Zilveren" Joop Stoel ontvangt gouden speld „Koninginnekorpsen" op Taptoe Bru Jubilaris bij Kon. Zeelandia Presentatie boekje vogelfotograaf J. Vijverberg ïlolty- iqode STREEKNIEUWS Arabische Liga bijeen wegens ambassadekwestie „Luchtvaart" moet Europees denken Noodtoestand El Salvador ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 25 augrustus 1980 Nr. 22764 Jubilaris Joop Stoel krijgt van Zeelandia direkteur M. Doeleman de gouden speld voor 25 jaar trouwe dienst op de rever geprjkt. j (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) ZIERIKZEE, 32-8. In de sfeervolle bovenzaal van Mon- dragon werd vrijdagavond tijdens een ontspanningsbij- eenkomst de heer J. Stoel gehuldigd. Dè heer Stoel - ver der op de avond bij voorkeur Joop genoemd, herdacht op deze dag, dat hij 25 jaar geleden in dienst trad bij de Kon. Zeelandia, te Zierikzee. Ter gelegenheid van dit feit werd hem een receptie aangeboden. Drie sprekers voer den het woord tijdens deze geanimeerde bijeenkomst. Allereerst kreeg de heer M. Doele man, direktéur va!n Zeelandia, het woord. Hij begon zijn speech met te zeggen het „meneer Stoel" wat moei lijk uit de keel te krijgen. Hij hield het daarom maar op „beste Joop". Spreker memoreerde, dat het eigen lijk 18 juli feest had moeten zijn, aan gezien Joop op die dag in 1955 voor het eerst werk verrichtte voor Zee landia. „Maar", we waren bang dat er in juli veel mensen met vakantie zouden zijn en daarom is het wat uit gesteld". Verder noemde hij het verheugend te mogen konstateren dat er zovelen op de receptie gekomen waren, waar mee te kennen werd gegeven, dat Joop een bijzondere plaats in het be drijf inneemt. „Carlo"-fabrikage Joop Stoel kwam in 1955 helpen bij de fabrikage van Carlo. Niét voor lang, want spoedig daarna werd hij de eerste vorktruck chauffeur; In 1956 werd er door het bedrijf eeh éi gen tankwagen aangeschaft, die va naf dat tijdstip door Joop Stoel werd bestuurd. Volgens de heer Doeleman gebruiktei Joop altijd „het koppie" bij laden en lossen: niemand hoefde te assisteren bij het werk. De jubila ris werd afgeschilderd ais een onop- (Vervolg van pag. 1) Voordat de heer Jansen overging tot uitreiking van het eerste exem plaar van het boekje, legde hij uit waarom de keus gevallen was op dijkgraaf A. M. Geluk om als eerste deze speciale uitgave in ontvangst te nemen. De dijkgraaf bleek zijn liefde voor vogels voor een groot deel te danken te hebben aan zijn oud hoofdonderwijzer, de heer, Vijver berg. Anderzijds wilde de Natuur- en Vogelwacht pok waardering tonen voor het feit, dat het Waterschap door de eeuwen heen de inlagen voor een belangrijk deel in stand heeft ge houden. De dijkgraaf was wegens ziekte niet in staat het boekje zelf in ont vangst te komen nemen. Deze taak werd op zich genomen door zijn echt genote mevrouw T. H. Geluk-Delst. Ze kreeg tevens een fraaie bos rozen aangeboden. Het tweede boekje bleek bestemd voor de heer J. J. Vijverberg, zoon van de vogelfotograaf. Bij de aanbie ding van dit tweedè exemplaar sprak de heer Jansen tevens woorden van dank tot de familie Vijverberg voor het gebruik van het archief. Hij kop pelde daaraan ook het verzoek dit ar chief in de toekomst toch vooral niet over de gehele familie te versprei den, maar het eventueel over te dra gen aan het streekarchief. Mevrouw Geluk bracht namens haar echtgenoot, die herstellende is, dank en groeten over. Zij wenste de Natuur- en Vogelwacht veel sukses met deze uitgave en noemde het boekje een uitstekende manier om de herinnering aan een markante figuur te bewaren. Financiën Tot slot van zijn toerspraak dankte de heer Jansen het Waterschap voor de ontvangst deze middag. Verder wees