Wijzigingen in regering en partijleiding in Polen Specialisten zijn voorbarig met aankondiging akties AGENDA Diepgaande demokratisering beloofd Hittegolf in Spanje Konsumentenbond teleurgesteld Journalisten over nota Toeristisch Beleid van de Times in staking Aanslag op Nederlandse ambassade Beiroet Kabinet nog niet klaar met begroting Dienstenbonden: „doorbraak" arbeidstijd verkorting Syrisch vliegtuig neergeschoten Apothekers moeten vier procent inleveren Van der Schaar weg uit „De Kiokkenberg" Van Gelder gaat praten over verdwijnen honderden banen Spoorwegongeluk in Zweden Verkeersdode Lijk gevonden Tien kilo marihuana onderschept ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE 2 WARSCHAU, 24-8. De Poolse partij heeft zondag de kon sequenties uit de stakingen in de Oostzeehavens getrok ken en ingrijpende wijzigingen aangebracht in partijlei ding en regering. Partijleider Edward Gierek oefende in een bijzondere zitting van het centrale partijkomité en in een rede voor de televisie zelfkritiek en beloofde een diepgaande demokratisering. Premier Edward Babiuch, die de funktie pas sinds februari vervulde, is als regeringsleider vervangen door Jozef Pinkowski, sekretaris van het centrale partijkomité. Ontslagen zijn bijna allen, die voor de ekonomische en voorlichtingspolitiek verantwoor delijk waren. MADRID, 24-8. Een hittegolf zon der weerga sedert het begin van deze eeuw heeft in de afgelopen dagen Spanje „geteisterd" met temperatu ren die in het gebied van Andalusië 43 graden bereikten. Het was moeilijk daar de slaap te vatten daar de temperatuur 's nachts nauwelijks afnam. In Motril in de provincie Granada had het kwik om zeven uur in de ochtend al 36 graden bereikt. De sleutelpositie in de partij zal waarschijnlijk gaan bekleden de ge wezen minister van buitenlandse za ken Stefan Olszowski. Hij had op het jongste partijkongres zijn zetel in het politbureau en het sekretariaat van het centrale partijkomité verloren en was als ambassadeur naar Oost- Berlijn gezonden. Nu is hij opnieuw sekretaris van het CPC geworden en lid van het politbureau. Minister van financiën De leider van het plan, Tadeusz Wrzaszczyk is vervangen door mi nister van financiën Henryk Kisiel. Diens plaatsvervanger Marian Krzak wordt minister van financiën. Minister van buitenlandse zaken Emil Wojtaszek wordt CPC- sekretaris en als minister vervangen door zijn plaatsvervanger Jozef Czy- rek. Gierek beloofde in zijn tv- toespraak, dat hij aan de eisen van de stakers voor zover mogelijk tege moet zou komen. Hij herhaalde ech ter, dat slecht een socialistisch Polen een onafhankelijke staat met vaste grenzen en internationale autoriteit kon zijn. Hij deed een beroep op de stakers het werk te hervatten. Verlenging van de werkonderbreking zou de ma teriële schade en de politieke geva ren vergroten. Men kon het lot van het land niet op één kaart zetten. De stakende arbeiders op de Lenin- werf in Gdansk hebben zondagavond terughoudend gereageerd op de kon cessies en wijzigingen in regering en partij die door partijleider Gierik werden aangekondigd. „Lapwerk" De arbeiders zongen na afloop van de rede van Gierek, die via luidspre kers op de werf kon worden gevolgd, het volkslied en maakten het V- teken, maar stakingsleider Lech Wa lesa reageerde aanzienlijk gereser veerder. „Ons interesseert de rege ringswisseling niet. Het enige dat we willen zijn vrije vakbonden", aldus Walesa, Die Giereks beloften „lap werk", noemde. Van staatssekretaris Hazekamp LONDEN, 22-8. Voor het eerst in het 195-jarige bestaan van de Lon- dense „Times" zijn de journalisten van deze krant in staking gegaan. De journalisten besloten vrijdag met een tweederde .meerderheid tot sta king nadat de direktie een loonsver hoging van 21 procent, die was voor gesteld door onafhankelijke bemid delaars, had afgewezen. De direktie biedt 18 procent. De staking komt negen maanden na een zeer langdurige staking door het grafisch personeel tegen de in voering van