„Botenbaas" biedt hulp bij brand en andere kalamiteiten Onder auspiciën van DFS Groot aantal deelnemers bij de Avond-Fiets-Driedaagse Russische diplomaat gevlucht De „vuile grond verwerking Lekkerkerk Nieuw soort hartcatheter Juwelenkraak Diefstal girokaarten Staatssekretaris Veder-Smit treedt terug In de haven van Flaauwers: STREEKNIEUWS ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 7 augustus 1980 Nr. 22754 „Het is beter de ontwikkeling over te laten aan het vrije ondernemers schap in de land- en tuinbouw, waarin ik het volste vertrouwen heb, ook in een tijd waarin het pessi misme dreigt te overheersen. „Binnen land- en tuinbouw dienen wij ons te wapenen tegen pessi misme. Gezamenlijk zullen wij naar nieuwe wegen dienen te zoeken, die de jonge boer voor de toekomst vol doende perspektief biedt, m.a.w. het beleid in belangrijke mate te richten op het individueel bedrijf." Advertentie MAGAZIJNVERKOOP COUPONNEN en KAMERBREED TAPIJT elke zaterdag van 9.30-16.00 uur in ons magazijn achter „Huis van Nassau" De zaterdagen 9 en 16 augustus gesloten DEURLOO ZIERIKZEE 01110-5951 LONDEN, 6-8. Het Britse blad „The Guardian" meldt dat Lexi Lesjtsjoek, tweede sekretaris van de Russische ambassade op Jamaica, sa men met zijn gezin naar de V.S. is ge vlucht. Het blad zegt dat Lesjtsjoek en de zijnen in het weekeinde van 5 tot 7 ju li uit Jamaica zijn vertrokken en dat ze nu in Washington wonen. ROTTERDAM, 6-8. 75 miljoen kilo grond die vrij komt bij de ontgraving in Lekkerkerk gaat de gewone huis- vuiloven in van de Afvalverwerking Rijnmond (AVR) in Rotterdam. Eerst wordt het opgeslagen op een drie hectare groot geprepareerd ter rein waarna het met het huisvuil ge mengd wordt. Komt er grond vrij met de hoge concentratie giftige stof fen, dan heeft de AVR nog een chemi sche verbrandingsoven achter de hand. Daarin kan de temperatuur oplopen tot ongeveer 1400 graden. Deze temperatuur is voldoende voor bijvoorbeeld de verbranding van PCB's. De afvalgrond komt de komende twintig weken naar de AVR, wordt daar opgeslagen en in een jaar tijd „voorzichtig, met kleine hoeveelhe den", verwerkt. EINDHOVEN, 6-8. Philips heeft ten behoeve van het hartonderzoek een nieuw soort catheter ontwik keld, waarmee het mogelijk is bloed- drukverschillen in hart- of longslaga der direkt ter plaatse te meten. Daar toe is in het uiteinde van de catheter een speciaal daarvoor ontworpen chip gemonteerd, die met behulp van een zogenaamde „brug van wheatsto- ne", een kring van vier weerstanden, drukverschillen omzet in elektrische signalen. Dinsdagavond ging op het sport park Van Zuijen de door de sportve reniging DFS georganiseerde avond- fiets-driedaagse van start. Ondanks het dreigend wolkendek en de zeer harde wind waren er nog 241 liefheb bers die zich voor dit fietsgebeuren hadden aangemeld. Velen, die eerst het weer eens had den aangezien, deden dit op het aller laatste moment waardoor de organi satoren de handen vol hadden met het inschrijven en waardoor de start zelfs iets moest worden verlaat. On der de deelnemers bevond zich een groot aantal gasten. De leeftijd van de deelnemers varieerde van net on der de tien jaar tot tegen de zeventig. Ongelukkig begin Voor twee deelnemertjes begon de ze avonddriedaagse wel erg ongeluk kig. Door het gedrang bij de ingang van het sportpark verloor één van hen staande aan de rand van de sloot zijn evenwicht. Het gevolg was, dat hij kopje