deunloo b.u. Aktie tegen kernenergie in Zeeland binnenkort van start Rechtspositie van kampeerder wordt wettelijk versterkt Blokkade van Fos door Marineschepen doorbroken „Door giro-blauw" Hoeveel elektriciteit houdt industrie over Miljoenenbrand in Valkenswaard Doden bij brand op onderzeeër Fabrieken bezet in El Salvador Tijdelijke opheffing in Le Havre Verpleegster vijf dagen dood in huis Verkiezings program PPR lijkt op het oude WEEKEINDE- ARTSENDIEN ST DIERENARTS APOTHEEK Staatssekretaris Wallis de Vries: Aanzienlijk tekort aan standplaatsen verwacht installatiebedrijf AGENDA ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE 2 VLISSINGEN, 22-8. Begin september gaat in Zeeland de aktie van start „Stop kernenergie nou, door Giro- blauw" door de gezamenlijke aktie anti-kernbeweging in Nederland. Dat is donderdagavond tijdens een verga dering in Middelburg beslist. De aktie wordt in Zeeland begeleid door het Rijn-Schelde-Instituut en de Aktie- groep „Stop Borssele". In september zullen alle Zeeuwse inwoners een folder in de bus krij gen, waarin het doel van de aktie wordt uiteengezet. De aktie zal over het hele land worden uitgebreid. NEW DELHI. Bij ongeregeldheden in het dorp Jinjuwada, nabij Achme- dabad in West-India, zijn drie doden en tientallen doden gevallen, toen de politie het vuur opende toen een me nigte van duizend arbeiders en stu denten een politiebureau aanviel. ARNHEM, 21-8. Binnen de NV SEP (dat zijn de samenwerkende elektri- citeitsproduktiebedrijven) bestaat grote behoefte aan duidelijkheid over de toekomstige betekenis van warmtekrachteenheden bij grote in dustrieën voor de openbare elektrici teitsvoorziening. Fabriekn met een warmtekrach teenheid wekken vaak zelf hun ener gie (warmte en elektriciteit) op. Vee lal zullen ze elektriciteit over hou den. Verscheidenen kommissarissen van de NV SEP vroegen donderdag de direktie van deze maatschappij uit te zoeken hoeveel van deze „over tollige" elektriciteit in de komende jaren van de industrie kan worden overgenomen. Dat gebeurde tijdens een extra vergadering van de Raad van Kommissarissen van de NV SEP, waarop het elektriciteitsplan voor het jaar 1985/86 definitief werd vast gesteld. VALKENSWAARD, 22-8. Een felle brand heeft vrijdagmorgen tussen drie en zes uur een woninginrich tingszaak in Valkenswaard in de as gelegd. Alleen het kantoor bleef overeind. De politie schat de schade op 2 tot 2,5 miljoen gulden. De oor zaak is niet bekend. Het is de derde miljoenenbrand binnen een paar dagen in de Eindho- vense regio. Eerder brandden een school in Eindhoven en een winkel centrum in Nuenen af. TOKIO, 22-8. De Sowjetrussische die in de buurt van Japan door een brand werd geteisterd zal vrijdag (vandaag) door eeri Russische sleep boot naar zijn basis in Wladiwostok worden gesleept, zo hebben Japanse funktionarissen meegedeeld. Bij de brand zijn minstens negen opvarenden omgekomen en drie ge wond. Een Russisch vrachtschip nam later 55 overlevenden aan boord. Een kleine bemanning is op de onder zeeër achtergebleven. Japanse deskundigen hebben uit luchtfoto's opgemaakt dat de brand vermoedelijk door kortsluiting is ontstaan en dat