KANS OP ENORM OOGST-REKORD IN LANDEN VAN DE E.E.G. GAT" IN DE ZOMER AGENDA Russisch militair materieel voor Vietnam Ondanks gedeeltelijk natte zomer Waarschuwing kerngeleerde Iraanse gevangenen in V.S. met visum mogen weg Opschudding door nepbom Thailandse regering niet kontent over optreden Waldheim Cambodjaanse hulp hervat Provinciale begroting '81 AANPASSING NIEUWE INRICHTINGS- SCHETS GREVEUNGEN AANBEVOLEN HET THEATER ZIERIKZEE LAATSTE NIEUWS Treinroof in Italië (01110)2255 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE 2_ V" Het is nog wat vroeg wellicht nu al een typering van het toeristenseizoen te geven, maar er zit al flink schot in augustus en voor de meeste lagere scholen, is het einde van de vakantie alweer in zicht. Er is nog een flauw teken, dat het „seizoen" al flink is gevorderd. Zo is intussen het laatste nummer alweer verschenen van de „Badkrant", die dit jaar bijzonder hard aan de weg heeft getimmerd en die een grote hoeveelheid dokumen- tatie en informatie wist door te ge ven. Het betekent uiteraard niet, dat alles al is afgelopen. „Bru Pop" komt nog en „Taptoe Bru", de slot dag van de „Ring Promotion" moet nog komen (14 augustus) en de top dag van de Toeristendagen (15 au gustus), om enkele voorbeelden te noemen. Maar in grote lijnen zit het er alle maal alweer een eindweegs op. Het zal zonder meer duidelijk zijn, dat de wat vreemde zomer ook voor Schou- wen-Duiveland een tol heeft ge-eist. Het begon al vroeg met de strandten ten-misère, die ook in de Westhoek zich deed gelden. Daarna kwamen de regens, die voor talrijke toeristen de vakantie grondig hebben bedorven. Recente cijfers hebben nog eens aan getoond, hoe wak het weer geduren de een lange periode is geweest. Een maal voorbij, bleek ook dat er al een flink „gat" in de zomer zat en zo goed kunnen het restant en de na-zomer niet zijn, volledig inhalen lijkt toch wel onmogelijk. Opnieuw is bewezen, dat niet al leen land- en tuinbouw, maar vooral ook de rekreatie een weergevoelige „bedrijfstak" is. De officiële rekla- me wil wel willen, om de vakantie in eigen land door te brengen, maar wie langdurig door de buien is belaagd, zal het voortaan op dit punt toch wat voorzichtig aandoen. Dat lijkt ons een menselijk en vergefelijk trekje. Niettemin moet - evenals dit jaar - ook in de toekomst, alles „gewoon doorgaan" en minder goed weer, dient nu eenmaal ingekalkuleerd in de plannen en in de besteding van de vakanties. Een goed seizoen, een slecht sei zoen? Alle slagen zijn nog niet geval len en alles is nog niet voorbij. Een na-zomer kan niet alles, maar weer wel veel goed maken en het zou de eerste keer niet zijn, als september - na een wankele zomer - een zonnig gezicht liét zien. Dat zou dan mooi meegenomen zijn, maar of men kli matologisch door de spreiding van de vakantie, vooral de schooljeugd be ter weer heeft bezorgd de laatste ja ren, is de vraag. Vroeger lagen de va kantiedata anders, maar met een warme augustusdag zaten er in ieder geval nooit kinderen op school. Of dat nu zo zal zijn moet afgewacht, maar onmogelijk is het niet. BANGKOK, 6-8. De Russen hebben Vietnam in 1979 ruim 3 ton militair materieel geleverd hoewel zij ver klaard hebben dat de levering van dit materieel sinds 1975 is stopgezet. Dit heeft generaal Prasong Soonsi- ri, adjunct-secretaris van de Thai- landse commissie voor nationale vei ligheid, volgens het universitaire blad „Asian Review" verklaard. De generaal had ook gezegd dat de Russische wapenleveranties in juli 1979 hun hoogtepunt bereikten. De militaire steun van de Sowjet-Unie aan Vietnam zou van rond 100 mil joen gulden in 1978 tot bijna twee miljard gulden in 1979 gestegen zijn. De Russen aldus de generaal, hebben in Vietnam ook een verbindingsnet aangelegd om de greep van Vietnam op Indo-China te versterken. Russi sche piloten