deunloo b.u. V.S., ENGELAND EN SOWJET UNIE EENS OVER VERBOD OP KERNPROEVEN AGENDA 2 WERK- DOKUMENT Beetje schot in vastgelopen zaak Nederlaag voor Israël PLO-vlag en lied Hulp voor Derde Wereld De Iraanse Gijzelings affaire WEEKEINDE- ARTSENDIENST DIERENARTS APOTHEEK installatiebedrijf VERZET De problematiek van de kerken treedt zo nu en dan naar buiten. Niet dat de kerken daarmee te koop lo pen, maar het zou een wonder zijn, als in deze tijd, waarin alles in bewe ging schijnt, de kerken zouden ont snappen aan dit ,,Panta rhei" („alles stroomt: alles is in wording (in ver andering)". Dit verschijnsel beperkt zich niet tot één kerk, maar in alle kerkverbanden zijn wel verschijnse len aan te wijzen, die het bovenstaan de bevestigen. Toen niet al te lang geleden, de Ne derlandse R.K.-bisschoppen naar Ro me werden ontboden, had zulks ten doel, die bisschoppen vooral in de praktische zaken kerk en geloof be treffend, weer wat duidelijker op één spoor te krijgen, want de kerk kan wel verordeneren, maar persoonlijke visie en aanpak vooral van prakti sche zaken kunnen verschillend zijn. Toen de konferentie achter de rug was, is er wel gespekuleerd of het doel was bereikt en of in Nederland er een zekere „einheitlichkeit" was bereikt in de benadering van allerlei eigentijdse vraagstukken, gezien vanuit de kerkelijke - in dit geval rooms-katholieke - optiek. Een recent gebeuren heeft daar twijfel over doen rijzen. Verschenen is nl. een werkdokument voor de vijfde algemene bisschoppensynode over: „De taken van het christelijk gezin". De Nederlandse bisschoppen- konferentie heeft gereageerd op dit dokument en gebruikt kwalifikaties, die zowel „insiders" als „outsiders" doen opzien. Het dokument wordt „werkelijk heidsvreemd" genoemd en „onvolle dig" t.a.v. de situatiebeschrijving. Verder: „de uiteenzetting van de leer lijkt geenszins te beantwoorden aan de pastorale eisen van de tijd. De si tuatiebeschrijving heeft geen her kenningspunten voor de gelovigen". De Nederlandse bisschoppensynode is daarentegen van mening dat aan de orde zouden moeten komen: „het funktieverlies en de funktieverande- ring van het gezin; de veranderde houding tegenover de traditie en de „nieuwe klemtoon" op vrijheid. Als voorbeeld wordt gegeven, dat ook R.K.-theologen anders zijn gaan spreken over b.v. echtscheiding en vruchtbaarheid Daar komt bij dat er een diskre- pantie is tussen de officiële stand punten van de kerk en' de opvattin gen van R.K.-theologen en pastores", De konfliktsituatie - als men die zo noemen wil - spitst zich toe door het feit, dat bisschop Gijssen van Roer mond (en hoogstwaarschijnlijk ook bisschop Simonis) zich heeft ge distantieerd van deze bisschoppelij ke reaktie op het genoemde doku ment. Het lijkt er derhalve op, dat men thans weer even ver is als vóór de reis van de bisschoppen naar Rome. Dat is buitengewoon spijtig, want zo wel rooms-katholieken als pro testanten zijn gebaat bij duidelijk heid met name ten aanzien van aller lei ethische vragen, die zich in deze tijd voordoen, als abortus, echtschei ding, euthanasie en zaken, die daar mee samenhangen. GENEVE, 31-7. De Verenigde Staten, Groot-Britannië en de Sowjet-Unie hebben „aanzienlijke vooruitgang" ge boekt bij hun onderhandelingen over een totaal verbod op kernproeven, in het bijzonder op het gebied van de kontröle. Enige kernvraagstukken vragen echter nog steeds om een oplossing. Aldus een rapport dat donderdag door de drie landen in Geneve werd gepubliceerd. KOPENHAGEN, 31-7. Israël heeft voor de tweede maal in twee dagen een grote nederlaag geleden op een bijeenkomst van de Verenigde Na ties. op de konferentie over de positie van de vrouw in Kopenhagen is woensdagavond een paragraaf in het aktieprogramma opgenomen waar mee de analyse over de onderdruk