hij erop, dat zijn vereniging met deze uitgave financieel wel wat veel hooi op de vork had genomen. Deze. situatie--was_ echter. enigszins verlicht door de bereidheid van de Vereniging to.tBehoucL.van Natuur monumenten fin Nédm-land en de Ver eniging tot' Bescherming van Vogels een ruim aantal boekjes af te nemen. Verder dankte de heer Jansen Het Wereld Natuurfonds voor de bereid heid naar wegen te zoeken om een deel van de financiële zorgen over te kunnen nemen. Dankwoorden werden verder ge richt aan het adres van Drukkerij La- kenman Ochtman, aan de auteurs en aan de redaktie. Zonder iemand te kort te willen doen, vestigde de heer Jansen speciaal de nadruk op de bij drage van Henk Doornekamp, die grafische verzorging en tekenwerk voor zijn Tekening nam. Voor me vrouw Doornekamp was er een fraai boeket rozen. Waarnemend dijkgraaf de heer M. J. Steur, omschreef vogelfotograaf Vijverberg als een belangrijk pionier en zei te hopen dat de Natuur- en Vo gelwacht in zijn voetspoor zal door gaan. De heer N. de Haan, vertegenwoor diger van de Vogelbescherming Zeist, noemde de uitgave van dit boekje een hele goede keuze. Hij wees erop, dat het destijds vooral de vogelfotografen waren, die de men sen enthousiast maakten voor de na tuur. Hij was van mening, dat hier niet alleen sprake was van een nostalgisch terugkijken, maar dat ook de jongeren het besef bijgebracht kan worden, dat er ooit iets anders is geweest, waar men naar terug kan werken. Bijdrage Dankwoorden namens de familie Vijverberg werden gesproken door de heer J. J. Vijverberg. Hij zei zelf niet in de fotografische voetsporen van zijn vader te zijn getreden, maar altijd wel onder de indruk te zijn ge weest als hij zijn vader op de tochten door de inlagen begeleidde. Als een soort speciale bijdrage aan de bijeen komst deze middag las de heer Vij verberg een verhaal van zijn vader voor uit de bundel: „Mensen die ik gekend heb". Het bleek een humo ristisch vertelsel, waar de aanwezi gen duidelijk plezier aan beleefden. Met een knipoog naar Dik Trom besloot de heer Vijverberg zijn toespraak met de woorden: „Vader was een bijzonder mens en dat was tie." Advertentie Elk topmerk in de mode heeft haar eigen stijl en aksenten Daarom hebben wij zoveel verschillende topmerken in huis. Dam 19 Zierikzee Tel. 01110-2816 Nu ook voor Hoeden eri shawls. vallend mens. Hij kwam altijd te vroeg en ging te laat weg, waardoor slechts weinigen hem echt kennen. „Hij gaat z'n gang, en het gaat altijd goed", aldus de direkteur. Enkele feiten uit het verleden werden opge haald. Omdat de heer Doeleman toch in het verleden was gedoken, had hij uitgerekend, dat Joop een slordige twee miljoen kilometer met de wa gen had afgelegd. In die tijd heeft hij twintig miljard liter olie voor het be drijf vervoerd, genoeg om voor de ge hele wereldbevolking elk twee olie bollen in te bakken! Spreker stond ook nog even stil bij de steun van de echtgenote van de heer Stoel. „Zonder vrouw had je het niet ge red vader!", daarbij de echtgenote in het zonnetje zettend. Uiteraard kwam de heer Doeleman niet met le ge handen: de gouden speld van Zee landia voor 25 jaar dienst werd de ju bilaris met genoegen opgespeld, en een enveloppe mét inhoud werd over handigd. Daarna zei de heer Doele man, dat de koffietijd al dik achter de rug was en verzocht om de glaas jes aan te rukken. Aldus geschiedde en Joop Stoel werd door de kollega's toegedronken. Voetbalelftal De heer Blom, aangekondigt als: vice-voörzitter van Zeelandia Ont spanning, fungeerde als spreekbuis namens de-kollega's. De heer Blom stond stil bij het feit, dat na het ver trek van Joop bij het voetbalelftal van het bedrijf, men geen