„RUSSISCHE WREEDHEID TEGEN BURGERBEVOLKING ONVOORSTELBAAR Zestien miljoen vluchtelingen W erkgelegenheidssituatie in de bouw verslechterd NABIJE OOSTEN Duits parlementariër keek in Afghanistan Man gaf zich aan Na de vakantie Diefstal bontmantels WEEKEINDE- ARTSENDIEN ST DIERENARTS APOTHEEK Verdronken bij reddingspoging Dodelijke val schilder AGENDA installatiebedrijf dounloo b.u. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE f Iran zou demonstraties in V.S. betalen BONN, 7-8. De Westduitse conservatieve CDU-parle- mentariër Jürgen Todenhoefer heeft de Sowjet-Unie er van beschuldigd in Afghanistan systematisch volkeren moord te bedrijven. I waarmee ae öowjet- u nie optreedt te- 011 VlUChtte gen burgerbevolking nauwelijks voorstelbaar is. Na een reis van negen dagen door het land, die hij geholpen door Af ghaanse guerrillastrijders onder nam, verklaarde Todenhoefer don derdag in Bonn, dat de wreedheid waarmee de Sowjet-Unie optreedt te- Het Palestijnse vraagstuk blijkt als een wrikijzer klem zitten tussen de onmogelijkheden van een over eenkomst tussen Arabieren en Israël. Ondanks de Camp David-akkoorden, die zoveel hoop wekten, „kriezelt" het weer steeds meer tussen de part ners in het Nabije Oosten en telkens schijnen er weer extra problemen bij te komen. Zo is de verhevigde Islami- tisering van Iran een uitstralings bron, die van invloed is. Israël houdt vast aan het vestigingsbeleid in de Gazastrook en heeft op dit punt on langs zelfs de Golan-hoogte genoemd voor hetzelfde doel. Klap op de vuur pijl echter zijn de aanspraken op Oost-Jeruzalem, die wellicht wel ge rechtvaardigd zijn, maar in ieder ge val op een weinig gelukkig moment van Israëlische zijde kenbaar zijn ge maakt. Er is veel dat de zaak kompliceert. Saoedi-Arabië voorop en zich mach tig voelend met veel olie in de ketel, gevolgd door acht andere Arabische landen, hebben bij voorbaat hun gram gespuid tegen landen, die voor nemens zijn hun diplomatieke vesti gingen in het (Israëlische) Jeruzalem te brengen of te houden (Nederland). Ze zullen getroffen worden door het oliewapen en zelfs door een totale di plomatieke breuk. Alles in het ontmoetingsveld van Jodendom, Christenheid en Islam schijnt in een stroomversnelling te recht gekomen, want een ongedeeld Jeruzalem als centrum van de Joods- Christelijke wereld, is feitelijk al een oud ideaal of liever een van zelfsprekendheid, gezien vanuit de optiek van toekomstige heilsver- wachtigingen. Aardspolitieke argu menten en overwegingen zijn rond de „heilige stad" nauw verweven met religieuze en dat maakt de zaak er niet gemakkelijker op en verklaart voor een deel het fanatieke Islamiti sche element, dat zich in dit stadium van de ontwikkeling laat gelden. Israël tamboereert - het kon in de tijd niet slechter uitkomen - op Jeru zalem als „eeuwige hoofdstad van Is raël" en Egypte stemt gelijktijdig voor een V.N.