nieuwe produktietech- nieken. Die elf maanden volgehou den staking heeft het voortbestaan van de Times in gevaar gebracht. BEIROET, 22-8. Naar de Neder landse ambassade in West-Beiroet, werd vrijdag een dynamietstaaf ge gooid. Een woordvoerder van het Mi nisterie van Buitenlandse Zaken in Den Haag deelde mede, dat de aan slag geen gewonden of materiële schade heeft veroorzaakt. „Er is zelfs geèn enkele aanwijzing dat de aanslag werkelijk op de Ne derlandse ambassade was gericht. De staf heeft via de radio gehoord dat er een ontploffing was geweest", aldus de woordvoerder. Inmiddels heeft Libanon de landen die troepen hebben geleverd voor Unifil om hulp gevraagd om een ein de te maken aan de verslechtering van de toestand in het betrokken ge bied. De direkteur-generaal van het Li banese ministerie van buitenlandse zaken heeft voor vrijdag de zaakge lastigden van Frankrijk en Noorwe gen uitgenodigd. In de komende da gen zou hij met de ambassadeurs van Nederland, Nigeria en Finland gaan praten. Duidelijk antwoord HARIS (ZUID-LIBANON), 24-8. Senator Jan Nagel (PvdA) krijgt van de artsen van het Nederlandse Unifil-detache- ment een pak Unif U-con dooms, gezien zijn vragen hier over begin dit jaar in de Eerste kamer. De senator vroeg zich toen af of de Uifil-maten wel daarover kunnen beschikken De artsen hebben het pakje met een begeleidende brief overhandigd aan het Tweede kamerlid Klaas de Vries, met het verzoek dit te overhandi gen aan het Eerste Kamerlid. De Vries heeft deze week sa men met andere Tweede Ka merleden een bezoek gebracht aan het Nederlandse Unifil ge bied. In de brief zeggen de artsen dat Nage de condooms ver dient „omdat hij als enige een medisch aspekt van het Unifil- detachement in het nieuws heeft weten te brengen, maar vooral om de overbodigheid van zijn vragen te onderstre pen". DEN HAAG, 23-8. „Ronduit te leurstellend", zo noemt de Konsu mentenbond de nota Toeristisch Be leid die is uitgebracht door staatsse kretaris Hazekamp van ekonomische zaken. Belangrijke elementen van toerisme komen niet in de nota voor, aldus de Konsumentenbond die graag onderwerpen als het reisbu reauwezen, de kampeerwet, het kansspelenbeleid en ontwikkelings samenwerking in de nota had gezien. De nota is nu meer een klaagzang over de slechte betalings- en reisba- lans, niet meer dan een stimulerings nota toeristisch bedrijfsleven, zo stelt de bond. Ook op de onderdelen die wel in de nota worden behandeld heeft de bond kritiek. Dat de nota pleit voor het uitbreiden van V W-arrangemen ten, waardoor de VW's zich meer op de verkoop van georganiseerde rei zen moeten gaan richten, kan leiden tot verdergaande kommercialisering van de VVV's. Objektiviteit De objektiviteit van deze organisa ties dreigt daarmee in het geding te- komen, meent de bond. De Konsumentenbond heeft onder meer ook kritiek op het streven, wat hij overigens op zich verheugend noemt, naar officiële klassifikaties voor de verschillende akkommoda- tievormen. Het stelt met teleurstel ling vast dat de staatssekretaris bij die klassifikatie wil uitgaan van vrijwilligheid en dat de konsument DEN HAAG, 22-8. De regering is nog niet klaar met haar begroting voor 1981. Vrijdagavond liet minister-president Van Agt de weke lijkse perskonferentie na kabinets beraad afzeggen met de mededeling dat „tegen de verwachtingen" nog geen overeenstemming was bereikt over enkele punten. Volgens een woordvoerder maak ten deze punten geen deel uit van de begr otings v r aagstukken Het kabinet zal zich heden(maan- dag)morgens weer over de begroting buigen. Het dreigt wel in tijdnood te raken, want het had eigenlijk de be groting donderdag al rond moeten hebben om niet de Raad van State en de staatsdrukkerij is tijdnood te brengen. er op geen enkele wijze bij wordt be trokken. Ook meent de bond dat de overheid te weinig konkrete plannen heeft voor de zo gewenste vakantiesprei ding. UTRECHT, 22-8. Het grootwinkel bedrijf Vroom en Dreesmann (331500 werknemers) is