Smederij v. d. Kassteele werd een moderne rijwielhandel Cycloon „Allen" raast over West-Indië In Noordgouwe Tweede spelmorgen voor Kerkwerfse jeugd groot sukses Parijse bezienswaardigheid De Amerigo Vespucci" opent „Sail Amsterdam Twee Zeeuwse bedrijven failliet Vrouw drie weken dood in huis Diefstal van bacillen Orkaan „Allen" gaat te keer Arrestatie in moordzaak Molotov-cocktail in Kamergebouw Het ziekte verzuim 4 V NOORDGOUWE, 6-8. Sinds een tijdje doet de ver koopruimte van de bromfiets- en rijwielhandel Piet v. d. Kassteele te Noordgouwe op geen enkele manier meer denken aan de oude smidse, die daar voorheen was ge vestigd. Het is een doordacht uitgekiende zaak gewor den, die - hoewel modern van opzet - geen dissonant vormt met het oude pand aan de Heereweg, omdat de buitenkant - behoudens nieuwe kozijnen - oorspronke lijk bleef en de vloer is betegeld met ongeglazuurde pla vuizen. Die modernisering, belangrijk voor een efficiënte werkwijze, bete kent niet dat het jonge en energieke echtpaar geen oog heeft voor behoud van het oude. Zo moet er b.v. nog iets gebeuren met de buitenmuren op zich. Ze zouden opnieuw geschilderd kunnen worden, maar achter die laag bleken oude ijsselsteentjes te zitten, dus zandstralen zou ook een moge lijkheid zijn. Zo'n behandeling kost eélitér hog al wat, vandaar dat er nog steeds wordt geaarzeld. Smidsvuur Een ander plan was het oude smidsvuur en de waterbak in de oor spronkelijke smederij te handhaven, als curiositeit, al nam die een helë muur in beslag. Van bevoegde zijde werd echter verzekerd dat er grote kans bestond dat die binnen niet al te lange tijd volledig zou instorten, een gevaarlijke toestand, vandaar dat ook dit laatste stukje smidse ge doemd was te verdwijnen. De smederij was eigendom van va der Jan v. d. Kassteele, die ongeveer vijf jaar geleden overleed. Hij was bijna veertig jaar de smid van Noord- gouwe, een échte smid, met binnen de travaille voor het beslaan van de paarden. (Die aan de Ring is eigen dom van de gemeente.) Zoon Piet was destijds en is uiter aard nog automonteur, maar dat be roep oefent hij, sinds hij de zaak overnam, nog maar incidenteel uit. Hoofdzaak voor hem is de service aan de verkochte brommers en fiet sen, een belangrijk facet van zijn zaak, vindt hij. Door een bepaald merk te voeren trekt hij tevens veel klanten van buiten het dorp en ook veel caravanbezitters van de Noord - gouwse camping ,,De Stern" zijn vaste klanten. ,,Met de brommers ging het dit jaar niet wild", vertelt Willy,maar voor de verkoop van fietsen was het een goed jaar". Speelgoed Zij houdt zich bezig met de winkel verkoop, die niet alleen is gebaseerd op een komplete verzameling van al le mogelijke rijwiel- en bromfietson derdelen, maar tevens op speelgoed, kado-artikelen, sier-bloempottèn enz., waarvan de dorpsbewoners graag gebruik maken. Voor die zaken is een aparte ver koopruimte gehandhaafd (ook verbe terd), die na de verbouwing door het Een gedeelte van het interieur van rijwiel- en bromfietshandel v. d. Kassteele te Noordgouwe. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) wegbreken van een muur overloopt in de oude smederij. Die smidse was voor de verbouwing ook werkplaats, maar nu staan daar een groot aantal fietsen, soms hoog op rekken, veel schappen met onderdelen en een aan tal broodnodige magazijnkasten. Het onderhoud en de reparaties aan fiet sen en brommers geschiedt in een apart gelegen werkplaats. De verbouwing werd verricht dooi; timmerman J. v. d. Velde, metselaar J. Slager en elektricien C. Quartel. Pret op een zomerdag KERKWERVE, 5-8. Meer belangstelling dan vrijdag was er op de tweede spelmorgen te bespeuren. Maandag werd een suksesvol gebeuren iri de vakan- tiespeelweek voor de jeugd, georganiseerd door de werkgroep jeugdaktivitei- ten. De kinderen van de hoogste klas sen gingen op pad voor een speur tocht door Kerkwerve. De rest van de jeugd bleef in de buurt van het Verenigingsgebouw waar allerlei aardige spelletjes werden gespeeld. Zo was er een verkleedpartijwaarna de kinderen een beschuit moesten verorberen en zich verder per skip- piebal voort moesten bewegen naar de waslijn waaraan de kleren moesten worden opgehangen. Verder beoefende men ringsteken op de step, stoelendans, zaklopen, puzzel-leggen en een estafette waarbij de kinderen een ping-pong bal op een lepeltje moesten overgeven. Mooi weer tijdens beide aktivitei- ten. Een aktieve moeder was bereid om de hele maandagmorgen oliebol len voor de jeugd te bakken zodat ie der van deze lekkernij kon snoepen. V uilnisbakkenr ace De oudste kinderen dachten klaar te zijn met het inleveren van een vel papier met uitgewerkte vragen. Toen kwam echter het mooiste voor hen, namelijk een vuilnisbakkenrace. Allerlei voorwerpen moesten in de korst mogelijke tijd naar het Vereni gingsgebouw worden gesleept waaronder een kerstbal, een nachtspiegel (één van de kinderen zei dat haar vader wel zo'n scheerspiegel zou hebben) en een zwarte paraplue. Na genoten te hebben mocht ieder kind een kadootje uitzoeken. De jeugdigen die de beste resultaten boekten mochten eerst kiezen. Jan Klaassen 's Middags was het weer wat som berder, maar toen bood het vereni gingsgebouw onderdak aan vijfen veertig peuters en kleuters. Jan Klaassen beleefde weer een van zijn avonturen in de poppenkast. Ook werden wat spelletjes gedaan. Tus sendoor was er gelegenheid de „hon gerige" magen te vullen met ijs, li monade en een oliebol, ook mochten ze allemaal nog grabbelen zodat het ook voor Kerkwerves jongsten een. fijne middag werd. Nu staat nog op het programma de muziekmorgen, aanstaande vrijdag, 8 augustus. BONN LONDEN KOPENHAGEN. De werkloosheid in West-Duitsland, Denemarken en Ierland is de laatste tijd fors toegenomen. sDit blijkt uit officiële cijfers die dinsdag in deze landen zijn gepubliceerd. PARIJS, 6-8. Bezoekers van de Franse hoofdstad hebben er een nieu we bezienswaardigheid bij gekregen: een 15 jaar geleden ontdekte crypt onder het voorplein van de Notre Da me die als nieuw oudheidkundig mu seum is ingericht. De crypt werd in 1965 gevonden bij de aanleg van een parkeerplaats. De onderaardse ruimte is met haar 118 meter lengte degrootste^crypt ter we reld. In het nieuwe museum zijn overblijfselen te zien van het verle den van Parijs, teruggaand tot de Ro meinen en de eerste nederzettingen van de Kelten. Miljoenen voor fietsers DEN HAAG. 6-8. Minister Tuijnman (verkeer en wa terstaat) heeft ruim drie mil joen gulden beschikbaar gesteld voor voorzieningen voor fietsers in Leiden en Den Bosch. Leiden krijgt van het rijk twee miljoen voor de bouw van een fiets- en voet gangerstunnel onder de Wil lem de Zwijgerlaan. Die tunnel gaat deel uitma ken van de route Merenwijk naar het centrum. Den Bosch krijgt 1,1 miljoen voor de aan leg van fietspaden langs de Kooikersweg en de Klokken- laan Rompertsebaan. Die fietspaden gaan deel uitmaken vdn. een net van fietsroutes door de stad en zullen naar ver wachting vooral worden ge bruikt door scholieren. 