DEEL W.A.O.-TREKKERS WORDT STEVIG AANGEPAKT K.J.F. nog geld voor baanlozen-aktiviteiten AGENDA Nieuwe regeling Japannezen naar Brazilië (Nog) geen arrestatie in scheepsfraude „Straffen" van werklozen Ademtest- apparatuur Ingebruikname Nieuw ademtest- Resultaat enquête: Meer behoefte aan milieuproblemen op programma van Zeeuwse scholen nieuwe telefoon centrale Middelburg Anti-stoffen Prijsstijging in juli: 0,9 procent apparaat Lijken vermiste zeilers gevonden Man dood aangetroffen Overleden na zwempartij Heroïnedode te Amsterdam Draaien rond Mars ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE UTRECHT, 9-8. Volgens de dienstenbonden FNV ziet het er naar uit dat W.A.O.'ers die gedeeltelijk arbeidsonge schikt zijn strenger zullen worden aangepakt. Door de strenge aanpak gaat de uitkering van sommige gedeeltelijk ar beidsongeschikten van 80 naar 50 procent of nog minder. SAO PAUhO, 9-8. Japan heeft Brazilië drie grote eko- nomische ontwikkelingspro- jekten voorgesteld met het doel de vestiging van tien mil joen Japanners op 70 miljoen hectare Braziliaans grondge bied mogelijk te maken, zo heeft het Braziliaanse blad Folha de Sao Paulo zondag ge meld. Van de zijde van de Bra ziliaanse regering was bevesti ging noch tegenspraak van dit bericht te krijgen. Volgens het blad zou de woordvoerder uan de Braziliaanse president kor telings hebben bevestigd, dat er een nieuwe immigratiewet in Brazilië moet komen. BROWNSVILLE, TEXAS. De or kaan Allen bereikte zaterdagavond de door 200.000 bewoners ontruimde kustgebieden van Zuid-Texas en Noordoost-Mexico. Slachtoffers wer den niet direkt gemeld. Het centrum met windsnelheden van tot 240 kilo meter per uur bleef nog op zee. ROTTERDAM, 9-8. De Rotterdam se politie heeft Scotland Yard laten weten dat zij (nog) niet kan ingaan op het verzoek om de 45-jarige makelaar Anton R. uit de Maasstad te arreste ren, zo heeft een woordvoerder be vestigd. De Rotterdammer wordt door Scot land Yard beschouwd als het brein achter de grootste scheepsfraude al ler tijden. Anton R. zou volgens Scotland Yard het plan hebben bedacht om de Liberiaanse tanker Salem voor de kust van Senegal tot zinken te bren gen, nadat daarvoor de lading van bij na 200.000 ton ruwe olie tegen alle in ternationale afspraken in in Zuid- Afrika was gelost. Volgens Scotland Yard was het de bedoeling dat R. en drie ook door de politie gezochte handlangers, behalve de koopsom van de olie ook nog de verzeke ringspenningen voor het gezonken schip - totaal ongeveer 300 miljoen gulden - zouden innen. De Bondskrant, het blad van de Dienstenbonden, meldt dat er sinds eind 1978 in „proefgebieden" in Rot terdam en Tilburg al gewerkt wordt met strengere uitvoering van de be palingen en enkele honderden W.A.O.'ers zouden daarvan het slachtoffer zijn geworden. De proef in Rotterdam en Tilburg zou volgens de Bondskrant vooruitlopen op een landelijke aanscherping van het be leid. Voor vijftig procent In de praktijk krijgen W.A.O.'ers die maar gedeeltelijk arbeidsonge schikt zijn verklaard (bijvoorbeeld voor 50 procent) tot nu toe toch de volledige W. A.O.