DE KLUIZENAAR Met gehandikapten wordt meer, maar nog te weinig, rekening gehouden Terugkijkend naar natte deel van zomer Familiefilm „De Muppets" in Concertzaal-bioskoöp v Zeeuwse stichting voor Revalidatie: Het weer De opleiding van politiemensen Tappen uit computer Mao wil niet weg Uitvoering Deltawerken Wat biedt de BEELDBUIS? Autowrakken moeten worden geteld 0 GOES, 5-8. Het jaarverslag over 1979 van de Zeeuwse Stichting voor Revalidatie meldt, dat het aantal objek- ten ten dienste van rolstoelgebruikers klein is. Een on derzoek leerde dat aanpassing van bestaande gebouwen meestal stuit op te veel - vooral financiële - moeilijkhe den. Wel enigszins verrassend is het te merken, dat bij nieuwbouwobjekten in toenmende mate met lichamelijk gehandicapten rekening wordt gehouden. Die aangepaste voorzieningen komen ook tot stand in de partikuliere sek- tor, terwijl er daar geen enkele vergoeding of subsidie tegenover staat. Op het toeristische vlak wordt sa mengewerkt met de ANWB en de provinciale VW. Zodoende neemt ook in deze provincie het aantal toe gankelijke objekten toe. Meestal wenst men dan het internationale toegankelijkheidssymbool, dat toe gekend wordt door de Nederlandse Vereniging voor Revalidatie, te ont vangen. Dat betekent, dat het objekt door de Zeeuwse Stichting voor Re validatie wordt gekeurd. Symbool De Stichting beveelt ook aan, dat een toegankelijk gebouw het sym bool aanvraagt. Deze bordjes in het stadsbeeld richten de aandacht van het publiek daarbij mede op het pro bleem, dat urgent blijft zolang er nog naar verhouding te weinig toeganke lijke gebouwen zijn. Wat betreft de medische begelei ding merkt het rapport op, dat door juiste medische en paramedische be handeling en een goede revalidatie behandeling soms dreigende blijven de mindervaliditeit kan worden voorkomen. De medische sektor is voor de Stichting heel belangrijk, maar zij vindt de mogelijkheid om daarop invloed uit te oefenen vaak te gering. Er bestaan plannen tot oprichting van een revalidatie-afdeling aan het ziekenhuis te Goes. Het gaat hier om de oprichting van een semi-perma- nente bouw, in afwachting van de to tale nieuwbouw van het ziekenhuis. Gehoopt wordt, dat deze revalidatie- afdeling - de eerste in Zeeland - spoe dig tot stand gebracht zal zijn. Er is al enige jaren een revalidatie-arts in de provincie werkzaam, en de indruk bestaat dat er meer een beroep op hem gedaan zou kunnen worden. Eveneens bestaan er plannen voor poliklinische hartrevalidatie. Daartoe is enige jaren gelden een stichting opgericht. Het plan, waarop eveneens de ministeriële goedkeuring in beginsel werd ver kregen, houdt ook de bouw in van een semi-permanent gebouw, samen te voegen met de revalidatie-afdeling van het Goese ziekenhuis. Voor dit gekombineerde plan werd in het verslagjaar in goede samen werking met het ziekenhuis een schetsontwerp ingediend. DENK BIJ BOUWEN AAN GEHANDICAPTEN Vele malen werd de Stichting om advies gevraagd inzake bouwkundi ge aanpassingskwesties. Bij vele nieuwbouwplannen werd de aan dacht gevestigd op de toegankelijk heid voor. gehandikapten. Konsept-plan IiT^het vorig jaarverslag werd mee gedeeld, dat de Stichting een konsept-plan had opgesteld (voor de eerstkomende vijf jaren) voor uit breiding van het aantal gezinsver vangende tehuizen en pensiontehui zen voor lichamelijk gehandikapten in Zeeland. Dit plan werd door het provinciaal bestuur overgenomen en vervolgens ook door het ministerie