ST A ATSSEKRET ARIS CRM BEPLEIT SELEKTIEVE GROEI REKREATIE WELZIJN AGENDA Gesprek Poolse regering en stakingskomité hervat Kampeermogelijkheden vergroten Konstruktiebedrijf in Schiedam failliet Flitsen uit het buitenland Domino- rekord Spoedig nota over Markerwaard Politie in aktie tegen fietsendiefstallen Varkens gestikt Klub der verveelde mannen Nederland verplaatst ambassade naar Tel Aviv ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Bemanning van „Isher" staat rederij toe lading te lossen Franse vissers hervatten blokkade belangrijke havens fc 2 DEN HAAG, 25-8. Een selektieve groei van het toe risme en de rekreatiemogelijkheden in Nederland dient enig soelaas te bieden voor het tekort op de reisverkeers- balans. Deze remedie staat staatssekretaris Wallis de Vries van CRM voor om het tekort op de Nederlandse reisverkeersbalans, dat is toegenomen van 288 miljoen gulden in 1967 tot circa 5,6 miljard gulden vorig jaar, te reduceren. ROTTERDAM, 25-8. Volgende week dinsdag zal de direktie van het konstruktiebedrijf Van Kooten Ver beek in Schiedam faillissement aan vragen, in verband met de zeer slech te gang van zaken bij het bedrijf.- Volgens distriktsbestuurder Van' Emmenes van de Industriebond FNV in Rotterdam betekent dit het ont slag voor alle 170 personeelsleden van het bedrijf. Deze week zal het personeel de laatste order afmaken. Staatssekretaris Hazekamp van ekonomische zaken acht het echter niet realistisch om te verwachten dat het tekort binnen enkele jaren tot het verleden zal behoren. De problemen op de reisverkeersbalans werden maandag besproken op een vergade ring van de vaste kommissies voor het midden- en kleinbedrijf en voor CRM van de Tweede Kamer over de nota toeristisch beleid. Staatssekretaris Hazekamp zal overwegen om de bouw van vakan tiedorpen in Nederland financieel te steunen krachtens de voorzieningen van de Wet Investeringsrekening (WIR). Daarbij met worden voorko men dat kopers van tweede wonin gen van deze subsidieregeling kun nen profiteren. Kampeer- mogelijkheden Bij de omschrijvingen „decentrali satie van het welzijnsbeleid" of „sociaal-kulturele aktiviteiten" zul len vele mensen reeds „de blik op on eindig zetten". Dat is jammer, want het zijn zaken, die de mensen de ko mende tijd direkt aangaan. Mensen, die vanuit hun hobby, geestdrift, verantwoordelijkheidsgevoel of van uit welke drijfveer dan ook werken aan de leefbaarheid van dorp of wijk spreken zelf vrijwel nooit van hun sociaal-kulturele aktiviteiten of over de decentralisatie van het welzijns beleid, waar ze zich in moeten ver diepen. De meesten spreken gewoon over hun muziekvereniging, hobby- klub, peuterspeelzaal, zangkoortje, enz., enz. Daar gaat het die mensen tenslotte om, om het goed te laten draaien van hun vereniging of klub. Voor velen betekent dat een enor me inzet. Vooral in een regio als Schouwen-Duiveland waar het be grip kleinschaligheid duidelijk leeft, komen vele aktiviteiten vaak neer op de schouders van een relatief klei ne groep enthousiastelingen, die bij wil dragen aan de leefbaarheid van wijk of dorp. Dat vergt, zoals gezegd, veel inzet van die mensen, maar ze zullen het met liefde doen, want het gaat tenslotte om hun vereniging. Een nieuwe taak wordt nu op de schouders van deze mensen gelegd. Ze moeten zich gaan bezighouden met het nieuwe gemeentelijk wel zijnsbeleid nu een nauwkeurig on derzoek heeft aangetoond dat het be leid ten aanzien van sociaal-kulture le aktiviteiten en de verdeling van het geld daarvoor