DE KLUIZENAAR Vergadering „Overleg aanvraag Emancipatie werksters" Zeeland NOS-piannen voor tv-uitzendingen overdag Vrijdag 29 augustus CDA mikt op werkgelegenheid Nieuwe telefooncentrale te Middelburg in gebruik gesteld Man met mes gestoken Vraag naar personeel in Zeeland sterk afgenomen Man wurgt echtgenote Oost en West Besparing op geneesmiddelen De bijstands uitkeringen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 14 augustus 1980 Nr. 22758 7 MIDDELBURG, 12-8. De staatssekretaris van emancipa tiezaken, mevrouw J. G. Kraaijeveld-Wouters, is in prin cipe bereid een subsidie te verlenen in de kosten van de „emancipatiewerkster". Dit schreef zij in een brief aan het „overleg aanvraag emancipatiewerksters". Deze brief zal onder het agendapunt „ingekomen stukken" in de vergadering van vrijdag 29 augustus in het provincie huis te Middelburg behandeld worden. NIEUW DELHI. De Sowjetrussi- sche vice-president Machmadulla Kolov heeft op een persconferentie in Nieuw Delhi gezegd dat verdere te rugtrekking van Sowjettroepen uit Afghanistan moeilijk geworden is door groeiend verzet van „bandieten" in dat land. DEN HAAG, 13-8. In het ontwerp verkiezingsprogram van het Christên-Demokratisch Appel (CDA) voor de periode 1981 tot '85, staan het behoud en het scheppen van werkge legenheid centraal. De christen-demokraten, die het program woensdag presenteerden, mikken de komende jaren op het scheppen van werk voor 300.000 men sen, waaronder het opnieuw inscha kelen van ongeveer 120.000 arbeids ongeschikten. Daarnaast behoort tot de hoofd punten in het program het beschik baarstellen van drie miljard gulden aan impulsen voor woningbouw en stadsvernieuwing. De Nederlandse bijdrage aan de ontwikkelingssa menwerking wil het CDA gehand haafd zien op anderhalf procent van het nationaal inkomen. Koning aan de lijn PALMA, MAJORCA, 11-8. De tele fonist van het „dagblad van Majorca" is nog niet bekomen van de emotie: hij behandelde vorige week vrijdag de koning van Spanje als een grappenmaker. Gewend aan grappen van twijfel achtige smaak had de telefonist het gesprek dat vrijdag op de krant door kwam niet serieus behandeld. U spreekt met de koning. Mag ik de hoofdredakteur van de krant,als tublieft", had de man aan de andere kant gezegd. „En ik ben Napoleon en voor grap jes heb ik geen tijd", had de telefo nist geantwoord. De ander had aangehouden en een nummer gegeven waarop de hoofdre dakteur hem bereiken kon. Twee uur later vernam de telefo nist dat hij inderdaad Juan Carlos Primero aan de telefoon had gehad. Deze had persoonlijk een bericht wil len tegenspreken, dat een wijziging in de koninklijke huishouding had. plaatsgehad. De staatssekretaris is bereid subsi die te verlenen omdat de emancipa tiewerksters werkzaamheden zullen verrichten welke overeenkomen met enkele funkties zoals die door haar omschreven zijn in de nota provincia le vrouwenemancipatiebureaus. Er zijn echter wel voorwaardenaan verbonden, namelijk dat een aanstel ling geldt voor een periode van maxi maal één jaar. Binnen deze periode wordt aan c.r.m. een voorstel gedaan over de definitieve vorm waarin de door de emancipatiewerksters ver richte taken moeten worden voortge zet. Als er tenminste behoefte bestaat aan voortzetting van deze ta ken. Kosten Tevens meldt de staatssekretaris in haar brief dat zij door het „overleg aanvraag emancipatie werksters" op gevoerde administratieve- en bestuurskosten te hoog acht. Zij acht het reëel als de werkelijk gemaakte kosten door de leden van de begelei dingsgroep worderi gedeklareerd. Wat de aanstelling van de funktio- naris(sen) betreft geldt dat