Supermarkten Albert Heijn en Quist willen uitbreiden INSTELLING TOERISTISCHE INDEX BELANGRIJK VOOR GOED OVERZICHT TUINMAN Plan salarismogelijkheid voor gemeente-ambtenaren 2EELW DE ZIERIKZEESCHE COURANT Wijziging bestemmingsplan noodzakelijk Cycloon Allen doodde honderden op Haïti Provinciale V.V.V.-direkteur J. de Regt: ISTA - OOSTERLAND WA> W* P t §H.r Amerikaanse basis in Somalië De ambassade in Jeruzalem U C- ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 22 augustus 1980 137ste jaargang Nr. 22763 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11. 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 27,50, per jaar 103,50. Losse nummers 55 cent. De abonnementsprijzen zijn inclusief 4% BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 38 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) f 4,84. Vraagt onze contractprijzen! De adver tentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. (1797 - 1889) In dit nummer: Jubileum Werkvoorzieningsschap Zuidhoek ZIERIKZEE, 22-8. Quist Supermarkt te Zierikzee en Detailhandelsgroep Ah old te Zaandam (Albert Heijn) hebben het voornemen hun winkelpanden, gevestigd op Havenplein 2 en Havenplein 19-21 uit te breiden. Beide aanvragen tot uitbreiding van de winkels op de achter gelegen erven kwamen dinsdagavond aan de orde tij dens de Zierikzeese gemeenteraadsvergadering. Advertentie PLOEG OVERGORDIJNEN GARDISETTE VITRAGES Zowel per meter als kant en klaar genaaid Te kust en te keur bij: INTERIEURVERZORGING POET-AU-PRINCE, 21-8. Als ge volg van de orkaan Allen", die in de eerste week van augustus in het Cari bische gebied huis hield, zijn op Haï ti tussen de 300 en 400 mensen omge komen. De schade wordt geschat op meer dan 400 miljoen dollar (ruim 800 miljoen gulden). Dit heeft de re gering van Haïti woensdag bekend gemaakt. Het land heeft inmiddels van verscheidene westerse landen hulp toegezegd gekregen. Volgens de voorschriften van het onlangs door de raad vastgestelde bestemmingsplan „Dam/Oude Ha ven" staan de te bebouwen percelen omschreven als „tuinen en bedrijf- serven". Het kollege liet de raad we ten aan beide aanvragen medewer king te willen verlenen en stelde dan ook voor - vooruitlopend op een wij ziging van bovengenoemd bestem mingsplan - een voorbereidings- besluit te nemen. CDA-fraktievoorzitter L. S. P. van Velthoven had reeds bij de vaststel ling van het bestemmingsplan „Dam/Oude Haven" aangedrongen op enige soepelheid bij het hanteren van de voorschriften. Hij wees er dinsdagavond op, dat reeds nu die soepelheid toegepast diende te wor den. De heer Van Velthoven liet we ten met het kollege-voorstel akkoord te kunnen gaan, en wees verder op de planologische, esthetische en kom- merciële aspekten van deze zaak. Waarschuwende vinger In dit verband zei hij een waar schuwende vinger op te steken met betrekking tot het volledige volbou wen van de gr nd achter Albert Heijn, wa?rioor de aanblik op de achterzijde van de Gasthuiskerk ver stoord zou kunnen worden. Raadsvoorzitter Th. H. de Meester deelde echter mede, dat slechts een klein gedeelte van de achter de su permarkt gelegen grond eigendom van Ahold is en dat derhalve ook maar een klein gedeelte bebouwd zal worden. Hij beantwoordde daarmee tevens de vraag van de heer W. F. Sprengeimeijer (RU) of alle thans be schikbare parkeerruimte aldaar ver loren zal gaan. Drs. R. Sayers (PvdA) bleek nogal wat bezwaren tegen het voorstel van B en W te hebben. In de eerste plaats zei hij het zeer onaangenaam te vin den het betreffende bestemmings plan niet bij de stukken te hebben GENEVE. Het centrale komité van de Wereldraad van Kerken steunt de oproep tot een 5-jarige stopzetting van de bouw van nieuwe kerncentra les. aangetroffen. In de tweede plaats achtte hij het niet juist dat de aan vragen niet in de kommissie Ruimte lijke Ordening ter sprake waren ge weest. Oude karakter handhaven De heer Sayers was van mening, dat met deze wijziging het hart van het bestemmingsplan „Dam/Oude Haven" zou worden aangetast. Hij wees erop, dat het voornaamste doel van het bestemmingsplan was het oude karakter van de stad te handha ven. Verder noemde hij het woord „rechtsongelijkheid", daar hij van mening was, dat - uit een oogpunt van precedentenwerking - in de toe komst aan geen enkele burger binnen het bestemmingsplan geweigerd kan worden zijn erf vol te bouwen. De voorzitter deelde daarop mede, dat het kollege deze afwijking op de voorschriften wel wilde doorvoeren, daar de uitbreidingen niet