beter bij de ge meentebesturen dan in Rijswijk (mi nisterie van C.R.M.) thuishoort. Bo vendien krijgt het partikulier initia tief zodoende weer een kans om over eigen belangen mee te praten. In theorie misschien prima uit gangspunten, maar in de praktijk blijkt het reeds nu wat anders te ver lopen. Na het voorbereidende werk voor het gemeentelijk welzijnsbe leid, kwam het in de regio tot de sa menstelling van de zogenaamde wel- zijnsadvieskommissies. De gevolgde procedure van samenstelling gaf in enkele gemeenten reeds reden tot het fronsen van de wenkbrauwen. Het politieke addertje bleek in sommige gevallen toen reeds onder het gras te zitten. Al te pessimistisch zijn voor de toe komst is misschien nog niet gerecht vaardigd, tenslotte moeten de ge telijke welzijnsadvieskommissies nog echt "gaan draaien. Afgewacht moet worden of de adviezen werke lijk afgestemd zullen zijn op de wen sen en behoeften van het partikulier initiatief en of de adviezen van de welzijnskommissies ook opgevolgd zullen worden. Per slot van rekening zal de uitein delijke beslissing over de verdeling van de (beperkte) geldmiddelen voor de sociaal-kulturele aktiviteiten toch bij de gemeenteraden liggen. Hoewel verwacht (en gehoopt) mag worden dat ook daar de wensen en behoeften van het partikulier initiatief zullen prevaleren, bestaat toch de kans dat het politiek addertje op ongewenste momenten uit het gras zal komen. Zouden de wensen en behoeften van het partikulier initiatief dan niet een beetje op de tocht komen te staan? In Zierikzee zou men daar nu reeds een treffend voorbeeld van kunnen vindenA.P WENEN. Te Zwentendorf aan de Donau, ten noordwesten van Wenen staat een gloednieuwe kerncentrale van staal en beton ongebruikt nadat twee jaar geleden de Oostenrijkers tegen het gebruik van kernenergie hadden gestemd. ROME. Een organisatie die zich „Comité voor het behoeden van de Islamitsche revolutie" noemt, heeft maandag gedreigd met aanslagen op Italiaanse en Franse firma's die vol gens haar Irak zouden helpen bij het maken van kernwapeps. LLAKONE. JAPAN, 25-8. i Twee Amerikaanse studenten i i van 19 jaar hebben maandag in Ji het Japanse vakantieoord Ha- i 1 kone een nieuw wereld-domi- i norekord gevestigd door j i 1 255.389 stenen in een ketting- i 1 i reaktie om te gooien. J i John Wickham van de i 1 Furham-universiteit in South I Carolina en Erec Klein van de 1 I Drake-universiteit in Iowa, J i waren hun aanslag op het i i bestaande rekord op 26 juli be- j 1 ponnen met het opzetten van i i 9.000 dominostenen per dag. Ze j 1 i kwamen tot 273.372 stenen in I verschillende kleuren en geo- i i metrische figuren. 1 Het nieuwe rekord, dat dat van maar" 169.713 stenen van Ji i de Brit Michael Carney verbe- i i terde, is volgens de organisato- 1 ren van het evenement, onmid- dellijk geaksepteerd door de I samenstellers van het Guin- j i i ness-record Book in Londen. 1 Begin volgende week, maandag, is er geen werk meer voor hen en zullen ze op straat staan, aldus de FNV- bestuurder. GDANSK, 26-8. De onderhandelin gen tussen de Poolse regering en het overkoepelende stakingscomité (MKS) zijn heden dinsdagochtend hetvat. Dat heeft de woordvoerder van het comité, de schrijver Lech Batkowski, in Gdansk meegedeeld. Eerder was de telefoonverbinding tussen Gdansk en Warchau hersteld. Daarmee voldeed de regering aan de door de MKS gestelde voorwaarde voor hervatting van het overleg. De stakers zullen in het overleg vooral de eis van vrije vakbonden naar vo ren brengen. JERUZALEM. De