Schouwen-Duiveland krijgt uitgebreid en gevarieerd theaterprogramma opgediend Grond mag geen „melkkoe" zijn voor gemeenten Zeeuwse kommissie: „Klachten en verzoeken" De projektontwikkelaar, de gemeenten en de huizen Nieuwe spelregels bij abonnementen Historisch boekje JUNIOREN KAMER SCHOUWEN-DUIVELAND (1.0.) PUBLICEERT OVER GRAVENSTEEN ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 7 augustus 1980 Nr. 22754 V 5 Jenny?", een komedie van D.R. Wil de met o.a. Josephine van Gasteren en Enny Meunier. Vrijdag 24 april: Heel gewoon Wim Hogenkamp, Programma van Neder landse chansons door Wim Hogen kamp en trio Rob Roeleveld. Dit seizoen zal worden afgeweken van de traditionele koffie- en sherry- konserten op de zondagmorgen of zondagmiddag. Deze keer is gekozen voor drie avondkonserten op de vrij dag. Deze zullen plaatsvinden in de fraaie trouwzaal van stadhuis te Zie- rikzee. Op vrijdag 5 september treedt Gustav Leonhardt (clavesimbel) op met werken van Couperin en Forque- ray, vrijdag 30 januari: Abbie de Quant (fluit) en Rudolf Jansen (pia no) en vrijdag 20 maart: Jaap van Zweden (viool) en Ronald Brautigam (piano). Het jaarlijkse Kerstkonsert wordt gehouden op maandagavond 29 december, eveneens in de trouw zaal van het Zierikzeese stadhuis. Tijdens dit Kerstkonsert zal optre den: Het Argentum Ensemble, bestaande uit: Machteld Miechels (fluit), Jorge Caryevschi (fluit), René van Ast (cello) en Everdien Daanje (clavecimbel). Het konsert zal, zoals gebruikelijk, worden afgerond met een Kasteelkonsert in Slot Haamste de in de maand juli. Tenslotte dient nog vermeld te worden, dat ook de Filmkring Zie- jook voor het seizoen 180/1981 weer een gevarieerd programma wist sa men te stellen. Op maandag 29 en dinsdag 30 december zal een film festival, rond een nog nader te bepa len thema worden gepresenteerd. Bij voldoende belangstelling orga niseert de Z.V.U. ook het komend seizoen weer bezoeken aan de Konin klijke Vlaamse Opera in Antwerpen. Verder wordt er thans nog druk ge werkt aan het kursusprogramma van de Z.V.U.dat in de loop van deze maand gepresenteerd zal worden. Enkele nieuwe kursussen zijn inmid dels bekend: Alternatieve voeding, Geneeskrachtige kruiden, Ken uw Recht, Moderne Literatuur, Kunstge schiedenis en Elektriciteit, Water efT Autoreparatie. HAARLEM, 6-8. Het feit dat gemeenten soms forse winsten maken bij de verkoop van grond ten behoeve van woningwetbouw, is het PSP-statenlid P. Zwart in het verkeerde keelgat geschoten. Hij heeft hierover schriftelijke vragen gesteld aan het kollege van gedeputeerde staten van de provincie Noord-Holland. dit een winst van bijna 400.000 gul den, die ten goede komt aan het ge meentelijk grondbedrijf. Het staten lid vraagt zich af of het aanvaard baar is dat de toekomstige huurders van de woningbouwvereniging op deze manier indirekt meebetalen aan de financiering van het grondbedrijf. Zwart noemt als voorbeeld een besluit van de gemeenteraad van Bussum, die in maart een braaklig gend terrein aan de Anne Franklaan aan een woningbouwvereniging ver kocht voor een bedrag van ruim 700.000 gulden. Vergeleken bij de in het bestemmingsplan vastgelegde boekwaarde van de grond betekent Klachten en verzoeken is niet zo'n uitnodigende titel om vrolijk verder te lezen, maar het is de naam van een kommissie die sinds 1977 bij de pro vincie bestaat. Onechte agent HENGELO, 4-8. De Hengelose poli tie is op zoek naar een onechte kolle- ga. Het betreft een man die gekleed gaat in een uniform dat nauwelijks van het officiële van de politie valt te onderscheiden. Hij rijdt in een auto met blauw