59 AMSTERDAM, 6-8. Met de aan komst van de Italiaanse windjam mer „Amerigo Vespucci", is woens dagmiddag de manifestatie Sail Amsterdam 1980 definitief van start gegaan. Het zeilschip bereikte rond een uur 's middags het oostelijk hayenge- bied, waar zich al vele duizenden be langstellenden hadden verzameld om de intocht gade te slaan aan boord van het schip bevond zich burge meester Polak die de tocht vanaf IJ- muiden had meegemaakt. De Amerigo Vespucci" werd bij de intocht geflankeerd door honder den kleine vaartuigen, van platbo dems tot plezierjachten, roeibootjes en rondvaartboten, waarvan er vele het schip tot de Hembrug tegemoet waren gevaren. „Seacloud" Op korte afstand werd Amerigo" gevolgd door de viermastbark „Sea cloud", uit Bermuda die eveneens aan de oostelijke Handelskade af meerde. De overige tall-ships die de grote blikvanger van deze manifestatie vormen, werden in de loop van de middag druppelsgewijs in de haven verwacht. Voor de bemanningsleden van de deelnemende schepen werd woensdagavond in de Oostloods aan het IJ een grootscheeps welkomst feest gevierd. De genodigden werden daar ontvangen door de voorzitter van Sail Amsterdam, mr. Goekoop. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND BREDA. De hagel die zondag in sommige delen van Nederland is ge vallen, heeft hier en daar veel schade veroorzaakt in de fruitteelt en de glastuinbouw. Volgens de Hagelunie zijn de meest schademeldingen af komstig uit Noord-Holland, Zuid- Limburg en Brabant. EDE. De Dienst Gemeentewerken in Ede heeft dinsdagavond vroeg in opdracht van het gemeentebestuur een deel van het bedrijfskomplex van bouwonderneming Bruil Apel doorn BV met kettingen afgesloten en verzegeld. Deze maatregel is geno men, omdat het bedrijf ondanks waarschuwingen weigert een geluid- werend scherm te plaatsen rond dat deel van haar terrein, waar in de och tenduren vrachtauto's warm draaien voor vertrek. HILVERSUM. De Zweedse rijksluchtvaartdienst heeft bij Phi lips Telekommunikatie Industrie een data kommunikatiesysteem besteld, dat bestemd is voor het AFTN- centrum (Aeronautical Fixed Tele communications Network) op de luchthaven van Stockholm. TILBURG. Eén van de twee hon den die de afgelopen vier maanden in de omgeving van Tilburg ruim 90 schapen hebben doodgebeten, heeft de Tilburgse politie woensdag kun- t nen afschieten. De andere hond is wel door een kogel getroffen, maar wist te ontsnappen. ENSCHEDE. De Enschedese tex tielbedrijven Schuttersveld (Gebr. van Heek) en Nino Nederland kam- pem met zulke grote afzetproblemen dat ze overgaan tot aanzienlijke werktijdverkorting. EINDHOVEN. De wegens oor logsmisdaden tot levenslange gevan genisstraf veroordeelde L. J. L. heeft woensdagmorgen zelfmoord ge pleegd. Dat heeft de Eindhovense po litie bevestigd. L. werd 62 jaar. DEN HAAG. Een groep advokaten in Nederland, die het zogenaamde AIA-komité hebben gevormd, heeft een brief gezonden aan president Vi- dela van Argentinië, waarin wordt aangedrongen op vrijlating van in Argentinië gevangengenomen kolle ga's en om inlichtingen wordt ge vraagd over advokaten die „vermist" worden in het land. VENLO. Zonder verzet van de kra kers heeft de mobiele eenheid woens dagochtend vroeg de 24 gekraakte luxe appartementen aan de Kalden- kerkerweg in Venlo ontruimd. Dat gebeurde op grond van een gerechte lijk bevel tot ontruiming van de wo ningen, waaraan de krakers geen ge volg wilden geven. AMSTERDAM. De advokaten van de krakers van de appartementen aan de Prins Hendrikkade in