Verkiezing van hoofdingelanden Waterschap Schouwen-Duiveland DE ZIERIKZEESCHE COURANT Woensdag 20 augustus kandidaatstelling Litauer vlucht uit zijn land Incident op Rode Plein Hevig noodweer in Zuidoost-Brabant De kwestie Jeruzalem Kandidaat Reagan zou alle tegenstanders verslaan GEMEENTEWERKMAN JOH. SCHULTS TE BRUINISSE HARTELIJK GEHULDIGD Drama in Peru ZIERIK SCHE NIEUWSBODE Maandag 4 augustus 1980 136ste jaargang Nr. 22752 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11. 4301 HH Zierikzee. Postbus 1. 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 27,50, per jaar f 103,50. Losse nummers 55 cent. De abonnementsprijzen zijn inclusief 4% BTW Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 38 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) I 4,84. Vraagt onze contractprijzen! De adver tentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. In dit nummer: Zwemwedstrijd Herkingen-Bruinisse ZIERIKZEE, 1-8. Van de zijde van het Waterschap Schouwen-Duiveland wordt medegedeeld, dat in ver band met de periodieke aftreding van hoofdingelanden in de distrikten 1 en 3 op woensdag 20 augustus tussen negen uur 's ochtends en vier uur 's middags op de griffie van 's Landskamer te Zierikzee, opgaven kunnen wor den ingeleverd met namen van kandidaten voor deze funktie, vertegenwoordigende de ongebouwde eigen dommen, de gebouwde eigendommen en de waterkwali teit, in bovengenoemde distrikten. Tegelijkertijd kunnen ter voorzie ning in een vakature voor hoofdinge land vertegenwoordigende de onge bouwde eigendommen in distrikt 2 kandidaten worden gesteld. Distrikt 1 is het gebied ten noorden *en westen van de Delipgsdijk; met andere woorden de Westhoek van Schouwen, inklusief de stad Brou wershaven tot aan de Delingsdijk. STOCKHOLM, 2-8. Een 38-jarige opticien uit Litauer is na een vlucht van drie weken door de Sowjet-Unie :en Finland in Zweden aangekomen. Hij heeft politiek asiel gevraagd, zo is zaterdag in Stockholm vernomen. De Litauer, Vladas Sakalys, ver klaarde in de krant .Expressen" tot zijn vlucht besloten te hebben na de aanhouding van acht vrienden die net als hij een protestbrief hadden ondertekend tegen het houden van de Olympische zeilwedstrijden in Tal linn, in Estland. Naar hun mening is Estland een door de Sowjet-Unie „bezet-gebied". Sakalys, die zijn vrouw en zoontje van acht maanden thuis heeft moeten laten, zei verder dat hij tussen 1961 en 1967 gevangen heeft gezeten in verband met „anti-Sowjet aktivitei- ten". Hij had tien nachten gelopen om van Finland in Noord-Zweden te komen. Finland zou hem, krachtens een overeenkomst met de Sowjet- Unie, linea recta teruggestuurd heb ben. De Zweedse immigratiedienst heeft zijn asielaanvrage in onder zoek. MOSKOU, 2-8. Volgens berichten van het Amerikaanse persbureau UPI heeft zaterdag op het Rode plein van Moskou een zelfverbranding plaats gevonden. UPI baseert zich op uitspraken van Patrick Griffin, de ploegleider van de Ierse atletiekequipe. De Moskouse politie ontkent dat een dergelijk inci dent heeft plaatsgevonden. Volgens Griffin, naar eigen zeggen ooggetui ge, overgoot de man zich rond het middaguur om niet bekende redenen waarschijnlijk met benzine die hij vervolgens aanstak. Binnen enige minuten zou de gewonde man zijn af gevoerd. De Ier verklaarde dat de Sovjet-autoriteiten onmiddellijk het Rode plein hebben afgezet en alle sporen van de brand uitwisten. Distrikt 1 wordt gevormd door het gebied tussen de Delingsdijk en de Schouwsedijk, inklusief Zierikzee en de Zuidhoek. Distrikt 3 is gelegen ten oosten van de Schouwsedijk tot de westelijke grens van de polder De Vier Bannen van Duiveland en wordt gevormd door het gebied van