zwaailicht. De nep-agent heeft al een jongeman bekeurd om dat deze zonder handen aan het stuur fietste. Voor deze overtreding bere kende de agent 25 gulden. De jongen die dit bedrag aan de hoge kant vond kreeg te horen dat hij zijn mond moest houden anders zou hij worden meegenomen. DEN HAAG, 6-8. De projektont wikkelaar mag wat de overheid niet mag. En dan te bedenken dat de poli tieke gemeenschappen in dit land tot nu toe niet in staat zijn geweest het gemeentelijke voorkeursrecht bij de aankoop van grond wettelijk vast te stellen. Dat zei de Noordhollandse gedepu teerde W. van der Knoop (ruimtelijke ordening) tijdens de behandeling van het beroep, ingesteld door de ge meente Castricum en de ontwikke laar Atho B.V. tegen een besluit van de provincie Noord-Holland. Bij dit besluit werd gedeeltelijk goedkeuring onthouden aan het Castricums bestemmingsplan Be verwijkerstraat", dat onder meer voorziet in de bouw van 89 „duurde re" woningen (premie-huur-, premie- koop- en vrije sektor woningen). G.s. vinden dat dit bestem mingsplan geen rekening houdt met de werkelijke behoeften van de Castricumse woningzoekenden (on geveer 900) aan „goedkopere" wonin gen (woningwetwoningen). Iedere burger of instantie die grie ven heeft of opheldering dan wel tus senkomst wil vragen kan bij de com missie klachten en verzoeken te recht. De zaak moet wel betrekking hebben op een provinciale aangele genheid en tot de beslissingsbe voegdheid horen van provinciale sta ten, gedeputeerde staten of de com missaris der koningin. Advies Als een klacht of een verzoek bin nen komt moet de kommissie binnen zes weken hierover advies uitbren gen aan de provinciale staten. Dit kollege moet namelijk uiteindelijk een beslissing nemen. Lukt het de kommissie niet binnen die zes weken gereed te zijn dan moet de indiener van de klacht of het ver zoek hiervan op de hoogte gesteld worden met daarbij de aard van het oponthoud. Ook van het gereed zijn van het ad vies krijgt de klagende burger be richt, terwijl hij tussentijds op de hoogte gehouden wordt van kommis sievergaderingen die op zijn zaak be trekking hebben. Deze vergaderin gen worden in het openbaar gehou den, tenzij de klager hiertegen be zwaar heeft. Klachten of verzoeken moeten in gediend worden bij: de kommissie klachten en verzoeken, provincie huis, Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg. Het is het best in een brief zo duide lijk mogelijk aan te geven hoe de zaak in elkaar zit. NEW YORK. Ronald Reagan, de republikeinse kandidaat voor het Amerikaanse presidentschap, heeft dinsdag zijn jonge zwarte landgeno ten opgeroepen, op 4 november op 'hem te stemmen. Scène uit de Operette: ..Das Land des Lachelnsmet Anita Heins en Jacco van Renesse. De Z.V.U.-werkgroep heeft inmid dels gehoor gegeven aan de vele ver zoeken om herinvoering van de plaatsenreservering. Bij wijze van proef zal men dit seizoen bij aan vraag van een toneelabonnement de voorkeur voor een plaats (zaal of bal kon) op het intekenformulier dienen te vermelden. Verder kunnen voor audio-visueel gehandikapten plaat sen vooraan in de zaal gereserveerd worden. Operette In tegenstelling tot voorgaande ja ren zal ook de voorstelling van de Hoofdstad Operette ook weer in het abonnementsprogramma worden op genomen. De limiet om in te schrij ven bedraagt drie voorstellingen. Nieuw is de mogelijkheid de betaling van de toegangsprijzen in twee ter mijnen te doen. Ondanks teleurstel lende ervaringen in het verleden, werd besloten dit seizoen weer eens een poging te doen met één evene ment twee avonden achtereen een volle zaal te krijgen. De