Tweede lustrum Taptoe Bru een luister-rijk kijkgenot NATUUR- EN VOGELWACHT WIJST OP GROTE WAARDE VAN INLAGEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT Bruse kleuter in een hoofdrol Met muziek van Beatles tot Dvorak weg uit gebied-Haddad Unifil moet Tiental Poolse dissidenten Schmidt zegt bezoek aan Honecker af vrijgelaten Boekje over vogelfotograaf J. Vijverberg ZJERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 25 augustus 1980 137ste jaargang Nr. 22764 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11. 4301 HH Zierikzee. Postbus 1. 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 27,50, per jaar 103,50. Losse nummers 55 cent. De abonnementsprijzen zijn inclusief 4% BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 38 cent pér losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 4,84. Vraagt onze contractprijzen! De adver tentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. In dit nummer: Zilveren jubilaris bij Kon. Zeelandia BRUIN1SSE, 24-8. Burgemeester T. C. Hekman van Bruinisse citeerde in zijn slotwoord van Taptoe Bru een aankondiging in de pers: „Met zes klasse-korpsen móet Taptoe Bru slagen". En zo was het ook. Het werd een show van zeer hoog nivo. Er mag gerust gesproken wor den van Europese topklasse. Aan het eind van zijn dank woorden wenste de burgervader de organisatoren „sterkte en moed voor de Taptoe '81". Als een tip gege ven zou mogen worden aan de organisatoren: Las vol gend jaar een solo-optreden van de jongste deelnemer aan het festijn in, en het sukses is verzekerd! Immers wie stal de show? De jeugd! optreden van de jeugdband „Johan Friso" uit Middelburg. Meteen werd duidelijk, waarom het korps jeugdkampioen 1979 was geworden: er is waarschijnlijk nau welijks een gedisciplineerder groep jongeren te vinden, dan dit korps! De jeugd van 8 tot 15 jaar stond onder leiding van André Davidsen, die de wind er góed onder had. Er werd een show op de grasmat neergelegd, die menigeen op de tribu ne kippevel deed krijgen. In hun oranje-zwarte kledij met de Texas- hoeden, bewezen zij het show-ele ment én de muziek tot in de perfektie te beheersen. Als dit in het voorprogramma staat, hoe zal de rest dan wel ^ijn? vroeg men zich af. Dit korps zal nog van zich doen spreken: wie de jeugd Vervolg pag. 3 Film Om de genodigden vrijdagmiddag in 's Landskamer even die sfeer te la ten proeven van de inlagen in de tijd van Vijverberg werd door de heer B. van Noordwijk een kort, maar bij zonder fraai filmpje getoond, dat zelfs een fragment met de deze mid dag in het centrum van de belangstel ling staande vogelfotograaf zelf toonde. Voorzitter Jansen maakte van deze gelegenheid gebruik met nadruk te wijzen op het kuituurmonument, dat door de zuidkust van Schouwen wordt gevormd. Hij wees op de zwa re strijd, die de polder Schouwen ve le eeuwen lang heeft geleverd om dit eiland te bewaren. Door middel van dit speciale boek wil de Natuur- en Vogelwacht ook de aandacht vragen voor de grote vogel rijkdom in de inlagen, die misschien weer op een niveau als destijds kon worden gebracht. In dit verband deed de heer Jansen ook een beroep op de deze middag aanwezige burge meesters en hun kollega's te beseffen welke belangrijke broedgebieden BEIROET, 24-8. Majoor Haddad heeft de VN-militairen die in Unifil- verband in Zuid-Libanon gelegerd zijn, opgedragen zijn territorium te verlaten. Dit heeft de VN zaterdag in Beiroet bekendgemaakt. Na maandag mogen de Unifil-mili- tairen geen aktiviteiten meer ont plooien in het gebied dat onder gezag staat van de ..Facto-strijdmacht" (van majoor Haddad), dat gelegen is ten noorden van de Israëlisch-Liba- nese grens. Eerder had majoor Had dad, die een rang had in het Libanese leger, „voor zichzelf begonnen is" en de steun van Israël heeft bij het bestoken van de Palestijnen die zich ook in Zuid-Libanon bevinden, alle waarnemers van de VN gelast te ver trekken. Als zij aan de opdracht geen gehoor zouden geven, dan zouden ze opgebracht worden en zou hun mate rieel in beslag worden genomen. Mustaphakwam in gezelschap vari zes fraaie haremdames het veld op. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 8 pagina's. Hoed u er voor, alleen in de herinnering te zweven als een dor blad in de wind. Slechts dit heet leven, wanneer uw heden een morgen heeft. Geibel hun gemeenten rijk zijn. Hij zei ver der overtuigd te zijn van het feit, dat de eigenaar van de vele interessante gebieden, het Waterschap Schouwen- Duiveland, bereid is al het mogelijke te doen. Rust De heer Jansen wees verder op het belang van de rust in en langs de inla gen, in de voedselgebieden en op de zandbanken in de Oosterschelde. „Ik weet het, er zijn vele groepen, die de zelfde ruimte willen opeisen. Groe pen, die veelal met schijnbaar sterke re financiële en ekonomische argu menten kunnen komen. Deze argu menten zijn echter slechts kruimels in vergelijking met de bedragen, die ons volk over had om de natuurwaar den in en om de Oosterschelde veilig te stellen", aldus de voorzitter van de Natuur- en Vogelwacht. Verder noemde hij de recente nota: „De Oosterschelde, een overzicht van de beleidslijnen" en liet weten geluk kig te zijn met de stelling dat uitbrei ding van het natuurbeheer over alle binnendijkse gebieden als inlagen, karrevelden enz. gewenst is. Vervolg pag. 3 Verwachting tot dinsdagavond: Warmer Koude nacht met weinig wind en mi nimumtemperatuur van 10 graden aan zee tot 4 graden in het binnen land en plaatselijk mistbanken; mor gen droog weer en flinke zonnige pe rioden; middagtemperatuur om streeks 22 graden; zwakke tot matige zuidoosten wind. Voor woensdag: Aantal uren zon: 3 tot 10. Min.