SOMS IS DE WERELD ERG KLEIN NED. BOND VAN PLATTELANDSVROUWEN N00RDG0UWE ORGANISEERT KURSUSSEN Stankoverlast bedreigt Tholen Beroemde western van Sergio Leone Gevarieerd programma Echte Van der Velde in Dorts museum Naar Engeland via Nederland Strandtenthouders krijgen niets Vijf maanden voor gijzeling Christoffel Reizen in de problemen Open school in Goes In de concertzaal Vaste TV-avonden geprolongeerd ZIERIKZEE SC HE NIEUWSBODE Donderdag 21 augustus 1980 Nr. 22762 5 NOORDGOUWE, 20-8. De Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen Noordgouwe e.o. opent dinsdag 26 augustus het nieuwe seizoen met een be zoek aan het werkeiland „Neeltje Janse". Wie zich hiervoor nog wil opgeven kan dat doen bij mevrouw Heringa, tel. 01110-3004. Op 23 september organi seert het bestuur van deze bond een gourmetavond in het dorpshuis te Drei- schor. Tevens treed er dan een volksdansgroep op. Verder staan voor het nieu we seizoen onder meer op het programma: Een voordracht van de heer Zwar- telé over acupunctuur, een lezing van de heer H. M. v. d. Post over de PTT, een voordracht over gezonde voeding en een modeshow van eigengemaakte kle ding. Verder deelt de kommissie Vor ming van de Nederlandse bond van plattelandsvrouwen mee, dat de kur- sus Hindeloper schilderwerk volge boekt is. Wel ligt het in de bedoeling volgend voorjaar weer een dergelijke kursus te organiseren. Er is mis schien nog wel een plaatsje vrij bij de kursus „beter bewegen" die dinsdag 9 september begint in Zierikzee. AMSTERDAM/BAZEL. In zijn woonplaats Bazel is woensdag op 91- jarige leeftijd Otto Frank overleden. Otto Frank was de vader van Anne Frank en mede-oprichter van de Anne-Frankstichting. DORDRECHT, 20-8. Het museum Van Gijn in Dordrecht is jarenlang in bezit geweest van een origineel schil derij van de beroemde Hollandse zee schilder Willem van der Velde de Jonge, zonder dat iemand zich daar van bewust was. Pas tijdens een on langs voltooide restauratie ontdekte restaurateur Leo Marchand twee mo nogrammen en het toen sterke ver moeden dat het betreffende schilde rij toch een origineel Van der Velde was werd vervolgens bevestigd door erkende kenners van de werken van de schilder. VLISSINGEN/ROZENBURG, 18- 8. Het passagiersaanbod bij de Olau Line, die de veerdienst tussen Vlis- singen en het Engels Sheerness on derhoudt, is de afgelopen dagen door de blokkade van de Franse havens aan het Kanaal, aanmerkelijk groter dan normaal. Ook de verbinding tussen Euro poort en Felixstowe kent een intensi vering van het aanbod. Een woord voerder van de maatschappij Townsend-Thoresen, die deze verbin ding onderhoudt, verklaarde maan- dagaovnd het aantal passagiers voor lopig nog gemakkelijk te kunne ver werken. Sinds afgelopen zaterdag maakt ook een andere veerdienst gebruik van de aanlegkapaciteit in Vlissin- gen. Het is de Dunkerque-Ramsgate Ferries, die normaal vier keer per dat vanuit Duinkerken vertrekt. DEN HAAG, 18-8. Nadat het rijk slechts een klein gedeelte van de aan vragen voor financiële steun aan de strandtenthouders in Scheveningen en Kijkduin honoreerde, heeft het Nationale Rampenfonds besloten he lemaal geen schadevergoeding uit te keren aan de exploitanten, die door de stormramp in april van dit jaar zijn gedupeerd. Dit is maandag door het Rampenfonds bekend gemaakt. Koperen Kanjervoor de pers KAATSHEUVEL. 20-8. De jaarlijkse traditionele vis wedstrijd tussen ploegen van het parlement en de pers heeft voor de zevende maal een krappe zege voor de kranten mensen opgeleverd. In een van de vijvers van Natuurpark De Efteling in Kaatsheuvel, die bevolkt worden door zelfs uit de hand etende karpers maar waarin nu ook 800 bovenmaat se forellen waren uitgezet om het sportgenoegen te verho- ?en, sleepten de persmensen 99 vissen uit het water tegen 288 door de parlementariërs, die tot nog toe vijf maal had den gezegevierd. De pers kwam hierdoor in het definitieve bezit van de speciaal ter gelegenheid van het