Israëliërs gaan met een nieuw kanaal water tappen uit de Middellandse Zee om dat te ge bruiken voor aanvulling van het wa ter van de Dode Zee, het opwekken van elktriciteit, het aanleggen van visvijvers, het werven van toeristen en mogelijk voor koeling van de eerste kernenergiecentrale van het land. De Dode Zee ligt 400 meter la ger en dreigt uit te drogen. NEW YORK. In het New Yorkse Central Park hebben ongeveer dertig mensen staan kijken hoe een man werd doodgeslagen, zo heeft de poli tie bekendgemaakt. De aanvaller probeerde zijn slachtoffer met een stuk ijzerdraad te wurgen en sloeg hem herhaalde malen met een stuk hout terwijl 30 tot 40 personen op on geveer 30 meter afstand toekeken. TEL AVIV. Westeuropese ambassa deurs hebben hun militaire attaché's opgedragen Israëlische militaire oe feningen op de bezette Golanhoogte niet bij te wonen zo heeft het Israëli sche ministerie van defensie bekend gemaakt. BANGKOK. In het zuiden van Thailand zijn vijftien personen, van wie de meesten leden van de grenspo litie, gedood toen hun auto op een landmijn reed die was geplaatst door communistische guerrillastrijders, zo heeft de politie bekendgemaakt. Het ongeluk gebeurd zondag in fchao Phanom, bijna duizend kilometer ten zuiden van Bangkok. STOCKHOLM. Koning Karei Gustaaf en koning Silvia van Zwe den kunnen voortaan hun eigen sa luutschoten afvuren. Bij een bezoek aan het 300 jaar oude Karslkrona kregen zij een miniatuur kanon als geschenk aangeboden. Het kanon is gemaakte naar het schiettuig dat zich aan boord bevond van het legendari sche oorlogsschip „Was". Karei Gustaaf en Silvia kregen er losse flodders en lonten bij Akkoord bereikt In de Kamer viel te beluisteren dat ook in de paasvakantie en de herfst vakanties .moeten kampeer- mogelijkheden worden geboden. De regering aanvaardde ook de voorwaarde van de stakers de onder handelingen rechtstreeks via de regi onale radio uit te zenden. Nadat een lid van de regeringskommissie aan vankelijk had gezegd dat zoiets op technische problemen stuitte formu leerde de MKS een ander voorstel. De eerste twintig minuten van de on derhandelingen zullen nu rechtstreeks worden uitgezonden en van de rest zal een montage van een uur worden gemaakt welke op later tijdstip wordt uitgezonden. Tenzij er op het laatste ogenblik nog wijzigingen optreden zal de rege ringsdelegatie net als zaterdag wor den geleid door vice-premier Jagiels- ki. „Goede hoop" Lech Walesa, één van de sta kingsleiders en lid van de MKS liet zich optimistisch uit over de uit komst van de onderhandelingen. „Ik heb goede hoop dat het een succes wordt", aldus Walesa. Florian Wis- niewski, ook lid van het presidium van de MKS, verklaarde: „Wij zullen economische concessies doen, wij zijn bereid af te zien van de loonsverho ging van 2000 zloty, maar wat betreft de vrije vakbonden zullen we niet marchanderen." PARIJS, 25-8. Na het „weekend bestand" hebben de Franse vissers maandag de blokkade van verschei dene belangrijke havens aan de At lantische kust en de Middellandse- zee-kust hervat. Vissersboten blok- NIEUW DELHI. Een aarbeving met de kracht van 5,5 op de schaal van Richter heeft maandag het noor den van India getroffen. Volgens be richten in de Indiase pers werden hierbij drie mensen gedood en vier gewond. Alle doden vielen in de streek van Jammu in de staat Kasj mier 650 kilometer ten noorden van Nieuw Delhi. Het epicentrum van de aardbeving bevond zich op ongeveer 450 kilometer ten noorden van de In diase hoofdstad. Wallis