zouden zorgen voor het troepenvervoer in het gebied. Man 43 jaar opgesloten BAHÏA, 6^8. Een Braziliaan heeft 43 jaar lang aan een ket ting geketend in een kelder op gesloten gezeten, omdat hij op zijn 21e jaar een aanval van waanzin had gehad en zijn zwager geen last mocht bezor- gen. De man sloot hem op m de kelder en toen hij overleed na men de zusters van de „gek" het werk over. Het slachtoffer kreeg dagelijks te eten en werd tweemaal in de week ver schoond. De provinciale krant van Bahia, die dit meldde, schreef dat de zusters de man weer wilden vrijlaten als zij hiertoe „een teken van God zouden ontvangen". Over de gezond heidstoestand van de ..gek'' wordt niets gemeld, wel dat zijn huid er wat gelig uit zag. BRUSSEL, 6-8. De kans is groot dat de graanoogst in de Europese Gemeenschap dit jaar een rekord omvang be reikt ondanks het slechte weer in het begin van de zo mer, zo is van ambtenaren van de Europese Kommissie in Brussel vernomen. Aan de hand van voorlopige gegevens wordt de tarweflroduktie op 45 mil joen ton geraamd (meer dan ooit tevoren) vergeleken met 42,3 miljoen ton in 1979. De produktie van gerst zal vermoedelijk op 40 miljoen ton uitkomen te gen verleden jaar op 39 miljoen ton. De goede oogstvooruitzichten zijn plezierig voor de boeren maar schep pen problemen in Brussel, waar wordt geprobeerd de kosten van het Europees graanbeleid binnen de per ken te houden. Goede oogsten in de EG en de invoer van goedkope ver vangende produkten, zoals maniok uit Zuidoost-Azië of bij produkten van mais uit de Verenigde Staten, zorgen ervoor dat er meer graan uit de gemeenschap op de wereldmarkt komt. Stijging uitgaven landbouwbeleid Het gevolg daarvan is een stijging van de uitgaven van de EG voor het landbouwbeleid. De Europese begro ting is sinds de ruzie over de Britse bijdrage aan de middelen van de Eu- romarkt een gevoelige politieke kwestie, vooral in West-Duitsland. De steun aan de graanproducenten, voornamelijk in de vorm van export subsidies, vormt de grootste uitga venpost na de financiering van de melkvoorraad. Dit jaar mag er niet meer dan 1,7 miljard ecu (1 ecu is on geveer f 2,75) voor worden besteed. In het vorige maand geëindigde oogstjaar heeft de EG ongeveer twin tig miljoen ton graan en graanpro- dukten uitgevoerd. Als de oogst zo groot uitvalt als nu wordt verwacht za) er in het lopende seizoen vermoe delijk meer worden uitgevoerd dan ingevoerd. De exportrestituties zullen dan groter worden dan de opbrengst van de invoerheffingen, vooral als de prijzen op de wereldmarkt dalen in plaats van stijgen zoals nu wordt ver wacht. De interventievoorwaarden in de Euromarktlanden nemen toe doordat in Brussel wordt geprobeerd opslag kosten en exportsubsidies tegen el kaar af te wegen in een poging de uit gaven binnen de gestelde perken te houden. Er ligt nu 2,5 miljoen ton tar we en een half miljoen ton rogge op geslagen. De vporraad gerst.„is be trekkelijk klein maat'zal zeker gaan toenemen als de oogst zo goed uitvalt als nu wordt voorzien. In Engeland worden al ongekende hoeveelheden gerst voor interventie aangeboden omdat de marktprijzen ver onder de interventieprijzen liggen. Vervangende produkten De situatie wordt er niet makkelij ker op door de invoer van grote hoe veelheden produkten die graan kun nen vervangen. De veehouders in de EG gebruiken ze in plaats van graan omdat ze goedkoper zijn. Bij de in voer worden niet dezelfde bedragen geheven als op graan en de invoer zorgt ervoor' dat meer graan uit de EG op de wereldmarkt terecht komt. In Brussel schat men dat ongeveer negentig procent van de gerstuitvoer van de EG rechtstreeks het gevolg is van de invoer van produkten als ma niok uit Thailand of maisgluten voermeel uit de Verenigde Staten. PARIJS, 6-8. De Franse kernge leerde Francis Perrin heeft gezegd dat landen als