keuze viel op de One-man-show „Vandaag of Mor gen" van Paul van Vliet, die op woensdag 10 en donderdag 11 decem ber in de Concertzaal te zien zal zijn. Zoals voorgaande twee seizoenen reeds is gebleken, leent het Tonnen- magazijn in Brouwershaven zich uit stekend voor enkele speciale voor stellingen. Zo zal ook dit seizoen tweemaal koers gezet worden naar de Smalstad. Op vrijdag 28 november treedt de Vlaamse liedjeszanger Zjef Vanuytsel in het Tonnenmagazijn op en op vrijdag 27 maart is het de beurt aan Kabaret „Nar" met het program ma „Zonder Twijfel". Vooruitlopend op het gedetailleer de programma-overzicht, dat op 2 september zal worden gepubliceerd, thans reeds een voorproefje van het geen dit winterseizoen op Schouwen- Duiveland te zien zal zijn: Programma Woensdag 8 oktober: „Er valt een traan op de tompoes", tragi-komedie van Annie M. G. Schmidt. Donderdag 16 oktober: „Uitkomst" van Herman Heijer- mans door het Amsterdams Volksto neel. Woensdag 29 oktober: Het Arkios ensemble met medewerking van Frans Brüggen. Donderdag 6 november: „GAG", een avondvullend slapstick- programma met de Tsjechische clown Boris Hybner en zijn theater groep. Vrijdag 14 november: De Hoofd stad Operette brengt „Das Land des Lachelns" van Franz Lehar Vrijdag 28 november: Zjef Vanuyt sel, Vlaamse liedjeszanger. (Tonnen magazijn Brouwershaven). Woensdag 10 december: Paul van Vliet met zijn One-man-show „Van daag of Morgen". Donderdag 11 december: Paul van Vliet met zijn One-man-show „Van daag of Morgen". Zaterdag 3 januari: „Het Atelier" van Jean Claude Grumberg door zuidelijk Toneel Globe. Vrijdag 16 januari: „Schakels" van Herman Heijermans door Toneel groep Theater met o.a. Bernard Droog en Margreet Blanken. Dinsdag 27 januari: „Volpone" naar Ben Jonson van Stefan Zweig en Jules Romains door het Reizend Volkstheater uit Antwerpen. Vrijdag 20 februari: „Hoofdstuk 2", het nieuwste blijspel van Neil Si mon met Luc Lutz, Simone Roos- kens, Gerard Cox en Ronny Bierman. Zaterdag 28 februari: Het Neder lands Kamerorkest. Woensdag 11 maart: „Au Bouillon Beige", een blijspel van Walter v. d. Broek door de Belgische toneelgroep Bent met o.a. Jo de Meyere. Vrijdag 27 maart: Kabaret Nar met „Zonder Twijfel" (Tonnemagazijn Brouwershaven). Vrijdag 10 april: „Wat doen we met De markante kop van Volpone", vertolkt door uuir/o Horckmans. Zonder twijfel wordt het beeld - in historisch licht gezien - van dit merk waardig en waardevol Zierikzees' monument uitnemend verhelderd en dat is natuurlijk ook de bedoeling van dit boekje in zijn totaliteit. Recht en rechtspleging Prof. mr. J. Th. de Smidt schrijft over het onderwerp: „Varia over recht en rechtspleging in Zierikzee", waarin o.m. - naast vele andere wet telijke zaken - de aandacht wordt ge vestigd op de bestaande „waerheyt- boucken", die de vonnissen in straf zaken bevatten van 1498-1811, een rechtkundig „document humain", dat een beeld geeft van de rechtple- ging te Zierikzee, gedurende een lang tijdperk. Bouwgeschiedenis Fred Jilleba schrijft over: „De bouwkundige geschiedenis" van het Gravensteen, een knap ingewikkeld stuk dat grote kennis van zaken ver raadt en vooral de bouwkundige bij zonderheden dichter brengt bij de „insiders". De heer J. Schot BWzn. te Zierikzee schrijft over de: „Ingekerf- de tekeningen, teksten en namen van gevangenen", een ontdekking, die enkele jaren geleden voor het eerst in de publiciteit kwam en nu nog eens nader wordt gepreciseerd. Het boekje is voorzien van foto's en verklarende tekeningen en de prijs bedraagt 7,50. Leden van de Vereniging „Stad en Lande" krijgen een