rivella SPECIALE BROCHURE VOOR DE INSPRAAKRONDE OOSTERSCHELDE I PESSIMISTISCHE REAKTIE KOR OP TOESPRAAK GIERIK Iran wijst EEG- verzoek af EXTRA OPBRENGST AARDGAS VOOR BEDRIJFSLEVEN AGENDA Op Schouwen-Duiveland: 22, 23 en 24 september i' - F li iëé* OGEM zwijgt V erkeersongeluk Polak doet laatste beroep op krakers cEris op z'n Zwitsers. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE 2 r 5 WARSCHAU, 19-8. Het dissidente „Comité voor sociale zelfverdediging" (K.O.R.) heeft maandagavond een oproep gericht tot „alle werkers in Polen" vast te houden aan hun eisen voor stakingsrecht en vakbondsvrijheid. Een woordvoerder van K.O.R., Jacek Kuron, zei dat sinds maandagmiddag eenhe den van de oproerpolitie uit Wrschau naar Gdansk in Warschau worden over gebracht. Hij had dit gehoord van ooggetui gen, die uit Gdansk in Warschau wa ren gearriveerd. In een na de toespraak van partij leider Edward Gierek uitgegeven verklaring ligt de oplossing van de huidige situatie in Polen in de vor- MIDDELBURG, 19-8. Het provinciaal bestuur van Zeeland zal in het komende najaar inspraakronden orga niseren over de inrichting en het beheer van de Ooster- schelde en over het voorontwerp streekplan Midden- Zeeland. Drie overwegingen hebben er toe geleid de twee inspraakprocedures waar dat mogelijk is te kombi- neren: de Oosterschelde behoort voor een deel tot het streekplangebied Midden-Zeeland, vele inwoners zullen voor beide onderwerpen belangstelling hebben en onge veer in dezelfde periode moeten in beide gevallen de no dige besluiten worden genomen. Twee brochures - samenvattingen van de beleidsnota Oosterschelde en van het voorontwerp streekplan - zullen bij de inspraak de gewenste basisinf ormatie verschaffen. Hun oplage is respektievelijk 10.000 en 5.000 exemplaren; zij worden gratis beschikbaar gesteld. De in spraakronden beginnen met dertien voorlichtingsbijeenkomsten op Wal cheren, de Bevelanden, Schouwen- Duiveland en Tholen in september. De inspraakavonden op Schouwen- Duiveland vinden 'plaats op maan dag 22 september in het Dorpshuis te Bruinisse, op dinsdag 23 september in de Rekreatiezaal van de Gerefor meerde Kerk te Burgh-Haamstede en op woensdag 24 september in restau rant Mondragon te Zierikzee. De aan vang van alle bijeenkomsten is 20.00 uur. Dia-serie In deze bijeenkomsten zullen de ge dachten en inzichten over de toe komst van de Oosterschelde door middel van een diaserie worden ver duidelijkt. Voor het geven van infor- matie zijn beschikbaar funktionaris- sen van de provinciale planologische dienst en de Sio (Synthesegroep in richtingsalternatieven Oosterschel de). De bedoeling is dat in de maanden oktober en november gespreksgroe pen (van tien tot vijftien personen) in vele plaatsen in Midden-Zeeland en op Schouwen-Duiveland en Tholen de onderwerpen bespreken. Ieder die zich ervoor interesseert kan mee doen. Elke gespreksgroep krijgt een gespreksleider en een rapporteur (die door de provincie op hun taak zijn voorbereid). De inspraakgroepen hebben tot 1 december a.s. de gelegenheid hun me ning te geven; een maand eerder sluit de termijn waar binnen verenigingen organisaties en instellingen kunnen reageren. De kosten van de beide inspraak procedures zullen 203.000,- bedra gen. Oosterschelde In de stuurgroep Oosterschelde zijn vertegenwoordigd het rijk (zeven de partementen), de provincie Zeeland (deze levert de voorzitter en het se- kretariaat), de dertien gemeenten rond de Oosterschelde, de water schappen rond de zeearm en de pro vincie Noord-Brabant. In 1979 heeft de stuurgroep de z.g. Verkenningennota - een tussentijdse rapportage - naar buiten gebracht, in juni dit jaar is de nota „De Ooster schelde; een