Reünie tijdens zilveren jubileum ,,De Zuidhoek" Noordgouwe moet nog geduld uitoefenen over dorpshuis DE ZIERIKZEESCHE COURANT Antwoord ministerie is binnen, maar Van Gelder Veldslagen in Sahara heeft haast met reorganisatie FNV Zeeland wijst nota „Doormodderen of durven" af Vijfentwintig- jaar Sociale Werkvoorziening Busbaan van Purmerend naar Amsterdam geopend KNMG vraagt maatregel spedalisteninkomens op te schorten '0/ /^STlEBIBUor^ A ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 26 augustus 1980 137ste jaargang Nr. 22765 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) REOAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11. 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 27,50, per jaar f 103,50. Losse nummers 55 cent. De abonnementsprijzen zijn inclusief 4% BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 38 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) f 4,84. Vraagt onze contractprijzen! De adver tentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. In dit nummer: Brouwershaven bij regionale brandweer Dit nummer bestaat uit 8 pagina's. geheim van te regeren is, onophoudelijk naar die stem van het publiek te luisteren, die men niet ongestraft mi nacht. E. Laboulaye BROUWERSHAVEN, 25-8. Het bouwen van een multi- funktioneel gebouw in Noordgouwe, dat tegelijkertijd als schoolvoorziening en als dorpshuis zou kunnen die nen, heeft het ministerie van onderwijs (met c.r.m. daar bij betrokken) zonder meer afgewezen. Dat was de enige mededeling die enige raadsleden maandagavond tijdens de raadsvergadering van Brouwershaven aan burge meester C. Slabbekoorn wisten te ontfutselen. Er was inderdaad bericht uit Den Haag ontvangen, maar de raadsvoorzitter wilde geen nadere mededelingen doen alvorens „de resultaten van dat bericht op een rijtje zouden zijn gezet voor een fatsoenlijke voorlichting." Hij zegde toe de zaak zo spoedig mogelijk te zullen afhandelen, maar dan „moet het wel voor de openbaarheid geschikt zijn." spraak worden gekomen", was zijn opvatting, „dan wordt de voorlich ting zinvoller." TEHERAN. Een „als Mullah ver momde Iraakse spion" is in Ahwaz in Choezestan terechtgesteld nadat een Islamitische tribunaal hem ter dood veroordeeld had, aldus het blad Aza- degan van maandag. De man Sjeik Safi Abdollah, „was voor de Iraakse regering naar Iran gestuurd om spionage-aktiviteiten te bedrijven", aldus het blad. Muzikale Engelse gasten zorgden zaterdag in Brouwershaven voor een verlengstukje van het toeristensei- zoen. Er was daar, in de muziektent op de Markt, een optreden van „The Hall Royd Young Peoples Band" uit Yorksire, terwijl op het plein een ge zellige rommelmarkt gaande was. Deze attrakties, plus het optreden van de Dansmariekes, trokken veel publiek, 's Avonds koncerteerde de band in de Nederlands Hervormde Kerk te Dreischor, samen met het koor Cellar Gospel Sevety" onder leiding van Bert Gebben uit Brou wershaven, dat dit jaar zijn tienjarig bestaan viert. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) KRIMPEN A/D IJSSEL: Er zijn geen direkte maatregelen nodig bij dc ontmanteling van het terrein van hel voormalige vuilverwerkingsbe- drijf EMK in Krimpen aan de IJssel. HAMBURG. Na meer dan twéé jaar stilstand levert de aan de Elbe gelegen atoomcentrale Brunbuettel in het Westduitse Sleeswijk-Holstein sinds zondagavond weer elektrici teit. De reaktor was in juni 1978 na een storing, waarbij ongeveer 1 ton radio-aktieve damp was ontsnapt, uitgeschakeld. TEL AVIV. De Israëlische defensie- leider, generaal-majoor Jehoschua Sagi, heeft maandag officieel kritiek geleverd op het feit dat de militaire attache's van de Bondsrepubliek Duitsland, Italië, Frankrijk en Enge land een uitnodiging tot het bijwo nen van manoeuvres op de Golan- hoogvlakte hebben afgeslagen. ALGIERS, 25-8- De guerrillastrij ders van Polisario in de westelijke Sahara hebben maandag meegedeeld dat zij vorige week 282 Marokkaanse soldaten hebben gedood in een van de hevigste veldslagen uit de laatste tijd. In een kommuniqué dat werd uit gegeven in Algiers stond dat in de slag van twee dagen bij Tan Tan 300 Marokkaanse