V ochtigheids-pr obleem in Maritiem museum Ring Promotion afgesloten mi met ringsteken en muziek eitr UW TALBOT DEALER: DE ZIERIKZEESCHE COURANT Raad beslist over nieuwe vitrines Aangetaste scheepsmodellen en bladderende schilderijen Honderden doden door orkaan „Allen" TUINMAN SIMCA-SUNBEAM-M ATRA. TA L B OT Warme dag in Haamstede 1STA - OOSTERLAND GROTE VERKOOP in het Dorpshuis te Renesse l^MC. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 15 augustus 1980 136ste jaargang Nr. 22759 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) REDAKTIE. ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h lakenman Ochtman, Janne- wekken 11. 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 27,50, per jaar f 103,50. Losse nummers 55 cent. De abonnementsprijzen zijn inclusief 4% BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 38 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) f 4,84. Vraagt onze contractprijzen! De adver tentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. In dit nummer: Inenting oude iepen in Zierikzee ZIERIKZEE, 14-8. De medewerkers van het Maritiem museum zijn een beetje verontwaardigd. De vochtigheid in de noordhavenpoort doet het aanzien van de kotters, de schokkers, de schouwen, pak weg alle modelschepen geen goed. Op schilderijen groeit schimmel en verschil lende doeken worden „hobbelig" en slap van het vocht. „Het is soms zo erg", vertelt gemeente-museummede- werker E. Smit, „dat als het hard regent, in de kelders het water over de schilderijen loopt". PORT AU PRINCE, 15-8. Als ge volg van de orkaan Allen" zijn op vier eilanden voor de zuidkust van Haïti 350 mensen omgekomen, zo hebben leden van een onafhankelijke Haïtiaanse tv-ploeg donderdag bij te rugkeer gemeld. De orkaan trof de ei landen op 5 augustus en veroorzaak te volgens eerdere berichten ook tal rijke doden op Haïti zelf. Advertentie Mooie bedden Harde bedden Zachte bedden Dure bedden Goedkope bedden Binnenvering bedden en polyether bedden uit voorraad bij: INTERIEURVERZORGING Het ringsteken aan de Slotlaan werd een bijzonder sfeervol gebeuren. Het publiek toonde grote belangstelling voor deze wedstrijden (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) ,,De Noordhavenpoort is een prach tig, bezienswaardig monument, en het is ook een uitermate geschikte ruimte voor een maritiem museum", vindt vakantie medewerker René de Crom", maar er zijn verschillende nadelen aan verbonden". De meeste tentoongestelde voor werpen staan niet in vitrines. Vogels, schepen, oude gebruiksvoorwerpen, iedereen kan er met z'n vingers aan zitten. ,,Dat heeft natuurlijk ook zijn voordelen", zegt Eddy Smit. „De mensen voelen zich meer betrokken bij datgene wat ze zien, maar zo'n vo gel bijvoorbeeld, die is door het „aai en" binnen de korste tijd kaal ge plukt". ;,ts.,a.rtc Man" Het Maritiem museum kent echter nog een groter probleem: de vochtig heid. Schilderijen beginnen te blad deren, en één doek is zelfs beschim meld. de zeilen van de modelschepen zijn aangetast door het „weer" en vertonen zo hier en daar zwarte stip pen, ook „zwarte man" genoemd. Daarnaast zitten de modelschepen onder het stof en zout dat van de mu ren afwaait (want tochten kan het er ook). Om kort te gaan: De entourage is.,sfeervol, maar niet ideaal. Er kle ven te veel problemen aan het onder houd van dit monumentale gebouw en van de tentoongestelde voorwer pen. Smit: „Er bestaan plannen, of be ter voorstellen, om dit Maritiem mu seum te verhuizen naar het Gra vensteen, mits er subsidie vrij komt om deze voormalige gevangenis te restaureren, maar aangezien dat voorlopig is uitgesteld tot 1985 moet er voor de tussen liggende jaren een oplossing worden gezocht". Inmiddels heeft het kollege van b. en w. aan de raad voorgesteld een be drag van 25.000,— beschikbaar te stellen voor de aanschaf van nieuwe vitrines ten behoeve van het Mari tiem museum. Dit voorstel zal in de gemeente raadsvergadering van dinsdag 19 augustus aan de orde ko men. „Deze vitrines zijn - als het voorstel door de raad wordt goed ge keurd - in ieder geval één stap in de goede richting", zegt Smit. „Beter en mooier" „De scheepsmodellen zullen dan beter en mooier worden opgesteld en omdat niemand ze meer kan aanra ken, zal er ook minder worden ver nield". Toch zijn de musuem medewerkers nog niet helemaal gelukkig met dit voorstel. Ze willen meer. „Wat heb ben wij de toeristen in ons museum nog te bieden", zegt René. „Enkele jaren geleden stond hier nog een prachtig aquarium. Velen bracht t speciaal daarvoor een bezoekje aü\ dit museum. Nog steeds vragen be zoekers naar dat aquarium, maar he laas, het is opgedoekt. Als de burge meester toch gaat verhuizen, zouden we misschien ook dat huis kunnen gebruiken. Geen last van vocht en er zit verwarming in. Dan zouden we in de kelder van het museum bijvoor beeld een koffiebar kunnen bouwen. Daarnaast zou het ook niet gek zijn als we ergens in het pand een dia serie of een film zouden kunnen ver tonen. Plannen genoeg, maar de fi nanciële middelen ontbreken". Het Maritiem museum is slechts twee maanden per jaar geopend. Het probleem zou opgelost zijn als alle modelschepen en schilderijen in de wintermaanden in een droog en warm depot konden worden opgesla gen, want juist in die wintermaan den richten kou en vocht de meeste schade aan. „Dat is nou juist het gro te probleem", zegt lid van museum kommissie, G. Villerius. „De Zierik- (vervolg pagina 4) Eén van de schilderijen in het Mari tiem museum. De witte vlek boven de dikke toren" is geen laag han gende bewolking of mist, maar schimmel, veroorzaakt door de voch tigheid in de Noordhavenpoort. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Advertentie ^OTtglSPUlH! V DCga DUIVEL AIM O Oude Noordstraat 11 4306 CE NIEUWERKERK (Zld) Telefoon 01114-1377 Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. Het verworvene te behouden is geen kleinere verdienste dan het verwerven zelf. HAAMSTEDE, 14-8. Ring Promotion 1980 zit er weer op. De laatste donderdag werd gekenmerkt door zeer fraai zomerweer en derhalve heel wat minder belangstelling dan tijdens de voorgaande Ringpromotiondagen. Velen verkozen een dagje strand boven een rondwandeling over de Ring in Haamstede. De standhouders wachten wat ge laten af. De demonstraties van oude ambachten trokken nog de meeste belangstelling van het publiek. Bij de schaapscheerdersstand was het de schapen duidelijk aan te zien, dat ze blij waren van hun overdikke vacht verlost te worden. Zij hadden speci aal voor deze demonstratie de gehele zomer hun woljas moeten aanhou den. De demonstratie van het beslaan van de paarden kon het wat lome pu bliek ook niet lang boeien. Ook ble ken de bezoekers niet erg hongerig, want de barbecue vond weinig af trek. De hete platen gaven zoveel ex tra hitte dat maar weinigen de moed hadden een frikandel, worstje of stukje vlees knappend gaar te bak ken. Het was donderdag een dag voor drankjes en ijs en de stands, die deze waren verstrekten, hadden dan ook een grote klantenkring. Uiteraard werden ook de terrasjes goed be zocht. Waardig slot Ring Promotion 1980 kreeg met het prima avondprogramma een waar dig slot. Op de weide achter het Slot Haemstede werden in de Slotlaan ringsteekwedstrijden gehouden. De Slotlaan, met het fraaie slot en de on dergaande zon als achtergrond, vormde een prachtige ambiance voor dit gebeuren. De Koninklijke Mu ziekvereniging „Witte van Haemste de" zorgde voor de muzikale om lijsting van deze ringsteekwedstrij den. Zowel de Koninklijke Muziek vereniging als de deelnemers aan het ringsteken kregen een enthousiast applaus van het zeer talrijke pu bliek. De prijzen bij het ringsteken wer den gewonnen door: 1, J. Hanse, 2. M. C. Geleynse en 3. N. Dambruin. Er was een wisselbeker beschikbaar gesteld door Ring Promotion, terwijl twee trofees werden aangeboden door Vishandel Reehorst en Bloe misterij A. Kort. Vanaf de mobiele tent op de Ring gaf de Harmonie „Nut en Uitspan ning" uit Zonnemaire vervolgens een fraai concert ten beste. Het moderne repertoire bleek zeer goed in de smaak te vallen en de muzikanten mochten dan ook een warm applaus in ontvangst nemen. Vervolg pag. 3 Verwachting tot zaterdagavond: Enkele buien Veel bewolking met enkele regen- of onweersbuien, mogelijk met wind stoten; minimumtemperaturen onge veer 15 graden; middagtemperaturen circa 22 graden; vrij krachtige wind aanvankelijk oostelijk, later uit uit eenlopende richtingen. Voor zondag: Aantal uren zon: 2 tot 9. Min.-temperaturen: omstreeks 14 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 22 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 70 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor zondag een marge van 3 graden rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 16 aug. Zon op 6.22, onder 21.01 Maan op 12.13, onder 23.25 17 aug. Zon op 6.24, onder 20.59 Maan op 13.17, onder 23,48 18 aug. Zon op 6.26, onder 20.57 Maan op 14.21, onder Eerste Kwartier: 19 augustus (0.28) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 16 aug. 7.48 19.26 1.06 13.18 17 aug. 8.16 20.04 1.40 13.59 18 aug. 8.43 20.44 2.16 14.38 Doodtij: 21 augustus HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 15-8. Het K.N.M.I. deelt mede: Het wordt zaterdag minder warm dan vrijdag het geval was. Met een westenwind wordt lucht aange voerd, waarin de middagtempera- tuur tot omstreeks 21 graden stijgt. Eerst valt er zaterdag nog een enkele bui, maar in de loop van de dag brei den opklaringen zich over ons land uit en is er meer zon. De overgang van warm naar minder warm weer ging vrijdagochtend in grote delen van Engeland en Frankrijk gepaard met regen en onweersbuien. De wat koelere lucht dringt ook langzaam het Middellandse Zeege bied binnen en daar valt ook plaatse lijk een bui. Het blijft echter in de zuidelijke landen overwegend zonnig met middagtemperaturen van onge veer 30 graden. Advertentie uw dealer voor: m Tel. (01114) 1495 St Joostdijk 41 Burg. v. d. Havestraat Advertentie Vandaag en morgen 15 en 16 augustus van dames-, heren en kinderkleding. Vandaag tot 9 uur (koopavond) Zie pagina 8

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 1