overzicht van de be- leidsmogelijkheden'gepresenteerd Hoofddoelstelling In deze nota (waarvan de eerder ge noemde brochure een samenvatting geeft) is een hoofddoelstelling, gefor muleerd waaruit een zekere rangor de volgt voor de verschillende aktivi- teiten in het gebied van de Ooster schelde. Op de eerste plaats staat ook voor de toekomst het funktioneren van de Oosterschelde als natuurgebied. Vis- serijaktiviteiten (vooral de mossel en oesterkultures) zijn toelaatbaar voor zover deze niet van nadelige in vloed zijn op de natuur. Andere akti- viteiten als rekreatie en scheepvaart zullen op hun beurt de natuur en de visserij niet mogen aantasten. Ter verzekering van de toekomst van de schelpdierenkultures worden bepaalde gebieden gereserveerd. De verwachting is dat enkele oude per celen als gevolg van. veranderingen in het stroompatroon en het aanbod van voedsel ongeschikt zullen worden .voor het gebruik. Waar en in welke mate dat zal gebeuren is nu nog niet te zeggen. De reservering van de gebieden houdt in dat niet zul len worden toegestaan: ontwikkelin gen die het toekomstige gebruik als „scheldierenperceel" onmogelijk maken. Bijzonder belangrijk punt in het hoofdstuk rekreatie is het aantal lig plaatsen. Een eerste globaal onder zoek heeft tot de konklusie geleid dat een maximaal aantal nieuwe lig plaatsen voor jachten van 1.500 uit een oogpunt van zorg voor de natuur nog wel mogelijk zou kunnen zijn. De beleidsnota geeft zes mogelijkheden voor de spreiding van deze 1.500 over het Oosterscheldegebied. ln.de beleidsnota zijn nieuwe voor zieningen voor het sportduiken, het sportduiken en de oeverrekreatie zo veel mogelijk gekoncentreerd bij de bestaande en de mogelijk nog aan te leggen jachthavens. Terughoudend beleid Tot 1985 - het jaar waarin de storm vloedkering gereed zal zijn - zal een zeer terughoudend beleid moeten worden gevoerd: uitvoering van al lerlei plannen zal niet of nauwelijks worden toegestaan. Tussen 1985 en omstreeks 1990 hopen de plannenma kers te kunnen nagaan of en in hoe verre de veronderstelling over de ge volgen van de verminderde getijwer king juist zijn geweest. De uitkomst ZIERIKZEE. De eerste twee bogen van de nieuwe brug aan de Zuidha- venpoort werden de afgelopen dagen ontmanteld. Deze twee bogen aan de zijde uan de Julianastraat waren voor de bouwvakvakantie al voor een groot deel gereed. Direkt na de vakantie werd begonnen met de ont manteling. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) ZIERIKZEE. Beelda van de drukte tijdens het zomerseizoen in de Nieu we Haven te Zierikzee. De situatie zal ongetwijfeld ter sprake komen tijdens de Inspraakronde betreffen de beheer en inrichting Oosterschel de, die dit najaar van start gaan. (Foto: Informatiebrochure, Bureau Voorlichting, Provincie Zeeland, Joh. D. C. Berrevoets). zal van doorslaggevende betekenis zijn voor de vraag of meer plannen tot uitvoering kunnen worden ge bracht. Over de verwezenlijking van plannen na het jaar 1990 doet de be leidsnota geen uitspraken. Tot 1990 komen - aldus het dage lijks bestuur van de stuurgroep - al leen in Colijnsplaat, Zierikzee en Goes Goese Sas in aanmerking voor het stichten van nieuwe ligplaatsen voor jachten. De bovengrens daarvan is bepaald op ongeveer 1.000. AMSTERDAM, 18-8. Een bericht over de financiële positie van het Ogem-koncern dat de leiding van het bedrijf maandag aan de Vereniging voor de Effektenhandel had beloofd is uitgebleven. Een woordvoerde van OGEM heeft maandagavond meege deeld dat dit bericht in de loop van dinsdag (vandaag) zal verschijnen. MIJNSHEERENLAND, 18-8. In Mijnsheerenland (Z.H.) is maandag middag de 7-jarige Alida Visser uit die plaats in