DISSIDENT JACEK KURON, LEIDER KOR, IN WARSCHAU OPGEPAKT AGENDA Politie en M.E. ontruimden panden Prins Hendrikkade Arrestaties in Polen Tekere op vrije voeten Carter loopt in op Reagan Partijvoorzitter VVD legt funktie neer Meindert Leerling lijstrekker RPF Nog geen akkoord over metaal-cao Schoollokalen uitgebrand Visserijkonflikt in Frankrijk wordt grimmiger Albeda uit komité Israël Verlies 520 arbeidsplaatsen bij Philips Opening in Klokkenberg konflikt Boerin door stieren gedood HET THEATER ZIERIKZEE SERGIO LEONE IN THE WEST CHARLES BR0NS0N HENRY JASON CLAUDIA FONDA R0BARDS CAROINALE V.S. en Egypte veroordelen aktie Israël in Zuid-Libanon 2 WARSCHAU, 28-8. In de Poolse hoofdstad Warschau zijn woensdag verscheidene dissidenten opgepakt. Dit is telefonisch bekendgemaak door oppositionele kringen. Veiligheidsbeambten in burger drongen woensdag ook de woning binnen van Jacek Kuron, de leider van het co mité voor sociale zelfverdediging (KOR), die tot nu toe het nieuws over de stakingen in Polen naar buiten heeft gebracht. SALISBURY, 20-8. De van moord verdachte minister van arbeid van Zimbabwe, Edgar Tekere, is op borg tocht van 50.000 Zimbabwe-dollar en na een persoonlijke venekering van premier Mugabe aan het gerecht uit voorarrest ontslagen. Tekere heeft zijn pas moeten inle veren, mag Salisbury niet verlaten, niet met getuigen spreken en geen verklaringen voor de pers afleggen. Tekere was op 6 augustus gear resteerd onder verdenking van moord op een blanke boer. Tekere werd tot zijn arrestatie beschouwd als de woordvoerder van alle ex-par- tisanen die nog niet in het dagelijks leven zijn opgenomen. Het gerechte lijk vooronderzoek tegen hem werd ook als maatstaf gezien vodr de mate waarin de regering Mugabe de onaf hankelijkheid van de justitie zou steunen. WASHINGTON, 20-8. President Carter heeft een groot deel van zijn achterstand in populariteit op zijn naast rivaal voor het presidentschap Ronal Reagan goedgemaakt. Carter die vorige week de Demokratische nominatie en de steun van Edward Kennedy kreeg, ligt volgens de jongste opiniepeiling van Associated Press en NBC nog maar zeven pro cent achter Reagan. Carter zou nu kunnen rekenen op 32 procent en Reagan op 39. Twee we ken geleden waren die cijfers nog respektievelijk 22 en 47 procent. De onafhankelijke- presidentskandi daat, John Anderson zou nog maar op 13 procent van de stemmen kun nen rekenen. ROTTERDAM, 20-8. De VVD- partijvoorzitter Mr. Frits Korthals Altes 1 egt volgend jaar mei zijn funktie neer. Sinds maart 1975 heeft hij - als opvolger van mevrouw Haya van Sommeren-Downer - het voorzit terschap van de VVD-bekleed. Hij meent, dat ook voor het voorzitter schap van d partij een jongere gene ratie aan bod moet komen. Het aftreden valt nagenoeg samen met de komende Kamerverkiezingen die volgend jaar op dinsdag 26 mei worden gehouden. Korthals Altes noemt het door hem gekozen tijdstip om tussentijds af te treden politiek en organisatorisch een juist ogenblik en een natuurlijk breekpunt. De af tredende partijvoorzitter werd in maart 1975 in deze funktie gekozen. Hij heeft 17 jaar in het dagelijks bestuur van de VVD zitting gehad. AMSTERDAM, 20-8. Het Federa tiebestuur van de Reformatorische Politieke Federatie (RPF) heeft de aangesloten kiesverenigingen voor gesteld de heer Meindert Leerling uit Huizen, aan te wijzen als lijsttrekker voor de RPF bij de komende verkie zingen voor de Tweede Kamer. De heer Leerling heeft zich beschik baar gesteld. Hij is 44 jaar en werk zaam als televisie-regisseur in Hil versum. Sinds november 1977 is de heer Leerling lid van het Federatie bestuur. Hij werd reeds eerder dit jaar door een aantal