Irak binnen enkele ja ren atoombommen zouden kunnen maken en deze zouden kunnen ge bruiken voor chantage. Perrin, voor malig hoofd van de Franse commis sie voor atoomenergie, zei dit in com mentaar op de verwerping door de Franse regering van Israëlische be schuldigingen dat het omstreden ak koord voor samenwerking op nu cleair gebied met Irak de vrede in het Midden-Oosten in gevaar brengt. WASHINGTON, 6-8. Bijna alle 192 jonge Iraniërs, die 27 juli in Washing ton zijn aangehouden na betogingen, hebben nu hun naam opgegeven, al dus een woordvoerder van het depar tement van buitenlandse zaken in Washington. UTRECHT, 6-8. Een koffer met op schrift „explosieven", binnengedra gen door een verklede jongeman met pruik, hoedje en f lapschoenen, heeft opschudding veroorzaakt in en rond de Utrechtse Knoopkazerne. De omgeving van het gebouw werd onmiddellijk door de politie afgezet, verkeer werd omgeleid, enkele ra men werden met strobalen beveiligd en een deel van de kazerne werd ont ruimd. Ruim drie uur later bleek het, na onderzoek dopr de gealarmeerde Explosieven "'Oprtiirtlihgs Diénst (E.O.D.), te gaan om een koffer met wat draden. 'r De nepbom werd binnengebracht door de 18-jarige J. M. C. uit Amster dam, lid van de anti-militairistische aktiegroep „Onkruit". BANGKOK, 6-8. De Thailandse re gering heeft woensdag schepre kri tiek geoefend op de V.N.-sekretaris- generaal, Kurt Waldheim. Tijdens zijn bezoek aan Thailand heeft Waldheim „de indruk gewekt partij te kiezen voor Vietnam", zo verklaarde de vice-premier Thanat Khoman tegenover verslaggevers na afloop van het tweedaagse bezoek van de hoogste V.N.-funktionaris. Thanat voegde eraan toe dat Wald heim had geprobeerd de Thailandse regering ertoe te bewegen voorstel len te accepteren van Vietnam en het door dat land gesteunde Cambod jaanse bewind van Heng Samring, die door Thailand en de Asean (Asso ciatie van Zuidoost-Aziatische lan den) al waren verworpen. Persreakties Ook in de Thailandse pers wordt Waldheim scherp bekritiseerd. De re geringsgezinde „Bangkok Post" schreef woensdag in een hoofdartikel dat Waldheims „weigering om bij zijn bezoek aan het gebied langs de grens met Cambodja wapens en an der bewijsmateriaal van Vietnamese agressie te bekijken slechts kan wor den omschreven als onaanvaardbaar". Kort voor zijn vertrek uit Bangkok verklaarde Waldheim dat hij met zijn bezoeken aan Bangkok en Hanoi in ieder geval had bereikt dat beide partijen met elkaar willen gaan pra ten. Zij die een geldig visum kunnen, tonen, worden dadelijk vrijgelaten. Degenen die naar Iran willen zullen op een vliegtuig worden gezet, of ze hun naam hebben opgegeven of niet. Tegen de rest wordt een uitzet tingsprocedure gevolgd. Veel van de arrestanten gingen in hongerstaking. Uit Iran kwamen be schuldigingen van mishandeling. De Amerikaanse woordvoerder zei, dat de gevangenen behoorlijk zijn behan deld. BANGKOK, 6-8. De humanitaire organisaties van de Verenigde Naties zijn weer begonnen met het verstrek ken van hulp aan de Cambodjaanse vluchtelingen in het grensgebied van Thailand en Cambodja dat door de Rode Khmer wordt gekontroleerd. Dit is dinsdag vernomen van diplo matieke zijde in Bangkok. De sekre- taris-gëneraal van de Verenigde Na ties heeft dinsdag een bezoek ge bracht aan vluchtelingenkampen in dit gebied. Waldheim kwam maandag in Bangkok aan uit de Vietnamese hoofdstad Hanoi. Hij probeerde te bemiddelen tussen de drie Indochine- se landen Laos, Vietnam en Cambod ja en de landen van de Asean (Thai land, Maleisië, Singapore, Indonesië en de Filippijnen), de drie Indochine- se landen stelden voor een gedemili tariseerde zóne in te stellen langs de grens tussen Thailand en Cambodja. De vluchtelingen zouden in kampen dieper in Thailand moeten worden ondergebracht. De guerrillastrijders van de verdreven Rode Khmer moe ten dan in aparte kampen worden ge huisvest. Maar Thailand eiste tegen over Waldheim de terugtrekking van alle Vietnamese soldaten uit Cam bodja. Er ligt nog een V.N.