of ICok Drii Ik é\G Graven in de tuin levert een kast vol aardewerk op nu ZWARE BELASTING VOOR ONDERNEMER OP VOORAL KLEINE BEDRIJVEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT Geen loonmaatregel 1981 liter fles Het vermogen van de Sjah Hoofdbestuur Z.L.M. Carter verdedigde zich in „BiHygate"-affaire Missie Waldheim mislukt In Brouwershaven Paspoortenroof LiZUC- ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 7 augustus 1980 136ste jaargang Nr. 22754 WAARIN OPGENOMEN (1797 - REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na 17.30 uur. zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman. Janne- wekken 11. 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 27,50, per jaar 103,50. Losse nummers 55 cent. De abonnementsprijzen zijn inclusief 4% BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 38 cent per losse mm: „Succesjes" (t/m 4 regels) t 4,84. Vraagt onze contractprijzen! De adver tentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. In dit nummer: Opvallende publikade over Gravensteen BERGEN OP ZOOM, 5-8. De voorzitter van de Z.L.M., de heer A. J. G. Doeleman, deelde in zijn openingswoord op de hoofdbestuursvergadering van 4 augustus 1980 mee dat bij het besluit om deze hoofdbestuursvergade ring in deze drukke vakantie- en oogstperiode door te la ten gaan, de weersomstandigheden een grote rol hebben gespeeld. .Veertien dagen geleden wisten we nog niet dat er een einde was gekomen aan de periode, waarin abnormaal veel regen viel. De toen opgetreden weers- verbetering is voor veel graszaad op tijd gekomen, maar in andere gewassen heeft de regen duidelijk zijn sporen achter gelaten, zij het, dat er grote ver schillen zijn per grondsoort, gewas en bedrijf. In zijn algemeenheid is er dui delijk sprake van schade in zowel de akkerbouw, veehouderij als tuinbouw." DEN HAAG, 6-8. ,,Het kabinet zou verstandig handelen door een loon maatregel voor 1981 te vergeten. Een eenzijdig diktaat zou maatschappe lijk gezien een vergissing zijn. Ik acht de kontrakten tot nu toe niet on verantwoord. Ook een gedeeltelijke loonmaatregel zoals hier en daar be pleit vind ik onzin". Aldus het CDA-tweede kamerlid Weijers, voorzitter van de kommissie sociale zaken van de CDA- kamerfraktie en voorzitter van de kamerkommissie voor ambtenaren zaken, in het blad ,,De werkgever" van het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond. (N.C.W.). Advertentie iSUPEF 71 9 Bij veel ondernemers zijn daarmee de zorgen toegenomen en blijkt de vergrote kwetsbaarheid in ekono- misch en bedrijfstechnisch opzicht van de in aantal toenemende een mansbedrijven. Deze ontwikkeling steekt bijzonder schril af tegen de alarmerende situatie bij de werkge legenheid met een kwart miljoen werklozen. 1 Het sociaal ekonomische klimaat in Nederland is van dien aard dat vooral op de kleinere bedrijven, en niet alleen in de land- en tuinbouw, de ondernemer en zijn gezin bijzon der zwaar worden belast en de ar beidskosten inklusief sociale lasten zijn zo hoog opgelopen dat het niet verantwoord is extra werkgelegen heid te scheppen. TEHERAN, 6-8. De gerechtelijke stappen die de Centrale bank van Iran bij de Iraanse justitie heeft ge daan om het vermogen van wijlen de Sjah terug te krijgen, hebben betrek king op in totaal 32 miljard dollar (circa 62 miljard). Dit heeft woens dag de president van de bank, Ali Re- ze Nobari, meegedeeld. De waarde van de bezittingen'van de ex-Sjah in het buitenland wordt geraamd op.20 miljard dollar. Vol gens Nobari wordt het streven om het vermogen van de voormalige Iraanse leider te achterhalen niet beïnvloed door diens overlijden. Nu zullen de weduwe en de zoon van de ex-Sjah moeten worden gedagvaard. Overigens gaf de president van de bank van Iran wel te kennen dat het welslagen van de aktie voornamelijk zal afhangen van het politieke kli maat in de westelijke landen. Een gedeelte van de bodemvondst in Brouwershaven. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) In Nederland is de situatie zover uit de hand gelopen dat zelft vanuit de hoek waar men dat niet zou ver wachten de waarschuwende vinger wordt opgestoken. ,,Ik doel daarbij op de diskussienota van Arie Groene- veldt. Het is de hoogste tijd dat dit kabinet een hard beleid gaat voeren". Dat betekent in de eerste plaats een gezond ondernemerskli maat ook voor de land- en tuinbouw zodat een nieuwe generatie bereid is het werk over te nemen. De moge lijkheden en het zicht op de toekomst moeten aanvaardbaar en verant: woord zijn. Fiskaal beleid Hoge prioriteit heeft daarbij een gunstiger op de zelfstandige onderne mer afgestemd fiskaal beleid zowel in de inkomens- als in de vermo genssfeer en bij de bedrijfsoverna me. Met steeds meer klem zal de geor ganiseerde landbouw aan moeten dringen bij de overheid op een funda mentele wijziging van het fiskale stelsel voor de agrarische sektor. Naar onze mening is het slechte ekonomische en fiskale klimaat en de maatschappelijke ontwikkeling in Nederland er de oorzaak van dat de emigratie de laatste jaren sterk is toegenomen. En niet zoals minister Braks denkt, dat dit zonder meer het gevolg is van de hoge grondprijzen. De Wet Vervreemding Landbouw gronden zal weinig invloed hebben op de verbetering van de be- drijfsstruktuur en bij de oplossing van de problemen van de bedrijfso- verdracht. Wij moeten de diskussie hierover dan ook meer zien als ee: afleidingsmanoeuvre van de over heid om meer invloed te krijgen op de grondmobiliteit dan om de positie van de individuele ondernemer te verbeteren. Bijzonder gevaarlijk is het o.a. om bij de toetsingskriteria een maximale bedrijfsgrootte in te vullen zonder dat daartegenover een inkomensgarantie staat via een marktbeleid en zonder dat er duide lijk inzicht is over de vraag wat er verstaan wordt onder akkerbouw b.v. in gebieden waar de omstandig heden zich minder leven voor de teelt van o.a. aardappels en grove tuin- bouwprodukten. Grotere bedrijven Het zou voor de kleinere bedrijven wel eens gunstig kunnen zijn dat gro tere bedrijven verder uit kunnen groeien, zodat die niet genoodzaakt zijn een bouwplan te voeren, waar door zij konkurrent zijn van de klei nere bedrijven, die zich specialiseren op bepaalde gewassen bevordert de kwaliteit en daarmee de konkurren- tiepositie. WASHINGTON, 6-8. De eerste reaktie op de perskonferentie van president Carter over zijn rol in de „Billygate"-affaire zijn vrij gunstig. BANGKOK, 6-8. De bemidde lingspoging van VN-sekretaris- generaal Waldheim in Indo-China is mislukt. In Bangkok, waar hij maan dag arriveerde na een bezoek van twee dagen aan Hanoi, kreeg hij he lemaal de kous op zijn kop, inzoverre Thailand geen enkele bereidheid tot een kompromis toonde en in plaats daarvan van de sekretaris-generaal zonder meer uitvoering van de VN- resolutie eiste, die totale terugtrek king van de 200.000 man Vietnamese bezettingstroepen uit Cambodja in houdt. De gouverneur van Maine, Joseph Brennan, een aanhanger van senator Edward Kennedy, zei te menen dat na de uiteenzetting van Carter de problemen die Billy veroorzaakte, zijn verdwenen. De burgemeester van New York, Edward Koch, een aanhanger van Carter bij de demokraten, was van mening dat ,,de president zich uitste kend geweerd heeft". Het Witte Huis meldde dat 85 pro cent van de telefonische reakties na de perskonferentie van Carter gunstig voor de president was. President Carter ontkende katego- risch dat er iets onbehoorlijks was gebeurd en zei dat zijn beleid jegens Libië op geen enkele wijze was beïn vloed door de banden die zijn broér Billy met de Libiërs had. NICE. De Franse politie heeft woensdag in Nice de 22-jarige Mario Affatigato gearresteerd. Affagtiga- to, die behoort tot een uiterst rechtse groepering in Italië, wordt ervan ver dacht medeplichtig te zijn aan de aanslag op het station van de Itali aanse stad Bologna, waarbij 78 men sen om het leven kwamen. BROUWERSHAVEN, 6-8. Geïnspireerd door de fami lie A. F. Teuthof aan de Markt zal het binnenkort wel eens kunnen gebeuren, dat meer inwoners van Brou wershaven gaan grasduinen in hun achtertuin. In de buurt van een achter het huis gelegen beerput, waarop dit gezin toevallig stuitte, zouden best antiquiteiten ver borgen kunnen liggen, was hun gedachte. En waarlijk -er kwam een kast vol aardewerk boven aarde, vermoede lijk uit de gouden eeuw. Van vrijdag af kan een ieder die vondsten in ogenschouw