akkoord met invoe ring van een werkweek van 38 drie- kart uur per 1 januari 1982. Bestuur der P. Bruis van de Dienstenbonden FNV spreekt van een „doorbraak" bij de werkgevers in het grootwin kelbedrijf. Hij verwacht dat ook an dere grootwinkelbedrijven zoals Ahold het voorbeeld van V en D zul len volgen. De grootwinkelbedrijven in ons land tellen in totaal 100.000 werknemers. TEL AVIV, 24-8. Israëlische vlieg tuigen, die op „routinepatrouille" boven Zuid-Libanon waren hebben zondag na een kort gevecht een Syri sche Mig-21 jachtvliegtuig neerge schoten, zo meldt het Israëlische op perbevel. Alle Israëlische toestellen keerden op hun basis terug. Syrische straaljagers probeerden onze vliegtuigen te onderscheppen, aldus het opperbevel. DEN HAAG, 23-8. Het gemiddelde arbeidsinkomen van de apothekers zal dit jaar (1980) met vier procent achteruitgaan in vergelijking met 1979. Dit is het gevolg van een besluit van de minister van economische za ken en d staatssecretaris van volks gezondheid en milieuhygiëne om de apothekers een prijsverhoging voor de levering van geneesmiddelen aan partikuliere patiënten met niet meer dan 1,7 procent toe te staan. Dit besluit is genomen in overleg met de Koninklijke Nederlandse Maat schappij ter Bevordering der Phar- macie (KNMP). De apothekers leveren op deze ma nier de helft in van hetgeen zij naar het oordeel van de bewindslieden te veel verdienen in vergelijking met apothekers in overheidsdienst. BREDA, 23-8. De hartchirurg dr. P. van der Schaar heeft vrijwillig ont slag genomen. De chirurg is tot de konklusie gekomen dat de werksfeer in de Kiokkenberg van dien aard is dat hij niet meer kan funktioneren. Tussen het bestuur en de chirurg is overeenstemming bereikt over een afvloeiingsregeling van twee jaarsa larissen. "Volgens bemiddelaar Greep heeft Van der Schaar zelf ingezien dat, wil de hij de hartchirurgie in de Kiok kenberg redden, hij zich moest terug trekken. Hij was niet meer welkom en de andere specialisten zagen sa menwerking niet meer zitten, aldus Greep. Geen verder akties De 28 verpleegkundigen dié eerder schriftelijk dreigden geen medewer king meer te zullen verlenen aan de operaties als Van der Schaar niet snel zou terugkomen, hebben nu la ten weten geen akties meer te onder nemen die de hartchirurgie in gevaar brengen, zo liet Greep weten. De Nederlandse Hartpatiënten Vereniging heeft het „volste vertrou wen" in het hartchirurgisch centrum de Kiokkenberg. De chirurgen die er nu werken zijn bekwaam en er valt erg goed mee samen te werken. Staatssekretaris Veder-Smit HILVERSUM, 24-8. Staatssekreta ris mevrouw Veder-Smit (volksge zondheid) vindt dat de medische spe cialisten voovnarig zijn met het aan kondigen van akties als rege ringsplannen voor matiging van hun inkomen worden doorgezet. „We zit ten midden in het verhaal"zei de be windsvrouwe zondag. Er komt nog een fase waarin mi nister Van Aardenne (ekonomische zaken) en mevr. Veder bereid zijn met de specialisten overleg te voeren over de kwestie. Kontante betaling. De specialisten hebben aangekon digd dat zij van de patiënten kontan te betaling zullen verlangen. Een an der aktiemodel is de ziekenfondsen vooruit te laten betalen. De enige of ficiële stap die zij echter hebben ge zet, is dat hun organisatie de Lande lijke Specialistenvereniging (LSV) de leden heeft gevraagd het overleg in kommissies en dergelijke licha men op te schorten. Geen verrassing voor vakbonden AMSTERDAM, 23-8. Op zo'n kortst mogelijke termijn gaat Van Gelder Papier met de bonden rond de tafel zitten om een plan te bespreken om uit de moeilijkheden te raken. Hoe wel er nog geen definitieve beslissin gen zijn gevallen, zullen er bij het concern zeker enkele honderden ar beidsplaatsen verloren gaan. In een voorbereidend gesprek met de vakorganisaties heeft het Van Gelder-bestuur laten weten, dat het vooral om twee punten gaat: de oplossing van de problemen bij de krantenpapierfabriek in Velsen en een al eerder genoemde