Publiek enthousiast bij historische schouwspel en sensationeel vuurwerk POLITIEKE EISEN VAN POOLSE STAKERS IN RENESSE WAS DE TAPTOE '80 MUZIKAAL EN FINANCIEEL SUKSES Ul^o DE ZIERIKZEESCHE COURANT Slotfestijn Zierikzeese Toeristendagen Egyptische vice-president naar Europa Urugi Ambassade ;ay weg uit Jeruzalem „Rust Roest" stal de show Kunst en Eerschitterde door afwezigheid Overstroming in China WA> Wh pa &IU* ZEELf^ ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 18 augustus 1980 136ste jaargang Nr. 22760 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11. 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 27,50, per jaar f 103,50. Losse nummers 55 cent. De abonnementsprijzen zijn inclusief 4% BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 38 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) f 4,84. Vraagt onze contractprijzen! De adver tentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. In dit nummer: Watersport op de Grevelingen ZIERIKZEE, 15-8: ,,Het verhaal berust niet op histori sche feiten". Inderdaad, dat zinnetje op het draaiboek van de 1 April Vereniging te Brielle klopte helemaal. Zierikzee werd in 1572 niet door de watergeuzen bevrijd. Den Briel wel en gewoon voor het vermaak van toeristen en bevolking werd vrijdagavond deze geuzen-helden- daad op Zierikzee geprojekteerd en dat leverde in elk ge val een fraai 16e eeuws schouwspel voor het poorten- komplex op. „Waarom niet in de eigen gescnie- denis van Zierikzee gedoken en ge heel in eigen beheer een historisch spel opgevoerd?", hebben sommige mensen zich de afgelopen weken af gevraagd. Begrippen als tijd, organi satie en ervaring speelden mee bij de overweging van de Evenementen kommissie eerst eens het licht op te steken bij de 1 April Vereniging in Brielle en pas daarna te besluiten in de toekomst met eigen mensen een op de ware geschiedenis geënt spel op touw te zetten. De mensen uit Den Briel verleen den al eerder hun medewerking aan het slotfestijn van de Zierikzeese Toeristendagen en waren bereid dat ook dit jaar te doen. Reeds vanaf begin vorige week lag het fraaie geuzenschip in de Nieuwe Haven en was het publiek welkom aan boord voor bezichtiging. Vrijdag werden met de bezoekers zelfs kleine tochtjes met deze boot gemaakt. Het betekend® een bescheiden voorproef je op het spektakulaire schouwspel, dat 's avonds voor het poortenkom- plex stond te gebeuren. ,,Rust Roest" Het publiek was reeds naar het stadscentrum gelokt met een fijn op- CAIRO, 16-8. Het Egyptische mi nisterie van buitenlandse zaken heeft laten weten dat de Egyptische vice-president Hosni Mubarak eind augustus een rondreis door Europa gaat maken. Hij gaat eerst naar west-Duitsland en dan naar Engeland, Frankrijk, Oostenrijk, Italië en Roemenië. Het doel van de reis is de regerin gen van deze Europese landen te win nen voor het standpunt van Egypte met betrekking tot de autonomie voor de Palestijnen in de door Israël bezette gebieden. MONTEVIDEO, 15-8. De ambassa de van Uruguay in Israël zal worden verplaatst van Jeruzalem naar Tel Aviv. Dit is uit officiële bron in Mon tevideo vernomen. Uit een kommunique van het mi nisterie van buitenlandse zaken in de hoofdstad van Uruguay blijkt dat de beslissing is genomen „om te voorko men dat handhaving van de ambas sade van Uruquay in Jeruzalem wordt uitgelegd als een stilzwijgende erkenning van de wettigheid van de maatregelen die worden genomen in de met geweld bezette gebieden, of als een goedkeuring van de maatre gelen". Het besluit doet, volgens het kommunique, echter niets af aan de politiek van onpartijdigheid die Uruguay volgt met betrekking tot de Midden-Oosten-kwestie. ,,Rust Roestuit Zierikzee gaf za terdagavond tijdens de taptoe Renes se een bijna professionele show. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) treden van het muziek- en majoret- tenkorps „Rust Roest". De zeer tal rijke aanwezigen verplaatsten zich na deze wervelende show, die helaas met een druilerige regenbui werd omlijst, naar de Oude Haven. Met Noord- en Zuidhavenpoort op de achtergrond, kan men zich uite raard geen beter dekor wensen voor een 16e eeuws schouwspel, maar tochEr waren heel wat mensen, die veel van het gebeuren misten, om de doodeenvoudige reden, dat ze het niet goed konden zien. Bewerking en produktie van het historisch spel kwamen op naam van Rens van Adrighem. Regie en geluid waren in handen van Jan Beesemer. De hoofdrollen in het spel werden voor rekening genomen van leden van de 1 April Vereniging, terwijl een groep inwoners uit Zierikzee als figuranten medewerking verleende. Korte inhoud Het verhaal kwam - in het kort - hierop neer: De Zierikzeese bevol king wordt opgeschrikt door de komst van een visser, die melding maakt van een gewichtige boodschap voor de raad. Niet lang daarna leest de stadsbode vanaf het bordes een proklamatie af. De watergeuzen zijn gekomen en vorderen de stad voor de Prins van Oranje. De burgemeester verschijnt op het bordes om zich vervolgens buiten de poort te begeven om over de overga ve te spreken met enkele geuzenlei- ders. Zonder sukses. De eerste ka nonschoten worden reeds gehoord. De burgemeester komt gehaast te rug. Hij vlucht naar het stadhuis en verdwijnt achter de gesloten deuren om verder te vergaderen. De geuzen zijn het wachten moe. Ze komen de Vervolg pag. 3 Dissident onder huisarrest WARSCHAU, 17-8. De stakers in de noord-Poolse stad Gdansk hebben zon dag een lijst met 16 eisen gepubliceerd, waarmee naast enige verlangens op het gebied van lonen en prijzen ook een reeks politieke wensen kenbaar wor den gemaakt. Inmiddels hebben de autoriteiten in Warschau een kommissie naar Gdansk gestuurd om de grieven van de stakers te onderzoeken. Leider van de delegatie is de 50- jarige vice-premier Tadeusz Pyka die 99 RENESSE, 16-8. Met ongeveer negenhonderd (betalen de) toeschouwers en enkele tientallen genodigden, mag Taptoe Renesse 1980 als geslaagd worden beschouwd. Drie muziekkorpsen gaven een wervelende show op het sportterrein van S.V. Renesse aan de Laone. Een show, die er zijn mocht en (een soort) waardig slot vormde van - de talloze aktiviteiten die in het afgelopen toeristensei zoen hebben plaatsgevonden. Een afsluiting dus, waar- mee meteen het woord „Taptoe" tot zijn recht kwam. Taptoe blazen immers is een oud gebruik. In de vroege Middeleeuwen was het gebruikelijk, dat van de ka zerne uit een signaal geblazen werd door een aantal hoornblazers, daar mee een teken gevend aan de solda ten die het naburige dorp aan het „passagieren" waren. Het drinkge lag moest worden betaald: de tap ging toe, de kraan ging dicht, het feest was afgelopen. De tapperijen dienden gesloten te worden en de sol daten moesten terugkeren naar de kazerne. Uit dit oude gebruik is het muziek- gebeuren „Taptoe" geboren. Nog steeds een militair gebeuren. Later hebben de partikuliere korpsen het overgenomen. Nog immer is het een afsluiten van iets. Vroeger dus de kraan dicht, nu vaak een afsluiting van het toeristen seizoen, zoals zaterdag ook in Renes se. Hoewel nog lang niet iedere bad gast naar huis is en er best nog evene menten op het programma staan, toch een einde, dat door het gezamen lijk spelen van het Wilhelmus een be paald cachet kreeg. Welkom Ruim voor negenen kwamen de korpsen via een rondgang door het dorp het sportterrein op gemar cheerd. Het weer leende zich uitste kend voor het festijn: windstil, een beetje vochtig, maar toch lekker zo- meravondweer. Om precies negen uur opende de gemeentesekretaris, de heer J. W. de Jong de avond, door ieder van harte welom te heten. Hij was de plaatselijke WV bijzonder dankbaar voor de vele evenementen in het afgelopen seizoen georgani seerd, en voor de taptoe als sluitstuk in het bijzonder. Met enige spijt kon digde hij aan, dat „Kunst en Eer" uit Zierikzee een half uur voor de aan vang had laten weten niet aan het evenement deel te kunnen nemen. Te weinig leden waren beschikbaar om een verantwoord programma te kunnen bieden. Slechts twintig muzi kanten zouden aanwezig kpnnen zijn. Een gemis dus, maar dat zou la ter op de avond ruimschoots vergoed worden door het andere Zierikzees korps: „Rust Roest". Vervolg pag. 3 Scène uit het historische schouwspel, dat vrijdagavond voor het poortenkomplex in Zierikzee werd opgevoerd. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 6 pagina's. Het beste, wat wij van de ge schiedenis hebben, is de geest drift, die zij wekt. Goethe tevens kandidaat-lid is van het Polit buro. De stakers die een overkoepelend komité hebben gevormd waarin de 21 bij de staking betrokken bedrij ven in Gdansk en omgeving elk met twee afgevaardigden zijn vertegen woordigd, verlangen vrijheid van meningsuiting en persvrijheid, de vrijlating van hen die zij als politie ke gevangene aanmerken, het recht om onafhankelijke vakbonden te vormen, de openstelling van de me dia voor alle kerken, doorbetaling tijdens de stakingsdagen, hogere lo nen en een betere voedselvoorzie ning. Het eisenpakket, ondertekend door de stakingsleiders in de 21 be trokken bedrijven, werd zondaga vond door het dissidente „Comité voor sociale zelfverdediging" (K.O.R.) in Warschau gepubliceerd. „Alarmerend klimaat" Hoewel de kommunistische partij kringen in de hoofdstad nadrukke lijk werd verzekerd dat men daar in geen geval dacht aan het gebruik van de militie of het leger om aan de sta kingsgolf een einde te maken, lieten het provinciaal bestuur en de partij in Gdansk via de radio weten, dat „het klimaat waarin in bepaalde be drijven de diskussie wordt gevoerd, alarmerend is". Volgens K.O.R. is zondagavond een vooraanstaand lid van deze dissi dente groepering, Jan Litynski, in Warschau onder huisarrest geplaatst. Hij is de hoofdredakteur van het on dergrondse blad van K.O.R., „Robot- nik", dat naar verluidt onder de sta kers in Gdansk wordt verspreid. De voornaamste woordvoerder van K.O.R., Jacek Kuron, zei zondag dat bij verscheidene leden van het komi té de telefoon is afgesneden. Dat was ook bij hemzelf het geval. Het „Boerenkomité voor sociale zelfverdediding" in Brosza Duza, op 50 km ten zuiden van Warschau, ver klaarde zich zondag solidair met de stakende industriearbeiders. PEKING, 16-8. Het op een na groot ste zoetwatermeer van China is over stroomd. Daarbij zijn slachtoffers ge vallen en zijn 600.000 mensen dak loos geworden. Het betrokken meer is het Dong- ting aan de Yangtze, de langste rivier van China. Het was aanvankelijk be doeld om het waterpeil in de rivier te regelen, maar dat wordt door nieuwe waterwerken gedaan. De overstroming van het Dongting- meer is het gevolg van zware regen val in de provincie Hoenan. De steden Taojiang en Mayang heb ben enige tijd in het water gestaan. Verwachting tot dinsdagavond: Zonnige perioden Zonnige perioden en een kleine kans op een bui; minimumtemperatuur omstreeks 13 graden; middagtempe- ratuur ongeveer 20 graden; zwakke tot matige wind uit west tot noord west. Voor woensdag: Aantal uren zon: 2 tot 9. Min.-temperaturen: omstreeks 11 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 19 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor woensdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 19 aug. Zon op 6.27, onder 20.55 Maan op 15.25, onder 00.15 Eerste Kwartier: 19 augustus (00.28) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 19 aug. 9.19 21.37 3.00 15.22 Doodtij: 21 augustus HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 18-8. Het K.N.M.I. deelt mede: Een hogedrukgebied boven de Atlantische Oceaan breidt zich lang zaam uit naar de Britse eilanden. Het zorgt het komende etmaal voor de aanvoer van tamelijk koele lucht via de Noordzee. De middagtemperatuur ligt dinsdag rond de 20 graden. In de aangevoerde lucht komt een wisse lende bewolking voor, waarbij de kans op een bui klein is. Een ander hogedrukgebied strekt zich uit van Skandinavië naar de Alpen. Het brengt in zijn omgeving droog en zon nig weer. Zeer warm is het in Spanje. Daar worden middagtemperaturen gemeten tussen 30 en 35 graden. DEN HAAG. net aantal voltooide woningen in het eerste halfjaar van 1980 bedroeg 52.213. In de eerste zes maanden van 1979 was dit aantal 33.058. Er werden ruim 53.000 wonin gen in aanbouw genomen, tegen bij na 47.000 in het eerste halfjaar 1979. In de twaalf maanden van juli 1979 tot en met juni 1980 zijn ruim 106.000 woningen gereed gekomen. Er waren eind juni ruim 115.000 woningen in aanbouw.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 1