van c.r.m. geaksepteerd. Het plan - gemakshalve ,,een tweede Schans" genoemd - behelst de bouw van een tehuis naast de bestaande „Schans" te Goes. Onder de personen die het tehuis gaan bewonen, zijn verschillen moge lijk' in de mate van hulpbehoevend heid en van zelfstandigheid. Daarom zal het een grote vooruitgang zijn, als dè Stichting straks in Zeeland twee tehuizen kan aanbieden, elk met een eigen doelstelling. De schrijver Herman de Mann, hij overleed in 1950, schreef destijds de roman „De barre winter van 1890". Nu zou er langzamerhand een boek te schrijven zijn over de barre zomer van 1980 die bezig is enkele bestaan de rekords te breken. Waar het nu tot half juni op leek, niet dat het zo slecht zou worden. De meimaand was opvallend droog en begin juni draaiden de regeninstalla ties in ons land op volle toeren, om nog meer schade als gevolg van de droogte te voorkomen. De laatste topdag, 26 tot 32 graden in ons land, was zaterdag 14 juni. Daarna is tot ongeveer 21 juli in ons land op de meeste plaatsen geen kwikstand boven de 20 graden meer genoteerd. Met de zonneschijn is de situatie nog erger. In een periode van vijf we ken een tekort rond 130 uren zonne schijn is deze eeuw in ons land nog niet eerder vertoond. Dan hebben wij het nog niet gehad over de neerslag. Vakantiegangers in ons land en omstreken kregen de in druk dat de lucht volslagen lek gesla gen was, wanneer dit mogelijk zou zijn. Het weekeinde van 19 - 20 juli was helemaal bar met in Brabant, Limburg, de Achterhoek en Twenthe 50 tot 60 mm regen. Na 14 juni De regenperiode begon ook na 14 juni, want ondanks de droogte in de eerste helft van de maand was ook juni al een natte maand door de regen die er overvloedig in de tweede helft yan de maand viel. Daar heeft juli zich althans tot de 21ste geheel bij aangesloten, met als gevolg dat in een groot deel van ons land in de laatste vijf weken slechts 2 a 3 etmalen geheel droog zijn verlo pen. Normaal geeft juli 80 tot 85 mm neerslag. Tot 21 juli was b.v. in Beesterzwaag de 200 mm neerslag al bereikt. Dat ook buiten Nederland de zo mer abnormaal slecht is, gaven onze grote rivieren te zien waar het water van voet tot voet aan de dijken stond zoals deze eeuw alleen in 1910 en 1948 eens is voorgekomen bij een mindere ZIERIKZEE, 5-8. Zaterdag en zon dagavond zal er een gezellige familie film worden gedraaid in de Concert zaal: „De Muppetfilm". Ditmaal wil len de Muppets niet op het televi siescherm verschijnen, maar op het witte doek. Een advertentie waarin Hollywood vraagt om getalenteerde kikkers, is voor Kermit aanleiding om naar deze plaats een gevaarlijke reis te ondernemen. Het eerste obstakel is Doe Hopper die hem als aanprijzer van een kik- kerprodukt wil hebben, maar Ker mit weigert dit. Doe Hopper blijft Kermit achtervolgen. Hij weet zelfs op slinkse wijze Miss Piggy, de vrien din van Kermit, te ontvoeren. On danks al deze obstakels probeert het Muppetgezelschap toch nog bij de filmmagnaat te komen zodat deze hoge stand als dan deze. Dit getuigt van eveneens bar veel regen in Duits land en Zwitserland. Oorzaak? De vraag die velen bezig houdt is: wat is de oorzaak van de slechte zo mer? Van alles wordt er dan vaak bij gehaald. In slechte zomers als die van 1954 en 1956 waren het de atoombom- proeven die als boosdoeners werden aangewezen. Nu wordt de hitte in Texas en de vulkaan St. Helens ge noemd. hen kan ontdekken. Pas dan zal de Muppet film echt tot de realiteit be