„J. VIJVERBERG EN DE VOGELS VAN DE ZUIDKUST VAN SCHOUWEN" Projektontwikkelaar wil 550 woningen verkopen Leven van een vogelfotograaf Graanoogst komt geruisloos binnen STREEKNIEUWS Een bijzonder boekje: Schaal- en schelpdieren opslag centrum Westkapelle gesloten Volgende week beslissing over ambassade EERSTE KLASSIEKE BALLETLES IN CONCERTZAAL TE ZIERIKZEE 4 ZIERIKZEE, 21-8. „Vijverberg, vogels en Schouwen, het lijkt wel of ze bij elkaar horen. Hij is er niet meer, maar de herinnering aan hem leeft voort. Het vogel bestand is in de loop der jaren minder geworden, maar de natuur heeft een verbluffende kracht om zich te her stellen, als we haar maar de kans geven. Laten we daar om een voorbeeld nemen aan de grote pionier die Vijver berg was. Zijn enthousiasme en werklust kunnen een voorbeeld zijn". Dit schrijft Hans Warren in de inleiding van het fraaie boekwerkje: ,,J. Vijverberg en de vogels van de zuidkust van Schouwen", uitgegeven door het tijdschrift Sterna van de Natuur- en Vogelwacht Schouwen-Duiveland en de Vereniging voor Natuur- en Landschapshescherming Goeree-Overflakkee. Het boekwerk, gedrukt bij drukke rij Lakenman Ochtman, is uitgege ven ter herinnering aan de hon derdste geboortedag van J. Vijver berg, de vogelfotograaf van Schou wen. De op 25 augustus 1880 geboren Johannes Vijverberg zag bij de ko renmolen te Oosterland het le venslicht. Behalve boeken heeft hij tussen 1903 en 1965 in verscheidene tijd schriften en andere periodieken een groot aantal artikelen gepubliceerd over vogels, maar ook over de ge schiedenis van streek en dorp. Daar naast zijn zijn bijdragen vermeld in onder meer „De Natuur", „Buiten", „De Prins der Geïllustreerde Bladen", en de „Vriend des Huizes". „Enen braven mensch" Jac. Viergever is de schrijver van het openingsverhaal dat vertelt over het leven van „enen braven mensch", zoals Vijverberg eens getypeerd werd door één van zijn Belgische vrienden. Viergever schrijft dat Jo hannes Vijverberg op jeugdige leef tijd samen met zijn broers op de vrije dagen de nesten van de kievitten en andere weidevogels zocht. In mei plukten ze de morilles (eet bare paddestoelen) onder de iepen. Een opkoper betaalde hen voor vier stuks een cent. Op oudere leeftijd trokken de broers er halve nachten met het kruisnet op uit om paling te vissen. Daarnaast wijdde Johannes zich echter ook aan zijn studie en op 24 april 1900 slaagde hij voor de akte onderwijzer. Vrij snel kreeg hij een benoeming in Haarlem, waar hij de studie voor hoofdakte en akte Frans begon. Belangstelling voor natuur bleef er ook en in 1902 werd hij lid van de juist opgerichte afdeling Haarlem van de nu Koninklijke Na tuurhistorische Vereniging. Fanatiek en enthousiast was hij vanaf het eerste uur. Reeds op 28 mei in hef jaar daarop hield hij voor de leden een lezing over wilde eenden. Op een regenachtige zondagmiddag nam hij het besluit vogels te fotogra feren. Na benoemingen in Ooster land en Rotterdam werd hij in 1909 benoemd tot hoofd van de school in Noordgouwe. Mahoniehout Nederland telde in die tijd slechts drie vogelfotografen. Vijverberg kocht zijn eerste camera van maho niehout met koperbeslag. Deze heeft maar kort dienst gedaan, want met de lens en het platenchassis bouwde hij zelf een nieuwe, die beter tegen het harde veldwerk bestand was. In de loop der jaren heeft Johan nes heel wat foto's genomen in de eendenkooi van Ellemeet en het duingebied van het Slot van Haamstede. Broedseizoen In de eerste jaren werd volgens de heer Viergever alleen gefotografeerd in het broedseizoen (van april tot in juni). „Al gauw was men aan hun De heer J. Vijverberg met een van zijn zelfgebouwde camera's en op de achtergrond zijn Chevrolet uit 1929. (Foto: Zr. Pannekoek) schoolmeester, die als een kwajon gen achter de „veugeltjes" aanzat, gewend. Door zijn publikaties in verschei dene tijdschriften maakte hij kennis met vele