het verkeer omgeko men. Het meisje werd bij het overste ken van de weg door een auto aange reden. De gijzelaars TEHERAN, 18-8. De voorzitter van het Iraanse parlement heeft een ver zoek afgewezen van de Europese Ge meenschap en japan om de 52 Ameri kaanse gijzelaars vrij te laten of een internationale kommissie toe te la ten om hen te bezoeken, zo heeft het Iraanse persbureau Pars maandag bekendgemaakt. AMSTERDAM, 18-8. Burgemeester Polak van Amsterdam heeft maan dagavond een laatste beroep gedaan op de krakers van de panden aan de Prins Hendrikkade om de gekraakte panden te verlaten. In een medede ling, gericht aan de bevolking van Amsterdam, roept Polak de krakers op nodeloos geweld en gevaar van bloedvergieten te voorkomen. In plaats daarvan heeft hij de krakers gevraagd alsnog in overleg te treden met het gemeentebestuur om geza menlijk te zoeken naar een oplossing van de woningnood. 1 AMSTERDAM. Het gewest Amsterdam van de PvdA heeft de krakers van de luxe appartementen aan de Prins Hendrikkade in de hoofdstad opgeroepen het gekraakte pand te verlaten. Dit zal moeten ge beuren om toespitsing van de span ning te voorkomen. Tegelijkertijd doet het gewest een beroep op burge meester en wethouders zo veel moge lijk te voorkomen dat geweld wordt gebruikt bij ontruiming. Tevens zul len de voorbereidingen voor een vor dering van het koniplex nu reeds in gang moeten worden gezet. ming van vrije vakverenigingen en de erkenning van het recht op werkstaking, aldus K.O.R. Het ko- mité stelt verder de eis dat de over heid de garantie geeft dat „het bezit van de boeren" voortaan onschend baar is. Toespraak Gierek In een reaktie op de toespraak van Gierek zei de dissidenten leider Ja cek Kuron dat hij pessimistisch gestemd was. „Gierek schijnt totaal niet te hebben begrepen wat de sta kers willen", aldus Kuron. In zijn rede voor radio en televisie deed Gierek maandagavond een be roep op alle Polen gezamenlijk een uitweg uit de huidige moeilijkheden te zoeken. Er zouden loonsverhogin gen en een hervorming van de ekono- mie komen, maar hij wees elke kon sessie in het politieke vlak van de hand. Van Agt: HILVERSUM, 18-8. De extra opbrengst van anderhalf a twee miljard gul den die de verhoging van de aardgasexportprijs voor een belangrijke West- duitse afnemer in het komende begrotingsjaar met zich meebrengt, zal geheel ten goede komen aan het bedrijfsleven en niet aan de kollektoeve sektor. Dit heeft premier Van Agt maan dagavond in een interview met Avro's Televizier Magazine meege deeld. Door het sukses van de onderhan delingen, die door Mr. D. Spieren burg zijn gevoerd, kan het ministerie van ekonomische zaken op meer geld rekenen. Het departement van socia le zaken daarentegen, heeft niets ex tra's te verwachten. We moeten niet de fout maken dit geld weer aan de kollektieve sektor te doen toekomen, aldus Van Agt. Hij verwachtte dat de begrotingsbesprekingen door de meevaller gemakkelijker zouden worden. Het Nederlandse bedrijfsleven kan met financiële injekties de werkgele genheid redden en misschien zelfs wat opvijzelen. Op die manier komt het geld toch ten goede aan de men sen zelf, aldus de premier. Advertentie Lekker zondersuiker. Slechts lOkalorieën Iedere woensdagmiddag Noordgouwe Verenigingsgebouwtje, 14,00-16.00 uur, kinderklub. Iedere donderdag Zierikzee Poststraat 37: Wereldwinkel Schou wen-Duiveland; 9.30-16.30 uur en van 18.30 - 21.00 uur. Iedere tweede dinsdag van de maand Zierikzee Rode Kruis-gebouw, 16.00-17.00 uur, adviesburo van de A.N.I.B. Bellen voor huisbezoek de nummers (01116) 2064,(01115) 1761. Van maandag t/m zaterdag tot 1 september Dreischor Landbouwmuseum, 13.30 - 16.30 uur. Vanaf 10 juni, elke dinsdag Haamstede Rekreatiezaal Geref. Kerk, dia avond Vogelwacht over flora en fau na landschap Schouwen-Duiveland. 