horen. Karate-film Na deze voorstelling zal er weer een karate-film met Bruce Lee te zien zijn. In „Explosion of the dragon" is Bruce een chauffeur en lijfwacht van „De Groene Horzel", de alom ge vreesde bestrijder van de misdaad. In het dagelijks leven is de man hoofdredakteur van een krant en goed ingevoerd in kringen waar alles om geld en macht draait. Hun eerste avontuur in deze film betreft de ont voering van een verloofde van een bevriend staatshoofd. Daarna lossen ze met list en veel vuisten- en voeten werk een serie diefstallen op. Voor tijden: zie agenda. Maar echte weerkundigen hebben de moed te stellen dat dit niet de oor zaak is, maar dat wij die indirekte oorzaak niet kennen. Althans nu in 1980 nog niet. Wanneer de grond niet zo door en doyr nat zou zijn, zouden wij willen voorstellen ons - wat de oorzaak betreft - erbij neer te leggen, dat wij het niet weten. DEN HAAG, 6-8. De opleiding van politiemensen moet in de toekomst minder theoretisch worden en meer gericht op praktische maatschappe lijke problemen waarmee de politie man te maken krijgt. Tot deze kon- klusie komt de stuurgroep primaire opleiding in een tussenrapport aan minister Wiegel (binnenlandse za ken) en de Ruiter (justitie). De stuurgroep, samengesteld uit ambtenaren van de twee ministeries, onderwijsdeskundigen en politie ambtenaren, moet de beide be windslieden adviseren over verbete ring van de politie-opleiding. Om de opleiding meer verband te laten hebben met maatschappelijke ontwikkelingen, beveelt de stuur groep aan een stageperiode van vijf maanden in de opleiding in te bou wen. Onder andere als gevolg hier van zou de opleiding verlengd moe ten worden van de huidige twaalf maanden naar negentien maanden. 19 jaar Bovendien meent de stuurgroep dat het verstandiger is om aspirant politiemensen pas op 19-jarige leef tijd tot de opleiding toe te laten en niet al met 17 jaar zoals nu. Volgens een woordvoerder van het ministerie van binnenlandse zaken leidt dat er toe dat de leerlingen in een wat vol- wassener stadium de opleiding kun nen doorlopen. In het verleden is voor een lage toegangsleeftijd geko zen, omdat de politie toen veel vaka- tures kende. Dat is volgens de woord voerder nu in veel mindere mate het geval. NEW YORK. De Amerikaanse luchtvaartmaatschappijen hebben in de eerste helft van dit jaar een ver lies van 475 miljoen dollar geleden als gevolg van de stijging van de brandstofprijzen en de ekonomische recessie In de Verenigde Staten. PEKING, 4-8. Stukje bij beetje is China bezig de legende van Mao Tse- Toeng af te breken, maar een enorm beeld van de voormalige roerganger blijft zich hardnekkig overeind hou den. Op een campus van een universi teit in Peking zijn studenten al da genlang bezig met pogingen Mao om ver te trekken, maar zelfs springstof heeft tot dusver niet de gewenste voetval van de bekende leider ver oorzaakt. Met toestemming van het universi teitsbestuur probeerden de studen ten het beeld met behulp van touwen van zijn sokkel te trekken. Toen dat niet lukte werd een lading dynamiet gebruikt en later zwaardere ladin gen, doch het kolossale beeld bleef onverstoord overeind. Het dynamiet kon slechts een van de knieschijven en stukjes van het hoofd versplinte ren. Nadat zij er vergeefs een tractor bij hadden gehaald bezinnen de stu denten zich nu op een nieuwe list om het beeld te vernietigen van de man die eens door een kwart van de we reldbevolking als een halfgod werd vereerd. De