er geen ongelukken met de twee kernreaktors zijn ge beurd. Metingen in de buurt van de onderzeeër hebben geen aanwijzin gen opgeleverd dat er radioaktieve stoffen in zee terecht gekomen zou den zijn. SAN SALVADOR, 22-8. Arbeiders hebben donderdag in El Salvador, de hoofdstad van de midden-Ameri kaanse staat El Salvador, negen krachtcentrales bezet. De aktie zorg de ervoor dat de totale elektriciteits voorziening en een gedeelte van de watervoorziening van de hoofdstad wegviel. De bezetters eisen herstel van de vakbondsrechten en beëindiging van de onderdrukking. Zij verklaarden dat hun aktie van onbeperkte duur zal zijn. Moet je m'n zuster zien GRONINGEN, 21-8. Een jon ge vrouw uit Suriname blijkt ruim een jaar lang ten onrechte een sociale uitkering van haar zuster te heben opgestreken. De sociale dienst van de ge meente Groningen heeft aan gifte bij de politie gedaan, nu de oplichting aan het licht is gekomen. De vrouw, S. S. J., ontving een bedrag van ruim f 14.000,-. Haar zuster, de 21-jarige S. S. J., was al geruime tijd geleden naar Suriname teruggereisd. Haar zuster maakte handig ge bruik van het feit, dat zij bijna even oud was en bovendien zich van dezelfde initialen kon bedienen. De Antikernbeweging wil dat de elektriciteitsgebruikers hun energie rekening niet meer via automatische overschrijving betalen, maar in ge deeltes en per blauwe giro betaalkaart, waardoor volgens de aktievoerders de automatische admi nistraties van de energiebedrijven ontregeld worden. Stopzetten Op deze wijze wil men de afzonder lijke energiebedrijven ertoe dwingen dat deze hun deelname aan de ge meenschappelijke kerncentrale in Dodewaard stopzetten. Als dat ge beurd is, denkt men dat de samen werkende elektriciteits produktiebe- drijven (SEP) in Nederland, er wei nig meer voor voelen om nog langer mee te delen in de verliezen van de kerncentrale te Borssele, zodat ook deze gesloten zal moeten worden. Coördinator W. Sterk van de Zeeuwse aktievoerder zegt, dat de aktie die enkele maanden geleden in Groningen gestart is daar een groot sukses begint te worden. Ook in Zee land zou de aktie volgens Sterk veel sympathie ondervinden. PARIJS, 22-8. Franse marinesche pen hebben donderdagavond de blokkade door Franse vissers van de oliehaven Fos ten westen van Mar seille doorbroken. Vier sleepboten, drie met waterka nonnen uitgeruste vaartuigen en twee patrouilleboten sleepten onge veer twintig treilers weg die de toe gang voor tankers versperden. De vissers keerden na korte tijd te rug en stelden de blokkade van Fos sur Mer opnieuw in door in een cirkel in de haveningang te blijven rondva ren. De sleepboten die een tanker de haven binnen wilden slepen gaven het toen op. Tijdelijke opheffing De Franse vissers in Le Havre heb ben inmiddels laten weten hun blok kade voor 24 uur te zullen opheffen „als teken van goede wil en om se rieuze onderhandelingen mogelijk te maken". Dit gevaar moet volgens de vissers echter niet als „teken van zwakte" worden uitgelegd. De blokkade is op geheven vanaf vrijdagochtend 7 uur tot zaterdagochtend 7 uur. VLISSINGEN, 21-8. De 21-jarige zwakzinnigenverpleegster Maaike Zacharias uit