soldaten waren ge wond en dat ruim 50 Marokkaanse voertuigen waaronder 7 tanks, wa ren vernietigd. (De Marokkanse autoriteiten heb ben vorige week in Rabat meege deeld dat in gevechten op 60 kilome ter van Tan Tan 200 guerillastrijders waren gedood. Het lijkt erop dat dit dezelfde gevechten waren.) Polisario vecht sinds ruim vier jaar om het bezit van de voormalige Spaanse Sahara die is ingelijfd bij Marokko. Een aantal personeelsleden van het Werkvoorzienings schap „De Zuid hoektijdens de koffiepauze in de kantine, waar over enkele weken de receptie gehouden zal worden ter ge legenheid van het 25-jarig jubileum. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Aldus zullen de bewoners van Noordgouwe tot de volgende raads vergadering moeten wachten eer ze weten waar ze aan toe zijn. Eerst pro beerde de heer C. J. de Munnik na mens de PvdA-fraktie wat meer dui delijkheid te verkrijgen, waartoe hij - omdat er in Brouwershaven geen rondvraag is - bij de ingekomen stuk ken een aanleiding vond, daarna pleitte zijn fraktiegenote mevrouw S. Loschacoff-de Kanter voor uitge breider informatie. „We weten dat het antwoord nega tief is uitgevallen", sloot de heer J. A. v. d. Bijl (CDA) zich bij de vorige sprekers aan. „Dat ligt er aan welke verwachtingen men erover had", al dus de burgemeester. De heer v. d. Bijl vond het toch maar onbevredigend dat er nog steeds geen mededelingen waren ge daan, nadat de zaak nogal was ver traagd. „D^r bevolking heeft recht op duidelijkheid en kan dat via een raadsvergadering verkrijgen", vulde mevrouw Loschacoff nog aan, maar de heer Slabbekoorn antwoordde dat dit op dit tijdstip absoluut niet moge lijk was. Na bestudering van het ant woord moet tot een behoorlijke uit- AMSTERDAM, 25-8. Het Van Gel der Papierconcern wil voor het einde van 1981 een herstrukturering door voeren, die enerzijds is gericht op het afstoten van in totaal 800 tot 900 ar beidsplaatsen en anderzijds op ver zelfstandiging van verschillende vestigingen door belangen daarin te verkopen aan derden. Volgens bestuurder F. van der Veer van de Industriebond FNV, is eind 1981 voor het bedrijf, waar 4000 men sen werken, de dead-line" omdat in 1982 moet worden begonnen met af betaling van leningen. Dat betekent voor Van Gelder in de jaren 1982-1983 een jaarlast van dertig miljoen gul den, oplopend tot veertig miljoen in 1984. Volgens Van der Veer heeft de raad van bestuur de grootste haast met het doorvoeren van de voor gestelde herstruktureringsmaatrege- len willen ze nog op tijd effekt sorte ren. De financiers hadden de afbeta lingsverplichtingen opgeschort tot 1982. Alternatief beleid bepleit VLISSINGEN, 26-8. Leden van de Industriebond FNV in Zeeland heb ben tijdens een vergadering in Vlis- singen de nota van het federatie bestuur „Doormodderen of durven", waarin inleveren van koopkracht voor behoud van werkgelegenheid ZIERIKZEE, 25-8. Vrijdag 23 september 1955 startte de avo ambtenaar J. Pieterse 's ochtends om 8.00 uur met twee werknemers de Sociale Werkplaats, in de voormali ge kleuterschool aan de Wevershoek. De heer J. Pieters, nu direkteur van de Stichting Federatie Sociale Werk voorziening in Zeeland, heeft niet kunnen bevroeden dat het povere begin uit zou kunnen groeien tot een bedrijf van allure met 170 mensen in dienst. Op 23 september aanstaande is het „dus" 25 jaar geleden, dat de kiem gelegd werd voor het Werkvoorzie ningsschap „De Zuidhoek" en dit feit zal niet ongemerkt voorbij gaan. Het zilveren jubileum zal in twee gedeel ten worden gesplitst: dinsdag 23 sep tember het officiële gedeelte, en de vrijdag daarop, 26 september, wordt het feest informeel gevierd. Het officiële gedeelte bestaat uit een receptie, (om 14.00 uur) die ge houden zal worden in de kantine van „De Zuidhoek". Tijdens deze bijeenkomst zullen waarschijnlijk een fors aantal spre kers het woord voeren. Opdrachtge vers, de oud-voorzitters en bestuursleden, alsook afgevaardig den van de inter-gewestelijke sociale dienst en gemeentebesturen, zullen uitgenodigd worden op deze receptie. Overigens werkt het personeel op de ze dag gewoon door, zij komen vrij dag aan