uitevoering van de Deltawer ken in de monding van de Ooster- schelde vordert gestaag. Voor zover nu is te voorzien, zullen de werken tijdig voltooid zijn. Dat wordt ver meld in de toelichting op de „Begro ting provincie Zeeland 1981" onder het hoogdstuk „waterhuishouding". Verder wordt vermeld dat in he%« begrotingsjaar 1981 de aandacht voor een belangrijk deel zal zijn geconcen- teerd op de bouw van de pijlers en de verdichting van de bodem. Ook de bouw van de Roompotsluis, die begin 1983 voor het gebruik ge reed moet zijn, zal de nodige inspan ning vragen. Dat de Philipsdam en de Oesterdam een belangrijke verbe tering van de verbinding in oostelijk Zeeland tot stand brengen, wordt in de toelichting nog eens duidelijk on derstreept. De aanleg van de wegen over deze dammen zal in de komende jaren van de provincie het nodige vragen. Het beheer van de storm vloedkering en met name de te vol gen beheersstrategie zal van grote in vloed zijn op allerlei facetten in het achterliggend gebied. VRIJDAG 8 AUGUSTUS NED. I: De jeugd kan genieten van een nieuw avontuur van Bassie en Adriaan, Rare vogel of niet? gaat over vogels wat deze in de kou alle maal presteren om aan voedsel te ko men. Simon van Collem toont beel- Zaterdag 9 augustus, 19.50 uur, Nederland I: De kleine Willem Ruis show. Quizmaster Willem Ruis in aktie. den in Simons koop in All that Jazz en Bronco Billy. Hierna een afleve ring van Banana split, meer ontspan ning volgt in Dream Weaver, een Ca nadees showprogramma dat de Gou den Roos van Montreux won. Vech ters tegen de bierkaai is een pro gramma over mensen die jarenlang al hun vrije tijd in aktie voeren stop ten. Vervolgens Tros Sport extra met het Amsterdam 705 voetbaltoernooi. NED. II: Met zo moeder, zo dochter opent de NCRV het programma. Daarna het laatste deel van De von delinge. Na het journaal de derde af levering van David Copperfield en het tweede deel van de Country en westernmuziekshow The world 's largest indoor country music shorn waarin Grandpa Jones, The Kendalls en Dom Williams. Tot slot de Ameri kaanse politieserie The Streets of San Francisco. VRIJDAG 8 AUGUSTUS NED. I: 13.00 en 18.00 Nieuws v. do ven18.49 Musti; 18.55 Nieuws; 18.59 Bassie en Adriaan; 19.22 Een rare vo gel of niet?; 19.52 Simonskoop; 20.10 Banana split; 20.35 Dream Wea ver; 21.37 Journaal; 21.55 De vechters tegen de bierkaai; 22.25 Tros Sport Extra; 23.35 Nieuws. NED. II: 18.55 Nieuws; 18.59 Zo moeder, zo dochter; 19.25 De vonde- MIDDELBURG, 4-8. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben de gemeen tebesturen in de provincie gevraagd hoeveel autowrakken er buiten de be bouwde kom in hun gemeente zijn opgeslagen. Het gaat om sloopauto's die ge bruikt worden als schuilgelegenheid, opslagplaats voor gereedschap e.d. en om wrakken van hobbyslopers (doorgaans enkele auto's). Autokerkhoven vallen er buiten. Aanleiding tot het verzoek aan de gemeenten is een toezegging van mi nister dr. L. Ginjaar van volksge zondheid en milieuhygiëne om aan de provincies geld beschikbaar te stellen voor het opruimen van de wrakken. De provincies moeten op hun beurt daarvoor een aktieplan met kostenraming opstellen en indie nen bij de minister voor 15 augustus Aan de hand van de gemeentelijke inventarisatie kunnen g.s. beslissen of een aktie in Zeeland noodzakelijk is. Pas als hiertoe besloten is komen vragen aan de orde als waar ligen de wrakken precies, van wie zijn ze etc. De gemeenten is gevraagd voor 