-resolutie waarin dit ook wordt geëist, maar die is voor Hanoi onaanvaardbaar. De Vietnamese leiders willen erken- ning van het door hun in het zadel ge holpen bewind van Heng Samrin in de Cambodjaanse hoofdstad Phnom Penh en de verzekering dat de „moordenaars" van Pol Pot defeni- tief worden uitgeschakeled. Dit werd te kennen gegeven aan Waldheim en die kon met deze eisen in zijn bagage in Bangkok eigenlijk al niet meer aankomen. MIDDELBURG, 6-8. In de provinciale begroting voor '81 wordt ingegaan op het streekplan Schouwen- Duiveland, dat na de tussentijdse aanpassingen van 1978 in 1979 van kracht is geworden. Het grote twistpunt in zake dit streekplan was ten tijde van de opstelling de verhouding met de Nieuwe Inrichtingsschets voor het Grevelingenmeer (NIS). Op twee onderdelen blijven echter nog steeds verschillen van inzicht bestaan, te weten het bestem mingsplan „De Bout" van de ge meente Middenschouwen en het ver- blijfsrekreatieprojekt bij Zonnemai- Naar het oordeel van de provincie ging de NIS te zeer voorbij aan de plaats gevonden, c.q. onomkeerbare ontwikkelingen, onder andere de rekreatiekon- centraties nabij Brouwershaven en Bruinisse. Inmiddels heeft de Kroon zich bij Koninklijk besluit uitgesproken over de bestemmingsplannen „Zo- merdorp den Osse" en „Rekreatie- plan Bruinisse" van die gemeenten. Daarbij is over de verhouding tussen een bestemmingsplan en de NIS gesteld dat deze schets beschouwd kan worden als een schets voor de in richting van een gebied dat hoofdza kelijk eigendom is van de Staat der Nederlanden, en dat deze niet bin dend kan zijn voor de bij een bestem mingsplan vast te stellen bestemmin gen. Om deze reden is de staatssecre taris van kuituur, rekreatie en maat schappelijk werk verzocht te bezien of aanpassing van de NIS wellicht aanbeveling verdient. Het antwoord van de staatssecreta ris is inmiddels binnen. De bewinds man schrijft daarin met de provincie in te stemmen dat de NIS aan de ge noemde Koninklijke besluiten moet worden aangepast. Hij is daarbij van oordeel dat dit zodanig dient te ge schieden dat de totaalcijfers van de NIS niet overschreden worden. Met de stichting Recreatieplan Grevelin- genbekken en de stuurgroep Inrich ting Grevelingenbekken bestaat, al dus de staatssecretaris, daarover al overeenstemming De studies omtrent de inrichting van de Oosterschelde zijn nog niet zo ver gevorderd dat daaruit reeds valt te overzien of het streekplan Schouwen-Duiveland te zijner tijd wijziging behoeft. Mocht dit het ge val zijn, dan wordt dit streekplan alsnog aangepast. Tholen Nog steeds streeft de gemeente Tholen naar opneming van haar grondgebied in het streekplan voor Midden-Zeeland, G.s. zijn echter van mening dat aansluiting bij het streekplan Schouwen-Duiveland de voorkeur verdient. Zo is ook eerder door de staten besloten. Een indeling on drie streekplangebieden, elk ge scheiden door de beide grote zee armen Ooster- en Westerschelde, ach ten zij de meest aangewezen inde ling. Advertentie a.s. zaterdag 9 augustus en zondag 10 augustus. Een ongelooflijk menselijke film met ab gaststerren: TELLVSAVALAS ORSON WELLES ELLIOTT GOULD DOM DcLUISE MADELINE KAHN JAMES COfURN MEL RROOKS CAROL KANE SOS HOfE e.v.a AANVANG 19.00 UUR Toegang a.l. Jonger dan 12 jr. f 4,- Ouder dan 12 jr. f 7,50 A.s zaterdag 9 augustus en zondag 10 augustus AANVANG 21.30 UUR Toegang 16 jaar Maandag 28 juli (tot 16 augustus) Zierikzee Tentoonstelling Gravensteen. 10.00 - 17.00 uur (niet op zondagen). Van 21 t/m 30 augustus Zierikzee Gravensteen, tentoonstelling Weef- kring Schouwen, dagelijks van 10.00 - 17.00 uur en donderdagavond van 19.00 - 21.00 uur. Donderdag 7 augustus Haamstede Gereformeerde Kerk. Tentoonstel lingen leerlingen Chr. Kunstakade- mie uit Kampen. 