de Vries benadrukte in dit verband de wijziging in het ontwerp van de kampeerwet, die kamperen tot 1 november mogelijk maakt. De staatssekretaris van CRM was het niet eens met de opmerkingen van het kommissielid Van Leijen- horst (CDA) waarin werd gewezen op belemmeringen voor fietstoeristen in het merendeel vart de natuurgebie den. Het betreft uitzonderingen op de regel, zo meent de staatssekretaris. Het CDA-kamerlid diende een motie in waarin de regering wordt ge vraagd om maatregelen te treffen om het beleid voor de fietstoerist lande lijk te koördineren in om daarvoor voorzieningen te treffen. EMMELOORD, 25-8. Zeer binnen kort zal minister Tuijnman van ver keer en waterstaat de „nota over de ontwikkeling van het Markerwaard- gebied" aan de Tweede Kamer voor leggen. In deze nota, die de procedure van de planologische kernbeslissing zal volgen en waarin de regeringsbeslis sing - het voor een deel inpolderen van de Markerwaard - is neergelegd, staat verder, dat de inpoldering een gebied zal beslaan van ongeveer 41.000 ha, een vierkant met hoekpun ten tegenover Enkhuizen, Lelystad, Almere en Edam. De bewindsman heeft dit maan dagavond verklaard bij het slaan van de eerste paal voor de eerste fase van de nieuwbouw van het museum Schokland in de Noordoostpolder. UTRECHT, 25-8. Via gerichte ak- ties gaat de politie proberen het eu vel van fietsendiefstallen - een soort nationale plaag - te bestrijden. Fiet sendiefstallen vallen onder de zoge heten kleine misdaad, maar er zijn wel degelijk enorme bedragen mee gemoeid. In 1978 werden-in ons landbirca één miljoen fietsen gestolen ter waarde van ongeveer 180 miljoen gulden. In dat jaar werd er „slechts" voor 53 miljoen gulden aan auto's achterover gedrukt, aldus de politie maandag in Utrecht bij de presentatie van de fietsenaktie. Voornaamste doel van de aktie - waarvan het zwaartepunt v.alt in het „proefgebied" Zuidwest-Nederland - is het publiek aan te sporen meer aangifte te doen bij de politie en zorgvuldiger met hun karretje om te springen. keerden maandag opnieuw Frank- rijks grootste oliehaven Fos-sur-Mer bij Marseille, terwijl ook een kordon werd gelegd voor de tweede olieha ven van het land, Le Havre-Antifer Ook vracht- en veerboten van Le Havre worden door de blokkade ge troffen. De nieuwe aktie van de vis sers overviel de 2000 vakantiegan gers die maandag vanuit Le Havre naar Engeland wilden vertrekken. De vissers hebben zich de woede van minister van binnenlandse za ken Christian Bonnet op de hals ge haald door ook signaalboeien te ver wijderen. De minister kondigde strafmaatregelen tegen de vissers aan. Tot woensdag De havenautoriteiten zeggen overi gens dat de olietankers ondanks de blokkade de haven nog steeds kun nen bereiken. De vissers willen hun kotters zeker tot woensdag voor Le Havre laten liggen. Op die dag houdt de Franse regering zich bezig met de kwestie. De kotters namen maandag ook weer hun posities in voor de haven Duinkerken, en voor Bretonse ha vens. Op het eiland Re, voor de kust bij La Rochelle, zagen maandag 3000 tot 4000 toeristen zich de terugkeer naar het vasteland versperd. PORTO, 25-8. Op een boerderij in het noorden van Portugal zijn 650 varkens door verstikking om het le ven gekomen. Dit werd maandag in Porto bekendgemaakt. De schade wordt geschat op 2,5 miljoen Escudos (ongeveer honderdduizend gulden). De elektrische installatie van de varkensfokkerij werd door een zwa re storm beschadigd, waardoor het ventilatiesysteem van het bedrijf uitviel. Door de