king van de vrouw zionisme staat naast racisme, imperialisme, neo kolonialisme en andere -ismen. De uitslag van de stemming was: 69 lan den voor, 24 tegen en 25 onthoudin gen. JERUZALEM, 31-7. Het hijsen van de PLO-vlag of het zingen van het volkslied van de Palestijnse bevrij dingsorganisatie is in Israël een over treding geworden waarop gevange nisstraf kan volgen. Het parlement aanvaardde woens dagavond laat een nieuwe clausule van de anti-terreurwet. De clausule voorziet in gevangenisstraf voor ie mand die zich openlijk identificeert met Palestijnse guerrilla-organisa ties, de vlaggen daarvan voert of een leuze roept die steun voor die organi saties inhoudt. Flitsen" uit het buitenland <r JS 9r-' nr. ,i; VATICAANSTAD. Paus Johannes Paulus II heeft de Roöms-Kathölieke bisschoppen van Bolivia een tele-' gram gestuurd waarin hij hen aan moedigt door te gaan met het verde digen van de mensenrechten in het door geweld verscheurde land, zo heeft radio Vaticaan donderdag be kendgemaakt. MOSKOU. De kosmonauten Wik- tor Gorbatko en Pham Tuan zijn don derdag veilig geland in Kazachstan, nadat ze een week geleden gelan ceerd waren naar het ruimtestation Saljoet-6, zo heeft radio-Moskou om geroepen. LONDEN. Als gevolg van de staatsgreep in Bolivia zijn meer dan 1500 personen gedood en worden on geveer 2500 Bolivianen gevangen ge houden. Dit heeft een naar Londen gevlucht lid van het Boliviaanse ko- mitè voor de verdediging van de de-' mokratie (Conade) waarin de meeste politieke partijen, kerken en vak bonden zijn verenigd donderdag ver klaard. De onderhandelingen zijn al vier jaar gaande. Het rapport, dat een tus sentijdse balans geeft, is gezonden aan de 40 landen omvattende inter nationale ontwapeningskommissie van de Verenigde Naties in Geneve. Totaal verbod De drie onderhandelingspartners zijn het eens geworden over een to taal verbod op kernproeven, met in begrip van de ondergrondse proeven die, tot op heden, waren toegestaan in verscheidene internationale ver dragen. Eveneens is men een morato rium overeengekomen op kernexplo sies voor vreedzame doeleinden. Belangrijk is het akkoord dat meni bereikte over de maatregelen, die de- naleving van het verdrag moeten waarborgen. De verifikatiemaatregelen hebben betrekking op nationale'" technische middelen (zoals satelieten), op een nog in ontwikkeling zijnd internatio naal systeem waarbij seismische waarnemingen worden uitgewisseld en op inspektie ter bestemder pïbat- se. 'S-HERTOGENBOSCH, 31-7. Naar aanleiding van een verzoek van de regering van Zimbabwe aan de bis schoppen van dat land om behulp zaam te zijn bij de wederopbouw, stelt de Katholieke stichting Mensen in Nood in Den Bosch driekwart mil joen gulden beschikbaar. Dit geld wordt gebruikt voor de opvang en in tegratie van ongeveer 500.000 men sen, die gevlucht of ontheemd waren tijdens de onafhankelijkheidsstrijd. Dit werk wordt onder meer uitge voerd door het Sociaal bureau van de bisschoppen. Voor de hulpverlening aan de slachtoffers van de droogte en de hongersnood in Noordwest-Kenia (aangrenzend aan het Oegandeze Ka- ramoja-gebied), geeft „Mensen in Nood" 250.000 gulden. Voor de hulp verlening in de Midden-Amerikaanse staien El Salvador, Guatemala en Ni caragua, geeft de organisatie meer dan een half miljoen gulden. Wat dit laatste betreft, preciseert; het rapport dat een staat die het ver drag ondertekend heeft kan verzoe ken om zo een inspektie, als hij wil vaststellen of het bij de waarneming van een verdacht voorval op het ge bied van een andere verdragsstaat om een kernontploffing gaat. Motieven Wordt een dergelijk verzoek afge wezen, dan moeten daarvoor de mo tieven gegeven worden. De Sowjet-Unie, de VS en Groot- Brittannië hebben besloten dat het verdrag in werking zal treden als 20 