Ark van dertig meter herbergt zeilschool „Aquavitesse" OPGEFOKTE TORENVALK NOG NIET GEREED VOOR LEVEN IN DE NATUUR Hobby werd - druk - werk STREEKNIEUWS Dode in politiecel De vogel is gevlogen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 5 augustus 1980 Nr. 22753 3 BRUINISSE, 4-8. ,,Ik heb toch zoiets geks, ik heb een zeilkomplex", klinkt het door de eet- of beter rekreatie- zaal van zeilschool „Aquavitesse" in Bruinisse. Veertig kinderen zingen het lied uit volle borst. De één nog har der dan de ander. „De kinderen komen hier namelijk niet alleen om te leren zeilen" vertelt eigenaar van de zeilschool Clemens Schretlen,'„zo'n zeilcursus is vaak ook een vakantie voor ze". „Dat betekent voor ons dat we ook na de lessen een avondvullend program ma moeten hebben: bonte avonden, dans-wedstrijden of nachttochten. Zo'n zeilschool is een veelzijdig, soms vermoeiend, maar erg gezellig bedrijf". Langs de achterste steiger in de ha ven van Aquadelta ligt de zeilschool „Aquavitesse" van Clemens en Ceci lia Schretlen. Hun school - een 31 me ter lange ark - is omgeven door boten en bootjes variërend van optimistjes tot houten bm-ers. En om precies te zijn, Clemens en Cecilia beschikken over 12 bm-ers, één Wayfarer, één Ja velin, vijf optimistjes en een kajuit- jacht voor privé-les. Daarnaast heb ben zij nog negen surfplanken voor lessen en verhuur. De school is deze zomer officieel ge opend. Niet door toespraakjes van een burgemeester of door iemand die een lintje doorknipt, maar gewoon door de deuren open te zetten om kursisten te ontvangen. Dit seizoen is de bouw van de ark namelijk volle dig gereed gekomen. Opluchting „Op een paar kleine dingen na, kan ik nu zeggen dat ons schip helemaal „af" is", vertelt Clemens. „Dat is voor ons een enorme opluchting, want we hebben meer dan een jaar aan deze ark gebouwd en verbouwd. Niet continu natuurlijk, want verle den jaar zomer had ik daarvoor hele maal geen tijd. Ik zat de hele dag op 't water les te geven. Het vorige sei zoen zaten we daarom in een proviso risch ingericht schip. Gelukkig heb ben we die tijd achter de rug". Ervaring Drie jaar geleden zat Clemens al op een zeilschool in Scharendijke, maar destijds nog als wedstrijdles- instrukteur. „De ervaringen die ik daar heb opgedaan waren voor mij de laatste aanzet om zelf zo'n schoolt je te gaan beginnen", zegt Clemens, „het leek me een goede gedachte om van m'n hobby m'n werk te maken en om dan ook nog eens de mogelijk te hebben die hobby aan anderen te kunnen overdragen". En zo gebeurde het. Ze huurden een oude Klipper en vonden een ligplaats in de haven van Aquadelta. 't Was overigens een schip dat niet helemaal aan hun eisen voldeed, maar als „proef-schip" bleek het toch een goe de akkommodatie te zijn. Cecilia: „Het was een oud schip. De bedden waren kort en smal. De keu ken was een hokje van twee bij twee meter. En zeker als ik voor dertig 's Middags weer het water op. Het waait flink, de zeilen zijn gereefd. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) man moest koken, gaf dat soms wei eens wat problemen. Maar ondanks dat: het was een gezellig en leerzaam jaar. We hebben veel geleerd, en met die ervaring durfden wij het aan een nieuwe zeilschool te gaan opzetten". Eigen ontwerp De ark is een eigen ontwerp van Clemens en ook de bouw is door hem zelf - met behulp van een paar vrien den - verricht. „We wilden een be perkte ruimte zo ekonomisch en ge zellig mogelijk inrichten" zegt Cle mens. „Dat is ons goed gelukt, ook al heeft die bouw ons de nodige proble men bezorgd. In die koude winter van '78/'79 zou een betonnen casco van Amsterdam naar Bruinisse gesleept worden. Maar vanwege de strenge vorst zat dat al gauw in 't ijs vast. De bouw lag „plat". Toen het na weken wachten eindelijk in Brui nisse aankwam, moesten we in ijzige kou de pre-fab onderdelen op die be tonnen bak in elkaar zetten. Maar toch, het is ons gelukt". Zeilschool „Aquavitesse" is in drie jaar tijd uitgegroeid tot een volwas sen bedrijf. Op elk niveau kunnen lessen gevolgd worden, voor jong en oud: privé-les, surf-les of wedstrijd- Iedere dag krijgen de kinderen na de lunch een half uurtje theorie-les. Voor de wind, halve wind of gijpen, het lijkt zo verwarrend. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Met zeilpakken en zwemvesten aan maken de kleintjes zich gereed voor de ,,optimistenles". De instrukteur kontrolleert of alles wel goed gaat. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) les en alles ligt in handen van erva ren ipstrukteurs. Wind genoeg „Ook dit seizoen hebben we goed gedraaid" vertelt Ceciel. „Regen is voor ons geen probleem, als er maar wind is. En die was er, vaak meer dan genoeg". Cecilia en Clemens Schretlen geven nog zeilcursussen tot eind september. Dan beginnen de wintermaanden, de maanden waarin dag in dag uit ge schuurd moet worden aan de houten boten. „Tegen die tijd zijn we blij even op rust te kunnen komen. Een privé- leven kennen we niet in de drukke zomermaanden. Toch staan we in ja nuari al te popelen om nieuwe cur sisten te kunnen ontvangen. Zo'n zo mer geeft ons enorm veel voldoéning." Overpeinzing in Zierikzee Geen stad zal mij ooit meer ontroe ren dan Zierikzee waarin ik zoveel terugvond en in stil vervoeren mijn hart diep liet beroeren in vreugde en weemoed tegelijk. Een fluisterlied zingt in de straten een hymne voor de oude stad die haar verleden waardig en gelaten draagt als.een koningskroon. Een kerk verschuilend weggedoken waarin het levend water vloeit hier is het kaarslicht aangestoken en hebben zij het brood gebroken wat nu mijn hart nog voeden zal. Ik zie mijn stad met andere ogen dan wie hier geen herinnering heeft eerbiedig heb ik mij gebogen vanuit mijn zwijgend onvermogen om wat ik niet verwoorden kan JAN TUINDER ZIERIKZEE Lezing in en over Gravensteen Tot en met 16 augustus is in het Gravensteen aan de Mol te Zierikzee - als gemeld - een expositie te bezichti gen waarin deze middeleeuwse ge vangenis centraal staat. De bouwge schiedenis en de funktie van het pand worden op deze expositie be licht. In het kader van deze expositie worden door ons een tweetal lezin gen georganiseerd, in samenwerking met de Vereniging stad en Lande van Schouwen-Duiveland. Graag nodi gen wij u uit deze lezingen bij te wo nen. Op donderdagavond 14 augustus a.s. spreekt de heer F. Jilleba uit Middelburg over het bouwkundig verleden van het Gravensteen, met dia's. Deze lezing wordt gehouden in het Gravensteen en begint om 20.00 uur. Tegelijkertijd kan ook de expositie bezichtigd worden. Aanvankelijk werd deze lezing aangekondigd voor 20 augustus, doch wegens omstandig heden moest naar 14 augustus uitge weken worden). Op woensdagavond 27 augustus a.s. spreekt de heer prof. mr. H. W. van Soest uit Leiden over de Neder landse Rechtsgeschiedenis in het al gemeen en het een en ander over de rechtsgeschiedenis van Zierikzee en de funktie van het Gravensteen in het bijzonder. Deze lezing wordt gehouden in de foyer van café-restaurant Mondra- gon aan de Oude Haven te Zierikzee. Bomen geramd Maandagochtend om 02.00 uur vloog een auto, bestuurd door de 18- jarige M.H.S. uit het Duitse Krefeld op de Laan van St. Hilaire tussen de Westbrug en de Hoofdpoortstraat uit de bocht. De auto ramde daar twee bomen en spleet vervolgens volledig in tweeën. De chauffeur en zijn pas sagier de 17-jarige R.E., eveneens uit Krefeld, liepen slechts een paar schrammetjes op. De oorzaak zou overmatig drankgebruik en een te hoge snelheid zijn. De resten van de wagen werden door garagebedrijf Jan de Jonge opgeruimd. RENESSE Jeu de boules Maandag- en dinsdagavond 11 en 12 augustus worden op het parkeerter rein aan de Hogezoom Jeu de boules demonstraties gegeven. Deze worden verzorgd door de leden van de Jeu de boules-club Petanque uit Middel burg. Voor tijden zie agenda. Zomeravondconcert In de Hervormde kerk te Renesse wordt woensdagavond 13 augustus in het kader van de zomeravondcon certen weer een optreden verzorgd. Ditmaal treedt Brass '79 voor het voetlicht. Voor tijd zie agenda. Taptoe Renesse Op het sporterrein aan de Laone wordt zaterdagavond 16 augustus de Taptoe Renesse gehouden. Op deze manifestatie treden op: „Rust Roest" en „Kunst en Eer" beide uit Zierik zee, „Concordia" uit Waddinxveen en „Uitspanning door Inspanning" uit Rozenburg. Voor tijd zie agenda. SCHARENDIJKE Schip op drift Van de bij Dolfirodam liggende rondvaartboot van de ZWN werden maandag de touwen waarmee het schip aan de wal vast lag, doorgesne den, waardoor deze ging drijven. Personeel van Dolfirodam heeft de boot, die al ongeveer dertig meter uit de kant was, weer op zijn plaats ge bracht. Van de daders ontbreekt elk spoor. Admiraalzeiien Door de watersportvereniging Scharendijke werd ook dit jaar het Admiraalzeiien gehouden. Evenals ook vorig jaar werden de bejaarden uit de gemeente in de gelegenheid gesteld dit gebeuren gade te slaan. 60 bejaarden konden zich voor dit evenement inschepen op. de „Wilford". Hapjes en drankjes wer den rijkelijk rondgedeeld. De aanwe zigen genoten weer zeer van deze middag op de Grevelingen. De geste van de watersportvereniging werd dan ook weer zeer op prijs gesteld. BROUWERSHAVEN Concert Dinsdagavond 12 augustus wordt in de St. Nicolaaskerk te Brouwers haven een concert gegeven. De uit voerenden zijn 'Flip Veldman op or gel en Hennie de Klerk op dwars fluit. Voor tijd zie agenda. Dorpenfietstocht Zaterdag 16 augustus wordt de dor penfietstocht gehouden. In de ver schillende kernen van de gemeente Brouwershaven kan gestart worden. De beginpunten zijn: in Dreischor bij het Landbouwmuseum, te Noordgou- we bij de fa. V. d. Kasteele, in Schud- debeurs bij de Hostellerie, te Zonne- maire bij de fa. Paauwe en in Brou wershaven bij het VW-kantoor. Voor tijd zie agenda. NIEUWERKERK De „leren Hak" Een inwoonster van Nieuwerkerk, Janette Lodewijk liep vorige week mee met de strandzesdaagse Hoek van Holland-Den Helder. Ze ver wierf daarmee de „leren hak" een onderscheiding behorende bij deze strandzesdaagse. BRUINISSE Strip-o-theek weer van start Maandagavond 18 augustus van ze- Vissterfte in Salland ZWOLLE. 4-8. In het gebiedt van het waterschap Salland komt momenteel vissterfte voor als gevolg van weer somstandigheden. Hoewel een volledig overzicht nog ont breekt gaat het volgens het zuiveringschap West-Overijs sel om zeker enkele honderden dode vissen. Ze zijn gestorven door zuurstofgebrek, zo heeft het zuiveringschap vast gesteld. Oorzaak van het voor de vis sen te lage zuurstofgehalte is onder meer, dat door de hevige regenbuien veel slib uit riolen in het water terecht is geko men. Tijdens de droge perio den is dat slib in de riolerings buizen blijven zitten. Ook is het percentage zuurstof sterk teruggelopen doordat gier van de landerijen in sloten is gestroomd. De boe ren hadden het land van gier voorzien na voorspellingen over regen, die echter uitbleef. ven tot acht uur zal de Strip-o-theek in het Durps'Uus weer geopend zijn. Tevens zal getracht worden het ko mende seizoen ook de Spel-o-theek in het „Durps'Uus" onder te brengen. EINDHOVEN, 3-8. De 29-jarige E. de J. uit Eindhoven heeft zich in een politiecel in zijn woonplaats verhan gen. De man was op 30 juli aangehou den. Hij wordt verdacht van een po ging tot inbraak bij een Geldropse ju welier. De man had zich verhangen aan een scharnier van de deur tussen de cel en een toiletruimte. Hij had daarbij gebruik gemaakt van een reep stof, afkomstig van een deken. OUWERKERK, 4-8. „Die stomme streek van mij, kan dat beest z'n kop kosten en daar heb ik goed de smoor over in", zegt een man in het Duivelandse Ouwerkerk, die samen met zijn echtgenote - onder vigueur van staatsbosbeheer - zich de afgelopen twee maanden heeft ingespannen een frêle kuiken op te fokken tot een fraaie torenvalk. Die inspanningen hebben echter abrupt een einde gekregen toen de vogel zaterdagmiddag plotseling de vrijheid koos. „Dat was een maand te vroeg", vertelt de vogelfokker in Ouwer kerk, „het dier kan nog niet bidden". Dat houdt in dat de torenvalk nog niet heeft geleerd boven zijn prooi stil te hangen en er dan snel op af te schieten. Deze belangrijke les om zijn voedselvoorziening veilig te stel len, zou de vogel de komende weken aangeleerd worden. Onder toezicht van Staatsbosbe heer zou