afslanking van het hele concern, aldus een woordvoerder. Moeilijke omstandigheden Van Gelder verkeert al enkele ja ren in moeilijke omstandigheden. In 1979 werd bijna f 55 miljoen verlo ren. In de eerste helft van dit jaar kwam het verlies al op hetzelfde be drag uit en verwacht wordt dan ook, dat het verlies dit jaar boven dat van 1979 zal liggen, ook voor 1981 worden nog negatieve uitkomsten voorzien. Het gemiddelde aantal personeelsle den bedroeg vorig jaar ongeveer 4700. Grootaandeelhouder Crown Zellerbach in de VS heeft intussen haar geheel belang van 50 pet. in Van Gelder afgeschreven, maar heeft wel verklaard niet van plan te zijn het belang af te stoten. Sexeloze sekretaresse DEN HAAG, 23-8. De ont- wikkeling op het gebied van de personeelsadvertenties heeft een sexeloze sekretaresse gebaard. Mevr. M. M. Groot is op het ministerie van onderwijs we tenschappen sekretaresse van staatssekretaris drs. Klaas de Jong Ozn. Zij is evenwel be noemd tot sekretaris van de Centrale Commissie voor On derwijs Overleg (CCOO). Voor vervulling van de onstane va- kature vraagt de centrale di- rekte personeelszaken van het ministerie in haar „mededelin gen" gegadigden. En daarin heet het gezochte perso neelslid: „een sekretaresse (m/v) van de Staats sekretaris". Mevr. Veder weet formeel nog niets af van eventuele verdere akties van de specialisten, maar heeft wel kennis genomen van meldingen daar over in de media. De plannen behel zen globaal een matiging van onge veer tachtigduizend gulden in twee jaar. Volgens de LSV is dit voor het merendeel van de specialisten in ons land niet op te brengen. STOCHHOLM, 24-8. Bij een spoor wegongeluk bij Stockholm zijn zon dag elf mensen omgekomen en 35 ge wond, deels ernstig. De uit Narvik komende Noordpijl-Expres liep door nog onopgehelderde oorzaak kort voor 13 uur in een voorstad van Stockholm uit de rails. De zeven laatste wagons ontspoorden. Door de hoge snelheid - 130 km/u - schoven de rijtuigen over elkaar of kantelden. Eén wagon werd totaal vernield. Veel reizigers zaten be klemd. In enkele gevallen duurde het uren voordat ze konden worden be vrijd. Bij één passagier moest ter plaatse een been worden afgezet. De trein bestond uit dertien wa gons, waarin circa 500 mensen, meest jongelui, zaten. Derde maal De Zweedse spoorwegen denken aan een technisch mankement. Het is het derde ongeluk, dat de Zweedse staatsspoorwegen deze zomer treft. SLUIS, 22-8. In Sluis is vrijdag de zeventienjarige M. M. W. Claeis uit het Belgische Knokke om het leven gekomen, toen hij op de fiets een weg overstak en werd aangereden door een personenauto. De jongen is over gebracht naar een ziekenhuis in Brugge, waar hij later aan zijn ver wondingen overleed. WENEN. De ministers van olie, van financiën en van buitenlandse zaken van de dertien lidstaten van de Organisaties van Olie-exporterende landen (OPEC) zullen op 15 septem ber in Wenen bijeenkomen om te pra ten over de olieprijzen en andere aan gelegenheden, zo heeft het oliekartel bekendgemaakt AMSTERDAM, 25-8. Het lijk dat in het struikgewas bij het metrostation Ouderamstel in Amsterdam werd ge vonden, blijk van een 48-jarige vrouw uit Amsterdam te zijn. Dit heeft de politie meegedeeld nadat er sektie op het lichaam was verricht. De naam van de vrouw wilde de poli tie niet vrijgeven, omdat het hier, al dus de politie, een zelfmoordgeval betreft. Het lichaam moet ongeveer een maand in de struiken hebben ge legen voordat het donderdag door twee bramenplukkers werd gevon den. Half juli al werd de vrouw door een vriendin als vermist opgegeven, aldus de politiewoordvoerder. VLISSINGEN, 22-8. De douane van Vlissingen heeft de hand weten te leggen op tien kilo Marihuana. De Marihuana zat op diverse plaatsen verstopt in de auto van de 33-jarige W. G. uit Leeuwarden, die met de veerboot Vlissingen-Sheerness naar Engeland wilde. Een speurhond ont dekte de verboden waar. Iedere woensdagmiddag Noordgouwe Verenigingsgebouwtje, 14.00-16.00 uur, kinderklub. Iedere donderdag Zierikzee Poststraat 37: Wereldwinkel Schou wen-Duiveland; 9.30-16.30 uur en van 18.30 - 21.00 uur. Iedere tweede dinsdag van de maand Zierikzee Rode Kruis-gebouw, 16.00-17.00 uur, adviesburo van de A.N.I.B. Bellen voor huisbezoek de nummers (01116) 2064,(01115) 1761. Van maandag t/m zaterdag tot 1 september Dreischor Landbouwmuseum, 13.30 - 16.30 uur. Vanai 10 juni, elke dinsdag Haamstede Rekreatiezaal Geref. Kerk, dia avond Vogelwacht over flora en fau na landschap Schouwen-Duiveland. 