landen, waaronder zij zelf, het gera tificeerd hebben. De drie landen heb ben hun volgende gespreksronde vastgesteld voor oktober. Kinder ongevallen AMSTERDAM, 31-7. Ieder jaar moet een kwart miljoen kinderen in Nederland in een ziekenhuis behandeld worden aan de gevolgen van een onge val. Meer dan negentig procent van deze ongevallen ontstaan buiten het verkeer. Dit heeft het veiligheidsinstituut in Amsterdam donderdag bekend gemaakt. Haar konklusie is het resul taat van een onderzoek naar ongevallen bij kinderen dat het vorig jaar gehouden werd in vijf Nederlandse ziekenhui zen. Volgens' het veiligheid- sinstituut gebeuren de meeste i ongelukken met kleuters in 1 huis. Bij de schoolgaande jeugd ligt het gevaar meer buitens huis. Bij het merendeel van de ongevallen was bovendien een produkt of gebruiksvoorwerp betrokken. Dit zijn vooral sport- en spelartilcelen, fiets jes, de trap, deuren, glas en ra diatoren. aldus het veilig heidsinstituut. ZIÈRIKZEÈ. Nog een plaatje van een volle Zierikzeese straat, tijdens de jongste Toeristendag. De Poststraat kon het er ook goed mee doen. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) HEIDELBERG. De 35-jarige Tsje chische gewichtsheffer Jan Nagy is met zijn gezin naar West Duitsland gevlucht. Via Hongarije, Joegoslavië en Oostenrijk kwam hij uiteindelijk in West Duitsland. JOHANNESBURG. De staking om hoger loon van 10.000 zwarte gemeen tearbeiders in Johannesburg, onder wie 8000 van de gemeentereiniging, lijkt over haar hoogtepunt heen. WASHINGTON/PARIJS. Vijfjaar geleden, op 1 augustus 1975 onderte kenden 33 Europese landen, de Ver enigde Staten en Canada, de slotakte van de „konferentie over veiligheid en samenwerking in Europa". Se dertdien is „Helsinki" synoniem ge worden voor „mensenrechten" en voor de strijd van de dissidenten ter verdediging van die rechten. DETROIT. Het Amerikaanse auto mobielconcern Chrysler heeft in het tweede kwartaal van dit jaar een net to verlies van 536,1 miljoen dollar (ongeveer 1,045 miljard gulden) gele den. PARIJS. De Franse Rooms-i Katholieken hebben tot dusver 7,8' miljoen frank (cirka 3,5 min.) bij eengebracht ter dekking van de kosten van het recente bezoek van paus Johannes Paulus II aan hun land. Dit heeft het Franse episcopaat donderdag bekendgemaakt'. DAMASCUS. Sinds het begin van de Islamitische vastenmaand Rama dan op 13 juli zijn in de Syrische stad Aleppo verscheidene sabotagedaden gepleegd waarbij doden en gewon den zijn gevallen. Dit heeft de leiding van de plaatselijke afdeling van de regerende Baathpartij donderdag be kendgemaakt. PARIJS. De Franse journaliste Carmen Tessier die na de Tweede We reldoorlog naam maakte door haar roddelrubriek in „Frande-Soir", heeft, donderdag een eind aan haar le ven gemaakt door uit een raam op de negende verdieping van een bejaar denhuis te Neuilly bij Parijs te sprin gen. Zij was 69 jaar. TEHERAN, 31-7. De brief die 184 leden van het Amerikaanse Congres aan Iraanse parlementsleden hebben geschreven, betekent een eerste stap die duidelijkheid zou kunnen ver schaffen in het gijzelingsprobleem. Dit heeft de voorzitter van het Iraan se parlement, ayatollah Rafsanjani, donderdagavond verklaard in een in terview op de televisie. De gijzelings kwestie moet bestudeert worden en die brief kan daarvoor een uit gangspunt bieden, aldus Rafsanjani. Maandag 28 juli (tot 16 augustus) t Zierikzee. TentoóttStélling Gf averts teen. 10.00 •- 17.00 uur (niet op zondagen). Iedere donderdag Zierikzee Poststraat 37: Wereldwinkel Schou- wen-Duiveland; 9.30-16.30 uur en van 18.30 -21.00 uur. Iedere tweede dinsdag van de maand Zierikzee Rode Kruis-gebouw, 16.00-17.00 uur, adviesburo van de A.N.I.B. Bellen voor huisbezoek de nummers (01116) 2064,(01115) 1761. Iedere dinsdag en vrijdag (tot 1 augustus) Haamstede Adr. v. d. Weydeweg (pompstation), 19.00 uur, exkursie Vogelwacht naar Meeuwenkolonie Van maandag t/m zaterdag tot 1 september Dreischor Landbouwmuseum, 13.30 - 16.30 uur. Vanaf 10 juni, elke dinsdag Haamstede Rekreatiezaal Geref. Kerk, dia avond Vogelwacht over flora en fau na landschap Schouwen-Duiveland. 