14.00 - 17.00 uur en 19.00 - 21.00 uur. Vrijdag 8 augustus Zierikzee Concertzaal. Jazzfestival. 20.00 uur. Bruinisse Pleintheater Aqua Delta. Rob van Rijn. 20.00 uur. Zaterdag 9 augustus Zierikzee Concertzaal. Filmvoorstelling De Muppet film; (a.l.) 19.00 uur. Concertzaal. Filmvoorstelling Ex plosion of the dragon; (16 jaar). 21.30 Zondag 10 augustus Zierikzee Concertzaal. Filmvoorstelling De Muppet film; (a.l.). 19.00 uur. Concertzaal. Filmvoorstelling Ex plosion of the dragon; (16 jaar). 21.30 uur. Maandag 11 augustus Haamstede Gereformeerde kerk. Maandag avondzang. 20.00 uur. Renesse Parkeerterrein Hogezoom. Demon stratie jeu de boules. 21.00 uur. Dinsdag 12 augustus Renesse Parkeerterrein Hogezoom. Demon stratie jeu de boules. 20.30 uur. Brouwershaven Hervormde kerk. Concert. 20.00 uur. Woensdag 13 augustus Haamstede Hervormde kerk. Diaserie „De ban ken zijn hard". 20.00 uur. Renesse I ROME, 7-8. Bandieten hebben don derdagochtend de postwagen van de sneltrein Palermo-Rome leegge roofd. Volgens de politie trokken de rovers aan de noodrem in de buurt van de Zuiditaliaanse stad Salerno, waarna zij met medeplichtigen die van buiten kwamen het bewa kingspersoneel van de postwagen ge wapenderhand overmeesterden. De rovers gingen er met een groot aantal postzakken, waarin geld en waarde papieren, vandoor. De grootte van de buit staat nog niet vast. De politie is met behulp van helicopters een grote zoekaktie begonnen. Een maand geleden al hebben ban dieten geprobeerd dezelfde trein te beroven. Zij gingen er zonder buit vandoor toen zij merkten dat zich on geveer vijftig politieagenten in de trein bevonden. Iedere woensdagmiddag Noordgouwe Verenigingsgebouwtje, 14.00-16.00 uur, kinderklüb. Iedere donderdag Zierikzee Poststraat 37: Wereldwinkel Schou wen-Duiveland; 9.30-16.30 uur en van 18.30 - 21.00 uur. Iedere tweede dinsdag van de maand Zierikzee Rode Kruis-gebouw, 16.00-17.00 uur, adviesburo van de A.N.I.B. Bellen voor huisbezoek de nummers (01116) 2064, (01115) 1761. Van maandag t/m zaterdag tot 1 september Dreischor Landbouwmuseum, 13.30 - 16.30 uur. Vanaf 10 juni, elke dinsdag Haamstede Rekreatiezaal Geref. Kerk, dia avond Vogelwacht over flora en fau na landschap Schouwen-Duiveland,. 20.00 uur Vanaf 18 juni, elke woensdag Haamstede Slot Haamstede, exkursie Vogel wacht, wandeling door natuurgebied 't Zeepe en bos slot Haamstede, 19.00 uur. Iedere woensdagavond Renesse Start en inschrijven V.V.V. Fietspuz- zeltocht. 19.00 - 19.30 uur. Hervormde kerk. Zomeravondcon cert. 20.00 uur. Middelburg Provinciehuis. Statenkommissie f on derwijs. 16.30 uur. I Donderdag 14 augustus Zierikzee Gravensteen. Lezing over Graven steen. 20.00 uur. Dorpskern. Ringpromotion. 10.00 - 22.00 uur. Gereformeerde Kerk. Tentoonstel lingen leerlingen Chr. Kunstakade- mie uit Kampen. 14.00 -17.00 uur en 19.00 - 21.00 uur. Grote Kerk. Tentoonstelling „De bij bel in beeld". 10.00 - 17.00 uur. Zonnemaire Café Bommenede. Klaverjaswed- strijden. 20.00 uur. Zaterdag 16 augustus Schuddebeurs Hostellerie. Dorpenfietstocht. Start: 13.30 uur. Renesse Sportterrein aan de Laone. Taptoe Renesse. 21.00 uur. Brouwershaven VW-kantoor. Dorpenfietstocht Ker nen. Start: 13.30 uur. Zonnemaire Fa. Paauwe. Dorpenfietstocht. Start: 13.30 uur. Dreischor Landbouwmuseum. Dorpenfiets tocht. Start: 13.30 uur. Noordgouwe Fa. v. d. Kasteele. Dorpenfietstocht. Start: 13.30 uur. Woensdag 20 augustus Haamstede Hervormde kerk. Diaserie „De ban ken zijn hard". 20.00 uur. Donderdag 21 augustus Haamstede Gereformeerde Kerk. Tentoonstel lingen leerlingen Chr. Kunstakade- mie uit Kampen. 14.00 - 17.00 uur en 19.00 - 21.00 uur. Tetefoannrs. na half zes

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 2