Vakbonden vrezen voor banen van honderdzestig werknemers POLITIEKE Hercofina Middelburg staakt produktie SITUATIE Krakers stemmen in met bemiddelingspoging PvdA VOLGEND JAAR NIET TE ONTKOMEN AAN DALING KOOPKRACHT AGENDA Israëlisch protest Burgemeester op Sicilië gedood Treinroof in Zuid-Italië HET THEATER ZIERIKZEE —b ZWEEDSEN INEEN TIROLER PENSIONAAT Blokkade Kanaalhavens ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE 2 Advertentie Bondskanselier Schmidt van West- Duitsland vindt het winst, ten op zichte van enkele maanden geleden, dat de V.S. en de Sovjet-Unie ten minste weer met elkaar praten. Hij acht de situatie verbeterd, ook al door het Franse kontakt met de Sovjet-Unie (Giscard d'Estaing). In hoeverre met name de topman in de Westduitse Bondsrepubliek de op merking nodig heeft, om het accent op zijn imago te leggen voor „binnen lands gebruik" is wellicht niet duide lijk, maar zonder twijfel doelde hij op de in gang zijnde tweede toet- singskonferentie van het non - proli feratieverdrag, waarbij het gaat om inperking van het aantal kernwa pens bezittende landen. Zowel de V.S. als de Sovjet-Unie hebben hiero ver parallele opvattingen. Niettemin is er veel ongerustheid ontstaan over het jongste besluit van de V.S. de Amerikaanse atoomstrate gie naar politieke en militaire doelen buiten de Sovjetsteden uit te brei den. Men meent dat hierdoor de „atoomdrempel" wordt verlaagd en „de mogelijkheden van katastrofale vergissingen worden vergroot". Op dit punt maakt met name de New York Times zich zorgen. Al met al is de diskussie over ato maire avonturen dus nog altijd niet verstomd en deze apocalyptische gesprekken vormen geen bijdragen de wereld wat rust te gunnen, want de gistingshaarden zijn helaas legio. Moskou doet bijvoorbeeld uiterma te schamper over berichten, als zou president Carter richtlijnen hebben verstrekt voor de evakuatie van poli tieke en militaire leiders in geval van een kernoorlog met de Sovjet- Unie. Het bericht is in de V.S. ont kend noch bevestigd, maar het is al lemaal natuurlijk uitermate onge schikt om het politiek - militaire kli maat wat milder te maken. De Europese „bonzen" kunnen wel zeggen, dat het weer wat beter gaat, maar wat meer vriendelijkheid tus sen de grootmachten is er helaas nog niet bij. Mogelijk overigens dat een wat relativerende benadering nodig is, gelet op de verkiezingssfeer in de V.S., want wat na november komt moet natuurlijk afgewacht. De beze- gelingszoen bij het voorlopig Salt II- akkoord, heeft echter niet veel te be tekenen gehad. Het blijft een gespan nen situatie, die voorzichtigheid en sterke zenuwen vordert. In zo'n we reld leven .wij thans (weer). i -®MV r;i rr: MIDDELBURG, 13-8. De direktie van Hercofina Europe heeft woensdagavond meegedeeld dat zij zich gedwon gen ziet de produktie van Dimethyltereftalaat (D.M.T.) in Middelburg stop te zetten. Oorzaak: ernstige verliezen bij de produktie en verkoop van deze grondstof voor po lyester vezel. Deze verliezen houden reeds sinds eind 1976 aan. Bovendien is er in de afzienbare toekomst eerder een verder achter uitgang dan een verbetering in de marktsituatie te verwachten. Dit is een gevolg van de strukturele veran deringen in het wereldtextielver- bruik, alsmede van de verschuiving van produktie van textiel en grondstoffen hiervoor van de Wester se wereld naar het Verre Oosten en de ontwikkelingslanden, aldus het bedrijf. Hercofina zegt tot dit besluit te zijn gekomen nadat in de afgelopen we ken vergeefs is getracht door speciale arrangementen met afnemers de noodzakelijke minimum afzet voor rendabele produktie te verzekeren. Het stilleggen van de D.M.T.