OPSTELLEN BEGROTING VOOR 1981 KOST G.S. VELE „HOOFDBREKENS" BNRANDWEER KERKWERVE VESTIGT ONWAARSCHIJNLIJK SNEL REKORD U6 DE ZIERIKZEESCHE COURANT Post onvoorzien: f 2.950.383,15 Nederlandse verongelukt Geen geschenk van Libië Russische ballerina wil naar V.S. Man steekt vrouwen neer met mes Carter over „Biltygate" Langere wachttijden aan de Wester schelde-veren Rode haan kraait geen viktorie NIEUWSBODE Dinsdag 5 augustus 1980 136ste jaargang Nr. 22753 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11. 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 27,50, per jaar 103,50. Losse nummers 55 cent. De abonnementsprijzen zijn inclusief 4% BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 38 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 4,84. Vraagt onze contractprijzen! De adver tentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. In dit nummer: Een opgefokte torenvalk te Ouwerkerk Dit nummer bestaat uit 8 pagina's. Wij werden vóór ons komen niet gemist; na ons vertrek zal het niet anders wezen. Omar Khayyam MIDDELBURG, 5-7. De begroting voor 1981 van de provincie Zeeland sluit met een post onvoorzien van 2.950.383,15. Dit bedrag is als volgt opgebouwd: Op nieuw toekennen van in 1981 aflopende en ramingen voor nieuwe subsidies 1.300.000,-, personeelsuitbrei ding 800.000,- en „vrije zoom" voor onvoorziene uitga ven 850.383,15. centen vermeerderd met 5%. De op brengst van 18 opcenten komt onge veer overeen met dit bedrag. Als de provincies meer dan 18 opcenten wil len heffen, dan betekent dit een ver zwaring van de belastingdruk voor de autobezitters van ten hoogste 0,0l87o per jaar. Voor de eerste 18 op centen is het rijk bereid terug te tre den als belastingheffer. In de toelichting bij de begroting wijzen g.s erop, dat voor realisering van de personeelsuitbreidingen die voor 1981 reeds waren medegedeeld en voor enkele aanvullingen daarop, een bedrag van 2.207.550,- nodig zou zijn. Er is echter thans slechts een bedrag van 800.000,- beschikbaar. Voorstellen omtrent de verdeling van dit bedrag over de verschillende dienstvakken, zullen te zijner tijd worden gedaan. G.s. delen mede, dat het opmaken van de begroting voor 1981 veel hoofdbrekens heeft gekost. Als oor zaken daarvan worden genoemd de strukturele achteruitgang van het provinciefonds met 17 miljoen in gaande 1980 en het elimineren van de progressiefaktor met ingang van 1 ja nuari 1981. Medegedeeld wordt dat men in goed overleg met de verschil lende diensthoofden tot een aksepta- bele oplossing is gekomen. De voor naamste inkomst van de provincie. BOLOGNA. Miljoenen Italianen hebben maandag het werk neerge legd om uitdrukking te geven aan hun verontwaardiging over de aan slag op het centraal station in Bolog na. DEN HAAG/BARCELONA. 4-8. De 46-jarige Francisca Prinsen-Mun ster uit Nieuw-Bergen (Limburg) is door een verkeersongeval nabij het Spaanse Barcelona om het leven ge komen. De auto waarin zij meereed raakte bij een verkeersongeval be trokken. Het dochtertje van het slachtoffer raakte gewond, haar echtgenoot bleef ongedeerd. WASHINGTON, 4-8. Het Witte Huis heeft zondag tegengesproken dat de Amerikaanse president Jim my Carter ooit direct of indirect een geschenk van Libië zou hebben ont vangen. Een Libanese krant meldde zondag dat Jimmy Carter door tus senkomst van zijn broer Billy een ca deau van 50.000 dollar had gekregen van de Libische regering. Met een enorme snelheid werden maandagavond tijdens de brand weeroefening alle benodigde appara ten aan boord van de Marion ge bracht. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) MIDDENSCHOUWEN, 4-8. Maandagavond half zeven. In de haven van Flaauwers is alles pais en vree. Vissers komen terug van weggeweest: hun leefnetten vol vangst. In het restaurant De Heerenkeet worden maaltijden ge serveerd. De heer J. Snepvangers stapt in de Watersnep, een reddingboot, en verdwijnt met een snelheid van 80 km/uur in het niet. Precies zes minuten later kraait de rode haan: een houten sloep, liggend op de Roggen- bank staat in lichterlaaie. Waar het vuur zo snel vandaan komt weet geen mens. Geen mens? Een goede opletter had kunnen zien, dat brandweerkom- mandant J. M. van Langeraad op de kade verscheen, nog vóór er vuur was! Vier minuten na de eerste waar neming van het vuur ging in Kerk- werve de sirene. Van Langeraad keek op zijn horlo ge. „Kijken hoe lang ze er over doen", zei hij en liep richting dijk om te kijken of de mannen er al aankwa men. In de onwaarschijnlijk snelle tijd van 2V2 minuut was de brand weerwagen van Kerkwerve aanwe zig, alsof het om een nieuw te vesti gen Olympisch rekord