Zonnemaire, Drieschor, Noordgouwe, Schudde- beurs, Bettewaarde en het Gouwe- veer. Kandidaten Om kandidaat te kunnen worden gesteld voor de funktie van hoofdin geland, moet men Nederlander zijn, tenminste 23 jaar oud en in het alge meen binnen het waterschap wonen. Voorts dient aan enige specifieke eisen te worden voldaan, te weten: Als hoofdingeland voor de onge bouwde eigendommen (land) moet men zijn: volle eigenaar, erfpachter, opstalhouder, vruchtgebruiker, an dere zakelijk genothebbende of pach ter van tenminste 2 ha grond waar voor het volle geschot moet worden betaald. Als hoofdingeland voor de gebouw de eigendommen (huizen) moet men zijn: volle eigenaar, erfpachter, opstalhouder, vruchtgebruiker, an dere zakelijk genothebbende of huur der van (een) gebouw(en), waarvan de belastbare opbrengst voor het ge- schot 150,of meer bedraagt. Als hoofdingeland waterkwaliteit moet men zelf zijn aangeslagen in de verontreinigingsheffing. Ook de echtgeno(o)t(e) van de stembevoegde hoofdingeland(e) kan in principe kandidaat gesteld worden voor hoofdingeland. Ieder die stembevoegd is mag kan didaat stellen. Men is stembevoegd als men 18 jaar of ouder is en men voldoet aan de hierboven genoemde specifieke vereisten voor eigenaars en andere zakelijk genothebbenden, (dus geen huurders of pachters) om als hoofdingeland gekozen te kunnen worden. Lijsten met namen van stembe voegden in het waterschap liggen op het hierboven genoemde adres ter in zage. Formulieren Vanaf 5 augustus a.s. zijn op de griffie van het waterschap formulie ren verkrijgbaar. Deze formulieren moeten worden ingevuld met inacht neming van de hiervoor omschreven richtlijnen. Bovendien zijn de voor naamste bepalingen met betrekking tot de kandidaatstelling op de ach terzijde van het formulier vermeld. Elke opgave van kandidaten moet worden ondertekend door tenminste zoveel stembevoegden als gezamen lijk 10 stemmen kunnen uitbrengen in het distrikt waarvoor de lijst zal gelden. Ondertekening van een opgave van kandidaten voor dezelfde kategorie door beide echtgenoten maakt beide handtekeningen ongeldig, tenzij ie der van hen stembevoegd is. De inle vering dient te geschieden door één der ondertekenaars op de hiervoor vermelde dag (20 augustus) en plaats ('s Landskamer) tussen 9.00 en 16.00 uur. DUBLIN. Bij een ernstig treinon geluk in het Ierse graafschap Cork zijn vrijdag zeker 17 personen om het leven gekomen, terwijl er ruim 40 met deels zware verwondingen in een ziekenhuis moesten worden opgeno men. ASTEN, 3-8. Twee personen zijn ge wond geraakt toen de tent waarin zij zondagmiddag schuilden tijdens een hevig noodweer instortte. Ze zijn op genomen in een ziekenhuis in Deur- ne. De politie kon zondagavond nog niets zeggen over de aard van de ver wondingen. Tussen vijf en zes uur woedde in zuidoost-Brabant een hevig nood weer. Onweer gepaard gaande met hevige windstoten en hagelbuien teisterden verschillende gemeenten. Voor zo ver bekend werden Asten, Deurne en Someren het zwaarst ge troffen. De tent waarin de beide slachtof fers schuilden was opgetrokken in verband met een zeskamp in Asten. Toen het onweer losbarstte gebruik ten tientallen mensen de tent als schuilgelegenheid. In de betreffende gemeenten zijn op tientallen plaatsen bomen omver gewaaid, waarvan sommige met een doorsnee van ruim één meter. Langs de Zuidwillemsvaart werd een Belgi sche personenauto geraakt door een neervallende tak. Slechts één van de inzittenden liep lichte verwondingen op. Verder zijn er bij de politie nog enkele meldingen binnengekomen van kleine verwondingen ten gevol ge van vallend hout. CAIRO, 2-8. De Egyptische mi nister van buitenlandse zaken, Ka- mal Hassan Ali, heeft