deurloo Behendigheid en konditie nodig voor luchtzeilen NIEUW KURSUSPROGRAMMA 1980/81 VAN DE ZEEUWSE VOLKSUNIVERSITEIT Demonstratie van een nieuwe sport: Krakerstribunaal jongenskleding Barbara Farber Rogër Moore en Telly Savalas samen in „explosieve" film Chr. Ger. bejaarden maakten fijn uitstapje in de regio Grote keuzemogelijkheid 4 Dat er kracht nodig is voor „Skysailing" blijkt wel uit deze opname: Han Visser van Aquadelta moest bijspringen om het gevaarte in bedwang te hou den. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) BRUINISSE, 12-8. Afhankelijk van het weer en het programma, wordt er wekelijks op één van de terreinen van Aquadelta een demonstratie luchtzeilen gegeven. Afgelopen dinsdag was het er prima weertje voor: zon en wind in voldoende mate aanwezig. Twee mannen kwa men naar Aquadelta met de vlieger het terrein van het voetbalveld „De Kreek" op. Het enige wat voor het vlie geren nodig is, is ruimte en wind en een voetbalveld is daar goed geschikt voor. Han Visser, hoofd evenementen van Aquadelta, bijgestaan door zijn assistent W. van Mook, lieten de aan wezigen zien, wat met de bestuurba re vlieger zoal te bereiken is: en dat is veel! Waar gaat het om? Vliegeren wordt steeds populairder. Door allerlei technieken is het mogelijk de vlie gers steeds sterker te maken en meer mogelijkheden te verzinnen om het plezier te verhogen. Wie herinnert zich niet de bamboe-latjes met Jiet ipeciale vliegpapier, waarmee ria ve le uren plakken en knippen een vlieger in elkaar geknutseld werd. Het uiteindelijke resultaat werd trots aan den volken getoond. Hon- derde meters touw (vliegertouw) in vooraad -(je kon immers niet weten hoe ver hij wel ging) en aan de vlie ger een staart om het geheel in even wicht te houden. Een kindersport dus. Geen vergelijking De vergelijking met de vlieger waar het hier om gaat, gaat geheel mank. Geen staart, geen honderden meters touw, geen bamboe en geen snelscheurend papier meer te vinden. Het woord „vlieger" is eigenlijk niet meer op z'n plaats: nu wordt er over „luchtzeilen" gesproken. Het principe is even simpel als een voudig: het luchtzeil is te vergelijken met de vleugel van een vliegtuig. In plaats van het alluminium heeft men hier spinakerdoek gebruikt (flexi- foil). Aan de voorzijde is een strip poly estergaas aangebracht. Onder deze strip zit een ingenaaide koker waarin de enige stok van het lucht zeil is geschoven. Deze fiberglas-stok heeft een nauwkeurig ontwikkelde buigkarakteristiek. De wind blaast door het gaas de onafhankelijke 10 luchtzakken vol en het zeil neemt z'n perfekte vleugelvorm aan. Door de snelheid (soms wel 120 km/uur) wordt er steeds harder lucht ingebla zen. De vlieger heet nu geen vlieger meer, maar „Flexifoil Skysail". Onverwoestbaar De demonstratie van deze geheel nieuwe sport begon dinsdag om 11.00 uur. De deze keer uit vier delen bestaande vlieger werd in de juiste volgorde op de grond uitgelegd, de touwtjes waarmee de Skysail bestuurd kan worden, netjes naast elkaar en er was maar weinig wind voor nodig om het geheel de lucht in te krijgen. Toch ging het hier om een kortstondige poging: meteen klapte het gevaarte tegen de vlakte, daar mee meteen zijn onverwoestbaar ka rakter tonende. Na een hernieuwde start ging het een stuk beter. Goed was te zien dat het geen kin derspel meer was: Han Visser, die als een geoefende vliegenier mag worden beschouwd, had moeite de hemelbestormer in bedwang te hou den. Al met al gaf hij een prachtige show van wat met een dergelijk ap paraat mogelijk is. Letterlijk de handen uit de mou wen stekend (zelfs het hemd hing na een korte tijd uit de broek) gaf hij blijk dat het hier om een