar f 103,50. Losse nummers 55 cent. De abonnementsprijzen zijn inclusief 4% BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 38 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) f 4,84. Vraagt onze contractprijzen! De adver tentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. In dit nummer: Vissterfte in Varreput Zierikzee BURGHSLUIS, 28-8. Een onderzoek bij TNO in Rijs wijk naar aard en herkomst van de merkwaardige piep schuimen bollen, waarvan er één bij het werkeiland „Neeltje Jans" is gevonden, heeft tot woensdagochtend weinig resultaat opgeleverd. Radio-aktieve, giftige of explosieve eigenschappen zijn niet ontdekt, hoewel twee mannen die maandag op het strand bij 's Gravenzande een bol openden, last kregen van verlammingsverschijn selen. Vinders van de bollen wordt daarom toch gewaar schuwd van de de bollen af te blijven. TNO hoopt van daag (donderdag) een onbeschadigde bol te pakken te krijgen. Zo zag de bol er uit, nadat hij met kracht was opengebroken door twee Zie- rikzeese jongelui. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Maandag werd de eerste vreemde bol op het strand van 's Gravenzande aangetroffen. Daarna zij er gevonden op het werkeiland „Neeltje Jans" en in Noordwijk. De vondst aan de glooiing van het werkeiland te Burghsluis heeft dins dagmiddag heel wat instanties aan het werk gezet om de afkomst en het doel op te sporen. De vinders waren Peter de Ruijter, werkzaam bij Dosbouw, zijn broer Marijn (14 jaar) en Willem de Vries (14). Zij ontdekten de bol, blauwach tig van kleur ter grootte van een voetbal, maandagavond langs de vloedlijn van de waterkering aan de oostzijde. De uit Zierikzee afkomstige jonge lui besloten de bol open te maken. Het omhulsel was van tempex (piep schuim) en daarin zat een harde ron de kern. Op het werkeiland werd de kern op een betonnen blok met een hamer bewerkt tot het bolletje brak. Binnenin zat een soort poeder. Dat was alles en de jongelui lieten de boel daar achter. Vinders onwel Met andere werknemers werd wel over de vondst gepraat en dinsdag ochtend kwam het bericht dat bij 's Gravenzande op het strand een der-' gelijk voorwerp was gevonden. De vinders hadden de boel thuis in een schuurtje gedemonteerd, waarna zij onwel waren geworden en met ver lammingsverschijnselen en ademha lingsstoornissen naar een Haags zie kenhuis vervoerd. Een veiligheidsbeambte van het werkeiland sloeg toen alarm. De Rijkspolitie stuurde een G.S.A. met de wachtmeesters Philipsen en De Vries naar het werkeiland om de resten van de bol op te halen. Deze werden in een paar plastic- zakken verzameld, dicht geknoopt en in de politieauto neergelegd. Paniek Onderweg, beide wachtmeesters waren net de noodbrug gepasseerd, kwam via de mobilofoon de waar schuwing: „dumpen die boel want het is radio-aktief!". Onmiddellijk werd er bij het tolcontrolehuisje van de brug gestopt. De plasticzak werd aan de zeezijde langs de weg neerge zet en de plaats afgebakend. Alle instanties werden direkt op de hoogte gesteld, o.a. de reg. brand- weerkommandant ing. J. Beenhak ker uit Middelburg', de burgemeester van Veere (de plaats van de vondst is grondgebied van Veere) en de reg. In- spekteur Milieu A. Spoelstra uit Mid delburg. Een speciale brandweerauto met apparatuur voor radio-a ctieve voor werpen en een voor dit doel getrain de bemanning kwam ijlings naar de noodbrug en daar werden de restan ten scherven met de geigerteller ge- kon troleerd, maar straling werd niet. ontdekt. De beide brandweermannen waren voor dit werk in special gaspakken gestoken. Tevens werden volop foto's gemaakt, bestemd voor de on- derzoekstinstanties, voor de NOS en de kranten. Vanuit Vlissingen