-resolutie, waarin wordt aangedrongen op terugtrek king van Israël „uit alle bezette ge bieden" en de vorming van een Pa lestijnse staat. Dat is dan een staat, te leiden door mensen, die nog altijd het doodvonnis over Israël niet offi cieel hebben willen intrekken. Onder die omstandigheden zien we zich een nieuwe polarisatie ontwik kelen, die het hoopvolle mini- zorinetje vin Camp David, sn'ëï ach ter de horizon van de. alleen maar schijnbaar rustige woestijn, zien ver dwijnen. Een gekompliceerde en op nieuw akelige situatie, die meer di plomatieke stuurmanskunst van de wereld - de V.N. voorop - vereist, dan tot nu toe aan het daglicht is getre den. Hoe hoog die zaak zit, blijkt wel uit berichten van heden (vrijdag)- morgen. Israëlische kranten meldden dat de „zaak Jeruzalem" door pre mier Begin toch weer bespreekbaar zou zijn. MOSKOU/ISLAMABAD. Presi dent Leonid Brezjnjew's voor naamste adviseur op het gebied van de buitenlandse politiek, Leonid Zamjatin, heeft donderdag gezegd dat de Amerikaanse bemoeienis met Afghanistan steeds toeneemt en dat de Russisch-Amerikaanse betrekkin gen niet kunnen verbeteren zolang de Amerikaanse sanktie van kracht blijven. WASHINGTON, 7-8. de pro-Cho- meini-manifestaties in de Verenigde Staten worden met miljoenen dollars vanuit Iran gefinancierd, aldus de „Washington Post". Onder aanhaling van „welingelich te kringen" schrijft het gezaghebben de blad dat volgens de Amerikaanse autoriteiten naar schatting vijf mil joen dollar (een kleine f 10 min) via diplomatieke bagage en buitenland se banken naar Amerika is gebracht om daar de ideologie van de Iraanse revolutie te verbreiden en de Ameri kaanse regering in verlegenheid te brengen. Dit geld zou worden ge- ZWOLLE, 7-8. De van inbraken verdachte P. C. de V. uit Zwolle (21), die zichzelf bij de politie had aange geven, heeft kans gezien te ontsnap pen. Hij kon de cel in de Zwolse ma rechausseekazerne verlaten, nadat hij het luchtrooster had vernield. De rechercheurs, die hem later op de avond wilden horen, waren zeer ver baasd dat de man er vandoor was ge gaan. De politie sluit niet uit dat de Zwollenaar zich onder druk bij haar heeft gemeld en daar later grote spijt van heeft gekregen. De V. is nu sinds woensdagavond weer spoorloos. Al enige tijd is de politie op zoek naar de man en enkele anderen, die ook een aandeel zouden hebben in een se rie diefstallen en inbraken. Volgens een woordvoerder van de Federatie Bouw- en Houtbonden FNV komen bij de bond uit diverse steden druppelsgewijs cijfers binnen over een onrustbarende groei van het aantal werkloze bouwvakkers. Daar bij komt het voor dat het aantal ver viervoudigd is in vergelijking met vorig .jaar, maar volgens de bouw bond is het onjuist om hier al lande lijke konklusies uit te trekken. De verdere verslechtering van de werk gelegenheidssituatie in de bouw geeft volgens de bond wel aan dat de overheid nu gauw met verregaande Westduitsers het hoogst LONDEN, 6-8. Binnen de Eu ropese Gemeenschap (E.G.) ge nieten de Westduitsers de hoogste levensstandaard. Wan neer men de verschillen in koopkracht tussen de afzon derlijke E.G.-landen in aan merking neemt lag het besteedbare inkomen van de Westduitser in het afgelopen jaar achttien procent boven het E.G.