ZIERIKZEESE GEMEENTERAAD STAAT VOOR EEN 50-PUNTEN-AGENDA HONDERDDUIZENDSTE BEZOEKER OP WERKEILAND NEELTJE JANS two DE ZIERIKZEESCHE COURANT Op dinsdag 19 augustus Bachtiar roept op tot verzet Krakers wijzen uitnodiging b. en w. af Informatie-centrum ook na 1985 Chomeini haalt uit naar Moskou Saluut aan prinses Koningin reikt prijzen voor zeilrace uit WA> NIEUWSBODE Maandag 11 augustus 1980 136s(e jaargang Nr. 22756 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) REDAKTIE. ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11. 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 27,50, per jaar t 103,50. Losse nummers 55 cent. De abonnementsprijzen zijn inclusief 4% BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 38 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) f 4,84. Vraagt onze contractprijzen! De adver tentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. In dit nummer: Pop en juzz in de regio ZIERIKZEE, 9-8. Op dinsdag 19 augustus vergadert ten stadhuize, de raad der gemeente Zierikzee, onder voor zitterschap van burgemeester Th. H. de Meester. Kenne lijk geschrokken van de vakantieperiode, is de agenda uitgedijd, tot het respektabele aantal van vijftig punten. Niet alleen het aantal agendapunten is groot, ook het aantal ingekomen stukken, dat met 64 staat genoteerd. Hieronder ressorteert o.m. het aanwijzen van de burgemeester tot lid van het algemeen bestuur van de Stichting Sa menlevingsopbouw Schouwen-Duiveland. Een andere zaak in deze rubriek is een afwijzing van het verzoek van de Nederlandse Vereniging Bescherming Voetgangers tot subsidiëring. Een soortgelijke zaak is de afwij zing van een subisidieverzoek van de werkgroep Vrouwencafé Zierikzee 1981. Kommentaarb. en w.: „evenals vorig jaar zijn wij de mening toege daan, dat de deelneemsters aan de te organiseren aktiviteiten de kosten niet alleen zelf behoren te dragen, maar daartoe ook in staat zijn". Een begrotingswijziging heeft betrek king op d^ kosten van opleiding brandweerpersoneel. Zeeuws orkest Voorgesteld wordt het subsidie voor het jaar 1980 aan het Zeeuws or kest te verhogen van 2000,— tot 2500,Voorgesteld wordt verder TEHERAN. Met leuzen als „dood aan Amerika, dood aan Engeland" demonstreerden maandagmorgen naar schatting 3000 Iraniërs voor de Britse ambassade in Teheran. PARIJS, 9-8. De voormalige Iraan- se premier Slapoer Bachtiar heeft de oprichting aangekondigd van een na tionale verzetsbeweging van Iran. In een verklaring die in Parijs werd uit gegeven riep hij alle Iraniërs op de Islamitische republiek omver te wer pen. Volgens de verklaring wordt de Iraanse beschaving bedreigd door een „kliek onwetende pseudo-geeste- lijken, die inkompetent zijn en hon geren naar macht". Bachtiar veroor deelde de Iraanse leiders verder we gens hun rampzalige ekonomische beleid, de rechtsonzekerheid en de toestand van slavernij waarin de vrouwen volgens hem verkeren. Voorts worden volgens Bachtiar minderheden onderdrukt en er zou geen recht op vrije meningsuiting meer zijn. De heer J. Deïst feliciteert het echt- p<far Bos dat onverwachts in de be langstelling kwam te staan in het info-centrum op het- werkeiland Neeltje Jans. De heer E. Bos, met de geschenken in de hand, werd de ge lukkige 100.000ste bezoeker. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) een subsidie te verlenen (30 van de uiteindelijk door de staatssekretaris vast te stellen subsidiabele kosten) aan Aannemersbedrijf Van der Sluis Van Dijk B.V. te Hardinxveld- Giessendam voor kosten van de reha bilitatie van de panden Korte Groen- dal 10 en 12, uitkomend op een totaal van maximaal 45.000,—. Onderwijs De voorlopige vaststelling vindt plaats van de uitgaven openbaar kleuteronderwijs 1979. Idem van de uitgaven van het openbaar lager on derwijs over 1979. Goedkeuring wordt gevraagd van de begroting 1980 van de Stichting Gemeenschappelijke Bibliotheek voorziening Schouwen-Duiveland. De reserveringskosten komen weg te vallen, zodat de gemeentelijke bij drage kan verlaagd tot 6,32 per in woner. Een begrotingswijziging is nodig i.v.m. aanschaf van een leesapparaat voor microfiches t.b.v. het kadaster. Idem wegens beschikbaarstelling van een krediet voor de aanschaf van, vitrines voor het Maritiem Museum. Stichting- Dagverblijven Een voorstel heeft betrekking op (een le) wijziging van de „staangeld verordening woonwagens". Idem een voorstel tot intrekking