kiesverenigin gen voorgedragen als kandidaat lijst trekker, maar was toen niet in de ge legenheid zich beschikbaar te stellen. Op zaterdag 20 september a.s. zal tijdens een Federatieraadsvergade ring in Putten de lijsttrekker worden gekozen. ZOETERMEER, 20-8. Ook het vijf de gesprek dat werkgevers en werk nemers in de metaalindustrie woens dag in Zoetermeer hebben gevoerd over een CAO voor deze bedrijfstak heeft geen resultaat opgeleverd. Een woordvoerder van de werkgeversor ganisatie FME deelde na afloop van het gesprek mee dat er geen medede ling zouden worden gedaan. Het gesprek wordt voortgezet op maan dag 25 augustus. Op dat moment zouden in de wo ning van Kuron negen mensen aan wezig zijn geweest. Telefonisch kon- takt was woensdag niet meer met Kuron te krijgen. Volgens de laatste berichten gaat het om 18 dissidenten, onder wie Ku ron zelf. De arrestaties worden in verband gebracht met de groeiende arbeidsonrust die de vitale havenste den aan de Oostzeekust heeft ver- De hele operatie, waarvoor in to taal 2000 manschappen plus veel zwaar materiaal beschikbaar was, startte om vier uur met het afzetten van de omgeving van de Prins Hen drikkade, tegenover het Centraal WASHINGTON. Meer dan een kwart van de oppervlakte van de Amerikaanse staat Alaska wordt na tuurgebied en daarmee beschermde wildernis. De senaat van de Verenig de Staten heeft hiertoe besloten. EINDHOVEN, 19-8. Door een felle brand inleen houtenschpolkomple?; aan de Vijfkamplqapd; ip de,,wijk Woensel in Einhóven zijn in de nacht' van maandag op dinsdag tien leslo kalen verwoest. De brand brak even na half twee uit. De brandweer had het vuur na ruim een uur onder kon- trole. De brand verwoestte uiteindelijk 25 schoollokalen. Het schadebedrag wordt door de politie op 1,5 a 2 piil- joen gulden geschat. De oorzaak van de brand is nog onbekend. In het komplex waren een HAVO en een la gere school gevestigd. 380 leerlingen staan door de brand „op straat". Carell klaagt j Privé aan AMSTERDAM, 21-8. De op het moment in Monte Carlo 1 verblijvende televisieartiest i Rudi Carell heeft aangekon- i 1 digd dat hij bij de rechtbank in i i Amsterdam een aanklacht i j i gaat indienen tegen het week- i 1 i blad Privé. 1 i De aanklacht is gebaseerd op i de volgens Carell valse be- richtgeving over zijn huwelijk, i j i een volledig uit de lucht gegre- i pen verhaal over een zoge- naamde half broer van hem die 1 in Tunesië zou verblijven en 1 i I voorts zou het blad smaad heb- i i ben gepleegd jegens zijn over- 1 leden vader, André Carell. i i J Ook gaat Carell Privé aankla- J 1 i gen wegens het kommericieel j 1 gebruik maken van zijn naam i i en een foto van hem in adver- 1 i tenties van Privé in verbin- i j ding „met de door Privé ver- j i zonnen negatieve familieaan- 1 1 i gelegenhedeni TEL AVIV/BEIROET, 20-8. De jongste Israëlische aktie tegen Pa lestijnse doelen in Zuid-Libanon, is veroordeeld door de Verenigde Sta ten en Egypte. Het was de grootste aanval in twee jaar. In een communi qué van de Amerikaanse ambassade in Beiroet wordt de aktie veroor deeld als een bijdrage aan de span ning in het gebied. Volgens de Egyptische minister van staat voor buitenlandse zaken Boutros Chali, „schendt de Israëli sche agressie tegen Libanon het in ternationale recht en de bepalingen van het VN handvest." Doden en gewonden Volgens plaatselijke medische bronnen zijn ongeveer 25 Palestijnen en Libanezen. gedood en 25 gewond, onder wie 5 burgers. Een militaire lamd en die zich dreigt uit te breiden tot de gevoelige zuidelijke gebieden van Polen. Grootste aktie sinds 1970 De arrestaties vormen de grootste aktie tegen dissidenten sinds de sta kingen van 