Oost werd van Hoechst een z.g. zuurcon- tainer gecharterd, waarin de resten werden gedeponeerd en hermetisch afgesloten. De Rijkspolitie nam de bolresten in beslag en met een Hoechst-auto werd de container naar de brand weerkazerne in Vlissingen gebracht en veilig gesteld. Woensdag ging het transport naar het TNO in Delft voor onderzoek. De vinders werd aangeraden om in dien zij ook maar de minste lichame lijke stoornissen zouden opmerken, zich onverwijld in verbinding te stel len met hun huisarts. Op diverse duinovergangen en op de stranden werden in de loop van dinsdag waar schuwingen opgehangen om bij het vinden van dergelijke bollen er van af te blijven en onmiddellijk de poli tie te waarschuwen. BRUSSEL. Het Europees parle ment zal in zijn volgende vergade ring, volgende maand in Straats burg, over de ontwikkelingen in Po len spreken. Dit gebeurt aan de hand van een rapport van de politieke kommissie over de mate waarin in Polen de rechten van de mens wor den nageleefd. PARAMARIBO. Surinaamse vak bonden zijn in principe bereid op ver zoek van de Surinaamse autoriteiten vier mensen aan te wijzen die de re gering van advies moeten gaan die nen. Dit hebben de leiders van de Su rinaamse vakbonden bevestigd tij dens een gesprek hierover met de Su rinaamse president Chin-A-Sen. WARSCHAU, 27-8. De Poolse vice- premier Jagielski heeft woensdaga vond voor de televisie meegedeeld, dat de Poolse regering en het over koepelend stakingscomité in Gdansk op de meeste punten in principe over eenstemming hebben bereikt. Zelfs over het lastige punt van de vrije vakbonden zou men in principe tot een akkoord zijn gekomen. Jagielski leidt de regeringsdelega tie die met het stakingscomité in Gdansk onderhandelt. Ondanks dat er volgens hem in principe een akkoord is bereikt op de meeste punten, onderstreepte Ja gielski echter ook dat er nog steeds verschillen van mening bestaan tus sen de stakers en de regering. Hij vertelde niet waarover, experiment Uit bronnen dichtbij het beperkte comité heeft het overkoepelend sta kingscomité in Gdansk de bevesti ging gekregen dat de Poolse regering in Principe akkoord is gegaan met de vorming van vrije vakbonden die on afhankelijk zijn van staat en partij. De regering zou dit beschouwen als een nieuw experiment voor het socia lisme, zo verluidde woensdagavond uit dezelfde bron. ZIERIKZEE, 26-8. Ongeveer zevenenzestig procent van de Zierikzeese verenigingen en groeperingen heeft mede werking verleend aan de enquête in het kader van de de centralisatie van het welzijnsbeleid. Van de zesenzeven tig uitgestuurde vragenformulieren, werden er twee-en- vijftig ingeleverd terug ontvangen. Deze mededelingen deed de heer M. A. Sweere, sekretaris van de gemeente lijke welzijnsadvieskommissie dinsdagavond tijdens een openbare vergadering van deze kommissie in het stadhuis. Advertentie ZIERIKZEE: Verrenieuwstraat 2 De sekretaris gaf de kommissiele den aan de hand van de antwoorden op de enquêteformulieren een ex cerpt van de gegevens, die door de Zierikzeese verenigingen werden aangedragen. Bij de meeste groepen blijken de knelpunten vooral te zit ten in gebrek aan goede akkommoda tie, financiën en kader. Drie hoofd punten die ongetwijfeld aan de orde zullen komen bij de vaststelling van het gemeentelijk welzijnsplan. Twintig verenigingen lieten weten een geschikte akkommodatie te heb ben, zes spraken over een tamelijk geschikt onderkomen en zestien groeperingen noemde de hen ter be schikking staande akkommodatie niet voldoende. Dit laatste werd vooral door de sportverenigingen aangedragen. „Een duidelijk knel punt", was de mening van kommis sielid de heer J. de Kreuk, maar de voorzitter van