Amsterdam gaan in hoger beroep .tegen het von nis van rechtbankpresident Borger- hoff iyiuldern w.aarip werd bepaald dat de .kra^^rg uiterlijk; ,éind ,v.olgep-. de week hét pand ontruimd moeten hébben. DEN HAAG. De dood van een Ma rokkaan als gevolg van een incident op 1 augustus in Rhoon heeft bij mi nister De Ruiter (justitie) grote ont steltenis teweeg gebracht. Het spreekt vanzelf dat naar het gebeur de een gedegen onderzoek wordt in gesteld. De minister schrijft dit via een brief aan een aantal hulpverle ningsinstanties. ROTTERDAM. De rechtbank in Rotterdam heeft donderdag de kapi tein en de eerster stuurman van de „kniktanker" Energy Concentration vier maanden gevangenisstraf opge legd. Het vonnis is zwaarder van de eis. Amsterdam. De stichting stiba, in Amsterdam, gaat zich bezig hou den met de bestrijding van het anti semitisme. de stichting is een voor tzetting van het anti-boycotkomité, dat streefde naar een wettelijke rege ling ten aanzien van de arabische boycot van Israël. Aldus heeft woordvoerder Naftaniel van stiba woensdag meegedeeld. ROTTERDAM. De Rotterdamse politie heeft de moord op de 81-jarige weduwe Margaretha van der Bend opgelost. De 24-jarige Marokkaan Abdellah M. heeft woensdag bekend, dat hij de vrouw, die als „omaatje" bekend stond, in de nacht van 25 op 26 juli in haar woning in de Belle- voystraat heeft gewurgd. CUYK. In Cuyk is woensdag één van de twee poedertorens van de Nutricia-fabriek uitgebrand. In de toren werden melkprodukten in poe- dervorm gefabriceerd. Aldus heeft de politie van Cuyk meegedeeld. De schade loopt in de miljoenen guldens. De oorzaak is nog niet bekend. DEN HAAG. De totale detailhan delsomzet is in mei ten opzichte van dezelfde maand een jaar geleden, met zeven procent toegenomen. In mei 1979 was die stijging vijf procent. VEENDAM; De Groningse recht bank heeft het faillissement uit gesproken van de Handelsonderne ming JH. van Driesten B.Vin Veen- dam. Als gevolg hiervan zijn de 22 medewerkers van het bedrijf ontsla gen. VELDHOVEN. De Verenigde kam- garenweverij in Veldhoven gaat dicht. Het bedrijf wordt nog deze week failliet verklaard. Dat bete kent dat de 110 personeelsleden ont slagen zullen worden. Een en ander is dinsdag meegedeeld aan de bonden, de ondernemingsraad en het perso neel, aldus Hub Frissen van de In dustriebond FNV. DEN HAAG. PvdA-kamerlid De Vries heeft er bezwaar tegen dat het Chileense marinevaartuig „Blanca Estela" komend weekeinde deel neemt aan de manifestatie van oude zeilschepen „Sail Amsterdam". ALMERE. De politie van Almere heeft de 34-jarigè A. N. de G. uit Er- melo aangehouden op verdenking van verkrachting van twee zusjes van 10 en 12 jaar. MIAMI, 6-8. De momenteel in het Caribische gebied voortjaagende cycloon „Allen" zette dinsdag zijn drie dagen geleden bij de Kleine Antillen begonnen verwoestende spoor voort in de richting van Porto Rico of Jamaica. Hij verplaatst zich snel met een snelheid van dertig tot 35 kilometer per uur en veroorzaakt stormen die over een breedte van 600 km snelhe den van meer dan 200 km per uur be reiken. AMSTERDAM. De Stichting Ko ningin Wilhelminafonds (KWF) heeft vorig jaar ongeveer 20 miljoen gul den uitgegeven voor wetenschappe lijk onderzoek inzake kanker. Dat is een-derde van het totale bedrag dat in Nederland aan kankeronderzoek wordt besteed. DEN HAAG. Billiton Delfstoffen B.V. in Den Haag mag van minister Van Aardenne kalium- en magnesi- umzouten gaan winnen in de zoge noemde konsessie „Veendam".. DEN HAAG. WD-kamerlid