onder ging in de naast de Le- liëndaleweg gelegen sloot. Met ver eende krachten werd de jongen weer uit het water gehaald. Toen de jonge deelnemer weer op het droge aange land was, bleek duidelijk te konsta teren dat de sloot nu niet bepaald was voorzien van schoon helder stro mend water. De enige oplossing was dan ook om de jonge knaap onder de douche in de kleedkamers op het sportpark te zet ten, terwijl intussen één van de orga nisatoren schone kleren voor hem was gaan ophalen. De tweede pedaleur had, na nog geen 10 meter te hebben afgelegd een lekke band, waarna hij maar bij een vriendje achter op de bagagedrager sprong om zo het parcours van ruim 17 km af te leggen. Harde wind en klimwerk Deze eerste avond was zeker niet de gemakkelijkste door de harde wind en het klimwerk dat op de fiets route door de Boswachterij moest worden verricht. Toch bleek dit voor geen van de deelnemers zulke problemen op te le veren, dat de uitgestippelde route niet tot een goed einde kon worden gebracht. Op de tweede avond was de route uitgezet over de Kraaijensteinweg, Armhoekseweg, Hogezoom, J. J. Boeijesweg, Badweg, Strandweg, To- renweg, Kloosterweg, Vertonsweg en zo weer terug naar de Leliëndale- weg. Ook op deze avond hadden de enthousiaste fietsliefhebbers(sters) weer met een harde wind af te reke nen, die zich vooral op de Strandweg 'liet géiden. Heden (donderdag)a vond. wordt de driedaagse afgesloten met een rit over de Meeldijk, Plompetorenweg, Karremansweg, Koetenisseweg, Loc kershofweg, Zuidwelleweg, Wel- landsweg, Lagezoom, Oostweg, Bou- mansweg en zo over Haamstede naar het sportpark van Zuijen. ALMELO, 6-8. Bij een inbraak in een Almelose juwelierswinkel is in de nacht van dinsdag op woensdag een partij sieraden gestolen. Het kan volgens de politie nog wel twee da gen duren alvorens vast staat hoe groot de buit is. Om de sieraden te kunnen weghalen sloegen de inbre kers de etalageruit in. Het alarm ging over, maar voordat de politie ter plaatse was waren de dieven al verdwenen. ZWOLLE, 6-8. De Zwolse politie heeft een 18-jarige Zwollenaar aange houden, die girobetaalkaarten uit brievenbussen wegnam en liet verzil veren. Op die manier kreeg de jonge man 17.000 gulden bij elkaar, waar voor hij diverse goederen kocht. Hij kreeg de artikelen zonder dat hij een betaalpasje hoefde te laten zien. Een gedeelte van de gestolen waar is bij hem thuis teruggevonden. de vakantie-periode nog kunnen ge nieten van een heerlijke dag. Bouw-aktiviteit Na de bouwvakvakantie is ook te Nieuwerkerk de bedrijvigheid in de bouw weer in vollen gang. Gewerkt wordt aan de loods-werkplaats van de gemeente aan de Burgemeester Boumanstraat. Voorts aan de parti- kuliere woning aan de Loensweg en aan de sociale woningbouw achter de Erling Steenstraat. DUIVELAND Loop der bevolking over de maand juli Geboren 1. Janna Suzanna, d.v. C. Steen- poorte, en van H. J. de Bruine (Oosterland); 6. Maarten, z.v. L. P. Stouten, en van A. L. de Bonte (Oosterland); 9. Marco-Jan, z.v. J. J. van Laere, en van J. M. C. Jonckman (Oosterland); 11. Elizabeth Laurina, d.v. H. M. Krabbe, en van E. L. van den Houten (Nieuwerkerk); 10. Jan Hendrik Leendert, z.v. L. Kooijman, en van J. M. Flikweert (Nieuwer kerk); 12. Erik Arthur, z.v. M. M. van den Berg, en van J. E. W. M. Engels (Nieuwerkerk). Gehuwd 25. Dingeman Voorbeijtel, 21 jr. (Oosterland) en Cornelia Neeltje, 20 jr. (Nieuwerkerk). Overleden 19. Willem