twaalfeneenhalf-jarig jubi leum van dit evenement door de Efteling aangeboden „Ko peren kanjer". Kursus gespreksleidster Verder komt er nog een kursus die in de eerste plaats nuttig is voor da mes van besturen en leeskringen, maar zeker ook voor ieder die vindt dat ze niet goed uitdrukt wat ze be doelt tijdens een gesprek, namelijk de kursus „gespreksleidster". Deze kursus van vier lessen zal gegeven worden door mej. v. d. Leeden uit Goes, op woensdagochtend, begin nend 29 oktober in de „Zeeuwse Her- berghe" te Zierikzee. De kommissie Vorming organi seert tevens in samenwerking met de ZVU de volgende kursussen: „Litera tuur na 1945". Een kursus van 15 les sen, beginnend maandag 29 septem ber in de Rijksscholengemeenschap, Manhuisstraat Zierikzee. „Alternatieve voeding". Een kur sus van 7 lessen, begint dinsdag 16 september in de Prinses Juliana- school te Zierikzee. Flitsen uit het buitenland WASHINGTON. Een aantal in de Verenigde Staten wonende Iraniërs heeft de vorming bekend gemaakt van een Iraanse democratische partij als voorbereiding op een „schaduw- regering", die het bewind in Iran zou moeten overnemen zodra dat van aja- tollah Ruhollah Chomeini zou val len, hetgeen volgens de oprichters slechts een kwestie van tijd is. PARAMARIBO. Uit de cijfers van de onlangs gehouden volkstelling in Suriname kan worden afgeleid dat de laatste tien jaar omstreeks 180.000 Surinamers naar Nederland zijn ver trokken. Suriname blijkt in die pe riode in bevolkingsaantal te zijn te ruggelopen van 372.000 naar 347.000. LE HAVRE. Onderhandelingen over een oplossing voor de staking van Franse vissers die drievierde van de Franse havens hebben geblok keerd, zijn mislukt. Het vervoer van personen erP goederen ligt al zeven dagen stil. GENEVE. De kommissie voor de mensenrechten van de Verenigde Na ties heeft de autoriteiten van Üruqay beschuldigd van het uitvoeren van martelingen op gevangenen, hetgeen in strijd is met het internationaal verdrag voor burgerlijke en politie ke rechten. HAMBURG. De 33-jarige Gidon Kremer, een bekende jonge violist, en zijn vrouw Elena Kremer, pia niste, beiden afkomstig uit de S.U., hebben afgezien van hun Sowjetrus- sische staatsburgerschap en asiel in de Westduitse bondsrepubliek ge vraagd, zo heeft hun agent meege deeld. LONDEN. Philips Electronic and Associated Industries Ltd., geheel ei gendom van Philips' gloeilampenfa brieken, sluit haar fabriek in King's Lynn in Nordfolk in november. JERUZALEM. Énkele leden van de militante Joodse organisatie „Kach" hebben woensdag op het terrein van de Nederlandse ambassade in Jeruza lem geprotesteerd tegen de eventuele verplaatsing van de vertegenwoordi ging naar Tel Aviv. BOSTON. Ronald Reagan, de repu blikeinse kandidaat voor het Ameri kaanse presidentschap, heeft woens dag de militaire politiek van de regering-Carter zo verwarrend ge noemd, dat die de Sowjet-Unie ertoe heeft aangezet Afghanistan binnen te vallen. PORT VILA. Gearresteerde opstandelingen van het eiland Espi- rito Santo zijn woensdag in Port Vi la, de hoofdstad van Vanuatu, mis handeld door een opgewonde menig te en later door de politie zelf. THOLEN, 20-8. De bevolking van het stadje Tholen komt langzamer hand in verzet tegen het voornemen van de Coöperatieve Nederlandse Champignonkwekersvereniging uit het Limburgse Stein, om in de omge ving van Tholen een dependance van haar bedrijf te vestigen. B. en w. hadden, toen zij met het bedrijf in onderhandeling waren, vooral de werkgelegenheid in het oog. Beloofd werd, dat na een aantal jaren er werk zou zijn voor 200 man (en/of vrouw). Met de stankoverlast zou het wel meevallen volgens het kollege, gezien de afstand tot de woonkernen en de meest geldende windrichting. Negatief rapport Een rapport van de Landbouwho geschool te Wageningen was in dit opzicht echter tamelijk negatief. Tij dens de raadsvergadering van afgelo pen maandag, drongen de leden van de PvdA-fraktie en enkele leden van andere frakties, er bij de