krachtsport ging. Het zweet zijns aanschijns pa relde weldra over het hoofd. Waar schijnlijk bij de gedachte aan hun jeugd en de vaak zeer snel „sliep" gaande vlieger uit vroeger jaren, lie pen bij enige van de talrijke aanwezi ge vaders het water in de mond. Dat is nog eens vliegeren! Branieschopper Een branieschopper uit het pu bliek, had aan het begin van de de monstratie zich al ietwat laatdun kend uitgesproken over de vliegerij van beide heren. Toen hij de kunst een beetje had afgekeken wilde hij het zelf wel even proberen. Nog geen 10 sekonden later ging de vlieger met een enorme snelheid richting grasmat, nog maar net een aldaar rustig snuffelde hond ontwijkend, die aan een zekere dood ontsnapte! Anderen, vooral mannen, probeer den het ook, de één met wat meer sukses dan de andere. Sommige hiel den zich zelfs niet staande en werden in de richting waarheen de wind blies getrokken. Dat er nog niet gemeten krachten mee gemoeid zijn, blijkt wel uit een proef die de demonstratie-gevers eens hebben ondernomen: Een vlie ger bestaande uit vier elementen werd vastgebonden aan een bekend klein waggelend Frans autootje. Als zijn werkelijk vliegende naamgenoot werd het vehikel met een snelheid die normaal nooit gehaald wordt, voortgetrokken. Duidelijk is: hoe meer elementen en hoe meer wind, des te groter de kracht die nodig is om het geheel in bedwang te houden. Zes elementen bijvoorbeeld kunnen niet door één man of vrouw beteu geld worden. Windkracht drie Er kan al gevlogen worden met windkracht drie en dat zowel in de zomer, als ook in de winter. Er zijn drie diktes van lijnen A, B en C, de laatste is de dikste, die nodig is voor vier vliegers. Dan de prijs: die is aan zienlijk te noemen. Voor bijna hon derdvijftig gulden is men eigenaar van slechts één element. Eenvoudig uit te rekenen hoeveel zes stuks kosten! Met één deel kan men overi gens ook al leuke resultaten berei ken: de bewegingen die men daar bij moet maken noemt Han Visser „ele ganter". Met nadruk zegt Han Visser deze demonstraties buiten de kommercie te willen houden. Alleen als men echt geïnteresseerd is kan men bij mij een folder komen halen." De spanwijdte van de vleugel is 170 cm en is in di verse kleuren te verkrijgen. Eén van de - wat oudere - aanwezigen was wel zeer enthousiast. Hij bleek een groot liefhebber te zijn van de vliegsport. Hij deelde dan ook mede zelf regelmatig te vliegeren en al zijn ontwerpen zelf te maken. Laatst nog vervaardigde hij een enorme vogel van bamboe en papier. Na dagenlang plakken en knippen, vergeleek hij het moment van oplaten met zijn er varing toen hij voor de eerste keer vader werd AMSTERDAM, louter en alleen omdat hij in de trein op zwartrijden was betrapt, heeft de achttienjarige Orgene van E. op 14 maart een kaart- jeskontroleur van de NS met een gaspistool in het gezicht geschjoten. voor de rechtbank in Arflsterdam hoordeyhij woensdag wegens deze reaktie tien maanden gevange nisstraf tegen zich eisen, waarvan twee voorwaardelijk met een proef tijd van twee jaar. AMSTERDAM, 13-8. De Amster damse kraakbeweging zal, gesteund door diverse groeperingen, woens dag 20 augustus een tribunaal hou den in Paradiso in Amsterdam. Aan leiding hiervoor is de arrestatie van de krakers van het pand de Vo- gelstruys aan de Herengracht en de verharding van het optreden van justitie en politie tegen krakers in het algemeen. Dit hebben de Amster damse krakers woensdag meege deeld. Aangeklaagd zullen worden de spe culanten, dé justitiële autó'riteiten, het politie-apparaat, het gemeente lijk apparaat en grote delen van de pers. Dit zal gebeuren door getuigen verhoren van onder andere woning zoekenden, krakers, slachtoffers van het politie-optreden, ouders van kra kers en deskundigen op het gebied van rechtspraak, gemeentebeleid enz. Het geheel zal worden omlijst door theateroptredens, film en muziek. Het tribunaal begint om 11 uur. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 14-8. Het K.N.M.I. deelt mede: Tot nu toe laat het weer zich deze week voornamelijk van zijn wisselvallige kant zien. De temperatuur ligt vrijwel op nor maal, dat betekent rond een-en-twin tig graden. Morgen zal het warmer zijn. De middagtemperatuur be draagt circa vijf-en-twintig graden, maar een stabilisering van het weer wordt niet verwacht. Naast zon ko men er ook enkele regen- of onweers buien voor. Na vrijdag vindt er enige afkoeling plaats en daalt de temperatuur in de middag rond twintig graden. Ook in de ons omringende landen is het weer onbestendig. Alleen in Spanje en Italië komt warm en zon nig zomerweer voor met maxima van dertig tot vijf-en-dertig graden. KERKNIEUWS Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Papendrecht (toez.): H. W. Riphagen, Westbroek. Aangenomen naar Utrecht (Her vormde stadszending part-time): D. C. Nicolaï, Oostzaan; naar Hooge- zand-Sappemeer-Kropswolde: M. Zuiderma, predikant bijzondere werkzaamheden (geestelijk verzor ger bej ardenhuis Avondlicht en ver pleeghuis Dilgtoord) te Haren. Bedankt voor Ede: J. Maasland, Barneveld. Beroepbaarstelling: A. Th. Kra mer, 1.1. zendingspredikant (Chr. Evangelische Kerk van Timor), Lei sestraatweg 11 te Oegstgeest; tel. (071) 152940, toestel 137. Gereformeerde Kerken Beroepbaarstelling: mevr. J. J. van Zoelen, Esdoornhof 153 te Kampen. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Zoetermeer (2e beroep): J. H. Ulehake, Leeuwarden- Huizum, die dit beroep heeft aange nomen; te Veenendaal: K. Verlind, 11. missionair predikant te Suriname, wonende te Haren (Gr.). MARKTBERICHTEN Veemarkt Den Bosch DEN BOSCH, 13-8. Aanvoer: totaal 8932 stuks, waarvan 2483 runderen, 262 graskalveren, 34 vette kalveren, 2614 nuchtere kalveren, 2566 schapen en lammeren, 40 geiten, 933 slacht- varkens, 942 slachtrunderen. Prijzen per stuk: Melk- en kalf- koeien 1700 - 2950; guiste koeien 1550 - 2250; kalfvaarzen roodbont 2125-2975; zwartbont 1550-2350; klamvaarzen 1700 - 2100; guiste vaarzen 1475 - 1800; pinken 1050 - 1375; graskalveren 525 -1000; nuch tere kalveren voor fok en mesterij roodbont 335 - 535; zwartbont 290 - 460; weideschapen 120 - 155; lam meren/ 90 -130; vette schapen 145- 185; vette lammeren 140 -190. Prijzen per kilogram geslacht ge wicht: Stieren le 7,20 - 7,65, 2e 6,30 - 7,20; vaarzen le 7,00 - 8,10, 2e 6,20 - 7,00; koeien le 6,65 - 7,75, 2e 5,80-6,15, 3e 5,80 - 6,15; worst koeien 4,85 - 5,95. Prijzen per kilogram levend ge wicht: vette kalveren le 5,05 - 5,15, 2e 4,85 - 5,00, 3e 4,60 -4,80; slacht- zeugen le 2,17 - 2,23, 2e 2,10 - 2,16, 3e 2,02 - 2,08. Beursberichten markt Goes van dinsdag 12 augutus 1980 Granen, zaden en peulvruchten (laatste notering) Alle prijzen boerenschoon, franko leveringsplaats en per 100 kg: Tarwe, basis 16 procënt, 44,50 - 45,00; zo- mergerst, basis 16 procent, 44,50; voergerst, basis 16 procent, 40,50; haver, basis 16 procent, 38,50 -39,50; erwten (Kleine Groene) tot 68,00; karwij (boerenschoon) 190,00, karwij (prima doorsnee kwaliteit) 220,00. Exklusief b.t.w. Uien Plantuien, loof geklapt, op auto ge leverd Sturon 0,18 - 0,21 per kg, Stuttgarter 0,15 - 0,18 per kg. Ex klusief b.t.w. Vlas (nieuwe oogst) Ongerepeld, goede kwaliteit, op auto geleverd tot 0,35- per kg. Ex klusief b.t.w. Hooi en stro Alle prijzen per 1.000 kg: Wei der hooi (nieuwe oogst) 250,— - 285,^-; dijkhooi (nieuwe oogst) 180,— Advertentie