de torenvalk worden aange lijnd aan een riem van 20 a 30 m, die hem de mogelijkheid zou geven „het bidden" te leren. Mochten de eerste pogingen tot het vangen van een prooi echter niet zo suksesvol verlo pen, dan was er altijd nog de zoge naamde voedertafel, waaraan de valk zich te goed zou kunnen doen. Nest gevonden Het zal inmiddels duidelijk zijn dat aan het bovenstaande een ver haal vooraf gaat. Begin juni werden bij de daarvoor bevoegde mensen in Ouwerkerk, twee kuikens aangebo den, met de mededeling dat ze gevon den waren in een nest tussen het gras. In eerste instantie werd er dan ook vanuit gegaan, dat men temaken had met een zogenaamde Kiekendief, daar dat de enige roofvogel is in deze streken, die zijn nest op de grond maakt. Verdere aanknopingspunten ontbraken, daar roofvogelkuikens veelal een grijsgrauw dons hebben. Bovendien heeft het prille Kieken diefje, evenals een torenvalkkuiken gele poten. Slechts één van de twee gevonden kuikens overleefde het „ouderloze avontuur". Het jonge dier werd met veel inzet en toewij ding opgefokt. Daar kwam heel wat meer voor kijken dan deze simpele mededeling in eerste instantie zou kunnen doen vermoeden. Het Ouwerkerkse echtpaar schoot tientallen mussen en kocht muizen om de jonge vogel te eten te geven. Het zou fijngevoelige mensen mis schien wat kriebels kunnen geven de vogelopfokkers gedetailleerd over dit proces van voedselvoorziening te horen vertellen. Het heeft inderdaad wel wat bloe derige kantjes, maar onze zegs man wijst er met nadruk op, dat ge tracht moest worden het dier gereed te maken voor een bestaan in de na tuur en een roofvogel in de natuur moet in staat zijn, zijn prooi te van gen en te verslinden. Tevens vertelt de deskundige, dat het de gemakke lijkste weg zou zijn het roofvogelkui ken paardenvlees en hart te voeren. „Dan maak je er een volièrevogel van en of de natuur daar dan mee ge diend is, betwijfel ik". Naar de natuur Hij tracht duidelijk te maken, dat het proces van het opfokken zuiver gericht is op het mogelijk maken van die terugkeer in de natuur en niet op het kreëren van een huisdier. Er wer den „dus" heel wat mussen en mui zen verslonden en het roofvogelkui ken groeide, maar toch niet in een tempo als van een Kiekendief ver wacht mocht worden. Na enkele we ken bleek dan ook dat men niet met een Kiekendief, maar met een Toren valk te maken had. Na twee maanden van voedsel ver strekken en volière schoonhouden, brak het moment aan dat de vogel opgeleid zou worden voor het prooi vangen. Dit zou zoals gezegd, ge schieden met gebruikmaking van een lijn van 20 a 30 m. Om die lijn te be vestigen kreeg de Torenvalk twee le ren riempjes met rode knop om zijn poten. Zo liet onze zegsman het dier zaterdag even van de buitenlucht ge nieten. Een plotselinge schrikreaktie van het prille roofdier, maakte het nood zakelijk de riempjes over te pakken en die handeling bleek fataal de Torenvalk vloog naar een hoge boom. Hij bleef daar nog enige tijd zitten, maar werd gestoord door een groep vogels, die direkt alarm slaan als ze een roofvogel signaleren. De vogel vloog weg en bleef weg, zijn op- fokker vertwijfeld achterlatend. Overlevingskansen Het zal duidelijk zijn, dat de man zich zorgen maakt over de overle vingskansen van de Torenvalk, die „het bidden" nog niet heeft aange leerd en derhalve nog weinig benul heeft van prooi vangen. Hij verzoekt dan ook mensen, die het dier - met aan zijn poten de leren riempjes - sig naleren zo snel mogelijk telefonisch kontakt op te nemen met (01114) 1431 of (01110) 3244 of met de Sophia Die- renvereniging in Nieuwerkerk. De vogelfokker hoopt op een goede afloop. Hij toont zich bijzonder ver heugd over het feit, dat er de laatste tijd in deze kontreien weer veel meer roofvogels worden waargenomen. „Een direkt gevolg van het feit, dat het gebruik van insekticiden belang rijk minder is geworden", aldus de deskundige. De ruim twee maanden oude torenvalk vlak voor zijn ontsnapping. Gevreesd wordt dat zijn overlevingskansen in de natuur nog niet groot zijn. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 3