20.00 uur Vanaf 18 juni, elke woensdag Haamstede Slot Haamstede, exkursie Vogel wacht, wandeling door natuurgebied 't Zeepe en bos slot Haamstede, 19.00 Iedere donderdag In juli en augustus Zierikzee De Beurs; openlucht-schaken; 19.00 - 21.00 uur. Iedere dinsdag en donderdagmiddag Renesse Hervormde kerk. Bezichtiging. 14.00 - 16.00 uur. Iedere woensdagavond Renesse Start en inschrijven V.V.V. Fietspuz- zeltocht. 19.00 - 19.30 uur. Van 21 t/m 30 augustus Zierikzee Gravensteen, tentoonstelling Weef- kring Schouwen, dagelijks van 10.00 - 17.00 uur en donderdagavond van 19.00 - 21.00 uur. Maandag 25 augustus Zierikzee Julianaschool, Jannewekken 19. 19.00 uur. Werkgroep Amnesty Inter national. Haamstede Rekreatiezaal Gereformeerde Kerk. 19.00 uur. Werkgroep Amnesty Inter national. Scharendijke Gemeentehuis. Vergadering raad Middenschouwen. 19.30 uur. Brouwershaven Stadhuis, gemeenteraadsvergade ring, 19.30 uur Herv. Verenigingsgebouw, voorlich tingsbijeenkomst V.O.S. kursussen, 20.00 uur. Dinsdag 26 augustus Zierikzee Stadhuis, raadzaal; Openbare verga dering Kommissie Welzijn, 19.30 uur. Beatrixschoolvoorlichtingsbijeen komst V.O.S. kursussen, 20.00 uur. Zonnemaire Dorpshuis, vertrekpunt Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen naar Neeltje Jans, 13.15 uur. Woensdag 27 augustus Zierikzee Mondragon. Lezing Junior Kamer. 20.00 uur. v Donderdag 28 augustus Zierikzee Ned. Hervormd Verenigingsgebouw; Bijeenkomst N.C.V.B., afdeling Zie rikzee, 19.30 uur. Haamstede Gereformeerde Kerk. Tentoonstel lingen leerlingen Chr. Kunstakade- mie uit Kampen. 14.00 - 17.00 uur en 19.00 - 21.00 uur. Vrijdag 29 augustus Noordgouwe Hotel Van der Weijde; Jaarvergade ring K.N.B.B. Distrikt Schouwen- Duiveland, 19.30 uur. Middelburg Provinciehuis. Vergadering van het overleg aanvraag emancipatiewerk- ster. 14.00 uur, Zaterdag 30 augustus Bruinisse Kerkplein. Kinderbraderie. 15.00 uur. De muziektent. Lampionoptocht. 20.30 uur. Maandag 1 september Middelburg Provinciale griffie, advieskommissie waterstaat (polders en wegen), 15.00 uur. Bruinisse Dorpshuis, Voorlichtingsbijeen komst voor ondernemrs detailhandel en horeca bedrijven, 20.00 uur. Dinsdag 2 september Zierikzee 's Landskamer, algemene bestuurs vergadering Waterschap Schouwen- Duiveland, 14.00 uur. Middelburg Provinciehuis, statenkommissie on derwijs, 19.30 uur. Donderdag 4 september Zonnemaire Café Bommenede; Klaverjas- wedstrijden, 20.00 uur. Vrijdag 5 september Brouwershaven Tonnenmagazijn, receptie 25 jaar Ge meenschappelijke Regeling Reini gingsdienst Schouwen-Duiveland. 16.00 uur. Zaterdag 6 september Goes Wilhelminapolder. Zeeuws Ploeg- kampioenschap 1980. 12.30 uur. Maandag 8 september Zierikzee Groene Kruisgebouw Jannewekken 10, Kleutercursus, 14.30 uur. Dinsdag 9 september Zierikzee Caustraat 2a, kursus beter bewegen, 20.00 uur. Woensdag 10 september Middelburg Provinciehuis. Prov. kommissie milieubeheer. 15.00 uur. Zaterdag 13 september Zonnemaire Schoolplein, optreden kapel de „Gruttenpikkers", 19.00 uur. Dinsdag 16 september Zierikzee Prinses Julianaschool, kursus „Al ternatieve voeding", 19.00 uur. Maandag 22 september Nieuwerkerk Gereformeerde kerk Badhuisstraat. Interkerkelijke gespreksgroep, 19.30 uur. Dinsdag 23 september Dreischor Dorpshuis, gourmetavond Ned. Bond van Plattelandsvrouwen. (01110) 2255 Telefoonnrs. na half zes Redaktie (01110)4669, (01110) 5396

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 2