-gemiddelde. Dit blijkt uit een overzicht van Lloyds Bank in Londen. bruikt om Iraanse studenten en zwarte Amerikaanse mohammeda nen te werven en hun reizen te be kostigen. Beroepsbetogers De kern van de pro-Chomeini-be- weging in de V.S. zou uit ongeveer 50 personen bestaan. „Het zijn beroeps- betogers, zonder ander werk, die door het land reizen en auto's en on roerend goed kopen. Het is duidelijk dat er over grote sommen kan wor den beschikt", zo verklaarde een Amerikaanse funktionaris tegenover de „Washington Post". Puindorpen De door verwoestingen tot puin- landschappen herschapen dorpen roepen voor een deel beelden in her innering van verwoeste Duitse ste den na de tweede wereldoorlog. De bombardementen hebben tot dusver re naar wordt geschat het leven ge kost aan 300.000 tot een half miljoen burgers. Voetmarsen Todenhoefer wilde tegenover jour nalisten geen nadere bijzonderheden over de reis meedelen. Hij zei alleen, maatregelen moet komen wil de werkloosheid in de rest van het jaar niet helemaal de pan uit rijzen. Stijgende Ook het Nederlandse Verbond van Ondernemers in,de Bouwnijverheid (NVOB) konstateert dat de bouw werkloosheid nog steeds stijgende is. Een eind juli gehouden enquête van het NVOB onder ruim 400 bouwbe drijven in Limburg wettigt volgens het verbond de konklusie dat de werkloosheid in de Limburgse bouw de komende maanden met 10 procent zal toenemen. De bedrijven was ge vraagd wat hun verwachtingen zijn van de ontwikkeling van personeels bestand en omzet voor de rest van het jaar: antwoord was dat de komende maanden waarschijnlijk nog eens eentiende van de Limburgse bouw vakkers, zo'n 2200 man, op straat zal komen te staan. NEW YORK, 7-8. De Amerikaanse kommissie voor vluchtelingen heeft berekend, dat het aantal vluchtelin gen in de wereld de .afgelopen twee jaar met drie miljoen is toegenomen tot zestien miljoen. In Azië zijn er het meest: 7,3 mil joen. Daar zijn vier miljoen ontheem de Cambodjanen bij. SCHALKWIJK, 7-8. Uit een filiaal van C en A in Schalkwijk (gem. Haarlem) zijn in de nacht van woens dag op donderdag negentien bont mantels ter waarde van ongeveer veertigduizend gulden gestolen. De dieven kwamen het filiaal binnen door een ruit te vernielen. De alarm installatie van het filiaal werkte wel, maar toen de politie kwam wa ren de dieven al verdwenen. De poli tie sluit niet uit dat een advertentie, woensdag, de dieven op de kollektie bontmantels heeft geattendeerd. Veel vissterfte ARNHEM, 7-8. In de plassen en slo ten direkt langs de grote rivieren in ons land wordt sinds twee dagen een grote vissterfte waargenomen. Zuurstofgebrek als gevolg van lang durige hoge waterstanden, gekombi- neerd met warm weer is volgens de Nederlandse Vereniging van Sport vissers de vermoedelijke oorzaak van de vissterfte, die tenminste dui zenden vissen omvat. Er is weinig te doen aan deze situa tie, meent de vereniging, aangeraden wordt nog levende edele vissoorten, zoals karpers, snoeken en baarzen, indien mogelijk over te brengen naar zuuTSto/Tijkere wateren. In het get- derse plaatsje Dreumel is de brand weer ingeschakeld, die door middel van pompen zuurstof in het water probeert te brengen. De zuurstof is uit het water langs de grote rivieren verdwenen als ge volg van het sterk rottende uiter waardengras. dat het niet moeilijk was om van Pa kistan in Afghanistan te komen. Hij had samen met een fotojournalist in- marsen te voet in negen dagen onge veer 300 kilometer afgelegd. Onder begeleiding van vijf vrijheidsstrij ders had de tocht van Parachinar tot in de buitenwijken van Djalalabad gevoerd, een militair steunpunt van de Russen tussen Kaboel en de Khiber-pas. Zaterdag 9 en zondag 10 augustus Dokter W. Bontkes, Zierikzee, tel. (01110) 2280, neemt waar voor doter Van Geer, dokter Visser en