-uitkering. Dat is 80 procent van het laatst verdiende loon. Ze krijgen de volledige uitke ring omdat er van wordt uitgegaan dat ze door hun handicap toch niet aan de slag kunnen komen. Kern van de nieuwe aanpak is vol gens de Bondskrant dat van gedeelte lijke W.A.O.'ers nadrukkelijker dan vroeger wordt verwacht dat ze toch proberen een baan te krijgen. Als dat binnen een half jaar of een jaar niet lukt en de W.A.O.'ers kun nen niet aantonen dat hun handicap er de oorzaak van is dat ze niet aan de slag komen dan wordt bij de nieuwe aanpak hun W.A.O.-uitkering ver laagd. TEHERAN. Het Iraanse parlement heeft besloten Mohammed Ali Radjai voor te dragen voor de post van eerste-minister van de Islamitische republiek. Dit heeft de voorzitter van het parlement, Ajatoollah Hads- jemi Rafsandjani, verkaard in Tehe ran. MIDDELBURG, 9-8. De Provincia- kerende exploitatiekosten. Indien le Stuurgroep Werkloosheid (PSW) een groot aantal aanvragen wordt heeft middels een schrijven aan de ontvangen kan het nódig zijn priori- besturen en funktionarissen van wel- teiten vast te stellen. Deze zullen aan zijnsinstellingen, betrokken bij de de hand van de binnengekomen aan- opzet en of uitvoering van werkloos- vragen worden vastgesteld, heidsprojekten, de aandacht ge vestigd op een tweetal cirkulaires. UTRECHT. Tussen het bestuur van de Vereniging van Machinisten) en de direktie van de Nederlandse Spoor wegen zijn ernstige moeilijkheden ontstaan rond een door de VVM uit gegeven advies aan alle machinisten, om niet langer blind te varen op het systeem van Automatische Trein Beinvloeiding (A.T.B.). UTRECHT, 7-8. De FNV is fel tegen plannen van staassekretaris De Graaf (Sociale zaken) om de strafbe palingen in de werkloosheidswetten meer op elkaar te laten aansluiten. Volgens de FNV betekent het „op één lijn stellen" van de strafbepalingen uit de Werkloosheidswet (WW), de Wet Werkloosheidsvoorziening (WWV) en de Rijksgroepregeling Werkloze Werknemers (RWW), dat werklozen dubbel kunnen worden gestraft en in sommige gevallen zelfs volkomen zonder inkomen dreigen te komen. DEN HAAG, 9-8. De minister van justitie heeft de bloedproefbeschik king zodanig gewijzigd dat de politie voortaan voor de kontröle op alko- holmisbruik behalve het bekende blaaspijpje ook ademtestapparatuur van een bepaald type kan gebruiken. Het gaat hier om een selectiemiddel, dus niet om vervanging van de bloed proef. Het type van de te gebruiken appa ratuur zal volgens het besluit worden aangewezen door het Gerechtelijk Laboratorium. Te verwachten is de aanwijzing van het apparaat Alco- control. Het gebruik van deze appa ratuur naast het blaaspijpje is afhan kelijk van het aanschaffingsbeleid van de politiekorpsen. De cirkulaires hebben betrekking op de financiering van aktiviteiten ten behoeve van haanlozen en zijn uitgegeven door het ministerie van c.r.m. en het Koningin Juliana Fonds. In de cirkulaire van c.r.m. wordt verwezen naar het KJF, dat op dit moment nog een budget van 3.000.000,— beschikbaar heeft voor dit doel. Aanvragen Aanvragen voor gelden ten behoe ve van dergelijke projekten kunnen bij het KJF worden ingediend maar moeten in ieder geval de volgende ge gevens bevatten: een opgave van de bij het pro- jekt betrokken instellingen; aantal jaren dat het projekt voor niet-aktieven bestaat; een overzicht van de aktivitei ten, die worden uitgevoerd; informatie over de doelgroep; een exploitatiebegroting voor het jaar 1980 van dit projekt; een