ging. „Onder stoom" „De Watersnep" en de „Marion", boten die in geval van kalamiteiten als deze gebruikt worden, waren al „onder stoom". De Watersnep, de snelste van de twee, was het eerste weg, met aan boord vier brandweer lieden met schuimblussers. Zes mi nuten na het verschijnen van de eerste vlammen, stonden de vier bij de brand en kon met blussen begon nen worden. De iets tragere, maar nog altijd voltte Marion deed er iets langer over: negen minuten nadat de brand weerwagen op de kade stopte liep de Marion op de Roggenbank. Onderweg werd de motorpomp al vast gestart. Water was in dit geval voldoende aanwezig. Twee minuten na het aan wal komen, was er water, en kon het grote bluswerk beginnen. Op de enorme rookontwikkeling kwam zelfs een vliegtuigje af. Na een kleine rondvlucht boven de brand haard verdween het weer in de rich ting waarvan het gekomen was. Binnenbrandje Het vermoeden dat de brand aan gestoken was, werd bewaarheid: de heer Snepvanger - ook aanwezig op de plaat - overhandigde op de plek des onheils een doos lucifers aan de nijverige blussers. De pyromaan werd niet in de kraag gevat: integen deel, de 13 brandweerlieden werden na afloop uitgenodigd om in zijn eta blissement nóg een brand te blussen. Hier ging het om een binnenbrandje! Geslaagde oefening Het moge een ieder duidelijk zijn, dat het hier om een geslaagde oefe ning ging. Voor de derde keer werd iets dergelijks op touw gezet. In een praatje op de kade zei de heer Van Langeraad dat de oefening alleen het korps van Kerkwerve betrof, een on derdeel van Middenschouwen. Bij eerder gehouden oefeningen was men met vier vijf minuten ter plekke. De twee-en-een-halve minuut deze keer bleek wel bijzonder vlug. Wist echt niemand er vanaf? „Behalve de (vervolg pagina 4) MOSKOU, 3-8. Loedmilla Wlasso- va, de ballerina van het Bolsjoiballet die vorig jaar na enige geharrewar van een tournee door de Verenigde Staten naar de Sowjet-unie terug keerde, terwijl haar man, Aleksan- der Godoenov, op zijn verzoek asiel kreeg in de V.S., heeft een visum aan gevraagd om zich bij haar echtgenoot te voegen. Dit is zaterdag van be trouwbare westelijke zijde in Mos kou vernomen. Mevrouw Wlassova die de aan vraag al anderhalve maand geleden indiende, zou de belofte hebben ge kregen dat haar verzoek welwillend zou worden behandeld. Dagelijks zou zij telefonisch kontakt hebben met haar man in de V.S. Zij zou de Russi sche nationaliteit willen behouden om haar familie te kunnen blijven bezoeken. ROTTERDAM, 4-8. Door een steek partij in een woning in de Jan Son- jestraat in Rotterdam zijn zondag nacht twee vrouwen ernstig gewond geraakt. Zij zijn overgebracht naar een ziekenhuis. De vrouwen zijn met een mes gestoken door de 27-jarige Rotterdammer J. P. B. die na het ge beuren de benen nam en nog voort vluchtig is. De Rotterdamse politie trof na het gebeuren in de woning een grote wanorde aan. Er is tussen de drie personen onenigheid geweest. Dat is op een vechtpartij uitgelopen, maar de reden van de onenigheid is de politie nog niet duidelijk. Verwachting tot woensdagavond: Veel bewolking Veel bewolking met enkele buien, ook nu en dan opklaringen. Mini mumtemperatuur ongeveer 13 gra den, middagtemperatuur omstreeks 20 graden. Voor donderdag: Aantal uren zon: 2 tot 9. Min.-temperaturen: omstreeks 13 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 19 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur:-90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor donderdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 6 aug. Zon op 6.06, onder 21.20 Maan op 2.05, onder 18.00 7 aug. Zon op 6.08, onder 21.18 Maan op 2.50, onder 18.59 Nieuwe Maan: 10 augustus (21.09) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 6 aug. 12.13 - 5.43 18.19 7 aug. 13.26 6.55 19.31 Springtij; 12 augustus HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 5-8. Het K.N.M.I. deelt mede: Een lagedrukgebied, dat zich vanmorgen tussen Schotland en Noorwegen bevond, trekt het komen de etmaal verder naar het noord oosten. Boven Ierland komt geleide lijk een gebied met hoge barome terstanden tot ontwikkeling dat zich morgen naar ons land uitbreidt. In de nacht en ochtend kunnen nog wat re genbuien optreden, maar morgen overdag worden ze gevolgd door zon nige perioden. De temperatuur wordt morgen on geveer 20 graden. De wind zal mor gen geleidelijk draaien naar west tot noordwest en matig tot krachtig blij ven. Echt zonnig en warm is het in zuid Frankrijk, de Alpen en in de landen om de Middellandse Zee met middag- temperaturen van 30 tot 35 graden. Elders in Europa is het weer wissel vallig, plaatselijk