1970 die leidden tot de val van partijleider Wladislaw Gomul- ka. Overigens zijn Kuron c.s. al va ker opgepakt door de veiligheidspo litie. Ze werden dan altijd voor 48 uur vastgehouden en vervolgens vrij gelaten, zonder dat aktie tegen hen werd ondernomen. Het KOR heeft tot nu toe een pro minente rol gespeeld in het versprei den van informatie over de ontwik kelingen in Polen. Onder degenen die zijn opgepakt bevindt zich ook de bekende dissi dent en historikus Adam Misjnik. station. Twee uur later waren 120 po litiemensen via het dak het gebouw binnen gedrongen, waar zich slechts één kraker bevond die via een mega foon een verklaring had voorgelezen. Hij was vergezeld van ongeveer zes verslaggevers, die in één van de ap partementen de inneming van het ge bouw hadden meegemaakt. „Echt wonen" Echt wonen in de ontruimde appar tementen is volgens een legale bewo ner van de luxe-appartementen aan de Prins Hendrikkade pas over vier tot vijf maanden mogelijk. Er is zo'n ravage aangericht dat er eerst moet worden opgeknapt en opgebouwd. Hij zei dat dinsdagavond voor de VARA-radio. Er zullen slijpschijven of snijbran ders aan te pas moeten komen om de Woningen wèetin te komen. Krakers hadden vrijdag' namelijk stalen pla ten aan elkaar gelast om daarmee de toegang te barrikaderen, omdat ze bang waren, dat de Mobiele Eenheid via de woningen van de legale bewo ners binnen zou vallen. Die eenheden bevonden zicli boven de poort en dat was in de ogen van de krakers een zwakke schakel, aldus bewoner Ben Rouwenhorst. PARIJS/LE HAVRE, 20-8. Het Franse visserijkonflikt heeft zich in de loop van woensdag verscherpt. De boze vissers sloten een aantal Atlan tische havens af en verhinderden een mammoettanker de petroleumhaven van FOS bij Marseille binnen te va ren. Premier Barre heeft gedreigd de Franse marine in te schakelen om de blokkade te breken in havens waar olie wordt aangevoerd. De ongeveer 25.000 boze vissers, die onder meer protesteren tegen de hoge brandstofprijzen die zij moeten betalen, zijn woensdag, na een bestand van 24 uur, verder gegaan met hun akties. De havendirektie in Le Havre heeft woensdag 32 trawler-eigenaars die de haven blokkeren met een kort geding gedreigd. Zij wil 750.000 gul den schadevergoeding voor iedere dag dat de blokkade duurt. woordvoerder in Tel Aviv maakte bekend dat tijdens de aktie drie Is raëlische soldaten zijn gesneuveld en 12 gewond. Zware schade werd toege bracht aan het voormalige fort van de Kruisridders, Beaufort, nu een bolwerk van de Palestijnen. Huizen, winkels en twee scholen zijn door granaten geraakt. Volgens een regionale guerrillakommandant namen aan de aanval de nieuwste Amerikaanse F-16 straaljagers deel. Ook een waarnemingspost van de Verenigde Naties werd vernield. In de nederzettingen in Noord- Israël werden dinsdag de veilig heidsmaatregelen verscherpt, in af wachting van eventuele vergeldings- akties door de Palestijnen. De troe pen van dit gebied zijn in verhoogde staat van paraatheid gebracht. DEN HAAG, 19-8. Minister W. Al beda (sociale zaken) stapt uit het co mité van aanbeveling van het Israël Comité Nederland. Dit naar aanlei ding van een verklaring van het co mité in een advertentie in een aantal Nederlandse ochtendbladen waaron der in eerste instantie ook de naam van de minister stond. In die verkla ring wordt onder meer gezegd, dat het toegeven aan Arabische druk om de Nederlandse ambassade in Israël uit Jeruzalem te laten vertrekken zou getuigen van „vage, slappe, mis selijk makende, beginsselloze lafhar tigheid". EINDHOVEN, 20-8. Bij de hoofdin- dustriegroep video van Philips ver dwijnen in de periode 1 januari 1980- 1 mei 1981 in