dokter Lodiers. Spreekuur uitsluitend voor dringen de gevallen zaterdag-, en zondagmor gen van 11.00-11.30 uur. WESTHOEK/BROUWERSHAVEN HAAMSTEDE Dokter J. Ph. P. Stenger, Burghse- weg 54, Haamstede. Tel. (01115) 1861. BURGH Dokter Van Beek-Verbeek, Burghse- weg 54, Haamstede. Tel. (01115) 1861. RENESSE Dokter J. L. Flach, Jan van Renes- seweg 6, Renesse. Tel. (01116) 1280. BROUWERSHAVEN Dokter L. A. M. Bruel, „De Waag", Markt Brouwershaven, tel. (01119) 280. De weekend diensten lopen van vrij dagmiddag 18.00 uur tot maandag morgen 08.00 uur. Voor spoedgeval len is er spreekuur van 11.30-12.00 uur en van 16.30-17.00 uur, zowel op zaterdag, en zondag. Buiten spree kuurtijden alleen dringende geval len. Dokter F. J. J. Buytendijk, Dorps weg 5, Bruinisse tel. (01113) 1280, neemt waar voor dokter Van den Berg en dokter Speel man. Tandarts P. A. J. Bruynzeel, Karne- melksvaart 2, Zierikzee, tel. 01110-2693 De weekenddienst bestaat uit twee spreekuren voor spoedgevallen na melijk van zaterdag- en zondag middag van 17.00-17.30 uur. Zuster T. van Duren, Schutterhof- straat 3, Zierikzee, tel. (01110) 5327 neemt waar voor Zierik zee. Zuster Kooman, Wielingenstraat 20, Zierikzee, tel. (01110) 5128, neemt waar voor Duiveland en Bruinisse. Zuster Adriaanse, Dreischor, tele foon (01112) 341, heeft dienst voor geheel Schouwen. Dierenarts M. K. Buth, Hogezoom 9, Haamstede (tel. 01115-2254) heeft dienst voor Schouwen- Duiveland. Apotheek C. C. H. Verschuren, Zie rikzee, Dam 18 is op zaterdag geopend van 9.00-12.30 uur en van 16.30-17.30 uur. Op zondag van 12.00-12.30 uur en van 18.00-18.30 uur. Bel voor noodgevallen alarmcen trum Noord- en Midden-Zeeland, tel. (01100)14444. ROME. Slachtoffers van terro risme in Italië, die voor meer dan tachtig procent invalide verklaard worden, krijgen een premie van on geveer een kwart miljoen gulden. NIEUW DELHI. De Indiase rege ring beschikt volgens premier Gand hi over inlichtingen dat Pakistan een atoombom gaat maken met hulp van andere landen. BREDA, 7-8. De 38-jarige Johan van Tichelt uit Zundert is donderdag middag onwel geworden, toen hij probeerde een 14-jarige drenkelinge te redden uit het water van de Gel derse Meren bij Breda. Omstanders slaagden erin hem uit het water te halen, maar op weg naar het zieken huis overleed hij. Het meisje werd door andere aan wezigen gered. In de konsternatie is zij verdwenen zonder dat haar identi teit bekend is geworden. ARNHEM, 7-8. De 57-jarige H. Pluim uit Rheden is donderdagoch tend bij schilderswerkzaamheden aan een flatgebouw aan de Bit- terstraat in Arnhem door een val van de tweede etage om het leven geko men. De man verloor zijn evenwicht op een plank tussen twee balkons. Hij was op slag dood. Iedere woensdagmiddag Noordgouwe Verenigingsgebouwtje, 14.00-16.00 uur, kinderklub. Iedere donderdag Zierikzee Poststraat 37: Wereldwinkel Schou- wen-Duiveland; 9.30-16.30 uur en van 18.30 - 21.00 uur. Iedere tweede dinsdag van de maand Zierikzee Rode Kruis-gebouw, 16.00-17.00 uur, adviesburo van de A.N.I.B. Bellen voor huisbezoek de nummers (01116) 2064, (01115) 1761. Van maandag t/m zaterdag tot 1 september Dreischor Landbouwmuseum, 13.30 - 16.30 uur. Vanaf 10 juni, elke dinsdag Haamstede Rekreatiezaal Geref. Kerk, dia avond Vogelwacht over flora en fau na landschap Schouwen-Duiveland. 