Grootmeester pantomime in Pleintheater Aquadelta Rob van Reyn Kinderen voerden Klein Duimpje op Schrijf avonden Amnesty in Zierikzee en Haamstede Eerste paal bouwprojekt in Poortambacht VII Rob van Reyn met „Exegese" Maandag 25 augustus Gemeenteraad Westerschouwen STREEKNIEUWS Vrijdag te Noordwelle: Tachtig doden bij ontploffing in Iran Aardbeving op Molukken Onrustig langs grens Libanon- Israël Antwoord Begin aan Sadat Japan wil geen militaire macht worden Panter in circus grijpt kind ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag lüjuigustus 1980 Nr. 22761 3 Rob van Reyn tijdens één van zijn acts. BRUINISSE, 19-8. Deze zomer heeft Aquadelta al enkele malen een show van Rob van Reyn gepresenteerd. Vrij dag 22 augustus zal de grootmeester van de Nederlandse pantomime hier voor het laatst zijn en wel met zijn pro gramma „Exegese", een voorstelling gebaseerd op bij belse verhalen. Als geen ander speelt Rob van Reyn het klaar om zijn woordeloze bedoelingen aan iedereen duidelijk te maken. Taal is voor hem geen bar rière en vandaar ook het besluit hem op Aquadelta uit te nodigen. Per slot van rekening zijn vele nationalitei ten hier onder dak. Al een kleine dertig jaar staat Rob van Reyn met zijn solo-optredens op de planken. Humor is daarbij zeer ze ker zijn sterke kant. Hij slaagt er in om een eenvoudig gegeven uit te spinnen tot een kompleet showtje dat soms wel een kwartier kan du ren. Weinig middelen Het is verbluffend welke maxima le effekten hij weet te bereiken met zo weinig middelen: gebaren, ge- Advertentie WEER OP AQUADELTA RECREATIE de Meester van de Pantomime met het programma „EXEGESE" Vrijdag 22 augustus a.s. in het Aquadelta Pleintheater Aanvang: 21.00 uur Lezers van de „ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE" ontvangen 50% reduktie op de toegangsprijs van 7,50 bij inlevering van deze bon. Kaarten verkrijgbaar aan de zaal ZIERIKZEE, 19-8. Maandag 25 au gustus biedt de Amnesty-werkgroep, zowel in Zierikzee als in Haamstede, weer gelegenheid om te schrijven voor vrijlating van gewetensgevan genen. Bijzonder triest is het geval van het echtpaar De Silva in Paragu ay. Ze zitten gevangen omdat ze poogden menselijke hulp te verlenen aan politieke gevangenen in him land. In maart '78 werden ze vrijgelaten na 10 jaar zonder enige beschuldiging in verschillende gevangenissen te hebben doorgebracht. Na haar vrijla ting ging mevrouw De Silva bezoe ken brengen aan de heer Severo Acosta, een door AI geadopteerde ge wetensgevangene die al 14 jaar vast zit. In mei '79 werd mevrouw De Sil va gearresteerd wegens het brengen van voedsel aan gevangenen. Tegelij kertijd werd haar man gearresteerd voor het bezoeken van de ouders van de heer Acosta. Staat van beschuldiging In juni '79 werden beiden in staat van beschuldiging gesteld maar in oktober werd deze weer ingetrokken en sindsdien worden ze in perventie- ve hechtenis gehouden. De heer De Silva zit met ongeveer 1500 mensen in een gevangenis die slechts een ka- paciteit heeft voor 500. De president van Paraquay zal In beleefde termen verzocht worden het echtpaar onmiddellijk vrij te laten. Ook voor enkele andere gevangenen zijn nog voorbeeldbrieven aanwezig. Bijvoorbeeld voor Albert Cerny, ondertekenaar van de mensenrech tenbeweging „Charta '77" in Tsje- cho-Slowakije en Fu Yuehua in Chi na, een 34-jarige vrouwelijke bouw vakker en aktiviste voor de mensen rechten. Gelegenheid tot