kampioen meer geworden is. Dank werd Joop gezegd voor de kollegiaüteit in al die jaren. Blom had uitgerekend, dat Joop minstens 50.000 keer met de lichten had geknipperd; als groet aan koliega-chauffeurs. Ómdat Joop Stoel een enthousiast doe-het-zelver is, werd hij bedacht met een elektri sche slijpsteen, die in dank werd aan vaard. „Je zal wel denken: hij moet zo no dig nog een keer," waren de woorden waarmee de heer Doeleman opnieuw het spreekgestoelte beklom. Hij deel de mede, dat hij nu namens de heer Rasmussen sprak, direkteur van Emulsion Holland b.v. een dochter van Zeelandia. De heer Rasmussen had hem ge vraagd wat vriendelijke woorden te gen Joop te zeggen, omdat hij zelf niet in de gelegenheid was. Die vriendelijke woorden had de heer Doeleman al gezegd, en hield het daarom kort. Wel stipte hij nog eyen aan dat joop twéé bazen had, maar één loonzakje"! Öok van het dochterbedrijf, waar Joop ook olie voor rijdt, was er een geschenk: een telelens. Daarmee was het officiële gedeelte achter de rug en bleven de gasten nog een tijdje gezellig bijeen. MAASTRICHT. Als laatste provin cie van ons land krijgt ook Limburg een monumentenwacht. De voorbe reidingen voor de oprichting van een speciale stichting verkeren in een vergevorderd stadium, zo is door het provinciaal bestuur bekendgemaakt. ZIERIKZEE Bijeenkomst N.C.V.B. Donderdagavond 28 augustus be gint de Nederlandse Christen Vrou wen Bond, afdeling Zierikzee haar vergaderseizoen 1980-1981 in het Ned. Hervormd verenigingsgebouw in 't Vrije. Deze bijeenkomst draagt als thema: „Kreativiteit". De avond wordt verzorgd door mevrouw M. v. d. Bijl-Dalebout. Voor tijd: zie agen da. NOORDGOUWE Varkeersspiegel gestolen Afgelopen vrijdag is bij Caravan- park „De Stern", Noordgouwe, de verkeersspiegel ontvreemd. Deze spiegel, die stond opgesteld langs het Oosterweegje, is uitermate belang rijk voor het autoverkeer dat het kampeerterrein wil verlaten. Door dat de uitrit tussen de huizen ligt en het verkeer hard komt aanrijden, is de situatie daar nu uiterst gevaarlijk geworden. Kampeerders en buurtbewoners zouden het op prijs stellen als de spiegel zo snel mogelijk weer op zijn oude plaats tenjg zou komen. DAMASCUS, 24-8. De ministers van buitenlandse zaken van de Ara bische landen zullen op 11 september in de Syrische hoofdstad Damascus een bijzondere bijeenkomst houden ter bespreking van maatregelen „ter verheviging van druk op landen die nog diplomatieke missies handhaven in Jeruzalem". De bijeenkomst, die is belegd door de Arabische Liga, zal zich voorts bezighouden met de Israë lische annexatie van Oost- Jeruzalem. Syrië zal op die vergadering voor stellen dat de Arabische landen hun diplomatieke betrekkingen verbre ken met landen die deze annexatie erkennen, of een ambassade handha ven in Jeruzalem, aldus funktiona- rissen in Damascus. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) (Vervolg van pag. 1) heeft, heeft de toekomst, en dat heb ben ze in Middelburg goed begrepen. Vleermuis-solo Inmiddels was het negen uur ge worden en men maakte zich op voor de Taptoe. De lichtinstallaties werd aangestoken. Een vleermuis, wakker geworden van het geweld en het licht, verzorgde in z'n eentje een solo optreden. Sierlijk vloog het dier een rondje over het Taptoe-veld. De openingsfanfare werd gespeeld door de „Drumguards" uit Delft, die meteen daarna het eerste optreden verzorgden. Met de smetteloos witte ankiets en de bobby-helmen gaven zij een Engels-achtig optreden, daar bij voorafgegaan door de tamboer- maïtre met zijn zeer Engelse snor. Een korte tijd waande het publiek zich in Rio, vanwege de pittige carna val muziek. Kompleet met samba ballen, castagnettes