totaal 520 arbeidsplaat sen. 285 in Tilburg, 185 in Eindhoven en vijftig in Roermond. Philips heeft dit aan de vakbonden meegedeeld. Volgens Philips gaat het om een aanpassing van het personeels bestand die nodig is in verband met de teruglopende verkopen van tv's. Anderhalve maand geleden maakte Toon Verdijsseldonk van de in dustriebond FNV bekend dat Philips bezig was met een sluipende reorga nisatie. Verdijsseldonk sprak de vrees uit dat Philips de produktie van kleurentelevisie^ zou verplaat sen van Nederland naar elders in Eu ropa. Hij becijferde dat in de jaren 80 en 81 in totaal zo'n achthonderd ar beidsplaatsen bij Video verloren zou den gaan. Philips zei toen dat het ver lies aan arbeidsplaatsen tot mei 81 onder de tweehonderd zou blijven. BREDA, 20-8. De besprekingen tus sen hartchirurg dr. P. van der Schaar van het Medisch Centrum de Klok kenberg in Breda en bemiddelaar prof. J. Greep zijn volgens deze laatste konstruktief geweest. Er zijn verschillende openingen gevonden in het laatste konflikt, dat ruim twee weken geleden losbarstte. Van der Schaar is sindsdien ge schorst. De besprekingen werden op het kantoor van de advocaat van Van der Schaar, mr. Van der Boome, in Waalre gevoerd. Hoewel zes Tweede-Kamerleden zich namens de vaste Kamerkomms- sie voor volksgezondheid in Breda persoonlijk van de problemen op de hoogte kwamen stellen en na afloop op een perskonferentie verklaaarden tot de konklusie te zijn gekomen, dat de werkwijze van het Texas Heart In stitute in Houston binnen Neder landse verhoudingen niet realitisch is, hebben ze nog steeds niet gespro ken met de hoofdrolspeler in het hele verhaal, hartchirurg Van der Schaar. 'S GRAVENPOLDER, 19-8. Dins dagmorgen is in een ziekenhuis te Goes de 72-jarige mevrouw J. Smei- tink uit 's Gravenpolder overleden. Mevrouw Smeitink raakte dinsdag in de vroege ochtend zwaar gewond toen zij een groep van zestien losge broken stieren terug wilde drijven in de wei. Zij werd daarbij door de die ren onder de voetgelopen. Iedere woensdagmiddag Noordgouwe Verenigingsgebouwtje, 14.00-16.00 uur, kinderklub. Iedere donderdag Zierikzee Poststraat 37: Wereldwinkel Schou- wen-Duiveland; 9.30-16.30 uur en van 18.30 - 21.00 uur. Iedere tweede dinsdag van de maand Zierikzee Rode Kruis-gebouw, 16.00-17.00 uur, adviesburo van de A.N.I.B. Bellen voor huisbezoek de nummers (01116) 2064,(01115) 1761. Van maandag t/m zaterdag tot 1 september Dreischor Landbouwmuseum, 13.30 - 16.30 uur. Vanaf 10 juni, elke dinsdag Haamstede Rekreatiezaal Geref. Kerk, dia avond Vogelwacht over flora en fau na landschap Schouwen-Duiveland. 20.00 uur Vanaf 18 juni, elke woensdag Haamstede Slot Haamstede, exkursie Vogel wacht, wandeling door natuurgebied 't Zeepe en bos slot Haamstede, 19.00 uur. Iedere donderdag in juli en augustus Zierikzee De Beurs; openlucht-schaken; 19.00 - 21.00 uur. Iedere dinsdag en donderdagmiddag Renesse Hervormde kerk. Bezichtiging. 14.00 - 16.00 uur. Iedere woensdagavond Renesse Start en inschrijven V.V.V. Fietspuz- zeltocht. 19.00 -19.30 uur. Van 21 t/m 30 augustus Zierikzee Gravensteen, tentoonstelling Weef- kring Schouwen, dagelijks van 10.00 - 17.00 uur en donderdagavond van 19.00 - 21.00 uur. Donderdag 21 augustus Haamstede Gereformeerde Kerk. Tentoonstel lingen leerlingen Chr. Kunstakade- mie uit Kampen. 14.00 - 17.00 uur en 19.00 - 21.00 uur. Zonnemaire Café Bommenede; Klaverjas- wedstrijden, 20.00 uur. Vrijdag 22 augustus Zierikzee „Huis van Nassau". Bridgedrive. 19.30 uur. Inschrijven: 19.00 uur. Bruinisse ,,'t Durps'uus", 19.00-20.30 uur; Re ceptie 25-jarig bestaan v.v. Bruse Boys. Aquadelte Pleintheater. 