Stoutjesdijk, 72 jr., e.v. Adriana van Dijke (Nieuwerkerk); 28. Adriaan Laurens van Westen, 33 jr., e.v. Lijntje Hendrika Goemans (Nieuwerkerk); 31. Adriaan Klink, oud 49 jr., e.v. Maatje Wilhelmina Viergever (Sirjansland) overleden te Bruinisse. OOSTERLAND Eerste gerst Maandag 4 augustus werd door het agrarisch bedrijf W. P. bij de Vaate de eerste gerst gemaaid op een per ceel aan de Maatje Harings Jobsweg. Vorig jaar gebeurde dit twee weken later, n.l. op 14 augustus. Tevens heeft dit bedrijf vorige week aardap pels gerooid van het soort Bintje. On danks de slechte weersgesteldheid van een paar weken geleden, viel de opbrengst en kwaliteit mee. Wel ziet het er naar uit dat er nog wat nagroei zal komen en, misschien op plaatsen waar water is blijven staan, wat rot te knollen. Végé-zaak ondergaat metamorfose De voormalige Végé-zaak van M. J. Stouten Cz. aan het Groenendaal 21 in Oosterland heeft een metamorfose ondergaan. De levensmiddelen heb ben plaats moeten maken voor het textiel, zodat de winkel veranderd en aangepast moest worden. De firma Stouten Zal zich voorna melijk gaan toeleggen op dé vérkoop van garens, wol, knopen, e.d. Ook zullen er schoenen en laarzen te koop zijn en zelfs klompen. Sinds mensenheugenis is in dit pand aan de Groenendaal handel ge dreven. In het begin van deze eeuw had C. van der Maas Wz. er een le vensmiddelenzaak en ook een horlo gerie, zilver- en goudhandel in onder gebracht. Hij werd opgevolgd door zijn zoon J. v. d. Maas, die eveneens horloger en kruidenier was. De vader van de huidige eigenaar nam het be drijf - behalve de goud- en zilver branche over van de heer J. van der Maas. Donderdag 14 augustus zal de ge heel veranderde zaak officieel geo pend worden. Woensdagavond 13 au gustus houdt de firma Stouten „open huis". Verbouwing Het autobedrijf C. van der Have aan de Sint Joostdijk 45 ondergaat momenteel een verbouwing. Door het Bouwbedrijf Boogert wordt aan de voorzijde van het bedrijfspand, nadat het daar staand schuurtje is gesloopt, een showruimte gekreëerd, groot ongeveer 75 ma, geheel voorzien van glazen wanden en een toegangs deur. Hierin kunnen 5 6 wagens ge bouwd worden. De ingang van de werkplaats is thans aan de achter kant van het perceel gemaakt. Ver der beschikt het groeiende bedrijf nog over een ongeveer 400 m3 groot parkeerterrein waar tal van wagens een plaats kunnen vinden. De toegang hierheen loopt keurig langs de zijkant van garage en show room en is evenals het grote parkeer terrein, keurig geasfalteerd. Verder is er ook nog een toegangsdeur aan de zijkant gemaakt om de garage bin nen te komen. Oorspronkelijk was dit pand een woonhuis met land- bouwschuurtje, omstreeks begin van deze eeuw gebouwd voor de grootva der van de huidige eigenaar, de heer L. van der Have, Teunz. Nu ook het schuurtje met. de grond is gelijk ge maakt is er van de oorspronkelijke agrarische bestemming van het „spulletje" niet veel meer te zien en is geheel aangepast aan zijn huidige bestemming. De Watersnep" in aktie tijdens de maandagavond gehouden oefening van de brandweer te Kerkwerve. Met een snelheid van 80 km/uur werden vier brandweerlieden naar de Roggenplaat gebracht. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) NIEUWERKERK Spelmiddag voor de jeugd Begunstigd door fraai zomer weer werd woensdag de jaarlijkse speldag voor de jeugd gehouden. Als vanouds was de organisatie in handen van de Verenigingsraad, het feest werd gehouden op het oude sportveld achter de openbare lagere school aan de Weststraat. De op komst was niet zo groot als gedacht werd, maar dit is waarschijnlijk toe te schrijven aan de vakanties. Door de deelnemers kon aan diverse soor ten spelen worden meegedaan zoals: blokjes lopen, skippie-balren, ballen gooien. Na de vele inspanningen aan de spelen konden de deelnemers ge nieten van het pannekoek-eten. Zo heeft de jeugd, aan het eind van SCHIPHOL, 6-8. Omdat mevrouw Veder-Smit, staatssekretaris van volksgezondheid, niet kon garande ren dat zij een volgende periode van vier jaar als Tweede Kamerlid voor de VVD zal volmaken is in overleg met haar partij besloten haar op een niet verkiesbare plaats op de kandi datenlijst te zetten. Dit heeft me vrouw Veder-Smit woensdagmiddag op Schiphol meegedeeld na haar te rugkeer uit Zwitserland, waar zij haar vakantie heeft doorgebracht. Deze tinnen lepels, waarvan sommige zeer gaaf, vormen een onderdeel van de bodemvondst in Brouwershaven, waarover op de voorpagina verslag wordt gedaan. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) De Watersnep", bemand door Snepvangers, Jansen en Schot. Goed te zien zijn de twee motoren, waar mee de boot rechts-om-keerd kan ma ken, door één motor vooruit en één achteruit te laten draaien. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) een boot die volgens Snepvangers zo zeewaardig is, dat hij niet kan zin- ken. Deze wordt bemand door J. Schot, zoon van de kapitein van de redding boot Jan Leis. Het zit er dus al „inge bakken". Naast deze aktiviteiten is Snepvangers (een echte Brabander, getuige de zachte g) eigenaar van het restaurant de „Heerenkeet", te vin den op de Boogerdweg bij de haven van Flaauwers. Als speciale trek pleister voor de kinderen heeft hij bij het restaurant een „beestenspul". Schapen, kippen, 17 pauwen, ganzen, geiten en bokken (al dan niet met sik) krijgen veel aandacht van de bezoe kende kinderen. De uitvoering daarvan is bij alle projekten afhankelijk van planologi sche en inspraakprocedures, grond verwerving en het tijdig beschikbaar .kpmen van de benodigde kredieten. Bij dé rifét provinciale wegen wordt voor het komende begrotingsjaar on der andere rekening gehouden met de aanleg van een fietspad langs de Heuvelsweg te Middenschouwen. Bij het Openbaar Vervoer wordt het verloop van het buurtbus-projekt Schouwen-Duiveland geprezen en het inzetten van de reservebus in het toeristenseizoen genoteerd. Ook in Waarde is een dergelijk projekt met sukses van start gegaan. ZIERIKZEE Snoep grabbelen Aan het begin van de Toeristendag van afgelopen dinsdag was de markt kraam van J. F. al snel „los". Om streeks 9.30 uur reed een bestelwa gen van de P.T.T., bestuurd door D.D. uit Oosterland langs de kraam en bleef met de spiegel er achter ha ken. Het gevolg was, dat de kraam met snoepgoed omgekeerd werd en de zoete waren over de Mol te grab bel werden gegooid. Dader onbekend Woensdagmiddag werd de op de Balie geparkeerd staande auto van F. uit Nieuwerkerk door een nog on bekende aangereden. Toeristen, die dit toevallig zagen gebeuren, hebben het kenteken van de wagen genoteerd. De politie zoekt uit wie de dader is. De wagen van F. raakte zwaar beschadigd. RENESSE Kop-staart-botsing Woensdagmiddag botsten op de Vroon weg twee wagens tegen elkaar. Bestuurder W. d. J. uit Renesse zou niet gezien hebben dat de wagen voor hem, bestuurd