gespecificeerde begroting van de kosten, waarin een bijdrage van het Fonds wordt gevraagd; informatie of ook van anderen bijdragen voor dit projekt zijn ont vangen en zo ja, hoe groot deze zijn. Prioriteiten Gezien, het budget van het Fonds' kunnen in beginsel geen bijdragen worden toegekend in jaarlijks terug- VLISSINGEN, 9-8. Op 90 procent van de Zeeuwse scholen komen de milieuproblemen van deze tijd aan de orde. Dat gebeurt dan meestal in de biologie en aardrijkskundelessen. Op Zeeland gericht natuur- en mi lieuopvoeding vindt slechts op tien procent van de scholen plaats. Tot de onderwerpen die het meest aan de or de komen behoren water, bodem- en luchtverontreiniging, energie en energiebesparing en drinkwater voorziening. Op verreweg de meeste scholen vinden de leraren dat natuur- en mi- lieuedukatie op de scholen van groot belang is en dat er grote behoefte bestaat aan meer leerstof op dit ge bied. Dit blijkt uit een enquete op de scholen van het Zeeuws coördinatie centrum vpor Natuur Landschap en Milieubescherming onder dè~Zeeuw- se scholen voor lager, het voortgezet onderwijs en bij de gemeenten. Beleid Uit het onderzoek blijkt ook dat van alle Zeeuwse gemeenten er maar vijf een beleid geformuleerd hebben voor het lokale milieu, terwijl nog vijf gemeenten een milieubeleid in voorbereiding hebben. Daarnaast houden de meeste gemeenten zich wel bezig met allerlei zeer uiteenlo pende aktiviteiten op het gebied van natuur en milieu zoals, de opvang van oud papier en glas. Bijna de helft van de Zeeuwse ge meenten zegt behoefte te hebben aan ondersteuning van door gemeenten ontwikkelde aktiviteiten, maar in de meeste gevallen had die behoefte be trekking op slechts financiële on dersteuning door het rijk of provin cie. Slechts 10-*procent van gemeenten ziet een oplossing in een grotere on derlinge samenwerking bij het even tueel oplossen van milieuproblemen. SILVERSTONE. Tijdens de motor races om de grote prijzen van Groot- Brittanie op het circuit van Silverstone waren zondagmiddag een dode en een zwaargewonde te betreuren. JAMAICA. Een beeld van de enorme ravage op het eiland Jamaica, nadat de wervelstorm Allen een vernietigend spoor over het eiland trok. De wer velstorm heeft in het Caraïbisch gebied al enorme schade en veel mensenle vens geëist. MIDDELBURG, 4-8. Dinsdag 12 augustus zal in Middelburg de eerste AXE 1 telefooncentrale door Erics son BV aan het Staatsbedrijf der PTT worden overgedragen. Ter gelegen heid hiervan biedt het kollege van B en W op die dag een aantal genodig den een ontvangst aan in de Burger zaal van het stadhuis van Middel burg. Tijdens deze ontvangst zal de staatssekretaris van Verkeer en Wa terstaat, mevrouw drs. N. Smit- Kroes, de nieuwe centrale officieel in bedrijf stellen. Mevrouw Smit verrichte deze ope ning door twee Middelburgers die te lefoon hebben aangevraagd, via een zgn. „printer" van een aansluiting te voorzien. Na afloopt van de officiële bijeen komst, rond 17.00 uur, organiseerde de firma Ericsson een feestelijk bui- tengebeuren op het plein vóór het stadhuis, met het optreden van enige jazzorkesten en een balonnen- wedstrijd. Mevrouw Smit verricht deze ope ning door twee Middelburgers die te lefoon hebben aangevraagd, via een zgn. „printer" van een aansluiting te