raad op aan, om geen overhaaste stappen te ne men. Er werd op aangedrongen volle dige openbaarheid te geven wat vooral voor de naast betrokkenen (de inwoners van Tholen) van belang is. De raadsvoorzitter, burgemeester E. Barends, bleef echter van mening dat de stankoverlast beslist wel mee zou vallen. Verder nog de kursus „Gas en elek triciteit, kleine reparaties voor vrou wen", die op 1 en 8 oktober gehouden wordt. Tot slot een kursus „timme ren voor vrouwen". Deze zal 's avonds plaatsvinden in de Beatrix- school te Zierikzee. NEWPORT. De Sowjet-Unie be schikt, of staat op het punt te be schikken, over een kernmacht die de Amerikaanse raketten in hun onder grondse bunkers kan vernietigen, zo heeft de Amerikaanse minister van defensie, Harold Brown, in een rede te Newport verklaard. TEHERAN. De Iraanse afgevaar digden in het parlement hebben woensdagochtend besloten te ant woorden op de brief die is gestuurd door 187 leden van het Amerikaanse congres met de vraag „absolute voor rang" te geven aan de gijzelaars- kwestie. ROME. De twaalf Iraanse studen ten die nog onder arrest stonden na dat ze geweigerd hadden hun identi teit bekend te maken, zijn dinsdaga vond in Rome vrijgelaten. Kort tevo ren hadden zij, op aandringen van de Grieks-katholieke aartsbisschop Hi- larion Capucci, gezegd wie zij waren. BANGKOK. Vietnam wil een groot deel van noordoost-Thailand hebben voor de verwerkelijking van zijn droom van een Indochinese fede ratie onder de heerschappij van Ha noi. Dit heeft de Thailandse vice- premier Thanat Khoman in een vraaggesprek met het Franse persbu reau AFP verklaard. SEOEL. Een Zuidkoreaanse krijgs raad heeft 12 dissidenten veroor deeld tot gevangenisstraffen varië rend van acht maanden tot drie jaar. Zij werden schuldig bevonden aan overtredingen van de bepalingen van de staat van beleg. PARAMARIBO. Uit de cijfers van de onlangs gehouden volkstelling in Suriname kan worden afgeleid dat de laatste tien jaar omstreeks 180.000 Surinamers naar Nederland zijn ver trokken. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND AMSTERDAM. Honderden strijd- lustigen demonstranten stonden woensdag voor niets spreekkoren aan te heffen op de trappen van het Paleis van Justitie in Amsterdam: het proces tegen vier krakers van de Vogelstruijs, die in een hermetisch afgesloten gebouw voor de politie rechter moesten verschijnen ging niet door. i Drie krakers waren zonder opgave; van redenen weggebleven. De 18- jarige Henk B. Moest wegens ziekte verstek laten gaan. Politierechter mr. Slagter besloot daarom de zaak te verdagen tot 8 september. ROTTERDAM. Steeds meer men sen met een sociale uitkering komen in financiële problemen door de forse groei van energiekosten. Dit blijkt uit cijfers van de Gemeentelijke So ciale Dienst in Rotterdam. Uit een onderzoek van de GSD is gebleken dat in 1979 het energieverbruik 13 procent van het huishoudbudget opslokte. Van de verhoging van de uitkering ging vorig jaar de helft op aan de hogere energierekening. VLISSINGEN, 21-8. De rechtbank in Middelburg heeft woensdag de 36- jarige Belg M. C. G. C. C. uit Gent, die op 29 mei van dit jaar twee poli tiemannen uit Oostburg gijzelde in een kampeerbus, veroordeeld tot vijf maanden onvoorwaardelijke gevan genisstraf. De man reed op die bewuste dag sa men met zijn 17-jarige zoon in een uit een faillissement achtergehouden camper door Zeeuws-Vlaanderen toen hij door de Oostburgse politie mannen voor een routinecontrole werd aangehouden. Op het moment dat de beide agenten argeloos de bus waren binnengestapt voor een con trole van de papieren, pakte C. een geweer en ontwapende de beide agenten. Hij dwong één van de twee achter het stuur plaats te nemen van de camper om verder te rijden. Later slaagde een te hulp geroepen adju dant van de groep Oostburg van de rijkspolitie er in de overspannen Belg tot rede te brengen en de gijze ling te be-eindigen. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 21-8. Het K.N.M.I. deelt mede: De vrij warme lucht waar we ons de laatste dagen in bevonden is vanochtend verdreven door het bin nenstromen van koelere lucht vanaf de Noordzee. De scheidingslijn tussen beide luchtmassa's was zeer scherp en ging gepaard met het overtrekken van een smalle zöne met flinke slagregens en windstoten. Er stond een stormachtige wind die van west naar noordwest draaide. Boven Scandinavië ligt een depres- siegebied, een randstoring hiervan verplaatst zich van Noorwegen naar Denemarken met een stormveld op het noordelijk deel van de Noordzee en vannacht bij Denemarken. Morgen gaat de aanvoer van koele lucht nog door. Naast opklaringen zullen er ook enkele buien voorko men. De middagtemperatuur wordt weer ongeveer 18 graden. De noord westenwind zal langzaam afnemen. De koele lucht zal in de komende dagen ook tot midden-Europa en de Alpen doordringen. In Spanje en zuid-Frankrijk blijft het nog warm en zonnig. ROTTERDAM. De gemeente Rot terdam wil jonge vrouwen interesse- renyoor een baan in de metaalnijver heid. Deze sektor kampt met een enorm tekort aan personeel. Er staan bij het Gewestelijk Arbeidsbureau een groot aantal jonge vrouwen als werkzoekende ingeschreven, terwijl het aanbod van „traditionele" vrou- wenbanen uiterst gering is. De ge meente vindt dat de werkloos heidsproblemen op een minder tradi tionele manier moeten worden opge lost. DEN HAAG. 18-8. Christoffel Rei zen B.V. te Rotterdam beëindigt haar aktiviteiten wegens financie ringsproblemen. Aldus een medede ling van het Garantiefonds van de Algemene Nederlandse Verenigingen van Reisbureau's te Haarlem. De vice-voorzitter van het fonds, drs. D. J. Engelen, maakte bekend, dat als gevolg van een sterke terug loop aan belangstelling voor buiten landse vliegreizen Christoffel met ook voor de financiers onaanvaard baar grote verliezen heeft te kampen. Er bestaat geen uitzicht op herstel van deze situatie. In overleg met alle betrokken partijen is daarom door kommissarissen en direktie van Christoffel besloten de aktiviteiten te beëindigen. Ten behoeve van de bij Christoffel geboekte reizen heeft het Garantie fond van de ANVR reeds de nodige maatregelen getroffen. DEN HAAG, 19-8. Volgens het overgangsplan kunnen in het juist begonnen schooljaar 1.700 volwasse nen meedoen aan het werk van de Stichting Proefprojekten Open School. In veertien plaatsen en streken kunnen de vrouwen en mannen die niet of niet veel meer dan de lagere school hebben, terecht bij de proef projekten. De projekten worden gro tendeels ongewijzigd voortgezet. De voorwaarden zijn nog onvoldoende geregeld om de verworvenheden door te geven aan anderen. De projekten, speciaal voor wer kende volwassenen van ongeveer dertig tot rond vijftig jaar, worden o.a. voortgezet in Goes voor Midden- Zeeland. Vrijdag 22 augustus, 19.50 uur, Ned. I: Maigret in het wespennest. Jean Ri chard als commissaris Maigret. Wat biedt de BEELDBUIS? VRIJDAG 22 AUGUSTUS NED. I: Robbie, Tobbie en het Fra- watuig opent het programma, voorts een aflevering uit de Spaanse serie De natuur en de mens. Daarna een lange detective serie van Maigret en het wespennest. Maigret bezoekt een vriend, maar komt in aanraking met een aantal gepleegde moorden in dat dorpje. Vrouwen un India toont hoe de Indiase vrouw de kostwinster van haar gezin is. Dan een rechtstreekse uitzending van de Ombudsman. Een panel van deskundigen op het gebied van sociale vrzekeringen, zieken fondsen, konsumentenzaken, medi sche vraagstukken, huisvesting zul len antwoord geven op rechtstreekse telefoontjes van de kijkers. NED. II: Zo moeder, zo dochter het spelletje onder leiding van Gerard van den Berg opent de uitzending. Daarna de eerste aflevering uit de zesdelige serie Boezemvrienden. Na het Journaal de laatste aflevering ZIERIKZEE, 19-8. De inmiddels wereldberoemde film, „Het gebeur de in het westen" of „Once upon a ti me in the West" van Sergio Leone draait komend weekend in de Con certzaal