van de ga rantstelling door de gemeente voor een eventueel exploitatietekort Stichting Dagverblijven Schouwen-, Duiveland. De dagverblijven zijn met terug werkende kracht tot 1 januari 1971 onder de werkingssfeer van de Alge mene Wet Bijzondere Ziektekosten gebracht. Een subsidie van 30 pro cent wordt gevraagd van de totale door de staatssekretaris vast te stel len subsidiabele kosten voor rehabi litatie van het pand Beddeweeg 13, zulks op verzoek van de heer M. C. Cooman te Eikerzee. Betonmortel Grevelingen B.V. Op het „Industrieterrein Zuid hoek" wordt grond verkocht (plm. 5000 m2) aan Betonmortel Grevelin gen B.V. ad 200.000,— (exklusief b.t.w.). Een bedrag van 990.000,— is nodig voor het bouwrijp maken van het gebied. Een begrotingswijzi ging is nodig inzake kosten aankoop perceel grond voor de panden Slab- berswerf 10 eh 12 van Aannemings bedrijf La Grand B.V. te Hoedekens- kerke. Een voorstel betreft d.e benoeming in vaste dienst van de heer M. de Rij ke als taakverlichter bij de openbare lagere school „Binnen de Veste" m.i.v. 1 augustus 1980. Een voorstel heeft betrekking op het opnieuw vast stellen van de diplomatoelage- regeling voor het gemeenteperso- neel. Idem tot het aangaan van een rekening-courant-overeënkomst Een begrotingswijziging is nodig voor het beschikbaar stellen van een krediet voor de aankoop van grond t.b.v. de uitbreiding van het sport park „Bannink". Idem wegens meer kosten van de restauratie keermuur bij de Nobelpoort. AMSTERDAM, 9-8. De krakers van de luxe appartementen aan de Amsterdamse Prins Hendrikkade zijn niet van plan dinsdag met het kollege van b. en w. van Amsterdam te gaan praten over de toekomst van de appartementen. De krakers hadden b. en w. in een brief aangeboden te gaan praten „zonder voorwaarden vooraf". Het Amsterdamse kollege heeft in een brief laten weten dinsdag te willen praten, maar dat de ontruiming van de gekraakte appartementen, kon- form de uitspraak van de Amster damse rechtbank, daarbij „geen on derwerp van gesprek kan zijn. BURGHSLUIS, 8-8. Op feestelijke wijze werd vrijdag middag in het informatiecentrum op het werkeiland Neeltje Jans, de 100.000ste bezoeker binnen gehaald. „Wij zijn trots op dit gebeuren", sprak direkteur van Streekvervoer Zuid-West Nederland J. Deïst. „Deze Oosterschelde werken zijn uniek. Niet alleen voor Ne derland, maar ook voor de wereld. De 100.000ste be langstellende zal dan ook niet met lege handen naar huis gaan". De gelukkige was de heer E. Bos (64) uit Siddeburen (Groningen). Met zijn vrouw en een bevriend echtpaar brengt hij gedurende enkele weken in Zierikzee zijn vakantie door. Hij toonde zich blij verrast dat deze hul diging hem tijdens zijn verblijf op Schouwen-Duiveland mocht overko men. De heer Deïst haalde tijdens zijn toespraakje nog wat feiten uit het verleden aan. „Het voorlichtingscen trum op het werkeiland Neeltje Jans is 14 juli 1979 van start gegaan. Al snel bleek echter dat de expositie ruimte te klein was. De kapaciteit werd verdrievoudigd en de ZWN- bussen konden overgaan op een kwartierdienst in plaats van een hal- fuurdienst. „Deze lijndienst naar het info-centrum is overigens onze kortste en minst renderende lijn dienst, maar daar staat tegenover dat wij door middel van het info-cen- trum aan een grote sociale behoefte kunnen voorzien", aldus de Z.W.N.- direkteur. Ook na 1985 Tevens benadrukte de heer Deïst dat het info-centrum - ook na voltooi ing van de stormvloedkering in 1985 - zal blijven bestaan om belangstellen den voorlichting te geven over de Deltawerken. Daarnaast bedankte hij het informatiecentrum-personeel voor het begeleiden van de nu al meer dan 100.000 bezoekers. „Als ik iets geef heeft dat natuur lijk betrekking op de Z.W.N., maar", exkuseerde de heer Deïst zich, „het is geen duur kado. Zoals u waarschijn lijk wel weet wordt ons bedrijf voor vijftig procent door de overheid ge subsidieerd. Naast een boek over de komst van de R.T.M. op de Zeeuwse eilanden, wil ik u ook een pennenset overhandigen". Mevrouw Bos ont ving een boeket gladiolen. Hoofd personeelszaken van de Dos- bouw, de heer W. J. Clercx, schonk de 100.000ste bezoeker een boek „Over de Oosterscheldewerken". De heer L. H. A. Kneepkens van de afdeling voorlichting van de Delta dienst overhandigde de heer Bos, ook namens de maquettebouwer, een vijfhonderd maal verkleind model van een pijler voor de stormvloedke ring. Tevens