kombinatie van hoge temperaturen (30 graden Celcius) en het ontbreken van enige ventilatie zi jn de honderden varkens gestikt. LONDEN, 25-8. Voor de Brit ten die van verveling niet we ten wat ze doen moeten, is er goed nieuws, er is een klub voor hen opgericht die al 50 le den heeft. De klub is gevestigd in Roch dale in h.et o zo vervelende noordwesten van Engeland. Toegelaten wordt ieder van wiens gezicht de verveling af druipt. Is men eenmaal lid, dan kan men deelnemen aan diskussies over zaken die van geen enkele belang zijn en lezingen bijwo nen over ontzettend vervelen de romans van derderangs schrijvers uit Rusland. SEOEL. De Zuidkoreaanse autori teiten voor de staat van beleg hebben 17 politici vrijgelaten, onder wie ze ven ex-ministers die werden ver dacht van korruptie, zo is maandag officieel bekendgemaakt. LUANDA. Negen Angolezen zijn geëxcuteerd in Huambo nadat zij drie dagen eerder ter dood waren veroordeeld door de revolutionaire volksrechtbank wegens „misdaden tegen het volk en contra-revoluti onaire aktiviteiten", zo heeft de An golese radio bekendgemaakt. - TEHERAN/NEW YORK. De Iraan- se minister van buitenlandse zaken Sadegh Ghotbzadegh, heeft er bij het parlement in een brief op aangedron gen de Amerikaanse gijzelaars niet voor de rechter te brengen, zo heeft het weekblad Time gemeld. „Zo'n proces is, uit welke hoek je het ook bekijkt, niet in ons belang", aldus Ghotbzadeh in een vraaggesprek met het Amerikaanse blad. LAATSTE NIEUWS DEN HAAG, 26-8. De Nederlandse regering heeft heden (dinsdag) beslo ten de Nederlandse ambassade in Je ruzalem naar Tel Aviv te verplaat sen. Iedere woensdagmiddag Noordgouwe Verenigingsgebouwtje, 14.00-16.00 uur, kinderklub. Iedere donderdag Zierikzee Poststraat 37: Wereldwinkel Schou wen-Duiveland; 9.30-16.30 uur en van 18.30 - 21.00 uur. Iedere tweede dinsdag van de maand Zierikzee Rode Kruis-gebouw, 16.00-17.00 uur, adviesburo van de A.N.I.B. Bellen voor huisbezoek de nummers (01116) 2064,(01115) 1761. Van maandag t/m zaterdag tot 1 september Dreischor Landbouwmuseum, 13.30 - 16.30 uur. Iedere donderdag in juli en augustus Zierikzee De Beurs; openlucht-schaken; 19.00 - 21.00 uur. Iedere dinsdag en donderdagmiddag Renesse Hervormde kerk. Bezichtiging. 14.00 - 16.00 uur. Iedere woensdagavond Renesse Start en inschrijven V.V.V. Fietspuz- zeltocht. 19.00 - 19.30 uur. Van 21 t/m 30 augustus Zierikzee Gravensteen, tentoonstelling Weef- kring Schouwen, dagelijks van 10.00 - 17.00 uur en donderdagavond van 19.00 - 21.00 uur. Dinsdag 26 augustus Zierikzee Stadhuis, raadzaal; Openbare verga dering Kommissie Welzijn, 19.30 uur. Beatrixschool, voorlichtingsbijeen komst V.O.S. kursussen, 20.00 uur. Zonnemaire Dorpshuis, vertrekpunt Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen naar Neeltje Jans, 13.15 uur. Woensdag 27 augustus Zierikzee Mondragon. Lezing Junior Kamer. 20.00 uur. Donderdag 28 augustus Zierikzee Ned. Hervormd Verenigingsgebouw; Bijeenkomst N.C.V.B., afdeling Zie rikzee, 19.30 uur. Vrijdag 29 augustus Zierikzee Theo Thijssenschool, Maltafeest, 17.00 uur. Verenigingsgebouw. Ledenvergade ring danklub Zierikzee. 19.30 uur. Noordgouwe Hotel Van der Weijde; Jaarvergade ring K.N.B.B. Distrikt Schouwen- Duiveland, 19.30 uur. Middelburg Provinciehuis. Vergadering van het overleg aanvraag emancipatiewerk- ster. 14.00 uur. Zaterdag 30 augustus Zierikzee Bolwerk. Plantenwerkgroep verza melen om 21.15 uur. Oosterland Kringconcours, Jacobsweg 1. 9.00 uur. Bruinisse Kerkplein. Kinderbraderie. 