-pro- duktie betekent dat voor ongeveer 160 werknemers de werkgelegenheid komt te vervallen. Voor een aantal hiervan bestaat de mogelijkheid dat binnen Hercules vervangende werk gelegenheid zal worden gevonden. CASTELVETEANO, Sicilië, 13-8. Naar de politie vermoedt leden van de Mafia hebben woensdag hun der de christen-democraat op Sicilië in nog geen jaar doodgeschoten. Hun jongste slachtoffer is de burge meester van Castelvetrano, de 42- jarige Vito Lipari. Lipari was in zijn auto op weg van zijn vakantiebungalow aan zee naar het gemeentehuis, toen gewapende mannen zijn wagen in een hinderlaag lieten rijden en hém doodschoten met drie kogels in nek en rug. Hoewel de burgemeester niet speci-. aal de Mafia bestreed zoals andere vermoorde of gewonde politici de den, vermoedt de politie dat hij het slachtoffer van de georganiseerde misdaad is geworden. LECCE, 13-8. Drie gewapende man nen met een kous over het hoofd heb ben woensdag bij de zuiditaliaanse stad Lecce een trein overvallen waar bij zij in totaal, omgerekend, circa 450.000 buitmaakten. Volgens de politie waren de over vallers als gewone reizigers in de trein gestapt, waar zij zich verdeel den over enkele wagons. Toen de trein een afgelegen spoorwegover gang naderde, dwongen zij de machi nist te stoppen. Nadat zij de inzitten den opdracht hadden gegeven op de grond te gaan liggen, beroofden zij de postwagen van zeven zakken met geld en geldwaardige papieren. Met hun buit verdwenen zij in een auto van een medeplichtige die bij de overgang stond te wachten. Tevoren hadden zij de treinreizigers gewaar schuwd dat zij tien minuten in de trein moesten blijven, omdat er een bom zou exploderen. De doos waarin de bom zou zitten, bleek echter alleen elektrische draden te bevatten. Angst vakbonden De vakbonden in Zeeland zijn bang dat de direktie van het chemische be drijf Hercofina in Middelburg onvol doende soepel onderhandeld heeft met eventuele gegadigden, die het bedrijf wilden huren. Dit zei F.N.V.- distriktsbestuurder Hans Veghting woensdagavond in een reaktie op de voorgenomen sluiting van het be drijf, waardoor 160 mensen hun baan verliezen. Hercofina is een dochter van Her cules Nederland B.V. Bij deze poot van het bedrijf waar koolwaterstof- harsen worden gemaakt, werken 55 mensen. De sluiting van Hercofina betekent volgens distriktsbestuur- der Veghting geenszins, dat de werk gelegenheid voor deze 55 mensen ge garandeerd is. Hercofina werkte na melijk met ingeleende mensen van Hercules. Wij gaan een uitgebreid onderzoek instellen in hoeverre de direktie van Hercofina juist de onderhandelingen heeft gevoerd, aldus Veghting. Wij hebben vernomen, dat Hercofina al leen een langdurig kontrakt wilde af sluiten voor de verhuur van dit be drijf. Wij achten dit in deze situatie niet gerechtvaardigd. SCHIPHOL. De Nederlandse char terluchtvaartmaatschappij Trans- avia Holland zal met ingang van 1 november van dit jaar drie van haar toestellen van het type Boeing 737 voor een periode van bijna 2,5 jaar gaan verhuren aan de nationale luchtvaartmaatschappij van Malta, Air Malta Corporation Ltd. Gesprek met b. en w. AMSTERDAM, 14-8. De krakers van de luxe appartementen aan de Prins Hendrikkade in Amsterdam stemmen in met het voorstel van de PvdA-fraktie in de Amsterdamse ge meenteraad om te bemiddelen tussen krakers en b. en w. van de hoofdstad. Dit heeft een woordvoerder van de krakers meegedeeld. In een verklaring aan de PvdA zeg gen de krakers het wel onbegrijpe lijk te vinden dat dit woensdag geda ne voorstel hen bereikte vlak nadat de PvdA-fraktie had ingestemd met een gewelddadige ontruiming. Volgens de krakers is een gesprek met b. en w., waartoe de bemidde lingspoging zou moeten leiden, van hun kant uit wel mogelijk maar dan moet niet de voorwaarde van de ge- mèente dat ontruiming niet ter dis kussie kan komen gehandhaafd blij ven.'Hierop botste eerder voorgeno men overleg tussen gemeente en kra kers. Drie punten Volgens de krakers gaat het hen nog steeds om drie punten: het falend huisvestingsbeleid waarvoor een krachtig vorderingsbesluit nodig is, het vorderen van de luxe apparte menten aan de Prins Hendrikkade (zonder ontruiming) en het verdwij nen van onnodig en agressief optre den van politie en