schrijven is er in de prinses Julianaschool, Jannewek- ken 19, Zierikzee en in de rekreatie- zaal van de Gereformeerde Kerk in Haamstede. Voor tijden: zie agenda. (Vervolg van pag. 1) Burgemeester J. L. Niemantsver- driet-Leenheer deelde de raad mee dat er binnenkort een inspraakronde komt voor de gehele gemeente, waar de inrichtingschets zal worden besproken. Voor de gemeente Westerschouwen, die 7 8 km. kust gebied heeft aan de Oosterschelde met de havens Burghsluis en de zichtsexpressie en. enige op de band vastgelegde muziek. En omdat een simpel gebaar dikwijls meer zegt dan een boek vol woorden, heeft Rob van Reyn in de hele wereld al suksessen gevierd. De reden voor het sukses van hem is niet moeilijk te ontdek ken: het komt doordat het eigen emo ties, eigen tekortkomingen en eige naardigheden zijn, die het publiek in zijn kreaties op het toneel herkent. Bovendien verveelt zijn show geen moment omdat de toeschouwer van het begin tot het eind bezig is met het volgen van de beweging en gebaren van de uitgebeelde figuur. Aquadelta biedt de lezers van de Zierikzeesche Nieuwsbode een extra voordeel door met gebruikmaking van bijgaande reduktiebon de voor stelling van Rob van Reyn bij te wo nen. Schelphoek, zijn hier grote belangen mee gemoeid. De heer Van Zuijlen betreurde het dat Dolfirodam als slechtweer ak- kommodatie zo goed als zeker uit de regio gaat verdwijnen. Lichtreklames Dr. H. J. van Zuijlen, sprekend na mens de VVD-fraktie en de heer L. C. Hoogerhuis toonden zich fel gekant tegen het voornemen van het kollege om, enkele uitzonderingen daar gela ten, geen vergunningen meer te ver lenen voor het aanbrengen van lich treklames. Beide sprekers waren van mening dat hierbij onderscheid wordt ge maakt tussen de burgers daar de gro te bedrijven dan wel lichtreklames zullen mogen aanbrengen en de kleintjes hiervan de dupe worden. De raadsvoorzitter zei, dat men paal en perk wil stellen aan de flit sende lichtreklames en dat men dit wil intomen. Zij is van mening, dat men hier niet i^rder mee moet gaan, daar het anders uit de hand loopt. De heer L. Tieleman was het hier mee eens, „men moet stoppen met de Las Vegas toestanden te Renesse", was zijn mening. De periodiek aftre dende bestuursleden van de Stich ting Renesse, de heren J. \V. de Jon gen en L. Tieleman werden herbe noemd. HAAMSTEDE Dia-serie Woensdag 20 augustus zal in de Ned. Hervormde Kerk aan de Ring te Haamstede de laatste voorstelling van dit seizoen plaats vinden van de dia-serie „De banken zijn hard". Ook dit seizoen was de belangstelling voor deze unieke dia-serie zeer bevre digend. NOORDGOUWE Damesvoetbal in Noordgouwe Op een druk en gezellig sportveld Noordgouwe is zaterdagavond een voetbalwedstrijd gespeeld tussen jonge dames van camping „De Stern" en tegenstandsters uit Noord gouwe en Schuddebeurs. Aangemoe digd door vele supporters zetten de dames hun beste beentje voor, nadat ze eerder in de week al flink hadden getraind. De dames van Noordgouwe wonnen de wedstrijd met 4-0. NIEUWERKERK Oud papier In Nieuwerkerk wordt vrijdaga vond oud papier opgehaald. De op brengst is bestemd voor het zen dingskerk van de Gereformeerde Gemeente. Goed gebundeld gereed zetten bevordert het ophalen. OOSTERLAND Fietsmiddag Bond van Plattelandsvrouwen Dinsdag 26 augustus organiseert de afdeling Duiveland van de Bond van Plattelandsvrouwen een fietsmid dag. De deelneemsters vertrekken om 13.30 uur vanaf