Ploeg heeft de regering gevraagd welke konsekwenties zij verbindt aan de versterking van veertien Sow jet-di visies in Oost-Duitsland en de drasti sche modernisering en versterking van Sow jet-eenheden in Polen en Tsjechoslowakije. LANGEDIJK. Onder het motto „negen eeuwen ontwikkeling Lange- dijk" gaat op 16 augustus in de West- friese gemeente Langedijk een her denkingsfeest van start dat zes we ken zal duren. BRESKENS/AARDENBURG, 6-8. Twee bedrijven in het westen van Zeeuws-Vlaanderen, Frans Maas B.V. in Breskens en Trico-Nobel in Aardenburg, zijn woensdag failliet gegaan. In totaal komen hierdoor 82 men sen zonder werk. De 47 werknemers van Frans Maas zijn op het moment allen met vakantie. Donderdag wordt hen verteld dat zij niet meer op het werk hoeven te verschijnen. Bij de breigoederenfabriek Trico- Nobel zal nog tot 1 oktober worden doorgewerkt. Dan wordt ook dit be drijfje, waar 35 mensen werken, gesloten. De vakbonden zijn over deze zaken ingelicht. Flitsen uit het buitenland HIROSJIMA. Dertigduizen men sen hebben woensdagochtend in Hi roshima de circa 140.000 slachtoffers herdacht van de atoombom die in 1945 deze havenstad in een klap ver woestte. De bom op Hirosjima was de eerste atoombom voor oorlogsdoeleinden. De. aanval door de Verenigde Staten met het atoom wapen op Hirosjima en Nagasaki versnelde de Japanse dvergave na de Tweede Wereldoorlog. JAKARTA. Bij een scheepsonge- luk bij de Indonesische Talaud eilan den zijn vorige week 32 schoolkinde ren verdronken, zo meldde het Indo nesische persbureau Antara dinsdag. HANNOVER. De Verenigde Staten en de Sowjet-Unioe bewegen zich steeds meer van de theorie van af schrikking in de richting van een strategie van de nucleaire oorlogvoe ring, zo waarschuwt het Zweedse in stituut voor vredesonderzoek Sipri. LONDEN. Ongeveer zeventig Ira- niërs, die tijdens en betoging bij de Amerikaanse ambassade in Londen slaags waren geraakt met de politie, zijn dinsdag door twee rechtbanken in voorlopige hechtenis gesteld. SAN SALVADOR. Het afgelopen etmaal zijn in de Middenamerikaan- se staat El Salvador de lijken van 31 slachtoffers van politiek geweld aan getroffen. TOKIO. De Japanse regering heeft een witboek gepubliceerd dat de Ja panse bevolking moet overtuigen van de noodzaak van versterking van het leger. ARNHEM, 6-8. De Arnhemse poli tie heeft in haar woning aan de Noord-Zuidstraat in het centrum van de stad het stoffelijk overschot ge vonden van de 73-jarige bewoonster. De vrouw moet volgens de politie- arts drie weken dood in haar huis hebben gelegen. De buren dachten, dat zij met vakantie was. De politie werd gewaarschuwd door een opzichter van de wo ningstichting, die eigenaar is van het huis. De opzichter had enkele malen vergeefs aangebeld. De vrouw is vol gens de politie een natuurlijke dood gestorven. VICHY, 6-8. Een inbreker die in de nacht van zondag op maandag in het Franse Vichy een laboratorium bin nendrong loopt ernstig gevaar en is hoogstwaarschijnlijkj zeer gevaar lijk omdat hij besmettelijke bacillen bij zich draagt. Bij zijn inbraak heeft de man een kweekbuis met typhusbacillen ge broken. Het laboratorium heeft de inbreker in diens eigen belang opge roepen te melden en gewezen op het gevaar dat hijzelf en de gemeenschap loopt. Sint Vincent en de Grenadines, Do minica en vooral Sint Lucia zijn praktisch van de buitenwereld afge sneden. Radioamateurs meldden uit Castries, hoofdstad van Sint Lucia, dat daar zeker tien doden waren ge vallen toen maandag de