20.00 uur Vanaf 18 juni, elke woensdag Haamstede Slot Haamstede, exkursie Vogel wacht, wandeling door natuurgebied 't Zeepe en bos slot Haamstede, 19.00 uur. Vanaf 2 juli tot en met 13 augustus elke maandag en woensdag Haamstede Bezichting molen „De Graanhalm". 10.00 - 17.00 uur. Iedere donderdag in juli en augustus Zierikzee De Beurs; openlucht-schaken; 19.00 - 21.00 uur. Iedere dinsdag en donderdagmiddag Renesse Hervormde kerk. Bezichtiging. 14.00 - 16.00 uur. Iedere woensdagavond Renesse Start en inschrijven V.V.V. Fietspuz- zeltocht. 19.00 - 19.30 uur. Maandag 28 juli (tot 16 augustus) Zierikzee Tentoonstelling Gravensteen. 10.00 - 17.00 uur (niet op zondagen). Van 21 t/m 30 augustus Zierikzee Gravensteen, tentoonstelling Weef- kring Schouwen, dagelijks van 10.00 - 17.00 uur en donderdagavond van 19.00 - 21.00 uur. Vrijdag 8 augustus Zierikzee Concertzaal. Jazzfestival. 20.00 uur. Bruinisse Pleintheater Aqua Delta. Rob van Rijn. 20.00 uur. Zaterdag 9 augustus - Zierikzee Concertzaal. Filmvoorstelling De Muppet film; (a.l.) 19.00 uur. Concertzaal. Filmvoorstelling Ex plosion of the dragon; (16 jaar). 21.30 uur. Zondag 10 augustus Zierikzee Concertzaal. Filmvoorstelling De Muppet film; (a.l.). 19.00 uur. Concertzaal. Filmvoorstelling Ex plosion of the dragon; (16 jaar). 21.30 uur. Maandag 11 augustus Haamstede Gereformeerde kerk. Maandag avondzang. 20.00 uur. Renesse Parkeerterrein Hogezoom. Demon stratie jeu de boules. 21.00 uur. Middelburg Provinciehuis. Kommissie voor de fi nanciën. 16.00 uur. Dinsdag 12 augustus Renesse Parkeerterrein Hogezoom. Demon stratie jeu de boules. 20.30 uur. Brouwershaven Hervormde kerk. Concert. 20.00 uur. Advertentie weekend servicedienst tel. (01110) 3635 Woensdag 13 augustus Haamstede Hervormde kerk. Diaserie „De ban ken zijn hard". 20.00 uur. Renesse Hervormde kerk. Zomeravondcon cert. 20.00 uur. Middelburg Provinciehuis. Kommissie voor ruimtelijke ordening en rekreatie, 11.00 uur. Kommissie voor sociale za ken, 14.00 uur. Kommissie voor on derwijs, 16.30 uur. Donderdag 14 augustus Zierikzee Gravensteen. Lezing over Graven steen. 20.00 uur. Haamstede Dorpskern. Ringpromotion. 10.00 - 19.00 uur. Gereformeerde Kerk. Tentoonstel lingen leerlingen Chr. Kunstakade- mie uit Kampen. 14.00 -17.00 uur en 19.00 - 21.00 uur. Grote Kerk. Tentoonstelling „De bij bel in beeld". 10.00 - 17.00 uur. Zonnemaire Café Bommenede. Klaverjaswed- strijden. 20.00 uur. Zaterdag 16 augustus Schuddebeurs Hostellerie. Dorpenfietstocht. Start: 13.30 uur. Renesse Sportterrein aan de Laone. Taptoe Renesse. 21.00 uur. Brouwershaven VW-kantoor. Dorpenfietstocht Ker nen. Start: 13.30 uur. Zonnemaire ,Fa. Paauwe. Dorpenfietstocht. Start: 13.30 uur. Dreischor Landbouwmuseum. Dorpenfiets tocht. Start: 13.30 uur. (01110) 2255 Telefoonnrs. na half zes Redaktie (01110) 4669 Advertenties (01119) 660 Bezorging (01119) 660 Personijïkatie Het wordt de hoogste tijd (maar u mag het flauw vinden ook) iets mede te delen, over onze lachduif, een zich aanvankelijke geestelijk traag ont wikkelende tortel, wier lot beklaagd wordt door mensen, die niet half we ten hoe goed zo'n beestje het heeft. Droogte? Geen bezwaar, want het flesje water is altijd gevuld. Schaar se tijden? Geen nood, het pikgraan rukt aan op vaste tijden. De tortel zaait niet en spint