justitie. Dit laatste houdt ook in dat alle „stillen" moe ten verdwijnen van de Prins Hen drikkade en dat de mensen die bij de ontruiming van het pand de Vo- gelstruys aan de Herengracht. EINDHOVEN. De Eindhovense ge meentepolitie heeft proces-verbaal opgemaakt tegen de 41-jarige E. S. uit Eindhoven, die de sociale dienst in Eindhoven zou hebben opgelicht voor in totaal 122.000 gulden. UTYRECHT. Het pleidooi van VNO-voorzitter Van Veen om de kop peling van de uitkeringen en ambte narensalarissen aan de lonen in het bedrijfsleven los te laten vindt geen genade in de ogen van de FNV. JERUZALEM, 13-8. De Israëlische minister van buitenlandse zaken, Jitzjak Sjamir, heeft woensdag bij de Egyptische ambassadeur in Tel Aviv, Saad Mortada, geprotesteerd naar aanleiding van een artikel in het Egyptische blad, „Al Gomhouriya" waarin premier Menachem Begin met Hitier werd vergeleken. „Dergelijke vergelijkingen kwet sen het Joodse volk en Israël diep en zij tonen "een gebrek aan begrip aan voor de omvang en het wezen van de uitroeiing van de Joden door de Nazi's", aldus minister Sjamir in zijn protest. DUIVELAND. De zomer heeft - als men het zo noemen wil - toch op nieuw kuren", maar hetz.g.n. niet zo mooie weer" levert doorgaans wel plaatjes op, die de schoonheid van land en zee accentueren, ook al ziet het er wel een beetje herfstachtig uit. Foto: Beeld van de zeedijk bij Ou- werkerk. Samenstelling begroting 1981 HILVERSUM, 13-8. Volgens minister Van der Stee (fi nanciën) is volgend jaar een daling van de koopkracht noodzakelijk om ons land uit de problemen te helpen. Het bedrijfsleven zou dan meer lucht krijgen om de ren dementen te verbeteren. De bewindsman heeft dit gezegd in Brandpunt, de televisie- aktualiteitenrubriek van de KRO. De minister is van mening dat die mati ging in de inkomenssfeer vrijwillig moet worden bereikt. Hij deed een beroep op werkgevers en werknemers om samen met de regering te proberen een re geling te bereiken. a.s. zaterdag 16 augustus en zondag 17 augustus Roser Moore Telly Savalas Claud ia Cardinale David Niven Aanvang 20.00 uur -12 jaar Late avondvoorstelling a.s. zaterdag 16 augustus Aanvang 22.30 uur -16 jaar Over wat er gebeuren moet als dat niet lukt, liet de minister zich niet uit. Hij wilde niet praten over een loonmaatregel, omdat hij vindt dat je niet een beroep kan doen op partij en terwijl je dreigt met een eenzijdi ge ingreep. 1,5 tot 2 procent De daling van de koopkracht zou 1,5 tot 2 procent kunnen bedragen, al is dit cijfer niet konkreet aan de orde geweest in het overleg dat Van der Stee tot nu toe heeft gevoerd. De da ling zóu gelijktijdig moeten gelden voor werkenden en uitkeringstrek- kers. Van der Stee voelt weinig voor een belastingverlichting om de aller laagste uitkeringen wat te ontzien. Hij zou dat onrechtvaardig vinden. Bovendien is dat een „miljarden kwestie" en hij denkt niet dat „bruin dat kan trekken". De ministers die het meest betrok ken zijn bij de opstelling van de be groting voor 1981 en die ook moeten toezien op de uitvoering van de be zuinigingsplannen van bestek '81 be ginnen deze week al te praten. Het voltallige kabinet komt daarover eind volgende week bijeen voor de uiterst moeilijke begrotingsproble- matiek. Van der Stee heeft „goede hoop" dat het kabinet eruit komt, zei hij. CALAIS, 13-8. Protesterende Fran se vissers hebben woensdag de ha vens van Calais en Boulogne geblok keerd waardoor de veerbootdiensten tussen Engeland en Frankrijk kwa men stil te liggen. Bij Calais legden de vissers hun netten uit voor de havenmond, zodat twee autoveerboten niet konden ver trekken en een uit Dover afkomstige veerboot de haven niet kon binnenlo pen. In Boulogne verhinderden tien kleine schepen alle scheepvaartver keer. Bij andere Franse havens in het gebied werd hetzelfde gedaan. Iedere woensdagmiddag Noordgouwe Verenigingsgebouwtje, 14.00-16.00 uur, kinderklub. Iedere donderdag Zierikzee Poststraat 37: Wereldwinkel Schou- wen-Duiveiand; 9.30-16.30 uur en van 18.30 -21.00 uur. Iedere tweede dinsdag van de maand Zierikzee Rode Kruis-gebouw, 16.00-17.00 uur, adviesburo van de A.N.I.B. Bellen voor huisbezoek de nummers (01116) 2064, (01115) 1761. Van maandag t/m zaterdag tot 1 september Dreischor Landbouwmuseum, 13.30 - 16.30 uur. Vanaf 10 juni, elke dinsdag Haamstede Rekreatiezaal Geref. Kerk, dia avond Vogelwacht over flora en fau na landschap Schouwen-Duiveland. 