voorzien. Na afloop van de officiële bijeen komst, rond 17.00 uur, organiseert de firma Ericsson een feestelijk buiten- gebeuren op het plein vóór het stad-, huis, met het optreden van enige jaz zorkesten en een balonnenwedstrijd. AMSTERDAM, 7-8. Twee geleer den van de Amerikaanse Stanförd- universiteit hebben een methode ont wikkeld om op grote schaal menselij ke anti-stoffen te maken, anti stoffen zijn eiwitten, die het mense lijk. lichaam maakt om vreemde in dringers zoals bakteriën en virussen te bestrijden. De twee geleerden, de Amerikaan Henry Kaplan en de Deen Lennart Olsson, hebben hun methode bekend gemaakt op een zo juist afgesloten congres van immuno- logen (geleerden die zich met af- weerstoffen bezig houden) in Parijs. De nieuwe methode biedt volgens beide onderzoekers de mogelijkheid grote hoeveelheden anti-stoffen te krijgen, waarmee infektieziekten bestreden kunnen worden, voor lang niet alle infektieziekten bestaat een DEN HAAG, 9-8. De prijzen zijn in juli met 0,9 procent gestegen. De prijsstijgingen hadden een invloed van plus 1,7 procent op het prijsin dexcijfer, de prijsdalingen van min 0,8 procent. Volgens het Centraal Bu reau voor de Statistiek had de huur verhoging de grootste invloed op de stijging (0,8 procent). Verder gingen vooral de tarieven voor gas omhoog (0,3 procent) en wer den woonkamermeubelen en groen ten duurïïër (elk ~ÖX procent). Ook gingen de prijzen omhoog van onder meer caravans, lessen, intramurale medische verzorging en elektriciteit, aardappelen, bloemen en kamerplan ten. Prijsdalingen betroffen voorname lijk artikelen in de uitverkoop zoals kleding (min 0,5 procent) en schoeisel (min 0,2 procent). De prijzen van vers fruit daalden eveneens. De totale prijsstijging dit jaar be draagt 4,6 procent. DEN HAAG, 9-8. Het gebruik van ademtestapparaten door de politie bij alkoholkontroles is sinds kort of ficieel toegestaan. Het betrokken ar tikel in de wegenverkeerswet, waar door de uitslag van het apparaat als bewijs geldt, is daartoe onlangs bij beschikking van de, minister van justitie gewijzigd. Enkele maanden geleden kwam de Stichting Wetenschappelijk onder zoek verkeersveiligheid tot de kon- klusie dat de zogenaamde ademana lyseapparaten betrouwbaarder zijn dan de tot nu toe gebruikte blaaspijpjes. De SWOV konkludeer- de dat ook de bloedproef zou kunnen worden vervangen door de test met het ademanalyse-apparaat. Bij ge bruik daarvan zal het aantal mensen dat nu nog vrijuit gaat bij alkohol kontroles vólgens de SWOV vermin deren. Voor de tweede test, op het po litiebureau, zou een ander apparaat kunnen worden gebruikt. AMSTERDAM/LELYSTAD, 9-8. De stoffelijke resten van de zeilers Leo Witkamp (31), Jan Visser (40) en Peter Heida (34) uit Amsterdam, die sinds zondagavond na een zeiltocht op het IJsselmeer werden vermist, zijn vrijdagmiddag gevonden. Twee werden aangetroffen in het water na bij Marken, waar maandag de om geslagen zeilboot van het drietal al werd gevonden, en de derde bij de Oranjesluizen in Amsterdam. Volgens de politie moeten de drie mannen vorige week zondag zijn ver rast door de opstekende storm, waar bij hun boot is omgeslagen. TILBURG, 9-8. De Tilburgse poli tie heeft vrijdag in een woning aan de Donizéttistraat in Tilburg het stoffelijk overschot aangetroffen