vogelvrienden in binnen-en buitenland. Zij kwamen naar hem om de Schouwse Vogélgebieden te be zoeken, maar stelden hem ook in de gelegenheid om vogels, die hier niét broeden, bij hen te fotograferen. Dit resulteerde uiteindelijk in een bezoek van twee weken aan de Scilly-eilanden. Hiervan schreef hij een verslag in zijn boek „Van vreem de kusten", aldus Jac. Viergever. Boekvorm Het publiceren in tijdschriften en dagbladen was een ander aspekt van zijn werk op natuurgebied. Op aan dringen van zijn buurman startte Vijverberg met publikaties in boek vorm. Zo schreef hij tussen 1925 en 1935 een serie van vijf boeken: „Vo gelidyllen". Chevrolet Omstreeks 1925 had hij na vele uren fotograferen en wachten de meeste Schouwse broedvogels ge knipt. Na jaren in schuilhutten en houten kisten vertoefd te hebben om zo goed mogelijk de vogels te foto graferen, schafte Vijverberg in 1929 zich een Chevrolet aan, die hij meer dan-dertig jaar gebruikte. Pensioen Na een periode van veertig jaar on derwijzer maakte hij in 1940 gebruik van de gelegenheid om vervroegd met pensioen te gaan.' Eerste exemplaar ZIERIKZEE, 21-8. Het eerste exemplaar van het boekje: „J. Vijverberg en de vogels van de zuidkust van Schouwen wordt vrijdag 22 augustus om 15.30 uur in 's Landskamer aan het Havenpark te Zierikzee overhandigd aan mevrouw T. H. Geluk-Delst. Zij zal het boekje voor haar echtgenoot, dijkgraaf A. M. Geluk in ont vangst nemen. Hij verhuisde samen met zijn vrouw van Noordgouwe naar het gro te witte huis „Welgelegen" aan de plas bij Schuddebeurs. De tweede wereldoorlog onderbrak zijn werk zaamheden op het „vogelfotografeer- gebied". De Chevrolet moest onder duiken en het fotograferen werd een gevaarlijk karwei. Hij kwam in Dordrecht terecht en in mei 1944 trok hij met een bootje over de plassen van de Overwaard. Hij maakte foto's van futen, houtdui ven en de Vlaamse Gaai. Echter niet voor lang, want op de eerste juli ver huisde hij naar Sassenheim. Na zijn terugkeer naar Schudde beurs ïn juni 1945 werd de Chevrolet weer rijklaar gemaakt. Zijn toestel len moesten worden aangepast voor de op de markt gekomen kleuren film. In de loop van enkele jaren bouwde hij een nieuwe fotokollektie op, maar toen in kleur. De storm ramp van 1953 veegde echter ver- Aan gemeente Vlissirigen VLISSINGEN, 2Ö-8. De projektont- wikkelaar Fortress B.V. te Rotter dam, wil zijn woningbezit (550 wo ningen in Vlissingen waarvan 210 in de kern Oost-Souburg) over doen aan de gemeente Vlissingen. Fortress kocht in 1978, 572 woningen van Scheldestad B.V., een dochteronder neming van de scheepswerf ..De Schelde". Over deze aankoop is in Vlissingen de nodige deining ont staan. Fortress slaagde er niet in de wo ningen aan de huurders te verkopen en ook de leegkomende woningen werden niet verkocht, onder andere door het achterstallig onderhoud. Tweehonderd van de woningen wer den voor een onderhoudsbeurt in aanbesteding gegeven aan aanne mingsmaatschappij Van Westende te Vlissingen. Deze aannemer ging ech ter in juni 1980 failliet. Gekraakt Ondertussen worden steeds meer van de leegstaande woningen ge kraakt. Fortress heeft tegen een groep krakers een proces aangespan nen, dat over enkele weken voor de Middelburgse rechtbank zal worden behandeld. De gemeente Vlissingen voelt wel iets voor het aanbod van Fortress, die de woningen wil verkopen voor de prijs, die men er in 1978 zelf voor heeft betaald. Wél zal de Federatie van Woningbouwverenigingen wor den ingeschakeld bij de aankoop. scheidene van zijn geliefde terreinen weg. „Zijn laatste levensjaren was hij niet meer zo aktief in het veld, maar hij gebruikte zijn tijd om zijn rijke herinneringen in geschrift vast te leggen. Op 15 april 1965 overleed Jo hannes Vijverberg. Hij was een vo gelfotograaf, die volgens zijn eigen zeggen in zijn vrije tijd ook nog schoolmeester was", aldus besluit Jac. Viergever zijn hoofdstuk