wat regen en tem peraturen tot omstreeks 20 graden. WASHINGTON, 4-8. Op een pers- konferentie die via de televisie werd uitgezonden heeft de Amerikaanse president Jimmy Carter maandaga vond gereageerd op de beroering die is ontstaan over de rol die zijn broer Billy heeft gespeeld in diens kontak ten met Libië. Carter verklaarde dat het Witte Huis niet betrokken is geweest bij onverkwikkelijke zaken. Tegelijk maakte hij bekend dat hij niet van plan is om de naderende demokrati- sche conventie tot een open conventie te maken, waarbij gedelegeerden vrij zijn om hun stem op een andere presidentskandidaat uit te brengen dan waarvoor zij aanvankelijk had den gekozen. VLISSINGEN, 4-8. De wachttijden voor de Zeeuwse veren over de Wester- schelde zullen toenemen. Ook zal in toenemende mate sprake zijn van onvoor ziene wachttijden voor de veren die varen op de trajecten Vlissingen- Breskens en Kruiningen-Perkpolder. Dat blijkt uit de begroting over 1981 van de provincie Zeeland. Dat de wachttijden zullen toene men is het gevolg van een nog steeds toenemend vervoersaanbod ener zijds en het uitblijven van uitbrei ding en vernieuwing van de vloot an derzijds. De beide veren over de Westcrschelde vervoerden vorig jaar 8,3 miljoen passagiers en 3.673.706 auto's. Van de beschikbare veerpon ten vertonen er twee, de „Prins Bern- hard" en de „Koningin Juliana" ver ouderingsverschijnselen, waardoor de bedrijfszekerheid zeer beperkt is. De „Prinses Beatrix" en de „Prinses Irene" kampen eveneens met proble men als gevolg van veroudering. de uitkering uit het provinciefonds wordt geraamd op 54.275.665,-. Bij handhaving van de progressiefaktor zou de raming ca. 600.000,- hoger zijn geweest. VUT-kosten Het geraamde bedrag van de tege moetkoming van de VUT-kosten staat nog niet vast. Voor 1980 ontvan gen de provincies 60% van deze kosten; zou voor 1981 deze regeling ook gelden, dan zou de provincie Zee land 360.000,- ontvangen. De rege ring is echter voornemens de kosten van de VUT te vergoeden via een strukturele verhoging van het pro vinciefonds. Hoe deze verhoging zal uitvallen en of deze toereikend zal zijn voor dekking van de VUT moe ten g.s. nog afwachten. Overigens berust de totale raming van de post uitkering uit het provin ciefonds op schattingen. Het juiste bedrag wordt pas op de derde dins dag van september bekend bij het verschijnen van de rijksbegroting 1981 en de miljoenennota 1981. Ook de tweede belangrijke in- komstp-rt voor de provincie „opcen ten motorrijtuigenbelasting" staat nog niet vast. Voorlopig hebben g.s. deze post geraamd op hetzelfde be drag dat in 1980 ontvangen zal wor den wegens kompensatie voor het nog niet kunnen heffen van deze op- Loonpost Voor de raming van de loonpost zijn g.s. voorlopig uitgegaan van een nog te realiseren loonsverhoging voor 1980 van 3,63% en van een ver hoging voor 1981 van 5,5%' inklusief 1% incidenteel. In hoeverre deze per centages gehaald zullen worden, moet worden afgewacht. Oorspron kelijk werd bij het samenstellen van de begroting uitgegaan van een stij ging van 7,5%. De korrektie tot 5,5% kon niet meer op alle loonposten en verdeelstaten doorgevoerd .worden, derhalve werd een algemene tegen- post van 620.000,- opgevoerd. Voor het totale personeelsbestand zijn g.s. uitgegaan van de formatie per 31 december 1980, dus het aantal op 1 januari 1980 vermeerderd met de uitbreiding 1980, waarvoor kre dieten zijn verleend. Met uitbreidin gen voor 1981, werd bij de opstelling van de begroting geen rekening ge houden. Voor nieuw geld is rekening gehou den met een rente van 11%. Voor bespaarde rente wegens voorhanden eigen financieringsmiddelen is een percentage van 9,18 aangehouden. De behoefte aan nieuw geld is geraar.id op 26,5 miljoen. Daarbij is geen re kening gehouden met de investerin gen voor de uitbreiding van het pro vinciehuis en het waterstaatsgebouw en de bouw van een nieuwe provinci ale bibliotheek. OUWERKERK. Dit frêle roofvogelkuiken werd ruim twee maanden geleden in een ouderloos" nest aangetroffen. Staatsbosbeheer in Ouwerkerk ont fermde zich over het dier. In eerste instantie ging men ervan uit met een Kie kendief te doen te hebben. Na enkele weken groeide het kuiken echter op tot een torenvalk. Uit deze foto, die begin juni werd gemaakt, blijkt het jonge dier nog niet veel roofachtigs in zich te hebben. Dat veranderde snel. Zie ook elders in dit nummer. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) BRUSSEL. Het Belgische parle ment heeft dinsdag met overweldi gende meerderheid de wet over de ge westvorming aangenomen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 1