en fluitjes werd het een uiterst verzorgd optreden. Onder de tonen van het bekende „Old soldiers never die" marcheer den zij af. Later op de avond kwamen zij terug in een geheel andere outfit. WASSENAAR, 25-8. De direktèur- generaal van de Rijksluchtvaart dienst, rar. H. Raben heeft maanda gochtend in Wassenaar een sterk pleidooi gehouden voor een ver nieuwde Europese luchtvaartpoli- tiek. In zijn toespraak tot de deelnemers van het kolloquium over de internatio nale burgerluchtvaart, dat van 25 tot en met 29 augustus op kasteel Oud- Wassenaar wordt gehouden, stelde de heer Raben dat Europa dringend be hoefte heeft aan een luchtvaartpolitiek die past bij de hedendaagse funktie eri plaats van de burgerluchtvaart, en waarin de ekonomische denkbeelden die gelden voor de rest van de industrie worden ingepast. SAN SALVADOR, 24-8. De rege ringsjunta in El Salvador heeft zater dag de noodtoestand in het hele land afgekondigd. De belangrijkste openba re diensten - waterleiding, elektrici teit, telexverbindingen en havens - zijn onder kontrole van het leger geplaatst. Volgens het in San Salvador bekend gemaakte dekreet zullen de employees van genoemde diensten onderworpen zijn aan de opdrachten van de militaire autoriteiten en zijn zij automatisch in de strijdkrachten geïntegreerd. De junta zegt dat de „voorlopige maatregelen" zijn getroffen wegens de serie „incidenten die zijn uitgelokt door de arbeiders, gemobiliseerd door linkse groeperingen". Niet wordt aan gegeven hoe lang de noodtoestand zal gaan duren. Dans Mariekes „Rust Roest" uit Zierikzee was aan de beurt. Vorige week, tijdens de Taptoe Renesse de beste van de daar aanwezigen, nu enigszins verdrongen door het Europese geweld. Toch lie ten zij ook hier een uitstekende in druk achter, niet in het minst door het gespeelde eigen werk. Geen noot werd gespeeld die er niet stond, geen pas verzet die niet was ingestudeerd. Vooral de majorettes hadden er duidelijk plezier in, getuige.de steeds lachende gezichten. Daarmee bewe zen zij niet zomaar „dansmariekes" te zijn. De batons werden sierlijk geslingers op een ,,twirling"-achtige wijze. Voortreffelijk! Waarschijnlijk mede in het kader van de emancipatiegedachte, was de D.I.O.-band uit Dordrecht uitgeno digd. Deze band, geheel bestaande uit dames, gaf een gave vertoning van zijn kunnen. Het werd een heel goed uitgevoerde show. - Het blijft wat vreemd een ^rêle jon gedame met de grote trom te zien rondsjouwen, maar zij kweet zich zonder zichtbare moeite van haar •taak. Overigens rijst de vraag of de aanvoerster van de groep nu ook een tamboer-maïtre heeft. Regio-korpsen Langzamerhand groeide het inmid dels verwende publiek naar de hoog tepunten van de avond: het optreden van de'beide „konirigirine-ko'rpsen" Juliana-zen. Beatrix.. Maar-eerst de korpsen.uit regio: „Nu met hope", uit Bruinisse en „Oefening en Uitspan ning" uit Nieuwerkerk. Uiteraard konden zij niet opboksen tegen het professionele geweld van de laatste korpsen, maar speciaal voor het ei gen publiek was het optreden toch ze ker geslaagd te noemen. Niet in het minst door de al genoemdè kleuter, die met zichtbaar genoegen meeliep in het majoretten-peloton. „New world" Daarna gaf „Juliana" uit Middel burg acte de présence. Zij gaven een show, die de naam „New World" meekreeg. Verschillden soorten mu ziek uit Amerika en Engeland wer den in een zeer snel tempo uitge voerd. Muziek uit „Oklahoma" film muziek uit de „Easy Rider", zelfs een kompositie van de Beatles: Hey Jude en een country-song werd op zeer ei gentijdse wijze vertolkt. Ronduit gedurfd was de uitvoering van de vijfde symfonie van Dvorak te noemen. Belicht door de schijnende maan