21.00 uur. „Exegese" van Rob van Reyn. Zaterdag 23 augustus Zierikzee Concertzaal, „Once upon a ti me in the West". 20.0uuur (ex tra lange voorstelling). Burgh Tennispark. Opening tennispark door J. L. Niemantsverdriet-Leen- heer. 16.00 uur. Renesse Hoogeboomlaan, Provinciale Zeeuw se Pony kampioenschappen, 8.30 uur. Verzamelpunt VW-kantoor. Lam pionoptocht. 21.00 uur. Terrein Hoogenboomlaan. Ponykam pioenschap Zeeland. 8.30 uur. Brouwershaven Markt. Optreden Engelse Brassband „The Hall Royd Young People's Band" uit Yorkshire, 10.30 en 13.30 uur; optreden Dansmariekes, 11.30 uur. Dreischor Ned. Herv, Kerk. Concert „Cellar Gospel Seventy" en „Hall Royd Young People's Band", 20.00 uur. Oosterland Dorpshuis Oosterhof, bingo-avond 19.30 uur. Bruinisse Sportterrein Bruse Boys. Taptoe Bru. 21.00 uur. Zondag 24 augustus Zierikzee Concertzaal, „Once upon a time in the West", 20.00 uur (extra lange voorstelling). Maandag 25 augustus Zierikzee Julianaschool, Jannewekken 19. 19.00 uur. Werkgroep Amnesty Inter national. Haamstede Rekreatiezaal Gereformeerde Kerk. 19.00 uur. Werkgroep Amnesty Inter national. Scharendijke Gemeentehuis. Vergadering raad Middenschouwen. 19.30 uur. Brouwershaven Stadhuis, gemeenteraadsvergade ring, 19.30 uur Dinsdag 26 augustus Zonnemaire Dorpshuis, vertrekpunt Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen naar Neeltje Jans, 13.15 uur. Woensdag 27 augustus Zierikzee Mondragon. Lezing Junior Kamer. 20.00 uur. Donderdag 28 augustus Haamstede Gereformeerde Kerk. Tentoonstel lingen leerlingen Chr. Kunstakade- mie uit Kampen. 14.00 - 17.00 uur en 19.00 - 21.00 uur. Vrijdag 29 augustus Noordgouwe Hotel Van der Weijde; Jaarvergade ring K.N.B.B. Distrikt Schouwen- Duiveland, 19.30 uur. Middelburg Provinciehuis. Vergadering van het overleg aanvraag emancipatiewerk- ster. 14.00 uur. Zaterdag 30 augustus Bruinisse Kerkplein. Kinderbraderie. 15.00 uur. De muziektent. Lampionoptocht. 20.30 uur. Dinsdag 2 september Zierikzee 's Landskamer, algemene bestuurs vergadering Waterschap Schouwen- Duiveland, 14.00 uur. Donderdag 4 september Zonnemaire Café Bommenede; Klaverj as- wedstrijden, 20.00 uur. Vrijdag 5 september Brouwershaven Tonnenmagazijn, receptie 25 jaar Ge meenschappelijke Regeling Reini gingsdienst Schouwen-Duiveland. 16.00 uur. Zaterdag 6 september Goes Wilhelminapolder. Zeeuws Ploeg- kampioenschap 1980. 12.30 uur. Maandag 8 september Zierikzee Groene Kruisgebouw Jannewekken 10, Kleutercursus, 14.30 uur. Dinsdag 9 september Zierikzee Caustraat 2a, kursus beter bewegen, 20.00 uur. Woensdag 10 september Middelburg Provinciehuis. Prov. kommissie milieubeheer. 15.00 uur. (01110)2255 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zes Redaktie (01110) 4669, (01110) 5396 Advertenties (01119) 66Ó Bezorging (01119) 660 Advertentie Echt wonen nog niet mogelijk AMSTERDAM, 19-8. De Mobiele Eenheid van de Amsterdamse politie heeft dinsdagmiddag, gesteund door Rijkspolitie en Marechaussee, tijdens een kor te operatie het gekraakte appartementenkomplex aan de Prins Hendrikkade ingenomen. De verwachte harde konfrontatie met de krakers is daarbij uitge bleven. De krakers hadden het gebouw enkele uren eerder verlaten, omdat zij volgens eigen zeggen „de strijd om woonruimte op dit moment niet wensten aan te gaan." Dat betekende dat in totaal slechts zeven mensen werden ge wond, van wie vier van de politie, voornamelijk als gevolg van gevechten op straat tussen demonstranten en M.E. A.s. zaterdag 23- en zondag 24 augustus De beroemde Western van in complete versie Aanvang: 20.00 uur -12 jaar Extra lange voorstelling: prijs f 10,- Doden en gewonden A l

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 2