12 au gustus te reageren. linge; 20.00 Journaal20.27 David 'Copperfield; 21.25 The world's lar gest indoor country music show; 21.55 Kerkepad '80; 22.20 The Streets of San Francisco; 23.15 Nieuws. ZATERDAG 9 AUGUSTUS NED. 1: Je komt er wel is de titel van een jeugdfilm uit 1956. Muziek komt aan bod in het programma van Willem van Beusekom Popkrant. Het avondprogramma wordt geo pend door KRO's wereldcircus. Nog meer ontspanning in de kleine Wil lem Ruis show. Na deze ontspanning spanning in de aflevering van Gunsmoke. Na het journaal een afle vering van Lifeline waarin dr. Free man kinderen helpt bevallen die na een uiterst riskante zwangerschap geboren worden en een zeer geringe levenskans hebben. Tot slot wordt de trekking van de Algemene loterij Ne derland bekendgemaakt. NED. 2: Om te beginnen Sprookjes van Overal. In Popkaravaan is van uit Apeldoorn de Nederlandse groep Turf en de engelse band XTC te aan schouwen. Na het journaal een doku- mentaire over de schrijver A. M. de Jong. Dan een aflevering van'Man over de vloer. Hierna de speelfilm Wij zoeken miljonairs. Drie modellen zijn op zoek naar een miljonair om uit hun niet zo rooskleurige financië-, le situatie te komen. De hoofdrollen van de drie dames worden vertolkt door Marilyn Monroe, Betty Gr able, Bacall. Tot slot een special van Ach-' ter het Nieuws waarin aandacht i wordt geschonken aan de slachtof fers in de Tweede Wereldoorlog in Nederlands Indië. ZATERDAG 9 AUGUSTUS NED. 1: 13.00 Nieuws voor doven; 15.30 Nieuws; 25.32 Je komt er wel] uit; 17.00 Popkrant; 18.00 Nieuws' voor doven; 18.49 Musti; 18.55\ Nieuws; 18.59 KRO's Wereldcircus;\ 19.50 De kleine Willem Ruis show;\ 20.40 Gunsmoke; 21.37 Journaal;; 21.55 Lifeline; 22.45 Algemene Lote rij Nederland; 22.55 Nieuws. NED. 2: 18.55 Nieuws; 18.59 Sprookjes van overal; 19.08 Popkara- vaan; 20.00 Journaal; 20.27 Beste A.M.; 20.57 Man over de vloer; 21.22 j Wij zoeken miljonairs; 22.55 En I nog altijd geen erkenning; 23.55 i Nieuws. 1 Door GERRIT FRANSSEN Kermit de kikker is komend weekend in de Concertzaal te zien in de film: „De Muppets". DEN HAAG. Wie beschikt over een aangepast televisie-toestel (kosten: 3000 gulden), een telefoon en een ap paraatje dat de verbinding vormt tussen tv-toestel en telefoon - de zo genaamde Modem - kan vanaf van daag (donderdag) via de telefoon in formatie opvragen uit de Viditel- computer van de PTT, die in' Den Haag staat. Viditel is de naam waarmee PTT in Nederland een jaar lang een proef gaat nemen met het zogeheten Viewdata-systeem. Staatssecretaris Smit-Kroes van verkeer en wa terstaat zal Viditel vandaag (donder dag) in gebruik stellen. Goed, een jaar ging het redelijk, maar daarna verviel ze weer in haar oude kwaal en ontstonden er opnieuw schul den. Ik ging voor de tweede keer de boer op, zoals men dat noemt en nam alle mogelijke voorzorgsmaatregelen om te voorkomen, dat men mij wat zou kunnen maken. Desondanks werd ik opnieuw opgehangen. Door een dorps arts, die met liet bespioneren. U zult het allemaal wel weten: de tweede keer ging ik voor de bijl: een maand ge vangenisstraf plus de maand voorwaar delijk, die nu onvoorwaardelijk werd, omdat de proeftijd van straf plus twee jaar nog niet voorbij was. Tenslotte mijn erkenning als masseur kwijt. Ter wijl Ada scheiding tussen tafel en bed aanvroeg en verkreeg. Ze nam me ook nog het huis en de inboedel af. In de tijd, dat ik in de gevangenis zat, over leed mijn vader, mij acht hectare bos- en