20.00 uur Vanaf 18 juni, elke woensdag Haamstede Slot Haamstede, exkursie Vogel wacht, wandeling door natuurgebied 't Zeepe en bos slot Haamstede, 19.00 uur. Iedere donderdag in juli en augustus Zierikzee De Beurs; openlucht-schaken; 19.00 - 21.00 uur. Iedere dinsdag en donderdagmiddag Renesse Hervormde kerk. Bezichtiging. 14.00 - 16.00 uur. Iedere woensdagavond Renesse Start en inschrijven V.V.V. Fietspuz- zeltocht. 19.00 - 19.30 uur. Van 21 t/m 30 augustus Zierikzee Gravensteen, tentoonstelling Weef- kring Schouwen, dagelijks van 10.00 - 17.00 uur en donderdagavond van 19.00 - 21.00 uur. t Dinsdag 19 augustus Zierikzee Stadhuis. Gemeenteraadsvergade ring. 19.30 uur. Grachtweg 4. Fietstocht UW. 13.30 uur. Ned. Hervormd Verenigingsgebouw; Voorlichtingsbijeenkomst Transcen dente Meditatie 20.00 uur. Brouwershaven St. Nicolaaskerk. Orgelkoncert Hans van Nieuwkoop. 20.00 uur. Woensdag 20 augustus Haamstede Hervormde kerk. Diaserie „De ban ken zijn hard". 20.00 uur. Brouwershaven Gemaal Den Osse, verzamelen plan- tenwerkgroep, 19.00 uur. Tonnenmagazijn, repetitie Smalstads gemengd koor, 19.30 uur. Nieuwerkerk Zaal Rehoboth. Eerste repetitie avond „Eén Naam is onze Hope", 19.45 uur. Donderdag 21 augustus Haamstede Gereformeerde Kerk. Tentoonstel lingen leerlingen Chr. Kunstakade- mie uit Kampen. 14.00 - 17.00 uur en 19.00 - 21.00 uur. Vrijdag 22 augustus Zierikzee „Huis van Nassau". Bridgedrive. 19.30 uur. Inschrijven: 19.00 uur. Bruinisse ,,'t Durps'uus", 19.00-20.30 uur; Re ceptie 25-jarig bestaan v.v. Bruse Boys. Aquadelte Pleintheater. 21.00 uur. „Exegese" van Rob van Reyn. Zaterdag 23 augustus Burgh Tennispark. Opening tennispark door J. L. Niemantsverdriet-Leen heer. 16.00 uur. Renesse Verzamelpunt VW-kantoor. Lam pionoptocht. 21.00 uur. Terrein Hoogenboomlaan. Ponykam pioenschap Zeeland. 8.30 uur. Brouwershaven Markt. Optreden Engelse Brassband „The Hall Royd Young People's Band" uit Yorkshire, 10.30 en 13.30 uur; optreden Dansmariekes, 11.30 uur. Dreischor Ned. Herv. Kerk. Concert „Cellar Gospel Seventy" en „Hall Royd Young People's Band", 20.00 uur. Bruinisse Sportterrein Bruse Boys. Taptoe Bru. 21.00 uur. Maandag 25 augustus Zierikzee Julianaschool, Jannewekken 19. 19.00 uur. Werkgroep Amnesty Inter national. Haamstede Rekreatiezaal Gereformeerde Kerk. 19.00 uur. Werkgroep Amnesty Inter national. Scharendijke Gemeentehuis. Vergadering raad Middenschouwen. 19.30 uur. Brouwershaven Stadhuis, gemeenteraadsvergade ring, 19.30 uur Woensdag 27 augustus Zierikzee Mondragon. Lezing Junior Kamer. 20.00 uur. Donderdag 28 augustus Haamstede Gereformeerde Kerk. Tentoonstel lingen leerlingen Chr. Kunstakade- mie uit Kampen. 14.00 - 17.00 uur en 19.00 - 21.00 uur. Vrijdag 29 augustus Middelburg Provinciehuis. Vergadering van het overleg aanvraag emancipatiewerk- ster. 14.00 uur. Zaterdag 30 augustus Bruinisse Kerkplein. Kinderbraderie. 15.00 uur. De muziektent. Lampionoptocht. 20.30 uur. Dinsdag 2 september Zierikzee 's Landskamer, algemene bestuurs vergadering Waterschap Schouwen- Duiveland, 14.00 uur. Vrijdag 5 september Brouwershaven Tonnenmagazijn, receptie 25 jaar Ge meenschappelijke Regeling Reini gingsdienst Schouwen-Duiveland. 16.00 uur. Zaterdag 6 september Goes Wilhelminapolder. Zeeuws Ploeg- kampioenschap 1980. 12.30 uur. Woensdag 10 september Middelburg Provinciehuis. Prov. kommissie milieubeheer. 15.00 uur. (01110) 2255 Telefoonnrs. na half zes Redaktie (01110) 4669, (01110) 5396 Advertenties (01119) 660 Bezorging (01119)660

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 2