schonk hij hem namens Rijkswaterstaat een luchtfoto van de bouwput, plus een pas uitgekomen informatiepakket over de Ooster scheldewerken. Van de baan De krakers hebben in een verkla ring laten weten dat door deze voor waarde van de zijde van b. en w. het gesprek wat hen betreft van de baan is. Het heeft nu geen zin meer om te gaan praten over de eventuele vorde ring door de gemeente van de appar tementen, omdat dat ontruiming van het pand overbodig zou maken, aldus de krakers. B. en w. blijven evenwel aan de ontruiming vasthouden. TEHERAN, 9-8. De Iraanse geeste lijke leider Chomeini heeft zaterdag in een toespraak in Teheran stevig uitgehaald naar de Sowjet-Unie, die hij een „duivelse supermogendheid" noemde. „Deze satanische supermogend heid, de Sowjet-Unie, heeft Afgha nistan niet aan zich kunnen onder werpen, ondanks haar macht", ver klaarde de ajatollah tegen afgevaar digden van een aantal bevrijdingsbe wegingen die deelnamen aan het „Congres voor Jeruzalem". Het was voor het eerst dat Chomei ni de Sowjet-Unie als „duivels" beti telde, een term die hij tot dusver al leen voor de Verenigde Staten ge bruikte. AMSTERDAM, 10-8. Ruim 300 oud- Nederlandse schepen hebben zondag middag op het IJ een demonstratie admiraal-zeilen gegeven. Met haar man en kinderen woonde prinses Margriet, in haar funktie van be schermvrouwe van de Nederlandse koopvaardij de demonstratie bij aan boord van de gaffeltopzeiler „De Eendracht". Bij het passeren van „hun admiraal" brachten de schepen een salut aan de prinses. In vroeger tijden gebeurde dat met kanonscho ten, tegenwoordig door het strijken van de vlag of het voorzeil. AMSTERDAM, 9-8. Koningin Bea trix heeft vrijdagmorgen in de Nieu we Kerk in Amsterdam de prijzen uitgereikt aan de winnaars van de zeilrace Denemarkon-Nederland. De ze race, voorafgaand aan het evene ment Sail '8U was georganiseerd door de Sail Training Association. Er de den ruim honderd schepen, waaron- der de befaamde Windjammers, aan mee. De eerste prijs in de A-klasse (grote schepen) werd gewonnen door het Poolse opleidingsschip „Dar Pomor- za". Dit schip won eveneens een door alle kapiteins van de deelnemende schepen ingestelde prijs voor het schip dat het meest heeft gedaan voor de internationale vriendschaps banden onder de deelnemers: de Cut ty Sark Trophy. BRUINISSE. Het Zesde Bru-Pop- Rock-Festival trok 3.500 bezoekers. Een aantal, dat gezien het prima (en gevarieerde) programma best hoger had mogen zijn. Het popfestival ver liep vlekkeloos en dat mag zeker voor een groot deel toegeschreven worden aan de inzet van organisato ren en medewerkers. Zie ook elders in dit nummer. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 6 pagina's. Soms doen mensen goed, om straffeloos kwaad te kminen doen. La Rochefoucauld PÊ BILT* Verwachting tot dinsdagavond: Later opklaringen Vannacht en morgenochtend veel be wolking en wat regen, minimumtem peratuur ongeveer 14 graden; morgen overdag van het westen uit opklarin gen; middagtemperatuur omstreeks 20 graden; vrij krachtige wind, draai end van zuid naar west. Voor woensdag: Aantal uren zon: 6 tot 14. Min.-temperaturen: omstreeks 13 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 21 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: OO^procent. Kans op een geheel droog etmaal: 70 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor woensdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 12 aug. Zon op 6.16, onder 21.09 Maan op 7.55, onder 22.00 Eeïste Kwartier: 19 augustus (00.28) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 12 aug. 5.33 16.47 10.48 23.17 Springtij: 13 augustus HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 11-8. Het K.N.M.I. deelt mede: Na wat regen in de nacht klaart het morgen weer op. Een hoge- drukgebied, dat in het weekend voor rustig weer zorgde is langzaam naar het oosten weggetrokken. Een de pressie, waarvan de kern maanda gochtend ten westen van Ierland lag breidt zijn invloed over onze omge ving uit. Wolken drijven naar het oosten over ons land en in de nacht valt daaruit wat regen. Op de nade ring van een nieuw gebied met hoge barometerstanden klaart het morgen weer op, maar de kans op een bui blijft eerst nog bestaan. De wind draait naar richtingen tussen zuid west en west en voert lucht aan, waarin de middagtemperatuur tot ongeveer 19 graden stijgt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 1