De nieuwe kollektie is weer binnen Het nieuwe merk van Bij ons nu reeds voorradig. Schuithaven 4 Zierikzee Tel. (01110) 2890 Concertzaal Bioscoop ZIERIKZEE, 13-8. De film „Escape to Athena" die komend weekend in de concertzaal te zien is, speelt zich af in de Tweede Wereldoorlog. Gedu rende deze oorlog was er op één van de Griekse eilanden een gevangen kamp ingericht dat onder bevel stond van een Oostenrijkse komman- dant, majoor Hecht, (Roger Moore). De gevangenen waren uitgezocht, nl. een klein aantal oudheidkundi gen, die opdracht hadden opgravin gen te doen naar oude schatten. Ma- -225,—; Lucernehooi 375,400,—; Roodzwenk 105,- 110,—; Veld- beemd 150,160,—; Rietzwenk 130,—; Raaigrassen 110,— -125,—; tarwestro 65,—; gerstestro 110,—; Schokkerstro 100,— -110,—; Erwtenstro (klein groen) 140,—. Exklusief b.t.w. De Eierveilingen BARNEVELD, 13-8. Coöp. Veluw- se Eierveiling. Aanvoer 2.000.079 stuks. Stemming: kalm. Prijzen per 100 stuks: Eieren van 52-53 gram 9,10; 56-57 gram 10,25- 10,30; 60-61 gram 11,00; 65-66 gram 11,75. ZIERIKZEE, 13-8. De bejaarden van de Christelijk Gereformeerde kerken van Zierikzee, Kerkwerve en Haamstede maakten op woensdag 13 augustus het jaarlijkse uitstapje met een tweetal bussen van de firma Van Oeveren, met als chauffeurs de heren P. Manni en M. van der Voorde. Ongeveer negentig deelnemers, in- klusief de leiding van de Christelijk Gereformeerde Vrouwenvereniging en de leden van de kerkeraad, ds. B. de Graaf en ds. M. van der Sluys met hun echtgenotes, maakten dit jaar lijkse uitstapje mee. Voor het vertrek werd te Zierikzee allereerst een kopje koffie gedron ken. Bezoek werkeiland De reis ging linea recta naar het werkeiland Neeltje Jans. Daar wer den de reizigers ontvangen en voor gelicht door de heren Keulemans en Boot. De heren kregen na een uit muntende uitleg na afloop een ge schenk onder couvert aangeboden. De tocht werd voortgezet via Haamstede naar Renesse waar in restaurant „Rietnisse" een voortref felijke lunch wachtte. Hierna werd via de Brouwersdam, Ouddorp, Goedereede, Brielle koers gezet naar Vlaardingen waar in het Delta Hotel de koffie werd genut tigd. Tenslotte werd de terugreis aan vaard. De heer Dekker sprak een dankwoord tot de chauffeurs voor hun goede zorgen en de prima uitleg onderweg. Te Zierikzee werd in één der zalen van de kerk van een brood maaltijd genoten, waarna mevrouw v. d. Velde een dankwoord richtte tot allen die de maaltijd en de dag zo goed hadden verzorgd. Ds. B. de Graaf besloot de maaltijd op gebrui kelijke wijze en tenslotte gaf me vrouw C. Matthijsse-van der Weele nog een verhaal ten beste. joor Hecht was antiquair in Wenen en had veel verstand van Griekse oudheden. Om die reden was hij be last met de leiding van het kamp. Zijn trouw aan het Duitse Rijk was maar beperkt en verhinderde hem in geen geval waardevolle vondsten voor zich zelf te behouden. Dit bleef echter niet onopgemerkt door enige gevangenen. „Gouden schatten" Zeno, (Telly Savalas), de leider van het Griekse verzet op het eiland en zijn vriendin Eleana (Claudia Cardi- nale) die een bordeel leidt, beramen plannen om de Duitse bezetters te verslaan. De geheime 6x16 radiozen der, die kontakt onderhoudt met het geallieerdëlioofdkwartier in de Mid dellandse Zee, is in het bordeel on dergebracht. Er gaan geruchten dat gouden schatten van grote waarde verborgen zijn in het klooster op de berg Athena. Nadat Zeno en de zijnen dit.klooster veroveren, krijgen zij te horen dat de gouden schatten waren verborgen in het bordeel. In de nachtvoorstelling zaterdaga vond maken zes Zweedse meisjes er weer een zogenaamde „dolle" boel van. Voor 40 jaar ZIERIKZEE. De distributie