nemen, want dan wordt de etalage van hun antiekzaak ermee gevuld, kompleet met platen van Jan Steen, de zeven tiende eeuwse schilder. Juist die kunstenaar is erbij gehaald, omdat aan de hand van zijn schilderijen van familie-taferelen vaak het gebruiks- doel van de aardewerken voorwer pen kan worden vastgesteld. Zo blijkt er een speciale schaal voor het opdienen van oesters te zijn opgegra ven, zijn er bakpannetjes, kookpan- netjes enz. Pottenbakker? Het typische is, vertelt mevrouw Teuthof, dat sommige voorwerpen nog splinternieuw zijn, geen dienst hebben gedaan. Daarom dacht haar echtgenoot dat er in vroeger tijden misschien wel een pottenbakker in hun huis had gewoond. Ook het feit, dat sommige schalen in keurige sta pels in de grond zaten opgetast, zou daarop kunnen duiden. Het bleef niet bij aardewerk, er kwamen ook tinnen lepels en oude munten tevoorschijn. Een andere put bleek weer tegeltjes, waarvan som mige zeer gaaf, te bevatten. De waarde van de gevonden voor werpen, die wel worden geëtaleerd maar niet ter verkoop worden aange boden, is nog niet bekend en zal door een expert getaxeerd moeten wor den, Ook wil de familie informatie inwinnen bij kenners van dit soort zaken uit de omgeving. Voorlopig gaat het graafwerk nog gestaag door. Het onbespoten voed- ROME. In Italië heerst een gespan nen sfeer na de bloedige bomaanslag die zaterdag in het spoorwegstation van Bologna plaatsvond. sel, dat in de tuin werd gekweekt, moet er zelfs voor wijken Er is nog maar een klein stukje groente tuin over, daarnaast is soms tot een paar meter diep gegraven en gespeurd. Scherven Ook alle scherven worden zorgvul dig bewaard. Ze worden, na een heel gepuzzel, door de heer Teuthof weer op professionele wijze samenge voegd, waarbij hij onder andere een prachtige kruik weer opnieuw „op bouwde". Een gaatje in die kruik was gerepareerd door middel van een - vierkante - spijker. De kollektie van vijftig stuks, die nu aanwezig is, zal vrijdag misschien wel weer zijn uitgebreid OUWERKERK. Een bijna surrea listisch beeld van het haventje van Viane, nog altijd gedomineerd door sloopwrakken van de Fa. M. v. d. Ma- rel. Soms is het er een lawaai van je welste, soms heerst er een diepe stil te. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. Het is veiliger raad aan te ho ren en aan te nemen, dan te ge ven. Thomas a Kempis PARIJS, 6-8. Vier mannen en twee vrouwen hebben dinsdag uit een bu reau in Parijs 1500 officiële doku- menten geroofd - paspoorten, identi teitskaarten e.d. Vijf van de jonge lui, allen in de twintig, waren gewa pend. Men twijfelt er niet aan, of het was een kommando van een terreur- bende. Verwachting tot vrijdagavond: Enige tijd regen Veel bewolking en enige tijd regen. Minimumtemperatuur omstreeks 14 graden. Middagtemperatuur onge veer 19 graden. Eerst matige wind tussen zuid en oost, morgen draaiend naar richtingen tussen noordwest en noordoost en aan de kust tot krachtig- toenemend. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 5 tot 12. Min.-temperaturen: omstreeks 11 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 21 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor vrijdag een marge van 3 graden rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 8 aug. Zon op 6.10, onder 21.16 Maan op 3.43, onder 19.49 Nieuwe Maan: 10 augustus (21.00) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 8 aug. 2.02 14.30 8.00 20.31 Springtij: 13 augustus HET WEEROVERZICHT DE BILT, 7-8. Het K.N.M.I. deelt mede: Voor morgen moet op veel be wolking gerekend worden en enige tijd regen. De Middagtemperatuur wordt niet veel hoger dan 20 graden. De oorzaak van deze tijdelijke weers- verslechtering is een depressie, die vanmorgen ten zuiden van Ierland lag. Deze depressie zal het komend etmaal via Zuid-Engeland verder naar het oosten trekken. De hierbij behorende wolkenzone met tijdelijk regen zal vannacht ons land bereiken en voor een groot deel van de dag het weer bij ons bepalen. Later op de dag zijn er van het westen uit weer enke le opklaringen mogelijk. De wind is morgen matig, eerst uit uiteenlopen de richtingen, later draaiend naar het westen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 1