Meliskerke heeft vijf dagen dood in huis gelegen. Maandag had de verpleegster op haar werk in Middelburg moeten verschijnen, maar toen ze daar woensdag nog niet was, werd een kollega naar haar huis gestuurd. Daar werd ze dood aangetroffen. Volgens de politie moet ze zaterdag in de douchecel over de drempel zijn gestruikeld, waarbij ze met haar hoofd tegen de wastafel is geslagen. Maaike was alleen thuis. Haar ou ders waren met twee andere kinde ren met vakantie. Het produktschap voor vis en visprodukten verwacht ook voor ons land een flinke schadepost door de visserijstaking in Frankrijk, zo meldt het deze week verschijnende nummer van het vakblad Visserij- wereld". ROTTERDAM. De man, die zater dagnacht op het Noordplein in Rot terdam werd vermoord, is de 64- jarige J. G. Vermeulen. Hij woonde in een wisselwoning in de Jong kindstraat in de Maasstad. De poli tie, die na de moord in het duister tastte over de identiteit van de man, werd gebeld door een vrouw die de vermoorde man van een foto in een krant herkende. DEN HAAG, 21-8. Het ontwerp- verkiezingsprogramma dat de Poli tieke Partij Radikalen donderdag heeft gepubliceerd, bevat dezelfde hoofdlijnen als Jiet PPR-prqgram van vier jaar geleden. In een voorwoord tot het program ma geeft de voorzitter van de pro- gramkommisssie, Egbert Boeker, als verklaring dat de wezenlijke proble men van vier jaar geleden nog aktu- eel zijn. „Er is door de huidige rege ring zelfs geen stap gezet op weg naar hun oplossing". Ook de titel van het program is ge handhaafd: „Om dat het om mensen gaat". De PPR richt zich op demo cratisering, decentralisering, her verdeling van werk en inkomens, be zinning op taak en inrichting van het welzijnswerk, milieubehoud en energiebesparing, stadsvernieuwing, bezitswoningbeheer. De PPR is tegen kernenergie en kernwapens en voor het benoemen van een minister voor ontwapeningsvraagstukken. Onder het hoofdstuk volkshuis vesting bevat het ontwerpprogram ma van de PPR een voorstel om het privé woning- en grondbezit op te heffen. Zaterdag 23 en zondag 24 augustus Dokter J. B. Visser, Poststraat 32, Zierikzee, tel. (01110) 3965 neemt waar voor dokter Bont- kes, dokter Van Geer en dok ter Lodiers. Spreekuur uitsluitend voor dringen de gevallen zaterdag-, en zondagmor gen van 11.00-11.30 uur. WESTHOEK/BROUWERSHAVEN HAAMSTEDE Dokter J. Ph. P. Stenger, Burghse- weg 54, Haamstede. Tel. (01115) 1861. BURGH Dokter Van Beek-Verbeek, Burghse- weg 54, Haamstede. Tel. (01115) 1861. RENESSE Dokter J. L. Flach, Jan van Renes- seweg 6, Renesse. Tel. (01116) 1280. BROUWERSHAVEN Dokter L. A. M. Bruel, „De Waag", Markt Brouwershaven, tel. (01119) 280. De weekend diensten lopen van vrij dagmiddag 18.00 uur tot maandag morgen 08.00 uur. Voor spoedgeval len is er spreekuur van 11.30-12.00 uur en van 16.30-17.00 uur, zowel op zaterdag, en zondag. Buiten spree kuurtijden alleen dringende geval len. Dokter M. M. van den Berg, weth. v. Klinkenstraat 10, Njeuwer- kerk, tel. (01114) 1810, neemt waar voor dokter Buitendijk en dokter Speelman Tandarts J. J. Bakker, Oude Haven 6, Zierikzee, Tel. (01110) 3016, neemt waar voor geheel Schouwen- Duiveland. De weekenddienst bestaat uit twee spreekuren voor spoedgevallen na melijk van zaterdag- en zondag middag van 17.00-17.30 uur. Zuster Du Croo, Kloosterweg 30, Haamstede, tel. (01115) 1535 neemt waar voor Zierikzee. Zuster A. C. M. Padmos, Molenweg 18, Bruinisse, tel. (01113) 1203, heeft dienst voor Duiveland en Bruinisse. Zr. W. C. Steutel, Bughseweg 41, Haamstede, telef.