gulden reduktie op het werkje. Stad en Lande-leden kunnen het boekje ook bekomen, tijdens de hier reeds aangekondigde lezingen voor de Junior Kamer Schouwen-Duive land op respektievelijk 14 en 27 au gustus. Het boekje is ook verkrijg baar op de Gravensteen-tentoonstel ling, die - gelijk gemeld - tot 16 au gustus in het Gravensteen wordt ge houden en uiteraard in de boekhan dels. Intussen wordt er hier en daar - niet overal - weer „gestoeid" met de apostrofe S en dan krijgt men ,,'s Gravensteen", maar het moet zijn: het Gravensteen of „sec": Gra vensteen. DEN HAAG. De 39-jarige P. M. R. uit Den Haag is in een ziekenhuis in zijn woonplaats overleden, nadat hij daar maandagavond was opgenomen wegens verwondingen die hij bij een steekpartij had opgelopen. Vooruitlopend op een uitgebreide aankondiging over deze voorstellin gen op dinsdag 2 september in deze krant, kan nu reeds medegedeeld worden, dat het programma onge twijfeld voor elk wat wils zal bren gen. Intekenformulieren Intekenformulieren voor het tonee labonnement worden afgedrukt in deze krant, eveneens op dinsdag 2 september. Voor de verwerking van de intekenformulieren zullen andere spelregels gelden dan voorheen het geval was. Was het vroeger zo, dat uitgegaan werd van het principe: „Wie het eerst komt, wie het eerst maalt", nu zullen de intekenformu lieren gedurende een week in gestuurd kunnen worden en pas daarna vindt de uitloting per evene ment plaats. Op deze wijze tracht men te voorkomen, dat mensen op het platteland, die de krant soms een Paul van Vliet zal op woensdag 10 en donderdag 11 december met zijn one-man-show Vandaag of Morgen in de Concertzaal te Zierikzee te zien zijn. dag later ontvangen en derhalve ook later de bon insturen, vaak achter het net vissen. Men zal trachten zoveel mogelijk abonnementhouders tevreden te stel len, maar voor elk theaterevenement blijken in elk geval ongeveer vijftig kaarten beschikbaar voor de vrije verkoop. ZIERIKZEE, 6-8. De Junior Kamer Schouwen-Duive land heeft een boekje uitgegeven over de geschiedenis van het Gravensteen, de „oude gevangenis", die - als sierlijke bouwherinnering aan vroeger eeuwen - de Mol domineert. Het Gravensteen als gebouw, met saillante data en fragmenten uit de ge schiedenis, wordt indringend beschreven door de heer H. Uil. Vooral de maca bere elementen uit die geschiedenis, de funkties van de diverse ruimten en de restauraties komen aan de orde. Het Giavensteen (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) ZIERIKZEE, 6-8. „Schouwen-Duiveland loopt, gezien het omvangrijke en gevarieerde programma, zeker niet achter ten opzichte van andere regio's in Zeeland", is de mening van direkteur Jan de la Mar van de Stichting Uit in Zeeland. Het theaterprogramma, dat het komende sei zoen in de Concertzaal te Zierikzee en in het Tonnenma gazijn te Brouwershaven zal worden afgewerkt, bestaat uit zestien evenementen en kan inderdaad zeer geva rieerd genoemd worden. De samenstelling is voornamelijk toe te schrijven aan de regionale Z.V.U.-werkgroep, die zich elk jaar weer inspant zo veel mogelijk reke ning te houden met de wensen van het publiek. Het zal echter duidelijk zijn dat er ook binnen een bepaald budget gedacht en gewerkt moet worden. Waren de verwachtingen en kele jaren geleden in dezen wat som ber in verband met de aangekondig de „afbouw" van de subsidies van provinciewege, thans blijkt het nog steeds mogelijk - mede door verho ging van de gemeentelijke subsidies - Schouwen-Duiveland een puntgaaf theaterprogramma voor te schotelen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 5