van Zierikzee. Ook de film muziek met dat steeds terugkerende geluid van een harmonika, gekompo- neerd en uitgevoerd door Ennio Mor- ricone zal velen bekend in de oren klinken. In deze bijna drie uur durende film woont Brett McBain met zijn moe derloos gezin op een farm in het mid den van een woestijn, kilometers verwijderd van Flagstone, de dichts- bijzijnde stad. Op de dag dat zijn nieuwe vrouw Jill per trein arri veert, wordt McBain met zijn kinde ren vermoord. Jill, de erfgename van de farm en het land, verneemt op de begrafenis dat de moord het werk is geweest van een zekere Cheyenne. Terwijl zij tevergeefs bezig is het huis te doorzoeken naar geld, komt Cheyenne en hij betuigt haar zijn on schuld aan de moord. „Harmonika" Hij weet zeker dat dit het werk moet zijn van de bendeleider Frank, die zeker niet zal terugdeinzen voor moord op kinderen. Deze Frank is namelijk in dienst van de spoorwe gen en hij heeft als opdracht gekre gen alle obstakels te verwijderen die het aanleggen van de spoorlijn be lemmeren. Dus ook McBain en zijn gezin. Jill wil met alle intriges niets meer'te maken hebben en verkoopt de farm met bijbehorend land. Een zekere Harmonika wordt de nieuwe eigenaar en geeft zijn net gekochte boerderij terug aan Jill. Omzwervingen Na veel omzwervingen komt Chey enne op de farm van Jill, waar ook Harmonika verschijnt. Het duurt niet lang voor ook Frank aankomt. Hij wil voorgoed met Harmonika af rekenen maar hij trekt net iets min der snel dan Harmonika en valt do delijk gewond neer. Pas dan wordt duidelijk wie Harmonika nu eigen lijk is. van David Copperfield. Na het spel- programma SpeeVs met licht klas siek, de aktualiteitenrubriek Hier en nu gevolgd door Kerke pad '80. Dit maal zijn routes uitgestippeld door Noord-Brabant en het Groningse Fi- velingo. VRIJDAG 22 AUGUSTUS NED. I: 13.00 Nieuws v. doven; 18.49 Musti; 18.55 Nieuws; 18.59 Rob bie, Tobbie en het Frawatuig; 19.25 ■De natuur en de mens; 19.50 Maigret in het wespennest; 21.30 Journaal; 21.55 Vrouwen in India; 22.25 De om budsman; 23.55 Journaal. NED. II: 18.00 Nieuws v. doven; 18.55 Nieuws; 18.59 Zo vader, zo zoon; 19.25 Boezemvrienden; 20.00 Jour naal; 20.27 David Copperfield21.25 Speel's met licht klassiek22.25 Hier en nu; 22.55 Kerkepad '80; 23.25 Jour naal. HILVERSUM, 20-8. Het systeem van vaste televisieavonden is door het KOP-tv, het overlegorgaan waarin de televisiebazen van alle A- en C-omroepen zitting hebben, voor lopig voor een jaar geprolongeerd. Het betekent, dat de A-omroepen op Nederland 2 met ingang van 29 sep tember van vaste avonden gaan wis selen. De TROS, die nu op donderdag uit zendt, gaat naar de maandag, de NCRV van vrijdag naar dinsdag, de VARA van zaterdag naar donderdag, de AVRO van maandag naar vrijdag en de KRO van dinsdag naar zater dag. Gehandhaafd blijven de vaste avonden op Nederland 2 van de VPRO op zondag en die van Veronica op woensdag en op Nederland 1 van de Evangelische Omroep op dinsdag en van de NOS op woensdag. Afhankelijk van een mogelijke zendtijduitbreiding zal in het komen de jaar bekeken worden of aan wen sen van enkele grote omroepen tege moet kan worden gekomen. Daartoe behoort een nu even op de lange baan geschoven gedachte om de A- omroepen wekelijks twee vaste tele visieavonden te geven en de C- omroepen in het systeem mee te laten rouleren. JAKARTA. Een groep van 32 voor aanstaande Indonesische moslims, voornamelijk leden van het parle ment, hebben de Nederlandse rege ring verzocht haar ambassade uit Je ruzalem terug te trekken. Nu ja, we moeten maar denken dat we door deze uitnodiging ook ongeveer vier dagen uit de menage zijn. Dan kost het huishouden ook niets. En dat is mooi meegenomen. Zelf bezit hij behoorlijke kleding voor een dergelijke party. Hij hoeft niets nieuws te kopen. Een vrouw be ziet dat nu eenmaal anders. Hij zucht Zijn ideaal is een eigen huis, maar zover is hij nog niet. En voorlopig is daar helemaal geen zicht op met die abnor