de welzijnskommis sie, burgemeester Th. H. de Meester zei meer te denken aan het uitoefe nen van een soort pressie. Subsidie In 1979 werd door 29 verenigingen subsidie aangevraagd, 22 lieten we ten dat niet te hebben gedaan. Dertig groeperingen antwoordden geen sub sidie te hebben ontvangen.negentien verenigingen Uregen wel een ge meentelijke bijdrage. Verder zelden dertig klubs van plan te zijn in de toekomst bij de gemeente voor een subsidie aan te kloppen Op de vraag hoe groot het leden bestand is, gaf de Stichting Sociaal- Advertentie I krat 12 flesjes, 30 cl |98 Brandweerlieden in speciale pak ken ontfermen zich over de vreemde, piepschuimen bol, die op het werkei land Neeltje Jans" werd aangetrof fen. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 12 pagina's. i De stilte der natuur heeft vele geluiden. Henriet te Roland Holst Kultureel Werk Poortambacht een aantal van 3000 (het totale inwoner tal van deze stadswijk) op. Het komi- té Avondvierdaagse noemde 2800 le den en het CJV kamp noteerde 2000 mensen. De sekretaris was van me ning dat deze cijfers niet relevant zijn, omdat in deze gevallen niet van leden, maar van gebruikers sprake is. Vijfenzeventig procent van de groepen, die deelnamen aan de en quête blijken bij notariële aktie vast gestelde statuten te bezitten. Eenen zestig procent deelt mede een jaar verslag te hebben. Verder zegt vier ennegentig procent overleg met de le den te voeren over de te ontplooien aktiviteiten. Kommissielid de heer J. Groen plaatste een vraagteken bij dit percentage omdat naar zijn me ning niet duidelijk is hoeveel invloed dit overleg in werkelijkheid heeft. De sekretaris liet weten het opval lend te vinden, dat een groepering als de Unie van Vrijwilligers geen over leg met de gebruikers over de aktivi teiten zegt te voeren. Het ledenbestand van de Zierikzee se verenigingen is als volgt samen* (vervolg pagina 4) Verwachting tot vrijdagavond: Veel bewolking Veel bewolking en enkele perioden met regen of motregen; minimum temperatuur ongeveer 14 graden; middagtemperatuur morgen van 19 graden op de Wadden tot ongeveer 23 graden in het zuidoosten van het land; matige zuidwestenwind. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 1 tot 8. Min.-temperaturen: omstreeks 13 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 19 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor zaterdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 29 aug. Zon op 6.44, onder 20.32 Maan op 22.28, onder 10.52 Laatste Kwartier: 1 sept.: (20.08) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 29 aug. 6.44 18.08 11.46 Springtij: 28 augustus HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 28-8. Het K.N.M.I. deelt mede: Met zuidwestenwinden wordt vochtige lucht, waarin veel bewol king voorkomt, aangevoerd en moge lijk valt hieruit plaatselijk regen. De temperatuur wordt in de middag on geveer 20 graden. Vanmorgen was er in de ochtend eerst nog op veel plaatsen mist, maar de mistkansen voor de komende nacht zijn niet meer zo groot. Boven Scandinavië is de luchtdruk gedaald op de nadering van een de pressie, die ih zuid-Noorwegen en midden-Zweden 5 tot 10 millimeter regen bracht. Een lagedrukgebied op circa 1000 km zuidwest van Ijsland trekt in de komende dagen naar het oosten, ter wijl de luchtdruk boven de Golf van Biscaye en boven het Iberische schie reiland vrij hoog blijft, waardoor de aanvoer van oceaanlucht doorgaat. Het regengebied, dat gisteren bo ven zuidoost-Frankrijk lag is naar het oosten getrokken en bracht in de omgeving van Monaco 40 tot 80 milli meter neerslag in een periode van 24 uur. ,4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 1