zondag de Is raëlische ambassadeur in Egypte, Eliahu Ben Elissar, een protestnota overhandigd waarin de nieuwe Israë lische wet die Jeruzalem tot herenig de en eeuwige hoofdstad van Israël maakt, veroordeeld wordt en het overleg met Israël over autonomie voor de Palestijnen voor onbepaalde tijd wordt uitgesteld. De komende verkiezingen NEW YORK, 2-8. Tot welke keuze de Demokratische Partij op haar komen de konventie ook komt, geen van hen zal het winnen van de Republikeinse kandidaat Ronald Reagan. Edward Kennedy 27 Anderson 18 Reagan 47 Walter Mondale 27 Anderson 18 Reagan 46 Henry Jackson 21 Anderson 20 Dit blijkt uit de resultaten van een opinie-onderzoek dat het Gallup-inti- tuut voor het weekblad Newsweek heeft uitgevoerd op 30 en 31 juli. Van de mogelijke Demokratische kandidaten zou de huidige minister van buitenlandse zaken, Edmund Muskie, het er nog best van af bren gen. Hij zou 31 procent van de stem men krijgen, tegen Reagan 45% en de onafhankelijke kandidaat John An derson 16 Carter Carter zou op 28 komen, tegen Reagan en Anderson resp. 46 en 17 Andere mogelijkheden leverden de volgende resultaten op: Reagan 48 PARIJS. De leider van de Iraanse Islamitisch-republikeinse partij (I.R.P.), ayatollah Behesjti, heeft president Bani-Sadr een ultimatum gesteld waarin hij vraagt een door hem gesteunde kandidaat voor het premierschap te akcepteren of an ders een mogelijk ontslag onder ogen te zien. Zo luiden althans berichten die vrijdag Parijs bereikten. Kwart eeuw gevarieerd in touw BRUINISSE, 1-8. Het feit dat de heer Joh. Schults op donderdag 1 augustus 1980 25 jaar in gemeentedienst was, was voor het gemeentebestuur aanleiding, de fami lie Schults een receptie aan te bieden, gevolgd door een dinertje in Hotel Storm; een en ander samen met het ge meentebestuur en met het gemeentepersoneel van bui ten en binnendienst. Hieraan vooraf ging een huldiging in de raadzaal van het gemeentehuis, waar burgemeester T. C. Hekman zijn waardering uitsprak voor het werk door de heer Schults in een kwart eeuw verricht. BRUINISSE. Burgemeester T. C. Hekman overhandigt de enveloppe met in houd aan jubilaris Schults. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit werk valt voor 100 eigenlijk wel onder wat tegenwoordig ge noemd wordt vuil en onaangenaam werk, want in de sollicitatiebrief, van 5 juli 1955 was ook sprake van „het ophalen van faecalieen". Niet iedere woning was in die tijd nog aangesloten via waterspoeling op de gemeentelijke riolering. Maar waar dat wel het geval was, moest Schults toch ook weer dikwijls worden ge roepen wegens het verstopt zijn van die riolering. En het ontstoppen was ook niet zo aangenaam, evenals het opstoppen of schoonmaken van rioleringen, want ook dat werd met name genoemd in de taakomschrijving van de gemeen tewerker.. Verder het ophalen van huisvuil (het ledigen van vuilnisvaten) achter de auto van de reinigingsdienst en het schoonmaken van sloten en weg bermen, het repareren van klinker en tegelbestratingen, onkruidbestrij- ding (met rugsproeier) en het delven van graven op de algemene begraaf plaats en het onderhouden daarvan. Tenslotte ook nog het schoonmaken van de zuiveringsinstallatie en bij gladheid, ('s morgens in alle vroegte) hulp bij de gladheidbestrijding. Eén dag verzuim Al deze taken werden 25 jaar lang zonder morren met voor ieder een vriendelijk woord en met een bepaal de rust, zowel onder als na officiële werktijd verricht. Een houding die respekt afdwingt. Een bijzonderheid was zeker, dat gedurende die 25 jaar, sprake is van maar één dag ziekte verzuim. Voor de nog resterende ja ren hoopte burgemeester Hekman op een even goede gezondheid, voor het BRUINISSE. Geen plaatje van de Westhoek, maar van de Oosthoek". Zo druk was het aan het strandje te Bruinisse, tijdens de afgelopen war me dagen. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 6 pagina's. Wanneer mensen het met me eens zijn, heb ik een sterk ge voel ongelijk te hebben. Oscar Wilde U6f pa &u.r LIMA, 3-8. Zondag zijn in Lima, de hoofdstad van Peru, de stoffelijke overschotten gearriveerd van drie Westduitse bergbeklimmers, die door indianen in het noord-oosten van Peru waren beroofd en vervol gens onthoofd. Een vierde lid van de groep ont snapte aan de dood, doordat hij zich levenloos voordeed nadat hij was neergeslagen. De slachtoffers zijn, drie inwoners van Keulen, in de leef tijd van 23 en 24 jaar, die van plan waren de vijfduizend meter hoge Hu- ascaran berg te beklimmen. De toe vallige ontmoeting woensdag met een groep indianen werd hen nood lottig. gehele gezin, man, vrouw en twee ge- hüwde dochters. Gemeenteambtenaren zijn scha kelt jes in het grote geheel; het ge meentebestuur wilde nu eens blijk geven van de waardering van de schakel die Schults heet en men deed dit dan ook graag door overhandi ging van de enveloppe met inhoud, die een kwart eeuw overheidsdienst vergezelt. Aan mevrouw Schults werden bloemen aangeboden. Waardering Namens Buitendienst en Techni-" sche Dienst onderstreepte de heer G. Bunskoeke, als hoofd van die dienst, nog eens de waardering, die men ook onder de kollega's en de superieuren voor de heer Schults heeft. Voor het echtpaar Schults werd na mens genoemde diensten, ieder een tuin-ligstoel aangeboden. Door de heer Minnaard van de Bin nendienst van de gemeente werd na mens die binnendienst aan Schults een hoeveelheid sigaren aangeboden, want het is bekend en ook altijd te zien, dat de jubilaris en liefhebber is van een goede uit de kluiten gewas sen sigaar. Met de hem kenmerkende rust dankte de jubilaris voor alle goede wensen en geschenken, zowel als voor het aangeboden diner en de re ceptie. Verwachting tot vrijdagavond: Enige tijd regen Enige tijd regen, later opklaringen. Middagtemperatuur ongeveer 20 gra den. Voor woensdag: Aantal uren zon: 2 tot 9. Min.-temperaturen: omstreeks 14 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 20 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor woensdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 5 aug. Zon op 6.04, onder 21.22 Maan op 1.27, onder 16.54 Nieuwe Maan: 10 augustus (21.00) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 5 aug. 11.00 23.19 4.28 17.03 Doodtij: 5 augustus HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 4-8. Het K.N.M.I. deelt mede: Voorafgegaan door hevige bui en, met onweer, hagel en windstoten, is zondag koelere lucht ons land bin nengedrongen. In de ochten werden vooral Noord- Holland, de Waddeneilanden en het westen van Friesland door zware buiten getroffen, in de namiddag en avond waren dat Brabant, Limburg en meer Gelderland. Vergeleken bij de maximumtempe ratuur van zondag, die aan zee onge veer 25 graden was en in het binnen land 29 graden, was het maandag on geveer 6 graden koeler. Dit koelere weer houdt de komende dagen aan. Tussen een hogedrukgebied boven Frankrijk en de Alpen en lagedruk gebieden boven Ierland, Schotland en het aangrenzend deel van de ocea an staat een zuidwestelijke stro ming. Hierin trekken afwisselend zo nes met bewolking en regen, alsook gebieden met opklaringen, naar onze streken. Wat minder zomers weer dus en betrekkelijk wisselvallig. WASHINGTON. Naar in Washing ton is vernomen versterkt de Sowjet- Unie, behalve in de D.D.R., ook haar troepen in Polen en Tsjechoslowaki- je. O

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 1