de Pleisterplaats in Oosterland, en diegenen die per auto komen om 14.00 uur bij de Oud heidkamer in Bruinisse. Deze mid dag staat een bezoek aan de Oudheid kamer te Bruinisse, aan Aquadelta en aan een champignonkwekerij te Oosterland op het programma. Het vervolg op de reeds gegeven tuin- bouwkursus is gepland op 24 septem ber en op 15 oktober. Verder wordt op 25 september een voorlich tingsmiddag gehouden over de in richting van keukens in de Prins van Oranje te Goes. Bingo-avond Zaterdagavond 23 augustus hoopt de Vogelvereniging „De Kolibrie" een bingo-avond te houden in het dorpshuis Oosterhof aan de Sint Joostdijk. Van de opbrengst van deze avond zal materiaal voor de vereni ging gekocht worden. Voor tijd: zie agenda. Takken gesnoeid Door de dienst gemeentewerken van de gemeente Duiveland zijn uit de vaak weelderige bomen, o.m. op de Molenweg, wat takken gezaagd. In de nabijheid van de wind- en ko renmolen zal dit vermoedelijk wel ten goede komen aan de windaan- voer naar de molen, die vooral met westelijke winden nogal wat stagna tie ondervindt. Scholen weer van start De lagere- en kleuterscholen zijn maandag 18 augustus weer met het lesgeven begonnen. De Openbare La gere School begon met in totaal 133 leerlingen, waarvan er 22 voor het eerst op school kwamen. De Openba re Kleuterschool startte met in totaal 39 kleuters waarvan er 6 voor de eerste maal op school kwamen. De Ds. J. Boogermanschool, de Chr. school op Ref. grondslag, begon met in totaal 185 leerlingen waarvan er 44 voor de eerste maal op school kwa men. De Chr. kleuterschool startte met 40 kleuters. NOORDWELLE, 19-8. De laatste dag van de spelweek te Noordwelle werd, ondanks de dreigende regen een groot sukses. Na een inspannen de speurtocht kreeg iedere deelne mer een ijsje. De tekenfilm, die daar na volgde, deed menigeen gieren van het lachen. Onder groot gejuich wer den daarna de pannekoeken aange dragen, die gretig verorberd werden. TEHERAN, 19-8. Zeker 80 mensen hebben in Iran het leven verloren an een ontploffing in een pakhuis waar dynamiet lag opgeslagen. Er zijn 45 gewonden als gevolg van de brand die woedde in de stad Gatchsaran, ongeveer 800 km. ten zuiden van Te heran nabij de olieprovincie Koe- zestan, zo heeft de Iraanse radio dins dag medegedeeld. JAKARTA, 19-8. Een zware aard beving heegft maandag verscheidene huizen verwoest in Abon, de hoofd stad van de Molukken. Het Indonesi sche persbureau „Antara", dat dit dinsdag gemeld heeft, kon de krachr van de schok niet aangeven. Van slachtoffers maakte Antara geen melding. Het zei alleen dat veel mensen uit hun huizen waren ge vlucht uit vrees voor nieuwe aardbe vingen. DEN HAAG/BEIROET, 8-8. Een anti-infiltratiepost van het Neder landse Unifil-detachement in Liba non heeft in de nacht van zondag op maandag drie gewapende mannen gearresteerd, maar moest die korte tijd later weer laten gaan, toen ver sterking hen kwam bevrijden. Het is niet duidelijk van welke groepering de „gewapende elementen" af komstig waren. Langs de Libanees-Israëlische grens is het de afgelopen nacht on rustig geweest. Artillerie van linkse en Palestijnse groeperingen opende het vuur op Israëlische eenheden, die met steun van gevechtshelicopters langs de kust een patrouille uitvoer den. Vrijdag was bij een soortgelijke aktie één dode gevallen en werden drie Iraëli's gewond, aldus verslag gevers in Libanon. JERUZALEM, 18-8. Een oproep tot een