(01115) 1226, neemt waar voor geheel Schou wen. Dierenarts S. Bergsma, Zierikzee tel. (01110) 2180 heeft dienst voor Schouwen-Duiveland. Apotheek C. C. H. Verschuren, Zie rikzee, Dam 18 is op zaterdag geopend van 9.00-12.30 uur en van 16.30-17.30 uur. Op zondag van 12.00-12.30 uur en van 18.00-18.30 uur. Bel voor noodgevallen alarmcen trum Noord- en Midden-Zeeland, tel. (01100)14444. ALEXANDRIA, VERENIGDE STATEN. De Vietnam-veteraan Way ne Robert Felde is donderdagmorgen ter dood veroordeeld wegens de moord op een politieagent in 1978. Felde die beweerde dat hij emotio neel labiel geworden was nadat hij in Vietnam blootgesteld was aan een ontbladeringsmiddel had de jury ge vraagd hem ter dood te veroordelen. Advertentie DEN HAAG, 21-8. Staatssekretaris Wallis de Vries (van crm) heeft de Tweede Kamer meegedeeld, dat de rechtspositie van de kampeerder wettelijk wordt ver sterkt. In overleg met minister De Ruiter (van justitie) wordt gewerkt aan een wettelijke regeling. De staatsse kretaris komt hiermee tegemoet aan de verlangens van de frakties van PvdA en CDA uit de Tweede Kamer, die beide een meer omvattende regeling van de rechtspositie van de kampeerder willen dan thans in de ontwerp- kampeerwet wordt voorgesteld. Het treffen van wettelijke voorzie ningen ter versterking van de rechtspositie van de kampeerder wordt door de staatssekretaris on derschreven. Hij heeft de kamer toe gezegd, dat de indiening van het aan gekondigde wetsontwerp zoveel mo gelijk wordt bevorderd. In de thans bij de kamer aanhangi ge ontwerp-kampeerwet worden wij zigingen aangebracht, zo blijkt uit een nota van de staatssekretaris aan de kamer. Voorgesteld wordt te bepalen, dat de exploitant de kampeerder niet mag verplichten tot aankoop van een kampeermiddel. Hiermee wordt be reikt, dat de exploitant de verkrij ging van een standplaats of het be houd daarvan door de kampeerder niet afhankelijk mag laten zijn van de aankoop van een kampeermiddel. De nieuwe bepaling laat de vrijwil lige bemiddeling onaangetast, slechts wordt tegengegaan dat de kampeerder een verplichting krijgt opgelegd om bemiddeling door of via de exploitant te aanvaarden. Het nieuwe voorschrift betreft verder de gedwongen winkelnering. De exploi tant zal de kampeerder er niet toe mogen verplichten zijn benodigdhe den in de kampwinkel aan te schaf fen. Reglement Gewijzigd zijn ook de eisen van het kampeerreglement met het oog op de rechtspositie van de kampeerder in geval van opzegging. Uitdrukkelijk wordt thans aangegeven, dat het reg lement bepalingen moet bevatten over bij opzegging in acht te nemen vorm-vereisten, opzeggingstermij nen en over de gronden waarop kan worden opgezegd. Uit de nota blijkt, dat er de komen de jaren een aanzienlijk tekort zal zijn aan standplaatsen voor tenten en