over J. Vijverberg. Land- en tuinbouw ZIERIKZEE, 20-8. De graanoogst komt dit jaar „geruisloos" binnen, d.w.z. de weersomstandigheden zijn in Zeeland zodanig, dat er geen regen een spaak in het wiel kon steken en de meeste percelen, zijn dan ook al leeg. Tarwe kan men hier en daar nog „vast" aantreffen, maar voordat de ze week ten einde is, zal ook op deze percelen de combine zijn werk wel hebben gedaan. BRUINISSE Gemeentegids In Bruinisse is de nieuwe jaarlijkse Gemeentegids verschenen, met als voorplaat dit keer de ingang van het bejaarden verzorgingstehuis „In 't Opper". In deze gids staat informatie over: gemeentebestuur, huwelijks voltrekking, vestiging en verhui zing, aanvraag van rijbewijs, alles over gemeenschappelijke regelingen. Bergstraat wandelstraat De Bergstraat is al jaren een straat je dat afgesloten is voor auto's. Niet iedereen hield zich daar echter aan, vandaar dat B en W het nu opnieuw tot wandelstraat hebben gepromo veerd, door een mooie sierbestrating aan te leggen. De trottoirs zijn ver dwenen. Nieuw schooljaar Bij de aanvang van het nieuwe schoojaar kreeg de Openbare lagere school 21 nieuwe leerlingen. De Christelijke lagere school kon 25 nieuwe leerlingen ontvangen. Het aantal leerlingen op de Chr. kleuter school is per 15 augustus: 58, de open bare kleuterschool telt momenteel 30 leerlingen. „Nieuw Beusje" Ten behoeve van schippers, oud schippers en anderen die regelmatig de haven bezoeken, is een nieuwi praathok, annex schuilhuisje QpLde haven gebouwd. Dit hokje is 'een ont werp van de heer G. Bunskoeke, hoofd technische dienst. De bouw is uitgevoerd door de heer A. Schilper- oort, nadat de firma Caplee de beton nen voet had gegoten. Het oude „beusje" - zo wordt het in de volksmond genoemd - zal nadat het is opgeknapt op het einde van de dijk langs de Steinstraat worden ge plaatst. Het nieuwe „beusje" geeft naast een mooi zicht op de haven, ook een mooi uitzicht op de vaarweg Zij- pe en Krammer plus de Grevelingen- dam. Recht door Autobestuurder W. J. uit Bruinisse wilde van het parkeerterrein 't Op per rechtsaf de Dr. de Kockstraat in rijden, maar reed in plaats daarvan recht door en belandde in de tuin en tegen de garage van het pand 32. De bestuurder zou onder invloed hebben gereden. De wagen, de tuin en de ga ragedeur raakten beschadigd. Burgerlijke stand over juli Geboren: 17. Arie Theodoor, z.v. G. C. Slingerland en N. C. Koolmees; 24. Corry Tamara, d.v. K. van Kooten en D. A. Wiebrens te Zierikzee; 26. Leen- dert Jaco, z.v. H. Polderen P. de Jon ge; 30. Martijn Maurice, z.v. R. Hui- zer en M. M. S. Hogenbirk te Zierik zee. Overleden: 3. Jakob Meerman (oud 85 jaar) te Zierikzee; 9, Laurus Pad mos (oud 69 jaar) te Zierikzee; 12. Adriaan Bal (oud 67 jaar) te Zierik zee; 21. Adriaan Pieter Slootmaker (oud 80 jaar); 28. Hermina Hendrika Pasman w.v. P. A. Barendse (oud 84 jaar); 31. Adriaan Klink (oud 49 jaar). Gehuwd: 11. Abraham Jacobus den Hollander (oud 26 jaar) en Wouterina Alida de Waal (oud 21 jaar). Diefstal' Zondagavond werd op „Onze Hoe ve" uit de tent van C. Z. uit Benne- kom en H. v. L. uit Schoonhoven een aantal tassen ontvreemd. Van de da ders ontbreekt elk spoor. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND ROTTERDAM/LONDEN. Scot land Yard is nog druk bezig bewijs materiaal te verzamelen, dat moet leiden tot de arrestatie van de 45- jarige Rotterdamse makelaar Anton R. Hij wordt door de Britse politie beschouwd als het brein achter de „grootste scheepsfraude aller tijden": het vergaan van de, Liberi aanse tanker Salem". DEN HAAG. Personeelsomvang en taken van de rijksdienst voor de IJs- selmeerpolders (RIJP) zullen in ieder geval in het komende begrotingsjaar niet worden ingekrompen. Die toe zegging heeft de secretaris-generaal van het ministerie van verkeer en waterstaat Ir. P. C. de man, woens dag gedaan aan de vijf ambtenaren- centrales. Besuürder G. Hof