in het meest gevoelige gebiede van het bestemmingsplan zouden plaatsvin den. „Elke moderne bouw zou versto rend genoemd kunnen worden, maar we moeten het wel leefbaar houden", aldus de voorzitter, die er verder op wees, dat betrokken ondernemers wel eens zouden kunnen overwegen uit Zierikzee te vertrekken als aan hun wensen tot expansie geen gehoor zou worden gegeven. Met de stem men van de PvdA-fraktie tegen besloot de raad tenslotte tot vaststel ling van het voorbereidingsbesluit. Verder kwam in deze raadsverga dering aan de orde het voornemen van de provinciale waterstaat in Zee land, dienstkring Schouwen- Duiveland om een zoutsilo met keer- wanden te bouwen op het opslagter rein aan de Nieuwe Kooiweg. Om ook aan deze aanvraag te kunnen voldoen moest - vooruitlopende op een wijziging van het bestem mingsplan „Buitengebied" - een voorbereidingsbesluit worden geno men. Ook bij de behandeling van dit voorstel maakte de heer Sayers een opmerking over het feit, dat het be treffende bestemmingsplan niet bij de stukken was gevoegd. Verder vroeg hij zich of een zoutsilo niet het zicht op het silhouet van de stad zou verstoren. De voorzitter deelde me de, dat het gebouw maximaal 8 m hoog zal worden. Verder wees hij er op, dat het misschien geen echt mooi gebouw, maar wel een nutgebouw zal zijn. Met de stem van de heer Sayers tegen ging de raad akkoord met de vaststelling van de voorbereidings besluit. Aan de achterzijde van Supermarkt Albert Heijn zal een uitbreiding van de. bestaande winkel gerealiseerd worden. Het terrein zal echter niet volledig volgebouwd worden, daar slechts een gedeelte van de grond eigendom is van de Aholdgroep te Zaandam. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Een woordvoerder van het ministe rie kon donderdag niet zeggen om wat voor bedrag het in totaal onge veer zal gaan. DEN HAAG, 21-8. Het ministerie van binnenlandse zaken en de orga nisaties van overheidspersoneel heb ben overeenstemming bereikt over een wijziging van de zogenaamde Ubink-norm. Deze houdt in dat de bezoldiging van de gemeente-ambte naren verband houdt met het inwo nertal van de gemeente. Er is nu een stroomlijning aange bracht, die voor een groot aantal ge meente-ambtenaren voordeliger gaat uitvallen. Over het tijdstip van in voering is echter nog niets bekend omdat volgens het ministerie van binnenlandse zaken eerst bekeken zal moeten worden of de overheid geld heeft om het plan uit te voeren, MIDDELBURG, 22-8. De direkteur van de Provinciale VVV in Zeeland, J. de Regt bepleit de instelling van de toeristische index, naar het voorbeeld van het Belgische West-Vlaams economische studiebureau. Op deze manier zou ieder jaar opnieuw aan de hand van harde cijfers kunnen worden vastgesteld of het beter of slechter gaat met de toeristische industrie in ons land en in welke sek toren. Ze doet het niet dagelijks, maar als het nodig is kan Anja Bevelander uit Kerkwerve haar vader helpen met het melken van koeien. Melken-met- de-hand gaat zo langzamerhand tot de uitzonderingen behoren en boven dien is Anja best een plaatje waard, vandaar (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Er wordt in Nederland al heel veel onderzoek gepleegd op dit gebied, naar bijvoorbeeld toeristische over nachtingen in hotels en op kampeer terreinen door het Centraal Bureau voor de Statistiek. Maar daar vallen dan bijvoorbeeld de overnachtingen in tweede woningen weer buiten, zegt De Regt. Het zou bijzonder belangrijk zijn over cijfers te kunnen beschikken, waaruit precies blijkt wat de toe ristische industrie heeft opgeleverd en waar moet worden bijgestuurd of omgebogen volgens volgens De Regt is zo'n instrument of dienst, waar mee men de toeristische ontwikke ling jaar-in jaar-uit meet, essentieel voor de ontwikkeling van de hele toeristische industrie. Zeeland als voorbeeld Als voorbeeld noemt hij bijvoor beeld de provincie Zeeland, waar het toerisme een zeer belangrijke plaats inneemt. „We kunnen nooit aan de hand van cijfers zeggen, het was be ter of slechter van het jaar. We kunnen zeggen de kampeerter reinen en de hotels waren goed bezet, het was zeer druk met de watersport, maar dat zijn indrukken, harde of volledige cijfers ontbreken ons ge woon. Je weet onder meer niet hoe veel zo'n toerist in Nederland heeft besteed, hoeveel dagen hij er bijvoor beeld heeft doorgebracht. Dat zal met zijn jaarlijks bijgestelde toeristi sche index wel mogelijk zijn", aldus de VVV-direkteur. Via het Belgisch indexsysteem Advertentie