heidegrond nalatend, en enkele hui zen in Lonneker. Hoewel mijn ex-vrouw ook nog geprobeerd heeft mij dit alles af te nemen, heeft de rechter gelukkig haar eis in deze afgewezen. Ik moest haar na mijn invrijheidstelling twee honderd en vijftig gulden alimentatie in de maand uitkeren, maar mijn advokaat heeft eindelijk bereikt, dat dit niet meer hoeft. Ada is gezond, heeft huis en in boedel toegewezen gekregen en de rechter heeft nu bepaald, dat dit voor haar voldoende is. Ze is nog jong, dus kan gaan werken. Bovendien is de echt scheiding nu een feit, meneer. Toen Ada hier kwam en Els aantrof, waren officieel al gescheiden, maar dat ver telde Ada natuurlijk niet. Zo staan de zaken, meneer. En omdat ik wist, dat de scheiding in feite elke dag uitgesproken kon worden, heb ik tegen Els gezwe gen. Achteraf bekeken was dat fout. Nu ja, het is gebeurd. Ik kan er ook niets meer aan veranderen." De mannen zitten nog altijd tegen over elkaar. Dirk heeft beide koppen nog eens volgeschonken en opnieuw drinken ze. Als Danny niet antwoordt, vraagt de ander: „Waar is Els nu? Waar woont u?" „In Haarlem. Els' broer drukt de peuk sigaar uit in de asbak, daarna zijn handen wrijvend. En-drinkt de rest van zijn kofie op, waarna hij opstaat. „Ik zal Els uw lezing van de kwestie doorge ven. Ze moet dan zelf beslissen. Maar veel kans geef ik u niet meer. Ze voelt zich beledigd en dit vergeet een vrouw niet gauw, meneer." Terug in de auto probeert Danny van der Veer Balkman de harde weg terug te vinden. En als hij daar eenmaal is aangeland, besluit hij toch maar terug te rijden naar Haarlem. Opeens heeft hij geen zin meer in een hotel. Want hij voorziet, ingeval Els terugkeert naar die man, allerlei moeilijkheden. Vader zal heus wel naar Dirk gaan informeren, hem kennende en als vader het ver leden van Dirk Lefering te weten komt, is de boot stevig aan. Daarom wil hij rustig met Els praten, omdat dit in zijn ogen niet kan. Peter accepteert nooifêên zwager, die gezeten heeft en bovendien een gescheiden man is. Bah, wat ëeh narigheid weer. Eerst dat gedonder met Dien, vaders tweede vrouw; toen kre gen we dat geintje met Els en die kinderarts in de Alexanderpolder, waar mee ze geruime tijd een verhouding had. En nu dit weer. Gedurende de lange rit naar huis piekert hij er over. Het is bij tienen, als hij de wagen in de garage zet en het huis betreedt. Babs en Els zijn beiden nog op. En verrast, als ze Danny zien binnenkomen, want hij had immers gebeld, dat hij in Almelo zou blijven? Het echtpaar omhelst elkaar heftig. Els ziet het en krijgt een steek. Ze gunt haar broer zijn geluk en mag Barbara ook wel. Maar zelf verlangt ze hevig naar de sterke, harde armen van Dirk Lefering om haar heen en zijn dwingen de lippen op de hare. Ze kan hem een voudig niet vergeten. Babs vraagt „Waarom kom je thuis? Zo'n lange reis na een dag werken.... foei toch. Je zou een hotel nemen." Hij knikt „Was ik aanvankelijk van plan, magr ik had verlangen naar jou, zodoende." En daarvoor beloont Babs haar man opnieuw met een omstuimig omhelzing. Els ziet toe: God, wat is dit kindvrouwtje gek op haar broer. Ze staat op en gaat naar de keuken om koffie voor hem te maken, want na zo'n lange autorit zal hij dat best lusten. Als ze een paar minuten later de kamer betreedt zitten Danny en Babs dicht tegen elkaar aan op de bank. Ze zet de koffie bij haar broer neer. Deze zegt tegen Els: /^(wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 6