caravans, voor zomerhuizen en bun galows. staatssekretaris Wallis de Vries be rekent dit tekort voor 1990 op 77.000 standplaatsen voor tenten en cara vans en op bijna 7000 zomerhuizen en bungalows. In totaal omvat dit te kort - in ruimte vertaald - een opper vlakte van 1800 hektaren. Toeristenbelasting Verder wordt meegedeeld, dat in 1977 in totaal 163 gemeenten in ons land toeristen-belasting hieven. Deze belasting blijkt ertoe te leiden, dat de prijzen gemiddeld acht procent hoger werden. Volgens de staatsse kretaris zal dit beeld vermoedelijk eerder ongunstiger geworden zijn nu veel gemeenten jaarlijks de toe ristenbelasting meer lieten stijgen dan op basis van de prijzenbeschik- king de tarieven op de kampeer plaatsen verhoogd mochten worden. In de aan de Tweede Kamer gezon den nota zegt Wallis de Vries de op vatting te delen, dat diskriminatie en beperkende bepalingen inzake het samenleven op kampeerterreinen moeten worden voorkomen. Naar zijn mening biedt het gemeentelijk beleid voor de verlenging van exploi tatievergunningen „positieve moge lijkheden" op dit terrein. weekend servicedienst te!. (01110) 3635 Iedere woensdagmiddag Noordgouwe Verenigingsgebouwtje, 14.00-16.00 uur, kinderklub. Iedere donderdag Zierikzee Poststraat 37: Wereldwinkel Schou wen-Duiveland; 9.30-16.30 uur en van 18.30 - 21.00 uur. Iedere tweede dinsdag van de maand Zierikzee Rode Kruis-gebouw, 16.00-17.00 uur, adviesburo van de A.N.I.B, Bellen voor huisbezoek de nummers (01116) 2064,(01115) 1761. Van maandag t/m zaterdag tot 1 september Dreischor Landbouwmuseum, 13.30 - 16.30 uur. Vanaf 10 juni, elke dinsdag Haamstede Rekreatiezaal Geref. Kerk, dia avond Vogelwacht over flora en fau na landschap Schouwen-Duiveland. 20.00 uur Vanaf 18 juni, elke woensdag Haamstede Slot Haamstede, exkursie Vogel wacht, wandeling door natuurgebied 't Zeepe en bos slot Haamstede, 19.00 uur. Iedere donderdag in juli en augustus Zierikzee De Beurs; openlucht-schaken; 19.00 - 21.00 uur. Iedere dinsdag en donderdagmiddag Renesse Hervormde kerk. Bezichtiging. 14.00- 16.00 uur. Iedere woensdagavond Renesse Start en inschrijven V.V.V. Fietspuz- zeltocht. 19.00 - 19.30 uur. Van 21 t/m 30 augustus Zierikzee Gravensteen, tentoonstelling Weef- kring Schouwen, dagelijks van 10.00 - 17.00 uur en donderdagavond van 19.00 - 21.00 uur. Vrijdag 22 augustus Zierikzee „Huis van Nassau". Bridgedrive. 19.30 uur. Inschrijven: 19.00 uur. Bruinisse ,,'t Durps'uus", 19.00-20.30 uur; Re ceptie 25-jarig bestaan v.v. Bruse Boys. Aquadelte Pleintheater. 21.00 uur. „Exegese" van Rob van Reyn. Zaterdag 23 augustus Zierikzee Concertzaal, „Once upon a ti me in the West", 20.OCT uur (ex tra lange voorstelling). Burgh Tennispark. Opening tennispark door J. L. Niemantsverdriet-Leen- heer. 16.00 uur. Renesse Hoogeboomlaan, Provinciale Zeeuw se Ponykampioenschappen, 8.30 uur. Verzamelpunt VW-kantoor. Lam pionoptocht. 21.00 uur. Terrein Hoogenboomlaan. Ponykam pioenschap Zeeland. 