van de Christelijke Federatie voor Over heidspersoneel (CFO) heeft dat na mens de vijf centrales meegedeeld. Personeel naar huis VLISSINGEN, 21-8. De rechtbank in Middelburg heeft een hypermo dern kweek- en opslagcentrum voor schaal- en schelpdieren in Westkapel le, dat eigendom is van De Haas Vastgoed B.V. in Rotterdam, voorlo pige surseance van betaling ver leend. Het zes man tellend personeel is naar huis gestuurd. Het bedrijf werd drie jaar geleden met 1,2 miljoen gulden steun uit het EEG-visserijfonds opgezet met als doel te proberen een kwekerij op te zetten voor schaal- en schelpdieren ter vervanging van de Oosterschelde die zoals destijds in de bedoeling lag, volledig afgesloten zou worden. Leeggehaald Het bedrijf leek na een aanvanke lijke terugloop na wisseling van eige naar beter te draaien. Deze week hoorden de werknemers echter dat ze DEN HAAG. De PTT en het bestuur van de Nederlande Organisa tie van Tijdschriftenuitgevers (NO- TU) hebben in beginsel overeenstem ming bereikt over ontwikkeling van de posttarieven voor tijdschriften in de komende acht jaar. Dit heeft de PTT woensdag meegedeeld. BRUNSSUM. Het mannenkoor „R.M.K. 1921" uit Brunssum, dat verleden jaar een concertreis maakte naar het Poolse Gdansk, hoopt ko mende zondag een tegenbezoek te mogen ontvangen van het universi teitskoor uit die stad. In Limburg hoopt men dat de recente gebeurte nissen in de Poolse havenstad geen roet in het eten zullen gooien. Dit is dinsdag meegedeeld door de voorzit ter van het Brunssumse koor, J. Cuy- pers. in afwachting van verder nieuws in de maand augustus vrijaf konden ne men. De bassins werden leeggehald en het bedrijf werd gesloten. Mr. J. van der Wijst uit Vlissingen, die door de rechtbank als bewind voerder is aangewezen, zal vrijdag een gesprek hebben met de direktie van het bedrijf. DEN HAAG, 21-8. De regering zal volgende week tijdens het kabinets beraad een beslissing nemen over het al dan niet verplaatsen van de Neder landse ambassade in Israël uit Jeru zalem naar Tel Aviv. Dit heeft de woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken bekend gemaakt na besloten overleg tussen minister Van der Klaauw (van buitenlandse zaken) en leden van de Kamerkom missie voor buitenlandse zaken. De leden van de kommissie en de minister hebben ruim twee uur standpunten uitgewisseld. Van regeringszijde is er op gewezen wat de consequenties kunnen zijn voor Nederland bij niet-verplaat- sing: het annuleren van orders voor het Nederlandse bedrijfsleven in Arabische landen ter waarde van tien miljard gulden, het verbreken van de diplomatieke betrekkingen met Nederland door de Arabische landen, terwijl ook de overvlieg- en landingsrechten van de KLM in deze landen in gevaar zouden kunnen ko men. ZIERIKZEE, 21-8. Balletschool „.Giselle" heeft haar eerste klassieke schre den in het noordelijke Zeeuwse gezet. Dinsdagmiddag startten Puck en Wiete- ke Bijl met een groep jeugdigen in de Concertzaal te Zierikzee om te trachten de belangstellenden wat meer gratie aan te meten of hen de mogelijkheid te bieden zich intensief met het klassieke ballet bezig te houden. Puck Bijl kan (zoals wij eerder in één van onze edities in een inter- vieuw vermeldden) bogen op een rui me staat van kennis wat het klassie ke ballet betreft en zij wil zich er vol ledig voor inzetten om met haar ka- paciteiten de belangstellenden van uit de regio het een en ander bij te brengen. Amateurs en zoals de foto's tonen waren de kin deren een en al oor tijdens de oefe ningen aan de bar. Het zal hard wer ken zijn voor de dames Bijl uit Drei- schor, maar zoals mevr. Bijl eerder heeft gezegd: „De leerlingen zijn wel amateurs, maar daarom hoeft het geen ze presteren nog niet amateu ristisch te zijn.". (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dinsdagmiddag was het dan zover

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 4