van de 51-jarige G. Dijkland. Uit on derzoek is gebleken dat de man, die een natuurlijke dood is gestorven, al ruim anderhalve week geleden moet zijn overleden. De politie ging in de woning kijken, jiadat de werkgever van de overledene daar had geïnfor meerd dat de man al geruime tijd zonder bericht niet op zijn werk was verschenen. MIDDELBURG, 9-8. Zondagmid dag is in het ziekenhuis te Middel burg de 31-jarige Z. R. J. Victor uit Deerlijk in België overleden. De man had zondagmiddag een tijd lang in de zee bij Domburg gezwommen. Hij was de zwemkunst niet goed machtig en is vermoedelijk onwel geworden. In het ziekenhuis in Middelburg overleed hij. AMSTERDAM, 10-8. In een hotel aan de Vossiusstraat in Amsterdam heeft de politie zondagochtend het lijk aangetroffen van de 23-jarige B. Anchog. De man, een Zweed, bleek te zijn overleden na heroïnegebruik. Het aantal heroïnedoden in de hoofdstad sinds begin dit jaar is hier mee gekomen op 23. PASADENA, 7-8. Het Amerikaan se ruimte vaartuig Viking-1, dat van af 1976 rond de planeet Mars had ge cirkeld en sterk heeft bijgedragen tot onze kennis van de planeet, is don derdag zonder brandstof komen te zitten en uitgeschakeld. Het toestel zal echter nog vijfenze ventig jaar rond Mars blijven draai en, ook al geeft het geen gegevens meer door. Na die t\jd zal het op Mars te pletter slaan. De Viking-2, die in 1978 ophield te funktioneren, was het zusterschip van de Viking-1 en draait ook nog rond Mars. Iedere woensdagmiddag Noordgouwe Verenigingsgebouwtje, 14.00-16.00 uur, kinderklub. Iedere donderdag Zierikzee Poststraat 37: Wereldwinkel Schou- wen-Duiveland; 9.30-16.30 uur en van 18.30-21.00 uur. Iedere tweede dinsdag van de maand Zierikzee Rode Kruis-gebouw, 16.00-17.00 uur, adviesburo van de A.N.I.B. Bellen voor huisbezoek de nummers (01116) 2064,(01115) 1761. Van maandag t/m zaterdag tot 1 september Dreischor Landbouwmuseum, 13.30 - 16.30 uur. Vanaf 10 juni, elke dinsdag Haamstede Rekreatiezaal Geref. Kerk, dia avond Vogelwacht over flora en fau na landschap Schouwen-Duiveland. 20.00 uur Vanaf 18 juni, elke woensdag Haamstede Slot Haamstede, exkursie Vogel wacht, wandeling door natuurgebied 't Zeepe en bos slot Haamstede, 19.00 Vanaf 2 juli tot en met 13 augustus elke maandag en woensdag Haamstede Bezichting molen „De Graanhalm". 10.00 - 17.00 uur. Iedere donderdag in juli en augustus Zierikzee De Beurs; openlucht-schaken; 19.00 - 21.00 uur. Iedere dinsdag en donderdagmiddag Renesse Hervormde kerk. Bezichtiging. 14.00 - 16.00 uur. Iedere woensdagavond Renesse Start en inschrijven V.V.V. Fietspuz- zeltocht. 19.00 - 19.30 uur. Maandag 28 juli (tot 16 augustus) Tentoonstelling Gravensteen. 10.00 - 17.00 uur (niet op zondagen). Van 21 t/m 30 augustus Zierikzee Gravensteen, tentoonstelling Weef- kring Schouwen, dagelijks van 10.00 - 17.00 uur en donderdagavond van 19.00 - 21.00 uur. Maandag 11 augustus Haamstede Gereformeerde kerk. Maandag avondzang. 20.00 uur. Renesse Parkeerterrein Hogezoom. Demon stratie jeu de boules. 21.00 uur. Middelburg Provinciehuis. Kommissie voor de fi nanciën. 16.00 uur. Dinsdag 12 augustus Zierikzee Winkelcentrum, Schelphoekstraat 13.30 uur vertrek jeugdexkursie ge meentelijke Plantsoenendienst. Renesse Parkeerterrein Hogezoom. Demon stratie jeu de boules. 