-temperaturen: omstreeks 13 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 21 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. N-.B. Voor de temperaturen geldt voor woensdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 26 aug. Zon op 6.39, onder 20.38 Maan op 21.05, onder 06.46 Volle Maan: 26 augustus (5.42) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 26 aug. 4.20 15.54 9.44 22.13 Springtij: 28 augustus Tussen de mini-majorettes van ,,Nu met Hope" uit Bruinisse, liep een wel zeer jonge deelneemster, een meisje van naar schatting amper zes jaar. Waar schijnlijk niet bewust van de grote belangstelling, liep deze peuter met voor haar veel te grote passen mee in het geheel. Daarbij steeds naar haar vak- zusters kijkend (of naar moeder op de tribune) of het wel goed ging. En waarempel: ze liep keurig in de maat, of het de gewoonste zaak van de wereld Om acht uur begon het evenement al. Op het programma stond een mu zikale afmars van de diverse korp sen, voor een parade door het dorp. Intussen was op het sportveld S.V. Kwiek uit Bruinisse begonnen aan een turndemonstratie. De jeugdige leden van Kwiek legden een vaardig- heid aan de dag, die door het publiek op de volstromende tribunes met be langstelling werd gadegeslagen. De ene looprol na de andere volgden el kaar in snel tempo op. De meisjes Van der ^pek bleken een klasse apart. Ruim drie kwartier duurde deze demonstratie, die het wachten op het grote muzikale werk aangenaam be korte. Jeugband „Johan Friso" Burgemeester Hekman kondigde hierna aan, dat een extraatje in het voorprogramma was ingelast: een HAMBURG, 23-8. De Westduitse bondskanselier Helmut Schmidt heeft de vastgestelde ontmoeting met de Oostduitse staats- en partij leider Erich Honecker afgezegd. Na afloop van een vier uur durende beraadslagingen Hamburg las rege ringswoordvoerder Klaus Boelling een verklaring voor, waarin werd ge zegd dat, gezien de jongste gebeurte nissen in Europa, een ontmoeting op dit tijdstip niet geschikt lijkt. Schmidt en Honecker zouden aan staande donderdag en vrijdag aan het Werbelinermeer van gedachten wisselen. De plaats van samenkomst ligt in Oost-Duitsland, op circa 50 km ten noordoosten van Berlijn. WARSCHAU, 24-8. Van het dertig tal dissidenten dat in de afgelopen drie dagen in Polen werd gear resteerd, schijnen er ongeveer tien in vrijheid te zijn gesteld na afloop van de wettelijk toegestane termijn van 48 uur waarin iemand zonder aan klacht mag worden vastgehouden. de autoriteiten lijken echter vast besloten te verhinderen dat de mili- tantste aktivisten weer hun gang kunnen gaan. Zo is er nog geen enkel lid van het KOR, komité voor sociale zelfverdediging vrijgelaten. En men sen als leider Jacek Kuron zouden tussen twee arrestaties door slechts de tijd gehad hebben om van cel te wisselen. De heer F. Jansen overhandigt me vrouw T. H. Geluk-Delst het eerste exemplaar van het boekje: ,,J. Vij verberg en de vogels van de zuidkust van Schouwen". (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) ZIERIKZEE, 22-8. „Er zijn tegenwoordig zoveel instan ties, die zich met onze schaarse ruimte bezig houden. Provincie, gemeenten, plannenmakers en inrichters in vele schakeringen komen met hun visie's. De Ooster schelde die nu zijn erkenning als natuurgebied heeft ge kregen, heeft een gouden rand, onze inlagen „onze zuid kust". Aan het woord de heer F. Jansen, voorzitter van de Natuur- en Vogelwacht Schouwen-Duiveland vrijdag middag in 's Landskamer van het Waterschap bij de pre sentatie van het boekje: „J. Vijverberg en de vogels van de zuidkust van Schouwen". De Natuur- en Vogelwacht Schou wen-Duiveland heeft met dit fraaie boekwerkje een ode willen brengen aan Johannes Vijverberg, één van de drie eerste Nederlandse vogelfoto grafen, maar vooral de vogelman van deze regio en van de inlagen. Ter her denking aan het feit dat het honderd jaar geleden was dat Johannes Vij verberg te Oosterland werd geboren, werd het boekje vrijdagmiddag tij dens een officiële bijeenkomst gepre senteerd. Het eerste exemplaar werd overhandigd aan mevrouw T. H. Geluk-Delst, die het in ontvangst nam voor haar echtgenoot dijkgraaf A. M. Geluk. Het feit, dat de Natuur- en Vogel wacht, het werk en de inzet van Jo hannes Vijverberg vijftien jaar na zijn dood op deze wijze voor het voet licht brengt, toont alleen al het be lang van de aktiviteiten van deze vo gelwachter van het eerste uur, even als het respekt dat de huidige natuur liefhebbers thans nog voor hem koesteren.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 1