zij een kontrakt krijgen voor één jaar van het ministerie van cultuur, rekreatie en maatschappelijk werk. De adver tentie zal worden geplaatst door de Rijks Psychologische Dienst in een provinciale krant. De emancipatie- werksters zullen worden gehuisvest in het Van Eeghenhuis in Middel burg. Verder staat „rapportage, bevin dingen sollicitatiekommissie en be noeming emancipatie werkster" als punt 5 op de agenda voor de vrijdag 29 augustus te houden vergadering in het Provinciehuis. Voor tijd: zie agenda. Eerste van een serie MIDDELBURG, 13-8. Staatssekretaris Smit-Kroes van verkeer en wa terstaat heeft in Middelburg de eerste van een serie van tien nieuwe semi- elektronische telefooncentrales in gebruik gesteld. Meer dan 3,6 miljoen abonnees kie zen nog via de oude, dus elektro- mechanische weg. De Nederlandse partikuliere telefoonabonnee belt maar net een kwartier per dag. Dat is volgens Leenman te weinig voor de investering die zo'n telefoonaanslui ting kost. Want het rendement moet namelijk uit de gesprekskosten ko men, zei hij. Alarmsysteem Mevrouw Smit-Kroes kondigde een nieuw door de PTT geïntrodu ceerd centraal telefonisch alarm- DEN HAAG, 13-8. De 31-jarige rijksambtenaar F. Bekker, die maan dagmiddag dood werd aangetroffen in zijn flat aan de Frederikstraat in Den Haag, is vijf maal met een mes in de borst gestoken. Eén van de ste ken veroorzaakte een inwendige bloeding als gevolg waarvan de man is overleden. Dit heeft de sectie, ver richt door dr. Zeldenrust, dinsdag uitgewezen. Lager dan elders MIDDELBURG, 13-8. De vraag naar personeel in Zeeland is de afgelopen maand met 15,7 procent afgenomen. Dit percentage ligt vier procent hoger dan in de rest van Nederland, waar de terugloop in de vraag 11,6 procent be trof. Over het hele jaar gezien, van juli 1979 tot juli 1980 liep de vraag naar personeel in Zeeland terug met 26,9 procent, landelijk met 23,7 procent. De werkloosheid nam in Zeeland minder toe dan in de rest van het land, namelijk met 9,9 procent, lan delijk bedroeg die stijging 12 pro cent. Een groot deel van de toenemende werkloosheid in Zeeland is toe te schrijven aan het forse aantal school verlaters dat niet aan het werk komt en het stijgend aantal jeugdige werk lozen, jonger dan 23 jaar. Metaalbewerkers De vraag naar metaalbewerkers is in Zeeland overigens nog steeds gro ter dan het aanbod, ook al is de enor me spanning van de afgelopen jaren eruit. Er zijn bijvoorbeeld in Zeeland 472 metaalbewerkers werkloos, ter wijl de vraag 595 groot is. Maar bij de handels- en kantoorsektor is het aan tal werklozen respektievelijk 25 en 7 keer zo hoog als de vraag, zo blijkt uit dinsdag verstrekte mededelingen van het districtsbureau voor de ar beidsvoorziening in Zeeland. BANGKOK. De regering van Thai land heeft op het aan het licht bren gen van handel in kinderen in dat land gereageerd met het aankondi gen van een grote aktie daartegen. Schildpad met zendertje WASHINGTON. 11-8. Schildpad Dianne, die voor zien was van een radiozendert je, heeft een reis van 1300 km gemaakt voordat'het dier uit het oog werd verloren doordat het dat zendertje had kunnen afschudden. Het dier was vorig jaar okto ber in de monding van de Mis sissippi losgelaten en kon via een kunstmaan worden ge volgd tot de kust van Texas, waar de signalen acht maan den later ophielden. de signalen begonnen later opnieuw uit Midden Kansas te komen. Het bleek dat een vis ser het zendertje had gevonden en het had meegenomen naar zijn huis in Kansas, waar hij het als grendel voor een deur gebruikte. Het experiment stond onder leiding van het Amerikaanse Nationale Bureau