20.30 uur. Brouwershaven Hervormde kerk. Concert. 20.00 uur. Woensdag 13 augustus Zierikzee Winkelcentrum, Schelphoekstraat, 10.00 uur vertrek Dagje strand, va- kantie-aktiviteit Stichting Poortam bacht. Haamstede Hervormde kerk. Diaserie „De ban ken zijn hard". 20.00 uur. Renesse Hervormde kerk. Zomeravondkon- cert. 20.00 uur. Brouwershaven Gemaal Den Osse. Verzamelen Plan- tenwerkgroep. 19.00 uur. Middelburg Provinciehuis. Kommissie voor ruimtelijke ordening en rekreatie, 11.00 uur. Kommissie voor sociale za ken, 14.00 uur. Kommissie voor on derwijs, 16.30 uur. Donderdag 14 augustus Zierikzee Gravensteen. Lezing over Graven steen. 20.00 uur. Winkelcentrum, Schelphoekstraat, 13.30-14.30 uur. Start speurtocht voor de jeugd door Poortambacht. Haamstede Dorpskern. Ringpromotion. 10.00 - 19.00 uur. Gereformeerde Kerk. Tentoonstel lingen leerlingen Chr. Kunstakade- mie uit Kampen. 14.00 -17.00 uur en 19.00 - 21.00 uur. Grote Kerk. Tentoonstelling „De bij bel in beeld". 10.00 - 17.00 uur. Zonnemaire Café Bommenede. Klaverjas wed strijden. 20.00 uur. Zaterdag 16 augustus Zierikzee Winkelcentrum, Schelphoekstraat 11.30 uur. Vertrek fietstocht naar Ou- werkerk. Schuddebeurs Hostellerie. Dorpenfietstocht. Start: 13.30 uur. Renesse Sportterrein aan de Laone. Taptoe Renesse. 21.00 uur. Brouwershaven VW-kantoor. Dorpenfietstocht Ker nen. Start: 13.30 uur. Zonnemaire Fa. Paauwe. Dorpenfietstocht. Start: 13.30 uur. Dreischor Landbouwmuseum. Dorpenfiets tocht. Start: 13.30 uur. Noordgouwe Fa. v. d. Kasteele. Dorpenfietstocht. Start: 13.30 uur. Maandag 18 augustus Zierikzee „Huis van Nassau". Afd. Philatelica. 20.00 uur. Rode Kruisgebouw, Pater nosterstraat. Fraktievergadering P.v.d.A. 19.30 uur. Woensdag 20 augustus Haamstede Hervormde kerk. Diaserie „De ban ken zijn hard". 20.00 uur. Donderdag 21 augustus Haamstede Gereformeerde Kerk. Tentoonstel lingen leerlingen Chr. Kunstakade- mie uit Kampen. 14.00 - 17.00 uur en 19.00 - 21.00 uur. Vrijdag 22 augustus Zierikzee „Huis van Nassau". Bridgedrive. 19.30 uur. Inschrijven: 19.00 uur. Zaterdag 23 augustus Renesse 4 Verzamelpunt VW-kantoor. Lam pionoptocht. 21.00 uur. Terrein Hoogenboomlaan. Ponykam pioenschap Zeeland. 8.30 uur. Bruinisse Sportterrein Bruse Boys. Taptoe Bru. 21.00 uur. Maandag 25 augustus Scharendijke Gemeentehuis. Vergadering raad Middenschouwen. 19.36 uur. Woensdag 27 augustus Zierikzee Mondragon. Lezing Junior Kamer. 20.00 uur. Donderdag 28 augustus Haamstede Gereformeerde Kerk. Tentoonstel lingen leerlingen Chr. Kunstakade- mie uit Kampen. 14.00 - 17.00 uur en 19.00-21.00 uur. Vrijdag 29 augustus Middelburg Provinciehuis. Overleg aanvraag emancipatiewerkster. 14.00 uur. Zaterdag 30 augustus Bruinisse Kerkplein. Kinderbraderie. 15.00 uur. De muziektent. Lampionoptocht. 20.30 uur. Vrijdag 5 september Brouwershaven Tonnenmagazijn, receptie 25 jaar Ge meenschappelijke Regeling Reini gingsdienst Schouwen-Duiveland. 16.00 uur. Zaterdag 6 september Goes Wilhelminapolder. Zeeuws Ploeg- kampioenschap 1980. 12.30 uur. Woensdag 10 september Middelburg Provinciehuis. Prov. kommissie milieubeheer. 15.00 uur. (01110) 2255 Telefoonnrs. na half zes Redaktie (01110) 4669 Advertenties (01119)660 Bezorging (01119) 660

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 2