de beurt. Tijdens de feestelijke dagen zal er ook een tentoonstelling te zien zijn van foto's van „De Zuidhoek", ge maakt door Joh. D. C. Berrevoets. Reünie Op vrijdag 26 september wordt er niet gewerkt, dan ligt het werk ge heel stil. Die dag wordt besteed aan het houden van een reünie voor wer kers én oudwerkers, waar ongeveer 500 man bij betrokken zullen zijn. Omdat de kantine te klein is voor dit gebeuren, wordt.de montagehal aan de Havenstraat ontruimd en enigs zins feestelijk aangekleed. „Het is niet de bedoeling dat er artiesten zul len optreden, maar dat er gewoon ge zellig een babbeltje met elkaar wordt gemaakt onder het genot van een drankje", aldus de direkteur J. Pom- per. Pleintheater In de avonduren wordt het feest verplaatst naar het Pleintheater van Aquadelta te Bruinisse. Alle werkers plus een huisgenoot, bestuur en lei ding met ook een huisgenoot, worden op deze avond verwacht. Op het programma van die avond staat onder andere het vertonen van de film „Sociale werkvoorziening Schouwen Duiveland", een film van D. Dool, bedrijfsleider van „De Zuid hoek". Men verwacht ongeveer 350 gasten. De avond zal om 19.30 uur beginnen en wordt muzikaal opgeluisterd door het muziekgezelschap „Enterprise" uit Goes. voorop staat, met grote meerderheid afgewezen, Uit de resolutie blijkt dat de Zeeuwse FNV-leden vinden dat het verminderen van de werkgelegen heid onder meer wordt veroorzaakt door het overbrengen door het be drijfsleven van kapitaal en produk- tie naar het buitenland, onder meer naar Amerika, waar Nederland met vele tientallen miljarden guldens een van de grootste investeerders is. Alternatief beleid In de resolutie wordt een alterna tief beleid bepleit met daarin onder meer andere besteding van over heidsgelden, waaronder een sterke matiging van de defensieuitgaven, de aardgasbaten voor honderd pro cent ten goede te laten komen aan de totale gemeenschap, aktivering van overheidsopdrachten en dergelijke. De Zeeuwse leden van de Industrie bond FNV vragen uitspraak over de ze resolutie van het federatiecongres dat dit najaar zal worden gehouden. PURMEREND, 25-8. Minister Tuijnman van verkeer en waterstaat, die maandagmiddag het eerste deel van de vrije busbaan tussen Purme rend en Amsterdam heeft geopend, te weten het stuk tussen Purmerend en Ilpendam, heeft bij die gelegenheid verklaard, dat ook elders in het land voorzieningen worden getroffen om bewoners van forensensteden snel naar de kern van de oude stad te brengen. UTRECHT. 25-8. De Koninklijke Nederlandse Maatschappij ter Be vordering van de Geneeskunst KNMG heeft in een telegram aan minister-president Van Agt ge vraagd om maatregelen gericht op in komensmatiging van vrije beroep soefenaren op te schorten. De rege ring heeft plannen om de inkomens van medische specialisten de komen de twee jaar gemiddeld 80.000 gulden te korten via prijsmaatregelen op de partikuliere en ziekenfondstarieven. De specialisten, die hun inkomen met 20 tot 30 procent zien teruggaan, hebben daar woedend op gereageerd en zijn onder meer van plan om, als de regering haar voornemen door drukt, de patiënt kontant te laten be talen. Verwachting tot woensdagavond: In het zuiden wolkenvelden Ten noorden van de grote rivieren droog en zonnig; minimumtempera tuur circa 10 graden; middagtempe- ratuur ongeveer 21 graden; matige oostenwind; ten zuiden van de grote rivieren wolkenvelden en een kleine kans op een bui; minimumtempera tuur rond 14 graden; middagtempe- ratuur ongeveer 21 graden; zwakke veranderlijke wind. Voor donderdag: Aantal uren zon: 3 tot 10. Min.-temperaturen: omstreeks 13 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 21 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor donderdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 27 aug. Zon op 6.41, onder 20.36 Maan op 21.33, onder 8.08 28 aug. Zon op 6.43, onder 20.34 Maan op 22.01, onder 9.30 Laatste Kwartier: 1 september (20.08) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 27 aug. 5.06 16.37 10.28 22.56 28 aug. 5.53 17.24 11.10 23.42 Springtij: 28 augustus

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 1