voor de Oceaan en de Atmosfeer. AMSTERDAM. De grote windjammers, die aan de manifestatie „Sail Amster dam 1980" hebben deelgenomen, hebben de hoofdstad weer verlaten. Hier de Rus Kruzensternin net Noordzeekanaal op weg naar IJmuiden. systeem voor bejaarden en gehandi- kapten aan. Dit systeem, dat een proeftijd krijgt van twee jaar, gaat in september in Geldrop van start. Het systeem werkt dag en nacht via de telefoonlijnen, terwijl het tele foontoestel zelf ongebruikt blijft. Mevrouw Smit-Kroes zei verder dinsdagmiddag dat er in 1981 ter ge legenheid van het honderdjarig bestaan van de rijkstelefoon een postzegel zal worden uitgebracht. HEERLEN, 13-8. De 23-jarige fa brieksarbeider P. B. uit Heerlen heeft tegenover de politie bekend zijn drie jaar oudere vrouw, moeder van twee kinderen, door wurging om het leven te hebben gebracht. Kort tevoren had de politie het stoffelijk overschot van de vrouw in de achtertuin van haar woning aan getroffen. De gewurgde vrouw is volgens de politie verleden week woensdag om het leven gebracht. Toen ontstond 's avonds in het huis van het echtpaar een woordenwisseling. Die liep uit de hand met het gemelde gevolg. De man hield het stoffelijk overschot van zijn vrouw tot dinsdag in huis. Toen legde hij het in de tuin. Oogoperatie goudkat WASSENAAR, 11-8. In het dieren park van Wassenaar heeft de 1-jarige Temminck goudkat Micky" het af gelopen weekeinde een voor Neder land bijzonder zeldzame oogoperatie ondergaan. Oogspecialist dr. J. A. Oosterhuis van het Academisch zie kenhuis in Leiden en de dierenarts dr. L. van Gooi zijn ruim vier uur in touw geweest om beide ogen van het dier aan staar te opereren. Hoewel de eerste tekenen er vol gens een woordvoerder van het die renpark op wijzen dat de ingreep is geslaagd en het licht in de ogen van de kat zal terugkeren, zal hij waar schijnlijk niet helemaal kunnen zien. De ingreep was bijzonder moeilijk omdat de ogen van de kat kleiner zijn dan van de mens. De .hechtnaald was zo groot als een luciferkop en de hechtdraad dunner dan een mensen haar. MOSKOU, 13-8. Moskou wil „on verwijld" onderhandelingen tussen Oost en West over kernwapens voor de middellange afstand ofwel „Eu- rostrategische" wapens, mits daar onder ook de „vooruitgeschoven Amerikaanse systemen" in West- Europa vallen. Dit verklaarde een to padviseur van het Kremlin voor bui tenlandse politiek, Leonid Zamya- tin, volgens het Sowjetpersbureau Tass in een redevoering ter gelegen heid van het tienjarig bestaan van het uit 1970 daterende niet-aanvals- verdrag tussen West-Duitsland en de Sowjet-Unie. LEIDEN, 13-8. Op de uitgaven van geneesmiddelen zou veertig tot vijf tig procent kunnen worden bespaard. Daartoe zouden dure ge neesmiddelen vervangen moeten worden door gelijkwaardige en goed kopere middelen. Om dat te bereiken zou het voorschrijf gedrag van artsen sterk moeten worden beïnvloed. Dit blijkt uit het onderzoek geneesmid- deienkonsumptie 1975 door de rijks universiteit van Leiden, waarvan de resultaten maandag bekend zijn ge maakt. Flitsen uit het buitenland BONN. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Muskie en zijn Russische ambtgenoot Gromyko zullen binnenkort opnieuw een ont moeting hebben. Dit heeft de West- duitse Bondskanselier Schmidt woensdag te kennen gegeven in een interview met het dagblad de „Frankfurter Rundschau". NABLOES (westelijke Jordaanoe- ver). Een ceremonieel kanon dat wordt gebruikt voor het aangeven Van het verstrijken van de Moham medaanse vastenmaand Ramadan in Nabloes op de door Israël bezette westelijke Jordaanoever, is maan dag ontploft. Drie mensen uit de