van textiélgoederen heeft geen betrek king op de grondstoffen voor het on derwijs in de nuttige handwerken, althans voorloopig niet. Gemeenten en schoolbesturen kunnen het noodi- ge aanschaffen buiten stamkaart, distributiebon om in de normaal be- noodigde hoeveelheid en bij hun ge wone leveranciers. BRUINISSE. Door de drijvende bokken „Herocles" en Kolossus worden in den mond van de vluch- thaven alhier de gezonken baggermo lens en bakken gelicht. Binnen enke le dagen zal dus de toegang tot de ha ven weder geheel vrij zijn. ADVERTENTIE. Extra voordeeli- ge aanbieding, chemisch reinigen van herencostuums, damesmantels, mantelcostuums en overjassen a f 1,95; wollen dekens 70-90 cent. ZIERIKZEE. Op de 1875 Midden golf krijgt Vrijdagavond om 7-35 uur in den Cyclus „Nederlandsche pro- vincieschoonook onze stad een beurt voor de radio. drecht D.I.O.-bandMiddelburg showband „Juliana"); BHiinisse („Nu met Hope") en NieuWerkerk („Oefening en Uitspanning"j Er zijn op het (sport) terrein 1500 zitplaat sen. ZIERIKZEE, 13-8. De Stichting Zeeuwse Volksuniversi teit heeft het kursusprogramma 1980/1981 weer rond. In Zierikzee bestaat de mogelijkheid om naast de kursus- sen Engels, Frans en Duits in januari 1981 - bij voldoende belangstelling - te starten met een kursus Spaans. Het moment waarop alles niet zo liep zoals het moest. Duidelijk is de speci fieke vleugelvorm te zien. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) De kursussen Tuinaanleg en On derhoud door de heer J. J. Doeswijk, Boekbinden door P. v. d. Blom en Al ternatieve Voeding (in samenwer king met de Bond van Plattelands vrouwen en School voor LHNO/MHNO „Prinses Juliana" in Zierikzee zullen gekontinueerd wor den. Er staan ook enkele nieuwe punten op het kursusprogramma voor Zie rikzee, zoals: „Vogels herkennen" door H. J. M. Baptist, een kursus over Geneeskrachtige Kruiden door M. v. d. Berge van het reformhuis „De Bevelanden", een kursus Foto graferen door Leen Koper. In samen werking met de Rechtswinkel wordt een kursus gegeven „Ken uw Recht", waar aan de orde komen: Sociale ver zekeringswetten, notariële kwesties en de gang van zaken bij een proces. Moderne literatuur Verder zal E. Plette in samenwer king met de Bond van Plattelands vrouwen een kursus over Moderne Literatuur verzorgen. Eveneens in samenwerking met de Bond van Plattelandsvrouwen worden de kur sussen: „Verstandig Huishouden", „Keukenkruiden" en „Kunstge schiedenis" gegeven. Bij de kursus „Kunstgeschiedenis" wordt ook me dewerking verleend door de Vereni ging Stad en Lande. Verder staan op het programma korte kursussen voor vrouwen in sa menwerking met de Bond van Platte landsvrouwen en het vrouwencafé: Elektriciteit en Water, Timmeren en Autoreparaties. De School voor LHNO en MHNO „Prinses Juliana" organiseert in sa menwerking met de ZVU de volgen de kursussen: Poppen maken, Bloemschikken, Feestelijk koken. Naaien, Omgaan met Kinderen, Ko ken voor mannen en Luisteren naar muziek. Brouwershaven In Brouwershaven leidt mevrouw T. Stigter de kursussen: Macramé knopen en/of weven en Wandkleden maken, terwijl mevrouw L. Straayer (in samenwerking met de Bond van Plattelandsvrouwen) in Brouwersha ven een kursus „Verstandig Huis houden" geeft. Vanaf woensdag 20 augustus is het uitvoerige ZVU jaarprogramma 1980/1981 verkrijgbaar. Het wordt de ZVl)-leden toegezonden. Be langstellenden die geen lid zijn, kun nen het boekje aanvragen bij het ZVU-bureau, Nieuwe Haven 41/43, Middelburg, tel. (01180-27410). Voor opgave aan kursussen kan men te recht bij mevrouw G. Molegraaf, Keetenstraat 11, Zierikzee, tel. (01110) 3921.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 4