20.00 uur Vanaf 18 juni, elke woensdag Haamstede Slot Haamstede, exkursie Vogel wacht, wandeling door natuurgebied 't Zeepe en bos slot Haamstede, 19.00 uur. Vanaf 2 juli tot en met 13 augustus elke maandag en woensdag Haamstede Bezichting molen „De Graanhalm". 10.00 - 17.00 uur. Iedere donderdag in juli en augustus Zierikzee De Beurs; openlucht-schaken; 19.00 - 21.00 uur. Zaterdag 5 juli tot 1 augustus (maandag tot zaterdag) Zierikzee St. Lievensmonstertoren. Schilderij enexpositie. 10.00-17.00 uur. Iedere dinsdag en donderdagmiddag Renesse Hervormde kerk. Bezichtiging. 14.00 - 16.00 uur. Zaterdag 2 en zondag 3 augustus Dokter Lodiers,Noordgouwe, tel. (01112) 480, neemt waar voor dokter Bontkes, dokter Van Geer en dokter Visser. Spreekuur uitsluitend voor dringen de gevallen zaterdag-, en zondagmor gen van 11.00-11.30 uur. WESTHOEK/BROUWERSHAVEN HAAMSTEDE Dokter J. Ph. P. Stenger, Burghse- weg 54, Haamstede. Tel. (01115)1861. BURGH Dokter Van Beek-Verbeek, Burghse- weg 54, Haamstede. Tel. (01115)1861. RENESSE Dokter J. L. Flach, Jan van Renes- seweg 6, Renesse. Tel. (01116) 1280. BROUWERSHAVEN Dokter L. A. M. Bruel, „De Waag", Markt Brouwershaven, tel. (01119) 280. De weekend diensten lopen van vrij dagmiddag 18.00 uur tot maandag morgen 08.00 uur. Voor spoedgeval len is er spreekuur van 11.30-12.00 uur en van 16.30-17.00 uur, zowel op zaterdag, en zondag. Buiten spree kuurtijden alleen dringende geval len. Dokter M. M. van den Berg, weth. v. Klinkenstraat 10, Nieuwer- kerk, tel. (01114) 1810, neemt waar voor dokter Buitendijk en dokter Speelman Tandarts D. H. de Kup, Vroonweg 4, Haamstede, telefoon 01115- 1359 neemt waar voor geheel Schouwen-Duiveland. De weekenddienst bestaat uit twee spreekuren voor spoedgevallen na melijk van zaterdag- en zondag middag van 17.00-17.30 uur. Zuster Du Croo, Kloosterweg 30, Haamstede, tel. (01115) 1535 neemt waar voor Zierikzee. Zuster I. Dekker, Kerkweg 17b, Nieuwerkerk. Tel. (01114) 2836, neemt waar voor Bruinisse en Duiveland Zuster C. v. d. Haven, Haamstede, Bernardstraat 2, tel. (01115) 1423, neemt waar voor geheel Schouwen. Dierenarts M. K. Buth, Hogezoom 9, Haamstede (tel. 01115-2254) heeft dienst voor Schouwen- Duiveland. Apotheek C. C.' H. Verschuren, Zie rikzee, Dam 18 is op zaterdag geopend van 9.00-12.30 uur en van 16.30-17.30 uur. Op zondag van 12.00-12.30 uur en van 18.00-18.30 uur. Bel voor noodgevallen alarmcen trum Noord- en Midden-Zeeland, tel. (01100)14444. Iedere woensdagmiddag Noordgouwe Verenigingsgebouwtje, 14.00-16.00 uur, kinderklub. Iedere woensdagavond Renesse Start en inschrijven V.V.V. Fietspuz- zeltocht. 19.00 - 19.30 uur. Van 21 t/m 30 augustus Zierikzee Gravensteen, tentoonstelling Weef- kring Schouwen, dagelijks van 10.00 - 17.00 uur en donderdagavond van 19.00 - 21.00 uur. Vrijdag 1 augustus Serooskerke Hervormde Kerk. Schilderijenten toonstelling. 10.30 - 11.45 en 13.30 -16.30 uur. Stellendam Gemeentelijke Visafslag. Delta Flo ra. 10.00 - 22.00 uur. Zaterdag 2 augustus Zierikzee Concertzaal. Filmvoorstelling „De vier vuisten de lucht in", 20.00 uur. Filmvoorstelling „Baby face", 22.30 uur. Serooskerke Hervormde Kerk. Schilderijenten toonstelling. 10.30 - 11.45 en 13.30 -16.30 uur. Bruinisse Aquadelta. Zwem-oversteek wed strijd Grevelingen. 12.00 uur. Advertentie weekend servicedienst tei. (01110) 3635 Stellendam Gemeentelijke Visafslag. Delta Flo ra. 10.00 - 21.30 uur. Zondag 3 augustus Zierikzee Concertzaal. Filmvoorstelling „De vier vuisten de lucht in". 