niet maar haar f kostje is gekocht, zo gezegd. „Onze" duif is geen kontinue roe per en lacher en dat doet deugd, want er zweven nogal wat bosduiven in de buurt en als die altijd maar be-ant- woord moeten worden, krijg je - zo'n ornithologisch mens kun je niet we zen - er toch gauw genoeg van. De lachduif - het klinkt paradoxaal - gaat lachen, als er regen op komst is. Een weersvoorspeller dus, verfijnder in zijn klimatologische vermoedens nog dan de weermannen van De Bilt. Ze vervult een eksteroog-funktie, die op weergebied wel bij mensen wordt aangetroffen. Het is nog wel altijd lastig het diertje uit de kooi te halen. Dan voelt zij zich bedreigd, want wat duurt het i lang eer een mens, met zijn bedoelin gen, bij dieren eerlijk overkomt. Funktioneel zou het ook niet kun nen, maar de lachduif, wordt niet per j mand naar verre streken vervoerd, om dan los gelaten te worden, waar- na de baas zit te wachten of zij terug i komt. Die beesten hebben eerst re- den tot wantrouwen. Ze worden ge voed en gedrenkt en trippelen vro lijk op het duivenplatje; mogen (soms) uitvliegen ook, maar dan moe ten ze weer een buitenlandse missie gaan vervullen. Onlangs nog met al die regens, liep dat voor vele duiven kwaadaarig fout. In dit opzicht is de lachduif een prinses, die altijd in haar mini-paleisje mag blijven. In te genstelling met een eerdere duif, die hoogbejaard is gestorven, neemt de duif afstand van de poes. Die wordt niet gegroet, als ze dicht in de buurt van het hok komt. De poes is ook lief, maar soms loopt haar toch het kwijl uit de bek en zit ze zacht te mekke ren, als ze een poosje naar de duif zit te kijken. Dan maakt een soort Tramlijnbegeertezich van haar meester, maar de duif gaat gewoon op een hoger roestje zitten en krijgt zelfs iets hooghartigs. Letterlijk en figuurlijk dus. Als de duif wordt toegesproken reageert zij niet onmiddellijk. Wie de kooi daarna, de kooi laat hoort even later opgewekt gelach, een teken dat de konfrontatie gelukt is, maar - denkt ze - niet te familiair dadelijk. Dat kan later nog wel. Bij warmte krijgt ze een schotel water in het hok en dan is zij net een vis. Ze spartelt, ze zwaait met de vleugels, ze dobbert op en neer, ze lacht van zuivere pret en dat zijn toch charmante dingen. Nee, het gaat wel goed met onze duif, mag ik wel zeggen. Ze is nu in de pu bertijd; nog wat onwennig soms, maar toch al op weg naar de perso- nifikatie" van absolute, dierlijke be minnelijkheid en onschuld, want daar staat de duif voor. Zie de ency clopedie! SCHIEREILANDMAN AMSTERDAM. In het kader van Sail 80, komen fraaie zeilschepen uit diver se landen naar Amsterdam. Hier de Italiaanse „Amêrigo Vespucci", die „on der klein zeil" op weg is naar de hoofdstedelijke haven. UTRECHT, 7-8. De werkgelegenheidssituatie in de bouw is volgens voorlopige schattingen van werkgevers- en werknemersorganisaties in deze bedrijfstak in de eerste week na afloop van de bouwvakantie verder ver slechterd. De eerste gegevens over de verwachte forse groei van de werkloosheid na de vakantie geven aan dat er weliswaar geen sprake is van een totale ineenstor ting van de werkgelegenheid, maar dat het aantal werklozen vergeleken met dezelfde periode vorig jaar toch wel ongeveer drie keer zo hoog is. t

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 2