onmiddellijke hervatting van het overleg inzake Palestijnse autono mie, waarvan de opschorting alleen te wijten is aan president Sadat, is het belangrijkste punt uit het ant woord van de Israëlische premier, Menachem Begin, op de brief van 34 pagina's die de Egyptische president, Anwar Sadat, vrijdag aan Begin zond. Dit heeft de Israëlische staats radio maandag gemeld. Het antwoord, dat 15 pagina's telt, is opgesteld door de premier en de drie ministers die deel uitmaken van de delegatie naar het autonomie- overleg, Yossif Burg, binbnenlandse zaken, Mosje Nisssim, justitie, en Ariel Sjaron, landbouw en nederzet tingen. De premier gaf verder te kennen dat een nieuwe top van president Carter, president Sadat en premier Begin slechts door de drie partijen gezamenlijk georganiseerd zou kun nen worden en niet op uitnodiging van één van hen. TOKIO, 18-8. Japan zal nooit meer een grotge militaire mogendheid worden, maar het zal zijn defensie wel zodanig versterken dat aan „alle vormen van bedreiging" het hoofd geboden kan worden, zo heeft de Ja panse premier Zenki Suzuki gezegd in een rede voor de Nationale Pers- klub. Hij herhaalde dat Japan blijft af zien van het bezit van kernwapens. Maar binnen de beperkingen van de grondwet, die bepaalt dat het Japan se leger uitsluitend defensieve taken mag hebben, zal worden gewerkt aan een kwalitatieve verbetering van de Japanse strijdkrachten. Japan moet verantwoordelijkheid dragen voor zijn eigen defensie, en kan zich niet alleen veriaten op de militaire kracht van de Verenigde Staten, al dus de Japanse premier. De Verenig de Staten oefenen de laatste tijd druk uit op Japan om zijn defensie inspanning te vergroten met het oog op het toegenomen militaire poten tieel van de Sowjet-Unie in het Verre Oosten. EINDHOVEN. Philips introdu ceert eind augustus op de Firato in Amsterdam. Een pocketvertaler. De zakcomputer is iets groter dan het bekende rekenmachientje en werkt op batterijen. De Pocket vertalers kan drie vertaalprogramma's tegelij kertijd bevatten, aldus Philips. ROTTERDAM, 19-8. De zwarte panter „Lara" heeft maandagavond tijdens de Rotterdamse première van het Duitse circus „Krone" de 7-jarige Saskia Haasbeek uit Zevenbergsche Hoek ernstig verwond. Het meisje keerde tijdens het roof diernummer terug van een bezoek aan het toilet, toen de panter in het draadstalen net sprong en erin slaag de de poten door de mazen te krijgen. Bezoekers leidden het dier af en een personeelslid sloeg de panter, waardoor het meisje vrijkwam. Ze is met ernstige hoofdwonden in het Dijkzigt-ziekenhuis opgenomen. Op het grasveld voor de kerk ver zamelden zich intussen ouders, toe risten en belangstellenden voor het „klapstuk": Klein Duimpje. Zenuw achtig renden de kinderen heen en weer daarbij de meest bizarre kle dingstukken aantrekkend. Plotse ling waren de akteurs en aktrices de helft van de teksten vergeten. Deson danks werd er gul geapplaudiseerd door het „hoog geëerde publiek". Vol vertedering zagen de toeschouwers hoe Klein Duimpje zijn broertjes red de van de reus en hoe het eind toch nog alles goed kwam. „Sterke Jan" Daarna was het de beurt aan de ou deren. Uitgebreid geschminkt werd een griezelverhaal opgevoerd. Ook hier slaagde de held in het stuk - „Sterke Jan" - zich uit de meest angstaanjagende situaties te redden en tenslotte zelfs met een schat thuis te komen! Hierna werd een korte film ge draaid, en keerden de bezoekers met