kreeg de show een speciaal effekt, toen de vlaggengroepen de vlaggen neerlegden en zich begaven op het disco-dance-terrein. Daarbij werden zij bijgestaan door een in dé haast ge formeerd drumstel, samengesteld door een aantal „dikke trommen" en bekkens, dat door één man bespeeld werd. Een tweede optreden van de „Drumguards" uit Delft was grandi oos te noemen. Geheel geënt op, en uitgevoerd in het tempo van de Oosterse volken (slow-on), brachten zij Arabische muziek ten gehore. Ge tooid als echte woestijnbewoners speelden zij „Hava Nagilla", de „Perzische Markt" en nog een aantal Óosterse melodieën. De tamboer- maïtre werd ditmaal als éen sjeik. het veld opgedragen door een aantal fraai-ogende Delftse schonen. Na de sjeik afgeleverd te hebben, kwamen zij wederom ten tonele, nu met „Musthapha" in hun midden. Enig Bengaals vuur zorgde voor een feeërieke omlijsting. Alleen het vlie gend tapijt ontbrak nog. Een dave rend applaus was de beloning voor deze fraaie show. Superkorps „Beatrix Na dit unieke schouwspel gingen de aanwezigen er eens echt voor zit ten. „Beatrix" uit Hilversum was het laatste korps, en de roem was hen ver vooruit gegaan. Beschikkend over een eigen vrachtwagen en een aantal helpers langs de zijlijn, mag dit korps beslist professioneel ge noemd worden. Bordjes met nummers aan de kant van het veld moesten er voor zorgen, dat alles recht liep, een hele toer voor een zo massale groep. Even scheen de regen roet in het eten te gooien en er een waterballet van te maken, maar dat was maar voor even. Het voetbal veld werd in z'n geheel in bezit geno men door de enorme groep: het hele veld werd gebruikt. Bekende melodieën uit de Westside Story oogsten bewondering. „Maria" en „America" klonken prima in de oren. "De twee solisten op bugel en trompet behaalden een open doekje, hetgeen zeer verdiend was. De voor een fanfarekorps bijzonde re» intrumenten als pauken en-xilo- foons werden met .zeer groot enthou siasme bespeelt. Ook hier muziek uit Amerika en Engeland, benevens een kompositie van Stevie Wonder. Superlatieven schieten bijna tekort om dit schouwspel te beschrijven. Je moet het gezien hebben! Finale Na dit muzikaal genot traden alle deelnemers voor het voetlicht. De kleintjes van „Nu met Hope" droe gen elk een bordje met een letter, dat achter elkaar gelezen: 10 jaar Taptoe Bru, vormde. Tot slot van de avond werd door „Juliana" koraalmuziek ten gehore gebracht, waarbij de men sen op de tribunes lustig mee-neuriè- den. Daarna volgde het officiële Ta- toe signaal, geblazen door een eenza me trompetist vanaf de belich- tingstoren, gevolgd door hét spelen van het Vólklied door „Beatrix". Door alle aanwezigen werd het Wil helmus staande meegezongen. Slotwoord Burgemeester Hekman zei in het slotwoord, dat de hoge verwachtin gen verre overtroffen waren en noemde het een show van zeer hoog nivo. Alle deelnemers werd dank ge zegd voor het gebodene, ook de orga nisatoren: de plaatselijk evenemen tenkommissie, werden niet vergeten. Hij noemde de gedachte van zijn voorganger, burgemeester G. Hok ken, om een dergelijk evenemente jaarlijks te organiseren, een zeer goe de gedachte en vond het jammer dat de initiatiefnemer niet aanwezig kon zijn bij het tweede lustrum. Verder zei de burgemeester, dat er ook grenzen zijn aan het gebodene, en vond het voor de organisatoren moeilijk om dit hoge peil te handha ven. Hij wenstte deze sterkte voor de volgende Taptoe Bru. Een overzichts-foto van de finale. Op de voorgrond de peuters, die de show staten. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Het neusje van de zalm", Beatrix" uit Hilversum. i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 3