door A. M. v. uit Rot terdam, stopte, waardoor een kop- staart-botsing ontstond. Beide wa gens liepen materiële schade op. MIDDENSCHOUWEN Vergadering gemeenteraad Op maandag 25 augustus wordt in het gemeentehuis te Scharendijke, een vergadering gehouden van de ge meenteraad van Middenschouwen. KERKWERVE, 6-8. De heer J. Snepvangers te Midden- schouwen heeft een zeer bijzondere hobby. Drie volledig op het redden van mensen en boten ingerichte schepen hJeeft hij in de haven van Flaauwers liggen: zelf be kostigd en zelf ingericht én zelf bemand. Twee van de drie kwamen afgelopen maandagavond in aktie tijdens een brandweer oefening van de brandweer van Kerk werve. De „Watersnep" en de „Marion" werden ingezet om een brand te blussen op de Roggenplaat. De „Watersnep" is een watervlug- ge boot, uitgerust met twee motoren van elk 65 pk, waarmee een snelheid bereikt kan worden van 80 km/uur, als hij schoon is aan de onderkant. Verder is aan boord van dit snelle scheepje te vinden: een verbandtrom- mel, brandblusapparaten, een mario- foon en twee zwaailichten, blauw en oranje. De boot wordt in geval van nood door Snepvangers zelf bemand. Wie denkt met een enthousiaste brand weerman van doen te hebben, heeft het mis: alleen op het water gaat hij mee om assistentie te verlenen. Visbootjes Hoe hij daartoe gekomen'is,'is ei- gehlijk eenvoudig. In de haven'van Flaauwers liggen namelijk elf boot jes van Snepvangers zelf. Bootjes die verhuurd worden. Het gebeurde nog al eens, dat er één in moeilijkheden kwam, en opgehaald moest worden. Speciaal daarvoor heeft hij in eerste instantie een krachtige speedboot aangeschaft om in dergelijke geval len snel ter plekke te zijn. Als vanzelf sprekend ging hij ook helpen als anderen in nood verkeer den. Zodoende kreeg deze man ook te maken met branden aan boord van schepen en kwam hij op het idee een boot speciaal voor reddingswerk in te richten. De huidige boot de „Watersnep" is nog geen jaar oud en heeft zijn diensten al ruimschoots bewezen. Binnen dat jaar zijn er al zeven boten „gehaald" een term die een verlos kundige niet zou misstaan. De „Mari on" - ook zijn eigendom - is wat gro ter en minder snel, maar toch altijd goed voor een vaartje van 15 km/uur. Deze wat loggere boot heeft een pomp aan boord, met een flinke kapaciteit: drie slangen kun nen tegelijk aangekoppeld worden. De „Marion" eigenlijk een visboot (getuige de vele hengels én de hoe veelheid bier aan boord!) wordt be mand door J. Jansen. Een grote verband-kist art. 71 behoort tot de standaarduitrusting, speciaal voor het „grotere" EHBO-werk. Zeewaardig Daarnaast is er nog de „Potvis", l SCHOUWEN-DUIVELAND Buurtbus-cijfers. De buurtbus draait goed en blijkt duidelijk in een behoefte te voorzien. De cijfers - gepubliceerd in de toe lichting op de begroting provincie Zeeland 1981 - onderstrepen dit nog eens extra. Zo zijn op Schouwen-Dui veland in een jaar tijd meer dan 16.000 reizigers door de buurtbus ver voerd. Dat komt neer op gemiddeld 69 reizigers per dag, en 6,9 per rit. Het aantal vrijwillige bestuurders bedroeg per april 1980: 27. Verbetering weg Haamstede-Westenschouwen MIDDELBURG, 6-8. De verbete ring van de weg Haamstede- Westenschouwen (kosten 1,6 miljoen) staat op de provinciale begroting voor 1981 vermeld bovenaan de lijst van werken die volgend jaar in uit voering zullen zijn of komen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 3