20.00 uur Vanaf 18 juni, elke woensdag Haamstede Slot Haamstede, exkursie Vogel wacht, wandeling door natuurgebiéd 't Zeepe en bos slot Haamstede, 19.00 uur. Iedere donderdag in juli en augustus Zierikzee De Beurs; openlucht-schaken; 19.00 - 21.00 uur. Iedere dinsdag en donderdagmiddag Renesse Hervormde kerk. Bezichtiging. 14.00 - 16.00 uur. Iedere woensdagavond Renesse Start en inschrijven V.V.V. Fietspuz- zeltocht. 19.00 - 19.30 uur. Maandag 28 juli (tot 16 augustus) Zierikzee Tentoonstelling Gravensteen. 10.00 - 17.00 uur (niet op zondagen). Van 21 t/m 30 augustus Zierikzee Gravensteen, tentoonstelling Weef- kring Schouwen, dagelijks van 10.00 - 17.00 uur en donderdagavond van 19.00 - 21.00 uur. Donderdag 14 augustus Zierikzee Gravensteen. Lezing over Graven steen. 20.00 uur. Winkelcentrum, Schelphoekstraat, 13.30-14.30 uur. Start speurtocht voor de jeugd door Poortambacht. Haamstede Dorpskern. Ringpromotion. 10.00 - 19.00 uur. Gereformeerde Kerk. Tentoonstel lingen leerlingen Chr. Kunstakade- mie uit Kampen. 14.00 -17.00 uur en 19.00-21.00 uur. Grote Kerk. Tentoonstelling „De bij bel in beeld". 10.00 - 17.00 uur. Zonnemaire Café Bommenede. Klaverjaswed- strijden. 20.00 uur. Vrijdag 15 augustus Zierikzee Winkelcentrum, Schelphoekstraat. 11.30 uur vertrek fietstocht naar Ou- werkerk. Zaterdag 16 augustus Zierikzee Winkelcentrum, Schelphoekstraat 11.30 uur. Vertrek fietstocht naar Ou- werkerk. Concertzaal, Escape to Athena, 20.00 uur. Zes Zweedsen in een Tiroler pen sionaat, 22.30 uur (16 jaar). Schuddebeurs Hostellerie. Dorpenfietstocht. Start: 13.30 uur. Sportterrein aan de Laone. Taptoe Renesse. 21.00 uur. Brouwershaven VW-kantoor. Dorpenfietstocht Ker nen. Start: 13.30 uur. Zonnemaire Fa. Paauwe. Dorpenfietstocht. Start: 13.30 uur. Dreischor Landbouwmuseum. Dorpenfiets tocht. Start: 13.30 uur. Noordgouwe Fa. v. d. Kasteele. Dorpenfietstocht. Start: 13.30 uur. Zondag 17 augustus Zierikzee Concertzaal, Escape to Athena, 20.00 Maandag 18 augustus Zierikzee „Huis van Nassau". Afd. Philatelica. 20.00 uur. Rode Kruisgebouw, Paternoster- straat. Fraktievergadering P.v.d.A. 19.30 uur. „Huis van Nassau". Fraktievergade ring V.V.D. afd. Zierikzee, 19.00 uur. Dinsdag 19 augustus Zierikzee ;j Stadhuis. Gemeenteraadsvergade ring. 19.30 uur. Brouwershaven St. Nicolaaskerk. Orgelkoncert Hans van Nieuwkoop. 20.00 uur. Woensdag 20 augustus Haamstede Hervormde kerk. Diaserie „De ban ken zijn hard". 20.00 uur. Donderdag 21 augustus Haamstede Gereformeerde Kerk. Tentoonstel lingen leerlingen Chr. Kunstakade- mie uit Kampen., 14.00 - 17.00 uur en 19.00 - 21.00 uur. Vrijdag 22 augustus Zierikzee „Huis van Nassau". Bridgedrive. 19.30 uur. Inschrijven: 19.00 uur. Zaterdag 23 augustus Renesse Verzamelpunt VW-kantoor. Lam pionoptocht. 21.00 uur. Terrein Hoogenboomlaan. Ponykam pioenschap Zeeland. 8.30 uur. Brouwershaven Markt. Optreden Engelse Brassband „The Hall Royd Young People's Band" uit Yorkshire, 10.30 en 13130 uur; optreden Dansmariekes, 11130 Dreischor I Ned. Herv. Kerk. Concert „Cellar Gospel Seventy" en „Hall Royld Young People's Band", 20.00 uur. Bruinisse Sportterrein Bruse Boys. Taptoe Bru. 21.00 uur. Maandag 25 augustus Scharendijke Gemeentehuis. Vergadering raad Middenschouwen. 19.30 uur. Woensdag 27 augustus Zierikzee Mondragon. Lezing Junior Kamer. 20.00 uur. (01110) 2255 Telefoonnrs. na half zes Redaktie (01110) 4669 Advertenties (01119) 660 Bezorging (01119) 660

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 2