orkaan over dit gebied trok. De verwoestingen op het eiland zouden enorm zijn. Een van de zwaarste Deskundigen van het orkaancen trum in Miami noemen „Allen" een van de zwaarste cyclonen van deze eeuw. „Hij is enorm, hij heeft een on gelofelijk verwoestende kracht", al dus een van de meteorologen. Hij vergeleek „Allen" met de cyclonen die in 1932 op Cuba 2.400 doden in zijn spoor achter liet en die van 1899 met 2.000 doden op Porto Rico. Met winden van 270 km per uur en een kerndepressie van 912 milibar hoort hij thuis in de kategorie 5, de zwaarste klasse. De orkaan „David" die vorig jaar de Antillen trof hoorde in de kategorie 4 thuis. Hij maakte 650 slachtoffers. KINGSTON, 6-8. De zware orkaan „Allen" heeft woensdag Haziti en de noordoostkust van Jamaica bereikt. De storm, die de afgelopen dagen in het Caribisch gebied enorme schade heeft veroorzaakt en waarbij minstens 25 mensen het leven hebben verloren, is nu op weg naar de Kaai maneilanden en het westen van Cu ba. Zijn kracht is iets afgenomen, maar volgens meteorologen kan dit tijdelijk zijn. ROTTERDAM, 6-8. De Rotterdam se. recherche heeft de 24-jarige Ma rokkaan A. M. uit Rotterdam gear resteerd, omdat hij ervan wordt ver dacht eind vorige maand de 81-jarige weduwe M. van der Bend-Reitz in haar huis aan de Bellevoystraat te hebben gewurgd. De man ontkent de vrouw om het leven te hebben ge bracht, maar volgens de politie zijn er zoveel aanwijzingen dat het ge rechtvaardigd is om de Marokkaan onder verdenking van moord/dood.- slag vast te houden. Hoe sterk dié aanwijzigingen zijn wil de politiè niet zeggen. DEN HAAG, 6-8. Een naar binnen gegooide molotov-cocktail heeft don derdagmorgen vroeg brand veroor zaakt op de beneden-etage van hét Tweede Kamergebouw in Den Haag. Volgens een politiewoordvoerder heeft de brand, die door de brand bom ontstond, alleen schade aangë- richt in één van de kamers van hét gebouw. Door wie deze werkkamèr wordt gebruikt kon de politie nog niet meedelen. Bij nader onderzoek door de politie en brandweer werd nog een tweede molotov-cocktail ontdekt, die echter niet tot ontbranding was gekomen. Volgens de politie werd de brand ont dekt door enkele voorbijgangers. Van de daders ontbreekt elk spoor. DEN HAAG, 6-8. Het verzuimper centage wegens ziekte is in het eerste halfjaar van 1980 iets gedaald in ver gelijking tot het percentage in het eerste halfjaar van 1979. Zowel bij mannen als bij vrouwen was er dit jaar een iets lagere verzuimfrequen- tie en een wat kortere verzuimduur. Dat resulteert in een daling van het verzuimpercentage met 0,6 procent. Niet samen naar bed PIETERSBURG, 6-8. Een In dische zakenman en een blan ke vrouw zijn in Zuid-Afrika tot negen maanden voorwaar delijke gevangenisstraf ver oordeeld omdat ze de „immo raliteitstoet" hadden overtre den, die geslachtelijk verkeer tussen personen van verschil lend ras verbiedt. Een inpekteur van politie verklaarde voor de rechtbank van Pietersburg, ten noorden van Pretoria, dat de 38-jarige Indiër en de 26-jarige blanke vrouw „op 27 juni verrast wa ren toen zij van plan waren met elkaar naar bed te gaan". Het stel ontkende hun voorne men niet. GRONINGEN. Het zaterdag in de Noordzee boven Schiermonnikoog aangetroffen lijk is in Groningen geï dentificeerd aan de hand van kleding en gebit. Het slachtoffer is de 22- jarige J. C. Nuchteren uit Utrecht. De jongen sloeg op 16 juli overboord van het zeiljacht Fortunella en werd sindsdien vermist. I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 4