uw dealer voor: m Tel. (01114) 1495 - St Joostdijk 41 - Burg. v. d. Havestraat 48 Dit nummer bestaat uit 12 pagina's. Het is niet verkeerd van beleid te veranderen, als de omstan digheden veranderd zijn. Seneca [VlAAAAAAAAASVVVMVWWVVy? Naar elf klassen De indeling van de gemeenten zal volgens het plan worden terugge bracht van 23 naar 11 klassen. Met name bij de kleinere gemeenten on der de 14.000 inwoners is de indeling wat grover gemaakt, waardoor er meer uitloopmogelijkheden zijn. De bedoeling van het plan is om de be zoldiging van gemeente-ambtenaren meer in overeenstemming te brengen met die van rijksambtenaren dan nu het geval is. wordt alles gemeten. Zoals bijvoor- beel de verkopen bij de detailhandel, de benzine-omzet, het gebruik van het openbaar- en zelfs het ambulan ce-vervoer. „Met dergelijke cijfers kun je goede vergelijking maken", zegt De Regt. „Het zou ook voor alle mensen die zich inzetten voor de bevordering van het toerisme of die er anderszins mee te maken hebben, erg prettig zijn te weten of al de inzet ook wer kelijke resultaten oplevert die men ervan verwacht", aldus De Regt. KARATSJI. Een groep demonstre rende advokaten is in de Pakistaanse stad Karatsji door de politie uit el kaar geslagen. Ongeveer 1.000 advo katen waren in het gerechtsgebouw bijeen om demokratie en een onaf hankelijke rechtspraak te eisen toen een spontane demonstratieve op tocht ontstond, waaraan de meeste advokaten deelnamen. Verwachting tot zaterdagavond: Morgen minder buien Voornamelijk in de nacht en ochtend enkele buien, later op de dag meer zon; minimumtemperatuur om streeks 11 graden, middagtempera- tuur rond 18 graden; matige tot krachtige, vannacht aan de kust en op het IJsselmeer tijdelijk harde noordwestenwind. Voor zondag: Aantal uren zon: 3 tot 11. Min.-temperaturen: omstreeks 10 gr. Max.-temperaturen: onïstreeks 19 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 70 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor zondag een marge van 3 graden rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 23 aug. Zon op 6.34, onder 20.45 Maan op 19.13, onder 3.06 24 aug. Zon op 6.36, onder 20.42 Maan op 19.56, onder 4,12 25 aug. Zon op 6.37, onder 20.40 Maan op 20.32, onder 5.26 Volle Maan: 26 augustus (5.42) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 23 aug. 1.24 13.56 7.29 20.08 24 aug. 2.36 14.42 8.25 20.59 25 aug. 3.33 15.18 9.07 21.36 Sporingtij: 28 augustus HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 22-8. Het K.N.M.l. deelt mede: De veranderingen op de weer kaart gaan langzaam. Tussen een de pressie boven west-Rusland en een hogedrukgebied ten westen van de Britse eilanden staat een brede noordwestelijke luchtstroming. Deze voert bij ons vrij koele lucht aan uit het zeegebied tussen Schot land en Noorwegen. Doordat in deze tijd van het jaar het Noordzeewater relatief warm is, wordt de middag- temperatuur toch niet veel lager dan achttien graden. De bewolking zal een wisselend karakter hebben waarbij ook morgen nog enkele bui en mogelijk zijn. Daarnaast zullen er ook perioden met zon zijn. De noord westenwind neemt langzaam af, maar kan vooral in het Waddenge bied aanvankelijk nog hard zijn. In de loop van zondag en maandag wordt een geleidelijke weersverbete- ring verwacht door het naderbij ko men van het hogedrukgebied via En geland. NEW YORK. De Veiligheidsraad der Verenigde Naties heeft er bij de landen die diplomatieke vertegen woordigingen in Jeruzalem hebben op aangedrongen deze missies uit die stad terug te trekken. WASHINGTON, 22-8. In Washing ton is donderdag een akkoord onder tekend dat de Verenigde Staten in de gelegenheid stelt de Somalische vlootbasis in Berbera, aan de Golf van Aden, te gebruiken. In ruil hier voor zullen de Verenigde Staten So malië militaire hulp ter waarde van 25 miljoen dollar verstrekken. Eerder dit jaar sloot Amerika al akkoorden met Kenia en het sulta naat Oman voor het inrichten van militaire bases in die landen. DEN HAAG, 21-8. De Verenigde Arabische Emiraten hebben donder dag aan Nederland gevraagd zijn am bassade vanuit Jeruzalem naar Tel Aviv te verplaatsen. Dit heeft een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag be vestigd. In een notitie aan de Neder landse zaakgelastigde in Abu Dhabi zegt het land dat de diplomatieke en economische relaties met Nederland verbroken zullen worden als de Ne derlandse ambassade in de „Heilige Stad" Jeruzalem blijft.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 1