male stijgingen van de woningprijzen! Gewoon niet meer te betalen, al heeft hij als chef een behoorlijk salaris. Intussen rijdt Aafje terug naar Huis, maar gaat eerst nog even binnen in een groot kledingmagazijn en neust wat rond. Er is best wat moois te koop, wat haar zeker goed zal staan. Een niet eens zo heel gek duur. Floor zal echt over de brug moeten komen. Hij is een der chefs, die vrijwel van het begin af aan in funktie is en als zijn vrouw moet ze er behoorlijk uitzien op zo'n feest. O zo! In een heel ander deel van Nederland valt die ochtend de uitnodiging ook in de brievenbus. Daar wordt de kaart pas in de vooravond bekeken en gelezen, want man en vrouw werken beiden en komen achter elkaar thuis. Dina Vlot ten is part-time sekretaresse op een uitgeverskantoor, waar ze al als jong meisje in dienst was. Na haar huwelijk, toen er niet dadelijk een baby op komst was, gaf ze gehoor aan de noodkreet van haar vroegere baas: „Je opvolgster is onverwacht ziek geworden en nu zit ik zonder. Kun je niet een poosje terugko men? Liefst zo gauw mogelijk, want we stikken in het werk!" Dina sprak er die avond met haar man over en André Vlotten had er geen bezwaar tegen. Hij was een moderne jongeman, die van oordeel was, dat de vrouw in haar huwelijk een zekere vrijheid moest be houden en als Dina tijdelijk haar oude baan weer wilde opnemen, vond hij dat uitstekend. Al moeten we er 's avonds een half uurtje later door eten. Na die eerste periode gebeurde het vaker, dat Dina gebeld werd: „Meid, heb je nog wat vrije tijd over? Kun je die bij ons produktief maken. We hebben een reserve;sekretaresse nodig, nu er een tweede direkteur bij gekomen is En naarmate de teleurstelling over de nog altijd niet in verwachting geraken groter werd, zorgde het werk in het uitgeverskantoor voor de zo nodige afleiding. Haar man liet nooit merken, dat hij minstens evenveel teleurgesteld was over haar onvruchtbaarheid. En liet haar daarom ook zoveel mogelijk vrij. Dina Vlotten las de kaart en verbaas de zich. Want zelf was ze helemaal niet familieziek. Al had ze zelf een regiment ooms, tante's, neven en nichten. De kontakten beperkten zich doorgaans tot een kaartje of brief ter gelegenheid van een verjaardag en idem dito met kerstmis en nieuwjaar. Het moest al een belangrijke gebeurtenis zijn: een hu welijk of een sterfgeval, wanneer men op familiebezoek ging. André daaren tegen had maar weinig familie. Maar Derk van Flessingen was een oom, Door H. J. KOORNSTRA omdat tante Henny een zuster was van André's vader. De vrouw begreep dat een weigering of een verzonnen excuus waarschijnlijk als een belediging beschouwd zou wor den, dus slaakte ze een zucht en mom pelde in zichzelf: Dag heerlijk pinkster weekeind, waarin we een genoeglijke reis naar de Harz zouden gaan maken. Instee daarvan gaan we ons begraven in een gat, ergens in Brabant, om luister bij te zetten ter gelegenheid van een verloving? Ken ik die Grada? Hoe lang is het eigenlijk geleden, dat ik oom Derk en tante Henny heb gezien? Ik kan er geen antwoord op geven. Ze denkt na. Vaag komt er een beeld in haar op van een teener op lange, magere benen. Dat moet al een jaar of vijf, zes geleden zijn. Ja, waren we toen niet in Waalwijk? In dat oude, kille herenhuis? Ook omstreeks deze tijd van het jaar, toen het zo abnormaal koud was? Ze zijn er samen een dag op visite geweest, André en zij. Noodgedwongen. Omdat André toe nog geld schuldig was aan zijn oom. Geld, dat hij geleend had om zijn zaak op poten te zetten. Dat goddank nu tot de laatste cent terugbe taald was. Met de gebruikelijke rente. Want oom Derk geeft niets kado. Daar om heeft Dina het niet zo erg op oom Derk, wijl ze die eerste jaren van hun hhuwelijk behoorlijk krom hebben ge legen, omdat André op hoge lasten zat en zo spoedig als maar mogelijk kon zijn uit de schulden wilde komen. Van daar, dat men er toen heengegaan was. Maar nu? (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 5