de hoofdrolspelers huiswaarts. Na de spelweek staan de „artiesten" een heel nieuw stuk te wachten: de school! MUSCAT. Het sultanaat Oman verhoogt de prijs van ruwe olie met ruim twee gulden per vat van 159 1. De prijsverhoging is van toepassing met terugwerkende kracht tot 1 au gustus, zo is vernomen uit betrouw bare bron in Muscat. Voortaan kost de ruwe olie uit Oman, dat geen lid is van de Organisatie van Olie exporte rende landen (OPEC), ongeveer 65 gulden per vat van 159 1. (Vervolg van pag. 1) cu" en zei verder dat straten als Kee tenstraat en Mastgatstraat naar de mening van „Beter Wonen" nog best wat bomen kunnen gebruiken, daar deze straten niet de speelse groen voorziening van de nieuwe bestem- minsplannen hebben. Aan het eind van zijn toespraak bood de voorzitter burgemeester De Meester een pakket bloembollen aan als dank voor de uitstekende verstandhouding tussen het gemeentebestuur en de woning bouwvereniging. Ten aanzien van de bouw op het braakliggende terrein tussen Mo lenstraat en Lange Groendal in het Havenkwartier heeft het kollege van b. en w. „Beter Wonen" gevraagd een plan te realiseren, nu de projektont- wikkelaar (firma Bakker), die daar nieuwbouw wou realiseren, failliet is. De heer Vos liet weten, dat men spoedig een projekt voor alleen staanden/kleine gezinnen en zo mo gelijk bejaarden, hoopt voor te berei den. Burgemeester De Meester speelde daarop in met de mededeling begrip te hebben voor de moeilijke taak voor „Beter Wonen" in deze. Hij wees erop dat de historiserende bouw op grond van de financiële aspekten vrijwel onmogelijk is ge worden, maar zei derhalve toch te ho pen, dat het bouwplan enigszins zal aansluiten bij de reeds bestaande, bouw in de Venkelstraat en Mo lenstraat. Hij was van mening dat de bouwsfeer aldaar door velen wordt gewaardeerd. Spanning bouw/huurprijs De eerste burger ging verder in op de steeds grotere spanning tussen bouw- en huurprijs, waardoor de so cial e woningbouw naar zijn mening bijzonder bemoeilijkt wordt. Ten aanzien van het huidige nieuwe bouwprojekt in Poortambacht VII merkte de burgemeester op, dat dit zeker extra (administratieve) zorg voor de gemeente zal betekenen. De heer T. Remmers bracht de ge lukwensen over aan het adres van „Beter Wonen" namens het architek- tenbureau Leo de Jonge. Ook in zijn woorden kwam iets van de woning- bouw-mineur naar voren toen hij een uitspraak van een kollega citeerde: „Wie bouwt doet wel goed, maar wie niet bouwt, doet beter". Aannemer de heer F. den Hartog dankte de woningbouwvereniging voor de opdracht. Hij vergeleek het slaan van een eerste paal voor de aannemer met de geboorte van een kind. Hoewel hij in dit geval moest opmerken, dat de zwangerschap (on derhandelingen) wat langer geduurd had dan de gebruikelijke periode. De heer Den Hartog noemde een aanne mer verder nog een romanticus, die altijd denkt met zijn werk nogeens rijk te worden. „Dat is in het verle den echter nooit gebeurd", aldus de spreker. Voor de heer Vos aanleiding genoeg nog een relativerende kantte kening te plaatsen. Evenals de heer Den Hartog zei hij te hopen op een voorspoedig verloop van de bouw van de 90 woningen, die 275 werkba re dagen zal vergen. Tegelijk met de start van de bouw van negentig woningen in Poortambacht begon „Beter Wonen" maandag ook met de renovatie van 5 na-oorlogse huur woningen in de Molenstraat. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 3