20.00 uur. Maandag 4 augustus Renesse Hervormde Kerk. Zomeravondkpn- cert. 20.00 uur. Woensdag 6 augustus Haamstede Hervormde kerk. Diaserie „De ban ken zijn hard". 20.00 uur. Nieuwerkerk Oude sportveld. Jeugd-spelmiddag. 10.00 uur. Donderdag 7 augustus Haamstede Gereformeerde Kerk. Tentoonstel lingen leerlingen Chr. Kunstakade- mie uit Kampen. 14.00 - 17.00 uur en 19.00 - 21.00 uur. Vrijdag 8 augustus Zierikzee Concertzaal. Jazzfestival. 20.00 uur. Woensdag 13 augustus Haamstede Hervormde kerk. Diaserie „De ban ken zijn hard". 20.00 uur. Middelburg Provinciehuis. Statenkommissie on derwijs. 16.30 uur. Donderdag 14 augustus Haamstede Dorpskern. Ringpromotion. 10.00 - 22.00 uur. Gereformeerde Kerk. Tentoonstel lingen leerlingen Chr. Kunstakade- mie uit Kampen. 14.00 -17.00 uur en 19.00 - 21.00 uur. Grote Kerk. Tentoonstelling „De bij bel in beeld". 10.00 - 17.00 uur. Woensdag 20 augustus Haamstede Hervormde kerk. Diaserie „De ban ken zijn hard". 20.00 uur. (01110) 2255 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zes Redaktie (01110) 4669 Advertenties (01119) 660 Bezorging (01119)660 Nou, met de autostroom is het ook een gedoe. Met de stroom gaat het nog net, maar hoe raak je ze kwijt hé? Dat was ook het probleem van een mevrouw in de Zuidstraat te Haamstede, (onlangs) op weg naar de rommelmarkt in de hervormde kerk. Ze (die mevrouw) parkeert haar auto in de Zuidstraat en daar stond hij dan. Na uitgerommeld te zijn, komt mevrouw terug in de Zuidstraat en - schrik en paniek - haar vierwielig motorvoertuig is verdwenen. Wat doet een mevrouw, die haar vierwielig motorrijtuig mist? A) Ze belt naar huis en doet de mistroosti ge mededeling; B) ze gaat naar het politiebureau, maar daar komt me vrouw niet veel verder, want op de vraag van de politieman: ,,Uw auto nummer mevrouwmoet zij het ant woord schuldig blijven. Intussen heeft de zoon thuis de tele foon van zijn ma opgenomen en hij blijkt een rakker en een aanpakker. Hij gaat regelrecht naar het politie bureau en geeft het nummer van de verdwenen auto door aan de Heilige Hermandad. Een notitie wordt ten burele gemaakt. Terug van deze simpele, maar nut tige missie, kijkt hij nog even in de Zuidstraat en daar ziet hij ma's auto staan bij de bakker. De bakker bakt brood en bollen en kon natuurlijk ook niet weten, dat er voor zijn be drijf een auto stond, die er feitelijk wél, maar toch niet was. Unbekenden moeten - terwijl me vrouw aan het rommelen was - de au to een eindje hebben verzet, want dat heb je wel eens als er veel auto's zijn en andere vierwielige motorvoertui gen klem dreigen komen te staan. Ma ontzettend blij natuurlijk, maakte een luchtsprongetje, die ze anders voor vrolijke feesten be waart; haar karretje was gered. Anders ging het recentelijk met een buurman, die zijn fraaie B.M.W. op de parkeerplaats had gezet en 's morgens gepakt en gezakt, met moe en de kinderen naar de auto liep en hem ook niet vinden kon. Hij heeft hem nóg niet gevonden. Hij is die dag wel tien keer naar het terrein ge weest, want - zo zei hij - ,,je kunt het gewoon niet geloven hé, dat een an der er mee van door is". Maar het was wel bittere werkelijkheid. De politie beloofde uit te kijken, maar op het bureau hebben ze ook geen hoed om er een auto uit te toveren. Er is weinig troost in zo'n situatie. Je moet maar denken:,,'t is een dood ding". Een eindje verzet mevrouw, dat is niets; denk aan de auto's, die plotseling „zo maar" zonder wielen staan en de auto's, die helemaal - doorgaans 's nachts - de mist zijn in gegaan. 't Is erg, maar er vloeit tenslotte geen bloed bij. Daar moet men het in zo'n situatie dan maar mee doen. want we leven in een boze wereld hé SCH1EREILANDMAN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 2