stad liepen verwondingen op. PARIJS. Het Amerikaanse bureau tot bestrijding van verdovende mid delen in Frankrijk, dat in het begin van de jaren '70 de „French Connecti on" hielp oprollen, wordt drastisch ingekrompen. De ambassade van de Verenigde Staten in Parijs heeft dit meegedeeld. BOULOGNE. De Franse visvangst ligt stil. De matrozen in de grootste Franse visserhaven, Boulogne-Sur- Mer, zijn in staking gegaan en die is overgeslagen naar de kleinere ha vens in die streek. Het arbeidskon- flikt duurt al twee weken. SAN SALVADOR. Uit San Salva dor zijn zeker 35 politieke moorden gemeld. Acht zijn gepleegd door link se guerrillastrijders die hun aktivi- teit hebben opgevoerd in verband met de algemene staking die van 13 tot 15 augustus in El Salvador gehou den zal worden. PARIJS. In Frankrijk zijn vijf fir ma's, die betrokken zijn bij de bouw van een kerncentrale voor onder- zoekdoeleinden, die bestemd is voor Irak, bedreigd met akties als zij hun werkzaamheden niet staken. GENEVE. De Amerikaanse presi dent Jimmy Carter heeft dinsdag ge waarschuwd tegen de verdere ver spreiding van atoomwapens en tegen de misbruik van de handel in kerne nergie voor militaire doeleinden. TRIPOLI. Een Westduitse Moham medaan, de 45-jarige Basjir Achmad Dultz, wordt al bijna acht maanden in Libië vastgehouden, onder verden king van spionage. Dit heeft een woordvoerder van de „Duitse Mo hammedaanse Liga" in Hamburg be kendgemaakt. WENEN. De bekende Oostenrijkse regisseur en toneelspeler Willi Forst is in de nacht van maandag op dins dag op 77-jarige leeftijd in een zie kenhuis in Wenen overleden. Dit heeft het Oostenrijkse persbureau APA bekendgemaakt. SEOEL. De vooraanstaande Zuid- koreaanse dissident en voormalige presidentskandidaat Kim Dae-Jung en 23 anderen worden donderdag voorgeleid voor een militaire recht bank op beschuldiging van samen zwering tegen de regering. Dit is in Seoel bekendgemaakt. TABASCO. De oliebron „Giraldas 22", ongeveer duizend km ten zuid oosten van de stad Mexico, is in brand gevlogen. Per dag gaan hier door een miljoen kubieke meter gas en 3.000 barrels olie verloren, zo is woensdag in Tabasco bekendge maakt. LUGANO, ZWITSERLAND. Twee Turken die Zwitserland waren bin nengekomen met 5 kilo heroine die zij hadden verstopt in het motorblok van hun auto zijn dinsdag in Lugano in het kanton Ticino veroordeeld tot elk 8 jaar gevangenisstraf. GUATEMALA STAD. Vermoede lijke rechtse daders hebben door schoten afgevuurd van een motor fiets, in twee afzonderlijke aansla gen in Guatemala twee advocaten en een vrouw die toevallig in de buurt was gedood, zo werd officieel be kendgemaakt. TEHERAN. Op de begraafplaats van Sjiraz is gevochten tussen de bevolking van de stad en Moedjahed- din, leden van de progressieve Isla mitische beweging, aldus het blad „Islamitische Republiek" van woensdag. MADRID. Bij branden in Spanje zijn enige duizenden hectare ver woest. In de provincie Lerida, op 450 km ten oosten van Madrid, woedt al sinds vier dagen een brand over een breedte van vier kilometer. Twee dorpen zijn ontruimd. DEN HAAG, 13-8. Het aantal per sonen dat het eerste kwartaal van 1980 een bijstandsuitkering heeft ontvangen is vergeleken met dezelf de periode in 1979 gedaald met 4000 tot 350.000. Het bedrag dat met deze uitkering gemoeid was is daarente gen met 85 miljoen gulden gestegen tot 1.349 miljoen. Dit blijkt uit voor lopige cijfers van het Centraal Bu reau voor de Statistiek, die dinsdag door het ministerie van ekonomische zaken bekend zijn gemaakt. HILVERSUM, 13-8. Waarschijnlijk in oktober zal het bestuur van de NOS een plan voorgelegd