8.30 uur. Brouwershaven Markt. Optreden Engelse Brassband „The Hall Royd Young People's Band" uit Yorkshire, 10.30 en 13.30 uur; optreden Dansmariekes, 11.30 uur. Dreischor Ned. Herv. Kerk. Concert „Cellar Gospel Seventy" én „Hall Royd Young People's Band", 20.00 uur. Oosterland Dorpshuis Oosterhof, bingo-avond 19.30 uur. Bruinisse Sportterrein Bruse Boys. Taptoe Bru. 21.00 uur. Zondag 24 augustus Zierikzee Concertzaal, „Once upon a time in the West", 20.00 uur (extra lange voorstelling). Maandag 25 augustus Zierikzee Julianaschool, Jannewekken 19. 19.00 uur. Werkgroep Amnesty Inter national. Scharendijke Gemeentehuis. Vergadering raad Middenschouwen. 19.30 uur. Haamstede Rekreatiezaal Gereformeerde Kerk. 19.00 uur. Werkgroep Amnesty Inter national. Brouwershaven Stadhuis, gemeenteraadsvergade ring, 19.30 uur Herv. Verenigingsgebouw, voorlich tingsbijeenkomst V.O.S. kursussen, 20.00 uur. Dinsdag 26 augustus Zierikzee Beatrixschool, voorlichtingsbijeen komst V.O.S. kursussen, 20.00 uur. Zonnemaire Dorpshuis, vertrekpunt Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen naar Neeltje Jans, 13.15 uur. Woensdag 27 augustus Zierikzee Mondragon. Lezing Junior Kamer. 20.00 uur. Donderdag 28 augustus Haamstede Gereformeerde Kerk. Tentoonstel lingen leerlingen Chr. Kunstakade- mie uit Kampen. 14.00 - 17.00 uur en 19.00 - 21.00 uur. Vrijdag 29 augustus Noordgouwe Hotel Van der Weijde; Jaarvergade ring K.N.B.B. Distrikt Schouwen- Duiveland, 19.30 uur. Middelburg Provinciehuis. Vergadering van het overleg aanvraag emancipatiewerk- ster. 14.00 uur. Zaterdag 30 augustus Bruinisse Kerkplein. Kinderbraderie. 15.00 uur.. De muziektent. Lampionoptocht. 20.30 uur. Maandag 1 september Middelburg Provinciale griffie, advieskommissie waterstaat (polders en wegen), 15.00 uur. Dinsdag 2 september Zierikzee 's Landskamer, algemene bestuurs vergadering Waterschap Schouwen- Duiveland, 14.00 uur. Middelburg Provinciehuis, statenkommissie on derwijs, 19.30 uur. Donderdag 4 september Zonnemaire Café Bommenede; Klaverjas- wedstrijden, 20.00 uur. Vrijdag 5 september Brouwershaven Tonnenmagazijn, receptie 25 jaar Ge meenschappelijke Regeling Reini gingsdienst Schouwen-Duiveland. 16.00 uur. Zaterdag 6 september Goes Wilhelminapolder. Zeeuws Ploeg- kampioenschap 1980. 12.30 uur. Maandag 8 september Zierikzee Groene Kruisgebouw Jannewekken 10, Kleutercursus, 14.30 uur. Dinsdag 9 september Zierikzee Caustraat 2a, kursus beter bewegen, 20.00 uur. Woensdag 10 september Middelburg Provinciehuis. Prov. kommissie milieubeheer. 15.00 uur. Dinsdag 16 september Zierikzee Prinses Julianaschool, kursus „Al ternatieve voeding", 19.00 uur. Maandag 22 september Nieuwerkerk Gereformeerde kerk Badhuisstraat. Interkerkelijke gespreksgroep, 19.30 uur. Dinsdag 23 september Dreischor Dorpshuis, gourmetavond Ned. Bond van Plattelandsvrouwen. Maandag 29 september Zierikzee Rijksscholengemeenschap, kursus „Literatuur na 1945", 20.00 uur. Woensdag 1 oktober Zierikzee UW gebouw Kerkhof la, kursus „Veiligheid en energie besparing", 9.30-11.30 uur. Woensdag 8 oktober Zierikzee UW gebouw, Kerkhof la, kursus „Kleine reparaties", 9.30-11.30 uur. Vrijdag 17 oktober Goes Prins van Oranje, overleg welzijns beleid, 10.00 uur. (01110)2255 Telefoonnrs. na half zes Redaktie (01110) 4669, (01110) 5396

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 2