15.00 uur. De muziektent. Lampionoptocht. 20.30 uur. Zondag 31 augustus Brouwershaven Markt. 9.00 uur. R.T.C. Schouwen- Duiveland, Dorpentocht 80 km. Maandag 1 september Middelburg Provinciale griffie, advieskommissie waterstaat (polders en wegen), 15.00 uur. Bruinisse Dorpshuis, Voorlichtingsbijeen komst voor ondernemrs detailhandel en horeca bedrijven, 20.00 uur. Dinsdag 2 september Zierikzee 's Landskamer, algemene bestuurs vergadering Waterschap Schouwen- Duiveland, 14.00 uur. Middelburg Provinciehuis, statenkommissie on derwijs, 19.30 uur. Donderdag 4 september Zonnemaire Café Bommenede; Klaverj as- wedstrijden, 20.00 uur. Vrijdag 5 september Goes Prins van Oranje, speelfilm „Joni". 20.00 uur. Brouwershaven Tonnenmagazijn, receptie 25 jaar Ge meenschappelijke Regeling Reini gingsdienst Schouwen-Duiveland. 16.00 uur. Zonnemaire Café Bommenede. 20.00 uur: Dans- en Bingo-avond Bond van Opzich- zelfstaanden. Zaterdag 6 september Goes Wilhelminapolder. Zeeuws Ploeg- kampioenschap 1980. 12.30 uur. Prins van Oranje, speelfilm „Joni". 20.00 uur. Zondag 7 september Zierikzee Bar Mirabelle, The Sammy Riming- ton Band, 21.00 uur. Maandag 8 september Zierikzee Groene Kruisgebouw Jannewekken 10, Kleutercursus, 14.30 uur. Dinsdag 9 september Zierikzee Caustraat 2a, kursus beter bewegen, 20.00 uur. Woensdag 10 september Middelburg Provinciehuis. Prov. kommissie milieubeheer. 15.00 uur. Zaterdag 13 september Zonnemaire Schoolplein, optreden kapel de „Gruttenpikkers", 19.00 uur. Dinsdag 16 september Zierikzee Prinses Julianaschool, kursus „Al ternatieve voeding", 19.00 uur. Maandag 22 september Nieuwerkerk Gereformeerde kerk Badhuisstraat. Interkerkelijke gespreksgroep, 19.30 uur. Dinsdag 23 september Dreischor Dorpshuis, gourmetavond Ned. Bond van Plattelandsvrouwen. Zaterdag 27 september Zierikzee Beurs, Rommelmarkt bazar, Gym nastiekvereniging Delta Sport. Maandag 29 september Zierikzee Rijksscholengemeenschap, kursus „Literatuur na 1945", 20.00 uur. (01110) 2255 Telefoonnrs. na half zes Redaktie (01110) 4669, (01110) 5396 ROTTERDAM, 28-8. De stakende bemanning bp het Panamese vracht schip „Isher" zal toestaan, dat de la ding van 2700 ton copra uit het schip gelost wordt. Dit in ruil voor de toe zegging van de rederij dat er te pra ten valt over een ITF-arbeids- kontrakt voor de Filippijnse opva renden, die vorige week in Rotter dam in staking zijn gegaan voor ho gere lonen en betere arbeidsvoor waarden. Het akkoord, dat maandagmiddag bereikt werd, betekent dat er geen uitspraak zal komen in twee korte gedingen, die zowel de reder als de ladingontvanger had aangespannen tegen ITF en bemanning. Het kort ge ding van de rederij zou maandagmid dag voortgezet zijn, maar ging nu niet door, Omdat de rederij heeft toe gezegd, dat hij op korte termijn (waarschijnlijk deze week nog) wil onderhandelen. Redelijke staat De maatschappij betaalt de 28 sta kers gemiddeld 500 gulden loon per maand. Onder ITF-kontrakt ligt dat op ruim 1200 gulden. De stakers eisen ook, dat de reder het schip in redelij ke staat brengt. De „Isher" is vol gens de ITF een drijvende doodskist. Het schip lekt aan alle kanten en is op ongeveer veertig punten afge keurd door de scheepvaartinspektie in Rotterdam. De reder wil in Rotterdam wat noodreparaties uitvoeren, aldus diens advokaten, om in ballast naar Noord-Spanje te gaan voor een de Ti nitieve reparatie. Telefoonverbinding hersteld Ook vracht- en veerboten getroffen 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 2