worden om tot een ruime uitbreiding van de televisie zendtijd te komen. Op dit moment worden de plannen voorgelegd in het COP- TV, één van de NOS-organen waarin de televisiebazen van alle A- en C- omroepen zitting hebben. Men wil op basis van het zoge naamde Plan-Schoonhoven komen tot een dusdanige uitbreiding en spreiding van de televisiezendtijd, dat de kijkers van 's middags vroeg tot middernacht op de beeldbuis te recht kunnen. De commissaris televisie van de NOS, Jan de Troye, heeft dit dinsdag in Amsterdam gezegd ter gelegen heid van de komende Firato (van 29 augustus tot en met 7 september in het Amsterdamse RAI-comolex). Hij vindt dat, wanneer de omroep de strijd wil aanbinden met de satel- liettelevisie, Hilversum dan ook over gelijke wapens moet kunnen be schikken. Daarom, zo zei hij, zal Hil versum wel naar televisie overdag moeten streven. Zaterdag 16 augustus, 20.27 uur, Ned. II: Merijntje Gijzens jeugd. De 10- jarige Jan Ligthart speelt de rol van Merijntje Gijzen. Wat biedt de BEELDBUIS? VRIJDAG 15 AUGUSTUS NED. I: Veel sport vanmiddag. Al lereerst een verslag van de gehouden wedstrijden om de Nations Cup: CHIO Rotterdam. Kommentaar wordt geleverd door Hans Eijsvogel. Vervolgens een verslag van de in Utrecht gehouden herdenking van de kapitulatie van Japan. De Vara vangt het avondprogramma aan met Robbie, Tobbie en het Frawatuig. In de aflevering van De natuur en de mens, staat de jaguar centraal. Dan het Vara-brassfestival 1980 gevolgd door Hoogtepunten uit de Music Hall, waarin Charles Aznavour, Jo sephine Baker, Zizi Jeanmarie, Edith Piaf, Silvy Vartan,Mireille Mathieu en Gilbert Bécaud. Na het journaal de Noorse dokumentaire, dat hoewel destijds een vrouw India regeerde dit niets aan positie van de vrouw veranderde. Tot slot de eerste aflevering van de televisieserie Blind Ambition naar de bestseller Mo van John en Maureen Dean, over de Watergate-affaire. NED. II: Allereerst de quiz Zo va der, zo dochter. Daarna de laatste af levering van de Vondelinge. Na het journaal een aflevering van David Copperfield. Na de rubriek Hier en nu worden twee routes getoond in de uitzendind Kerkepad '80. Op de rou tes staan kerken, kloosters en kapel len ,tn de omgeving van de stad Gro ningen en Dordrecht. Tot slot De ge heimzinnige, een Duitse novelle van Ludwig Tieck. VRIJDAG 15 AUGUSTUS NED. I: 13.00 Nieuws v. doven; 15.00 CHIO Rotterdam; 18.00 Her denking 15 augustus 1945; 18.30 De mocratische Conventie USA; 18.49 Musti; 18.55 Nieuws18.59 Robbie, Tobbie en het Frawatuig; 19.25 De natuur en de mens; 19.50 Vara brass bandfestival '80; 20.30 Hoogtepunten uit de Music Hall; 21.37 Jornaal21.55 Vrouwen in India; 22.25 Niets ont ziende eerzucht; 00.05 Nieuws. NED. II: 18.55 Nieuws; 18.59 Zo va der, zo dochter; 19.25 De vondelinge; 20.00 Journaal; 20.27 David Copper- field; 21.25 Hier en nu; 21.55 Kerke pad 80; 22.20 De geheimzinnige; 23.15 Nieuws. MOSKOU. De Sowjet-Unie heeft de nieuwe Amerikaanse strategie voor nucleaire oorlog op beperkte schaal, in een eerste reaktie, „bloed dorstig en krankzinnig" genoemd. Volgens het Russische persbureau Tass komt de nieuwe strategie neer op een aanvalsdreiging tot het in één keer uitschakelen van Russische mi litaire bases. De man denkt enige tijd na. „Tja, het is en blijft jouw zaak, Els. Maar ik wil je er wel opmerkzaam op maken, dat je inkonsekwent bent. Vaders voorstel om overal een punt achter te zetten en als één familie opnieuw te beginnen, on derschrijf je, wordt mild aanvaard en eigenlijk gaf jouw pleidooi de doorslag. Zeker bij Peter. En wat doe je nu zelf tegenover die man in het bos? Hem kun je blijkbaar niet vergeven. Kijk, dat kan ik ergens niet snappen. Maar nogmaals: ik wil je niet beïnvloeden. Denk er maar eens goed over na. want het is niet eens onmogelijk, dat je levensgeluk op het spel staat. Op dit eigenste ogenblik". „Je overdrijft," weer het meisje krib big af. „Misschien, dat ik er over enige tijd anders over denk, maar nu zeker niet" „Oké, het is jouw aangelegenheid. Maar houd goed voor ogen, dat je niet het recht hebt achteraf ook nog te gaan veroordelen. Meer zal ik er niet over zeggen." 's Avonds is iedereen in Capelle. Dien kan haar tranen niet bedwingen. „Zo heerlijk, dat jullie er allemaal zijnIk heb me er al die tijd op verheugd. En nu, zo heerlijk, he Pim? Vader van der Veer Balkman droogt haar tranen. Ze lacht weer en is vrijwel meteen de gastvrouw. „Ik heb de koffie al klaar... ga lekker zitten.... er staan sigarettenwe maken er fijne dagen van, samen Ze zijn allemaal een beetje geroerd. Dien is veranderd, dat zien de kin deren. Vooral Els, die toch het langst in huis heeft gewoond na het tweede hu welijk, valt dit op. Dit is inderdaad een heel andere Dien. Ze heeft alle reden om verbaasd te zijn, want vader tweede vrouw ontpopt zich als een voortref felijke gastvrouw. Els verontschuldigd zich: hoofdpijn. En gaat vroeg naar bed. Voor het eerst in haar leven kust ze haar stiefmoeder. Dien is er helemaal van ondersteboven, ze heeft een kleur van opwinding, als ze weer gaat zitten. Zacht zegt ze: „Dit is de mooiste dag in mijn leven; jullie hebben me gelukkig gemaakt Alle maal." Als Els al lang boven is, vertellen Danny en Babs bi/.onderheden over Dirk Lefering, bij wie Els ruim een half jaar in huis is geweest. Maar hij zwijgt over de gevangenisstraf. Als daarover gesproken moet worden, is dat Els' taak. Wel zegt hij, dat Dirk een geschei den man is. Besluit met te memoreren, dat hij grond en huizen bezit. Dat Els ruzie met heeft gehad, omdat hij ver zwegen heeft gescheiden te zijn. Het is een halve waarheid, dus ook een halve leugen. Maar hij heeft zorgvuldig zijn woorden gezocht „Misschien kunnen jullie nu begrijpen, waarom Els wat in de war is en hoofdpijn heeft," besluit hij. „Dirk heeft vanmorgen Els gebeld. Hij wil alsnog met haar praten. Morgen. In een restaurant bij het station in Apeldoorn. Ze heeft hem weliswaar door de telefoon opnieuw afgewezen, maar ze heeft er verder de rest van de Door GERRIT FRANSSEN dag en avond over 2itten piekeren. Wees morgen een beetje extra lief voor haai'." Dien knikt begrijpend. „Ze krijgt ontbijt op bed. Uitgebreid. Ik breng het zelf morgenvroeg." En dat vinden de anderen een goed idee. Eerste kerstdag is Els mogelijk nog stiller. Tegen Danny zegt ze enkel: „Slecht geslapen. Sorry, dat ik gister avond niet zo gezellig was. Ik zal van daag proberen me er overheen te zet ten." „Zo je wilt," antwoordt hij. „We accepteren je, zoals je bent Ik heb iedereen heel summier op de hoogte gesteld. Nee, over zijn vonnissen zweeg ik natuurlijk. En enkel gezegd, dat hij een gescheiden man is. We zijn allemaal met je begaan." Als ze om half één lunchen ziet Danny, dat Els een paar keer naar de klok kijkt Ze is kennelijk zenuwachtig en eet nauwelijks. Tegen kwart voor één staat ze ineens op. Met een rode kleur, „Sorry," zegt ze zacht „ik kan niet blijvenmoet weg Iedereen knikt Danny zegt enkel: „Ik breng je met de wagen vanmorgen hier naar het station." Maar Dien roept opeens uit „Waarom? Els mag mijn wagen nemen. Net zo lang, als ze zeif wil." Els kijkt haar stiefmoeder getroffen aan, „Dat is lief van je, Dien. Goed, dat doe ik." (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 7